MIDDELBURG INLEIDING IN MIDDELBURG OVER WERK CONSUMENTENBOND DIVIN NA EERSTE DAG IN PRAAG AAN DE LEIDING TWAALF MAANDEN CELSTRAF VOOR JONGE VARENSGEZEL s s DE ROMEINEN WOONDEN 00K ELDERS IN Z.-VLAANDEREN Waar zijn onze schepen? PROVINCIALE ZE EUWSE UO U RANT DONDERDAG 15 MAART 1962 »000(XXXXXXXXX)ÖC<X)CC<X»C<XX)OC<XXXXXXXXX)0(XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXm (Advertentie) De groei in zielental van de Zeeuwse hoofdstad is procentueel gelijk aan die van de gehele pro vincie. In .1947 waren er veel evacués, zodat het verloop iets vertekend is. In I9S9 had Middel burg 18.315 inwoners; sedertdien was er een groei van 13,1 Tot de laatste oorlog bleef de stad relatief ver bij de provincie ach ter, Na die tyd loopt zij voorop. De betekenis van de nijverheid liep achteruit van 38 tot 34 Van industrie-ontwikkeling is dus geen sprake geweest. De totale industriële beroepsbevolking be droeg in 1947 3169, waarvan 2868 mannen, tegenover 2626. waar van 2398 mannen in 1960. Voor een grotere stad is dit cijfer niet geheel typerend. Bij de behande ling van talloze andere gemeen ten vooral bijvoorbeeldSint- Laurens bleek dat velen naar Resultaten volkstelling 1960 Middelburg pendelen. Deze cij fers, met aftrek van de in Mid delburg woonachtige woonforen- _.zen die elders werken, geven de bedrijfsbevolking en eigenlijk dus veel juister de economische betekenis van de stad voor de •provincie. De dienstensector kwam van 56 op 62 Goes had in 1960 67 In 1947 was de totale beroeps bevolking in deze. sector 4628, waarvan 3158, in 1960 4791, waarvan 3359 mannen. De belangrijkste groepen van be drijf waren de voedingsmiddelen industrie met 162 mannen, de confectie-industrie met 80 man nen en 84 vrouwen (hierin wer ken b.v. velen die elders wonen), hout- en meubelindustrie 156 mannen, grafische industrie 77 mannen, betonindustrie e.d. 67 mannen, metaalvakken 446 man nen, transportmiddelenfabrieken 267 mannen (De Schelde, Vlis singen) de bouwnijverheid 773 mannen, de openbare nutsbedrijven 201. mannen, de groothandel 480 mannen, de detailhandel 524 mannen en 316 vrouwen, banken en verze keringsmaatschappijen 170 man nen, de vervoerssector 507 man nen, het onderwijs 240 mannen en 140 vrouwen, de horeca- recreatiebedrijven 172 mannen en 95 vrouwen, zakelijke dienstver lening 155 mannen. Een verge lijking met Goes is instructief. Daar werken 491 mannen in de bouwnijverheid, 472 mannen in dé groothandel, 413 mannen en 315 vrouwen in de detailhandel, 114 mannen in het verzekerings bedrijf, 420 mannen in de totale vervoerssector, 169 mannen en 128 vrouwen bij het onderwijs, 85 mannen en 62 vrouwen in de horeca- recreatiesector en lil mannen ih de zakelijke dienstver lening. In verschillende gevallen staat Goes relatief en in sommige zelfs absoluut op de eerste plaats. Daar staat tegenover dat de tota le industriële beroepsbevolking in Middelburg 1608 en in Goes 971 beloopt, exclusief de bouwnijver heid. Naar verhouding zijn er weinig pen'delaars naar buiten en zoals gezegd velen pendelen van elders naar Middelburg. Er zijn in totaal 1205 mannelijke woonforenzen, waarvan er 558 pendelen. In Mid delburg wonen b.v. veel verte genwoordigers die in strikte zin niet pendelen. Ven de vele pende laars werkten cr 129 in de aan grenzende gemeente, waarvan 36 in Veere, voornamelijk in de bouwvakken (Deltawerken), 31S in Vlissingen en 48 in Goes, voor namelijk in de diensten. Er wer ken 38 mannelijke Goesenaren in Middelburg. De leeftijdsopbouw is nogal on gunstig, vooral door de vele be jaarden. Er wonen vrij veel mensen van elders; Goes telt relatief iets meer Zeeuwen en minder ter plaatse geborenen. Er, zijn 785 vestigingen uit het buitenland bij, waaronder de Ambonezen. De gezinsverdun ning is groot en er kwamen 1958 woningen bij, waarbij de ver woesting natuurlijk een rol speelt. Het gemiddelde aantal vertrekken bleef gelijk en hoog. Dit komt door de invloed van de oude woningen in de binnenstad. De hervormden daalden van 8939 tot 8891.-Er zijn 4748 on- kerkelijken. Middelburg geelt er blijk van nieuwe groeï-inipulsen alleen van de industrie te kunnen ver wachten. Daarvoor is vooral het woonmilieu uitstekend geschikt. Wij denken natuurlijk aan de Sloehaven. 1. Inwonertal 1947: 20605 I960: 22408 (groei.S Cijfers voor Zeeland ter vergelijking 260.800 283.75S 8,8 2. Wonend in verspreide huizen: 1947: 1,1'% 1960: 4.1% 3.. Leeftijdsopbouw 1947: -0 lam-M j. 24.3.% 28,1 15 t.m. 64 j. 65,8 62,5 65 j. en ouder 9,9 9,4 1960: 0 t.m. 14 j. 27,2 27,6 15 t.m," 64 j. 60,0 60,6 65 j. en ouder 12,8 11,8 4. Kerkgenootschap 1947: R.-K. 9,6% 25,7 Ned. Herv. 43,4 45,5 Geref. Kerken 15,6 10,4 Geref. Gemeente 5,5 6.3% Overige kerkgen. 5,5% 5,5% Geen kerkgen. 20;4 6.6% 1960: R.-K. 10.0 Ned. Herv. 39,7 Geref. Kerken 16,2 Geref. Gemeente 6,7 Overige kerkgen. 6,2 Geen kerkgen. 21.2 5. 1947 - geboren in woongemeente overig Zeeland elders 1960 - geboren in woongemeente overig Zeeland elders 61,0 54.4 30,6 29,8 15,0 9,2 49.2 31.3 19.5 w.v. 785 uit buitenl. Van alle van elders gekomenen vestigde, zich 47,1. na 1950 )47 - aantal huishoudingen woningen vertrekken per woning 1 )60 - aantal huishoudingen woningen vertrekken per woning1) exclusief noodwoningen enz. 1947 - werkzaam m landbouw en visserij nijverheid economische en so ciale diensten 1960 - werkzaam in landbouw en visserij nijverheid economische en so ciale diensten 1947 - aantal landarbeiders 144 1960 - 130 9. 1947 - aantal mannelijke woonforenzen. werkzaam in een andere gemeente -) 1960 - aantal mannelijke woonforenzen, werkzaam in een andere gemeente-) 558 1947 - mannelijke woonforenzen, werkzaam in $ên andere gemeente in van de man- nelijke beroepsbevolking 2) I960 - mannelijke woonforenzen, werkzaam in een andere gemeente in van de man nelijke beroepsbevolking 2) 2) dagelijks heen en weer reizend. 71.965 63.369 5,5% 36,6 38,4 26,8 56,1 36,6 4,0 34,0 62,0 15.356 682 10,1 Examens Bij het onlangs gehouden examen scheepsbeschieten" slaagde de heer A. J. F. Maas te Terneuzen. Benoeming dirigent Tot dirigent van het Nederlands her vormd kerkkoorte Domburg is_ be noemd de heer L. Wouters uit West- kapelle. Lager dividend Van Vlissingen Katoen Het besturu van de N.V. P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrielten deelt mede, dat in de a.s. .jaarverga dering een dividend voorstel zal wor den gedaan van 18 procent op de gewone aandelen en 9 procent op de preferente aandelen. In januari j.l. werd reeds een inte rim-dividend uitgekeerd van 6 pro cent op de gewonen aandelen en 9 procent op de preferente aandelen, zodat het slotdividend op de gewo ne aandelen, bij goedkeuring van dit voorstel, zou bedragen 12 procent en op de preferente aandelen nihil. Over 1960 waren deze dividenden respectievelijke twintig en negen pro cent. NATIONALE VROUWENRAAD ZEELAND Afscheid bestuurslid mevrouw Van Werkum Voor de Plaatselijke Raad Zeeland van de Nationale Vrouwenbond heeft mejuffrouw mr. M. C. v. d. Wcrff uit Den Haag een inleiding gehouden over het werk van de Nederlandse Consumentenbond. Dat gebeurde in Middelburg in het Nederlands Koffie huis, waar een betrekkelijk kleine groep daines bijeen was gekomen. Er werd zeer geanimeerd gesproken over problemen, die direct of indirect had den te maken met voorlichting en keuring van de Nederlandse Consu mentenbond, De spreekster maakte het haar ge hoor trouwens wel gemakkelijk om zo tussen de bedrijven door het een en ander te vragen of op te merken, want ze hield een vlot praatje, zonder ook maar een ogenblik saai of een tonig te worden, In haar levendig be toog legde zij de nadruk op het feit, dat de Consumentenbond is opgericht, omdat de tegenwoordige consument met geen mogelijkheid meer helemaal op de hoogte kan zijn van alle ma terialen en gebruikvoorwerpen, die in rijke verscheidenheid, zowel wat kwaliteit als prijs betreft, op de markt worden gebracht. Ook wordt de consument verblind door de ver fijning van de reclametechniek. De Consumentenbond heeft vele taken, maar één van de belangrijkste is dus liet keuren en beproeven van waren. Hoezeer dat nodig is, blijkt uit de stormachtige groei van deze bond. Ook verenigingen zijn erbij aangeslo ten, bijvoorbeeld plaatselijke afdelin gen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Er zijn uiteraard meer lichamen, die zich bezighouden met de keuring van waren en gebruiksvoorwerpen. De Keuringsdienst voor Waren doet het, de KEMA in Arnhem is er voor de (vrijwillige) keuring van elektri sche gebruiksvoorwerpen en er is de I.V.H.A. van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen. Spreekster vond het jammer, dat de elektrische gebruiksvoorwerpen niet onder de Warenwet vallen. De beveiliging van De heer H. J. Visser te Vlissingen begraven Woensdagmiddag is op de algemene begraafplaats te Vlissingen de zater dag in Wassenaar overleden direc teur van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken te Vlissingen, de heer H. J. Visser ter aarde besteld. Een groot aantal belangstellenden begeleidde samen met familieleden en vrienden de heer Visser naar zijn laatste rustplaats. Onder hen bevonden zich burgemees ter mr. B. Kolff, de wethouders W. Poppe en Ch. J. Gillissen Ver- schage, de gemeentesecretaris, de heer J. W. Peters, raadsleden, de commissaris van politie, de heer J. van Marion, het personeel van de sociale dienst, de hoofden van de verschillende gemeentelijke diensten, vertegenwoordigers van de Federatie van beschuttende werkplaatsen In' Zeeland, afgevaardigden van het Groene Kruis en de chefs van de af delingen van de secretarie. Aan het graf memoreerde burge meester Kolff in het kort de levens loop van de heer Visser. Hij bracht de dank van het gemeentebestuur over voor hetgeen de overledene in het belang van de gemeentelijke dienst voor sociale zaken en voor de1 beschuttende werkplaats heeft ge daan. Tevens sprak hij namens bet Groene Kruis zijn erkentelijkheid uit. voor het werk, dat de heer Visser als secretaris van deze vereniging heeft gedaan. Een schoonzoon van de over ledene, de heer P. C. Stroo, sprak een dankwoord tot de aanwezigen. Nieuwe r.h.b.s. Middelburg tussen Noord- en Nadorstweg De nieuwe r.li.b.s. te Middelburg, waarvoor tbans nadere plannen uit gewerkt worden, zal in de toekomst verrijzen op een terrein gelegen tus sen de Noordweg en de Nadorstweg. B. en w. vau Middelburg verzoeken de raad een voorbereidingsbesluit volgens de woningwet voor dit ge bied te nemen. Auto door gladheid geslipt Maandagnacht is In de Axelsestraat te Terneuzen een personenauto door de gladheid geslipt en tegen een stil staande vrachtauto gereden. De be stuurder, de heer S. A. uit Terneuzen kwam met de schrik vrij. Een mede- inzittende, de heer J. K. uit Terneu zen, werd mot lichte verwondingen aan het hoofd opgenomen In het Ju- lianaziekenhuis. De personenauto, werd zwaar, de vrachtauto licht be schadigd. deze apparaten wordt een steeds be langrijker punt, waaromtrent het pu bliek niet voldoende is ingelicht. De KEMA keurt alleen op verzoek van een fabrikant en dit is een vrij kost bare geschiedenis. Het bedrijfsleven zelf doet trouwens zelf wel vrij veel op het gebied van beveiliging eri keu ring van zijn produkten. De slotsom van dit betoog was, dat er wel veel, maar nog lang niet genoeg wordt gedaan aan onderzoek. De Consumentenbond tracht hierin tc voorzien, maar ook deze bond kan mede met het oog op de financiën, waarover men beschikt geen ijzer met handen breken. Wegens ziekte van de presidente, was het de vice-présidente, mevrouw L. S. C. KemperBlankert uit Vlis singen, die de spreekster dankte voor haar inleiding en haar tevens een at tentie overhandigde. Aan het begin van de vergadering richtte mevrouw Kemper het woord tot mevrouw C. II. van WerkumCohen uit Heinkens- zand, vele jaren secretaresse en de laatste tijd zelfs secretaresse- penningmeesteresse van de Na tionale Vrouwenraad in Zeeland, die wegens haar vertrek naar Heemstede deze functie moet neer leggen. Haar werd dank gebracht voor het vele en belangrijke werk dat ze heeft verricht. NA 4 VERPLICHTE FIGUREN Flinke voorsprong op Jackson en Calmat In uen uren van .uiterlijk weinig spectaculaire strijd in de eerste ver plichtefiguren der heren, is op de openingsdag van de wereldkampioen schappen bunstrijden in Praag al een fel gevecht ontbrand tussen de mata- doren van liet ijs, dé Europese kam pioen Alain Calmat uit Frankrijk, "de Canadese en Noordamerlkaanse kampioen Dónald Jackson en de Tsjech Karol Divin. Enkele duizenden toeschouwers heb ben1 hun landgenoot Karol Divin, de 25-jarigé Praagse student, die in 1958 én 1959 -de Europese titel be haalde, vanaf het. eerste figuur, de voorwaarts" geredentegenkering, de leiding op zijn naaste rivalen zien hèfnen. Na twee figuren had hij een voorsprong van 9,6 pnt op de 21- jarige Jackson en één van 20 punten op Alain Calmat. Op enige afstand volgden toen al de Canadees McPher- son en de Westduitse Manfred Schnelldorfer, nummer drie van de Europese kampioenschappen in Gene ve. Toen kwam Jackson met een in voor treffelijke balans uitgevoerde kering voor de dag, waarmee hij Divin met- 6,5 punt de loef afstak en 11 punten meer toegekend kreeg dan Calmat. Daarmee was het verschil dus tot 3.1 pnt gereduceerd. Al heel hard kwam de klap aan in het vierde figuur van de zes, de vooral als symmetrische figuur zo lastige slangenboog tegen drie. De ijskoude, volledig beheerste Di vin reed het figuur met een on navolgbare precisie, hetgeen hem driemaal het cijfer 5 en tweemaal een 5.2 opleverde, hoge cijfers voor verplichte figuren. Het totaal voor dit figuur was voor Divin 220. Donald Jackson leek ge- imponeerd door de zekerheid waar mee Divin zijn gave sporen in de ijsvloer had getrokken. Hij moest zich met een gemiddelde van 4,1 te vreden stellen en dat leverde slechts een totaal van 187,5 op. De Cana dees plaatste zich in de uitslag van deze figuur als zesde. Ook McPher- son, de Amerikaan Monty Hoyt, Schnelldorfer en Calmat reden de. met grotere accurates- UITSPRAKEN RECHTBANK Vijf jaar ontzegging voor In de onderlinge verhoudingen lcwa- men weliswaar in de kop geen veran deringen in de rangorde, maar de voorsprong van Divin op Jackson werd tot 35,6 pnt vergroot en op Calmat tot 55 hele punten. Na vier verplichte figuren is de stand bij de heren: 1. Karol Divin (Tsj. Slow.) 765,7 pnt; 2. Donald Jackson (Canada) 730,1; 3. Alain Calmat (Fr.) 710,7; 4. Don McPher- son (Canada) 699,7; 5. Manfred Schnelldorfer (W.-Dld.) 686; 6. Mon ty Hoyt (V.S.) 673,5; 7. Peter Jonas (Oostenrijk) 653,1; 8. Emrich Dan- zer (Oostenr.) 653,1; 9. Valery Mes- kov (Rusland) 626,2; 10. Robin Jones (G.B.) 626,1. Na twee verplichte dansen is de voorlopige stand bij het ijsdansen: 1. Christiane en Jean-Paul Guhel (Fr.) 92.6 pnt.; 2. Eva en Pavel-Roman (Tsj. Slow) 92,4 pnt; 3 en 4 Doan- Ormsby en Virginia Thompson-Wil- liam Mclachlan (Canada) elk 92.0; 5 het echpaar Mitchell (Canada) 90.8 pnt; 6. Nelson-Kollen (V.S.) 90.5; 7. Lindia Shearman-Michael Phillips (G.D;) 89.8; 8. Littlefield-Betts (V.S.) 89,7, 9. Parry-Mason (GB) - 87.7 pnt. Wereldtitel voor Canadese paar Jelinek I-Iet Canadese paar Maria en Otto Jelinek hebben gisteravond in Praag, liet wereldkampioenschap kunstrij den op de schaats voor paren ge wonnen. Tweede werd het Russische echtpaar Ludmüla en Oleg Protopopov en der de werd het Westduitse duo Marget Goevl en Franz Ningel. Herbestrating Nieuwe Haven werd aanbesteed De Centrale Dienst „Noord-Zeeland" heeft woensdagmorgen in het stad huis van Zierikzce namens de ge meente in het openbaar aanbesteed - de herbestrating van de Nieuwe Ha ven, Er waren voor dit werk negen in schrijvingen: 1. A. W. Wandel, Nieu- werkerk 39.775; 2. aann. bedrijf „Schouwen-Duiveland", Zierikzee, 41.425; 3. D. Rentier. Noordgouwe, 41.613; 4. M. v. d. Velde, Bruinis- se 41.785; 5. H. Stouten, Brouwers haven 43.225; 6. M. Evers, Zierik zee 45.500; 7. J. de Oude, Zierik zee 45.625; 8. A. J. Herwig, Wil lemstad, 47.850; 9. S. Zijlstra en M. C; v= d. Dries, Gorkum f 54.725. rrmiMM/MM/iilllMliJilil/JL (tijdens proeftijd) onder invloed drank rijden De rechtbank te Middelburg heeft woensdag de jeugdige Goese varens gezel W. van der W. conform do eis van de officier van justitie veroor deeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 4 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en niet aftrek van preventieve hechtenis. Van der W. had in augustus van hot vorige jaar een bedrag van 500 gul den ontvreemd uit het kantoor van de vereniging Kinderzorg te Middel burg. De grossier J. L. F. L. te Goes werd veroordeeld tot onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van 4 maanden, alsme de een ontzegging van de rijbevoegd heid gedurende de tijd van 5 jaar. Hem was ten laste gelegd: het onder invloed van sterke drank besturen van een auto, terwijl hem bij reeht- bankvonnis de rijbevoegdheid tijdelijk was ontzegd en het doorrijden na een aanrijding. De officier van justitie had een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van 4- maanden geëist, als mede 5 jaar ontzegging en voorwaar delijke verbeurdverklaring van de auto met een proeftijd van 3 jaar. Wegens belastingfraude en mani pulaties in de boekhouding van anderen werd de Ternèuzense be lastingconsulent G. L, veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van 3 weken. De offi cier had een gevangenisstraf van 3 maanden tegen déze verdachte geëist. Een van L.'s cliënten, de woningin richter G. W. N. uit Terneuzen, die een vervalst kasboek tegenover een rijksaccouutant voor echt had laten doorgaan, werd veroordeeld tot een boete van 250 gulden, alsmede een maand voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van 3 jaar. De officier had een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maandenge- eist. Tot slot werden de twee Rotterdamse vertegenwoordigers G. N. en A. J. J., die terecht stonden omdat zij zoge naamde elektrische warmwaterkra nen in Koewacht verkocht hadden, waaróp de PZEM helemaal geen prijs stelde en welke kranen een zoge naamde „stroomstoot" veroorzaak ten, vrijgesproken. De verdediger van beide verdachten had er tijdens de zitting van 2 weken op gewezen, dat de achtergrond een concurrentiestrijd was tussen ener giebedrijven en de firma, waarvoor beiden werkten. J zijn. Eind dezer week is het dan zo ver, dat de lyceumleerlingen Q met hun artistieke produkten g in de openbaarheid treden. In 55 S de school zijn een paar ten- S toonstellingszaaltjes ingericht, g S waar iedere belangstellende 8 g aanstaande zaterdag- en zon- g g dagmiddag kan binnenlopen. g S Veelvoudig en sterk gevarieerd S 8 vinden de bezoekers „de han- S 8 den", die dit alles doen in de 8 tekeningen terug. OUDHEIDKUNDIGE J. VAN H1NTE „Bewijsstukken vaak door onkunde weggegooid" De oudheidkundige onderzoeker J. van Hinte uit St. Kruis heeft woens dagavond te Sas van Gent voor om streeks 25 belangstellenden een le zing gehouden over de opgravingen in Aardenburg én over de grafschil deringen in de St. Baafskerk aldaar. Volgens de heer Van Hinte zouden de Romeinen niet alleen in en om Aardenburg zijn geweest, zoals wel eens wordt verondersteld, maar ook sthaflt chatham van mcunecK J3 3 LOOSDRECHT MODJOKGRTO 13 SyfMin» MAIN LLOVD 13 1 mohamed reza sh< witMAftsurvi 13 560 m ono Bormuda WILLI BOHMER 16 v Gdynia ZAANKERK 13 JOH AN WILLEM STRAAT CLARENCE 14 elders in Zeeuwsch-Vlaanderen. „Al leen is -■'f.eii mens, die zoekt naar de tii; die zij ook op andere plaats, -eten hebben achtergela ten. En /.o er toevallig iets wordt gevonden, dan wordt dat vaak door onkunde weggeworpen". De heer Van Hinte, die in 1955 met het onderzoekingswerk in Aarden burg en omgeving is begonnen, gaf toe in het begin ook wel eens iets te hebben verknoeid. „Ik zou het graag nog eens allemaal overdoen",' zo bekende hij. De inleider gaf een geschiedkundig5 overzicht van West Zeeuwsch-Vlaan deren, welk overzicht werd toege licht met dia's. Daarna vertoonde hij een groot aantal beelden van voorwerpen, die ae afgelopen jaren bij de opgravingen zijn gevonden. Kind er potten De heer Van Hinte had ook een eigen verklaring over de zoge naamde „kinderpotten", die kort. geleden in St. Anna ter Muiden zijn opgegraven. Volgens hem be treft het hier de overblijfselen van ongedoopte kinderen, die niet op het kerkhof zelf, maar langs de weg moesten worden begra-v ven. Tot slot toonde de oudheidkundige een fraaie collectie dia's van graf- schilderingen uit de St. Baafskerk te Aardenburg. De heer Van Hinte besteedde meer dan duizend uren aan het nauwkeurig kopiëren van deze schilderijen. De lezingen werden gehouden onder auspiciën van de stichting Z.V.U. in samenwerking met de Sas van Gent se personeelsverenigingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 8