Ontsluitingsweg Sloe naar Rammekens Agenda GOED BOKSEN BIJ NATIONALE WEDSTRIJDEN VAN D.O.S. ZEEUWSE P.V.D.A. HIELD EEN PROVINCIALE VERGADERING BOERENLEENBANK ST.-LAURENS RUIM OVER 40 MILJOEN MAANDAG 19 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT o VANAF P.Z.E.M.-CENTRALE Onteigeningszitting op 6 april in 4 gemeenten De nieuwe provinciale weg van Vlis- singen naar het Zuldsloe, die aange legd wordt ter ontsluiting van het Zuidsloegebied, komt te liggen in de gemeenten Vlissingen, Souburg, Rit- them en Nieuwland. De nieuwe weg begint in Vlissingen aan de oostzijde van de spoorwegovergang bij de P.Z.E.M.-centrale en eindigt op de zeedyk van de Schorerpolder, ten zuiden van het aansiuitingspunt van deze dijk met de zeedyk van de Nieuw- en Sint-Jooslandpolder, even ten noorden van iort Rammekens. Daar voor de aanleg van de wej_ onteigening van gronden noodzake lijk is, zal voor de uitvoering van de onteigeningswet in de vier gemeenten een commissie zitting houden op vrij dag 6 april a.s. In de bureaus van de provinciale griffie en van de ge meentesecretarieën liggen de stuk ken, die op de onteigening betrekking hebben, van 23 maart a.s. af ter in zage. De lengte van de weg zal onge veer 4860 m bedragen. Hij za! be staan uit een rybaan ter breedte A an circa 6 m tussen de kantop sluitingen; ter weerszyden zullen vryiiggende rijwielpaden, elk ter breedte van ongeveer 3 m, worden aangelegd. De kruinbreedte zal 28 m bedragen. De verharding van de rybaan zal uit gefundeerd as faltbeton bestaan en die van de rijwielpaden uit bctontegels. Spoorbaan Aan de zuidzijde van de weg is een strook grond gereserveerd voor de toekomstige aanleg van een spoor- Minister: „Eiland Tholen geen kerngebied" 15. en w. van Sint-Annaland hebben in antwoord op hun desbetreffend schrijven van de minister van econo mische zaken een brief ontvangen, waarin deze mededeelt geen aanlei ding te kunnen vinden het gehele ei land Tholen tot kerngebied te ver klaren. Dit delen b. en vv. mede in een toelichting op de agenda voor de raadsvergadering van woensdag 21 maart. In zijn brief zegt de minister, dat de aanwijzing van de probleem gebieden en van de ontwikkelings kernen reeds enige jaren geleden heeft plaatsgehad na overleg met de provinciale besturen. „De regering heeft by de uitvoering van het huidige beleid aangekondigd, dat het, behoudens een eventueel noodzakelijke aanpassing aan de fei- telyke ontwikkeling, gedurende een periode van 5 jaar ongewijzigd zou worden gehandhaafd". De minister vervolgt met te zeggen reeds bij her haling te hebben gesteld, dat een principiële wijziging in het beleid ge durende genoemde beleidsperiode on gewenst moet worden geacht. „Ik vertrouw erop, dat U, na kennis te hebben genomen van deze achter gronden, mijn afwyzend standpunt zult kunnen billijken". Voorts delen b. en w. in de toelich ting mede. dat de speeltuinvereniging „Vrij en bly" voor een bedrag van f 9770,aan toestellen heeft aange kocht. E. en w. dragen tevens de re kening 1961 van het Groene Kruis ter goedkeuring voor. Deze rekening vertoont een nadelig saldo van 6118,40. Sint-Annaland heeft voor 1962 vier woningwetwoningen toegewezen ge kregen. „Thans moet men proberen de bouw van deze woningen te reali seren. Het is echter niet gemakke lijk voor de bouw een aannemer te vinden, die dit voor de zogenaamde curveprijs wil doen. wy zullen hier omtrent overleg plegen met de cen trale dienst „Noord-Zeeland" te Zie- rikzee", aldus b. en w. van Sint-An naland in hun toelichting. Voor de traktatie van de schoolkinderen op 30 april wordt voorgesteld een be drag van 600,beschikbaar te stellen. Middelburg City: De hel van Saipan, 20 uur. 13 jaar. Electro* Slavenopstand in Atlantis. 19.30 uur. 14 jaar. Vlissingen Alhambra: De hel van Sai pan, 20 uur, 13 jaar. Luxor: Het huis der 13 spoken. 20 uur. 14 jaar. Con certgebouw: Margriet-show. 14.25. 19.15 en 21.15 uur. Goes Grand: Zonder ieden en moraal, 20 uur. 18 jaar. Prins van Oranje: Lezing voor wetenschappelijke belan gen. 20 uur Bergen op Zoom Roxy: Van de brug af gezien. 20 uur, IS Jaar. Luxor: Via Mala, 20 uur, 18 jaar Oostburg Lcdel-theater: Een pyjama voor twee, 20 nur. H jaar. Tcmeuzen Luxor: Afspraakje in sep tember, 20 uur. a.l. Sas van Gent Olympla: Nachtvlinders van Pigalle. 20 uur. 13 Jaar. Axel 1-let Centrum: Houdt U van Brahms V. 20 uur. 18 Jaar Hulst - Blosconpgebouw Blonde meisjes voor Havana. 20 uur 18 Jaar Zlerik2ee Concertzaal: Big Sam, 20 uur. 14 jaar Haamstede - Hotel Bom: Nieuwe avon turen van kapitein Elood, 20 uur. 14 Jaar. Schcrpenlssc Holland Huis: Openbare bijeenkomst a.-r. statoncentrale, 19.30 uur. baan met enkel spoor (spoorwijdte 1,435 m) -oor de verbinding van het toekomstige industriegebied in het Zuidsloe met het spoorwegemplace ment te Vlissingen. De kruinbreedte van de spoorbaan zal 10 m bedragen. De spoorbaan en de weg zullen ge scheiden worden door een wegsloot. Waar nodig worden aan weerszyden van de combinatie provinciale weg en spoorbaan bestaande landbouwwe- gen als parallelweg aangelegd. De Zuidersluiswatergang (even ten westen van de kom van Rit- them) wordt overbrugd door een brug van gewapend betoon met drie overspanningen. De lengte van deze brug zal 32 m, de breed te 22 m bedragen. Serooskerke vierde als laatste stra-feest Serooskerke was. zaterdag de laat ste in de rij van dorpen ïn de kop van Schouwen, die die jaar strJfeest vierde. Het kleinste dorp, maar het grootste aantal ruiters veertien dat de paarden benen liet spoelen op het strand in de Schelphoek, het strand van Serooskerke. Daar had zich een groot deel van de bevolking van Serooskerke ver zameld, toen de ruiters, die eerst een rondrit door de Schouwse Westhoek hadden gemaakt, het strand opreden. Na afloop van het eigenlgke stra- gebeuren ging het met de fanfare „Luctor et Emergo" uit Renesse voorop naar het dorp, waar jhr. R. J. H. Q. Roëll, de burgemeester van Westerschouwen, de ruiters toesprak. In de ringrijderij in de kom van het dorp, die hierop volgde, toonde J. Klaassen zich de beste ruiter: hg won de eerste prijs en de wisselbeker. Ook voor de andere ruiters waren er prgzen, die door de voorzitter van de stra-vereniging, de heer J. de Rijke, in het dorpshuis werden uitgereikt. Tenslotte was er feest in het dorps huis. De toneelvereniging „Op drift" uit Renesse bracht met vaart het spel „Rare Chinezen" voor het voetlicht en een gezellig bal besloot de avond. IN VLISSINGEN: Belangstelling helaas beneden peil Do „D.O.S.' tot ïgi heeft zaterdagavond veel eer inge legd met het organiseren 'van de na tionale bokswedstrijden in het Con certgebouw te Vlissingen. Hoewel de belangstelling voor deze wedstrijden beslist matig was werd een aantrek kelijk programma afgewerkt. Ver schillende partyen gaven goed zeer goed boksen te zien. Er kwam zaterdagavond een vental boksers van D.O.S. in de ring. Als eerste bokste de debuterende R. Grootjans van D.O.S. een partij over drie ronden van twee minuten tegen Groumans van Bredase Ring. Een partij, waarin Grootjans toonde uit het goede hout te zijn gesneden. Hij demonstreerde een fraaie styl, wat hem een puntenoverwinning oplever- O.- EN W.-SOUBURG Drs. Th. J. Westerhout sprak voor P.v.d.A. De afdeling Souburg van de Partij van de Arbeid heeft vrijdagavond een openbare vergadering gehouden in het gebouw „Rehobotli". Spreker was drs. Th. J. Westerhout, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Na ingeleid te zijn door de voorzitter van de afdeling Souburg, de heer W. de Wolf, onderwierp drs. Westerhout de huidige regeringspolitiek aan een kritische beschouwing. Spreker stelde dat de Statenverkie zingen moeten worden gezien als een graadmeter voor het door de rege ring gevoerde beleid. Hij bekeek ver der wat de verschillende politieke par tgen van hun beloften, gedaan bij de vorige kamerverkiezingen, hadden waar gemaakt. Hierbij haalde hg on der meer aan de punten woningbouw, belastingverlaging, staatsuitgaven, loon- en landbouwbeleid en het beleid ten aanzien van de grondprijzen. Hiervan staat het laatste punt mo menteel in Zeeland in het middelpunt van de belangstelling. Na zijn inlei ding beantwoordde drs. Westerhout nog enkele vragen, die hem naar aan leiding van zijn causerie werden ge steld. Tot slot werden nog enkele do cumentaire films vertoond waaron der „Prijs de Zee" van Herman van der Horst. WESTKAPELLE Ouderavond chr. school Genodigden en leden van de School met den Bijbel te Westkapelle kwa men donderdag in groten getale bij een voor het houden van de jaarlgk- se ouderavond. Na gemeenschappe lijk gezang opende de voorzitter, de heer H. Wouters, met gebed, waarna hij sprak over Richteren 6, het ver haal van Gideon. De secretaris, de heer P. K. van Roogen, gaf hierna een overzicht over het afgelopen jaar, dat rustig verlopen was. De school telt 127 leerlingen, 4 onder wijskrachten en 150 leden. De pen ningmeester, de heer K. Lievense. liet optimistische financiële geluiden horen. De hoogste klassen gaven hierna blijk van hun kunnen in voor dracht. fluitspel, zang en hersen gymnastiek. Dc kleintjes waren te beluisteren op de bandrecorder. In de pauze werd liet werk der leerlin gen bezichtigd en een verversing ge bruikt. Na de pauze sprak het hoofd der school, de heer K. v. Sparrentak, over enkele nieuwe leermethoden, waarna hij deze avond eindigde met dankgebed. GRIJPSKERKE Jaarvergadering boerenleenbank De Coöp, Boerenleenbank „Gryps- kerke" Zld. hield dezer dagen haar algemene jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer Js. Francke Mzn. Het jaar 1961 is een goed jaar geweest met een flinke styging van de uitstaande middelen, toevertrouwde gelden, omzet en het aantal dagboekposten. Eenstemmig werd besloten de winst over 1961 ad f 8071,91 aan de gewo ne reserve toe te voegen. Als be stuurslid werd herkozen de heer J. Koene te Oostkapelle, terwijl als lid van de raad van .toezicht de heer Chr. Riemens Pzn. te Grypskerke werd herkozen. de. Bovendien ontving hij aan het eind van de wedstrijden de stijlpry's. De tweede D.O.S.-er Step bracht het er niet zo goed af. Zijn tegenstander Westergaard van de boksvereniging Roosendaal toonde zich in de twee de en derde ronde duidelijk de meer dere en zegevierde op punten. Ook de Vlissingse bokser J. v. d. Meer kwam deze avond voor het eerst in een of ficiële wedstryd in de ring. Als te genstander had hij W. Peters uit Ge- mert. Na een aantrekkelijke partij werd V. d. Meer uiteindelyk tot win naar op punten uitgeroepen. De par tij tussen J. Jasperse van D.O.S. en Machielse van de Bredase Ring eindigde onbeslist. In de laatste ron de wist Jasperse enkele goede stoten te plaatsen, maar een zege zat er voor hem niet in. Bertus van Hoven van D.O.S. bokste een prachtige partij tegen Gruitjes uit Eindhoven, Hoewel enigszins uit vorm, be haalde Van Hoven een duidelijke zege op punten. De enige k.o. van de avond viel in de party tussen K. Grootjans van D.O.S. en G. Kantelberg uit Eindhovèn. Reeds in de eerste ronde werd Groot jans door een zogenaamde „lucky punch" gevloerd en uitgeteld. Een matige partij, zeker voor A-klas- sers was het gevecht tussen Van Bel kom van de Bredase Ring en Van Zitteren van Roosendaal. Van Bel kom zegevierde uiteindelijk op pun ten. Van heel wat beter gehalte was de strijd G. Rovers (Eindhoven)A. Meijers (Roosendaal). De party ein digde onbeslist. Een goed gevecht leverden ook de zwaargewichten J. Tameris van D.O.S en J. Toonen uit Eindhoven. Het tempo lag tamelijk hoog en de strijd eindigde onbeslist, waarbg' de Vlissinger iels te weinig kreeg. Dc stijlprgs kwam uiteindelijk terecht bij R. Grootjans van D.O.S. en Machielse van Bredase Ring. Twee waardebonnen, beschikbaar ge steld voor de twee beste Vlissingse boksers, waren voor J. Jasperse en Bertus van Hoven. Tijdens de wedstrijden werd verder medegedeeld, dat het titelgevecht om het kampioenschap vau Zeeland en Zuid-Holland zwaar-weltergewicht tussen J. Jasperse van D.O.S. en G. lïuis van school Huizenaa'r is uitge steld tot 19 mei a.s. Dit door een blessure van Ruis. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Uitvoering „Nieuwlands koor" Het „Nieuwlands koor" gaf onder leiding van de heer J. v. d. Berge een uitvoering in zaal „De Roode Leeuw" te Nieuw, en Sint-Joosland. Mevrouw Jeras-Janse heette de aan wezigen welkom en deelde mede, dat net weer een dameskoor gewor den was. daar van de toch al schaar se heren er enkelen wegens ziekte hadden moeten afschrijven en er zodoende te weinig heren overbleven. De twaalf dames brachten een af wisselend programma, waarvan voor al „Anne Marike" geslaagd mag heten. De 12-jarige Yvonne Traas bracht een aantal vlotte liedjes op de accordeon. De koorleden mochten na afloop van het muzikale gedeelte een attentie ontvangen. De dirigent kreeg een geschenk onder couvert. Het gedeelte van de avond na de pauze werd gevuld met het toneel spel „Droppie". De spelers, die een vlotte vertoning brachten, werden beloond met een hartelijk applaus en eveneens een attentie. SEROOSKERKE (W.) Jaarvergadering school chr. volksonderwijs Dezer dagen hield de school voor christelijk Volks Onderwijs te Se rooskerke (VV) in het schoolgebouw aan de Burg. Dregnianstraat te Serooskerke haar jaarlijkse ledenver gadering die onder leiding stond van ds. F. H. A. van de Wind. Deze memoreerde in het kort de activiteiten van het afgelopen ver enigingsjaar. De school heeft mo menteel SI leerlingen. Het finan cieel vevslag van de penningmeester, de heer H. Janse, vermeldde een batig saldo. Hierna volgde het af scheid van de penningmeester, de heer H. Janse, die, na deze functie 30 jaar vervuld te hebben, zich niet meer herkiesbaar stelde. De voorzitter sprak de heer Janse toe en dankte hem voor hetgeen hij al deze jaren in het belang van de school heeft gedaan. De heer Janse werd een prachtige ganglamp aan geboden. Als nieuw bestuurslid werd gekozen dc heer M. D. van Doorn. De opkomst der leden was zeer matig. i Kaderdag in Goes van Plattelandsvrouwen De afdeling Zeeland van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen heeft vrijdag in de „Prins van Oran je" een ltaderdag belegd %*oor be stuursleden uit Walcheren, Noord en Zuid-Beveland, Ongeveer 50 plat telandsvrouwen woonden de bijeen komst bij, die werd geleid door me vrouw J. Nieuwenhugzen-Vogelaar uit Nieuw- en Sint Joosland. Op deze kaderdag behandelde de provinciaal secretaresse mej. A. van de Leeden dezelfde onderwerpen als op de be gin deze week in Oostburg gehou den .kaderdag. Ereedvoerig werd van gedachten gewisseld over de statuten de leidraad voor besturen, het jaar boekje en het jaarprogramma. Mej. Van de Leeden wees erop, dat de plattelandsvrouwen tot doel moeten hebben mee te helpen aan de ontwik keling van het platteland en daarby speciaal aandacht te schenken aan het plattelands-jongerenwerk. Over de werkzaamheden van de bestuursleden zei zg, dat het goed is, dat ook de vice-presidente eens een vergadering leidt en dat ook de twee de secretaresse eens wordt ingescha keld. Verschillende onderwerpen wer den in 4 groepen besproken en 's mid dags werden de door mej. Van de Leeden aan de dames gegeven op drachten nader uitgewerkt. Oudste inwoonster van Goes (101) overleden In de leeftyd van 101 jaar is te Goes overleden mevrouw P. de Voogd-Ma- rijs. Zij was de oudste inwoonster van Goes. Sedert enkele jaren ver bleef zy in het verzorgingstehuis aan de Beestenmarkt. Laagste inschrijver bouw kleuterschool: 123.760 In het Nederlands Koffiehuis te Mid delburg heeft vrydagmorgen de aan besteding plaatsgehad van de open bare kleuterschool, die aan de Mid delburgse Rijnstraat zal verrijzen. De laagste inschrijver was L. de Jong uit Vlissingen met een bedrag van f 123.760 De overige inschrijvers wa ren: fa. Goedemond, Vlissingen, f 124.800; A. Blankenburg. Nieuw- dorp, f 126.300: P- C. Soffers. Hoo- gerheide, f 128.400; D. van de Poel, Oudelande, f 129.600; H. C. Haak, Souburg, f 130.000. Gemeenteavond De Gereformeerde kerk te Seroos kerke (W.) heeft in het verenigings gebouw een gemeenteavond gehou den. Ds. S. van Wouwe, die de lei ding had, gaf na het openingswoord een uiteenzetting over het werk van het diaconaat. Hy wees o.a. op het verschil tussen het diakenwerk van nu en 50 jaar geleden. De diaconie van nu heeft mede tot taak de be jaarden en rusthuizen, gezinsverzor ging en ander maatschappelijk werk te steunen en in stand te houden. Hierna werden er dia's vertoond over het zendingswerk in de onderontwik kelde gebieden en kreeg men enigs zins een indruk van de zeer slechte toestanden en de hongersnood in ge bieden van Pakistan, Hongkong enz. Ouderling P. J. Abrahamse sloot de avond met dankgebed. Burgerlijke stand OOST- EN WEST-SOUBURG Bevallen: L. Jansen-ToHenaar, d.; M, van Dommelen-Louws. z.: C Jacobse-Sturm, z.! J. Geldof-Sehout, d.* C, M. Dijkstra- Bredero, z.; A. C. Versehuur-Kanaar, d. Ondertrouwd: J. A. Biese en J. L. Roe ting: W. J. Sandifort en C. F. Wens- voort; J. Pleijte en A. H van der Kloos ter. Getrouwd: J. C. de Hamer en B. G. Meulmeester; A. P. Cornelisse en S. M. de Wolf. Overleden: E. Cijvat e.v. P. Willeboordse: P. Ch. G. de Meulder wed. v. J. Over beeke: J. de Blaeij e.v. A. Scheele; K. S. van Leersum e.v. J. Lijk: R. T. Jager; A. Scheele. IN CITY-THEATER MIDDELBURG Kritiek L. P. van Oorschot op beleid van kabinet Het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid heeft zaterdag in het City-theater te Middelburg een pro vinciale verkiezingsvergadering ge houden, waarop gedeputeerde rar. A. J. van Weel, fractievoorzitter L. P. van Oorschot, die zich binnenkort uit de actieve politiek zullen terug trekken, en gedeputeerde BI. J. van Poelje, de P.v.d.A.-lijstaanvoerder bij de a.s. provinciale statenverkiezin gen, gesproken hebben onder het motto: „De P.v.d.A. bouwt aan Zee- lands toekomst". De heer Van Oorschot noemde het een harde noodzaak om de invloed van de P.v.d_A. ir de Staten te ver sterken. Hij deed daarbij een felle aanval op het kabinet-De Quay, wiens beleid hij niet in overeenstem ming achtte met het belang van het Nederlandse volk. „Ik begrijp nog al tijd niet, wat onder een chr.-sociaal beleid moet worden verstaan", be toogde de heer Van Oorschot. „Is er dan verschil tussen een ehr. en een sociaal beleid? Als dat dan ge schraagd moet zijn op naastenliefde en solidariteit dan hebben wij beter begrepen wat een christelijk en een sociaal beleid is dan het kabinet-De Quay tot nu toe getoond heeft". Hij wees er daarbij op, dat er niets is terecht gekomen van de belastingverlaging, hij noemdo I het gesol met de ambtenarensala rissen een typisch voorbeeld hoe de regering denkt over de sprei ding van de welvaart. „Biet de R.V.P. krijg je het volle pond, aldus staat in het R.V.P.-pro- gramma", releveerde de heer Van Oorschot. „Als de lagere ambte naren 7 krijgen, hoeveel kilo grammen hebben ze dan wel niet aan de hogere ambtenaren gege ven Pleidooi voor betere opleiding ambtenaren Bijeenkomst in Goes Instituut voor Bestuurswetenschappen In duidelijke bewoordingen heeft vrij dagmiddag mr dr. J. B. Sens, ge meentesecretaris van Heerlen, in Goes verklaard, dat het hoog tijd wordt dat de overheid zich intensief gaat bezighouden met de opleiding en vorming van haar personeel. De heer Sens deed deze uitspraken tij dens een «*ede, die hij voor de afde ling Zeeland van het instituut voor bestuurswetenschappen hield in de Korenbeurs te Goes over de vorming en vakopleiding van de ambtenaar. In 1951 is de rijksoverheid gestart met een opleiding middelbare be stuursdienst, die in 1957 werd ge volgd door de opleiding hogere be stuursdienst. De gemeenten hebben tot nog toe de zorg voor de vorming van hun ambtenaren geheel aa.n het particulier initiatief overgelaten, waardoor een chaos is gegroeid op het gebied van de opleiding, examens en diplomering. zo meende mr. dr. Sens. Spreker zei. dat onder auspiciën van de Vereniging van Nederlandse ge meenten het „Instituut voor Be stuurswetenschappen" de opleiding moet regelen in samenwerking met de ambtenarenorganisaties. Een bij zonderheid op het gebied van de op leiding van ambtenaren noemde de spreker de oprichting van een be- stuursschool in Friesland. Bij de d.scussïe werd de. vraag ge steld of de oprichting van een school in Zeeland mogelijk zou zijn. De inleider stelde dat een 50- tot 60-tal leerlingen wel nodig was om van de grond te komen. Fn dit verband dacht mr. Sens aan een schooi voor Zeeland en West- Brabant met Goes als plaats van vestiging. Burgemeester R. A. J. den Boer uit Sas van Gent, die de vergadering presideerde, bracht de spreker dank voor zijn betoog. In de huishoudelijke vergadering werd tot bestuurslid herkozen de heer J. Goedbloed te Middelburg. Mr. L. A. van Splunder, secretaris van de afdeling, bracht het jaarverslag uit. De financiën van de vereniging zijn gezond. BOEKHOUDING STRAKS MECHANISCH Kritiek Fel critiseerde de fractievoorzitter het woningbouwbeleid, zoals hij dat ook tijdens de afgelopen Statenzit- ting deed. De heer Van Oorschot bracht daarbij in herinnering, dat na deze Statenvergadering in het Zeeuws Dagblad een fotomontage verscheen, die voor hem kwetsend was en waarop de heren Van der Peijl en Hommes hem een afstraf fing gaven. Na het verschijnen van deze fotomontage had de heer Van der Peijl, aldus betoogde de heer Van Oorschot, hem opgebeld en hem meegedeeld, dat hij niet achter deze publikatie stond; integendeel, hij was er bijzonder van geschrokken. De heer Van der Peijl hat, volgens de heer Van Oorschot gezegd zelf mede oorzaak daarvan zijn door enkele uitlatingen tijdens de debatten. „Ut heb toen gezegd, dat de heer Van der Peijl excuses zou moeten aanbie den, maar tot vandaag de dag heeft hij dat nog steeds verzuimd", aldus verklaarde de heer Van Oorschot. Gedeputeerde Van der Weel noemde het bijzonder belangrijk wie er straks op de 43 Statenze- tels zullen plaatsnemen, hoewel dit in de Zeeuwse (en ook de ove rige Nederlandse) samenleving niet zozeer spreekt. „Het is een uitzondering, dat het provinciaal bestuur kan zegpen: „Alles kan", want meestal sluit het ene „ja" het andere „ja" uit", aldus de heer Van der Weel die eraan toevoeg de, dat het besturen van Zeeland nog bemoeilijkt wordt door de geografische ligging. Nadat hij de talloze vraagstukken had opge somd, waarmee de Staten te ma ken krijgen, noemde ook hij deze verkiezingen voot Zeeland zeer belangrijk, omdat de erkenning van Zeelands ontwikkeling in bet middelpunt staat. „Er is nog nooit een verkiezing voor de Staten gehouden, waar liet wel en wee van de provinciale be volking zo van afhing als die voor de toekomstige jaren", betoogde de heer Van Poelje als laatste spreker. „Voor Zeeland, dat wellicht in een keerpunt van zijn geschiedenis staat", voegde hij eraan toe. „En aan welke partij kan het begeleiden van een waarschijnlijk stormachtige ontwikkeling veiliger wordpn toever trouwd dan de P.v.d.A.?" vroeg hij zich af. Hij betoogde daarbij, dat de confes sionele partijen, die zeer zeker be kwame mensen in hun gelederen heb ben, in wezen verdedigers zijn ge worden van het bestaande. De heer Van Poelje betoogde, dat vele leden van de confessionele partijen het zelfde willen als de P.v.d.A. „Ik hoop dan ook op een politieke uitspraak en geen uitspraak voor de gods dienst die men belijdt", aldus de heer Van Poelje. Hij verklaarde verder, dat de politieke belangstelling van het Nederlandse volk door het „rare spelletje" van het huidige kabinet afneemt. „Ik hoop dan ook. dat het Nederlandse volk zich niet onver schillig toont, maar zich ongerust maakt aldus besloot de heer Van Poelje. De vergadering werd geleid door de heer A. J. Berenpas. die bij de ope ning van ae vergadering waarderen de woorden sprak tot de heren Van der Weel en Van Oorschot. Muzikale medewerking verleende het Kort- geens blaaskwintet. En dat op voor treffelijke wijze. Spaargeld nu alweer tot f 5,7 miljoen gestegen Het afgelopen Jaar was gunstig voor de coöperatieve boerenleenbank St.- Laurens, aldus bleek zowel uit het openingswoord van de heer Lorier als uit het jaarverslag van de kassier, de heer W. Davidse Jzn. Het eind cijfer van de rekening was meer dan vier miljoen gulden hoger dan in I960 en overschreed ruimschoots de veertig miljoen gulden, üe beer Lo rier bracht kassier en personeel na mens het bestuur, de raad van toe zicht en de leden dank voor de accu rate wijze, waarop zij de financiën hebben gevoerd. In het financieel verslag deelde de lieer Davidse voorts mee, dat in liet afgelopen jaar ruim 52.000 dagboekposten geboekt werden en dat bet aantal leden van 371 tot 405 gestegen was. Op '28 augustus van liet vorige jaar bereikte bet spaargeld de vijf miljoen gulden, maar momenteel is men reeds weer twee ton boveu bet eind cijfer van december, dat bijna 5 miljoen gulden bedroeg. In een toelichting op de cijfers van de rekening en balans, zei de kassier, dat het eindcijfer der rekening 4.223.364,47 hoger was dar het vo rige jaar en 40.714.853.85 bedroeg Het balanscijfer is gestegen met 8.686.618,26 tot een bedrag van ruim 7,5 miljoen gulden. Het aantal spaarrekeningen steeg met 250 tot f 2523. Aan spaargeld werd gestort I 2.721.508,22 en terugbetaald 2.031.230,14. Aan rente werd bijge schreven 153.880.71. Het spaar geld steeg mei 844158,79 tot 5.491.896 21. Van rekeninghouders werd ontvangen 18.736.372,92 en aan hen terugbetaald 18.351.237,22. In 1961 werd voor 837.250,51 op- J nieuw belegd in voorschotten en vaste leningen. Na ruime afschrijving en reservering werd een winst ge boekt van f 13.872,67. De gezamen lijke reserves van de bank bedragen na byschrijvingen van de winst over 1961 271.557.75. Verder heeft net bestuur in hel afgelopen jaar besloten over te gaan tot mechanisatie van de boekhouding. De kassier ver wachtte, dat men er 1 juli mee kan starten, waardoor bet in het vervolg mogelijk wordt alles aan het eind van de dag controle ren. Bij de verkiezingen werd de heer Joh. Marinissen herkozen als bestuurslid, de heer J. Louwer- se werd herkozen als lid van de raad van toezicht en de heren J. Kooie Dzn. en A. Simonse Lzn. werden als plaatsvervangend be stuurslid herkozen. Tot slot van deze algemene vergade ring sprak drs. J. Dijkgraaf, secre taris van hel Landbouw coöperatief centrum, over „Landbouw en toeris me in Denemarken", waarbij hij zijn betoog verduidelijkte met kleuren- dia'sv KERKNIEUWS Bevestiging en intrede ds. Dsn Heeten. Bruinisse Tijdens de gereformeerde dienst in het hervormde kerkgebouw te Brui nisse is kandidaat G. den Heeten uit Rotterdam zondagmorgen bevestigd als gereformeerd predikant te Brui nisse. door ds A. Nagelkerke uit lïotterdam-Overschie. Ds. Nagelker ke sprak naar aanteïdiug van de tekst „Niet gij hebt Mij, maar Ik heh f' uitgekozen, -Joh. 15 16a. Hij stond stil bg de gedachte dat het Gods werk was. dal de Heer deze kandidaat had geroepen Als voor beeld noemde hij de uitzending van de apostelen Na de bevesliging zong de gemeente ds Den Heeten staande Esalm 134 3 toe >s Nagelkerke feliciteerde ds Den Heeten als eerste als vriend en col lega en namens de gemeenteleden uit Overschie. die aanwezig waren. In de middagdicnsl verbond ds. G. den Heeten zich aan zijn gemeente met de gelijkenis van de talenten uit Maltheüs 25 14-3U. Ds. Den Heeten sprak over de opdracht, die ieder heeft, en zei hierbij onder meer „de taak van de kerk is het evangelie uit te dragen en zien tot eenheid te ko men" Na het zingen van gezang 51 vs. 1, 2. 3 en 6 sprak de praeses van de gereformeerde kerk in Bruinisse, W. v. d. Berg, woorden van felicitatie namens kërkeraad en gemeente. Hierna sprak dr. J. H. Becker uit Nieuwerkerk namens classis en als consulent van de gereformeerde kerk. Dr. Becker toonde zich zeer ver heugd met de komst van ds Den Heeten na een vacature w de gere formeerde ^erk van 15 maanden. Burgemeester C H v d. Linde sprak namens de burgerlijke gemeente tot ds. en mevrouw Den Heeten en ds. J. v. d. Sar, Nederlands hervormd pre dikant, namens de hervormde kerk. Ds. Den Heeten sprak tenslotte een dankwoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3