Bi PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT löffl BESTAND TUSSEN FRANKRIJK EN F.LN. Drie kinderen komen in vlammen om Erfpachtprobleem in Goes: erfenis uit het verleden O.A.S.-leider Salan roept op tot verzet Israël vernietigt Syrische stellingen NA ZEVEN-EN-EEN-HALF JAAR BLOEDIGE STRIJD SJOUKJE WERELDKAMPIOENE Vand aag. Prof. De Quay: REGERING WIL GOEDE BETREKKINGEN MET INDONESIË GROOTSCHEEPSE ACTIE NA GRENSINCIDENTEN Mevrouw Kennedy moest geld lenen Hoofdredacteurenm m m regels) 2b cent per regel met een W. Leertouwer en G. A. de Kolt. .__illar.K| minimum van 125 ..Brieven bu- ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN reau van dit blad" 25 cent meer. week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 725 Gü.0 n0 359300 p.z.o.. Middelburg, per kw. Losse nummers 15 cent. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 tb.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841(b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213). Oostburg, tel. 2395. Terneuzen. tel 2116. Zienkzee, red, t.i -4-5 adm. tel. Frankrijk en de Algerijnse rebellenregering hebben gisteren in de Franse grensplaats Evian na zeven en een half jaar van bloedige strijd een bestand gesloten krachtens hetwelk Algerije nog dit jaar onafhankelijk zal worden. President Charles de Gaulle vroeg zijn volk in een radio- en televisierede om de regeling van de kwestie Algerije te steunen in het referendum dat spoedig zou worden gehouden. „Het is noodzakelijk dat de goedkeuring en het vertrouwen van de naties duidelijk tot uitdrukking wordt gebracht", aldus De Gaulle, „dit betekent uw goedkeuring en uw vertrouwen. Ik geloof dat ik dit van U allen mag vragen." De overeenkomst tussen Frankrijk en de rebellen werd om half zes gisteravond in het hotel Du Pare aan de oever van het Meer van Genève gesloten. Ex-generaal Salan, de leider van de O.A.S., heeft via de radio zijn mensen opdracht gegeven de strijd tegen „de vijand" aan te binden. Extremisten direct in actie Spoedig: na de bekendmaking' van het. bestand, dat vandaag ingaat, hebben in Algiers drie mannen in een auto met machinepistolen op het publiek geschoten. Kr zouden verscheidene doden en gewonden zijn. De televisie- uitzending van de rede van De Gaulle is in Algerye korte tijd gestoord ge weest. volgens de omroeper door het uitvallen van de stroom. Kort daarna werd op de telefooncentrale in Al giers meegedeeld, dat de verbinding met Parys was uitgevallen. Onmiddellijk nadat het akkoord van Evian bekend werd, is het personeel van de kranten in Algiers in staking gegaan. De stakers geven gehoor aan een be vel van de O.A.S. om na de sluiting van een bestand <18 uur het werk neer te leggen. Het Franse kabinet zal vanmiddag om half vier in bijzondere zitting bij eenkomen om de overeenkomst goed te keuren en een aantal decreten uit te vaardigen, waaronder die voor de benoeming van een Franse hoge commissaris voor Algerije en de sa menstelling van een gemengde Euro- peaans-mohammedaanse ad-interim regering voor de aan volledige zelf standigheid voorafgaande zes maan den. De Franse volksvertegenwoordiging komt dinsdag om 10.00 uur in bui tengewone zitting liijeen om een boodschap van De Gaulle en een ver klaring van de regering te vernemen. Bepalingen In het wapenstilstandsverdrag wordt bepaald, dat de Europeanen volle rechten zullen genieten in Een kortedoch felle brand heeft za terdagmiddag in Delft het leven ge kost van drie kleine kinderen. On danks de vertwijfelde pogingen van een buurman, de heer C. Westdorp, om de kleintjes te redden, mocht hij hierin niet slagen en kon hij slechts de stoffelijke resten bergen. Op de foto de heer Westdorp, de ge wonde handen in verband, voor het huisje waar hij zijn moedige, doch vergeefse daad verrichtte. godsdienst, politiek, cultuur en economie. Er zal een periode van drie jaar zijn, waarin de Europeanen kun nen opteren voor het Algerijns staatsburgerschap. Zouden de Eu ropeanen het Franse staatsbur gerschap de voorkeur geven, dan zullen zij na die drie jaar een identiteitsbewijs en een Frans paspoort ontvangen. Zij zullen de zelfde rechten genieten als de an dere vreemdelingen in Algerije. Zij zullen geen bijzondere belast tingen te vrezen hebben en zullen evenmin bang hoeven te zijn, dat hun bedrijven zullen worden ge nationaliseerd. Premier Youssef Ben Khedda van de Algerijnse rebellenregering heeft in Tunis gezegd, dat een wapenstil standovereenkomst nog niet wil zeg gen, dat er vrede is. Ben Khedda zei dit in een radiorede waarin hij de Algerijnse rebellen op droeg vandaag om 12.00 uur de strijd te staken. Generaal Charles Ailleret, de Franse opperbevelhebber in Algerije, zond telegrafisch het volgende bevel aan zijn troepen: „staakt het vuren op maandag 19 maart te 12.00 uur". Stalen helmen Zijn soldaten hadden de situatie in Algiers blijkbaar in de hand. Meer dan 40.000 manschappen waren uitgerukt enstonden gister avond gereed. De patrouillerende soldaten droegen voor de eerste keer in maancien weer zware sta len gevechtshelmen. In Oran stroomden dc Europeanen zodra het bestand was aangekondigd de straten op. Honderden autotoeters schalden de gescandeerde strijdkreet van het geheime leger „Al-ge-rie- Fran-caise". De cafés bleven tot na het ingaan van de avondklok ge opend en de politie bleef van de straat teneinde vechtpartijen met de verhitte Europeanen te vermijden. Om half negen, een uur nadat de avondklok van kracht was geworden, ontstonden vuurgevechten tussen gendarmes en Europeanen. In de eerste berichten over de onge regeldheden werden geen doden of gewonden gemeld. Huis afgebrand in Delft Vader en moeder waren niet thuis Bij een brand, die zaterdagmiddag in een huisje aan de Buitenwatersioot te Delft heeft gewoed, zijn drie kleine kinderen omgekomen. Het huisje werd bewoond door de familie L. Janssen. Van de vier kinderen wa ren er drie. een jongen en twee meisjes alleen thuis. Het oudste kind, een jongen, was aan het fiet sen. De moeder was op bezoek bij kennissen en ook de vader vertoefde elders. De vuurzee in het huisje was zo he vig, dat men machteloos stond. Bu ren waarschuwden in aller ijl de brandweer. Men verschafte zien toe gang door deuren in te trappen. De slachtoffers zijn de drie-en-half- jarige Leonardus Johannes, de bijna tweejarige Desiree Rosita en de ne gen maanden oude Jolanda Maria Jo hanna. De brandweer neemt aan. dat de kinderen reeds in de dikke rook waren gestikt, voor het vuur hen had bereikt. Het jongste kind werd beneden in de verkoolde wieg aangetroffen, de oudste twee kinderen op de zolder, waar het meisje Desiree ziek te bed lag. De hoofdinspecteur der recherche, de heer J. Bloot, heeft te zamen met drs. Verburgt van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag, afdeling opsporingsbijstand, een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Zij nemen voorlopig aan, dat het jongetje Leo, dat, toen de moeder wegging, zat te tekenen, met lucifers heeft gespeeld en brand heeft gesticht. Hij zou daar na naar boven, naar zijn zieke zusje, zijn gevlucht. Reeds eerder had Leo brand gesticht. Vorige week stak hij een krant in brand en legde die op een stoel, die vlam vatte. De ouders van de omgekomen kinderen zijn de 31-jarige chauffeur L. J. Janssen en de 24-jarige M. Janssen Van Eg- mönd. De vader kwam tegen zes uur zater dagmiddag thuis. Hij verklaarde te genover de politie naar Vlaardingen te zijn geweest, om er werk te zoeken bij een fabriek. ....is het 75 jaar geleden, dat boven het Nederlandse schip J. P. A. vliegende schotels zou den zijn verschenen, te weten twee vliegende ronde voorwer pen (het ene verlicht en het andere donker), waarvan er een met geweldig lawaai in zee stortte. INDONESISCHE AGENDAPUNTEN VOOR OVERLEG Volgens Antara zal Indonesië op de geheime voorbesprekingen tussen Nederland en Indonesië 2 belangrijke agendapunten indienen. Het zijn de procedure voor de overdracht aan Indonesië, van het Nederlandse be stuur over westelijk Nieuw-Guinea eu de kwestie van het normaliseren der betrekkingen tussen Indonesië en Nederland na deze overdracht. Volgens het Indonesische persbureau beginnen de besprekingen op 20 maart in de omgeving van Wash ington. Soecljarwo Tjondronegoro en Adam Malik zijn inmiddels uit Djakarta in Tokio aangekomen. Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse za ken heeft zaterdag officieel beves tigd dat zij geheime besprekingen met Nederland zullen voeren. „In dien de Nederlanders weigeren offi cieel met ons te onderhandelen over de overdracht van Westelijk Nieuw- Guinea, zullen wij dit gebied in de loop van dit jaar bevrijden" aldus president Soekarno gisteren in een via Radio-Djakarta uitgezonden toe spraak „We zullen trachten weer tot goede betrekkingen met Indonesië te ko men". Dit heeft de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay zaterdagmid dag op een verkiezingsappel van de gezamenlijke christelijke politieke partijen in Heerlen gezegd. „Maar", zo verklaarde hij ook, „zich bewust van haar primaire verant woordelijkheid voor de veiligheid van alle inwoners van Nieuw-Guinea, is de regering desnoods bereid de prak tische consequenties te trekken. Het streven van dc regering blijft erop gericht tot een vreedzame oplossing te geraken. De verkrijging van het zelfbeschikkingsrecht voor de Pa poea's is geen Nederlands eigenbelang Het gaat alleen om hun welzijn en de internationale rechtsorde", aldus prof. De Quay. Onze landgenote Sjoukje Dijkstra heeft in Praag het- wereld kampioenschap kunstrijden voor dames behaald. Hier ziet men haar op het erepodium in het ijsstadion. Links van haar de Oostenrijkse Regine Heitzer, die derde iverd en rechts van Sjoukje de als tweede geëindigde Canadese Wendy Griner. Voor verslag zie pagina S). Aan Meer van Galilea Bij gevechten die vrijdagavond laat en gedurende de daarop volgende nacht hebben plaats gehad tussen Israëliërs en Syriërs, en waarbij grondstrijd krachten, geschut en vliegtuigen in actie zijn geweest, zijn, volgens mede delingen uit Israëlische bron, 5 Is raëliërs gedood en 10 gewond, en is door beschieting zware schade aange richt. Dertig Syriërs werden gedood, 20 ge wond en 1 gevangen genomen. Vol gens berichten uit Damaskus werd 1 Syriër gedood en raakten 4 gewond. Inmiddels heeft de Israëlische minis- AFLOPENDE CONTRACTEN WEL OF NIET VERLENGEN Nog 150 percelen met eripachtrecht DE GEMEENTE GOES wordt momenteel geconfronteerd met een erfenis uit liet. verleden, waarmee het gemeentebestuur niet bepaald onverdeeld geluk kig is: de erfpaehtregeliugeu. Voor zover deze regelingen nog een „levensduur" hebben van enkele tientallen jaren is er geen vuiltje aan de lucht, maar de moeilijkheden spruiten voort uit liet feit, dat een aantal van de ruim 150 eiTpachtregelingen m 1962 eu 1963 afloopt. Ook dit laatste zou niet onoverkomelijk zijn, ware bet niet, dat uitgere kend de erfpachtregelingen van vrijwel de gehele L. 1*. van der Spieghelstraat worden beëin- «liRll. Daardoor heeft de erfpacht plot seling een actueel tintje gekregen, want de vraag, waarmee het ge meentebestuur wordt geconfron teerd is deze: „Moeten de erf- pachtovereenkomsten worden ver lengd of moet dc gemeente van haar recht gebruik maken en aan de bewoners van de betrokken huizen de eis stellen de grond weer schoon op te leveren?" Het is een vraag, die in verband met mogelyke verbreding van de Van der Spieghelstraat (rijksweg) niet zonder meer te beantwoorden is. ..Het gemeentebestuur kijkt clan ook met pijn tegen deze erfpacht- regelingen aan", werd ons van de zijde van de gemeente verklaard. Gestreefd wordt naar een voor al le partijen aanvaardbare oplos sing. In totaal heeft de gemeente ruim 150 erfpachtovereenkomsten lopen. Kort na de oorlog waren dat er ruim 250. In de loop van de afgelopen 16 jaar heeft het gemeentebestuur er doelbe wust naar gestreefd het aantal erf- pachtovcrcenkomsten in bepaalde stadsdelen onder meer Goos-Noord tot een minimum terug te brengen. In vele gevallen heeft de gemeente een afkoopsom betaald voor de op stallen en voor de restwaarde van het ei-fpachtcontract. Door de jaren heen is dus een vrij soepel beleid ge voerd, in die zin, dat de gemeente niet halsstarrig vasthield aan de wet, maar genegen bleek een zekere ver goeding te betalen Formeel genomen is de gemeente daartoe niet verplicht, want het erfpachtrecht houdt in, dat wanneer de erfpachttermijn is ver streken, de grond in zijn oorspronke lijke staat aan de eigenaar moet wor den teruggegeven. De erfpachter kan zijn opstallen slopen, alvorens hij de grond „teruggeeft" aan de gemeente. Artikel 733 van het Burgerlijk Wet boek zegt hierover, dat de erfpach ter onbevoegd is waarde te vragen voor de opstallen. Onbevredigend Hoe hel ook zij, de erfpaehtrege liugeu laten ergens een onbevre digend gevoel achter. De erfpach ter voelt het niet verlengen van een contract vaak als een verlies van een zeker recht, hoewel bij zieli dat recht formeel niet kan toeëigenen en voor degene, die de grond in erfpacht uitgeeft, in ea- su de gemeente, is dit ook niet be paald een plezierige zaak. Dit is dan ook de reden, waarom in vele gevallen een bepaalde vorm van schadevergoeding wordt gegeven. In het nieuwe ontwerp Burgerlijk Wetboek is in deze zin een wijziging van de erfpacht opgenomen. Met na me in de laatste tientallen jaren, toen (Zie slot pag. 2 kol. 5 ter van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Mcir op een politieke bijeen komst in Jeruzalem verklaard dat Is raël geen enkele Syrische daad van agressie meer zou tolereren. Een woordvoerder van het Is raëlische leger zeide dat Israël, in verband met aanvallen die door Syriërs waren ondernomen op Is raëlische vissers en politieboten op het Meer van Galilea. de actie was begonnen. Gesteund door tanks en pantser, waren Iraëlische infan teristen de gedemilitariseerde zone aan de zuidoosthoek van het meer binnengetrokken, om gefor- tificeerde artilleriestellingen van de Syriërs op te ruimen. Een half uur na middernacht begon nen de Syriërs het gevechtsterrein zwaar te beschieten met artillerie en weer een half uur later werd het Is raëlische dorp Ein-Gev gebombar deerd. De Israëliërs op hun beurt be schoten het Syrische hoofdkwartier en mortierstellingen der Syriërs. Israëli sche vliegtuigen gingen pas de lucht in. toen de grondtroepen een tweede beschieting van Ein-Gev niet konden beëindigen. „We hebben alles wegge vaagd.' Betonnen bunkers, loopgraven en ook twee huizen in een dorp waar in Syrische soldaten zich hadden ge nesteld", aldus een Israëlische woord voerder. Israëlische waarnemers te Tiberias hebben verklaard gisteravond een druk verkeer te hebben waargenomen aan de Syrische zijde van het Meer van Galilea, dat naar hun mening verband hield met Syrische troepen verplaatsingen na het Israëlisch-Sy- rische grensincident. De echtgenote van president Kennedy, die tot het selecte gezelschap van Amerikaanse miljonairs behoort, ontdekte op haar reis door India, dat zij geen geld bij zich had. In Udaï- pur, centrum van India's zijde- indusrtie, kon zij eenvoudig niet met kopen ophouden en toen zij tenslotte een rol zij had gekocht met het plan om daar van een jasje voor haar echt genoot te laten maken, bleek haar beurs totaal leeg te zijn. De Amerikaanse ambassadeur in New Delhi. Galbraitli. die haar vergezelde, bleek zelf ook geen roepij bij zich te hebben en alleen na een lening bij twee rechercheurs te hebben geslo ten. kon mevrouw Kennedy haar pakjes, meenemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1