dolle dingen met anderhalve ee mengsel van petroleum, ether en wonderolie PIKEUR Onze 7 woensdag tip JONGENS PANTALON 9.50 BOEKENWEEK 1962 VESTIGT AANDACHT OP VLAANDEREN DINSDAG 20 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COORAN1 7 Advertentie DE VLISSINGERS A. de Ruijsscher en G. Meulmees- ter zijn serieuze zakenmensen. Bedaagde middenstan ders, al een klein beetje gearriveerd. Maar in hun schaarse vrije ogenblikken spelen ze met vliegtuigjes. Vindt men ze op een weitje tussen Middelburg en Koudekerke. Voorbijgangers blijven vertwijfeld staanKeurige heren, zo te zien, maar ach Totdat zij hun vliegtuigjes in actie laten komen. Dan is er verbazing over de door beide heren in Zeeland ge- introduceerde sport. Zij doen DE BREEWEG onder Middelburg, in de omgeving van het slot „Ter Hooge", is echt zo'n rustig weggetje, waar rustige mensen op een rustige zondagmorgen rustig gaan wandelen. Het is er niet met de rust gedaan, sinds de heren De Ruijsscher en Meulmeester er I hun operaties houden. Maar het is wel even vreemd, als de daar als rustige wandelaar wk 'zwn Tof héél in de verte een vliegtuig meent te zien, dat plotseling heel dichtbij blijkt te zijn: de bedriegelijkheid van een natuurgetrouw miniatuur. Een vriendelijk landbouwer, de heer Reijnierse, heeft een stuk weiland beschikbaar gesteld als vliegveld. De Ruijsscher (links) en Meulmeester met hun nieuwste „kisten"*. Aan die meneer Reijnierse is de Vlissingse politie veel dank verschuldigd. De Ruijsscher en Meulmeester vlogen aanvanke lijk bij het begin van de Nolledijk in Vlissingen. Gevolg: honderden kijkers, massa's geparkeerde au to's verkeersopstoppingen. Het kon zo niet langer. Bovendien heb ben de beide vliegtuigbouwers hun radiografisch gedirigeerde toestel letjes nog altijd niet geheel in de hand. Een klein mankement aan de zender: de besturing valt uit en de dingen nemen hun eigen loop. In zo'n geval stonden de heren De Ruijsscher en Meulmeester wat melancholiek bij De Nolle. Ze ston- Een gedwongen landing - brand stofgebrek. Tot nu toe heb ben de beide Vlissingers alléén de besturing radiografisch in de hand gehad eerst over enkele weken komen zij met een toestel letje in de lucht, waarvan via de zender ook het toerental van de motor is te regelen. Tweeëneenhalve kubieke centime ter, aandrijving voor een twintig centimeter lange propeller, die krachtig genoeg wordt rondgesla gen om een tachtig centimeter lang toestel met een vleugelspan wijdte van anderhalve meter tot een hoogte van negenhonderd me ter té laten stijgen. De „kistjes", zoals De Ruijsscher en Meulmeester hun handenarbeid- produkten aanduiden, zijn uiter aard van ultra-licht materiaal ver vaardigd. Spanten van balsa-hout lichter dan kurk bekleed met tissu papier en Japanzijde. „In '59", zo vertelde De Ruijsscher, „ben ik er mee begonnen. Een cliënt van me, in Zierikzee, was er mee bezig. Voor m'n eerste kist gebruikte ik een bouwdoos, nu is alles zelfbouw. Het eerste exem plaar was een radiografisch be stuurde zweefkist, die met een lijn in de lucht werd getrokken. Toén ik daarmee bezig was kwam Meul meester, die ik zakelijk kende. Hij was er enthousiast over en ik op mijn beurt over zijn enthousias me, omdat hij een kei op radio- technisch gebied is. Meulmeester kocht ook zo'n zweefkist, met een vleugelspanwijdte van 2.25 meter. Maar het beviel niet. Er is te wei nig termiek in Zeeland. Ze bleven niet langer dan een minuut in de lucht. Daarom gingen we toestel len bouwen met motortjes, die zijn zo te koop, Duits fabrikaat. Het werd een succes. We kwamen tot acht- a negenhonderd meter hoogte, lieten ze uit de wolken dui den aan de dijk, als hun kistjes in de richting Engeland verdwenen en het geluid verloren ging boven het geraas van de branding. Een wei tje, dat was veiliger. Ze bouwden nieuwe verbeterde toestelletjes en trokken naar de Breeweg. Nu durfden ze ook de cylinderinhoud van de motoren wat op te voeren: van anderhalve kubieke centimeter schakelden ze over naar de zware klasse van tweeëneenhalve cc. Onmogelijk kleine motortjes, één cylinder, diesel-tweetact: ze zijn te klein om klepjes te kunnen bevat ten. Deze wonderlijke machientjes lópeii op een INHOUD van de brandstoftankzeventig kubieke centimeter. Met opzet klein gehouden om het gewicht van de toestelletjes niet onnodig op te voeren en ookom de vliegtuigjes na een vlucht van ongeveer een kwartier weer te laten landen. ken, vluchten van een kwartier waren geen uitzonderingen meer. Ik maakte zelfs reclame voor m'n eigen zaak door met een spandoek te vliegen, een reep verbandgaas, waarop ik zwarte letters had ge plakt. In het begin, toen de radiografi sche besturing nog minder geper fectioneerd was, hadden we de dol ste dingen. Eenmaal vloog een toe stelletje loopings makend van de Nolledijk tot bij Koudekerke. Één maal raakte ik het helemaal kwijt. Het was in Gapinge terechtgeko men. De politie was zo vriendelijk me te bellen. M'n naam stond er niet in, maar gelukkig waren wij al aardig bekend..." en gunstige bekendheid, ge sanctioneerd door de P.T.T., die een zendvergunning ver strekte en de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart, die voor de vlieg- licentie zorgde. De Ruijsscher en Meulmeester zijn voorlopig de enigen in Zeeland, die met radiografisch bestuurde mi niaturen vlieQen. „Waren er maar meer", verzuchten zij „dan kwam er misschien wel ergens een startbaan. Normaal horen er wie len onder de kistjes, voor het op stijgen en het dalen. Jammer ge noeg hebben we die nog niet nodig. Nu starten we ze uit de hand. Een helper loopt er een meter of acht mee, totdat hij voelt, dat de kist hem uit de hand wordt getrokken. Dalen gebeurt in een glijvlucht op het gras. Daarvoor kun je geen wielen gobruiken". De Vlissingers hopen hun monopo liepositie spoedig te kunnen af staan. „Dan kunnen we hier mis schien wedstrijden organiseren. Zo willen we dit jaar ook in Holland aan wedstrijden meedoen. De Ruijs scher heeft z'n eerste tweedekker bijna voltooid; Meulmeester werkt aan een toestel, waarvan behalve hoogte- en richtingsroer ook de motor radiografisch te commande ren zal zijn. De perfectie wordt hoog opge voerd. Om de bewering ..kinder speelgoed' moeten ze maar eens lachen. ..Het is sport" zeggen ze en ze vatten zo'n veronderstelling sportief op. ,We blijven jong, omdat we vliegen". Over enkele weken, als het écht voorjaar gewor den is. gaan ze de weide in. nylon propeller, 2'/2 cc. motor ontvanger in cockpit brandstoftank rechts boven van 70 cc (Foto's P.Z.C.) •Heen geldig 21 maart a.s. kamgaren met nylon versterkt, slank model, entl-sllpband. 7 laar nü kl.st. p.m. 25 zaken in Nederland. Voor Zeeland Lange Delft 60 - 62, Middelburg Walstraat 84 - Vlissingen op aanvrage bezoeken wij U gaarne. Manifestaties in teken der samenwerking De boekenweek 1962 (31 maart7 april) werpt haar fleurige stralen reeds vooruit. Een bijzondere stra lenbundel ditmaal, en wel omdat het speelse licht zijn'spel niet abrupt staakt bij onze zuidelijke grenspa len. De schijnwerper draait door en flitst ook over de flonkerende facette der Vlaamse Ietteren. Het Vlaamse element is direct aan wezig in de uitgaven, die deze 27ste boekenweek vergezellen. In de eerste plaats in het fraaie en vernuftige Speels A.B.C. der Nederlanden. De letters van ons alfabet volgend met foto's, prenten en teksten, komt de Nederlands-Vlaamse band weer bij zonder tot uitdrukking. Ook het bekende muze-boekje, voor jongeren, ditmaal getiteld De muze en de zeventien provinciën, samengesteld door de zo zeer des kundige Anton van Duinkerken, en voortreffelijk uitgevoerd, neemt Heemaf verwacht veel van fusie met Smit Ter aanvulling op het. bericht inzake samensmelting van Heemaf met de N.V. Elektrotechnische Industrie v.h. "•Willem Smit en Co. te Slikkerveer heeft ir. H_ I. Keus, president-com missaris van Heemaf N.V. in de gis teren te Hengelo gehouden algemene vergadering van aandeelhouders o.m. meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt beide vennootschappen onder eigen naam en directie te doen voort bestaan, maar tot een economische en fiscale eenheid te komen. De beidé fabricageprogrammas zul len elkaar voor een groot deel over lappen, waardoor de mogelijkheden voor rationalisatie en specialisatie zijn gegeven. Geldt dit met name voor de middelgrote machines, daarnaast vullen de programma's elkaar op ge lukkige wijze aan, daar Heemaf ook kleine machines en schakel- en ver- deelinstallaties fabriceert, en Smit Slikkerveer ook zeer grote machines. Voorts is het een gunstige omstan digheid dat de combinatie beschikt over twee fabrieken die elk voor zich geografisch gunstig zijn gelegen. Wij zijn ervan overtuigd, aldus ir. Keus, dat het samengaan goede resultaten zal kunnen opleveren, die echter, door de uiteraard noodzakelijke aan passingsperiode, grotendeels in een verdere toekomst te verwachten zul len zijn. Ir. Keus deelde tenslotte mede dat mr J. de Wilde de taak van presi dent-commissaris van hem zal over nemen. De directie verwacht in 1962 geen bijzondere investeringen te be hoeven maken. In verband met perso- neelsschaarste kan niet tot uitbrei ding van het produktieapparaat in Hengelo worden overgegaan. Onder zoek naar roken van onderwijzers voor de klas Op verzoek van het raadslid, me vrouw G.E. Steert-Brouwer (p.v.d.a.) zal het gemeentebestuur van Pur- merend een onderzoek instellen naar het naleven van het rookverbod voor onderwijzers tijdens de lesuren. Aangenomen wordt, dat vele onder wijskrachten voor de klas staan te roken. Mevrouw Steert acht dit niet alleen een slecht voorbeeld voor de jeugd, maar bovendien schadelijk voor de kinderen, aangezien haar uit een rapport over roken is gebleken, dat het inademen van sigaretterook al schadelijke gevolgen kan hebben. Genoemd raadslid heeft het gemeen tebestuur verzocht zijn bevindingen te bespreken in de oudercommissie van Purmerend. De burgemeester van deze gemeente, mr. R. Kooiman, heeft inmiddels medegedeeld nog een stap verder le zullen gaan door de inspecteur bij het lager onderwijs bij het onderzoek in te schakelen. ons mee over de voor de geest onaanvaardbare grens naar het Vlaamse land. Om deze extra nadruk op de Vlaam se letteren te onderstrepen, brengt Rotterdam een tentoonstelling, gewijd aan Willem Elsschot, spelen acteurs uit Antwerpen op dertig maart tij dens een gala-avond in de Amster damse Stadsschouwburg een satyre van Teirlinck, komt Hugo Claus naar Bergen in Noord-Holland en brengt Utrecht een Nederlands-Vlaams ban ket. Het geschenk is dit jaar Een schot in de lucht, van Anton Koolhaas, die zich met andere merkwaardige die renverhalen reeds faam verwierf. NETTOWINST SHELL OIL IETS GEDAALD De Shell Oil Company heeft bekend gemaakt dat haar bruto-inkomsten over 1961 hoger waren dan ooit te voren, maar dat haar nettowinst iets is gedaald. Het jaarverslag van de maatschappij over 1961 vermeldt een geconsoli deerd netto-resultaat na aftrek van belastingen van 140,4 miljoen dollar, of 2,32 dollar per aandeel, op basis van 60.579.768 op 31 december uitstaande aandelen. Het nettoresul taat over 1960 was 144,6 miljoen dollar, wat overeenkwam met 2,39 dollar per aandeel, berekend over het zelfde aantal aandelen. Wat let u nog... voor 1.25 heeft u immers ai de proef. Ritmeester licht en geurig

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3