PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MULiviniiiAi r rruwnr LiiiiMAni ONKWETSBARE DEMOCRATISCHE' RAKET ,Je verwacht hem door de deur en door het raam' Prinses Beatrix op voettocht bij Arnemuiden Overleg in Evian nog kwestie van uren P.Z.C.-zaterdagnummer DE GAULLE ZOU VANAVOND BESTAND AFKONDIGEN Verslaving Vandaag.., Kroesjtsjew zet Genève onder druk met nieuw wapen 0 0 Terwijl de ontwapeningsconferentie te Genève in het slop is geraakt door de afwijzing over en weer van de Russische en Amerikaanse voorstellen, heeft premier Kroesjtsjew de bespre kingen een grimmig aspect verleend door te dreigen met een nieuw geperfectioneerd wapen, onkwetsbaar en niet op te sporen. Kroesjtsjew zei op.een verkiezingstoespraak in het Kremlin,' dat Rusland gisteren een ruimtevaartuig heeft gelanceerd. Voorts introduceerde hij een nieuw Russisch wapen, een raket, die elk doel. waar ook ter wereld, zou kunnen bereiken. In Genève nu informeel overleg Kroesjtsjew zei in zijn toespraak, dat de nieuwe, intercontinentale raket „onkwestbaar" is voor anti-raket wapens. „De nieuwe raket kan om de wereld vliegen en elk doel waar ook ter wereld treffen", aldus de Russische premier. Hij beweerde, dat de enorme bedra gen die geïnvesteerd waven in radar ontdekkingssystemen door Amerika en andere landen, verspild waren. „Raketten kunnen nu uit een geheel andere richting komen dan waarop de radar is gericht". „Het doet er nu niet meer toe of een stad aan de grens ligt of niet... want de raketten kunnen overal komen. Het is een demo cratische raket. Waarheen hij ook door de mens gezonden wordt, hij gaat", aldus Kroesjtsjew. „Je verwacht hem door de deur, maar hij komt door het raam bin nen". De Amerikaanse waarschuwingsin stallaties waren berekend op raket ten die via de pool de korste afstand zouden binnenkomen. De nieuwe kunnen zich echter over de oceanen bewegen, waar geen radar posten te vestigen zijn. Westen harder Scmjon Tsarapkin <Ie Russische vertegenwoordiger bij het drïe- mogendhedenoverleg te Genève om tot een verbod op het nemen van kernproeven te komen, heeft gisteren aldaar op een persconfe rentie verklaard dat hij de vier door Engeland en de V.S. inge diende wijzigingen op hun In sep- LEERLINGEN van het Prof. Zeemanlyceum te Zierikzee stellen dit weekeinde teken werk ten toon in het schoolge bouw. De „Zigzag"-redactie nam er een kijkje. Zie de jeugdpagina. Dit 24 pagina's tellende P.Z.C.- zaterdagnummer omvat o.m.: Stemmen uit de kerken (pag. 3): Kroniek van Zwin lot Ziipe (pag. 6); „Zigzag"-jeügdpagi- na (pag. 5)); „Uw pagina, me vrouw!" (pag. 11): Radio- en t v. met films in Zeeland (pag. 13); „Zo gaat de gemeente dood", reportage met tekenin gen van Jac. Prince (pag. 17); letterkundige kroniek en kunst (pag. 19); Kerken en Maat schappij met feuilleton en puz zel (pag. 21) en dc kinder krant met klanken uit de ether op pagina 23. »000000<x)000ö0c)000(xxxxxxxxxx>00000000 tentber 1961 gedane voorstel voor een akkoord terzake beschouwt als een „harder worden" van het Westerse standpunt. De bijeen komst van donderdag bad z.i. aangetoond dat het westen „geen overeenstemming over dit belang rijke punt wenst te bereiken". Tsarapkin daagde het westen uit „te ontkennen, dat alle proefnemingen met kernwapens, ongeacht de plaats waar zij worden genomen, met na tionale opsporingsstelsels kunnen worden waargenomen". Russisch standpunt Tsarapkin onthulde dat de minister van buitenlandse zaken Gromyko het tegenover zijn Britse ambtgenoot Lord Home volkomen duidelijk heeft gemaakt dat de Sowjet-Unie slechts dan een overeenkomst betreffende het verbieden van kernproeven wil ondertekenen, wanneer deze voorziet in nationale opsporingsstelsels. Te Genève is van gezaghebbende zijde vernomen dat de deelnemers aan de ontwapeningsconferentie met ingang van maandag a.s. s' middags infor mele bijeenkomsten zullen 'houden, 's Ochtends zal men de officiële vol tallige vergaderingen blijven houden. De Frans-Algerijnse onderhan delingen schijnen in hun laatste fase te zijn getreden. De Franse minister van voorlichting', Chris tian de la Materie, verklaarde gisteren te Parijs: „Volgens on ze berichten is het nog slechts een kwestie van uren hoewel wellicht nog vele uren". Te Evian venvacht men, dat de be sprekingen vanmiddag zullen worden voltooid en dat president. De Gaulle vanavond tijdens een toespraak over radio en televisie om 8 uur het be stand zal afkondigen. Na de marathonzitting van don derdag, die de impasse doorbro ken schijnt te hebben, is het op- timisme te Evian weer toegeno men.- Voor de eerst hebben <kv beide delegaties glimlachend voor de fotografen geposeerd. Het voornaamste punt dat nog om een oplossing vroeg was de samen- Koning Leopold én prinses Liliane de Rethy, die een be zoek hebben gebracht aan New York en die een economische missie in Zuid-Amerika hébben vervuld; zijn vrijdagochtend op doorreis naar Brussel korte tijd op Schipjiol geweest (foto) stelling van het voorlopige, Alge rijns-Franse bestuur, dat als interim regering zal optreden gedurende het eerste lialf jaar van het bestand. Naar verluidt wil Frankrijk deze tij delijke regering laten presideren door Abderraman Fares, voorzitter van het voormalige Algerijnse parlement. Geen gratie voor Ilse Koch Het Europese gerechtshof ter be scherming van ~üe reehten van de mens heeft gisteren een verzoek om invrijheidstelling verworpen van Ilse Koch, „het beest van Buchen- wald", uit de tweede wereldoorlog, die in 1951 door een Westduits ge rechtshof tot levenslang werd ver oordeeld. Oriëntatie voor jeugdcentrum OP DE DROOGGEVALLEN, maar nog altijd glibberige en schier onbegaanbare schor ren in liet Veerse Meer bij Arnemuiden heeft prinses Beatrix gistermiddag weer eens getoond, dat zij behalve een stralende, ook een onver moeibare, sportieve prinses is. Dat was toen zij snel en lichtvoetig over deze gladde schorren wandelde om zich nauwkeurig te kunnen oriën teren over de mogelijkheden van dit terrein. Want het plan is om op deze droogge vallen gronden bij de Oranje polder een jeugdcentrum te stichten. Een plan, dat zo als bekend gerealiseerd kan worden dank zij een schenking van koningin Juliana en prins Bernhard ter gelegenheid van hun 25- jarig huwelijksfeest. Giste ren oriënteerde de advies commissie, die belast is met de uitwerking van dit plan, zich ter plaatse. En omdat ook prinses Beatrix deel uit maakt van deze commissie, aarzelde zij geen moment, verwisselde haar modieuze schoeiien-met-hoge-hak voor overigens even modieuze, zwarte laarsjes en trok de schorren in. (Zie slot pag. 5 kol. 1) „Ja, tot ziens dan, hoogheid'zei de GS-jarige Walcherse boer Johannes Crucq uit de Oranjepolder bij Ar nemuiden, toen hij prinses Beatrix ten afscheid de hand drukte. I-Iet was voor de prinses een genoeglijk inter mezzo tijdens haar óriëntatiebezoek in verband met de plannen voor een jeugdcentrum. (Foto P.Z.C.) De Consumentenbond beeft ruim een week geleden ro kend Nederland flink aange pakt: men publiceerde de resultaten van een onderzoek naar het teer- en nicotinegehalte van enkele siga rettenmerken en menigeen is daar van geschrokken. Sinds verscheidene jaren immers wordt er voortdurend gewezen op de mogelijke relatie tus sen met name longkanker en kwa lijke stoffen, die men bij intensief roken binnenkrijgt. In dit geval kreeg het rapportje nog eens extra de aandacht, omdat ongeveer gelijktijdig een Engelse studie naar buiten kwam over het verband tussen diverse ziek ten en roken. Maar de schrik over zoiets duurt betrekkelijk kort: zo er al invloed van uitgaat op de rookge woonten is die heel gering. Want voor de meesten uit het gilde der straffe tabakszuigers gaat het hier niet meer om een kwestie van doen of niet-doen, maar van stug door gaan. Het is een verslaving gewor den. Verslaving. Dat is eigenlijk het enige woord, dat kan worden gebruikt wanneer het gaat om de rookgewoonten van de moderne mens: hij is er aan verslaafd, d.w.z. slaaf geworden van het tabaksge bruik. Maar dat betekent tevens, dat de bewuste publikatie van de Con sumentenbond hoe verdienstelijk die op zichzelf ook moge zijn voor het probleem in zijn totaliteit van betrekkelijk gering belang is. Hoog stens is er het ge volg van, dat ver schuivingen optre den in het gebruik van enkele mer ken, waarbij die met het grootste teergehalte het zwaarder te verduren krijgen. Maar verder houdt de waarde van het on derzoek op: het is in geen enkel op zicht een middel, waarmee de ver slaving of de gevolgen ervan kunnen worden aangepakt. In Nederland is er, voor zover wij weten, op dit ter rein nog niet zo heel veel gedaan. Men mag stellen, dat er zo lang zamerhand wel enige zeker heid over bestaat, dat roken schadelijk voor de gezondheid kan zijn, zeer schadelijk zelfs. Maar ver der dan deze constatering komt men niet, want men gaat inmiddels rustig verder met het als het ware doorge ven van de verslaving van vader op zoon. En juist op dit punt zpu er sprake moeten zijn van een radicale re aanpak, radicaler althans dan al leen af en toe een rapportje van de Consumentenbond. Moet zo langza merhand niet worden overwogen of vooral ten aanzien van de jeugd be paalde maatregelen nodig zijn? Een verkoopverbod voor minderjarigen is uiteraard van geen enkel nut, want er zouden-zoveel clandestiene moge lijkheden overblijven, dat een derge lijk verbod niets zou uithalen. Maar wel zou er in de sector voorlichting meer kunnen worden gedaan: gezin, school, jeugdwerk. Beseffen de op voeders wel, wanneer zq het inten sieve roken tolereren bij hun pupil len, dat zij in feite de gezondheid van nog jonge kinderen aantasten Durft men die verantwoording op zich te nemen? Er is daarnaast een verantwoor delijkheid van een geheel andere categorie, die in dit verband on middellijk in het oog springt, name lijk die van de sigarettenf abri kant. Hij vooral dient zich te realiseren, dat met zijn produkt de volksgezond heid in het geding komt, een produkt dat hij ondanks de wetenschap dat het schade veroorzaakt, via een zeer suggestieve reclame jong en oud aan- prqst. En waar het hier om een ver slaving gaat, die men met geen hon derd rapporten van de Consumenten bond uit de wereld helpt, is de ver antwoordelijkheid van de producent des te groter: hij zal er derhalve in de eerste plaats voor moeten zorgen dat het schadelijk karakter van zijn produkt tot een minimum wordt te ruggebracht. Het probleem in zijn totaliteit overziende mag men stellen, dat er drie categorieën belangheb benden zijn: producent, consument en overheid (zorg voor de volksgezond heid). Zou het nu geen aanbeveling verdienen dat deze" drie eens nauw gingen samenwerken bij het streven naar een oplossing van deze toch werkelijk niet te bagatelliseren kwes tie. Dat wil zeggen: niet in de eerste plaats rapportjes van de Consumen tenbond over bepaalde merken, maar een gezamenlijke research opdat de gevarenfactor bij het roken omlaag gaat. Met een dergelijke samenwer king zouden alle belangen zijn ge diend! is het 375 jaar geleden, dat de curatoren van de univer siteit te Leiden aan de „burge- meesteren van de stad" ver- zochten om „de ledige plaetse achter de universiteyt" af te staan voor dc aanleg van een „hoff dienende tot leeringhe van aller ghene, die in der me dicijnen studeeren'. Dit verzoek werd reeds op 13 april daarop volgend ingewilligd. Het duur de echter tot 1594 voor met de aanleg van deze hortus botani cus werd begonnen. MORGEN is het 300 jaar geleden, dat in Parijs de eerste omnibus sen ter wereld hun intrede de den. VWWVWV^VWW\AA«WWV Dagblad, uitgave van de firma 9 H B m B Rkfl fl ff» H F3SF1 iS IMR B» fl B IBf Efcga H (3 m 9 (E 99 BB fl ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per Hoofdredacteuren- W. Leertouwer en G. A de Kok. regels) 25 cent per regel met een ™Ï!T™NpT:t™"'u. V ~T) S WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN per kw. Losse nummers 15 cent. Giro no 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643Middelburg, Markt 51, tel. 3841(b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395, Temeuzen. tel- 2116; Zierikzee. red. tel. 2425. a dm. tel. 2094

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1