Rotterdam krijgt vandaag 5000 Amerikanen op bezoek Frankrijk houdt troepen gereed om tegen O.A.S. op te treden Indonesië aanvaardt geheim overleg Vloot koerst naar Algerijnse kust Vier doden bij auto-ongeluk Bij geweld 2000 man troepen via V.S. naar Biak BEWEGING VAN SOUSTELLE VERBODEN BOETEN VOOR BETALEN VAN ZWARTE LONEN Maasstad verlofcentrum voor marine van V.S. VLIEGDEKSCHIPMET BEROEMDE NAAM 6 DAGEN OP DE WATERWEG MAATREGELEN TEGEN GELUIDSHINDER IN WONINGEN DONDERDAG .15 MAART .19,62 PRO V IN Cl ALE ZE EU.W.SE CO U RA. NT Ongeveer' een kilometer voor de afrit naar Veenendaal heeft gis teravond op rijksweg 12 een verkeersongeval plaats gehad, dat aan vier mensen het leven heeft gekost, terwijl een slacht offer nog in levensgevaar ver keert. Een Volkswagen, die tijdens een he vige sneeuwbui slipte, kwam via de middenberm op de andere weghelft terecht, waar hij in de flank werd gegrepen door een uit de richting Arnhem komende personenauto, be stuurd door de 45-jarige heer B. Iswaard uit Amsterdam. De heer Iswaard werd op slag ge dood. Haastig toegeschoten automo bilisten troffen in de Volkswagen vier gewonden aan, de bestuurder, de 25-jarige J. Volkes uit Enschede, als mede de 32-jarige A. Vandermeiden en zijn 25-jarige echtgenote en hun 6-jarig dochtertje, dat licht gewond werd, allen uit Enschede. De gewonden werden naar het Ju- lïanaziekenhuïs te Veenendaal over gebracht waar de beide mannelijke slachtoffers en mevrouw A. V.-S. la ter aan hun verwondingen overleden. Dea uto's werden zwaar beschadigd. Bestandsafkondiging kan nu ieder moment komen In Frankrijk zijn alle militairen van land-, zee- en luchtmacht in hun kazernes geconsigneerd. Alle verloven zijn ingetrokken. Dit hebben militaire autoriteiten gisteren in Parijs meegedeeld. In de vlootbasis Toulon worden de toegangen tot het arsenaal door met machinepistolen bewapende mariniers bewaakt. Enige schepen van de Franse vloot, die oefeningen houden in het westelijke deel van de Middellandse Zee, kruisen voor de kust van Algerije. Volgens vlootkringen zal de kruiser Colbert, het vlaggeschip van admiraal Jubelin vandaag een voorgenomen bezoek aan Napels brengen. Verwacht werd dat de kruiser later ook naar de kust van Noord-Afrika zal varen. De persdienst van de Algerijnse op standelingen, A.P.S. meldt, dat be langrijke vorderingen worden ge maakt ïn de wapenstilstandsonder handelingen in Evian en dat zekere pessimistische persberichten in de afgelopen 48 uur vals zijn. „De geluk kige gebeurtenis waarop het volk van Frankrijk en Algerije en de ge- geliele wereld wachten, is^ nabij", aldus A.P4S. Volgens een correspondent van D.P.A. ziet het er naar uit, dat de wapenstilstand in Algerije zowel in Parijs als in Tunis afgekondigd wordt. Door dit „compromis" zou men alle juridische klippen en pres- tige-gevoeligheden omzeild hebben. Door deze oplossing zou ook niet de indruk gewekt worden, dat de F.L.N. gecapituleerd heeft. (Slot van pag. 1 de verplaatsing van de vlooteenheden geen duidelijkheid bestaat. Een westelijk diplomaat constateer de gisteravond dat terwijl de Neder landse regeringzich ter wille van de geheimhouding de bijzondere gram van de oppositie op de hals heeft ge haald door in het parlement geen me dedelingen te doen, Den Haag op het ogenblik zo lek schijnt, dat de minister als hij aan het verlangen van de oppositie had voldaan nauwe lijks meer had kunnen vertellen dan de pers blijkbaar zo zonder moeite weet te berichten. Onthutst Het ministerie van buitenlandse zaken, waar men met het oog op de geheimhouding zelfs de di plomatieke telegrammen nog maar voor enkele zeer hoge func tionarissen toegankelijk maakt, kijkt in dit verband bijna beschul digend in de richting van de Ka mercommissies. waar men op zijn beurt onthutst constateert dat de buitenlandse bladen meer weten dan de regering de commissies heeft meegedeeld en dat de cor respondenten van de Nederlandse bladen hun berichten al hebben moeten doorgegeven voor de com missie zelfs bijeenkwam. Het bekend worden van het besluit tot verplaatsing van vier marine- eenheden naur het Pacificgebied, waar zy volgens een bekend te ma ken en dus te controleren programma beleefdheidsbezoeken gaan brengen aan enkele havens, heeft de regering intussen wel in verlegenheid gebracht. Er blijkt uit dat het kabinet minister Visser tege moet is gekomen door hem, althans zekere tijdwinst te geven in de pe riode waarin met het oog op de on derhandelingen geen versterkingen naar Nieuw-Guinea zelf gedirigeerd dienden te worden. De minister van defensie, die aan deze kwestie de portefeuille schijnt te hebben verbon den, heeft zich bij deze tussenoplos sing kunnen neerleggen op grond van het feit dat minister Luns hem te vens de verzekering schijnt te heb ben kunnen geven, dat indien Indo nesië tóch tot geweld zou overgaan, de Verenigde Staten geen bezwaar meer zullen maken tegen het over brengen van ongeveer 2000 man troe pen, voornamelijk mariniers en lucht doelafdelingen per vliegtuig via Amerikaanse vliegvelden, ter uitbrei ding van de strijdkrachten op en om Nieuw-Guinea, die thans ongeveer 5000 man tellen. Er werd echter de grootst mogelijke betekenis aan gehecht dat dit com promis niet zou uitlekken, hetgeen de voornaamste oorzaak was van het conflict tussen de socialistische fractieleider mr. Burger en zqn col lega's van de regeringspartijen be treffende de weigering van de rege ring de Kamer thans ïn te lichten over de huidige stand van zaken. ft Van 19 tot 23 juni wordt in de Volks- zuiil van het Weense raadhuis het vijfde „Europese gesprek van de stad Wenen" gehouden onder het motto „Europa in de ogen van de anderen", waarbij tien persoonlijkheden uit Europa en tien uit ontwikkelingslanden het woord zullen voeren. Het voorlopige uitvoerende ge zag na de wapenstilstand in Al gerije zal thans definitief uit 12 leden bestaan, onder wie vier F.L. N.-vertegenwoordigers, vier Euro peanen en vier Algerijnen van andere richting dan de F.L.N. De voorzitter zal een Algerijn en de vice-voorzitter een Europeaan zijn. Hoge commissaris Behalve over de hierboven genoemde samenstelling van het voorlopige uit voerende gezag, zou ook praktisch overeenstemming zijn bereikt over de volgende punten. Naast het voorlopige uitvoerende ge zag zal een Franse hoge commissaris worden benoemd, als vervanger van de huidige algemeen vertegenwoordi ger der Franse regering. Als waar schijnlijke kandidaat voor deze func tie wordt genoemd generaal Pierre Billotte, een prominente Gaullist, die eind 1941 uit Duitse krijgsgevangen schap naar Engeland wist te vluch ten en zich bij De Gaulle aansloot. De nieuwe, zogenaamde locale strijdmacht, die ter beschikking van het voorlopige gezag zal wor den gesteld, zal bestaan uit 70.000 moslems, onder bevel van een, nog niet gekozen, Algerijn, die zal worden bijgestaan door een Franse generaal van de oproer politie. De handhaving van het gezag in Algiers en Oran zal ech ter berusten bij het leger en de Franse veiligheidstroepen. Laatste punten Een van de laatste punten die nog moeten worden geregeld, is het vast stellen van dc zones waarin de Alge rijnse opstandelingenstrijdkrachten zullen worden gegroepeerd. Deze strijders zullen zich binnen deze zo nes vrijelijk kunnen bewegen en voor de voedselvoorziening daar buiten mogen komen. De datum van het referendum in Al gerije zal door het voorlopige gezag worden vastgesteld en door een Frans regeringsbesluit worden bekrachtigd. De Franse strijdkrachten zouden Al gerije drie jaar na het referendum moeten verlaten. Dit geldt niet voor de troepen, die zijn gestationeerd in de marinebasis Mers-El-Khebir, die gedurende vijftien jaar aan Frankrijk zal worden verpacht, alsmede voor bepaalde luchtbases en de atoombasis in de Sahara, die voor vijf jaar aan Frankrijk zal worden verpacht. Staking In O.A.S.-vIugscliriften in Algerije is gisteren bevel gegeven, dat algemene stakingen na de afkondiging van een wapenstilstand tussen Frankrijk en „de Algerijnse voorlopige regering" 48 uur zullen duren i.p.v. 24 uur zoals de vorige week werd bevolen. De O.A.S. waarschuwt de bevolking van Algerije de deuren en ramen van haar woning tijdens de staking gesloten te houden. Het Wereldgebeuren H.E.H. Prinses Beatrix heeft woensdag een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs in TJtrecht. Foto: prinses Beatrix ontvangt e§ uit handen van dr. G. van der Wal, voorzitter van Raad van Beheer, een koffiezetapparaat. De Franse regering heeft ontbinding relast vau de beweging „Nationale Hergroepering" onder leiding van Jacques Soustelle, voormalig Gaul listisch minister die thans een ver bitterde tegenstander van de Alge rijnse politiek van de president is. illllllllllllllllillllllliuülllllllllllllllllllllllliu Elf Cubanen die op het Hondureense eiland Rotan zijn aangekomen, hebben meegedeeld uitgeweken te zijn wegens het huidige regime op Cuba. REGERING TREKT ALGEMENE AANWIJZING NIET IN (Slot van pag1) leidt. Vooral in een periode, waarin van veel spanning op de arbeids markt gesproken kan worden, zullen er zwarte lonen zijn. Eigenlijk ver wachtte de bewindsman van de P.v.d.A., dat zij het hare zou bijdra gen tot de samenwerking tussen re gering, vakorganisaties, Stichting van de Arbeid en het college van rijksbemiddelaars om van de zwarte lonen af te komen. Tegenover de voorbeelden van de heer Roemers van verschillende be drijfstakken, waarin zwarte lonen worden uitbetaald, noemde de minis ter bedrijfstakken, waarin geen of nagenoeg geen sprake is van zwarte lonen, zoals de confectie-industrie, verschillende sectoren uit de klein- metaalnijverheid, het bank,- en le- Vënsverzekeringsbedrijf, het grafische bedrijf, vele ondernemingen in Ne derland die een eigen C.A.O. hebben, semi-overheidsbedryven en de rijks overheid. Voor zover de regering over gegevens over de uitbetaling van zwarte lonen beschikt, verklaar de hij zich bereid de vaste commis sie voor sociale zaken en volksge zondheid uitvoerig te informeren. De minister achtte het niet moge lijk gemiddelde afwijkingen van de officiële lonen aan te geven. In sommige sectoren bedraagt het zwarte loon gemiddeld 5.4 px-o- cent, maar men heeft volgens de minister niet zoveel aan dit cij fer, aangezien een onderzoek is ingesteld over slechts 400.000 van de ongeveer 3.500.000 werknemers in Nedexdand en die 400.000 men sen niet representatief genoemd kunnen worden voor het gehele bedrijfsleven. De minister kwali ficeerde het als volstrekt onjxnst dat het zwarte loon 5.4 procent van de totale loonsom in Neder land bedraagt, zoals de heer Roe mers had beweerd. Tweeërlei lezing Opvallend was, dat ïn een reeds dinsdag abusievelijk aan enkele pers vertegenwoordigers verstrekt af schrift van de redevoering van de minister stond, dat over het gehele land bezien de procentuele afwijking 5,4 procent bedraagt, dat in de Rand stad-Holland de afwijking het grootst is, namelijk 7 procent en dat tussen de verschillende bedrijfstakken gro te verschillen bestaan. Er stond in dat in de metaalnijverheid het per centage gemiddeld op 6.9 procent ligt en dat in het grafische bedrijf en de confectie-industrie de afwijkin gen respectievelijk 2,1 en 1,4 procent bedragen. In zijn repliek deelde de heer Roemers mee, dat hij een exem plaar van die abusievelijk ver strekte redevoering in handen had gekregen en dat hem het verschil wel heel duidelijk was opgevallen. Hij vroeg om een verklaring. De minister kan die pas vandaag geven, want dan wordt het debat voortgezet met eerst nog enkele kamerleden als sprekers en daarna weer de mi nister en de staatssecretaris. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft giste ren in de Tweede Kamer ten antwoord op een van de vra gen, die de socialistische afge vaardigde drs. Roemers hem tijdens zijn interpellatie over de loonpolitiek gesteld had, ge antwoord, dat in 1961 door de looncontroledïenst in totaal 352 processen-verbaal zijn opge maakt. De vonnissen of schik kingen die op basis van deze processen-verbaal zijn tot stand gekomen hebben geleid tot geldboeten, die variëren van 250 tot 10.000. zulks met een gemiddelde van 1000. Het aantal processen-verbaal in 1956 bedroeg ruim 500 met een gemiddelde aan boeten van 500. iir/i/iri/nrn/m/m/f/i/mf/i///. Sjoulcje Dijkstra is in Praag de gro te favoriete voor de wereldtitel kunst-rijden voor dames. Op de foto ziet mén hoe zij voor hotel interna tional in Praag, ivaar zij haar intrek heeft genomen, handtekeningen uit deelt. Een Amerikaans vlooteskader, nog indrukwekkender dan de toch al geduchte gevechts groep, die rond de kerstda gen een bezoek aan Rotter dam bracht, de Task-groep 81/9 „Bravo", een van de vier Amerikaanse eenheden, die in oorlogstijd de vitale scheepvaartroutes op de At lantische Oceaan moeten be schermen tegen vijandelijke onderzeeboten, wordt met zijn bijna 5000 officieren en manschappen vanochtend om half acht voor de mon ding van de Nieuwe Water weg verwacht en zal ruim twee uur later afmeren in het Rotterdamse havengebied. Het is samengesteld uit hel vliegdek- schip USS „Wasp", een der vete ranen uit de laatste wereldoorlog, acht tox-pedobootjagers, de tanker USS „Salamonie" en de onderzee- er USS „Bang" een zusterschip van de aan de koninklijke marine uitgeleende onderzeeboten „Zee leeuw" en „Walrus" die orga niek eigenlijk niet tot het ondei-- deel behoort, maar desondanks een belangrijke rol kreeg in het intensieve oefenschema. Voor Rotterdam wordt dit twee de en grootste marinebe- zoek in drie maanden tijds een heel bijzondere attractie. De Maasstad krijgt nu langzamer hand het karakter van een Euro pees verlofcentrum, na Southamp ton, voor de Amerikaanse navy en dat is een ontwikkeling, die vooral in de horecasector en dooi de souvenirshops gewaardeerd wordt. Bij het laatste bezoek van de USS „Essex" lieten de blue jacks een bedrag van ruim f 2 miljoen aan dollars achter in -de Maasstad. Men moet dan ook be grijpen, dat de Rotterdamse vreëmdelingindustrie een warme sympathie heeft voor de Ameri kaanse jannen. De liefde komt overigens niet van een kant: ook de marinemannen hebben zich tijdens het kerstver lof best geamuseerd, zoals wij aan booi-d van de „Wasp" hebben be grepen. De vlooteenheid is geheel afgestemd op het bestrijden van onderzeeërs, die door hun vermogen om onder water geleide projectielen af te vuren, een dodelijke bedreiging vormen in de N.A.V.O.. Voor die taak heeft de groep de beschik king over een ingenieus electro- nisch stelsel van radar en com municatieapparatuur, drie squa drons vliegtuigen en een eenheid van 13 tot 16 helikopters, die de tegenstanders in laatste instantie met sonar lokaliseren en zo moge lijk vernietigen. Die opdracht is de enige, waarvoor men aan boord van de schepen leeft en denkt, iedere minuut van de dag en de nacht. Men concen treert zich op een vooi-tdurende paraatheid. Elk uur gaan vlieg tuigen de lucht in, elk uur luiste ren mannen op radarposten naai de voor de vijand fatale echogol- ven, zoeken de destroyers de om geving af en zijn koks bezig om maaltijden klaar te maken voor de mannen op wacht. Ieder ogen blik ook kunnen de mariniers uit hun hazeslaapje woi-den gehaald om deel te nemen aan een alarm oefening. Het vitale onderdeel bij dit grillige, maar noodzakelijke spel is, de imposante U.S.S. „Wasp", waar op 2400 mannen leven en wonen, oefenen en als zij daarvoor de kans krijgen dromen. Het is een stadje op zichzelf, waarover schout-bij-nacht Paul D. Buie (52) heerst en beslist. De „Wasp" is een indrukwekkende naam in de Amerikaanse navy: in 1725 vocht het eerste schip van die naam in de Amerikaanse vrij heidsoorlog, het verging twee jaar later in een storm, maar droeg zijn roemvolle tradities over aan zijn opvolgers, die met de mari tieme ontwikkeling groeiden in volume en snelheid. Uit de recente geschiedenis is vooral de „Wasp nr. 7" bekend. Zij kwam kort voor de tweede wereldoorlog als vlieg- dekschip in de vaart, vocht op de ALlantische Oceaan en de Stille Oceaan en werd ten slotte in 1942 door een Japanse torpedo getrof fen. De huidige „Wasp". een schip van de Essex-klasse, nam haar taak te gen het einde van de oorlog over Maar zelfs in die korte tijd, die nog resteerde, verwierf het schip zich een betekenisvolle reputatie. De strijd met de Japanners bracht het naar Guam, Formosa, Hong kong en Okinawa en ten slotte naar Tokio. In 1915 kreeg het schip een voltreffer, waarbij 103 mannen werden gedood. Het schip moest worden uitgeschakeld. Na de oorlog, in 1947, onderging de „Wasp" het lot van vele marine schepen: het ging in de „motte- ballen". Maar vier jaar later werd de „Wasp" tijdens de Koreaanse oorlog weer losgepeld en toege voegd aan de Pacïficvloot. Verkiezing Op achttien maart is er een alge mene feestdag in de Sowjet- Unie. In de parken van alle gro te steden zullen dan een soort ker misvermaken te zien zijn en er worden sportdemonstraties en dans- feestjes georganiseerd. Het zal heel druk zijn in de straten, want nage noeg ieder zal vrij hebben en vele huisgezinnen zullen op straat vertier en vreugde zoeken. Deze algemene feestvierderij dient ter begeleiding van een merkwaardige daad. welke de sowjetburgers op de achttiende maart mogen verrichten: zij mogen stemmen voor de Opperste Sowjet. Sedert enkele dagen dreunen al in de Sowjet-Unie de verkiezings- trommen voor ieder, die de achttien jarige leeftijd heeft bereikt. De be doeling van dat verkiezingslawaai is precies dezelfde als in de Westerse landen. Men wil zo veel mogelijk stemgerechtigden naar de stembus trekken. Maar de achtergrond is wel iets afwijkend. In het Westen willen politieke partijen stemmenwinst behalen. In Rusland echter willen d» mannen, die de leiding hebben van de centrale en de plaatselijke stem bureaus alleen maar alle stemge rechtigden naar de bus trekken. Na de twee laatste verkiezingen voor de Opperste Sowjet (in 1954 en 1958). rapporteerde het centrale hoofdstem bureau dat meer dan 99 procent van de stemgerechtigden ook inderdaad had gestemd. Communistische partij functionarissen noemden die drukke deelname „een afdoend bewijs, dat de Opperste Sowjet een werkelijk re presentatief orgaan van het sowjet- volk is". Voor de verkiezingen is het land verdeeld in 1400 kieskringen en in ellc van die kieskringen heeft een reeks van organisaties zich tevoren beijverd kandidaten te stellen, die wel een plaatsje op het stembiljet wensen. In bijeenkomsten van kiezers laat men deze kandidaten vertellen wat ze zoal aan nuttigs hebben verricht voor het land en voor de communis tische partij. Uiteindelijk worden dan door de communistische partijbestu ren de kandidatenlijsten vastgesteld, die de enige zijn. Men wordt dus gekozen bij enkele kandidaatstelling» De Opperste Sowjet bestaat uit twee Kamers. De ene is de zo genaamde algemene sowjet en de andere is de sowjet van de natio naliteiten. Elke driehonderdduizend sowjetburgers hebben een vertegen woordiger in de algemene sowjet, waarin zogenaamd alles wordt behandeld wat van algemene beteke nis is voor de sowjetburgers. In do nationaliteiten-sowjet zijn 38 natio naliteiten of volkeren vertegenwoor digd en daar worden meer in het bijzonder zulke zaken als de eigen volkscultuur, het taalonderwijs enz. aan de orde gesteld. De huidige Opperste Sowjet bestaat uit iets minder dan 1400 leden, die voor meer dan de helft arbeiders en boeren zijn. Een kwart van de afge vaardigden in deze sowjet zijn vrou wen. De beide sowjets hebben merkwaardigerwijs precies dezelf de rechten, ook het recht van initia tief. Een wet treedt pas in werking, wanneer de beide sowjets de wet heb ben aangenomen. Er is een officiële taakomschrijving van de Opperste Sowjet. Daarin heet het, dat dit lichaam beslist over alle vraagstukken van binnen- en buiten landse politiek en van de landsver dediging. Ook beoordeelt deze sowjet de staatsbegrotingen en de staats huishouding. De sowjet benoemt de ministerraad en de procureur-gene raal. De Opperste Sowjet kan elk besluit van de ministerraad en van welke overheidsinstantie ook, schor sen. In werkelijkheid echter maakt de Opperste Sowjet nimmer van deze macht gebruik. De leden volstaan met zo nu en dan bijeen te komen en de heer Kroesjtsjew en andere functionarissen te laten spreken. Na dat ze de urenlange toespraken hebben beluisterd barsten ze los in een luid gejuich en daarmee hebben ze dan alle daden van de Russische regeling goedgekeurd. De thans aftredende Opperste Sowjet heeft maar enkele pro blemen werkelijk zelf bespro ken. Er is gepraat over een betere regeling voor de kolchosen en voor de machine- en tractorenstations. Dan had men het over een hervor ming van het onderwijssysteem, de afschaffing van de loonbelasting, de arbeidstijd en de methode voor het voeren van burgerlijke processen- Werkelijk wel belangxijke onderwer pen. maar dat aantal is veel te ge ring voor een vierjarige zittingspe riode. Gezegd mag worden, dat nage noeg de gehele leiding van de Sowjet- staat buiten de bemoeienis van de Opperste Sowjet valt. Misschien is het juist daarom wel, dat de Rus sische regeerders zo graag de kie zers voor honderd procent naar de stembus willen trekken. Ze kunnen die grote opkomst dan uitleggen als een uiting van instemming met hun beleid, ook al wordt de Opperste Sowjet praktisch geheel buiten dat beleid gehouden. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft de gemeentebe sturen in kennis gesteld van wen ken en aanwijzingen ter beperking van de geluidshinder in etagewonin- gen. Indien deze by het ontwerpen van nieuwe woningwetwoningen wor den gevolgd, zullen de hieruit voort vloeiende hogere kosten tot in het algemeen ten hoogste 400 per eta gewoning ïn de stichtingskosten op genomen kunnen worden. De wenken en aanwijzingen van de minister kunnen als een aanvulling op de bestaande „voorschriften en wenken voor het bouwen van wonin gen" worden beschouwd. Tot het uit geven ervan heeft de minister be sloten op advies van de stichting stu diegroep efficiënte woningbouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5