noodlottige jacht Klanken uit de ether een inspecteur Hervormde gemeente in Ritthem 350 jaar PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer RYNBENDE'S P HO V IN (J I A LE ZEEUWSE C O U 11 A N'T VRIJDAG 23 MAART 1962 dè Hollandse 'jonge' jonge White tabel dubbele klare f 3.55 (xr lizsipes exclusief glts Nieuw orgel wordt vrijdag voor het eerst bespeeld De Nederlands hervormde gemeente in Ritthem her denkt zondag 25 maart het 350-jarig bestaan. In de her denkingsdienst zal de plaat selijke predikant ds. J. C. Nennie voorgaan. Voor deze dienst zijn de vroegere predi kanten van hervormd Rit them uitgenodigd. Verder zal het koor medewerking verle nen. Juist vóór deze belang- door B. J. De Meij rijke kerkelijke gebeurtenis zal het nieuwe orgel in ge bruik worden genomen. Dat gebeurt met een eerste bespe ling door de organist H. C. A. Varel hedenavond 23 maart. Over dit nieuwe orgel werd reeds in de P.Z.C. van don derdag geschreven. De hervormde gemeente in Rit them is een der laatste gemeenten op Walcheren, die plaats innam van de vroegere rooms-liatholieke parochie. Evenals al de andere kerken op Walcheren had het kerkgebouw veel geleden van de Spaanse troebelen tijdens het langdurig beleg van Middelburg (1572-1674). Eerst nadat het aan tal inwoners was toegenomen, werd tot. herstel van het oude kerkgebouw overgegaan. Het koor werd afgebroken en te gen de oostelijk muur werd de preekstoel geplaatst als middel punt van de eredienst. Om de preekstoel kwam de tuin, die af gesloten kon worden. Daarin zou den de heilige sacramenten be diend worden. Ook zouden er later de predikanten begraven worden, dus dicht bij de kansel, waarvan zij aan de gemeente het evangelie hadden verkondigd. Tot 1612 bezochten de bewoners van de ambachten Ritthem, Wel- zinge en Nieuwerve de hervorm de kerk te Oost-Souburg, die reeds in 1590 was geconstitueerd. Predikanten Als eerste predikant werd beroe pen de kandidaat of zoals men vroeger sprak, de proponent Wou ter Buijs, die evenals velen van zijn collega's zoals toen gebruike lijk was, aan zijn naam een La tijnse vorm gaf en zich Gualthe- rus Buisius noemde. Hij was te Middelburg geboren en huwde te Ritthem met Janneke Visser. In 1616 vertrok hij naar Arnemuiden en in 1625 naar Middelburg, waar hij in 1638 overleed. Ds. Buys heeft tot dusver 44 opvolgers ge had. De tegenwoordige predikant ds. J. C. Nennie deed op 15 nov. 1959 zijn intrede. Vele Kitthemse predikanten had den eerst in Staats-Vlaanderen gestaan, dat destijds ook tot de classis Walcheren behoorde. De Algemene Staten, die hen daar heen hadden beroepen, vonden die streek een goede leerschool voor jonge predikanten. Ds. P. Veezaerdt is tijdens zijn standplaats Ritthem nog vlootpre- dikant geweest op het admiraal schip van M. A. de Ruyter bij de tocht van deze naar Denemarken en Noorwegen in 1653. In het leger Opmerkelijk dat van de laatste predikanten legerpredikanten zijn geweest, n.I. ds. J. H. Ruijsch van Dugteren, ds. P. L. Riehl en ds. I. -P. G. van 't Hof. Thans is nog als legerpredikant werkzaam ds. H. Bartlema, wonende te Vlissin- gen. Ds. G. C. Boomer (1863-1894) heeft behalve op geestelijk terrein ook op financieel gebied veel voor de gemeente gedaan. Vele verbe teringen in de kerk, zoals bevloe ring, bekoepcling en verlichting kwamen door zijn initiatief en gel delijke bijdragen tot stand evenals het aanschaffen van een kerkor gel in 1873. Tijdens zijn standplaats te Rit them heeft Irjj de oude predikants- kleding (rok-korte broek-steek) afgelegd. Kerkelijk bezit Ds. en mevrouw Boomer schenken bij hun koperen bruiloft aan de kerk 2 zilveren borden en bij hun zilveren bruiloft nog 4 zilveren bekers. Toen zijn ook aangekocht een groot zilveren bord en twee zilveren offerbusjes. In 1955 heeft de gemeente nog een zilveren schenkkan aangeschaft, alles ten dienste van de viering van het H. Avondmaal. Albertus Plaan, majoor van bet fort Rammekens, overleden 19 januari 1794, bepaalde in zijn tes tament, dat uit zyn nalatenschap een zwaar en sierlijk doopbekken moest gekocht worden. Het doop- vent kostte 100 rijksdaalders. Ds. C. Sundermeyer heeft zeer ge ijverd voor de restauratie, der kerk in 1926. Het v/as voor de kerkelijke ge meente, evenals voor alle her vormde gemeenten een grote ver lichting toen in 1815 van rijkswege bepaald werd, dat de onderhouds kosten van de toren voortaan ten laste van de burgerlijke gemeente kwamen. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Nieuwerkerk aan den IJssel P. J. Bos te Sprang; beroepen te Arnemuiden E. J. Schimmel te Oud-Beijerland; beroepen te Hoog- karspel-Lutjebroek P. Byleveld, kan didaat te Deventer: beroepen te Nieuwpoort J. Broekhuis, kandidaat te Barneveld; aangenomen naar War- menhuizen-Dirkshorn W. P. E. van Kooten, vicaris te Amstelveen, die be dankte voor Witmarsum; bedankt voor Dordrecht dl'. C. Graafland te Woerden. GEREF. KERKEN Beroepen te Katwijk aan Zee D. van Keulen te Oldenhove; de classis Alk maar heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. L. Bel, P. Planviusstraat 26, Den Helder, die terstond beroepbaar is, EVANG. LUTHERSE KERK Drietal te Amsterdam Van der Haa- gen te Schiedam, J. A. Roskam te Beverwijk-Velsen en mej. M. P. Stol te Wïldervanlt-Veendam. ZATERDAG 24 MAART 1962. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Pluk de dag (gr.). 8.50 Van en voor bejaarden. 10.00 Voor de kleu ters. 10*15 Kamermuziek (gr.). 11.00 Voor de zieken. 11.45 Chansons de France. 12.00 Middagklok nood klok. 12.04 Metropole orkest en so list. 12.30 Mededelingen ten behoeve GEREF. GEMEENTEN Beroepen te 's-Gravenpolder en te Opheusden A. Hofman te Zeist;be- dankt voor Kampen A. Vergunst te Rotterdam; bedankt voor Utrecht Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. OUD-GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Beroepen te Doorn B. Toes te Kinder dijk. van land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammofoonmuziek. 12.50 Actuali teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen- nieuws. 13.25 Amateursprogramma. 13.45 Voor de jeugd. 14.10 Franse les. 14.30 Voor de jeugd. 15.30 Lichte muziek. 15.50 Licht instrumentaal sextet. 16.10 Als de dag van giste ren, klankbeeld. 16.40 Instrumentaal kwartet met zangsolisten. 17.00 Sportperi scoop. 17.10 Instrumentaal octet. 17.30 Boekbespreking. 17.40 Nieuwe klassieke grammofoonplaten. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Strijkor kest. 18.50 Praatje voor politieke voetgangers. 19.00 Nieuws. 19.10 Ac tualiteiten. 19.2-5 Wie het weet mag het zeggen, wedstrijd in muzieklite ratuurkennis. 19.45 Lichtbaken, le zing. 19.55 Promenade-orkest en so list. 20.50 Van klanten en wanten weten, vragenbeantwoording. 21.00 Tierelantijnen gevarieerd program ma. 22.00 Kopstukken, problemen van luisteraars. 22.20 22.25 Boek- Advertentie) GROTE VERZEKERINGMAATSCHAPPIJ voor het noordelijke deel van Zeeland voor de afdeling kapitaalverzekering. Vereisten: leeftijd tot 35 jaar bij voorkeur middelbare schoolopleiding behoorlijke intelligentie zo mogelijk administratief onderlegd Voor serieuze', energieke kracht die in samenwerking met tussenpersonen levensverzekeringen Lot stand kan brengen, die op fiscaal en maatschappelijk gebied aan de behoefte van de kandidaat wor den aangepast, een aantrekkelijke werkkring die goed wordt gehonoreerd. Geboden wordt: B vast salaris en provisie-inkomen onkostenvergoeding auto premievrije opname in pensioenregeling Eigenhandig geschreven sollicitatiebrieven, liefst onder bijvoeging van een recente pasfoto onder letter E 66, bur. P.Z.C., Vlissingen. AA/V\A<Vlf\AAA/W\IVl#WW»AflA#WlAAA/\/U\AA/WWWWWl/\AAA/VV\n/*AAAAA#WUVVlA»\A/V/V\«A/UVWW\AArtA/WW*AA/WWWWVVWWV\AA«/W\iWWWVV ZONDAG 25 MAART A.S. Advertentie bespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Religieuze muziek met commentaar. 23.55- 24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VA RA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammo foonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.35 Van de voorpagina, praatje. 8.40 Grammo foonmuziek. 8.50 Wegwijs, tips voor trips en vakanties. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke orgel muziek (gr.). 9.40 Koorzang. VPRO: .10.00 Samen thuis, reportage. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Licht orkest (herhaling v vrijdagavond j.l.). 10.50 Tentoonstelingsagenda. 10.55 Licht ensemble. 11.20 Sport nieuws. 11.45 Jacht op geluid, klank beeld. 12.00 Lichte grammofoonmu ziek. 12.15 Van de wieg tot het graf. vragenbeantwoording. 12.30 Medede lingen ten behoeve van land- en tuin bouw. 12.33 Lichte grammofoonmu ziek. 13.00 Nieuws. IS.15 VARA-Va- ria. 13.20 Instrumentaal trio; lichte muziek. 13.35 Tussen mens en ne velvlek, populair-wetenschappelijke lezing. 13.50 Instrumentaal sextet: lichte muziek. 14.10 Voor de jeugd. 14.45 Lichte grammofoonmuziek. 15.00 Promenade-orkest en soliste. In de pauze 15 4516.05boe kenwijsheid. 17.00 Radio Jazzclub. 17.30 Actualiteiten. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte grammo foonmuziek. 18.30 Licht ensemble. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.25 Nieuws. VPRO: 19.30 Bijbelse minia turen, lezing. 1.9.45 Kamermuziek. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Van toren tot toren, uitwisse lingsprogramma. 21.45 Lichte gram mofoonmuziek. 21.50 Socialistisch commentaar. 22.05 Wie is het?, quizprogramma. 22.30 Nieuws. 22.40 Vissen in troebel water, hoorspel (deel 4). 23.10 Walsorkest. 23.40 Lichte grammofoonmuziek. 23.55- 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NCRV: 15.00 Korte speelfilm. 15.25 Documentaire film. 16.00 Zang en conference met muzikale begeleiding. 16.25 Lente in Praag. 16.35, Dier in 't vizier. 17.00 Voor de kinderen. (-17.30). 19.30 T.V.-fiJm. 19.55 Mor gen is het zondag. NTS: 20.00 Jour naal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Lichte muziek. 21.00 De vier dochters Bennet. T.V.-feuilleton. (deel VI). 21.45 Speelfilm. 22.10 Voordracht en toneel. 22.40—22.50 Dagsluiting. VLAAMS BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 17.0018.30 Voor de jeugd. 19.00 Ka tholieke uitzending. 19.30 Nieuws uit eigen land. 20.00 Nieuws. 20.30 Feuil leton. 21.00 Ballet. 21.40 Filmrepor tage over een rodeo te Vancouver. 22.00 Politie feuilleton. 22.45 Nieuws. FRANS BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 18.30 Feuilleton. 19 00 Eeelden uit Wallonië. 19.30 Natuurwetenschap pen. 20.00 Journaal. 29.30 Tekenfilm. 20.40 Le Flambée. spel. 22.00 Ciné- panorama. 22.50 Film. 23.15 Nieuws. f Advertentie) het wapen uit de hand te rukken, doch dat maakte Gorda zó woedend dat hij haar hard op het gezicht sloeg, zodat zij met een smak op de grond terecht kwam en versuft bleef liggen. 2052. Piloot Storms stem weerkaatste van de rotsen toen hij zijn ultimatum naar de hut riep. Maar vrijwel onmiddellyk daarop klonk er een fel sissend geluid en sloeg er van de boom naast hem een flink stuk schors weg! Gorda had zijn ant woord overduidelijk gege ven! Er klonk gerinkel van glas uit de richting vair ue bungalow en een luid, spot tend lachen. De mannen keken elkaar veelbeteke nend aan. „Dus mijnheer wil het uitvechten!" grom de Mare. „We hoeven er nu niet meer aan te twijfelen of hij iets op zijn kerfstok heeft. En het is ook wel zeker, dat hij Sandra daar bij zich heeft!" Als om die woorden te staven, drong opeens de stem van het meisje tot hen door. „Neem geen risi co, Arend! Hij heeft een straalgeweer! OhGorda was met enkele snelle stap pen bij zijn gevangene en rukte haar weg van het open venster! „Ik hou niet van dat geschreeuw, jongedame! Dat brengt my in opspraak bij de buren!" Sandra trachtte hem feuilleton 49 Tallant nam Rodney van onder tot boven op. Dus jij hebt hem neerge slagen, nietwaar?" zei hij tenslotte. „Nu, dat verbaast me, want Derek bad in Oxford een grote reputatie als bokser". „Och", ging hij voort, „in elk geval is hy wraak zwerend er vandoor ge gaan en daarna heb ik hem niet meer gezien. Maar als hij slechts even de kans krijgt zal hij volgens my alles kapot maken wat ik hier tot stand heb gebracht. De dieren beginnen zich nu veilig te voelen, maar er is weinig toe nodig om ze van het te gendeel te overtuigen". „Je bent niet erg op hem gesteld, wel?" merkte Tallant met een be grijpend lachje op. Nu. ik neem het je niet kwalijk, want ik mag hem evenmin. En als hij denkt dat hy hier myn langzamerhand tam geworden dieren kan wegschieten, heeft hy 't glad mis. Nu, Ik zal eens met hom praten. Stuur maar een van je mannen naar zijn boerderij met een briefje van mij". Zo gebeurde het, dat twee dagen la- duur \nri)ruve lliurley ter Hamlin in zijn grote auto naar Boeni kwam gereden. Ronald Sim was op het erf achter 't huis toen het gevaarte stopte; hij sloeg de bestuur der aandachtig gade en wenste hem beleefd goede morgen. Hamlin zag hem even koeltjes aan, maar knikte slechts, waarna hij naar de kamer met het opschrift „kantoor" liep en tot Dan zei: „Mijn naam is Hamlin. Ik wilde Lord Tallant spreken!" Dan bracht hem naar 't vertrek waar Tallant brieven zat te schrij ven en liet het tweetal alleen. Bij zijn terugkeer vond hij Sim op hem wachten. Ronald was een lange, donkere rus tige figuur met de gebruikelijke zelf beheersing van de oud-officier in een deftig regiment, waar elk uiterlijk vertoon van gevoelens, welke ook, volstrekt „taboe" was. Van zyn Ame rikaanse afkomst viel niet veel meer te bespeuren; het was trouwens bijna twintig jaar geleden, dat hij zijn ge boorteland bad bezocht. Hy glimlachte tegen Dan, bood hem uit een goud-met-pl&tinakoker een si garet aan en vroeg: „Wie is die snij boon, die daar juist binnenkwam?" „Dat is Derek Hamlin, een neef van de lord", antwoordde Dan. „Hij heeft een boerderij in de buurt van Barati. Kent U hem?" Iets in de wijze waar op Ronald zijn vraag had gesteld, verried al, dat hij hem inderdaad kende, maar niet vriendelijk over hem dacht. „O, ja. terloops", verzekerde hij, maar het lijkt wel of hij mij niet kent. Hij woont immers in Kenya, nietwaar?" „Ja en hij is de oorzaak van alle na righeid", onthulde Dan. „Hij kwam jagen in het reservaat en toen deze opzichter zich daartegen verzette, probeerde hij-hem te slaan, maar werd zelf neergeslagen. Rodney is een van die lui, in wie je je kunt ver gissen; hij is zo taai en sterk als leer. Ja, ik geloof ook. dat die Ham lin geen prettig heerschap is. Nie mand heeft veel met hem op en zijn oom wel het allerminst, zoals ik ge hoord heb". Dan was heel openhartig en zei rond uit wat hij over iemand dacht. „Ja", ging hij met een brede gryns op zijn gezicht voort, „ik vermoed dat hy hem nu aardig onderhanden neemt, want de lord moet af en toe allesbe halve mak zijn. Wie aan zijn wilde dieren komt, krijgt het ongenadig met hem aan de stok. In dat opzicht verstaat hij nu eenmaal geen gek heid"* „Hm", grinnikte Ronald, het volko men met Dan eens, „ik geloof dat we allebei precies eender over die Ham lin denken, maar ik vraag me af, of Tallant weet wat voor vlees hij in de kuip heeft". Op dit ogenblik kwam Rodney bin nen. Hij keek de twee anderen beur- telings even aan en vroeg toen be scheiden: „Ik stoor toch. hoop ik niet?" „Neen", antwoordde Dan. „Iedereen mag horen wat ik zeg. Hamlin is zo juist aangekomen en ik heb hem naar de baas gebracht. Tot nu toe is er niet om hulp geroepen, dus laat hy zich zeker de les lezen". „Nu", lachte Rodney, „ik hoop dat Tallant hem er van langs geeft en een eind maakt aan zyn autoritair optreden. Ik wil van die vent geen last meer hebben". „O, kent U hem?" vroeg Rodney nieuwsgierig, waarop Ronald vertel de: „Ik heb de man in Engeland ge kend, maar hij schijnt me vergeten te zijn. Ik zal jullie er wat van mee delen. omdat je m.i. moet weten met wat voor soort individu je te maken hebt". Er lag minachtig in zijn stem; klaar- blykelyk had hij alle reden tot wrok jegens Hamlin, begrepen zijn toe hoorders. Zowel Dan als Rodney wil de gaarne het een en ander over de levensloop van 't onsympathieke heerschap vernemen; allicht werden zij er door in hun mening versterkt. Ronald ging op een hoek van Do nalds lessenaar zitten en stak- een sigaret op. „Ik fok volbloedpaarden en laat ze af en toe aan wedrennen deelnemen. Myn trainer is een zeke re Claude Merton... hy woont op een boerderij. Langmoor genaamd, even buiten Winchester. Zijn eerste helper heet Barney Holt. Op zekere morgen was Holt bezig een van myn paarden, Arrow Song te trainen in de buurt van de stallen, toen zijn zoontje een jongen van dertien jaar, juist uit school kwam. Harry was dol op paarden en wilde jocky worden. Na veel bidden en smeken haalde hij zijn vader over, hem eens op Arrow Song te zetten. Natuurlijk had Barney dit niet moe ten doen, maar het paard was een rustig dier en hy heeft er dus geen gevaar in gezien. Hamlin, die ook een paard door Claud Merton liet trainen, had hem diezelfde morgen een bezoek ge bracht en kwam nu met zijn gTote auto in razende vaart de hoek om schieten, natuurlijk grote dwaasheid I op een weg als deze, vooral met paarden in de buurt. Arrow Song werd schichtig en wierp de jongen juist vlak voor de auto af. Hamlin probeerde nog uit te wyken, maar kon dat niet meer en reed recht over hem heen. Het kind brak een been en een arm, terwyi ook de rugge- graat werd beschadigd, 't Ergste was wel, dat Hamlin na het ongeluk er vandoor ging; ik denk dat hij van schrik zijn hoofd was kwytgeraakt." „Jawel, een van die overmoedige knapen", merkte Dan op, „lui <2e menen dat de weg voor hen alleen is." „Natuurlijk", ging Ronald voort, „had de vent zich als een idioot ge dragen, want ieder wist dat hij het was geweest. Toen ze het kind naar 't huis hadden gebracht en Barney had verteld wat er was gebeurd, be greep Claud dadelyk wie er zo woest moest hebben gereden; Hamlin had immers juist afscheid van hem ge nomen en bovendien klopte de be- schryving van de auto volledig. Harry werd in het ziekenhuis te Winchester zoveel mogelyk opge lapt, maar de arme jongen was voor zyn leven verminkt. Van paardrijden was geen kwestie meer; hij zou voortaan altyd heel kalmpjes aan moeten doen. Een stukje tragedie, vinden jullie niet? Barney Holt wilde eerst dat ze Hamlin gevangen zouden zetten, maar Claud bracht hem op andere gedachten. Hij zette uiteen dat het erop aankwam de vent tot erkenning van zijn verantwoordelijkheid en hel betalen van een schadevergo^ling te- dwingen, daar Hamliri het blijkbaar heel goed betalen kon. Ik stond met Claud Merton op vriendschappelijke voet en hoorde van hem de gehele historie. Hamlin stemde erin toe, de rekeningen van ziekenhuis en dokter te voldoen en verbond zich daaren boven de opleiding van de jongen voor een of ander vak te bekostigen. (Wordt vervolgd.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 19