Verlenging voorgesteld van wet op vervreemding landbouwgronden Laatste afscheid van Nieuw-Guinea Onverminderd gebruik van het Latijn in Rooms-Katholieke Kerk Geen spoor van vliegtuig met 107 inzittenden Indonesische deelnemers aan geheim overleg FRANSE STRAALJAGER HINDERDE ZWITSERS VLIEGTUIG ZATERDAG l< MAAKT 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Initiatief-wetsontwerp van prof. Vondeling KORTE PREDIKATIE LITTEKENEN ,Jk draag de littekenen van Jezus in mijn lichaam''. Gal. t; J7b. Paulus schrijft dit aan de Christenen in het Kleinaziatische landschap Galatië in verhand met een discussie óver de besnijdenis. Die is ook een soort litteken ten bewijze dat men God toebehoort. Er zijn lichamelijke en geestelijke littekens. De eerste worden gedragen door sommige oudgedienden uit een oorlog, door slachtoffers van be roeps- of verkeersongevallen. De tweede soort komt meer voor. In een van onze psalmen zingen wij van het strijdperk van dit leven". En een nog al populair christelijk lied zegt: „Men tuimelt wel en wonden krijgt men dikwijls, dichte en diepe". In deze lijdensweken gedenken wij het liiden van onze Heer Jezus Chris tus. Dit lijden heeft een lichamelijk en een geestelijk aspect. Bij het eerste denken wij aan de geseling, de doornenkroon en aan de kruisi ging. bij het tweede aan de haat der vijanden, aan de ontrouw en het wan begrip van zijn vrienden, die de Heer wóndden tot in het diepst van zijn ziel. Paulus, zijn apostel, wist on liet voet spoor van zijn Meester ook van deze dingen te spreken. Ook hij werd ge geseld. oesteniadmet laster en haat óverstélnt om Christus' wil. Dit heeft sporen bij hem nagelaten. oeestelijke en lichamelijke. Littekens, die niet meer verdwijnen. Hij spreekt, over een doorn in het vlees en over de aardse tent. waarin hij woont, die wordt afgebroken. H'i is versleten in de dienst van ziin Bevelhebber Littekens Blijven wii ons leven laua vrij van de lichamelijke, van de geestelijke zeker niet Zorg verdriet en vermoeienis zetten hun stemnel op ieder mens al is dit niet hij ieder een even zichtbaar Waardoor zijn sommige mensen -uur bitter of zon- derlina geworden Hun levensver haal kan het duidelijk maken. Of het ook. littekenen van Jezus zijn Dat hangt er van af of wii in zijn dienst stonden. Zijn onze wimpers en vereelte, handen, gekromde ruggen en grijsheid ontstaan in zorg voor onszelf alleen of in onbaatzuchtige toewijding aan anderen om Christus' wil f Alleen de laatste zijn litteke nen van Jezus. Alleen zij, die de. littekenen van Je zus dragen zullen straks welkom ge heten worden in zijn Koninkrijk. Krabbendijke. J. van Leeuwen. dat er in de P.v.d.A.-fractie ver- chil van mening over deze zaak bestaat, legde hij ter persconfe rentie uit. Men heeft het alleen beter gevonden het bij die ene handtekening te laten, omdat: frac tieleden, die straks deel gaan uit maken van de commissie van „Wijziging pachtwet alléén niet in belang van het land" Zoals hij bij de behandeling van de landbouwbegroting 1962 in de Tweede Kamer heeft aangekondigd, heeft prof. ir. A. Vondeling, lid van die Kamer voor de Partij van de Arbeid, een initiatief-wetsontwerp tot verlenging van de wet vervreemding landbouwgronden ingediend. Vier jaar geleden heeft de heer Vondeling ook al een verlenging van deze wet verdedigd, toen in zijn kwaliteit van minister van landbouw en visserij en samen met zijn toenmalige ambtgenoot van justitie, prof. Samkalden. De beide bewindslieden wilden destijds de wet voor onbepaalde tijd verlengen, maar de Kamer ging, door aanneming van een amendement-Biewenga, slechts akkoord met een termijn van vier jaar. De wet loopt daardoor op 1 januari 1963 af en de huidige regering wenst haar niet te verlengen. Zij wil alleen het voorkeursrecht van de pachter, dat is het recht van de pachter om als eerste in aanmerking te komen voor het kopen van de door hem gepachte grond, behouden. Een wetsontwerp tot wijziging van de pachtwet, dat toegelicht is door de tegenwoordige ministers van jus titie en van landbouw en dat ten doel heeft, het voorkeursrecht van de vervreemdingswet naar de pachtwet te laten verhuizen, is daarom onlangs bij de Tweede Kamer ingediend. De heer Vondeling vindt aanvaarding van dit regeringsontwerp niet in het landsbelang, omdat het de verdwij ning zou betekenen van twee wezen lijke élementen van de-wet vervreem ding landbouwgronden, namelijk de beheersing van de verkoopprijzen van landbouwgronden en de „landbouw kundige toetsing", die ten doel heeft versnippering van grondbezet tegen te gaan. Een nieuw voorkeursrecht in een stelsel van vrije prijsvorming kan ook al wil de regering, wan neer de verkoper van zijn pachter een te hoge koopsom verlangt, de markwaarde door de grondkamer laten bepalen naar zijn mening niet in de schaduw staan van het tegenwoordige, met prijsbeheer- sing gecombineerde voorkeurs recht. Vandaar zijn initiatief-voor stel, waarvan hij hoopt dat de Kamer het min of meer gelijk-op zal behandelen met het regerings voorstel. Hij zou zich, naar hij in een perscon ferentie verklaarde, kunnen voorstel len dat er een commissie van voor bereiding komt voor de beide wets ontwerpen en dat de algemene be schouwingen over beide ontwerpen tegelijk worden gehouden. Maar de beslissing daarover ligt uiteraard bij de Kamer. Verder zou het z.i. voor de hand liggen als bij de artikelsge- wijze behandeling voorrang zou wor den gegeven aan zijn ontwerp dat overigens maar een artikel bevat als zijnde het verst strekkend. Eén handtekening Het initiatief-wetsvoorstel draagt alleen de handtekening van prof. Vondeling zelf. Het zou onjuist zyn daaruit te concluderen voorbereiding, dan geheel wij staan ten opzichte van 't ontwerp. Terloops deelde hij nog mee dat hii. even voordat hij zijn wets ontwerp indiende, ook het eind rapport van de door de minister van landbouw ingestelde commis sie zuivelproblematiek, waarvan hij voorzitter is, bij de minister heeft ingediend. Zelf voelt hij zich nu ook vrij ten opzichte van de regering. Het begin van een stroom van initiatief-voor stellen van de Partij van de Arbeid zal dit ontwerp niet zijn. beloofde de heer Vondeling. Maar in dit geval had hij de methode toch verkozen, omdat hij een redelijke kans van sla gen zag. K.V.P.-steun Hij wees er op dat het werkprogram 1956-1964 van de Katholieke Volks partij een paragraaf bevat die luidt: „tegengaan van prijsopdrijving van landbouwgronden", en concludeert uit dit alles, dat de kans op een goede ontvangst van zijn initiatief-ontwerp redelijk groot lijkt. Hogere grondprijzen, zo stelt hij in zijn memorie van toelichting, ziillen reeds spoedig de concurrentiepositie van vooral jonge, beginnende „eigen" boeren verzwakken In prijsbeheer- sing ziet hij vooral ook een sociale maatregel voor de kleine grondge bruiker. ANTHONIE VAN KAMPEN „Achterblijvers ontbreekt Nederlands thuisfront" Vlak voor zijn vertrek naar Nederland heeft gisteravond de journalist en auteur Anthony van Kampen in een interview voor radio-omroep Nieuw-Guinea een en ander verteld over zijn re cente indrukken van een reis van twee maanden, die hij o.a. voor ons blad door Nieuw-Guinea heeft gemaakt. De heer Van Kam pen heeft over zijn verschillende reizen door Nederlands Nieuw- Guinea vele artikelen geschreven alsmede enige boeken en foto werken uitgegeven. Op de vraag, of hij deze zevende.reis even prettig heeft gevon den als de zes voorafgaande antwoordde liij„ik zou onwaarheid spreken als ik ja zeg. Er zijn hier te veel mensen, vooral op de voorposten, die met vele vra gen zitten waarop zij geen antwoord krijgen Maar ik heb er mij over ver baasd, hoe hard er op die voorpos ten wordt gewerkt, terwijl de mensen er niet zo best worden gehonoreerd, en zonder datgene tvat ik zou willen noemen: een Nederlands thuisfront. Dat is er namelijk niet". De heer Van. Kampen zeide, met dc Papoea's veel contact te heb ben gehad. Daarbij had hem het meest getroffen hun volledig ver trouwen ja, het benauwende vertrouwen in Nederland. Hij vond het jammer, dat niet ieder een in Nederland de kans heeft, deze dingen te horen uit de mond van de Papoea's zelf. „Waar schijnlijk zouden de Nederlanders dan anders en geïnteresseerder staan ten opzichte van dit volk en zijn verwachtingen". Op de vraag, of dit zijn laatste reis naar Nieuw-Guinea za! zijn geweest antwoordde de lieer Van Kampen: ..als ik zeg, dat ik mijn hart aan Nieuw-Guinea heb verloren, klinkt dat theatraal, maar het is een reali teit. Terugkeren zal eehter wel een wensdroom zijn,, want als het te zij- nertijd komt toe een overdracht der soevereiniteit geloof ik niet, dat ik persona grata zal zijn Ik zal het moeten doen met herinneringen en dat zijn er sinds 1946 heel wat". Als laatste groet aan Nieuw-Guinea wenste dc heer Van Kampen allen die daar werken, in de komende maanden sterkte, inzicht en vooral wijsheid toe. „De mensen hier zijn niet te benijden en ik zou niet graag IHIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIgJ Winter verdwijnt nog niet 3 (Van onze weerkundige medewerker ■j Bijzonder groot is het tempe- Q ratuurverschil tussen vandaag en verleden jaar op 17 maart, 3 toen ook in Zeeland het kwik tot' twintig graden steeg. Tot 2 nu toe is maart met 1917 en 1955 nog de koudste lente- 5 maand van deze eeuw. Boven de Noordzee ligt een ho- 2 ge-drukcentrum waardoor de 2 wind noordoostelijk blijft en 2 nog voortdurend koude lucht 2 aanvoert, 's Nacli's komt er H lichte vorst voor en overdag 2 stijgt het kwik wéér even bo- 2 ven het vriespunt. Uit geen 2 enkele hoek zal ons de eerste a dagen zachtere lucht kunnen 2 bereiken. Tót in midden-Italië 2 komt zelfs vorst voor. Een 2 sneeuwgebied boven Midden- M Europa komt langzaam naar 2 het westen maar zal wellicht 2 ons land voor zondagavond 3 2 niet. bereiken. in hun schoenen staan. Wat er ook moge gebeuren, ik hoop, dat het niet tengevolge zal hebben, dat we de Papoea's niet meer in de ogen zul len durven kijken en dat we ons ner gens over te schamen zullen hebben". Ten slotte sprak de heer Van Kam pen de hoop uit, dat Nieuw-Guinea een betere radio-omroep zal krijgen. Want hoewel Djakarta en Makassar er glashelder doorkomen, is, zeide hij, de radio-omroep Nieuw-Guinea een soort „fluisterende bariton". „En dat in deze tijd", verzuchtte de heer Van Kampen. Dr. A. Veerman lid Tweede Kamer In de vacature J. van Nierop (a.r.) is tot lid der Tweede Kamer benoemd verklaard dr. A. Veerman te Rijs wijk (Z.-H.). OCBN KUMNf.N W£ ALLES MAAR DAN'OOK. ALLEEN ALLEN 5 AM EN Dit is de in olijfgroen en oranje uit gevoerde tegel van tien bij twintig 'centimeter, welke de kunstschilder Edmond Bellefroid in Maastricht heeft ontworpen in opdracht van de Stichting Nationaal Comité voor het zilveren huwelijksfeest van Koningin en Prins der Nederlanden. Exempla ren van deze tegel zullen ter herin nering aan het zilveren huwelijks feest van koningin en prins voor 2,50 worden verkocht. De opbrengst van deze verkoop is bestemd voor het nationaal geschenk. De tegel zal met ingang van maandag 10 maart, a.s. in 20.000 winkels in Nederland verkrijgbaar zijn. Van een Amerikaans vliegtuig dat met 107 inzittenden tussen het eiland Goeam, in de Grote Oceaan, en de Philippijnen wordt vermist, is nog geen spoor gevonden ondanks uit gebreide nasporingen van vliegtuigen en schepen. Marine-autoriteitenvrezen dat het toestel, waarvan de vermissing don derdag werd gemeld, in de Grote Oceaan is gezonken. Het vliegtuig, een super-constellation, was door het Amerikaanse leger van de lucht vaartmaatschappij „Flying Tigers" gehuurd. Aan boord bevinden zich 93 Amerikaanse en drie Zuidvietnamese militairen en elf bemanningsleden. „Groningen" en „Limburg" door Panamakanaal Joseph W. Reap, woordvoerder voor liet Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, heeft in Washing ton verklaard, dat de Amerikaanse regering er geen enkel bezwaar tegen heeft, dat Nederland vier oorlogs bodems door het Panamakanaal heeft gedirigeerd. Uit Balboa werd intussen gemeld, dat de onderzeebootjagers „Groningen" en „Limburg" gisteren door het ka naal zijn gevaren.* De twee andere schepen zullen vandaag de oversteek naar de Stille Oceaan maken. Volgens diplomatieke kringen in Dja karta zal de Indonesische delegatie voor de geheime informele besprekin gen met Nederland over de kwestie- Nieuw-Guinea waarschijnlijk uit niet meer dan twee personen bestaan. Volgens deze kringen zouden voor deze delegatie het meest in aanmer king komen Soedjarwo Tjondronego- ro. het hoofd van de afdeling Euro pese aangelegenheden van het Indo nesische ministerie van buitenlandse zaken, en Adam Malik, de Indonesi sche ambassadeur in Moskou, die op het ogenblik voor overleg met zijn regering in Djakarta is. A.F.P. meldt over de Indonesische delegatie naar het geheime voor overleg, dat deze wordt gevormd door Soedjarwo Tjondronegoro, Adam Malik en Zairin Zain, de In donesische ambassadeur in Washing ton. Het óverleg zou reeds maandag a.s. te Washington beginnen. Gistereii heeft boven Spanje een Franse straaljager gedreigd een ge huurd vliegtuig niet 46 Zwitserse toeristen te zullen neerschieten als het niet naar Oran zou vliegen en daar landen. Het pasagiersvliegtuig, dat op weg was naar Meknes in Marokko, vroeg asistentie aan de Spaanse lucht macht Toen Gibraltar in zicht kwam verdween de jager evenwel eigener beweging. Hij had toen 20 minuten achter de Zwitsers aangevlogen. De huurder van het vliegtuig, de Zwitser Jacob Glur, die zich in het toestel bevond, heeft een en ander in Meknes meegedeeld. „Onze piloot vertelde de jager dat wij Zwitserse Toeristen waren en geen orders van .de Franse luchtmacht verwachtten", aldus Glur. De straal jagerpiloot antwoordde: „dat kan mij niets schelen. Ik heb opdracht U in Oran te laten landen. Als U dat niet doet, schiet ik". Glur zei dat er een diplomatiek pro test bij de Franse regering zal wor den ingediend. meter breed wordt verkregen met behulp van een robijn en van atoomkracht in een zogenaam „Laser-apparaat". Men hoopt dat een gedeelte van de bundel door een van de maankraters teruggekaatst a" zal worden. De „Laser-straal" zou gebruikt kunnen worden voor c communicatie in de ruimte, voor chirurgische ingreep zonder mes maar ook als vernietigingsmiddel. STEMMEN UIT DE KERKEN Bezwaren tegen constitutie van paus Johannes XXIII „Met het volle gewicht van zyn pauselijk gezag heeft Joannes XXni in zijn apostolische consti tutie „Veterum Sapientia" zich geplaatst achter een onvermin derd gebruik van het Latijn in de Rooms-Katholieke Kerk". Aldus een bericht dat we twee weken geleden in de dagbladen hebben kunnen lezen. Dit pauselijk de creet geldt voor de gehele kerk als wet. Zo zagen we in het be richt dat we lazen eraan toege voegd. Deze nieuwe pauselijke constitu tie hebben we zelf nog niet in handen gehad en vermoedeiyk is ze nog niet te krijgen. Wat er in ons land over bekend is, zijn dus alleen de berichten officieel of of ficieus uit Rome. Deze berichten gaan in de richting dat deze con stitutie „bij voorbaat verdere dis cussie over het gebruik van de volkstaal in de liturgie uitschakelt en veranderingen, zoals die van het concilie verwacht werden, uit sluit". De bisschoppen worden verplicht „erover te waken, dat niemand stelling neemt tegen het gebruik van het Latijn bij de se minarie-opleiding en bij de litur gie" en aldus her gezag van de II. Stoel vermindert of de zin der voorschriften verkeerd uitlegt. Wanneer we dit alles zo lezen, krygen we de indruk dat in deze constitutie het laatste woord is gezegd en dat niemand in de kerk van Rome eraan moet denken in de liturgie een woord te gebruiken dat geen Latijn is. Deze taal is en blijft de officiële taal van de R.-K. Kerk, waar ook ter wereld. Hoe is heb zo gekomen, dat het Latijn de officiële taal van de R.-K. Kerk is geworden? Zodra het christendom zich van de jood se wereld losmaakte en zelfstan dig zijn loop begon in deze wereld, heeft men gebruik gemaakt van de taal die in het grote Romeinse rijk het meest gebruikt werd, het z.g. Koinè Grieks. In deze taal is ook het Nieuwe Testament ge schreven. Door allerlei brokstuk ken van de liturgie uit de eerste eeuwen van liet christendom we ten we dat ook voor de liturgie in de kerk dit Koinè Grieks werd gebruikt. Vanaf de 3e eeuw is in het westen van het Romeinse rijk in de kerk dit Grieks verdrongen door het Latijn, de taal van de Romeinen en tot op herten is rtit rte officiële taal gebleven van de R.-K. Kerk in de Romeinse ritus. Toen men in het westen voor de liturgie het Latijn ging gebruiken, was dit al daar de volkstaal. Dit moet toen een revolutionaire daad zijn ge weest, zo iets als wat de paus dan nu verbiedt. In het oostelijk deel van het Ro meinse rijk heeft men er niet aan gedacht het latijn voor de liturgie over te nemen. Daar is men van zelfsprekend gebleven bij het Koi nè Grieks. Dit was hier de volks taal. Eigen ontwikkeling Maar hier krijgen we toch ook een eigen ontwikkeling. Bij het Oostromeinse rijk behoorden ook verschillende delen waar het Koi nè Grieks niet de volkstaal was. Daar is men voor de liturgie der kerjc de inheemse talen gaan ge bruiken, zoals het Arabisch, het Syrisch enz. Toen de Slavische volken tot het christendom over gingen, vond men het vanzelfspre kend dat hun eigen taal ook in de ritus van de kerk werd gebruikt.- In West-Europa is het Latijn al leen de officiële taal van de kerk geweest en door de stormen van de volksverhuizing en alle poli tieke strijd nadien, heen, Is het zo gebleven. Ook toen het Latijn geen gesproken taal meer was, heeft het toch een band gevormd, (Zie slot pag. 4 kol. 2) Het Wereldgebeuren Naar links In India zijn algemene verkiezingen gehouden, waarvan de uitslag vorige week bekend is geworden. Nu is het organiseren van algemene verkiezingen in een Westers land geen probleem, want men heeft daar meestal grote ervaring in dat soort organisatiewerk, men heeft ook een publiek, dat van oudsher met verkie zingen op dc hoogte is en tenslotte beschikt men over dé modernste technisch-administratieve hulpmid delen. Maar voor landen zoals India Is het organiseren van algemene verkiezin gen wel een groot probleem, omdat men het nog zo kort doet, omdat er zoveel mensen zijn, die niet kunnen lezen of schrijven, omdat het tech nisch-administratieve apparaat zwak is en omdat de voorlichting zo ont zettend tijdrovend is. Dat men toch die zware taak in India heeft vol bracht bewijst hoezeer het de huidige regering van India ernst is met de democratie. We mogen wel zeggen, dat India in dit opzicht ten voorbeeld gesteld kan worden aan alle landen van Azië met uitzon dering van Japan. Er zijn dus algemene verkiezingen gehouden in India en het heeft wel enige tijd geduurd alvorens de uitslag bekend was. Daarnaast vereiste het ook nogal wat inzicht in de politieke structuur van diverse Indiase staten om uiteindelijk tot een conclusie over het verkiezingsresul taat te komen. Die conclusie is thans deze. dat de Congress-partij. die een zwak socialistisch bewind in India voert, nog altijd de sterkste party is en dat dus net bewind van pre mier Nehroe nog steeds een meerder heidsbewind is. Twee opmerkelijke verschijnselen hebben zich echter bij deze verkiezingen voorgedaan. Bin nen de Congress-partij bleek een verschuiving naar rte vleugels. De conservatieve rechtervleugel wordt sterker en de uiterste linkervleugel wordt ook sterker. Dit wijst op een zeker structureel verval binnen de Congress-pavtij. die eigenlijk geen politieke partij is in de Westerse zin van bet woord, maar een overkoepelingsorgaan, dat des tijds streed voor rte onafhankelijk heid van India. Nu die onafhankelijk heid bereikt is, kan bet niet anders of bepaalde bindingen in rte Con gress-partij zullen verzwakken. Een tweede belangrijk punt is de grote verkiezingsoverwinning van Krisjna Menon, de nogal „rode" minister van defensie die te veel naar Moskou kijkt. Dit, gevoegd bij de stemmenwinst van de communisten, geeft wel te denken. Ongeveer 10% van de be volking heeft op de communistische kandidaten voor het Lagerhuis en voor de provinciale raden gestemd. Daartegenover leder, de gematigde socialisten verliezen. De winst van de uiterst rechtse anti-communis tische groeperingen tenslotte was niet zodanig dat een aanmerkelijke wijziging in de samenstelling van het Lagerhuis daarvan het gevolg zal zijn. Alles byeen dus geen reden om over de uitslag van de verkiezingen in Tr<dia bijzonder ongewekt te ziin. Te meer niet omdat yrpmier Nehroe al enige malen aan aftreden heeft gedacht en hij het toch wel in het bijzonder is. die rte Congress-partij nog zo behendig bijeen weet te hou den. Gevreesd moet worden, dat bij een eventuele keuze van een op volger de heer Krisjna Menon sterk naar voren geschoven zal worden. Wordt hij inderdaad do oovolger van Nehroe dan zal India zich meer dan voorheen op Moskou richten en dan zal er van een „neutrale" houding geen sprake meer zijn. KRISJNA MENON ...de toekomst?... Hiswa-Goed Kamp met scheepsbelgelui geopend De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft gisterochtend door het luiden van een grote sche door 't luiden van een grote scheeps- bel de eerste gecombineerde recrca- tietentoonstelling Hiswa Goed kamp in het nieuwe R.A.L-gebouw in Amsterdam geopend. In zijn openingsrede zei de burge meester o.m. dat de huidige mens door de mechanisatie minder dan voorheen de innerlijke bevrediging van de scheppende arbeid bereikt. Men tracht nu deze bevrediging in de vrije tijd op een ander gebied tc vin den, en gelukkig is de mogelijkheid daartoe in ruime male aanwezig De mens beschikt over veel meer vrije tijd dan vroeger terwijl het gestegen welvaartspeil velen de middelen heeft verschaft om er eens uit te kunnen vliegen. Wat vroeger voor enkelen was weggelegd is nu bereikbaar ge worden voor de massa, aldus mr. Van Hall.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3