PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TERREUR BARST LOS IN ALGERIJE Ruim honderd doden na vuurgevechten Oosterscheldebrng komt er! BERT HAANSTRA leverde knap werkstuk met „Delta-Fase I" Vandaag.. Prof. Rogier bedankt als lid K.V.P. AMERIKA WIL CUBA VOEDSEL ZENDEN Brug Herbouw Onbarmhartig 205e jaargang - no. 68 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 21 mrt. '62 ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per m.ra. Minlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tanel. Kleine advertentie® i maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. ..Brieven bu- reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 53-60. teL 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841(b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375): Goes Gr. Markt2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213). Oostburg, tel. 2395. Temeuzen. tel 2116. Zierikzee. red. tei 2425 adm. tel 2';C-4. Felle protesten in Franse assemblée tegen bestand Al is alle spanning in Algerije nog lang niet. gewekenvooral omdat een tegenactie van de O.A.S. wordt ver wachttoch heerst in de kasbah gro te vreugde over het bereiken van een bestand. De foto toont vele moslims met de Algerijnse vlag in een van de nauwe straten van de kasbah van Algiers. Gisteren op de tweede dag van liet Algerijns bestand, heeft ïn Algerijnse steden en dorpen rijkelijk bloed gevloeid. In een half dozijn dorpen vuurden militairen op mohammedaanse menigten, die poogden in optocht de Europese wijken binnen te trekken, om van him „overwinning" te getuigen. In Oran openden militairen en politie bij dertien gelegenheden het vuur, in hoofdzaak op mohammedaanse demonstranten, doch ook op Europeanen, die de gehele dag door de binnenstad trokken, O.A.S.-leuzen schreeuwend. In Algiers kwamen zes mortiergranaten, vermoedelijk afkom stig van de O.A.S.neer op een druk bevolkt plein aan de ingang van de mohammedaanse wijk. Daarbij werden 4 mensen gedood en 67 gewond. Sedert maandagavond was de balans van de terreur en botsingen 101 doden en tenminste 105 gewonden. O.A.S. opent offensief Los van de botsingen en demonstra ties met incidenten in tal van plaat sen verspreid over het gehele land, voerden terroristen in Algiers 14 aanvallen uit. In de vooravond deed de O.A.S. een overval in een politie bureau in de binnenstad van Algiers. Do politiemannen werden geboeid en een aantal wapens werd buitge- Vandaag is het lente (Van onze weerkundige medewerker) Vanmorgen om precies half vier heeft de zon weer de evenaar bereikt. Dit betekent op het noordelijke halfrond het begin van de lente en... voor de hele aarde dat vandaag overal de dag even lang is als de nacht. 'Helaas is het niet altijd zo dat er van 21 maart af geen vorst of sneeuw meer kan voorko men. Wij kennen lentedagen waarbij liet kwik op 21 maart al 20 graden bereikte maar ook lente-entrees met sneeuw cn 's nachts matige vorst. Verleden jaar had de lente rond de 21ste al een voor sprong van bijna drie weken. Dit jaar heeft maart nog een volslagen winters karakter. Met 1917 en 1955 is het nog de koudste maart van deze eeuw en over een periode van 100 jaar neemt zij de vijfde plaats 'in. Van deze 21 dagen brach ten er reeds 17 (in De Bilt) vorst en op 7 a 9 dagen viel er reeds sneeuw. Allemaal winterse geluiden. Wanneer er nu evenals in 1917 cn in 1955 maar een mooie zo mer op volgt dan willen wij in maart ook nog wel de winter jas aanhouden. Voor de land en tuinbouw is het altijd nog beter dat maart winters is dan april of mei met zware nacht vorsten. Het voorjaar mag ver leden jaar nog zo vroeg zijn geweest, vaak komt er nog een koude staart achteraan. Zo bv. op 28 mei toen er verleden jaar fikse hagelbuien en in Friesland (bij Heerenveen) zelfs nog een laag van enkele centimeters sneeuw viel. Hoe de weergoden er ook over mo gen denken officieel is het vandaag lente geworden en naar wij hopen een lente met een spoedig meteorologisch nieuw „lente-geluid". Bonden vragen winkelsluiting op 30 april De samenwerkende organisaties van winkelpersoneel, te weten de Alg. Bond Mercurius (N.V.V.), de H.K.W. (K.A.B.) en de N.C.B.B. (C.N.V.) hebben aan de centrale werkgevers organisaties in de detailhandel ver zocht, de ondernemers in het winkel bedrijf dringend te adviseren, hun zaken op 30 april a.s. de gehele dag gesloten te houden. Dit opdat ook het winkelpersoneel de verjaardag van de koningin en de herdenking van het zilveren huwelijksfeest van het ko ninklijk echtpaar kan meevieren. Nieuw lid Tweede Kamer De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de le den van de Tweede Kamer heeft in verband met het feit, dat mejuffrouw G. A. M. Wintermans haar benoe ming' niet aanneemt, de heer P. M. H. van Boven te Breda benoemd ver klaard tot lid van de Tweede Kamer. maakt. Er werd een bom achterge laten, die enkele minuten na het ver trek der terroristen ontplofte. De bom maalcte geen slachtoffers. Gisteren werd het parool van de be velhebber van de O.A.S., Raoul Sa- lan, dat men in de steden de vijand diende aan te pakken, op het plein der overwinningen in Oran uit ge luidswagens herhaald voor de Euro peanen. De stad was vol aanplak biljetten met de leuze „Algemene mobilisatie burgers, te wapen". In Algiers zaaiden de mortiergrana ten paniek op het rustige plein. Snel trokken militairen en politie er heen om de orde te herstellen en de ge- wónden te verzorgen. Onder de ge wonden bevonden zich vele vrouwen, die door granaatscherven werden getroffen bij het verlaten van een moskee. De granaten vielen met twee tussenpozen. Referendum Inmiddels had président De Gaul le bekend gemaakt, dat hij het Franse volk zou verzoeken om volledige volmachten om de Al gerijnse kwestie verder te rege len. In een boodschap, voorgele zen op buitengewone kamerzit tingen, zeide De Gaulle, dat hij dit verzoek zou doen via een volksstemming, te houden op 8 april. Een tweede referendum zal worden gehouden in Algerije. Waarschijnlijk in juli, om de mohammedanen en Europeanen daar in staat te stellen te bepalen of zij al dan niet onaf hankelijk in associatie met Frank rijk wensen. Debat Gistermiddag begon de assemblee een debat over de Algerijnse poli tiek der regering. De eerste spreker, Pierre Portelano, een afgevaardigde van rechts uit de Algerijnse stad Bone, stelde de be- standsovereenkomst aan de kaak als zijnde „een misdaad". „We weigeren en zullen altijd weige ren toe te staan dat de vlag' wordt neergehaald in Algerije", schreeuw de hij. Toen hij was uitgesproken, begonnen ruim 100 rechtse afgevaar digden, die staande hadden geluis terd, de Marseillaise te zingen. Na een ogenblik van aarzeling, stond premier Debrê ook op. gevolgd door de rest van de Kamer. Doch men nam niet aan het gezang deel. In verband met het debat, zag' de minister A'oor Algerijnse zaken, Louie Joxe af van zyn voornemen hedenavond een rede voor de radio en t.v. te houden. Alle tekenen wijzen erop, dat bin nen niet al te lange tijd kan worden begonnen met de bouw van een brug over de Oosterschelde: in kringen van het provinciaal be stuur is men namelijk van mening dat het overleg tussen het college en de landsregering nu wel geen verdere moeilijkheden zal opleveren. Slechts één punt is overgebleven, waarover nog nader beraad nodig is, doch het ziet er niet naar uit dat de brugge- kabel daarbij nog een kink zal op lopen. Hoewel dus nog een heel klein voorbehoud nodig is, mag worden aangenomen dat het nu met de voor bereiding van dit grootse project voor elkaar is. Een woord van gelukwens aan het adres van Gedeputeerde Sta ten is hier op zijn plaats: het college en met name Gedeputeerde Van der Weel heeft alles op alles ge zet om de toestemming van hoger hand los te krijgen. Bij de Haagse in stanties is gepleit met een elan en een overtuiging voor de brug, die voortkwamen uit het vaste geloof dat deze verbinding voor Zeeland van het grootste belang is. Dit alles nu is naar het zich laat aanzien met succes bekroond. Succes: het is inderdaad het woord, dat thans mag en moet worden gebruikt. Maar aan de andere kant moet eraan worden her innerd, dat het eigenlijke werk nu pas begint. En het wordt een enorm werk: de aanleg van een (provincia le) brug, die de'grootste van Europa zal worden. Daarom is naast een ge lukwens nog een woord van andere strekking op dit moment op zijn plaats: een van harte „sterkte" tot Zeelands bruggebouwei's in beleid en techniek, een vurige wens tevens dat zij erin zullen slagen dit thans aan te vangen werk tot een goed einde te irengen. Zeeland zal de vorderingen van dag tot dag volgen. Gespannen, maar ook met trots. Trots op dit gedurfde initiatief van een kleine provincie! DE OOSTERSCHELDE-BRUG KOMT ER! Dit is de conclusie, die men mag trekken uit de jongste ontwikkelingen in het overleg tus sen regering en provinciaal bestuur. Dit overleg heeft namelijk thans geleid tot over eenstemming op vrijwel alle punten, zodat eind deze week, uiterlijk begin volgende week, de volledige overeenstemming wordt ver wacht. Daarmee zal dan de toestemming van regeringswege aan het provinciaal bestuur tot het doen bouwen van de Oosterschelde- brug een feit zijn. Er is slechts op één punt van betrekkelijk ondergeschikt belang nog nader beraad no dig, welk beraad deze week zal worden ge houden. Inmiddels hebben Gedeputeerde Sta ten in him vergadering van gisteren de laatste interne besprekingen gevoerd over dit gigan tische project, zodat nu de voorstellen voor provinciale staten onverwijld worden gereed gemaakt. Zoals gemeld zullen deze op 9 en 12 april aanstaande bijeenkomen om de nodi ge besluiten rond het brugproject te nemen. Voor meer bijzonderheden over de brug zie pagina 3. ...is het 100 jaar geleden, dat de Nederlandse landschap- en stadsgezichtsehilder J. Adrïa- 17US Vrolijk te Den Haag over leed. (Van onze Haagse redactie) Prof dr. L. J. Rogier, hoogleraar aan de r.-k. universiteit te Nijmegen, heeft zonder opgaaf van redenen be dankt als lid van de K.V.P. In Den Haag neemt men aan, dat dit bedan ken verband houdt met het Nieuw- Guinea-beleid van de regering, dat door de K.V.P. wordt onderschreven. Prof. Rogier zelf weigerde commen taar. Toen wij hem gistermorgen op belden en ons bekend maakten, was zijn enige reactie: „Ik kan met de pers geen gesprek voeren. Dank U". Hierop werd onmiddellijk de hoorn op de haak gelegd. Een hooggeplaatste ambtenaar van de Amerikaanse regering heeft te bennen gegeven, dat de Ver. Sta ten bereid zijn om overtollige voed selvoorraden ter beschikking te stel len van Cuba, ondanks Amerika's vijandelijke gevoelens jegens het re gime van Castro. In Cuba is deze week voedseldistributie ingevoerd wegens grote tekorten. Première in Den Haag (Van een onzer redacteuren) 'N DAVEREND APPLAUS weerklonk gistermorgen in het Haagse Metropool-thea ter voor cineast Bert Haan stra: enige honderden geno digden hadden zojuist kennis genomen van zijn nieuwste film „Delta fase I", hande lend over het Drïe-eilanden- plan en zij waren daarover zo geestdriftig, dat zij de ma ker van deze documentaire met een ovationeel applaus beloonden. Haanstra die kort na de première vertrok als jurylid naar het interna tionale filmfestival te Mar del Plata in Argentinië nam deze hulde dankbaar in ontvangst. En later in de fo yer moest hij nog tientallen banden drukken van enthou siaste toeschouwers. Het was een uitgelezen gezel schap, dat deze première bijwoon de: secretaris-generaal Gieben van verkeer en waterstaat, directeur- generaal Van der Kerk, en het hoofd van de Deltadienst, profes sor Jansen, om enkele namen te noemen waren aanwezig, maar ook tientallen Zeeuwen, die op enigerlei wijze waren betrok ken bij de totstandkoming van deltawerken én van film: inge nieurs, technisch ambtenaren, aannemers, schippers, burgemees- tei's, kortom een grote groep van belangstellenden, die met meer dan gewone interesse de voorstel ling bijwoonden. Maandenlang hadden zij Haanstra aan het werk gezien, hadden hem terzijde ge staan en geholpen, en nu was dan het moment, waarop de cineast op zijn beurt toonde waartoe dit al les had geleid: de film „Delta Fase I". Haanstra heeft; met deze film een voortreffelijk werkstuk geleverd, waarbij liet vooral zijn grote ver dienste is dat liet in deze docu mentaire niet gaat om de Delta werken-zonder-meer, maar veel meer om het Zeeuwse gewest, waarin zich een Deltawerk af speelt. Zeeland is in deze film géén decor, maar speelt er zelf in mee. En de wijze, waarop Haanstra liet gewest heeft ge ïntegreerd in zijn werkstuk, moet worden geroemd. Hij heeft deze integratie be reikt door vooral in de aan vang van de film door middel van een suggestieve beelden taal Zeeland te laten zien als een land, waar het leven wordt beheerst door de zee, met de kwade kanten vandien. Zo heeft hij gebruik gemaakt van enkele navrante ramptaferelen, van enkele kerkhofopnamen en van het bekende kruis te Nieuw-Vossemeer, daar opge- (Zie slot pag5 kol. 1 Gisteren is het bericht afgekomen, dat de herbouw van de commis sariswoning annex sectiekamers Slatenzaal in de Middelburgse Abdij zal worden aanbesteed. Het is een bericht, waarop wel even de aan dacht mag worden gevestigd, want het betekent dat nu eindelijk na ruim twintig jaar de ring van de Abdij zal worden gesloten. Hef. be tekent tevens, dat de ontsierende ruï ne bij de Statenzaal definitief ver dwijnt. Een ieder, die het Middelburg se Abdijcomplex kent en bewondert, zal dit bericht met vreugde begroe ten: eindelijk zal het vroegere kloos ter weer ïn oude luister te zien zijn. Er is nog een tweede reden tot vreugde, al is die minder spec taculair. Dat is de overweging, dat deze herbouw de Staten van Zee land nu eindelijk in het bezit zal stel len van enkele behoorlijke sectie kamers bij de Statenzaal. De outil lage van die zaal is op dit moment in feite beneden een redelijk peil: tij dens schorsingen van vergaderingen voor intern beraad van bijvoorbeeld de fractievoorzitters werd dit overleg tot dusver zo goed en zo kwaad als het ging gepleegd in de hoek bij de schoorsteen of soms ook wel aan de perstafel. De verslaggevers gingen dan maar met de overige Statenleden een beetje door de zaal drentelen. Dat alles nu zal nu verleden tijd worden. Gelukkig! Nedei'land weet zo langzamerhand alles van kunstrijden af: Sjoukje Dijkstra heeft ervoor gezorgd, dat miljoenen aan het t.v.-toestel za ten om de verrichtingen van de pro minenten op het ijs van pirouette tot sprong nauwkeurig te volgen. Maar daarmee was het „volgen" niet afge lopen, want de camera zorgde ervoor dat al deze opgewekte sportmeisjes in het beeld bleven óók na hun niet geringe prestaties. En dat nu was wat ons betreft wel een beetje te veel van het goede. Het was boeiend te zien hoe deze kunstrijdsters spot ten met de wetten van de zwaarte kracht op de baan, maar zodra zij deze prestatie achter de rug hadden, bleek het vervolg niet boeiend meer. De onbarmhartige televisiecamera registreerde namelijk jonge meisjes, die zoals dat in sportkringen heet volkomen waren leeggereden, die hijgend ïn de armen van een moeder of een verzorgster vielen, die de spanning van het wachten op de jurv- uitslag bijna niet konden verdragen. Maar ondertussen bleef de camera gericht op het rijdstertje, nauwkeurig en onbarmhartig. Wat ons betreft: wij vonden het een genante vertoning. Gênant en overbodig. Arbeider gedood door neerstortend beton Bij het slopen van een tribune op het terrein van de groente- en fruitvei ling in Utrecht is gistermorgen een arbeider bedolven onder neerstortend beton. Het slachtofer, de 2-jarige J. Perquin uit Utrecht, werd zwaar gewond overgebracht naar het academisch ziekenhuis, waar hij bezweek aan zijn verwondingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1