Kinderbijslagregeling inderdaad nog voor verbetering vatbaar Verbinding Schelde met Rijn aan de orde KLANKBORD PHILIPS VERWACHT GROTERE OMZET EN GELIJKE WINST DINSDAG 20 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister over omstreden wetsontwerp: Overheidspersoneel krijgt aparte regeling (van eerste kind af) In de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Earner over liet wetsontwerp algemene kinderbijslag- verzekering, die minister Veldkamp (sociale zaken en volksge zondheid) gisteren lieeft ingediend, wijst de minister erop, dat de belangrijkste doelstelling van het wetsontwerp was kinder bijslag te introduceren voor de zelfstandigen en dat verwerping van de onderhavige regeling tot gevolg zou hebben gehad dat een kinderbijslagregeliug voor de zelfstandigen weer voor ge ruime tijd op een zijspoor gekomen zou zijn. Ten aanzien Aan de financiering, zo zegt de minister verder, is liïj van oordeel dat men in de sociale verzekering uit sociaal- politieke en fiirancieel-politieke overwegingen zuinig moet zijn met het gebruik van de algemene middelen. Vel© leden hebben, gezien de behan-1 deling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer, als hun mening te kennen gegeven, dat de kinderbij slagverzekering op een andere en een betere wijze tot stand had'kun nen worden gebracht dan door mid del van hetgeen thans op tafel ligt. Met name indien men de consequen tie van een mogelijk uiteenvallen van de in liet kabinet samenwerken de regeringspartijen had aangedurfd. Door aan te sturen op een „haalbare zaak" in politieke zin, dat betekent „het haalbare" met behoud van het kabinet, moet de Eerste Kamer nu oordelen over een complex wetsont werpen, welke met een zware hy potheek zijn belast. Het verwondert de minister dat vele leden de politieke handelwijze die belichaamd is in het aansturen op een „haalbare zaak" (hetgeen in de Nederlandse parlementaire verhou dingen in de regel betekent het aan sturen op een compromis) kennelijk iets minder juist zien. Hij meent dat onze parlementaire geschiedenis juist in verband met de vele verschillen van inzicht, welke vaak in ons volk heersen, van zodanige handelwijzen een menigte voorbeelden te zien geeft. Verbetering Jngaand op hetgeen een aantal le den als tekortkomingen in het wetsontwerp zien, verklaart de minister dat hij nimmer heeft ge steld dal de voorliggende regeling niet voor verbetering vatbaar zou zijn. Het lijkt hem niet onmoge lijk dat te gelegener tijd een aantal onvolkomenheden van het wetsontwerp zullen kunnen wor den weggenomen. Voorts erkent de minister dat met de wijzigingen, welke na de indiening in het ontwerp zijn aangebracht, op enkele punten een zekere inbreuk is gemaakt op de oorspronkelijke strakke vormgeving van het wets ontwerp. De samenhang in de grondgedachten echter is daardoor zeer bepaald niet gestoord. De grote lijnen: de opzet, de vormgeving en de organisatie van het originele ont werp zijn ongerept gebleven. Even min is de gedachte aan een volks verzekering losgelaten. Wanneer in het kader van een algemene voor het gehele volk bedoelde regeling som mige groepen vvel premie betalen, maar geen uitkering ontvangen of omgekeerd, dan houdt dat niet in dat aan dergelijke regeling het ka rakter van een volksverzekering zou zijn ontvallen. Aparte regeling Met betrekking tot een opmer king van enige leden, dat zij het in een algemene kinderbïjslagverze- kcring moeilijk aanvaardbaar achten, dat arbeiders kinderbij slag ontvangen voor alle kinde ren en zelfstandigen slechts voor NIET ROKER. Een gewezen ser geant-majoor uit het Engelse leger heeft in een ingezonden brief aan het blad Daily Mirror verklaard zich zorgen te maken naar aanleiding van een rapport van Britse artsen over het gevaar verbonden aan het roken van sigaretten. „Zelf rook ik niet en ik heb beslo ten mijn vrouw met roken te laten stoppen door haar huishoudgeld met oen pond per week te verminderen", aldus verklaarde hij. „Ik heb haar er op gewezen dat als zij sigaretten blijft kopen en het slecht met haar afloopt, ik vele 'waardevolle jaren van haar verdiens ten verstoken zal zijn." AUTO WEG. Mevrouw Helen Mink man reed met haar Europese auto een pompstation in Bloomfield, New .lersey binnen en vroeg om benzine. De bediende had reeds enkele liters in de radiator gepompt voordal de eigenaresse hem vertelde, dat de motor achterin zat. Ze moest er zelf om lachen: „Het is niet erg", zei ze, „het ergste dat me kan gebeuren is dat de motor ontploft". Drie straten verder ontplofte de mo tor. POES WEG. Het Hollywoodse foto model Sally Boyd heeft een adver tentie geplaatst waarin zij meldt, dat haar poes is weggelopen. Het is „een gewone, r.amelijk oude, zuiver witte Siamees, die een halsband heeft van platina, bezet met diamanten". een derde en volgende kinderen, merkt de minister op, dat de al gemene kinderbijslagverzekering ook voor arbeiders slechts het recht geeft op kinderbijslag van het derde kind af. Op grond van een aparte regeling ontvangen zij ook kinderbijslag voor het eerste en tweede kind. Dat doet echter aan het algemeen karakter van eerstbedoelde regeling niets af, evenmin als het feit dat de zoge naamde „kleine" zelfstandigen krachtens een voor hen geldende af zonderlijke regeling recht hebben op kinderbijslag voor hun eerste en tweede kinderen. Aan het slot van de memorie ver- ltlaart de minister dat de vraag stukken welke verband houden met de bevolkingstoename in Nederland uiteraard de aandacht hebben van de regering. Waar deze problemen evenwel geen aantoonbaar verband houden met het verlenen van kinder bijslag. acht de minister het niet opportuun hierover in de beschou wing te treden. Overheid Ten aanzien van de positie van over heidspersoneel op het stuk van de kindertoelagen, verklaart de minis ter dat, wanneer de voorgestelde re geling tot wel zal zijn verheven, by algemene maatregel van bestuur voor het overheidspersoneel een af zonderlijke kinderbijslagregeling in het leven zal moeten worden geroe pen. Deze kinderbijslagregeling zal moeten voorzien in een kinderbijslag voor het eerste en tweede kind, ter- wijl in deze regeling verder een aan vullende kinderbijslagregeling zal -moeten worden opgenomen voor der de en volgende kinderen. Ministersbespreking in Brussel Tracé voornaam punt van overleg Zes leden van de Belgische en Nederlandse regering zijn gis termiddag in Brussel bijeenge weest voor een nieuwe bespre king over het vraagstuk van de verbetérïng in de verbinding tussen Antwerpen en de Rijn. Na bet gesprek, dat ruim ander half nor duurde en dat gehou den werd in het ministerie van de minister-president, werd een kort communiqué verstrekt met Stoffelijk overschot van baby gevonden in Lek Gistermorgen is in de Lek bij Streef, kerk een kinderlijkje gevonden. Ver moedelijk betreft het hier een pas geboren kind. Het lijkje was geheel ongekleed en had een koordje om de hals. Waarschijnlijk zal de gerechte lijke patholoog-anatoom dr. J. Zel- denrust uit Leiden vandaag sectie verrichten. Papoealeiders schrijven prof. De Quay Drie vooraanstaande Papoea's, te weten Abdoellali Arfan, vertegen woordiger van het district Radja Ampat in de Nieuw-Guinea-Eaad, Kelsaïn Warwey en Mohammad Noer Majalibït, respectievelijk voorzitter van de partij Samasama Manoesia en Perchisrad, hebben liet afgelopen weekeinde een brief aan premier De Quay gezonden. Daarin zeggen zij onder meer: „voor de honderdste maal leggen wij er de nadruk op. dat wij geen Indonesiërs zijn. Wij hebben volledig het recht om de eisen van de Indonesische pre sident en zijn handlangers op ons land af te wijzen. Wij verzoeken de Nederlandse regering, haar beloften ten aanzien van ons land waar te maken en generlei toezegging van Indonesië ten opzichte van ons land te accepteren. Ons standpunt is ge grond op het verlangen en de idealen van hel gehele Papoea-volk om de zelfstandigheid van vaderland en volk te verkrijgen." Premielening Zuid-Holland 1957 Gisteren is con trekking gehouden van de 2procent; premielening Zuid-Holland" 1957. Uitgeloot werden dc volgende. 12 series van 10 obliga ties: nr. 428, 899, 1378, 5851, 8747, 12733, 13553, 14023. 11096, 14645, 15862 en 17343. De premie van 100.000 viel op fir, 7 van dc serie 14096 en die. van 10.000 op nr. I van serie 899. Van serie 137S lootte nr. 1 uit met. 5000 en nr. 3 van dezelfde serie met 2500 evenals nr. 10 van serie 14645. Met 1000 lootten de volgende vijf obligaties uit: nr. 4 van serie 1378, nr. 6 van serie 8747. nr. 2 van serie 12723, nr. 7 van serie 14023 en nr. 6 van serie 17343. De vijf premies van 500 werdén toegewezen aan de nrs. 3 van serie 428. nr. 10 van serie 5851, nr. 1 en nr. 4 van serie 14023 en nr. 1 van serie 17343. De overige 105 niet genoemde nummers van boven staande series lootten elk uit met 125. de mededeling, dat de ministers een „diepgaande bespreking over de Schelde-Rijnverbhiding hebben gehouden aan de hand van de huidige stand van de on- derhandeli n gen". Deze onderhandelingen zijn ongeveer twee jaar geleden begonnen na een „topconferentie" tussen Nederland en België te Brussel, waaraan ook werd deelgenomen door de beide ministers president. In het communiqué wordt verder ge zegd, dat de beide regeringen „op basis van deze gedachtenwisseling en van de uitwisseling van nadere schriftelijke documenten op korte termijn zich verder zullen beraden en hét overleg zullen hervatten." Aan het gesprek werd van Neder landse zijde deelgenomen door de ministers Luns en Korthals en staatssecretaris Stijkel en van Belgische zijde door de vice-mi nister van buitenlandse zaken, Fayal, en de ministers van open bare werken en verkeer, Merlot en Betrand. Voorts waren aanwe zig de voorzitters van de twee nationale delegaties in de tech nische commissie, jhr. Van Star- kenborg Stachouwer en baron De Gruben, en enkele leden van de commissie. In antwoord op vragen deelde minis ter Luns nog mee, dat het tracé voor de verbetering van de Sehelde- Rijnverbinding „naast de andere pro blemen uiteraard een belangrijk punt van bespreking is geweest". Ge vraagd of hierbij de overeenkomst tussen de kamers van koophandel van Antwerpen en Rotterdam als uitgangspunt was genomen, zei mr. Luns, dat hierover nog verschil van mening bestaat. De Belgische minis ter Fayat voegde hieraan toe: „Het zijn tenslotte de regeringen, die on derhandelen". Beide ministers zeiden niet te kun nen meedelen, wanneer het gesprek zal worden voortgezet. Dit zou onder meer afhangen van een nienw door de Belgische regering in te dienen memorandum. Het Wereldgebeuren Binnen anderhalf uur zijn in Algiers zeven aanslagen gepleegd op apothe kersVijf mensen werden gedood en es gewond. Foto: uit de Pharmucie du Soleil wordt de gewonde apotheker op een draagbaar naar de ziekenauto ge bracht. Mensapen in Blijdorp hebben zware griep De Rotterdamse diergaarde vecht op het ogenblik voor het behoud van zijn unieke verzameling mensapen. De ze9 fraaie chimpansees zijn de vorige week namelijk het slachtoffer geworden van een ziekte, die aan griep doet denken. Een der beesten Bess, de partner van Porgy is zaterdag inmiddels overleden. Men vreest nu ook voor de levens van de vijf andere chimpansees: Porgy, Kees, hét echtpaar Sjefke en Carmen en hun dochtertje Paulien- tje, dat in de diergaarde zelf is ge boren. Het zou voor de diergaarde een ramp zijn als bok deze apen ver loren gingen. De ziekte heeft tot dusver alleen de chimpansees aange tast, maar er bestaat een heimelijke vrees dat ook andere dieren eraan ten óffer zullen vallen. Rotterdamse kinderartsen hebben ondanks hun drukke praktijk, inmiddels hun me dewerking aangeboden en de chim pansees in hun warme verblijven on derzocht. Eén van de aapjes. Kees, is in een zuurfstoftent geplaatst. Tóch gratificatie bij P.T.T. De minister van verkeer en wa terstaat heeft, na overleg met de directie der P.T.T. en enige bestuurders van de samenwer kende bonden van overheidsper soneel, zijn goedkeuring gege ven aan een gratificatieregeling over 1961 voor het P.T.T.-per- soneel. In het overleg terzake met de P.T.T.» directie en enige bestuurders van de samenwerkende bonden van over heidspersoneel is vastgesteld, aldus deelt de directie der P.T.T. mee, dat de grondslag, waarop deze regeling berust, n.l. het betalen van een waar deringspremie van rond 2 of 4 pro cent van het jaarsalaris, een voor de P.T.T. specifiek karakter draagt en geheel verschilt van een uitkering- ineens over 1961 aan het gehele over heidspersoneel, zoals die door de re gering is afgewezen. Minister Korthals heeft, nadat daar over in de bovenvermelde overleg geen verschil van inzicht was geble ken, zijn toestemming voor de uitke ring over 1961 gegeven Dat betekent dus dat aan het lagere en middelbare P.T.T.-personeel, dat niét onder een stelsel van verdienstebeloning valt, een uitkering wordt gegeven van rond 2 procent van het jaarsalaris bij een beoordeling „goed" en van rond 4 procent wanneer deze „zeer goed" of hoger luidt. RESULTATEN 1961 BEVREDIGEND Dit jaar wellicht beroep op kapitaalmarkt Een scène uit de nieuwe Nederlandse speelfilm Rififi in Amsterdam'", waarvan de binnenopnamen op het ogenblik in de cinetone-studio's in Dmvendrecht worden opgenomen. Hier ziet. men Maxim Hamel en Fien Berghegge. Philips verwacht in het lopende jaar een ongeveer even grote winst als die van 1961 en een iets grotere omzet stijging dan in 1961 werd bereikt, zo valt in het gisteren gepubliceerde, jaarverslag te lezen. De maatschap pij heeft de zekerheid, dat zij opge wassen is tegen de ongetwijfeld toe nemende concurrentie. Met betrekking tot de resultaten over het afgelopen jaar vermeldt het verslag, dat het opbrengstniveau het afgelopen jaar een niet onbelangrijke daling heeft ondergaan onder invloed van de revaluatie van de gulden en prijsverlagingen voor sommige pro- dukten van het concern. De groei van de kwantitatieve omzet was dan ook groter dan die van de geldomzet; de geldomzet steeg met 4 de stij ging van de kwantitatieve omzet be droeg ongeveer het dubbele. Ondanks een verbetering van de produktivi- teit steeg het kostenniveau aanzien lijk met als gevolg, dat de winstmar ge kleiner werd. Deze vermindering, gecombineerd met een zekere ver traging in de omloopsnelheid van het vermogen, leidde ertoe, dat de hoge rentabiliteit van de onmiddel lijk voorafgaande jaren niet kon wor den gehandhaafd. Het bestuur is niettemin van mening, dat het be- reikte resultaat bevredigend kan worden genoemd. Het bestuur vestigt in zijn verslag verder o.a. de aandacht op de toe nemende schaarste van produktie- factoren in West-Europa. Deze schaarste, waarbij met name de personeelsvoorziening in een aan tal landen wordt genoemd, heeft voor Philips tot gevolg gehad, dat de produktiecapaciteit niet altijd voldoende snel kon worden uitge breid om aan de gestegen vraag naar een aantal van haar produk- ten te voldoen. Hierdoor kon geen voldoende compensatie worden gevonden voor de achtergebleven vraag in enkele andere sectoren. •Ondanks de tegenvallende vraag naar televisietoestellen vertoonde de afzet van dit produkt toch nog een toeneming, hetgeen volgens het be stuur een gevolg is van de vergaande spreiding. De revaluatie van de gulden, die uiteraard niet bevorderlijk was voor de concurrentiepositie van Philips in de wereld, heeft niet alleen de omzet, maar ook het bedrijfsresultaat ge drukt. De netto-investeringen in duurzame produktiemiddelen bedroegen in het afgelopen jaar 472 miljoen gulden te gen 425 miljoen gulden in 1960. Deze uitgaven zullen ook in het lopende jaar toenemen. In 1961 bedroegen de uit afschrijvingen vrijgekomen mid delen 209 miljoen gulden. Per ultimo 1961 bedroegen de voor raden 38 van de omzet; einde 1960 was dit 31 De liquide middelen bedroegen per einde 1961 544 miljoen tegen 644 miljoen per ultimo I960. Deze ver mindering moet worden gezien tegen de achtergrond van de gedurende 1961 geleidelijk gestegen behoefte aan financieringsmiddelen. De financiering, zo besluit het be stuur van Philips zijn jaarverslag, zal onze bijzondere aandacht vragen. Financiering Wat de financiering betreft, is van de zijde van het Philips con cern nog te vernemen, dat de in vesteringsuitgaven in het lopende jaar waarschijnlijk 80 a 90 mil joen gulden hoger zullen zijn dan die van het afgelopen jaar. Ge zien deze hogere investeringsuit gaven en verder de toegenomen voorraden en de verwachte stij ging van de omzet, die uiteraard eveneens hogere finaneierings- eisen stellen, is het te begrijpen, zo werd ons gezegd, dat het Phi- lipsbesjuur thans niet met zweel .stelligheid als een jaar geleden kan verklaren, dat. het in het lo pende boekjaar geen beroep op de kapitaalmarkt zal behoeven te doen. Evenmin, zo vernemen wij verder, staat het bestuur nu met evenveel beslistheid als voorbeen afwijzend tegenover een introductie van het PInlips-aandeel op de New York Stock Exchange. Philips heeft nu haar pogingen om tot Introductie te Brussel te geraken gestaakt. Wapenstilstand Zelden zal een wapenstilstand met zo weinig enthousiasme zijn be groet als de wapenstilstand tus sen Frankrijk en de Algerijnse op standelingenregering. In Algerije heerst op dit ogenblik alleen maar grote onzekerheid. In Frankrijk staat het volk in meerderheid wel achter de beslissing van de Franse regering, maar vele goede vaderlanders proe ven er toch een droeve nederlaag in. In de meeste Westeurope.se landen stelt men zich op het standpunt van het Londense blad „Daily Telegraph": „Zeven jaar frustatie en verschrik king kunnen niet in een oogwenk worden uitgewist door een paar handtekeningen in Evlan. Hel is waarlijk te vroeg om ongeremd te juichen". •nderdaad heeft de opstand van de I Algerijnen zeven jaar geduurd. De gevechten in Algerije begonnen op 1 november 1954 met een reeks aan vallen op eenzame woningen en boer derijen van Fransen. Een Franse on derwijzer werd met vrouw en kind omgebracht en dat lot deelde ook een aantal Franse boerengezinnen. Men besefte in Algerije niet direct, dat dit het begin van een langdurige opstand was. Die eerste benden bestonden namelijk niet in hoofdzaak uit idea listische Algerijnse patriotten, maar meer uit werklozen, ontspoorden enz. die zich verzetten tegen de maat schappelijke orde en die toch ook wel op roof uit waren. Eerst langzaam tekende zich een dui delijke lijn in de opstand af. In de eerste jaren bleek dat ten hoogste tien procent van de Algerijnen sym pathiseerde met de opstand. De grote meerderheid van het Algerijnse volk wilde nog met de Fransen blijven samengaan. Geleidelijk echter kwam daarin verandering. Van 1955 tot 1957 namen de moord partijen toe totdat het Franse leger fel ingreep. Aangenomen moest wor den, dat in 1958 aan het ergste ter rorisme van de Algerijnse opstande lingen een einde is gemaakt. De wijze waarop de opstand* werd bedwongen bevredigde echter de grote Franse bevolkingsgroep zij telt circa een miljoen zielen in Algerije niet. Er brak een soort rebellie van deze Fransen uit en door die rebellie schudde de Franse republiek op haar grondvesten. Midden 1958 is toen ge neraal De Gaulle aan het hoofd van de Franse republiek gekomen. Hier moet wel even herinnerd wor den aan het standpunt, dat De Gaulle toen innam ten opzichte van Algerije. Hij verklaarde: „Ik ken in Algerije slechts Fransen, ze zijn van verschillend ras en verschillend geloof, maar er wonen slechts Fran sen". Ongetwijfeld" had De Gaulle in staatsrechtelijke zin gelijk. Alge rije was sedert lang een Franse pro vincie en alle inwoners hadden de zelfde rechten als de Franse staats burgers in het moederland. Duizenden Fransen hadden zich in de loop van een eeuw in Algerije geves- tig, omdat ze daar in een onafschei delijk deel van Frankrijk meendeh te vertoeven. Het zijn deze Fransen, die zich ruim een jaar.geleden door het moederland verraden gevoelden toen plotseling bleek, dat Algerije geen Franse pro vincie was, maar een soort kolonie, welke door het moederland kon wor den afgestoten. Als uiting van wanhoop hebben ze het „Geheime Leger" opgericht, dat in Algerije eontra-terreur pleegt je gens de Algerijnen en dat ook in Frankrijk zelf terreurdaden begaat. Hoewel niemand de verschrikkelijke daden van deze Geheime-Legerman- nen kan goedkeuren, blijft het droeve feit bestaan, dat generaal De Gaulle aanvankelijk hun standpunt van „Al gerije is een Franse provincie" heeft gedeeld en dat deze Fransen dus door De Gaulle in de steek zijn ge laten toen hg van mening verander de. De meest urgente vraag op dit ogenblik is of de Fransen in Al gerije hun verzet geleidelijk zul len opgeven nu de grote slag gevallen is en Frankrijk onafhankelijkheid zal verlenen aan het Algerijnse volk. Het antwoord moet luiden, dat deze Fransen niet gemakkelijk zullen toe- j geven. Waarschijnlijk staat men in Algerije nog voor moeilijke tijden. Twee verschijnselen zullen daarbij de moeilijkheden vergroten. Het eerste verschijnsel is, dat de Algerijnse re- bellenregering niet bestaat uit figu ren van enige betekenis. De leiders zijn allen mensen van beperkt for maat en ze hebben zelfs bij hun eigen Algerijnse volk maar weinig gezag of zelfs bekendheid. Het zal heel moeilijk zijn een stabiele regering in Algerije tot stand te brengen. Het tweede verschijnsel is, dat de Al gerijnse vrijheidsbeweging sterke communistische en linksextreme ten- denzen heeft. Daaruit vloeit voort, dat de overeenkomsten, welke thans in Evian gesloten zijn, slechts stuk ken papier zijn. De overeenkomsten worden zolang nageleefd totdat de linksextreme elementen in Algerije zich krachtig genoeg gevoelen om ze te verbreken of le schenden. Dat beseft men in- Frankrijk wel, maar men wil er de ogen voor slui ten, omdat men van de Algerijnse el lende af wil. De Fransen in Algerije echter weten vrij zeker, dat zij on danks alle schone beloften het kind van de rekening zullen worden en daar zullen ze in de nabije toekomst nog wel ernstig bezwaar tegen ma ken. Vandaag geen mammoetwet in Tweede Kamer De behandeling van het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet ouder wijs, de z.g. „mammoetwet", die mor- 8en als eerste punt van de agenda er Tweede Kamer ïn dat college aan de orde zou komen, Is voorlopig één dag uitgesteld wégens lichte onge steldheid van minister Cals. De Tweede Kamer zal vandaag een begin maken met de verdere afwer king der agenda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9