PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STICHTING VAN DE ARBEID NOG NIET EENS OVER „OPSTAPJES" Overleg Indonesië- Nederland verdaagd Zierikzee herstelt zijn STADSBASTI0N Niet alle C.A.O.'s via looncommissie WOENSDAG 4 APRIL WEER VERGADERING SCANDINAVIË START ACTIE TEGEN PIRATENZENDERS Besprekingen beginnen weer over enkele dagen WEINIG HOOP BIJ GENEEFS OP SUCCES OVERLEG PRINS BERNHARD WEER THUIS Vandaag.. Arkeltorentje Restaurant Onjuist O.A.S. BESTOOKT RESIDENTIE VAN GOUVERNEUR-GENERAAL Mobilisatie op Formosa 205e jaargang - no. 70 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 23 maart 1962 ADVEKTbNTlEPRUfc 47 oem per m.m Minim, p. advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties «maximum 8 regels» 25 cent per regel met een minimum van 1.25 ..Brieven bu reau van dit blad* 25 cent' meer. Glrr oo 359300 P Z.C. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60. teL 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841(b.g.g. red. adv. 2375)Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 6213) Oóstburg. tel. 2395. Ter neuzen tel 211B. Zterikzee ■a. tel 2425 adm tel. 2004. Ben Bella, de Algerijnse nationalis ten-leider, die uit Franse gevangen schap is vrijgelaten en ben Joessef ben Khedda. de premier van de voor lopige Algerijnse regering, hebben ellcaar in Rabatde Marokkaanse hoofdstad, ontmoet. De foto toont tijdens deze ontmoeting links ben Khedda, rechts ben Bella en in het midden op de achtergrond de Marokkaanse koning Hassan 11. (Van onze Haagse redactie) Het bestuur van de Stichting van de Arbeid is tijdens de ver gadering van donderdag, die duurde van 's morgens tien uur tot 's middags kwart voor twee, nog niet kunnen komen tot een eensgezind standpunt ten opzichte van de jongste algemene aanwijzing van de regering aan het college van rijksbemidde laars tot beperking van de „opstapjes" in de nieuwe C.A.O.'s. Tot een definitieve breuk is het donderdag echter niet gekomen. Afgesproken is, dat er geen intern beraad zal plaats hebben, zowel in het overlegorgaan van de drie vakcentrales als in de raad van bestuur ïn arbeidszaken van de werkgeversorgani saties. Dit intern beraad zal volgende week vermoedelijk op 28 maart -r- worden gehouden, waarna het bestuur van de Stichting van de Arbeid op woensdag 4 april opnieuw zal bijeenkomen. Hoewel de standpunten in de stich ting* nog altijd ongewijzigd zijn het N.V.V. heeft, zoals bekend, ge weigerd bij de beoordeling van de nieuwe C.A.O.'s de nieuwste aanwij zing in acht te nemen lieten de verschillende bestuursleden van de stichting zich na afloop van de ver gadering van donderdag niet bepaald pessimistisch uit. „Er komt altijd een oplossing", zei de heer Roemers, de voorzitter van het N.V.V., toen hij de vergadering verliet. Dat men de toekomst iets minder pessimistisch bekijkt dan enkele we ken geleden, kan ook worden afge leid uit het feit, dat tijdens de ver gadering van donderdag de gedachte aan een gesprek met minister Veld kamp niet is opgekomen. Tijdens de behandeling van de begroting van sociale zaken en volksgezondheid, dinsdag j.l. in dó Eerste Kanmr, ver zocht de N.V.V.-sccretaris, de heer Van Wingerden, de minister en de staatssecretaris initiatieven te ont wikkelen voor oplossing van het con flict binnen de Stichting van de Ar beid. Minister Veldkamp stelde zich De Noordse landen hebben besloten gezamenlijk op te treden tegen de twee „piratenzenders Radio-Mer- cur en Radio-Nord. De Noordse Raad hechtte gisteren In plenaire zitting byeen, zijn goedkeu ring aan een voorstel om gezamen lijke stappen te beramen om beide piratenzenders het opereren in de in ternationale wateren onmogelijk te maken. Het voorstel, Ingediend door een aan tal afgevaardigden, beoogt de wet door te voeren, waar de nationale jurisdictie eindigt bij de grens der territoriale wateren. De Zweedse minister van justitie, Herman Kling, maakte zich tot de spreekbuis van de meerderheid toen hij verklaarde: „De Zweedse redering is van mening dat wanneer wij ons verbonden heb ben aan een internationale conventie wij ook de plicht hebben die ten uit voer te leggen". Fra-nsc rt gering heeft in Algerije het oog op de wapens'ilstand afficheslaten aanplakken. Op het aanplakbiljet slaan een blank jonge tje met een Algerijns meisje afge beeld en de tekst: terwille van onze kinderen..., vrede in Algerije echter op het standpunt, dat het pri mair de taak is van partijen zelf om een oplossing te bewerkstelligen. „Maar de deur van Zeestraat 73 (het ministerie van sociale zaken) staat altijd open", voegde de minis ter hieraan toe. Optimisme Verder is er enig optimisme over het uiteindelijk resultaat van het over leg, omdat alle partijen in de stich ting ervan overtuigd zijn, dat in Ne derland geen loonbeleid kan worden gevoerd zonder de- Stichting van de Arbeid. Waar men echter openlijk blijk heeft gegeven van een verschil lend standpunt, waarvan men niet meer kan terugkeren, is het thans de kunst om een evenwichtspunt te vinden, waarbij eigen opinie kan wor den gehandhaafd. Hierbij doet zich aan werknemers- zijde een speciale moeilijkheid voor. De Stichting van de Arbeid bestaat nit de vertegenwoordigers van de centrale organisaties van Averkgevers en werknemers. De vraag Is nu. wat doen de bonden ïn de afzonderlijke bedrijfstak ken? Als het goed is, moeten zij zich houden aan de afspraken, die de centrales in de officiële orga nen aangaan. Wij vernamen, dat hier de grootste moeilijkheid ligt, die moet worden overwonnen wil men tot een eensgezind stand punt in de Stichting van de Arbeid komen. Duidelijk is, dat aan het interne beraad, dat volgende week plaatsheeft, een grote betekenis moet worden gehecht. Intussen gaat het werk van de loon commissie van de Stichting van de Arbeid gewoon door, voorzover dat mogelijk is. De looncommissie moet adviseren over alle C.A.O.'s, die aan het college van rijksbemiddelaars ter goedkeuring worden voorgelegd. De bewering, dat een zestigtal nieuwe C-A.O.'s niet kan worden afgehan deld, omdat zrj de verboden „opstap jes" zouden inhouden, werd ons door bevoegde kringen tegengesproken. Verder dient te worden bedacht, dat niet alle C.A.O.'s een advies van de looncommissie nodig hebben. Dat is bijvoorbeeld niet het geval met de zgn. ondernemings-C.A.O.'s. Deze C.A.O.'s passeren nooit de looncom missie, maar gaan rechtstreeks naar het college van rijksbemiddelaars. VANDAAG IN KABINETSRAAD De geheime voorbesprekingen tussen Nederland en Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea zijn donderdag verdaagd om de OVERLEG NIET AFGEBROKEN Lord Home gaat vandaag terug naar Engeland De Amerikaanse en Russische mi nisters van buitenlandse zaken, Rusk en Gromyko, zijn er donder dagmiddag te Genève tijdens een twee uur lopend gesprek niet in geslaagd om de kritieke kwestie Berlijn uit het slop te halen. Gro myko verklaarde echter later, dat het overleg niet was afgebroken. De ministers van de grote drie had den eerder op de dag te kennen ge geven dat de kans op overeenstem ming inzake de voorwaarden, ver bonden aan een kernstopakkoord, moest worden afgeschreven. Zij zou den dit vandaag aan de 17-landen conferentie over het ontwapenings- vraagstuk laten weten. Rusland en Amerika gaven elkaar de schuld van dit negatieve resultaat. Waarnemers in de Zwitserse con- ferentlestad meenden, dat de kloof tussen de standpunten van Oost en West over de koude oor logsfronten dieper was dan ooit. Zij verwachtten geen gunstige wending In de weinige dagen die de ministers nog resten tot aan hun vertrek. Het ministerie van buitenlandse za ken te Londen deelde n\ede dat lord Home "waarschijnlijk vrijdag naar de Britse hoofdstad zou terugkeren. Wel werd hieraan toegevoegd dat een en ander niet uitsloot dat Home andermaal naar Genève zou reizen. De delegatie van de Verenigde Na ties bij de ontwapeningsconferentie liet weten, dat er zoals de zaken nu stonden, geen hoop meer bestond op een regeling van de kwestie-Ber- lijn. deelnemers gelegenheid te ge ven voor overleg met hun rege ringen, zo heeft de Nederlandse ambassade in Washington na méns beide zijden bekendge maakt. „Het overleg zal binnen enkele dagen worden voltooid en de be sprekingen zullen worden voort gezet", aldus een gezamenlijk communiqué. Gezegd werd dat de besprekingen „werden gehou den bi een atmosfeer van samen werking in aanwezigheid van een wederzijds aanvaardbare derde partij". Van de zijde van het ministerie van buitenlandse zaken is donderdag avond in antwoord op een vraag ver nomen dat men op de hoogte was van het communiqué, maar dat men er niets aan heeft toe te voegen. Kabinetsraad Zoals bekend, zal het kabinet zich vrijdag opnieuw over de kwestie van de onderhandelingen beraden. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die van maandag tot donderdag heeft deelgenomen aan besprekingen in Luxemburg en Brussel, zal dan weer in Den Haag zijn teruggekeerd en aan de vergade ring kunnen deelnemen. De besprekingen waren dinsdag op een landhuis bij Washintgon begon nen. Vernomen werd, dat er een be moedigend begin was gemaakt. Van Nederlandse zyde nemen, zoals bekend, deel de ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Royen, en Prins Bcrnhard Is weer terug in Ne derland. Gisteravond om zeveu uur kwam hij met de regering-Friendsliip aan op Soesterberg, waar hij werd opgewacht door koningin Juliana. De prins heeft, zoals bekend, een reis gemaakt door Afrika in verband met de bedreiging van het groot wild in dit werelddeel. Voorts heeft hij. in de afgelopen dagen, een bezoek ge bracht aan het koninklijke buitenver blijf in Porto Ercole in Italië. Prins Bernhard was-op 19 februari uit Ne derland vertrokken. Amerikaanse auto in Oost-Duitsland beschoten Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger in Duitsland heeft mee gedeeld, dat deze week in Oost-Duits land een Amerikaanse militaire auto door politie is beschoten. Niemand werd geraakt. Op 10 maart is in de buurt van Pots dam ook een Britse militaire auto beschoten. De chauffeur werd ernstig gewond. is het 150 jaar geleden, dat de Nederlandse interieur-, genre-, portret- en stadsge zichtschilder Hendrik Ringe ling te Leiden werd geboren. de permanente vertegenwoordiger bij de VA., mr. C-. W. A. Sehürmann, en van Indonesische zijde de ambassa deur in Moskon, A. Malik, en het hoofd van de afdeling Europa van het ministerie van buitenlandse za ken, Soedjarwo Trondronegoro. De voormalige Amerikaanse ambas sadeur in India, Ellsworth, Bunker, woont de besprekingen bij als neutra le derde. Poortenentree: nieuw element EEN BROKKELIGE steen- klomp tusen Zierikzees Zuid havenpoort en de Witte Brug zal over ongeveer een jaar de alom bekende entree van de oude veste nog aantrekkelij ker maken. De restanten van de oude stadsmuur, die bij de restauratie van de poort zijn blootgelegd, hebben de archi tect van het object, ir. J. de Wilde te Breda, namelijk ge ïnspireerd tot het ontwerpen van een getrouwe kopie van de verdedigingswerken, die de stad sinds 1540 of daar omtrent eeuwenlang tegen vijandelijke operaties heeft beschermd. Zierikzee krijgt daarmee twintig meter van de onde stadswallen te rug. Een wallcnpartij, compleet met arkeltorentje, dat niet alleen liet mooiste panorama van de stad -nog meer liistoriseh cachet zal geven, maar tegelyk voor oud heidminnaars en toeristen een grote attractie zal worden. Wanneer namelijk de steigers over ongeveer een jaar rond een keurig herstelde Zuidhavenpoort kunnen worden weggehaald, heeft Zierikzee er een stuk bastion bij met een balustrade. Zoals bijgaan de tekening aangeeft, wordt de ongeveer 2,5 meter brede stads muur ook elders in Zierikzee zijn nog resten te vinden een overdekte wandelgalerij. Aan de stadskant afgeschermd met een stalen hekwerk en zes balken, die het dak schragen; naar de Duive- landse kant met een borstwering van een halve meter dikte, waar. op kantelen met zes moordgaten. In vroeger dagen stak de schutte rij van de stad haar musketten met de lopen hierdoor naar bui ten. Door diezelfde schiet- en kijkga ten zullen vanaf volgend jaar 20ste eeuwse inwoners en bezoe kers van Zierikzee een prachtig uitzicht krijgen over de oude ha ven in de richting van 't Sas. Draait men zich om, dan ontrolt zich over de balustrade voor het oog een schitterend uitzicht op de gave gevelrij, die de pleinen in Zierikzees centrum omkranst. Het" spitse arkeltorentje, dat geveer tegen de Witte Brug de noordkant van liet bastion zal afsluiten, is in het restauratieplan opgenomen op grond van oude te keningen en gegevens, waaruit de schets van de architect is ontspro ten. Het komt als het ware in de muur te hangen en bereikt met zijn top een hoogte van 15 meter. Aan de andere kant is nog een 12 meter hoog torentje ontworpen, dat en kele meters boven de overkapping van de bastiongalerij zal uitste ken. Opvallende en tegelijk markante onderdelen van het gehele verde digingswerk naast de Zuidhaven poort zijn de tudorbogen. Aan de buitenkant zullen deze terug te vinden zijn in een fries over de gehele breedte van de toekomstige muur en aan de stadszijde komen vier blinde bogen in de muur, elk bijna vijf meter hoog. Geheel rechts is nog een poortje ontwor pen, waardoor in de toekomst voetgangers de stad zullen kun nen binnengaan of verlaten. Met deze restauratie is dus merkwaar dig genoeg ook de verkeersveilig heid gediend Tussen de buitenzijde van de toe komstige twintig meter stadswal en de kaderand bij de „gele" ver- keersbrug resteert na. de restau ratie een klein pleintje, dat zich bijzonder zou lenen tot een terras voor een restaurant. Overigens is de gemeente Zierik zee op het ogenblik in onderhan deling met een brouwerij om in het voormalige café „Rotterdam" aan de zuidkant van de Znidha- venpoort een voor toeristen aan trekkelijk etablissement te vesti- (Zie slot pag. 4 kol. 1 De A.R. heeft in de gemeente Duï- veland voor de komende gemeen teraadsverkiezingen de oud-bur gemeester van Oosterland, de heer S. W. A. Laurense, kandidaat gesteld. Hij is nummer vier op de lijst, welis waar geen verkiesbare plaats, maar tengevolge van eventuele interne af spraken is bet niet onmogelyk dat hij te zijner tijd zitting zal hemen in de gemeenteraad van Duiveland. Het is een gang van zaken, die naar het ons voorkomt, weinig gelukkig moet wor den genoemd. Het is nog niet zo heel 'lang ge leden, dat onder de min of meer beruchte zaken, die Zeeland des tijds bezighielden, ook werd gerekend de kwestie-Oosterland. Er waren daar allerlei moeilijkheden, waarin ook de burgemeester van die gemeen te als partij was betrokken, een reeks van vervelende zaken, die er toe leid de dat Oosterland tenslotte werd be stuurd door een eenzijdig samenge stelde raad, omdat de meeste kandi daten voor een benoeming tot raads lid bedankten. De moeilijkheden kon den echter op een nogal eenvoudige manier gladgestreken worden, door dat namelijk de gemeente Ooster land werd opgeheven en ten gevolge van de herindeling op Schouwen op ging in de grotere gemeente Duive land. De heer Laurense werd toen eervol ontslag ver leend als burge meester en met dit alles had de zaak- Oosterland tenslot te een einde geno men. Maar nu plotseling gaat een politieke groepering de meest om streden figuur uit de crisis ambte loos burger nu naar voren schui ven als kandidaat voor de raad. Wij vinden dat een ongelukkig besluit en wij vragen ons af of de A.R.-kies- vereniging, die hiervoor de verant woording draagt, de draagwijdte van deze beslissing wel heeft overzien. Deze zaak heeft twee kanten. De eerste betreft het algemene as pect: het is menen wij hoe wel formeel mogelijk, in de meeste gevallen onjuist dat een oud-burge meester als raadslid gaat deelnemen aan het bestuur van een gemeente, waarvan hij burgemeester is ge weest, ook al is het maar van een deel. Wy hebben het altijd een bijzonder gezonde gedachte gevonden, wan neer een burgemeester na zyn ont slag zelfs besloot om zijn gemeente te verlaten. Daarmee wordt elke mo gelijkheid en -vooral ook de verleiding uitgesloten om nog actief aan het beleid deel te nemen. Zo behoort het na een ontslag. Dit wat de algemene kant \'an de zaak betreft. In dit ge val is er echter nog een bijzonder as pect: de betrokken burgemeester is een omstreden figuur. Wij willen hier niet ingaan op de vraag of in de kwestie Oosterland het recht al dan niet aan zijn kant was, want dat is helemaal niet van belang. Het enige wat hier een rol speelt is, dat hij in deze vervelende aangelegenheid meer dan omstreden was. Zijn heengaan ten gevolge van de gemeentelijke her indeling was derhalve voor de oplos sing van de zaak-Oosterland een ge lukkige omstandigheid. Maar nu duikt de oud-burgemeester opnieuw op aan de (Duivelandse) hori zon, doordat de A.R. hem zo nodig kandidaat moest stellen voor de raad. Een onjuiste beslissing. Terwijl de Franse Middelandse Zee- vloot zich in de richting van Algerije bewoog, zette de extremistische ge heime legerorganisatie O.A.S. don derdag de kroon op haar terroristi sche activiteiten van de afgelopen 24 uur door het zomerpaleis, de voor malige residentie van de gouverneur- generaal, in het centrum van Algiers met bazookaraketten ernstig te be schadigen. Tevoren hadden Salans commando's in het kader van hun sabotagedaden tegen het onlangs te Evian gesloten Algerijnse bestand in Oran dood en verderf gezaaid met een- granaatbe- sehieting en de Algerynse hoofdstad opgeschrikt met verscheidene mee dogenloze aanslagen. De politie van Algiers deelde mede, dat de raketbeschieting omstreeks half tien plaatselijke tijd dertig minu ten na de door de O.A.S. ingestelde avondklok, was begonnen. De explo sieve ladingen veroorzaakten een brand en brachten ernstige schade toe aan het gebouw. Daarop ontplofte in de uitgestorven binnenstad een plastiekbom, hetgeen het sein was voor een hevig vuurge vecht tussen extremisten en man van de mobiele gendarme rie bij de plaatselijke universiteit. De regering van nationalistisch Chi na bereidt zieh voor op een algemene mobilisatie met het oog op een tegen offensief tegen het Chinese vasteland, zo is donderdag van officiële zijde in Taipeh vernomen. De autoriteiten zullen zich eerst bezighouden met het uitwerken van een plan voor econo mische mobilisatie om de economie van Formosa op de oorlog af te stemmen. Enkele dagen geleden heeft vice-pre mier Wang Joen Woe in het parle ment verklaard, dat een tegenoffen sief tegen het Chinese vasteland ern stig wordt overwogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1