NU BETER DAN OOIT! Gemeenterekening over 1956 in Goes bepaald geen „hamerstuk" „Effectavia" keert aan de leden 6,254 procent uit TERNEUZEN-WEST REEDS GRONDIG VERANDERD DONDERDAG 22 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 „Stad en Lande" Schouwen zag streekplan nog niet „Stad en Lande van Sclioinvcn-Dui- velend" kijkt verlangend uit naar het 1 streek- eu stadssaneringsplau voor Zierikzee. „Reeds menigmaal is ge- bleken, dat aleer ons bestuur kon kennis nemen van dergelijke stukken de dingen al vast stonden en er eigen- lijk geen wijziging meer mogelijk was". Dit constateert de secretaris 1 van de vereniging, de heer 1*. van Beveren in zijn jaarverslag over 1961. Het bestuur voelt zich bovendien pijn lijk getroffen, zo stelt de heer Van Beveren, dat de vereniging liet streekplan voor Schouwen-Duive- land van de Provinciale Planologi sche Dienst voor Zeeland nog niet onder ogen heeft kunnen krijgen. „En dat terwijl het toch overbekend is, dat zij sinds de 23 jaren van haar bestaan steeds op de bres heeft ge staan voor behoud en verbetering van landschappelijk en bouwkundig schoon". In het jaarverslag, dat volgende week vrijdagavond op de jaarvergadering in Zierikzee aan de orde zal komen, wordt naast lof voor bijzondere res tauraties, die de laatste jaren zijn tot stand gekomen, nog op enkele punten kritiek geoefend. Zo heeft „Stad en Lande" weinig waardering voor het bouwplan van de nieuwe christelijk gereformeerde kerk in Zierikzee. DOOR „VERSCHRIJVINGEN" WIJS GEWORDEN Raad en financiële commissie willen uitgaven grondig nagaan De „verschrijvingen", welke bijna twee jaar geleden in Goes aan het licht zijn gekomen, zijn er indirect de oorzaak van geweest, dat de voorlopige vaststelling van de gemeente-rekening over 1956 in de woensdagavond gehouden raadsvergadering werd aangehouden. Maar ondanks het feit, dat dit punt van dc agenda werd afgevoerd, kwamen enkele raadsleden In do rondvraag nog op de ruim vijf jaar oude rekening terug. Uit de discussies bleek, dat de raadsleden en met name de leden van de financiële commissie de voorlopige vaststelling van de rekening 1956 bepaald niet als een hamerstuk willen afdoen. B. en w., die de opmerkingen van de com missie ter harte hadden genomen, zegden toe, dat de financiële commissie Inzage zal krygen in alle op de rekening betrekking hebbende stukken. Het was als eerste het raadslid mr. J. G. v. d. Burgt (a.r.), die in de rondvraag het bij de aanvang van de vergadering van de agenda afgevoer de punt ter sprake bracht. Hij ver zocht het college er op te willen toe zien, dat met betrekking tot deze rekening de wettelijke voorschriften In acht worden genomen. Hij zei voorts de eindcijfers te missen. Ook wees hij op de kritische opmerkingen in het rapport van de verificateur. Burgemeester mr. F. G. A. Huber betoogde, dat door een abuis bepaal de stukken niet aan de leden van de financiële commissie zijn voorgelegd. Wethouder drs. J. J. Dijkgraaf her innerde eraan, dat een gemeente rekening vroeger veelal als een ha merstuk werd afgedaan. Hij trok het overigens enigszins in twijfel of men de rekening wel zó grondig zal kun nen nazien, dat men tot de conclusie kan komen of er al dan niet „ver schrijvingen" in voorkomen. De heer J. H. Roose (k.v.jp.) drong er bij het college op aan toch vooral na te gaan of het sys teem van „verschrijvingen" in de rekening is toegepast. Ileni was daar, als lid van de financiële commissie nog niets van gebleken, merkte de heer Roose op. De heer M. Loeve (a.r.), eveneens lid van «Ie financiële commissie, verklaar de nog, niet de gelegenheid te heb ben gehad de rekening grondig te bestuderen. „Daarom heb ik nog geen oordeel over de zaak", aldus spreker. Persleiding Na enige bespreking ging de raad akkoord met een voorstel van b. en w. over te gdan tot aanleg van een persleiding naar de Westerschelde en het bouwen van een rioolgemaal met bergkelder voor een totaalbedrag van 2.532.000.Verschillende raads leden drongen er bij b. en w. op aan contact op te nemen met enkele buurgemeenten over de aanleg van de persleiding. „Mogelijk hebben deze belangstelling", zo werd be toogd. „Niet alleen zou Goes daar mee bewijzen, dat het zijn functie van centrumgemeente verstaat, maar mogelijk zou men uiteindelijk ook tot een betere opzet kunnen komen", luidde de algemene mening. De raad zag dit contact met de buurgemeen ten los van de technische opzet van het project. De raad ging voorts akkoord met prijsbepaling van de gronden in plan zuid. De heer Roose merkte daarover op, dat door dit voorstel zijn bezwa ren. welke hij vorig jaar had tegen de grondprijs per woningeenheid, gro tendeels zijn opgevangen. „Ik zie tot mijn genoegen, dat een prijs is be reikt, die de bouw van woningwet woningen mogelijk maakt", aldus spreker. Hoewel de raad akkoord ging met de aanschaf van een nieuwe oliestook inrichting voor de oude vakschool voor meisjes, werden bij de bespre king over dit voorstel toch enkele kritische opmerkingen gehoord. In eerste instantie had de raadscommis sie voor onderwijs reeds zijn be vreemding uitgesproken over het feit, dat in dezen met meer spoed was be tracht. Deze commissie was van oor deel, dat hier sprake was van een noodsituatie. Zij stelde dan ook voor om met gebruikmaking van het recht ontleend aan artikel 248, tweede lid van de gemeentewet, de goedkeuring van Ged. Staten niet af te wachten. De heer Ph. Haverhoek (p.v.d.a.) was er niet over te spreken, dat de afdeling onderwijs en b. en w. eerst enkele dagen later van de moeilijkheden hoorden. Hy weet dit aan gebrek aan samenwerking. Ook de heer A. G. Heijboer (e.h.) was deze mening toegedaan. Bur gemeester Huber gaf toe, dat de gang van zaken ook bij het colle ge ontstemming heeft gewekt. Overigens wordt er hard aan ge werkt om zo spoedig mogelijk een nieuwe stookinrichting te la ten plaatsen, betoogde hij. Rondvraag In de rondvraag vroeg de heer C. W. Vervest (r.-k.) aandacht voor een aantal bewoners uit Goes-Noord, die graag een andere woning willen be trekken. Hij vroeg b. en w. te be werkstelligen, dat zij zo spoedig mo gelijk een woning kunnen betrekken met een draaglijke huur. Voorts plaatste spreker enkele korte opmerkingen over het onlangs ver schenen aanvullende memorandum van Ged. Staten. Hij was het bepaald niet in alle opzichten eens met Ged. Staten. Spreker vroeg zich af of als „positieve resultaten" van het vorige college ook gezien moeten worden het „afdwingen van een som van 31.000 van een ingezétenê" en „het beleid ten aanzien van de afgifte van bouwvergunningen, speciaal in de Roggeveenstraat". De heer J. F. Bookelaar (k.v.p.) kreeg op een vraag te horen, dat b. en w. de kwestie met de woningen in de Breitnerstraat, waar vele manke menten aan het licht zijn getreden, in onderzoek hebben. „De kardinale vraag is, wie de schade moet beta len", aldus de raadsvoorzitter. Voorts informeerde de heer Booke laar naar de vorderingen van de zwembadplannen. Burgemeester Hu ber wees erop, dat Gèd. Staten het besluit niet hebben goedgekeurd om tot aankoop van de grond over te gaan, waarop het zwembad is ge projecteerd. Men zal thans het ter rein laten hertaxeren. Overigens ver wachtte de burgemeester toch spoe dig uitkomst. „Het departement staat volledig achter onze plannen", zei hy. smakelijk gezond licht verteerbaar VLISSINGSE BELEGGINGSCLUB Resultaat „zoals bij de oprichting werd gehoopt" De beleggingsclub „Effectavia" houdt dinsdagavond a.s. in de bovenzaal van „Het Anker" te Vlissingen haar jaarvergadering. In deze bijeenkomst zal ouder meer liet verslag over het boekjaar 1961 worden behandeld. In dit verslag karakteriseert liet be stuur het uiteindelijk over 1961 be reikte resultaat als „ongeveer zoals bij de oprichting van de beleggings club werd gehoopt". De behaalde winst maakt het mogelijk over 1961 aan de leden 6,251 procent van hun persoonlijk gemiddeld saldo over het afgelopen jaar uit te keren. Wat be treft de vooruitzichten acht het be stuur het verstandig geen verwach tingen uit te spreken over het lopen de jaar. Het jaarverslag vermeldt verder, dat het ledental in het afgelopen jaar het reglementair toegestane maximum van 25 bedroeg. De groei van de beleggingsclub ging in 1961 ongestoord verder. Deze groei blijkt sinds de oprichting zeer regelmatig te zijn geweest. Het totale bezit van „Effectavia" overschreed kort voor het einde van het jaar het bedrag van 20.000. Aan het eind van het boekjaar was het effectenbezit in percentages van de beurswaarde op 31 december 19G1 als volgt verdeeld: Neder landse obligaties 12,8 procent, buiten landse obligaties 7,25 procent, premie obligaties 0.55 procent, converteer bare obligaties 2,75 procent, parti cipatie bewijzen en dergelijke 4,65 procent, Nederlandse aandelen 67,6 procent en buitenlandse aandelen 4,4 procent. Als bijlagen zijn bij het jaar verslag gevoegd de balans per 31 de cember 1961 met toelichting en de verlies- en winstrekening over 1961 met toelichting. De verlies- en winst rekening vermeldt een winst van 1004,10. In dit bedrag is een ge realiseerde koerswinst van 138,90 begrepen. C. M. Schipper ter aarde besteld in Goes Op de algemene begraafplaats te Goes is woensdagmiddag onder grote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer C. M. Schipper, in leven directeur van de landbouwmachinehandel W. Schip per en Zoon N.V. te Goes. Velen uit de Nederlandse landbouwwereld woonden de begrafenis bij. Namens het personeel werd aan de geopende groeve het woord gevoerd door de heer C. Post. In de aula op de be graafplaats bestond gelegenheid tot condoleren. Ds. F. N. M. Nijssen, pre dikant van de hervormde 'gemeente le Goes, leidde de begrafenisdienst. Inschrijving van politieke partijen Het centraal stembureau voor de ge meenteraadsverkiezing van Cadzand heeft de volgende politieke groepe ringen ingeschreven: 1. Partij van de Arbeid; 2. Positief Christelijke Na tionale Unie; 3. Christelijk-Nationale Volkspartij. Examens Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam slaagde voor het «emi-arts examen de heer W. Griep, vroeger të Goes. Collecte De collecte ter gelegenheid van de biddag voor het gewas, heeft in de Gereformeerde kerk te Yerseke f 1947,opgebracht. (Advertentie) Slot van pag1 een rondweg achterom de bouw put. die over enkele weken het verkeer, komend uit de richtingen Sluiskil en Hoek via Wulpenbek, Piermansdijk en Willemskerke polderstraat, naar de brugover- gangen over de westsluis zal Lei den. Dan wordt het nu gebruikte gedeelte Rijksweg vanaf de Wil lemskerkepolderstraat tot aan de kruising Hoekseweg voor het openbaar verkeer afgesloten en alleen nog ten dienste van de werken gebruikt. Na deze wegafsluiting zal een derde zuiger, de „Oosterschelde" dwars door de weg naar de bouw put worden getransporteerd ter aflossing van de „Westerschelde". Laatstgenoemde gaat dan over naar de bouwput voor de binnen- vaartsluis. De „Oosterschelde" gaat zich ln de zeesluis-bouwput belasten met het afgraven van de grote grond en zandmassa's en daarna de ta luds afwerken. Door inschakeling van deze grote zuiger zal worden getracht het aanvankelijk opge- W E STE R SCHELDE o.f te sluiten weggedeelte stelde werkschema, waarop men door onvoorziene omstandigheden iets achter is geraakt, aan te houden. Zoals reeds eerder ge meld, werden in de bouwputten restanten ontdekt van bossen waarvan men het bestaan aan vankelijk niet kende. Ook de westelijke Rijkswaterlei ding is al helemaal omgelegd achterom de bouwput* Daarvoor was de bouw nodig van een ge heel nieuwe duiker onder Hoek seweg, terwijl een andere on der de Wilemskerkepolderstraat diende te worden verlengd. Binnenv aartsluis De persbaggermolen „Vecht", die zich tot nu toe heeft belast met de graafwerkzaamheden in de bouwput voor de binnenvaartsluis krijgt dus assistentie van de cut terzuiger „Westerschelde". Ook in dezo bouwput begint aardig teke ning te komen. Aan de zuid- en oostzijde is al een gedeelte van het talud gereed, terwijl tegen het bestaande deurendok een dam- wand werd geslagen. Het juiste profiel van deze bouw put die een lengte van 396 bij ëen breedte van 53 en een diepte van 11 meter beneden het maai veld krijgt zal eerst goed zicht baar worden als de huiaige Rijks weg tussen midden- en westsluis si afgesloten. Dit zal over ongeveer een maand het geval zijn. Dan hoopt men de opgespoten, nieuwe rondweg van af de brug bij Rib- bens, over het voormalige wan delpark en langs het oude voet balveld naar de westsluis, voor het openbaar verkeer open te stellen. De huidige weg vanaf de ..Gentse Poort" naar de westsluis kan daarna zonder bezwaar ver dwijnen en plaats maken voor de rest van de bouwput. De nieuwe rondweg waarvoor het zand werd aangevoerd uit de grote bouwput is nu zover klaar dat met de egalisatiewerk zaamheden kan woren begonnen. Heel binnenkort zal de bestrating worden uitgevoerd. Inmiddels is het „bouwbureau ka- naalwerken" al geruime tijd ge reed met het bestek voor de twee de fase van de werkzaamheden. Dit ligt thans ter bestudering bij de Belgische autoriteiten. Zo gauw- het goedgekeurde bestek in Ne derland terug is, kan worden over gegaan tot de volgende aanbeste ding. In grote lijnen omvat dit be stek de verbreding en verdieping van het kanaalgedeelte Terneu- zenSluiskil, de aanleg van de nieuwe Rijksweg over hetzelfde traject, de aanleg van de rondweg om Sluiskil en het graven van een nieuwe Rijkswaterleiding. Eiland Tholen voorlopig geen ontwikkelingskern De raad van St.-An na land heeft in de woensdagavond gehouden verga dering het antwoord behandeld van de minister van economische zaken op het verzoek, het gehele eiland Tholen als ontwikkelingskern aan te wyzen. De bewindsman deelde in zijn brief mede, dat hij in het schrijven van de raad van St.-Annaland geen reden kan vinden het gehele eiland Tholen als kerngebied aan te wij zen. „De aanwijzing van de probleemge bieden en van de ontwikkelingsker nen heeft enige jaren geleden plaats gehad na overleg met de provinciale besturen. De regering heeft bij de uitvoering van het huidige beleid aangekondigd, dat het behoudens een eventueel noodzakelijke aanpassing aan de feitelijke ontwikkeling, gedu rende een periode van vijf jaar on gewijzigd zou worden gehandhaafd. Bij herhaling heb ik, zowel in het parlement als daarbuiten gesteld, dat een principiële wijziging in dit beleid (waartoe het aanwijzen van een geheel gebied als kern ongetwij feld moet worden gerekend) geduren de genoemde beleidsperiode onge wenst moet worden geacht", aldus de minister. De raad besloot deze brief voor kennisgeving aan te ne men. Na afloop van genoemde perio de van vijf jaar, zal de gemeente opnieuw aan de minister verzoeken het eiland Tholen als ontwikkelings kern aan te wijzen. Collecte Leger des Heils De huis-aan-huiscollecte ten hate van het Leger des Heils heeft ln 'a-Gra- vanpolder f 197,50 opgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 21