PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LAWINE VAN KRITIEK STORT ZICH OP MAMMOETWET Tweede Kamer somt eerste dag al vele bezwaren op Algerijnen blijven kalm ondanks O. A.S. Terneuzen-West reeds grondig veranderd Binnenkort wetsontwerp ziekenfondsverzekering NEDERLANDS-FRANS AKKOORD IN BRUSSEL Sjah van Perzië naar Amerika PARIJSE POLITIE ONTDEKT GROTE SCHILDERIJENZWENDEL Vervalste Picasso's als echt verkocht Vandaag GROTE BEDRIJVIGHEID IN TWEE BOUWPUTTEN Goede zorgen 205e jaargang - no. 69 Dagblad, uitgave van de tirraa Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F, B. den Boer. Adjunct: W. de Fagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers" 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 22 mrt. '62 ADVERTENTIEPRIJS 21 cent pet m.m Mimru. p. advertentie /*4<— tng- mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties i mail mum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. ..Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51. tel 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375). Goes Gr. Markt 2. teL 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213). Oostburg. tei. 2395. Term iel 2116. ZieriKree r i 2426 adm. tel. 2094. Ver over de honderd amendementen verwacht (Van onze parlementaire redacteur) De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Cals en zijn staatssecretaris drs. Stubenrouch, die gistermiddag achter de regeringstafel in de Tweede Kamer zaten, hebben zich aangegord ten. strijde tegen de lawine van kritiek soms van ernstige aard, soms waar het onderdelen betreft van minder betekenis die uitgestort wordt over het ontwerp van wet tot regeling van het voortgezet onderwijs, de zogenaamde Mam moetwet, met de behandeling waarvan de Kamer thans, na lange voorbereiding begonnen is. Marathondebat Het is wellicht het omvangrijkste wetsontwerp, dat na de bevrijding in de Tweede. Kamer aan de orde gesteld is en in elk geval is er geen wetsontwerp aan te wijzen, waarvan de behandeling zo lang geduurd heeft als voor de Mammoetwet zal blij ken nodig te zyn. Het valt moeilijk te schatten, hoeveel weken de Twee de Kamer zich ermee zal bezig hou den; er moet namelijk gerekend wor den op enige schorsingen van de be sprekingen om de minister en de commissie, dio deopenbare behande- lng van het wetsontwerp heeft voor bereid, gelegenheid te geven tot onderling beraad. Men neemt aan, dat het wel vijf of «es weken «al .ilyren, voordat mi nister Cals met een zucht van ver lichting' de goedkeuring door de Ka mer aan het ontwerp ziet hechten. Ondanks de scherpe kritiek moet namelijk aangenomen worden, dat de Kamer het wetsontwerp tenslotte wel zal aannemen, maar het zal zeker niet in het staatsblad verschijnen in de vorm, die de minister er uiten- delijk aan gegeven heeft. Er zijn nu al talrijke amendementen inge diend. Het is niet onwaarschijnlijk, dat die stroom zal aanzwellen- tot over de honderd en misschien zelfs wel tot tegen de honderdvijftig stuks. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Veldkamp zal nog voor het zomerreces van de Kamers een wets ontwerp indienen tot' vervanging van de bezettingsregeling inzake de zie kenfondsen. De volgende stap zou clan moeten zyn een volksverzeke ring inzake de ziektekosten. Hiervoor wil hij echter eerst het ad vies van de Sociaal Economische Raad inwinnen. De minister deelde dit gistermorgen in de Eerste Kamer mede, tijdens de behandeling van de begroting van sociale zaken en volks gezondheid voor 1962. Tweede versnelling E.E.G. Nederland en Frankrijk hebben gis teren in Brussel overeenstemming be reikt over de lijst van landbouwpro- dukten, waarvoor een tariefsverla ging van 5 zal worden toegepast indien de Europese Economische Ge meenschap zal besluiten tol een twee de versnelde afbraak van 10 voor industriële produkten. Italië. Eelgië, Luxemburg en de Europese commissie hadden zich bij voorbaat al bij een Nederlands-Frans akkoord neergelegd, zodat thans al leen nog de Duitse bondsrepubliek de „tweede versnelling" kan tegenhou den. De sjah van Perzië zal samen niet zijn echtgenote op 10 april naar Washington vertrekken, op uitnodi ging van president Kennedy, aldus is in een verklériug van het hof te Teheran, bekendgemaakt. Volgens welingelichte kringen zal de nadruk van het bezoek van de sjah komen te vallen op een ver hoogde militaire steun van Amerika aan Perzië, gezien de toenemende Russische drulc op het land. Dc sjah zou Amerika om de modernste wapens willen verzoeken om hiermee een eerste aanval te kunnen afslaan. Van de dertien ingeschreven sprekers en spreeksters kwamen gisteren aan het woord achter eenvolgens mevrouw Someren- Downer (vvd), dr. Albering" (kvp), mejuffrouw Nol te (kvp) en dr. Tilanus (chu). Tot nu toe culmineerde de kri tiek in de volgende punten. Men vond dat het openbaar onderwijs er te slecht afkomt en men was aan de andere kant van oordeel, dat het bijzonder onderwijs niet voldoende aan zijn trekken komt. Dit verschil sproot voort uit wat men in beginsel voor Nederland wenselijk acht. Algemeen had men bedenkingen tegen de brug- klasse. Men wilde het gymnasium in zijn tegenwoordige vorm, be houden en men verzette zich te gen een beta-afdeling" van het gymnasium zonder Grieks. Wat de minister bedoelt met de inschakeling van maatschappelijke organen bij het onderwijs was en kele kamerleden niet recht duide lijk en er werden bezwaren geop perd tegen de poging die zal wor den ondernomen om door middel De heer en mevrouw Alexander Re- kova in Moskou zijn de trotse ouders van twee dochtertjes, Tina en Nina, en een drieling. De drieling is ver noemd naar de ruimtevaarders, na melijk Yoeri (Yoeri Gagarin), Gher- man (Gherman Titov) en John (John Glenn). van een amendement de mogelijkheid te scheppen van het geven van hu manistisch vormingsonderwijs. Mevrouw Van SomerenDowner verklaarde dat haar fractie de openbare school niet wil laten de graderen, zoals het wetsontwerp doet, tot een vluchtheuvel, waar toe men in arren moede zyn toe vlucht neemt als er geen bijzon dere school van eigen richting Is. Zy wees erop, dat de grondwet eist, dat van overheidswege in elke gemeente voldoende openbaar algemeen vormend lager onder wijs wordt gegeven in een genoeg zaam aantal scholen. Er zal, wil de behandeling van het wetsontwerp tot .zijn recht komen, eerst bij de voorstanders van het openbaar en van het bijzonder on derwijs volledige overeenstemming moeten bestaan nver de vraag of het wetsontwerp de bedoelingen van de grondwet recht doet wedervaren. Bedenkelijk noemde de liberale af gevaardigde het de brugklasse ver plicht te stellen. De selectie vormt een zeer moeilijk probleem. Zij betreurde zeer het verdwij nen van het gymnasium in zijn te genwoordige vorm. Ook lot Het zal de bewindsman na deze rechtstreekse liberale aanval op zijn geestesprodukt goed ge daan hebben uit de mond van zyn partijgenoot, dr. Albering van de K.V.P. lof te horen voor zijn brede visie eu voor liet am bitieuze ontwerp. Dr. Albering verzekerde dat zijn fractie zich er graag positief tegenover stelt. Voor mejuffrouw Nolte van de K.V. P. was hét de' vraag, of het wets ontwerp voldoende ruimte laat voor de vernieuwing van het onderwijs. Zij klaagde, dat over sommige delen (Zie slot pag. 3 kol. 4) De leider van de voorlopige Algerijn se regering ben Joessef ben Khedda, is in Rabat aangekomen. Op de foto links ben Khedda, rechts koning Hassan 11 van Marokko die hem op het vliegveld verwelkom de. Op de achtergrond een officier van het leger van Marokko. Gevechten duren voort De Gaulle wil maatregelen versnellen Para-militaire gendarmes zijn gisteren krachtdadig opgetre den in Oran en Algiers, om Europese extremisten die pogen EUROPEES KOMPLOT In Parijs is gisteren een 33-jarige schilder, Jean-Pierre Schecroun, ge arresteerd die meer dan honderd wer ken van vooraanstaande hedendaagse schilders heeft gekopieerd en deze vervalsingen als echt liet vérkopen. Vyf medeplichtigen, die eveneens zijn gearresteerd, deden de vervalsingen in verscheidene Westeuropese steden van de hand. Vele deskundigen hadden niet aan de echtheid der verkochte werken ge twijfeld. Het bedrog werd vergemak kelijkt doordat de kopieën voorzien waren van een garantie van echtheid die door een békende Parijsé kunst handel was uitgegeven. Het bleek echter dat deze bewijzen vals waren. De vijf medeplichtigen jongelieden uit zeer goede families deden na mens geïnteresseerden bestellingen bij Schecroun. Deze zette zich dan aan het werk en produceerde in één uur een getrouwe kopie. Hij is gespeciali seerd in tekeningen, gouaches, pastel len en aquarellen. Een olieverfschil derij nam volgens hem te veel tijd in beslag. In twee jaar incasseerden Sche croun en zijn vrienden alleen al bij directeuren van Europese kunst handels een bedrag van ruim 200.000 gulden. Maar de meeste kopieën werden aan particulieren verkocht, zodat hun winst veel hoger was. Onder de vervalste werken bevin den zich kopieën van Picasso, Braque, Leger en Miro. is het 150 jaar geleden, dat de Nederlandse portret- en in- cerieurschilder Douwe Hansma te Dokkum werd geboren. liet bestand te doen mislukken, in bedwang te liouden. In Oran gebruikten mobiele gendar mes twee uur lang de zware machi negeweren van hun voertuigen, om jonge Europeanen te verjagen die probeerden een poging der gendar mes een radiozender der ultra's buit te maken te verijdelen. Vijf gendar mes en zes Europeanen raakten ge wond in het straatgevecht in de bin nenstad. In Algiers reden de pantserwagens van de gendarmes de wijk Bab el Oued, een bolwerk van de O.A.S., binnen, om een eind te maken aan de toen al vier uur durende terreur van Europeanen, waarbij acht mo hammedanen waren" gedood en nog' drie gewond. Toen de avond viel, was de balans van de botsingen en terreur van gis teren voor geheel Algerije 25 doden en 31 gewonden. De cijfers sedert het begin van het bestand waren daar door opgelopen tot 146 doden en 137 gewonden. Aan de creditzijde stond, dat de mohammedanen zich overal kalm hielden. Ultimatum Gisteravond stelde de OA..S. een ultimatum aan de veiligheidstroe pen. Als de troepen niet voor mid dernacht uit Bab el Oued zouden zyn vertrokken, zouden zij worden beschouwd als manschappen in dienst van een vreemde mogendheid. Het ultimatum werd per vlugschrift gesteld. President De Gaulle heeft gisteren bevolen het tempo op te voeren van de maatregelen die worden genomen om in Algerije de vrede te verwezen lijken. Hij wil hierdoor een einde maken aan de jongste golf van gewelddaden waardoor het land wordt overspoeld. Volgens betrouwbare zegslieden heeft De Gaulle de nieuwe Franse Hoge Commissaris, Christian Fou- chet, bevolen onmiddellijk naar Al gerije te gaan om zijn werkzaam heden te beginnen. Er is gesproken over de mogelijk heid dat De Gaulle het Franse par lement wellicht spoedig zon ontbin den en parlementsverkiezingen zon houden. Volgens sommige berichten zou op 6 en 13 mei worden gestemd. Het debat over het Algerijnse vre desakkoord, dat dinsdag werd begon nen door de nationale assemblee, eindigde gisteren in pandemonium. De gemoederen waren verhit. Er werd niet gestemd. ^nntlijH EEN JAAR KANAALWERKEN Vandaag donderdag is het precies een jaar geleden dat het eerste van de vijf bestekken voor de kanaal- verbredingswerken het graven van twee bouwputten en bijbehorende werken te Terneuzen werd aanbe steed. Na bijna een jaar wer ken aan deze miljoenenpro- jecten, heeft het' westen van Terneuzen een wel erg gron dige gedaanteverwisseling ondergaan. Bomen en bossen werden omgehakt, bulldozers en draglines maakten met bruut geweld een einde aan het bestaan van één van Ter- neuzens mooiste plekjes het „Wandelpark" bun kers en kruitmagazijnen wer den gesloopt en padvinders, voetballers en boogschutters verloren hun onderkomens en sportvelden. Zelfs de oude „Gentse Poort", het enige historisch stukje bouwwerk waarover Terneuzen beschik te, moest het ontgelden. De eerste uitvoering van het in ternationaal besluit betrof het gTaven van twee bouwputten. Eén voor de nieuwe zeesluis, waardoor schepen tot 50.000 ton hun weg naar de kanaalzone zullen vinden, de andere voor een enorme bin- nenvaartsluis, onder meer ge schikt voor het nieuwste tran sport te water, het duwconvooi. In beide projecten begint tekening té komen al heeft de oningewijde voorbijgaanger nog de grootste moeite om zich een duidelijk beeld te vormen van de uitgegraven „binnenmeren" en de enorme zand- en kleihopen. De watermassa tussen westsluis en Hoekseweg, waaruit de zui gers' „Westerschelde" en „Wad denzee" dag-en-nacht, grote hoe veelheden baggerspecie weghalen, wordt de zeesluis-bouwput. Deze put krjjgt een bodemlengte van 451 bij een breedte van 77 meter en zal worden uitgediept tot 15 meter, gemeten vanaf het maai veld. De omtrek van de put is nu helemaal ontgraven. De zuiger „Westerschelde" ontfermt zich over dc eerste laag kleigrond tot een diepte van plm. 5 meter. De ze kleilaag wordt de Schelde in gespoten. Daaronder bevindt zich een laag zand. die de „Wadden zee" voor zijn rekening neemt en die naar het in vakken verdeelde bassin ten zuiden van de Hoekse weg wordt getransporteerd. In dit bassin is ruimte voor 380.000 m3 zand, dat bij de uitvoering van het tweede bestek zal wor den gebruikt voor de nieuwe weg naar Sluiskil. Inmiddels wordt met man en macht gewerkt aan de aanleg van (Zie slot pag. 5 kol. 5) Al enige jaren treft men in Neder landse kranten personeelsad vertenties aan, waarin velerlei schone toezeggingen worden gedaan aan adspirant-personeelsleden. Er wordt ruim betaald, er zijn toeslagen, de werktijden zijn kort en de va kanties lang, het vervoer is vrij en voor huisvesting of pension wordt gezorgd, soms is er (radio) muziek bij het werk en er zijn voortreffe lijke kantines, kortom het perso- neelwervende bedrijf is bereid als een „vader" te zorgen voor iedere medewerker en zijn huisgezin. Dat alles doet men uiteraard in be drijven waar personeelsgebrek heerst en veel minder doet men dat in be drijven, waar nog een voldoend aan bod is van arbeidskrachten. Toch heerst bij vele jongere mensen in Nederland de mening, dat allerlei „vaderlijke" zorg van de onderne ming wel echt bij de hedendaagse „sociale" voorzieningen behoort en dat die zorg tot in lengte van dagen zal blijven bestaan. Zij zien in de opgeschroefde toezeg gingen geen hoogconjunctuur-ver schijnsel en helaas zijn ze dat toch in werkelijkheid wel. Zodra in een thans nog welvarende bedrijfstak de conjunctuur wat af flauwt of de con currentie toeneemt, zal de „va derlijke behandeling" moeten vervan gen worden door een meer nuchte re benadering. Daarvan levert op dit ogenblik het beroemde bedrijf van de Koninklijke Shell" een opmer kelijk voorbeeld en het Engelse weekblad „Observer" bracht er een opmerkelijk artikel over. Bij dc Shell had het personeel bij zonder grote voor rechten. Zo werd bijvoorbeeld bijna nooit iemand ont slagen, die met succes zijn eerste proeftijd had doorstaan. Viel iemand na bijvoorbeeld vijftien dienstjaren toch nog tegen, en kon men hem geen leidende functie geven, dan werd er op of bij één van de twee hoofdkantoren in Engeland en in Nederland wel een functietje geschapen, waar de man zijn tijd kon uitdienen. Er waren mooie pen sioenvoorzieningen, er werd veel ge daan voor goede huisvesting en voor onderwijs aan de kindertjes, men was bijzonder royaal met reisvergoe- dingen, met feestjes, enz. Een paar jaar geleden' echter ver scherpte zich plotseling de concurrentie in de olieindustrie en toen nam men bij de Shell de weelderige bedrijfsvoering eens na der onder de loep. Het resultaat was, dat men besloot de bezetting van de hoofdkantoren te verminderen. Begin van dit jaar was die vermindering opgelopen tot on geveer 1800 man of 18 van de to tale sterkte. Men had dat ten dele bereikt door normale afvloeiing en men had ook ongeveer 500 man voor tijdig gepensioneerd, omdat deze mensen niet meer voor promotie in aanmerking kwamen. Een vooraan staand man bij de Shell te Londen verklaarde dit jaar, dat de mening als zou er bij de Shell nooit iemand worden ontslagen, niet langer-op goede grond berustte. Hij hoopte ech ter, dat er over enkele jaren weer een zodanige stabiliteit zou zrjn be reikt, dat mannen en vrouwen, die voor hun taak berekend waren, zich by de Shell weer geheel veilig zou den gevoelen. Maar, zo zei hij, het zal nooit meer zó zijn, dat mensen, die beneden de middelmaat zijn of die willen „freewheelen" zich veilig kunnen gevoelen. Ook de personeelsgroep, die bestemd was voor uitzending naar het bui tenland werd by de Shell aanmer kelijk teruggebracht. Deze groep, die vrijwel uitsluitend bestaat uit En gelsen en Nederlanders liep in vijf jaar tijd met 1700 man terug tot 4000 man en zij zal nog verder te ruglopen. De Shell laat nu in aller lei landen veel meer het verantwoor delijke werk over aan lokale krach ten, afkomstig uit die landen zelf. Vele bijzondere voorrechten voor het Shell-personeel zijn nog ge handhaafd. maar er zijn ook daarbij opmerkelijke besparingen doorgevoerd. Zo moeten bijvoorbeeld Shell-mensen, die minder dan f 50.000 per jaar verdienen thans op schepen en vliegtuigen in de toeristenklasse reizen. Eerste klasse reizen is er voor hen niet meer bij. Ook worden ze niet meer met auto's afgehaald van vliegvelden. Wat dat betekent, behoeft zeker niet uitgelegd te wor den aan de tienduizenden, die eerste- klasse-reizen toch wel beschouwen als een onmisbaar status-symbool. Maar volgens de „Observer" begrij pen de Shell-mensen heel goed, dat het om een kostenbesparing gaat. Ook zien ze de vele andere maatre gelen. niet als een achteruitzetting. Men kan nog altijd bij de Shell car rière maken, alleen is dc wat ..va derlijke" bejegening van het perso neel nu vervangen door een meer zakelijke Dat is dan het resultaat van een vleugje verscherpte concurrentie in de altijd nog dik winstgevende olieindustrie. Men behoeft stellig geen profeet te zyn om een soortgelijke ontwikkeling te voorspellen in bedrijven, waar men nu nog in dc hoogconjunctuur sfeer leeft, maar waar men straks ook met versoherpte concurrentie te waken krijgt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1