PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT D Aandeelhouders „Schelde" zagen Sloe-werken BESTAND BRACHT RUST IN ALGERIJE Onrust in Argentinië door zege Peronisten Maar OoA.S, dreigt: „Na staking strijd" Algra en Salomo Ontslag-Van der Putten wordt niet opgeschort w-deP85iw- mu ïhh Aihh%f nwsi wwwI\I «u JAGERS „GRONINGEN" EN „LIMBURG" NAAR VICTORIA „Monster" geen monster maar flink stak spek FOUCHET BENOEMD TOT HOGE COMMISSARIS Rusland wil kernstopoverleg hervatten Vandaag... Senator Algra wellicht de prin- cipieelste onder zijn anti-revo lutionaire broederen heeft vorige week in de Eerste Kamer een diepgravend betoog gehouden en dat met diverse citaten geïllustreerd. Over die diepgang willen wij het nu niet hebben, maar wel over enkele citaten omdat de senator daarmee de betrekkelijkheid aantoonde van allerlei gewichtige vertogen met na me over de jeugd. De heer Algra hield een wat hij ironisch noemde een „schildering van het benau wende jeugdprobleem" en gebruikte daarvoor een aantal aanhalingen, waaruit wij op onze beurt enkele zinnen citeren. Hier zijn ze: „De jeugd tikt niet heel stilletjes als een oud bescheiden besje aan de deur van onze kamer, neen, ze bonst om binnengelaten te worden. Ze komt tot ons op het brutale af". ..De natuurlijke, frisse kritiek van de rijpende jeugd is bij haar geworden tot een volstrekt wantrouwen. De ge zonde twijfel is vergroeid tot een star zwijgen. Deze jongens en meisjes groeien niet door tot verantwoorde lijke mensen, mannen en vrouwen die zelf de taak op zich nemen". „Behalve de sexuele overprikkeling is er de vlucht in de sport, een be denkelijk symptoom in een hoogst gevaarlijke ziekte. De sport is tegen woordig een surrogaat voor alles wat ontbreekt. Het staat er niet goed voor met een wereld, waarin de jeugd zich tevreden stelt met surrogaat". De heer Algra onthulde, dat de drie citaten afkomstig waren van predikanten uit grote steden en stam den uit het jaar 1934! Citaten van bijna dertig jaar geleden. De jeugd van dertig jaar geleden. Zij dus groeide naar het inzicht van de ouderen uit die tijd niet door tot „mannen en vrouwen die zelf de taak op zich nemen". Hoe oud zijn die jongelui nu Globaal ge nomen tussen de veertig en vijftig De ministers Zijl stra, De Pous, Veldkamp om willekeurig een paar namen te noemen - behoor den in die dagen tot de pubers van het „starre zwijgen", de niet-door- gegroeiden. Een generatie, waarvan men mag zeggen dat zij nu in de kracht van haar leven is, mannen en vrouwen die volwassen werden in de niet gemakkelijke tijd van werk loosheid en crisis, die in xie oorlogs jaren het leven evenmin cadeau kre gen, maar ondanks alle sombere voorspellingen uit het jaar 1934 niet aarzelden „de taak" op zich te ne men. Dit alles bracht ons een be richt in herinnering, dat wij onlangs aantroffen bij het bladeren in een oude krantenjaargang uit het begin dezer eeuw. Er werd daarin melding gemaakt van een onderzoek, inge steld door een Groningse hoog leraar naar de mentaliteit van de toen „hedendaagse" jongelui. En de resultaten waren niet hoopgevend: de jongelui van toen wensten name lijk geen verantwoordelijkheid te aanvaarden, wilden niet meer aan pakken en de spirit was er, vergele ken bij de oudere generatie, helemaal uit. Die jongelui: het zijn de groot ouders van vandaag, van wie velen er reeds zijn gepensioneerd na een arbeidzaam leven Het deugde dus niet met de groot ouders, maar er was óók een steekje los met de ouders. En wat de kinderen betreft: daarover schudt menigeen vandaag het hoofd. Met hen is het heus niet zo best. Maar men kan er van op aan, dat de jongelui van nu, als hun tijd en gelegenheid worden geschonken, on danks eventueel pessimisme straks uitmuntende burgers zullen zijn en geheel bereid zullen blijken „zelf de taak op zich te nemen". De heer Algra heeft in de Eerste Kamer weliswaar niet deze strekking aan zijn betoog gegeven, maar wij heb ben de vrijheid genomen om aan door hem te berde gebrachte citaten een (overigens niet nieuwe! eigen conclusie te verbinden. De aanhalin gen van de senator doen aan Salomo denken: „Hetgeen dat er geweest is, hetzelfde zal er zijn, en hetgeen dat er gedaan is, hetzelfde zal er gedaan worden, zodat er niets nieuws is onder de zon". Ook niet met de jeugd. Gelukkig! Bezoek prins Bernhard aan Libië vitgesteld Prins Bernhard zal donderdag a.s. van zijn verblijf in Afrika in Nederland terugkeren. Het voorgenomen bezoek van de prins aan Libië is tot nadere datum uitge steld. In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Bakker (e;pji.) zegt minister bisser niet be reid te zijn, hangende het onderzoek van de ter zake benoemde commissie uit de Tweede Kamer, net aan de heer Van der Putten verleende ont slag op te schorten. Dagblad, uitgave van de firma Q HH Q 01 83 EBh Mj&JiB Sj bij MfSji B Hgses H In fflfecR B n mMmtf tëV-r- tS39 r- m kb u B H S3 ISB «BBS B ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per Provinciale Zeeuwse Courant HJH fijlj H gj WB B BBS B §3 M B BP^ ff j»"4 J" 2g B wBBS -i" B 9 I BB ttjL oHA» H m.in. Minim, p. advertentie *r- Ing. mededelingen driemaal tarief. W. Leertouwer en G. A. de Kok. W» K "n A*°H™ntsfrijs 56 ce°; WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN raU,m»n week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 - reau van dit blad" 25 cent meer. per kw. Losse nummers 15 cent. Giro no 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841Cb.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375): Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395. Ter neuzen, tel 2116; Zlerifczee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Als datum voor referendum 8 april genoemd lingschap leeft, heeft het succes cler Peronisten in Argentinië toegejuicht als „een zege van het Argentijnse volk". Gedurende een vraaggesprek bleek hoe vergenoegd de voormalige dicta tor was met de verkiezingszege. Te zijner ere werd champagne gedron ken. Zijn echtgenote, Isabel Martinez, zette een grammofoonplaat op, de mars „De jongens van Peron". De marine-attache van de Neder landse ambassade in Ottawa, luite nant-kolonel F. L. A. Lutz, heeft meegedeeld, dat op 31 maart twee Nederlandse oorlogsschepen in Victo ria (Canada) zullen aankomen voor een bezoek van een week. Hij zei, dat de schepen, de torpedojagers „Lim burg" en „Groningen" een „informeel beleefdheidsbezoek" zullen brengen. De attaché, die met een aantal mili taire deskundigen van de N.A.V.O. een bezoek aan Vancouver brengt, deelde mee, dat hij pas twee dagen geleden van het voorgenomen be zoek had gehoord en geen nadere inlichtingen had ontvangen over het vaarplan van de schepen. Hij zei nog", dat er geen plannen bestaan voor N.A.V.O.-oefeningen of andere manoevres in de tijd, dat de Nederlandse schepen in Victoria zijn. De torpedobootjagers zouden waarschijnlijk voor anker gaan en de bemanningsleden zouden aan wal kunnen gaan. Het raadsel van tiet „zeemon ster" van Tasmanië is hoogst waarschijnlijk opgelost. Het monster is waarschijnlijk niets anders dan een grote klomp walvisspek. Geleerden hebben stukken afgesneden van „het ding". Zij vonden geen beende ren en hun conclusie is dat de stevige bovenlaag ontstaan'is door inwerking van wind en water op het spek. DE AANDEELHOUDERS van de Koninklijke Mjj. „De Schelde" en van de N.V. Nationaal Bezit van Aandelen Koninklijke Maatschappij „De Schelde" hebben gistermiddag de vorderingen in ogenschouw 'ge nomen van de werken aan de „Schel- de"-haven in het Zuid-Sloe. In gezelschap van de directie ging het gezelschap van ongeveer 40 per sonen per bus naar de gigantische bouwput die inmiddels in het Zuid- Sloe is gegraven. Genietend van de warme zonnestralen liet men zich uitvoerig voorlichten over de stand van het werk, zoals op nevenstaande foto blijkt, waar president-directeur J. W. Hupkes over de bouwput wijst. Tevoren had ir. J. H. W. Mu- lock Houwer, lid van de Schelde- directie in „Britannia" een beknopt overzicht gegeven van de werkzaam heden in het Zuid-Sloe. In het bij zonder lichtte hij de eerste fase na der toe: een project van 35 miljoen gutden, inhoudende een werf met reparatie- en bouwdokken, repara tiekade en gebouwen, een complex dat naar wordt verwacht omstreeks de jaarwisseling 19631964 in ge bruik zal kunnen worden genomen. De bouwput (350 bij 200 meter) ver geleek hij met iiet Olympisch sta dion te Amsterdam, dat er, naar hij zei, in zou verzinken. (Foto P.Z.C. In Algerije en Frankrijk is het gisteren rustig gebleven, na het ingaan van liet bestand, maar in een pamflet, dat gisteravond door leden van het geheime leger in de straten van de West- algerijnse stad Oran werd verspreid, wordt gedreigd met een nieuw offensief„Onze oorlog duurt voort. De werkelijke tegen stand zal na afloop van de 24-uur-staking beginnen. U zult orders ontvangen, die U op disciplinaire wijze zult moeten uit voeren". De O.A.S. overheerste gisterochtend het straatbeeld van Oran. O.A.S.-leden in burger controleerden de gehele dag ongestoord de identiteitspapieren van voetgangers en automobilisten. Politie en militairen hielden zich afzijdig, doch zagen er wel op toe dat er geen incidenten voorvielen. Het bestand, dat een eind maak te aan bijna 7*4 jaar van bloed vergieten, werd gisteren op het middaguur van kracht. Spoedig daarna kwam het Franse kabi net samen op het Elysée, dc ambtswoning van de president, en werd Christian Fouchet, 49 jaar, de tegenwoordige Franse ambassadeur in Denemarken, benoemd tot hoge commissaris in Algerije. Binnenkort zal hij de Franse gene raal gedelegeerde, Jean Morin ver vangen. De Hoge Commissaris zal het gezag van de Franse republiek ver tegenwoordigen gedurende de zes maanden voor Algerije volledige on afhankelijkheid krijgt. Tegen de verwachting in. heeft de regering niet de namen gepubliceerd De Russische onderminister van bui tenlandse zaken Valerian Zorin heeft gisteren in Genève op een persconfe rentie meegedeeld, dat zijn land be reid is samen met Amerika, Frank rijk en Engeland te gaan onderhan delen over een verbod van kernproe- Rusland is hiertoe ook bereid als Frankrijk, dat de ontwapeningscon ferentie boycot, niet mee wil doen. Een eventueel akkoord zou wel door Frankrijk als atoommogendheid medeondertekend moeten worden. Amerika en Engeland hebben deze Russische verklaring met instem ming ontvangen. De vorige kernstopconferentie is eind januari vastgelopen en voor onbe paalde tijd verdaagd. Verwacht wordt dat de voorzitter van de voorlopige executieve zal zijn Abderraman Fares, een bekende Al gerijnse advocaat en eens de voor zitter van de Algerijnse assemblee. Hij werd enkele maanden geleden in Parijs gearresteerd, op verdenking de penningmeester te zijn van het Al gerijnse Nationale Bevrijdingsfront in Frankrijk. Hij is gisteren in Parijs vrijgelaten. Na de regeringsverklaring in het parlement vandaag, zal in de assem blee een driedaags debat volgen. Er zal niet worden gestemd, tenzij ten minste 55 afgevaardigden een motie van afkeuring indienen tegen de re gering. Joxe zal vanavond acht uur voor de radio en t.v. spreken. INMIDDELS De Algerijnse premier Ben Youssef Ben Khedda is inmiddels naar de Ma rokkaanse hoofdstad Rabat gereisd, waar hij vandaag vice-premier Mo hammed Ben Bella en diens vier met gezellen zal ontmoeten. Naar verluidt zal Ben Khedda als premier worden opgevolgd door Ben Bella. Leger dreigt in te grijpen scmivKing voor Algerije iiiueieii uitspreken. In brede kring lioort men de datum 8 april. In een communiqué werd bekendge maakt, dat het kabinet tevens een serie decreten heeft goedgekeurd met het oog op de nieuwe situatie. Deze decreten betroffen: Oprichting van de voorlopige exe cutieve. Amnestie voor politieke gevange nen. De regeling volgens welke over enkele maanden in Algerije zal worden gestemd over zelfbeschik king. Oprichting van een „hof van open bare orde". Zodra dit hof is op gericht, zullen de speciale krijgs raden te Algiers en Oran, welker oprichting gisterochtend is bekend gemaakt, worden ontbonden. Peron draait marsmuziek en drinkt champagne De overweldigende verkiezings zege der Peronisten in Argenti nië heeft gisteren in liet land grote politieke opschudding veroorzaakt. Het kabinet trad af en banken en effectenbeurzen werden ge sloten. PRINSES GRACIA VAN MONACO GAAT WEER FILMEN Het kabinet van prins Rainier van Monaco heeft gistermiddag bekendgemaakt dat prinses Gracia tijdens haar vakantie in de Ver enigde Staten in het laatst van de zomer van dit jaar zal meewer ken aan een film van Alfred Hitchcock. Prinses Gracia, de vroegere Amerikaanse filmactrice Grace Kelly, zal de hoofdrol vervullen in de verfilming van een roman van de Engelsman Winston Graham. Als de film voltooid is, wat op zijn laatst in november het geval zal zijn, keert prinses Gracia naar Monaco terug. Vóór haar huwelijk heeft zij in verscheidene films van Hitchcock een rol vervuld. De Peronisten, die door de communis ten werden gesteund, behaalden een verkiezingszege in tien provincies, waaronder de belangrijkste provincie Buenos Aires. De uitslagen van de verkiezingen lok ten onmiddellijk reactie uit. De strijd krachten. die Peron zeven jaar ge leden hadden afgezet, eisten dat de regering het heft in handen zou ne- r. n in do provincies waar de Pero nisten hadden gezegevierd, teneinde de verkiezingsuitslagen aldaar onge daan te maken. In de nabijheid van de woning van een generaal van het leger werd door Peronisten een bom tot ontploffing gébracht, Het aftreden van het kabinet heeft geen invloed gehad op presi dent Arturo Frondizi. Hij is echter geconfronteerd met een politieke crisis die er volgens sommige- waarnemers toe zou kunnen lei den, dat hij zijn ambt zal neerleg gen en dat het leger de macht aan zich zal trekken. Het kabinet trad af nadat de mi-* nister van binnenlandse zaken, Al fredo Vitolo, uit protest tegen de houding van het leger ontslag had genomen. In een officiële verklaring werd ge zegd dat het kabinet was afgetreden teneinde het mogelijk te maken de regering te reorganiseren. Volgens berichten die de ronde deden zouden sommige ministers echter on middellijk weer worden benoemd. De voormalige Argentijnse dictator, Juan D. Peron, die in Madrid in bal van de uit 12 man bestaande mo- hammedaans-Europese executieve, welke gedurende dat half jaar als interim-regering zal fungeren in Al gerije. De woordvoerder van het ka binet, Louis Terrenoire, zeide dat de namen later zouden worden bekend gemaakt door de minister voor Alge rijnse zaken, Louis Joxe. Referendum De Gaullo zal a.s. maandagavond opnieuw voor de radio en t.v. een redevoering houden. Vanochtend zal hjj, in een boodschap aan spe ciale zittingen van de twee ka mers, de datum bekend maken van het referendum, waarmee de Fransen zich over de vredesbe- schikking voor Algerije moeten uitspreken. In brede kring hoort Binnen niet al te lange tijd zal de „Keukenhof" in Lisse haar poorten weer voor het publiek openstellen. De bezoekers zullen er niet alleen de natuur in haar lentepracht kun nen bewonderen, doch ook een aantal beelden, welke in het park staan op gesteld in samenwerking met Engel se en Nederlandse kunstenaars. Op de foto de plaatsing van het eerste beeld, een schepping van de Britse beeldhou'iuster Barbara Hepwoth. Kabinet overlegt vrijdag over Nieuw-Guinea Het ministerie van algemene zaken heeft in een communiqué medege deeld dat de regeringen van Neder land en Indonesië vandaag in de Ver enigde Staten preliminaire bespre kingen zullen beginnen, welke, naar wordt gehoopt, zullen kunnen leiden tot onderhandelingen over een vreed zame oplossing van het Nederlands- Indonesische geschil betreffende de toekomst van Nederlands Nieuw- Guinea. De regering blijft ernstig streven naar het vinden van een oplossing door middel van bedoelde besprekin gen. Geconfronteerd evenwel met een nieuwe openlijke bedreiging met agressie, is zij genoodzaakt, gezien haar verantwoordelijkheid voor de in woners van het gebied, zich op korte termijn te beraden, aTdüs fict com muniqué. Onze Haagse redactie tekent hierbij aan dat politieke waarnemers ver wachten dat het nadere beraad zal plaatsvinden tijdens de wekelijkse vergadering van het voltallige kabi net, vrijdag a.s. wordt de Franse oud-presi- 5 dent R. Coty te Le Havre 80 S jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1