PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUSSEN VERWERPEN AMERIKAANS PLAN IN GENEVE India zou compromis voorbereiden Brutale moordpartij van O.A.S. in Algiers Fluoridering van drinkwater is ook in Zeeland gewenst Tsjombe in Leopoldstad GRONDVRSCHUIVING IN PERU VERGT 33 DODEN Astronaut Slayton afgekeurd Vand aag iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Slachtverbod Hulst en Aardenburg Westerschelde 205e jaargang - no. 64 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W.. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p, p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 16 maart 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlro. p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties «maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25 „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 PZ.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841(b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375)Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213). Oostburg. tel. 2395. Terneuzen. tel 2116; Zierlkzee. red. tel 2425. adm. tel. 2094. Ontwapeningsoverleg weinig bemoedigend Amerika heelt gisteren op de ontwapeningsconferentie te Genève een uitvoerig voorstel voor ontwapening ingediend en Rusland heeft het onmiddellijk verworpen. Het Amerikaanse voorstel was om binnen drie jaar de bewapening van alle landen met 30 procent te verminderen, alsmede van alle atoomwapens en middelen voor het afvuren van kernwapens. Voorts zou er een wereldomvattend systeem voor inspectie moeten worden ontworpen ter voorkoming van oorlog door opzet of ongeluk. De Amerikaanse waarschuwing dat het niet aanvaarden van de voorstellen voor een kernstopverdrag zou leiden tot hervat ting van dé Amerikaanse kernproeven, mocht niet baten. De Russen schoven het plan abrupt terzijde en dienden een eigen plan in. Verschillen In het kort komen de verschillen tussen het Amerikaanse en het Rus sische plan hier op neer: Controle: Amerika wil controle by de vernietiging' van wapens en de demobilisatie van troepen en over de sterkte die gehandhaafd blijft. Rus land wil geen inspectie toelaten van gehandhaafde troepen. Kernstop: Amerika wil interna tionale controle op een kemstopver- drag in de eerste fase. Rusland wil een ongecontroleerd moratorium op ondergrondse explosies, totdat over eenstemming bestaat over de wijze van inspectie en een verbod op an dere proeven, dat slechts gecontro leerd wordt door een nationaal in stituut. Organisatie: Amerika Wil de internationale ontwapeningsorga nisatie doen werken onder gezag van een internationale commissie. De Russen willen slechts toelaten dat deze commissie „feiten vast stelt" zonder zoals de Ameri kanen willen de macht of be voegdheid te hebben gehoorzaam heid aan het verdrag op te drin- geen. Daden aldus de Russen mag alleen de veiligheidsraad van de V.N. stellen. Troepenmacht: de Amerikanen willen de Amerikaanse en Russische str^dkrachten doen verminderen tot 2.1 miljoen in de eerste fase. terwijl alle andere militair belangrijke lan den hun machten naar verhouding moeten inkrimpen. De Russen willen een vermindering tot 1,7 miljoen, terwyl alle andere landen hun troe pensterkte tot een vaste grootte moe ten terugbrengen. President Tsjombe van Katanga is in Leopoldstad aangekomen Met een helikopter van de V.N. is hij naar een geheime verblijfplaats gebracht. Hy zal met premier Adoela van de centrale regering besprekingen voe ren over de Kongolese eenheid. Gedurende zijn verblijf in de centrale hoofdstad wordt Tsjombe door V.N.- troepen bewaakt. Men gelooft dat hij in het hoofdkwartier van de V.N. zal verblijven. Premier Adoela is gisteren naar Co- quilhatstad gegaan voor een verga dering van provinciale presidenten. Het Zweedse vrachtschip „Silona" (2261 ton), dat tijdens de overstromings ramp in West-Duilsland van 17 februari aan de oevers van de Elbe nabij Cux- liaven op een weiland werd geworpen, kan niet worden geborgen en is voor sloop verkocht. In beide plannen komen dan in volgende fasen verminderingen voor die erop uitlopen, dat elk land slechts een klein leger over houdt voldoende om als politie- troepen de orde binnenlands te handhaven. Compromis Naar van welingelichte zijde wordt vernomen heeft de Indische regering een compromis-ontwapeningsplan in voorbereiding. Nehroe zou het in april zelf in Genève willen indienen als het verloop van de ontwapenings conferentie daartoe aanleiding geeft. Nehroe houdt zich de laatste tijd in tensief met het ontwapeningspro- bleem bezig. Hij heeft een commissie in het leven geroepen om alle as pecten ervan te onderzoeken. Foto bQven: de lege stoelen, welke voor de Franse delegatie waren gere serveerd. Geheel links Krishna Me- non, minister van buitenlandse zaken van India. Foto onder: een belang rijk hoekje op de ontwapeningscon ferentie. Links op de voorgrond de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk, derde van voor, zijn Engelse ambtgenoot Lord Home, en rechtsboven, de Russische minister van buitenlandse zaken An drei Gromyko. Een grondverschuiving heeft woensdagavond in de oostelijke Andes aan 33 mensen, onder wie 22 kinderen, het leven gekost. De slachtoffers hielden verblijf in een werkkamp op 80 km van Oroya in Peru, dat werd bedolven. Behalve de 22 kinderen kwamen tien vrouwen en een arbeider om. In liet kamp woonden employés van een maat schappij die in de omgeving een wa terkrachtproject', uitvoert. De ver schuiving' was veroorzaakt door bij zonder hevige.regens. Moslems hielden protestbetoging Gisteren Heeft de O.A.S. twee bloedige aanvallen gepleegd op moslemburgers van Algiers. De stemming in de stad sloeg snel van verbijstering om in razernij. De politie loste waarschu wingsschoten om betogende moslems te verspreiden, maar de O.A.S.-moordenaars zijn ver dwenen. De totale tol van gis teren was 21 doden en 26 ge wonden. Ook volgende week geen debat over N.-Guinea (Van onze parlementaire redacteur) Ook volgende week zal er geen parlementair debat over de Nieuw-Guinea-zaak zijn. De communistische afgevaardigde Bakker zei gisteren in de Twee de Kanier bij het begin van de middagvergadering dat „het schijnt dat een deel van de Ne derlandse vloot zich in de rich ting van Nieuw-Guiuea begeeft. Hij meende derhalve meer dan ooit behoefte te hebben aan een debat over de Nieuw-Guinea-politiek van de regering en hij informeerde in dit verband of kamervoorzitter Korten- horst de hem toegestane interpellatie over Nieuw-Guinea op korte termijn bijvoorbeeld volgende week op de agenda van de Kamer zou willen plaatsen. De kamervoorzitter ant woordde ontkennend. Het begon 's morgens, .toen het grau we ochtendlicht nog maar nauwelijks in de schaduwen was doorgedrongen., Tn een moslcmwijk stonden ongeveer- 20 mensen tc wachten op de stads* bus. Een kleine personenauto kwau* eerder.' Er stapte een'Tuan uit die' kalm een machinegeweer richtte en leegschoot op de rij aan de halte. Elf mensen stierven toen. Later op de dag stapten zes O.A. S.-terroristen, gekleed in uniform binnen bij een vergadering van 18 leiders van dienst voor wclzijns- centra. Een vrouw, die op het voorerf aan het vegen was, had hen de weg gewezen, omdat zij bang was voor de machinegewe ren. Een van de terroristen stapte naar voren en blafte „zes van U zijn tot de dood veroordeeld: Mar- chand. Basset. Eymard, Hamoute- le, Ould Aoudia en Feraoun. Volg mij". In doodse stilte stapten cïe mannen uit de groep. De mannen werden op een rij tegen een muur gezet in het schelle zonlicht. Buiten het hek stond een groep kinderen te kijken, be nieuwd geworden door de overvalwa gen. De terroristen schoten een salvo van honderd in hun slachtoffers. Toen reden zij weg. Een van de „veroordeelden" was niet direct dood. Hij overleed later in een ziekenhuis. Het was Mouloul Feraoun een bekend Algerijns schryver, die literaire prijzen had gewonnen. Alle scholen en andere onderwijsin stellingen in Algerije zullen tot maandag gesloten zijn in rouw om de zes sociale leiders. Frankrijk doet concessie in Evian Vernomen wordt dat de Franse af vaardiging in het overleg te Evian ingestemd heeft met het voorstel van de vertegenwoordigers der Algerijn se opstandelingen om de periode, ge durende welke er nog Franse militai re eenheden in Algerye zullen blijven, van drie tot een jaar te verminderen. Er moet nog worden uitgemaakt of deze periode zal beginnen bij de af kondiging van een bestand in Alge rije of dat zij zal ingaan nadat de zelfbeschikkingsstemming is gehou den. In de marinebasis Mers El Kebir en op de bases in de Sahara, die Frank rijk voor het stationeren van vliegtui gen of voor het nemen van kernwa penproeven gebruikt, zullen in elk geval nog Franse militairen gelegerd blijven en wel voor perioden van res pectievelijk vijftien en vijf jaar. Ge durende deze perioden heeft Frank rijk nog. als gemeld, de beschikking over deze steunpunten gekregen. Welingelichte zegslieden hebben don derdagavond op de Amerikaanse lan ceerbasis Cape Canaveral meege deeld dat astronaut Donald Kent „deke" Slayton die op de nomina tie stond om als tweede Amerikaan meerdere ruimtereizen rond de aarde te maken is afgekeurd wegens een nog niet nader bekendgemaakte af wijking aan zijn hart. ...is het 200 jaar geleden, dat de Nederlandse interieur- en y portretschilder Abraham Car- y ré overleed. ...is het 25 jaar geleden, dat 5 Piet Muyselaar en Herman J. J. Kaldewaay (schuilnaam f Willy Walden) voor de eerste c maal voor de radio als Snip en Snap optraden. KONINGIN BIJ PREMIÈRE VAN „KERMIS IN DE REGEN" Koningin Juliana heeft gisteravond in het City-theater te Amster- dam de gala-première bijgewoond van de Nederlandse speelfilm „Kermis in de regen". De baten van deze voorstelling komen ten goede aan de actie 10 x 10. de anti-hongercampagnc van de Neder- landsc jeugd. In de hall van het theater werd koningin Juliana begroet door de aanwezige leden van de regering: de ministers Luns, Toxopeus, De Pous en staatssecretaris Scholten. Een van de medewerksters van M 10 x 10. de 18-jarige Iet je in 't Veld uit Rotterdam, bood de ko- ningin bloemen aan. Nadat de hoge gasten hun plaatsen in de loge hadden ingenomen speelde het City-theater-orkest het Wil- =j helmus en dankte ds. N. O. Steenbeek de koningin, die „de jeugd de inspiratie heeft gegeVen in het leven verantwoordelijkheidsgevoel te dragen". f§ In de pauze onderhield de koningin zich geruime tijd met de re- j| gisseur van „Kermis in de regen". Kees Brusse, de produktieleidei K. Das en de cameralieden R.Veninga en P. Alsemgeest. =3 „Kermis in de regen" ging gisteravond tevens in 15 andere plaat- sen in ons land in première. De opbrengsten van deze voorstellin- gen waren eveneens bestemd voor 10 x 10. STANDPUNT RAAD VOOR DE VOLKSGEZONDHEID V oorlichtingsdag in Goes „De Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland neenit het standpunt in, dat fluoridering van leidingwater gewenst is". Dit verklaarde de voorzitter van deze raad, mr. dr. A. J. J. Mes, aan het begin van de donderdag in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden voor lichtingsdag van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid over de fluoridering van het lei dingwater. De laatste jaren staat dit onderwerp in de be langstelling, omdat meer en meer de wens naar voren komt fluoride aan het drinkwater toe te voegen ten einde tandbederf te kunnen tegengaan. Sedert enkele jaren is in Neder land bij wijze van proef 'n begin gemaakt met de fluorïdering van het drinkwater in de gemeente Tiel. Goeree-Overfiakkee is sedert eind vorig jaar de eerste streek- waterleiding, waar aan het drink water fluor wordt toegevoegd en binnenkort zal ook Gelderland volgen. Op de gisteren in Goes gehouden voorlichtingsdag, die o.m. werd bijge woond door functionarissen van wa terleidingmaatschappijen. vele Zeeuw se burgemeesters, schoolartsen en tandartsen behandelde de heer O. Backer Dirks, leider van het T.N. O.-fluorideringsexperiment Tiel-Cu- lumborg in het bijzonder de me dische aspecten en 'belichtte ir. C. van Rooyen. directeur van het Centraal Bedrijfsinstituut voor drinkwater voorziening de technische aspecten rond de fluoridering De kern van hun betoog kwam hier op neer: „de fluoridering is van belang voor het tegengaan van tandbederf. Tot nu toe heeft men geen enkele aanwijzing ge vonden, dat toevoeging van 1 mg fluor aan één liter drinkwater de dosis welke nodig is in welk opzicht dan ook schadelijk zou zijn voor de gezondheid. Dit wettigt het gebruik van fluor in drink water". Bezwaren Belangrijk voor Zeeland is in deze zeker de mening, die naar voren werd gebracht door ir. M. J. Stoel Feuer- stein te Goes, directeur van de N.V. waterleidingsniaatscliappij „Zuïd-Be- veland". Tijdens de discussie ver klaarde ir. Stoel zeker geen tegen stander te zijn van het gebruik van flnor tegen tandbederf, maar vroeg zich toch af of het fluor aan het water moet worden toegevoegd. „Kan er niet naar andere wegen wor den gezocht?", zo vroeg spreker zich af. Hij zag nog al wat problemen aan de toevoeging van fluor aan drink water, vooral voor een groot inter communaal waterleidingbedrijf. De inleider in de morgenuren, de heer Backer Dirks herinnerde er in zijn causerie aan, dat het tandbederf in Nederland de laatste vijftig jaar sterk is toegenomen als gevolg van (Zie slot pag. 2 kol. 3) Burgemeester en wethouders van Zoutelande hebben een wijs be sluit genomen: er zullen geen strandtenten mogen worden geplaatst op de wandelweg langs zee. Gelukkig. Velen hebben zich destijds verbaasd over het verzoek van de V.V.V. al daar om deze weg te mogen gebrui ken voor het plaatsen van tenten: er sprak een enigszin roekeloze opvat ting uit als zou men vrij willekeu rig kunnen manipuleren met de at tractieve kanten van een badplaats. Alsof een toeristengemeente te ver gelijken zou zijn met een lijnbus, waar men in noodgevallen een dub bel aantal passagiers in perst. Het karakter van een badplaats is inte gendeel een zaak, waarmee men bij zonder voorzichtig moet zijn en waar mee men niet lichtvaardig mag om springen. Natuurlijk zou bij de heer sende conjunctuur Zoutelande heus wel in trek blijven bij de toerist, ook al zouden er op de wandelweg strand tenten worden bijgezet, maar op de lange duur (of misschien zelfs op de korte duur) zou er een duidelijke verandering optreden. En het is de vraag of dan de kwalificatie „rustige familiebadplaats" nog wel van toe passing zou zijn. Zoutelande mag zich gelukkig prijzen, dat het colle ge van b. en w. ook tot dit inzicht is gekomen en niet wenste over te gaan tot „het slachten van de kip met de gouden eieren". Er is dus nu een „slachtverbod" gekomen. Terecht. Er rijzen blijkbaar moeilijkheden rond de twee Zeeuws-Vlaamse uitvoeringen van Bachs Mat- thüus Passion: de middelen zowel in Hulst als in Aardenburg beginnen zo krap te raken, dat men moet over wegen met de organisatie van deze evenementen te stoppen. Dat is te betreuren. In de loop der jaren is ge bleken, dat beide uitvoeringen zich een grote plaats hebben verworven zowel in Zeeland als in een deel van (Belgisch) Vlaanderen. Mede als ge volg van de ver schillen, die er be staan tussen beide uitvoeringen verschillen van muzikale interpre tatie hadden beide vertolkingen een eigen publiek, een getrouw pu bliek ook, dat niet graag verstek laat gaan. Dat alles dus dreigt nu te moeten verdwijnen, zo moet men althans concluderen uit de sombere opmerkingen van de organisatoren zowel in Hulst als in Aardenburg. De vraag is: kan hier iets aan worden gedaan Wellicht dat de Zeeuwse Culturele Advies raad zich eens met deze aangelegen heid wil bemoeien. Tot dusver gaan de activiteiten van deze raad ten aanzien van beide uitvoeringen niet veel verder dan het verlenen van een gunstig advies aan Gedeputeerde Staten inzake de versti'ekking van een jaarlijkse provinciale subsidie. Maar nu er moeilijkheden dreigen, kan men wellicht positiever reage ren: een nader onderzoek naar de achtergronden en eventuele remedies zou hier toch wel gewenst zijn. Op zichzelf is het bijvoorbeeld een vreemde zaak, dat er tussen Hulst en Aardenburg niet liet geringste contact bestaat, terwijl het toch denkbaar is dat uit een eventuele samenspreking aan beide zijden le ring kan worden getrokken. Nog maals: hier ligt een taak voor de Zeeuwse Culturele Adviesraad die naar wij menen te weten nogal ge porteerd is voor zelfstandig optreden om deze kwestie aan de orde te stellen. In ieder geval staat vast, dat beide uitvoeringen zich een vaste plaats in de Zeeuwse gemeenschap hebben verworven en dat het niet aangaat die zo maar zonder meer op te geven. Een planoloog heeft het gisteren in Den Haag nog weer eens herhaald: Rotterdam heeft groot belang bij een vaste verbinding over of door de Westerschelde, vooral nu de plannen voor een kanaaltunnel tussen Engeland en Frankrijk vastere vorm gaan aannemen. Bij de begro tingsbehandeling van Verkeer en Wa terstaat in de Tweede Kamer is des tijds hetzelfde betoogd en vermoede lijk mede daarom heeft toen minis ter Korthals toegezegd nog weer eens te zullen nagaan in hoeverre een nadere studie van een Wester- scheldeverbinding noodzakelijk is. Misschien dat de deze week herhaal de opmerking over het Rotterdamse belang ook de minister zal bereiken, zodat hij opnieuw aan het belang van deze kwestie wordt herinnerd. Overi gens ware het te wensen, dat niet al leen van planologische zijde op de Rotterdamse interessen in een Wes- terscheldeverbinding wordt gewezen, maar ook door de rechtstreeks be langhebbenden in stad en haven. Wanneer laten die zich zo positief uit? Prinses Irene in Parijs Prinses Irene is naai Parijs. Over het doel van haar reis, die, naar van offi ciële zijde werd medegedeeld, een particulier karakter heeft, werden geen nadere mededelingen verstrekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1