hiswa goed kamp RAI Oriëntatiebezoek van prinses voor jeugdcentrum bij Arnemuiden in de nieuwe 16 t/m25 maart C. F. VAN DER PEUL SPRAK VOOR C.H.U.-STATENKRING ZATERDAG 17 MAART 1962 P RO V 1 N C I ALE ZEEUWSE COURANT internationale watersport-, "^kampeer- en caravantentoonstelling geopend van 10 tot 17 uur en van 19.30 tot 22.30 uur zondags van 10 tot 18 uur AMSTERDAM toegangsprijs f 2.- hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat in Zeeland, ir. D. van de Zaken, hoofd-inge- nieur-directeur van de Cultuur Technische Dienst, de heer P. Kas, directeur van de N.V. Waterlei dingsmaatschappij Midden-Zee land, ir A. Smid, ingenieur der domeinen uit Breda, baron H. A. A. Collot d' Escury, rentmeester der kroondomeinen, en uiteraard burgemeester A. Hack van Ar- nemuiden. De commissieleden informeerden met name naar de mogelijkheden van aansluiting op de nutsbedrij ven, alsmede naar de mogelijkhe den van ontsluiting van dit schor- rengebied. Ieder van deze deskun digen gaf een uiteenzetting, waar na do commissieleden nog vele vragen stelden. Pas ,'s avonds laat eindigde dit bezoek van prinses Beatrix, dat een besloten karakter droeg, aan Zeeland, want in de avonduren di neerde zij nog ten huize van de commissaris der koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot. Prinses Beatrix bleek op (le schor ren bij Arnemuiden niet alleen een stralendemaar ook een spor tieve prinses. Met een snelle, lichtvoetige tred ging zij over dit gebied, maar mettertijd een jeugdcentrum zul komen. Voor het groepje deskundigen op de achter grond was het tempo van de prin ses te hoog: zij bleven ver achter... (Foto P.Z.C.) En nu naar Arnemuiden voor een oriëntatie van de schorren ter plaatse! De prinses verlaat hier de Campveerse Toren in Veere. (Foto P.Z.C.) J. J. Dubbelman, leraar l.t.s. ter aarde besteld Op de algemene begraafplaats in Zeist is donderdagmiddag het stof felijk overschot ter aarde besteld van de heer J. J. Dubbelman, in leven le raar aan de lagere technische school in Vlissingen. De heer Dubbelman overleed 11 maart j.I. plotseling. Hij was 27 jaar. Op de begrafenis waren bijna alle leerkrachten van de l.t.s. aanwezig alsmede een uit drie personen be staande deputatie van leerlingen. De heer J. Moorman, directeur van de Vlissingse l.t.s. sprak aan de groe ve enige woorden. De heer Moorman noemde de overledene als mens en als leraar een eminente persoonlijk heid en zei, dat de jongens van de l.t.s. in hem een goede leraar ver loren. De heer Dubbelman was gedu rende 2K jaar aan de school verbon den. Ds. A. Th. Rothfusz, hervormd pre dikant te Vlissingen. leidde de plech tigheid en hield aan het graf een korte toespraak. De vader van de overledene bedankte voor de betoon de belangstelling. Opening scholen in Wissenkerke „ACTUELE POLITIEKE PROBLEMEN" Op vrijdag 13 april zal de onder één dak gebouwde christelijke lagere school en openbare lagere school te Wissenkerke officieel worden ge opend. De openingsplechtigheid is vastgesteld om 2 uur in hotel ,.De Kroon". Tevens zal de vereniging voor christelijk onderwijs te Wissen kerke het honderdjarig bestaan van haar school vieren in hel verenigings gebouw. Binnen- en buitenlandse situatie onder de loep Tijdens ile vrijdagavond in „Victory" te Oostburg gehóuden openbare ver gadering van de statenkring Sluis der Christelijk-Historische Unie sprak 't Tweede-Kamerlid de heer C. F. van der Pejjl uit Goes over het onderwerp „Actuele uolitieke situatie". Slechts eeu kleine groep belangstellenden woonde deze vergadering bij. Tevo ren had de voorzitter, de heer G. J. van dc Waal uit Sehoondijke, een welkomstwoord gesproken. Na een korte inleiding van de voor zitter nam de heer Van der Peijl al lereerst de internationale politiek on der dc loep. In verband hiermede greep hij terug op de laatst uitge sproken Troonrede, waarin de inter nationale situatie overheersend was en daarin zelfs „verontrustend" werd genoemd. Volgens spreker werd in deze Troonrede openlijk gewaar schuwd tegen het communisme waar tegen slechts een middel past: na melijk dat het Westen zich zo sterk mogelijk maakt. Bovendien brengt dit met zich mee, dat voor de chris tenheid uiterste waakzaamheid is ge boden. Ook haalde de heer Van der Peijl aan, dat de dreigende interna tionale situatie alle westerse landen dwingt bij te dragen in de geza menlijke defensiekosten. die wel eens zwaar vallen, maar die men zich moet getroosten als de prijs der vrij heid. Zich beperkend tot de nationale toestand merkte spreker op, dat de welvaart in ons land voor alle groe pen der bevolking is toegenomen en dat de economische positie van Ne derland gezond kan worden genoemd. Mislukte stunt Spreker vervolgde met mede te delen, dat de arbeidsreserve nog nooit zo gering is geweest en dat hot streven van de regering erop is gericht inflatie tegen te gaan. Hierbij roemde hij het beleid van de C.H.U.-minister De Pous. die de prijzen stabiel weet te houden, hoewel dit niet wil zeggen, dat waakzaamheid niet geboden zou blijven. De recente interpellatie- Roemers over de loonpolitiek noemde de heer Van der Peijl een mislukte propagandastunt in het licht van de komende verkiezin gen. Verder schonk spreker aandacht aan de zich steeds verder uitbreidende regelingen in het kader van de Eüro- markt, terwijl hij ook de kwestie Nieuw-Guinea besprak. In dit ver band zei hij. dat Nederland de Pa poea's in dit gebiedsdeel niet in de i steek mag laten. Ook noemde spre- i ker de buiten-parlementairè onder handelingen, die hebben plaatsgehad en die in het buitenland zeker veel verwarring hebben gesticht. ..Het ka binet wil in deze zeker tot liet uiter ste gaan om de kwestie in der min ne te schikken". aldus spreker, „maar hierbij zal Nederland nooit haar prestige te grabbel mogen fooien". Voorts behandelde de heer an der Peijl het woningprobleem met de daarmee samenhangende de batten in de Tweede Kamer, waar bij ook de C.H.U. de mening was toe gedaan, dat het overgrote deel van het woningcontingent 1962 ten goede zou moeten komen aan de woning wetsector. Tenslotte schonk spreker aandacht aan de komende verkiezingen, waar bij hij de gedachte bestreed, dat «Ir; verkiezing van de Provinciale Sta ten niet van belang zou zijn voor het. nationaal beleid. Hij wees hierbü op de vermeerdering van het aantal ze tels in de provincie Zeeland van 41 tot 42. Wijzende op de vele komende provinciale vraagstukken in Zeeland onderstreepte de heer Van der Peijl het belang van deze verkiezing. Na de pauze bestond de gelegenheid vragen te stellen. Hiervan werd druk gebruik gemaakt. Tot ziens, hoogheid Eeu bezoek aan de boerderij, die prinses Beatrix op deze maquette al in miniatuur had gezien, stond ook op het programma. De 66- jarige Johannes Crucq, die deze Oranjepolder-hoeve bewoont, kon zelfs de brief tonen, waarmee de komst van de prinses aangekon digd was. Helaas: in de middag bleek de adviescommissie al zo veel van de beschikbare tijd te hebben gesoupeerd, dat prinses Beatrix niet naar de hoeve kon komen. Niettemin liet zij zich ook door Johannes Crucq, die de gronden en schorren, waarop het jeugd centrum moet verrijzen, in pacht heeft, ter plaatse voorlichten. Zijn 61-jarige broer Jan Crucq, deed «laarbij ook zijn woordje. Het was voor de prinses zichtbaar écu ge noeglijk intermezzo tijdens deze oriëntatiedag, want geruime tijd onderhield zij zich gemoedelijk en opgewekt met do beide Walcliersë boeren. Bij het afscheid zei Jo hannes Crucq laconiek: „Ja, tot ziens dan, hoogheid"..... En ook hij schaarde zich bij degenen, die volstonden met vanaf de dijk toe te zien hoe de prinses met een groepje moedigen de schorren in trok. dijk tot een enigszins bewon derend toezien bepaalden. Niet zonder zichtbare moeite hield mr. M. B. van der Werk uit Bilthoven, voorzitter van de adviescommissie, vol, maar bracht bij tijd en wijle wel veelbetekenend een witte zakdoek naar zijn voorhoofd. Prinses Beatrix stopte echter pas, toen ze op luttele meters van de waterkant stond en met eigen ogen zag, dat er voor het toekomstige jeugd centrum volop mogelijkheden voor watersportrecreatie be staan. Ongetwijfeld was prinses Beatrix samen met dc andere leden van de adviescommissie eerder op de dag al tot die ontdekking gekomen Het gezelschap bezag dit toekomstige recreatieterrein namelijk ook vanuit een andere gezichtshoek: namelijk vanaf het vaartuig van de rijkspolitie te wa ter, de R.P. .18. Omstreeks kwart voor twaalf had het gezelschap zich hij de „Cainpveerse Toren" in Veere op dit vaartuig inge scheept, nadat de prinses per auto was gearriveerd. Omzichtig koers te de R.P 18 door bjjna rimpelloos water, waarover zich een lichte nevel had gelegd, zo dicht moge lijk langs de schorren bij Oranje polder. „een toepasselijke naam", zoals deze dag vele malen werd opgemerkt. (Slot van pag. 1) En terwijl vele, enigszins be zadigde heren van overheids instanties, die haar op deze dag deskundig voorlichtten, vermoeid steeds verder ach terop raakten, wandelde de prinses kwiek, alsof het een wintersportvakantie was, ruim een kilometer over 'de schorren. Halverwege de wandeling behoorden ir. M. de Vink, directeur van de 'provin ciale planologische dienst hoofdingenieur van de Pro vinciale Zeeuwse Electrici- teits Maatschappij, al tot de „uitvallers", die zich op de der met de aangevlijde schorren, compleet met een boerderij, een tweetal huisjes en een kustlicht. Dank zij die maquette kreeg de adviescommissie nog weer eens een goed totaalbeeld van de situa tie ter plaatse en konden de toe lichtingen van de deskundigen ge ïllustreerd worden. Zoals Zeeland prinses Beatrix al zo vaak zag komen zo arriveerde zij gistermorgen ook in Veere: glimlachend stapte zij uit de auto. (Foto P.Z.C.) Daarna verlegde de R.P. 18 de koers naar het westen om prinses Beatrix ook nog de gelegenheid te geven de nieuwe dam tussen Vrouwenpolder en Kamperland te. bezichtigen, alsmede de werlcha- ven bij Vrouwenpolder, waar thans caissons worden vervaardigd voor de afsluiting van de Grevelingen. De pringes, die aan boord van de R.P 18 de vrieskou had getrot seerd in een zwarte winterjas met persianer bontkraag, werd ook tij dens de lunch in de „Campveerse Toren" weer met het jeugdcen trumproject geconfronteerd. Chef kok G. M. van Westen van dit etablissement toonde namelijk nog meer in zijn mars te hebben dan een beheersing van de fijne keu- ke: hij had een uitstekende ma quette gemaakt van de Oranjepol- In tegenstelling tot Veere, waar. dc belangstelling zich voorname-- lijk beperkfe. tot de 6-jarige Jaap van der Hiele, zoon van de ge meentesecretaris, en de broertjes Adrië (6) en Dannie (3) Bout, als mede tot het personeel van de „Campveerse Toren", bleek in Ar nemuiden een groot deel van de bevolking uitgelopen, toen de prin ses tegen vieren daar met het ge zelschap naar het gemeentehuis ging. Ruim twee uur heeft de ad viescommissie zich daar laten voorlichten door functionarissen van nutsbedrijven en andere over heidspersonen. Zo waren cr behal ve de reeds eerder genoemde ir. De Vink en ir. Froyen: ir. J. G. Snip, Prinses Beatrix heeft hier zo juist een vaartocht over het Veerse Meer achter de rug. Haar coiffure nog beschermend met een hoofd doek tegen de vinnige wind, stapt zij hier door het poortje bij de „Campveerse Toren" in Veere. Rechts naast haar mr. M. B. van der Werk, voorzitter van de ad viescommissie, waarvan ook prin ses Beatrix dèel uitmaakt. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 21