SJOUKJE DIJKSTRA WERELDKAMPIOEN Wendy Griner en Regine Heitzer waren geen bedreiging meer... Ajax winnaar in derby met Feijenoord: 2-1 Sporttoto SPOTTEN MET ZWAARTEKRACHT IN VERBLUFFENDE KÜR UITSLAG WAT NU? STAND MAANDAG 19 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Een vliegende open axel, flitsend en ho ger dan ooit, werd gevolgd door een wer velende dubbelsprong. Sjoukje Dijkstra was haar Kür begonnen en het publiek, dat elkaar tot op de bovenste gaanderijen van het immense ijsstadion te Praag ver drong, liet een massale kreet van verba zing en bewondering horen. Het applaus barstte los en op het gelaat van het Neder landse meisje, waarvan men de nervosi teit tevoren duidelijk had kunnen aflezen, verscheen op hetzelfde moment een be vrijdende lach. De spanning, die zich in drie dagen van strijd tegen de honderden Deze Kür stak ver uit boven de prestaties van de deelneemsters, die vóór Sjoukje aan de beurt waren geweest en wat er na door de gevaarlijkste rivale, de Canadese Wendy Griner, ook nog zou worden vertoond, aan Nederlands eerste wereldtitel in het kunstrijden viel niet meer te tornen. Begeleid en ook gesteund door een kettingreactie van klaterende open doekjes van het Tsjechische pubhek ging de 20-jarige schaatsatlete uit Amstel veen verder met haar verbluffende en spectaculaire demon stratie. En nu het zelfvertrouwen door de sterke start weer daar was, was Sjoukje niet meer te houden. Alles waagde zij en alles lukte. De dubbele salchow, de lutz, de riskante cherry-flip, de spreidsprongen en de rittbergers. Knallend als zweepslagen 1 gingen zij de lucht in. Sjoukje spotte met de zwaartekracht. Zo ging- liet door tot aan het einde van de Kür, die dc prestatie van Ge neve nog overtrof en toen, na de puntgave omspringpirouette, de mu ziek stokte en het glinsterend in licht-groen gestoken figuurtje abrupt verstarde alsof de onzichtbare diri gent van Graduation Ball haar met zijn laatste handgebaar tot een beeld had omgetoverd, rolde een lawine van ovaties van de hoog opgaande tribunes. Het was de climax van een sport- loopbaan. Het doel, waarvoor Sjoukje onder leiding van haar trainer Arnold Gerschwiler jaren lang had geoefend, waarvoor zij vanaf haar tiende jaar had ge leefd, was bereikt. Nederland, het land dat wat het kunstrijden be treft met nagenoeg geen enkele ocfengelegenheid een achtergeble ven. gebied lean worden genoemd, had, de scherpste concurrentie van de hele wereld ten spijt, een wereldkampioene. Glansrijk rapport En dat stond vast, nog voor Wendy Griner, die na de verplichte figuren als tweede stond geklasseerd, het ijs had betreden. Het stond zelfs vast, nog voor de negen juryleden hun cij- ferbordjes hadden getoond. Het Canadese jurylid Rogers, die Sjoukje oj) de tweede plaats had staan en hij het rijden van zowel Re gine Heitzer als van Barbara Roles en Petra Burka niet opvallend lage waarderingen de indruk had ge maakt zijn hoogste cijfers voor Wen dy Griner te willen bewaren, gaf zich gewonnen. Zijn 5,8 en 5,9 logen er niet om en zo kwam het rapport, waarmee Sjoukje glansrijk door haar eindexamen voor de hoogste titel heenkwam, er als volgt uit te zien: Voor de inhoud 5,6, 5,8, 5,7, 5,7, 5,8, 5.8. 5.8, 5,7, 5,7. Voor de uitvoering: 5,6, 5,9, 5,8, 5,9, 5.9, 5,9, 5,8, 5,7, 5,7. Met tweemaal 5.8 bleef jurylid nummer zeven, de Nederlander dr. Engelfriet, die uitblonk door het dichtst van al zijn collega's het gemiddelde tc benaderen, dus zelfs nog een punt onder de ande re beoordelaars. Met een punten totaal van 2350 had Sjoukje haar record van Genève (2333,2) dui delijk gebroken. Barbara Roles en Regine I-Ieitzer hadden voor Sjoukje gereden en be paald niet. geïmponeerd. De beste Kür was tot dusver van de kleine 15 jaar oude Canadese Petra Burka ge weest. Dit donkere, in Amsterdam geboren meisje heeft een natuurlijke aanleg en daarbij een enorme sprong kracht en zij heeft zich in Praag aangediend als de wereldkampioene van de toekomst. Het wachten was nog op Wendy Gri ner. De 17-jarige gymnasiumleerlinge uit Toronto, die sedert 1960 Canadees kampioene is. stond voor dc on moge-, lijke laak om. terwijl de echo's van de ovaties voor „Dijkstfova Holönds- De officiële uitslag van het kunst- rijden dames was: 1 en wereldkam pioen Sjoukje Dijkstra (Ned.) plaats- cijfer 9, 2350 punten. 2.'Wendy Griner (Canada) 21 - 2273; 3.'Regina Heitzer (Oostenrijk) 32 - 2218,3; 4. Petra Burke (Canada) 39 - 2219,7; 5. Barbara Ann Pursley- Roles (V.S.) 52 - 2200.9; 6. Nicole Hassler (Frankrijk) 64 - 2172; 7. Jana Mrazkova (Tsj.Slovv.) 71 - 2151,8; 8. Karin Frohncr (Oosten rijk) 79 - 2144,6; 9. Mica Fukuhara (.Japan) 81 - 2137: 10. Lorraine Han- lon (V.S.) 105 - 2103,6. ka" nog door de arena galmden, de prestatie van de Nederlandse te over treffen. Tegen deze taak was Wendy Griner niet opgewassen. Het was sierlijk, wat het frele meisje liet zien, muzikaal ook en met daarbij goede sprongen. Doch de Kür had weinig sportieve waarde, ondanks de drievoudige lutz, die eenmaal gelukte, maar daarvoor in een val was geëindigd. Nog twee niaal kwam Wendy te vallen, maar zelfs dit buiten beschouwing gelaten: zij kon niet aan Sjoukje tippen. Zy bleef zelfs onder de prestaties van haar Iandgenootje, Petra Burka. 1. Sjoukje Dijkstra, 1038 pnt, 2. Pe tra Burka 1011 pnt,-3. Wendy Griner 1006 pnt, 4 Barbara Roles 986 pnt, 5. Sengstschmidt (Oostenrijk), 982 pnt, 6. Jana Mrazkova (Tsjech) 980 pnt, 7. Regine Heitzer 972 pnt. op de loer liggende pechduiveltjes had opgehoopt tot een schier ondragelijke hoogte, was gebroken. De angst voor ei gen onzekerheid, voor een gemis aan con trole over de moeilijkste onderdelen van de Kür, was ineens verdwenen. Het psy chologisch kritieke punt was achter de rug en nog voor 25 seconden om waren van de vier minuten, waarin Sjoukje haar kunnen voor jury, publiek en honderd miljoen televisiekijkers toonde, wist ieder een het zeker: hier reed de sterkste van allen, hier reed de wereldkampioene 1962. Sjoukje Dijkstra, Wendy Griner en Regine Heitzer. Bij de prijsuitreiking in hotel Inter nationaal, waar Sjoukje behalve de gouden medaille o.a. een prachtig kostbaar kristallen schaatsenrijd- stersfiguur kreeg aangeboden, kwam een stroom van telegrammen binnen, o.a. van staatssecretaris mr. Y. Seholten van het ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschappen, van de Nederlandse Sport Federatie, van jhr. H A. van Karnebeek na mens het Nederlands Olympisch Co mité, van Sjoukjes vereniging, van een fanclub. Er waren felicitaties van de honk- balbond, van voetbalclubs, van particulieren en ook van de lood gieters-patroonsvereniging. Zo maar spontane reacties van trotse Nederlanders. Het waren de voorboden van een ont vangst in Nederland, die de intocht van Fanny Blankers-Koen in 1948 na de Olympische Spelen te Londen in de herinnerihg" zal terugroepen. Het wordt de ontvangst van een prachtig sportmeisje, dat een formi dabele prestatie heeft geleverd. Telegrammen.. De ere-ceremonie en de later volgen de prijsuitreiking werden een grote Nederlandse triomf, die onder voort durend applaus van de duizenden rond de ijsvlakte werd opgeluisterd door de felicitaties van de Neder landse gezant in Tsjecho-Slowakye, jhr. J. Q. Bas Backer, van de vice- voorzitter van dc K.N.S.B., de heer H Wesselo, en door de aanbieding van een complete bloemenschat na mens enthousiaste Amstelveners en Nederlandse t.v.-kijkers. Het was een schouwspel van ontelbare kleuren met daarboven de blij lachende ge zichten van de medaille-winnaressen, Tsjechische pers bewierookt Sjoukje Sjoukje Dijkstra is door de Tsjechi sche pers de dag na haar sublie me verrichting bewierookt als geen ander tijdens de wereldkam pioenschappen kunstrijden, die de afgelopen week in Praag werden gehouden. De Zemedelske Noviny schreef: do drievoudige Europese kampioene Sjoukje Dijkstra maakte een einde aan de Ameri kaanse hegemonie op een wijze, die aan duidelijkheid niets te wen sen overliet. Praktisch alle Tsjechische kranten wijzen op het feit dat zij niet alleen boven allen uitstak bij de verplichte figuren, maar haar kunnen bovendien nog eens on derstreepte in een wervelende en atletisch zeer sterke vrije presen tatie. Een der bladen schreef dat „Dijk- strova" haar sprongen deed met een zekerheid die weldadig aan deed, en zij kwam zo hoog van de ijsvloer "alsof het leek dat de wetten van de zwaartekracht voor- haar niet golden. Rude Pravo was van mening, dat Sjoukje Dijkstra ondanks de schaduw van de Ca nadese Wendy Griner geen ogen blik geïmponeerd was en vrij en onbevangen haar kür reed. De toeschouwers waardeerden haar rijden met een ware ovatie. Obrana Lidu schreef dat men voor een dergelijke prestatie alleen maar diep het hoofd kan buigen. Zij én alleen zij is de wereldkam pioene 1962. Twee spelers van Axel II braken een been Tijdens de wedstrijd Axel H-Goes II zijn na een valpartij twee spelers van de thuisploeg. Jan Jonkman en Adrie Dieleman, met een gebroken been naar het ziekenhuis vervoerd. Een moment uit de zaalhandbalwed strijd rhbs II Vlissingen-lts Vlissin- gen (0-6), die zaterdag tijdens het toernooi van de Middelburgse lts ge speeld werd. (Foto P.Z.C Het is een veel gestelde vraag deze weken: „Wat gaat Sjouk je Dijkstra doen, wanneer zij voor de derde maal de Euro pese titel en eventueel het we reldkampioenschap zou beha len?" Het is haar beide ge lukt en dringender klinkt de vraag: „Wat nu?" Zal zij. zo als voor haar de Haagse Joan Haanappel, met wie zij zoveel jaren als vriendin, maar ook als een sportieve rivale op het ijs stond, naar de show gaan? Of misschien de richting van trainster uit? Of zal zij, zoals haar voorgangster, de Ameri kaanse Carol Heiss, die vijf jaar achtereen de wereldtitel won, op jacht gaan naar nieu we lauweren? Het antwoord is er nog niet, maar de verwachting bestaat, dat Sjoukje het volgende jaar beide titels zal verdedigen, haar Europese in Boedapest, haar wereldtitel in Italië. Blauw Wit won van Willem II, 2-0 Ajax heeft, door een verdiende, maar moeizaam behaalde 2-1 zege op Feijenoord de tweede thuisneder laag van de Rotterdammers in dit seizoen een klein beetje spanning teruggebracht in de kopgroep van de eredivisie. Het was Blauw Wit dat van deze zege profiteerde en wat dichter bij Fyenoord wist te komen. De Amsterdammers versloegen na- melyk zelf Willem H (2—0). PSV bleef ook in de running en won van GVAV na een bijzonder slechte wed strijd (40). Volendam had gisteren een lelijke misser en ging tegen NAC kans loos met 41 ten onder. Fortuna '54 en M.VV namen ieder een puntje niée naar huis na. een zeer aantrekkelijke wedstrijd (22). ADO stelde teleur tegen SC-En- schedè en moest mei een gelyk spel genoegen nemen. DWS-A zal duidelijk uit een ander vaatje moeten gaan tappen om een plaats in de eredivisie le kunnen behouden. De Amsterdammers verloren met 31. van VVV, dal de punten hard kon gebruiken. De Volevvyckers worstelden zich weer iets verder omhoog ten koste van DOS (80). Sparta tenslotte drukte Rapid nog iets vaster op de onderste plaats (20). VVV-DWS-A 3—1 In het begin een gelijk opgaande strijd met kansen aan beide zijden. Na 20 minuten scoorde midvoor Jan sen voor VVV uit een corner, 10. Vijf min. later was het weer gelijk door een hard schot van De Kreek, 11. Vijf min. na rust scoorde Van den Heuvel en drong VVV de Am sterdammers in de defensie. Aacht min. voor tijd bepaalde Heynen de eindstand op 31 Toeschouwers: 3000. NAC-VOLENDAM 4—1 Volendam zocht het in verdedigend spel met gevaarlijke uitvallen. In de 18e min. al zorgde Dick Tol voor 0 1. Pas in de 71e min. slaagde Caujels erin voor NAC tegen te scoren. Vier min. later was het Visschers, die er 21 van maakte en zeven min. later bepaalde dezelfde speler de stand op 31. Volendam probeerde daarna zonder succes de bakens te verzetten. Drie min. voor tyd scoorde Luyten na een fraaie solorush, 41. Toe schouwers: 7000. DE VOLEWIJCKERS-DOS 3—0 De zege van de Amsterdammers was, hoewel enigszins geflatteerd, toch verdiend. De Volewijckers buitte de kansen over het algemeen beter uit Het eerste doelpunt viel na 13 min. in de tweede helft door Soetekouw. Zeven min. later zorgde Schaft voor 20. De Amsterdammers kregen het daarna even benauwd, maar kort voor het einde scoorde Schaft nog eens met een ver schot, 30. Toe schouwers: 11.000. BLAUW WIT-WILLEM II 2—0 In één min. tijd hebben Koeman en Koers de Tilburgers geveld. Na 85 min. slecht voetbal scoorde Koers met een schot van grote afstand, 1 0. Meteen na de aftrap zorgde Koe man voor 20. De Amsterdamse voorhoede was overigens deze mid dag zeer slecht en aan de andere kant was het al niet veel beter. Al leen Koopal kon daar af en toe ge vaarlijk worden. Toeschouwers: 9000. FEI JEN OORD-A JAX 1—2 De basis van de Ajax-triomf was een intelligent uitgevoerde tactiek met een vaak versterkte defensie, van waaruit herhaaldelijk zeer ge vaarlijke aanvallen werden opge bouwd. Ajax kwam gelukkig aan een voorsprong door een schot Van Muller, 01. Feijenoord slaagde er niet in om terug te slaan, doordat de voorhoede stoot kracht miste. In de 26e min. scoorde Keizer uit een geraffi neerde pass ran Henk Groot, 0 2. Een fout van Hoogerman kost te Ajax een doelpunt na een schot van Bergholtz, 12. Daarna kwam er geen wijziging meer in de stand. Bij Feijenoord was al leen Moulijn briljant, maar bij Ajax praktisch de gehele voor hoede, vooral Keizer en Prins, die „vorstelijk" combineerde. Toe schouwers: 58.000. ADO-SC ENSCHEDE 2—2 Een wedstrijd, die vooral in het laat ste gedeelte op zijn zachtst uitge drukt „onvriendelijk"' werd. Plagge- man scoorde voor Enschede een du bieus doelpunt en Van de Wel zorgde zelfs voor 02. Nog geen min. later was het 1— 2 door Schuurman en in een rommelig slot zorgde Trommel voor 2—2 door bal plus doelman over de lijn te werken. Toeschouwers: 10.000. FORTUNA-MVV 2—2 Een spannende en goede wedstrijd, waarin Fortuna toch wel de betere ploeg was. Al in de eerste min. zorg de Kohn voor 10, maar reeds 6 min. later was de stand door Loo weer gelijk, 11. Nog voor rust nam Fortuna opnieuw de leiding door Beenen uit een pass van Custers, 2 1. In de tweede helft was Fortuna sterker, maar een uitval van MV.V. resulteerde in een doelpunt, 22 Toeschouwers. 18.000. RAPID JC-SPARTA 0—2 Het ontbrak de Rapid-voorhoede aan stootkracht, waardoor de Rotterdamse doelman het bepaald niet moeilijk heeft gehad. Het was een niet bijster mooie wedstrijd. Pas een kwartier voor het einde viel het eerste doelpunt. Allart scoorde toen na een combinatie met Van Ede en De Vries. Negen min. later maakte Van Miert aan alle onzekerheid een einde, 02. Toeschouwers: 3000. PSV-GVAV 4—0 In tien min. tijd beslisten de Eindho- venaren de strijd in hun voordeel- Het spel van beide kanten was zeer slecht. In de derde min zorgde Wol- bers voor 10 en pas een uur later werd het 20 door Van Wissen. Een onhoudbaar schot van Wolbers en een kopbal van Brusselors bepaalden de eindstand op 4—0. Toeschouwers: IJ.000. Feijenoord 25 18 5 2 41 74—23 Blauw Wit 26 15 7 4 37 60—43 PSV 26 15 5 6 35 61—31 Ajax 26 15 5 6 35 68—40 Fortuna '5-1 26 11 7 S 29 52—38 NAC 26 11 7 8 29 47—36 MVV 26 9 9 S 27 41—37 Willem. H 26 11 4 11 26 46—39 Volendam 26 11 4 11 26 53—59 GVAV 26 S 10 8 26 4147 ADO 26 7 9 10 23 46—51 Sparta 26 8 6 12 22 36—49 DOS 26 6 9 11 21 43—55 De Volewyck. 25 7 5 13 19 42—67 VW 26 6 6 14 18 27—48 DWS-A 26 3 12 11 18 2449 Spel. Ensch. 25 6 5 14 17 33—52 Rapid JC 25 5 5 15 15. 28=r58 Sjoukje Dijkstra in actie tijdens haar Kür in het stadion te Praag welke haar onbedreigd naar het wereld kampioenschap voerde. Kraay spil in voorlopig Oranje tegen Londen Zes spelers van Feijenoord 4 van Ajax, 1 van P.S.V. Onmiddellijk na afloop van de wed strijd Feijenoord-Ajax heeft bonds coach Elck Schwartz het voorlopig Nederlands elftal voor de oefenwed strijd tegen de London-combination, die woensdag in het Olympisch sta dion te Amsterdam wordt gespeeld, als volgt samengesteld: Doel: Pieters Graafland (Feijenoord) Achter: Wiersma (P.S.V.) en Veld hoen (Feijenoord), midden: Muller (Ajax), Kraay (Feijenoord) en Kreij- ermaat (Feijenoord), voor: Swart, Prins, Henk Groot (allen Ajax), Ben- naars en Moulijn (beiden Feijen oord). Reserves Lagarde (D.H.C.), Petterson (Blauw Wit), Pronk (Ajax), Van der Gijp (Feijenoord) en Koeman (Blauw Wit). De London-combination komt uit in de volgende formatie: Doel: Banks (Leicester City), achter: Shellito (Chelsea) en Bond (West Ham United), midden: Neill (Arse nal), Knapp (Southampton) en Ap- pleton (Leicester City), voor: Bra- book (Chelsea), Woosnam (West Ham United), Bridges (Chelsea), Ed wards (Charlton) en Lazarus (Queens Park Rangers). Het elftal bestaat voor het meren deel uit jonge spelers, van wie de bekendsten zijn doelman Banks, die meermalen uitkwam in het Engelse jeugdelftal (onder de 23 jaar), linksachter Bond (Engelse B-elftal), de Ierse internationaal Neil en de voorhoedespelers Bra- faook en Woosnam. beiden even eens internationals. De wedstrijd zal worden geleid door de Rotterdamse scheidsrech ter P. Roomer. Blauw WitWillem H 1 X FeijenoordAjax 2 X NACVolendam 3 X Fortuna '54MVV 4 X VWDWS-A 5 X ADOEnschede 6 X VolewijckersDOS X Rapid JCSparta 8 X KFCLeeuwarden X AGOVV—Fortuna VI. 10 X HilversumZFC X N OADExcelsior 11 X Helm. '55Baronie X PSV—GVAV M lx EB OH—Wi ihclmina 15 X 1 JS K 16 21 26 2 7 12 17 22 27 3 8 13 X 23 28 A' 9 14 19 24 29 5 10 15 20 25 30 637.808 goklustigen zorgden voor een inleg van f 815.987 in de sporttoto ran deze week. Zondagavond om ne gen uur liadden zich reeds twee ge gadigden gemeld voor de eerste prijs, die f 148.100 bedraagt. Voor de twee de prijs, f 80.785 waren 20 meldingen binnengekomen. Aangezien er slechte 4 gelijke spelen waren, wordt de extra prijs, zijnde f 81.070, gevoegd bij die van de .volgende week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5