Mies Bruinooge uit Kapelle: „Eerste keer wel een beetje eng" GOED LOPEN IS HEUS ZO GEMAKKELIJK NIET Over appelmoes en bruine eieren Supp-bose WASSEN IN DE WASMACHINE IS NIET AAN TE BEVELEN m oderwe tzoeiiecl\i\\eh op curs «ATERDAG 17 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Van onze redactrice) (Modeshows zijn, door de jaren heen, altijd bijzondere trekpleisters ge weest voor de meeste vrouwen. De laatste tien jaar zijn, behalve de grote en kleine couturiers, ook veel confectiezaken er toe overgegaan shows te organiseren en hoe langer hoe meer beginnen deze zaken eigen personeel en/of goede bekenden in te schakelen als mannequin. En de publieke belangsteling is daarvan beslist niet minder geworden, integendeel. Ook een confectiezaak in Goes heeft uitstekende ervaringen opgedaan met deze „amateur-mannequins". We hebben het met eigen ogen kunnen aanschouwen op een modeshow, die kortgeleden in Goes werd gehouden en met een van de zeven dames, die daar met veel élan de collectie toonden, zijn we eens gaan praten. Die ene is de 21-jarige mejuf frouw W. S. Bruinooge, geboren cn getogen in Kapelle en werk zaam dus in Goes. Daar kan men haar dagelijks vinden, bedrijvig heen en weer lopend tussen de lange rekken dameskleding of zorgvuldig de juiste sjaal zoe kend bij een even tevoren ver kochte mantel. Ze doet dat even charmant als het lopen op de shows. En als U nu gedacht had, dat „Mies" (haar roepnaam en haar shownaam) eerst heeft geoefend om het vereiste glimlachje rond de lippen te krijgen of om de juiste houding te vinden voor de show, dan heeft U het even mis als wij. En dat is dan het groot ste compliment, dat we Mies en haar zes collega's kunnen maken. Want er is niet geoefend. In februari 1961 begon ze als verkoopster in de zaak, waar ze Wie appelmoes kookt, kan er eens een paar handperen in meekoken. Niet alieen krijgen we dan weer eens een ander smaakje, maar de peren maken het moes zoeter, zodat er sui ker kan worden bespaard. De Engelse kippenfokkers zullen in de toekomst rekening houden met het feit. dat de Engelse huisvrouw olijkens een onlangs gehouden en quête' liever bruine dan witte kip- peëieren koopt. Tot nu toe heeft men op de Engelse kippefarms voorname lijk kippén gefokt die witte eieren leggen, omdat deze beestjes weinig eten, maar vlijtig leggen. Het wordt nu echter zaak, een soort kippetjes te kweken dat niet alleen veel eieren legt. maar ook voor bruine omhul sels zorgt. ledei laar houdt een Deense kappersclub ni Kopenhagen een concours om het mooiste kap sel. Een zekere meneer Cun Steen heeft dit fraais ge wrocht Nee het is geen hoef het zijn gewoon haren met vt ren en oluizen. Nou ja ge woon Je zult je haar man even uit willen kammen, om dat er een krulletje los is ge gaan nu werkt. En nauwelijks twee maanden later liep zij voor het eerst van haar leven als manne quin op een echte show. ,,'t Was wel een beetje eng, die eerste keer, maar het viel toch wel mee!" zegt ze er zelf van. Die eerste keer stonden de amateur- mannequins aan het begin wel even te beven en geen van haar durfde eigenlijk de spits af te hijten van dit grote avontuur. Maar zoals dat meer gaat, toen er eenmaal een over de dam, in dit geval het plankier, was, volg den de overigen vanzelf en het verliep allemaal even soepel. Mejuffrouw Bruinooge vertelde, dat het wel druk is achter de schermen maar dat je zoiets op den duur toch. wel min of meer automatisch doet. Er zijn kleed sters, die je snel helpen en van zenuwen had ze kennelijk niet al te veel last gehad. Met zorg kiest mejuffrouw Bruinooge een sjaal hij een mantel, die se aojuist aan een klant heeft verkocht. „Voor elke show gaat U zéker even naar de kapper?" ver onderstelden we maar ook hier kwamen we helemaal bedrogen uit: „Ik ga niet naar de kap per, dat doe ik echt allemaal zelf!" en als klap op de vuur pijl kregen we dan ook nog te horen, dat de dames dit jaar ook zelf baar make-up had den verzorgd. Dat hadden ze afgekeken van de mevrouw, die in voorgaande jaren de ge zichtjes van de mannequins verzorgde. Zonder ophef Mejuffrouw Bruinooge vertelt het allemaal zonder enige ophef. De glimlach komt nu even spontaan als tijdens de shows. „Het is zo gemakkelijk om te lachen, als je in de zaal bent, want er zijn zoveel bekenden, die naar je knik ken en lachen". Over de reacties van de klanten, die later in de zaak komen is ze enthousiast en ze roemt ook de prettige samen werking met haar collega's. Het succes van het show-lopen is Mies en haar collega's bepaald niet naar het hoofd gestegen. Ze voelen zich niet belangrijker, dan een meisje, dat nog nooit op een show heeft gelopen en ze doen overdag weer charmant en goed haar werk achter de toonbank of op het atelier. Ze vinden het prettig om er goed verzorgd uit te zien; een show betekent een drukke, maar plezierige onderbre king van het dagelijkse werk. „En het is fijn, als je er dan ook nog succes mee hebt", vindt mejuffrouw Bruinooge en daar-, mee is voor haar dan de zaak af gedaan. Voor ons nog niet hele maal; wij vinden, dat alle ama teur-mannequins een fikse pluim op haar hoedjes verdienen voor de moed, die ze opbrengen een col lect charmant te tonen ond,er het kritische oog van een ver wend publiek. Ervaar het wonder van Wilt U eens een staaltje van ro mantische binnenhuisarchitectuur toepassen Wéldan zijn hier een paar voorbeelden, die U bij voorbeeld kunt toepassen in de kamer van uio jongedocliter of in een wonderlijk zolderkamertje. Kleine ramen tonen groter door gedrapeerde gordijnen met een val. Het geheel is betrekkelijk ge makkelijk te maken. U hééft er „WOLWAS" BLIJFT ZORGENKIND Fijne was vraagt veel tijd Was vroeger de grote was voor de huisvrouw üèt karwei van de week: tegenwoordig neemt de „kleine fijne was" vaak méér tijd in beslag! Voor de grote was doen de moderne was middelen en eventueel de wasmachi ne het grootste deel van het werk, terwijl daarentegen de fijnere kle dingstukken van wol of synthetische vezels met een apart wasmiddel „op 1 de hand' moeten worden gewassen. Omdat ze ook nog deugdelijk ge spoeld moeten worden, is er aan die fijne stukjes wasgoed ongemerkt veel werk de verleiding is dan ook groot om ze maar in de wasmachine te gooien. Dat laatste kunnen we beter niet doen... Zeker niet, als het om wollen goederen gaat! Wol is nu eenmaal een materiaal, dat bijzonder gevoelig is voor verkeerde behandelingen en al wordt in de laboratoria van diver se wolf abrieken naarstig,, gezocht naar een afdoende methode om wol krimp- en verviltingsvrij te maken, met dit proces is men nog niet aan het eindpunt. En zolang men daar no» niet is, blijft de wolwas een „zor genkind" dat extra tijd en aandacht van de huisvrouw vraagt. De Nederlandse Huishoudraad die menige klacht op textielgebied te verwerken krijgt, heeft zich nog eens verdiept in het wel en wee rondom het woswassen en een aantal „wol- wasregels" opgesteld die, wanneer ze stipt in acht worden genomen, heel wat teleurstellingen kunnen voorko men! Gulden regels Dat wol niet bestand is tegen wrij ven, borstelen en wringen in natte toestand evenmin tegen temperatu ren bover de veertig graden Celsius en ook niet tegen de zogenaamde looghoudende wasmiddelen (wasmid delen die normaal voor de witte was worden gebruikt), mag als bekend worden verondersteld. Maar er zijn nop enkele zaken, die niet mogen worden verwaarloosd zoals het ruim nemen van zowel sop als spoel water. Dat ruime sop mag niet te veel in beweging zijn, anders hebben de wollen goederen onderling teveel wrijving. Het wasmiddel is een synthetisch wolwasmidel, vlokkenzeep of huis houdzeep. Het synthetisch wolwas middel is vooral aan te bevelen voor jekleurde goederen, die wat minder wasecht zijn. Belangrijk is ook de temperatuur, die zowel van sop als spoelwater beneden de veertig gra den Celsius moet worden gehouden. Naspoelen Niet alleen een te hoge temperatuur kan veel bederven. Vaak worden wol len goederen bedorven, doordat ze te lang in het sop blijven staan of slor dig worden nagespoeld. Het naspoe len moet één keer in weinig lauw water, daarna nog enkele keren in ruim water gebeuren. En nog een „spoel-foefje" dat niet iedereen kent: als er gewassen is met een wasmid del op zeepbasis, kan aan het eerste spoelwater wat synthetisch wasmid del worden toegevoegd. Dit voorkomt namelijk de vorming van kalkzeep. Wringen met de wringer, of centrifu geren mag wel gebeuren met gewo ne wolier stukken, die geen kleur afgeven. Fijne stukken en stukken, n 1961 koelkasten voor 130 000 gezinnen ln het jaar 1961 hebben ongeveer 130.000 Nederlandse gezinnen een koelkast gekocht. Dat is een indruk wekkend getal en men verwacht, dat liet dit jaar nog hoger zal worden. Gemakkelijk is het overigens niet, om op het ogenblik een koelkast te kiezen: er zijn zoveel merken en mo dellen, dat het voor de leek steeds moeilijker wordt, een keuze te ma- keu. )aarom hebben de. importeurs van oelkasten en koelmachines die op de ómende Internationale Huishoud rjeurs exposeren, besloten om ditmaal niet meer met afzonderlijke stands op de huishoudbeurs te verschijnen. Ze brengen één grote gezamenlijke inzending, waarin allé typen en mo dellen verenigd zijn: kleine en grote kasten, vrijstaande apparaten, wand en inbouwmodellen, absorptie- en compressor ijskasten. Niet alle apparaten werken op elek triciteit; er worden ook koelmogelijk- heden met behulp van petroleum en gas getoond. De indeling van de moderne koelkast verandert eveneens voortdurend. De kasten die een bovenblad hebben dat als extra tafelruimte te gebruiken is, zijn al hee populair. Binnendeuren lebben flessenrekken die een maxi mum aan ruimte bieden, de deuren sluiten met nylon of met magnetische sloten en het systeem van koeling is dusdanig geperfectioneerd, dat het nagenoeg geruisloos werkt. Kunst stof spreekt ook jroot) woordie mee, want dank de kunststoffen komen er steeds meer hygiënische, naadloze, reukloze en veerkrachtige binnenkasten. VOOR NIJVERE NAAISTERS Het overkomt van tijd tot tijd zelfs de meest ervaren naaisters: plotse ling prikt men zich met een naald of speld en liet stukje naaiwerk dat men onder handen heeft, vertoont meteen een lelijke bloedvlek. Geluk kig is er een simpel huismiddeltje om de vlek tt verwijderenneem wat vochtig gemaakte poeder stijf sel. leg dit op de vlek en wrijf het voorzich tig in het materiaal. Als het stijfsel droog is, kan het voorzichtig worden uiennebn-nlr> verdwijnt SUCCESVOL AMATEUR-MANNEQUIN (Advertentie) die kleur afgeven, kunnen beter met de hand worden uitgeknepen en tus sen een paar badhanddoeken worden uitgedrukt, terwijl kamgaren stoffen en kreukherstellende stoffen, waar in wol met synthetische vezels is ver werkt, kletsnat moeten worden opge hangen. Dat wol en wasmachine géén ge wenste combinatie zijn, is wel duide lijk. De snelwasmachine is zeker niet geschikt voor wolwassen, maar ook van de overige (moderne) machines is niet altijd met zekerheid te zeg gen, of er zonder gevaar wol in kan worden gewassen. Handwassen is voor wol nog altijd de veiligste weg, zeker voor kledingstukken die van fijne of korte vezeltjes zijn vervaar digd. En wil men de kans op krim pen, vervilten of verkleuren zo klein mogelijk houden, dan is chemisch reinigen nog altijd dé oplossing! Ze ker voor nieuwe stukken van zeer fijne wol, voor veelkleurige stukken (zoals sporttruien), voor dik mate riaal, voor wollen goederen waarin be paalde synthetische vezels rijn ver werkt, en voor wollen jersey en we- venit. Vooral voor deze beide laatste materialen is een chemische reini ging aan te bevelen, omdat men dan niet bang hoeft te zijn dat het mo del uit de kledingstukken gaat. Dit is „white hope", een cock tailjurk van zware witte kant uit de voorjaarscollectie van Norman Hartnell, de mode-ont werper van koningin Elisabeth van Engeland. De grote bijpas sende hoed van kant en veren is van Carol Bowden. alleen een grote hoeveelheid stof voor nodig, maar een leuke bloem of stip behoeft beslist geen ka pitalen te kosten. Maak er dan zo'n leuke pouf bij van dezelfde stof als de gordijnen en afgewerkt met een lint of reep fluweel in een contrasterende kleur. Er zit veel werk in, maar het resultAat zal meer dan die moeite lonen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7