Vogezen: donkergroene edelsteen Bretagne: langzaam op de tong laten smelten Tips voor Franse reis PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T7 rankrijk is een schilders- A palet met hier en daar een kleurige dot. Dotten die op zichzelf niets met elkaar van doen hebben, maar waarmee een bekwaam schilder toch een schil derij naar zijn smaak kan maken. En dat nu juist is het plezante van Frankrijk: het geeft u het palet in handen en stelt u in staat, van uw Franse vakantie een schilderij naar verkiezing te maken. U wenst zonneschijn? Eén dot Rivière en u hebt het. Vrolijkheid? Doop uw penseel in de dot Parijs. Liefelijkheid? De Loire. Een wild en woest land schap? Bretagne en de Pyrenee- en. U kunt een historisch schil derij maken, een Breugheliaans tafereel, kerkelijke kunst, een Picasso of Appel het Franse palet stelt u tot alles in staat. V/ oor een Appel moet u trou wens wel een speciale in stelling hebben. De schilder zelf heeft eens gezegd: „Och, ik rot zooi maar wat". Kunt u natuurlijk In Bretagne staat niets op zich zelf. Daar vindt men in de rotsen van Port Coton (foto onder) de zelfde sfeer terug als in de Cal- vaire, het kruisbeeld uit 1610), van St. Thegonnec (foto boven/. ook doen en met uw auto kris kras door al die dotten verf op het Franse palet rijden, maar noemt u dat genieten van een va kantie? U zult moeten kiezen, net als bij Engeland. Goed, u kunt op uw weg naar de zon van de Rivièra de Vogezen en Auvergne mee pikken, u kunt op weg zijn naar Spanje en even binnenwippen in Bretagne. Maar dat is natuur vermorsen. De Vogezen zijn een hele vakantie waard en met Bre tagne is het niet anders. R retagne moet u proeven, niet doorheen roetsen. Als u in Trégastel aan de noordkant komt en het is eb, dan moet u niet doorrijden maar wachten tot de vloed opkomt en de golven als fonteinen tussen de smalle rots blokken op het strand opspuiten. Als u in Camaret bent op het puntje van de tong, die uit de Bretonse bek de oceaan insteekt, dan moet u tussen de vissers in boven op hun netten gaan zitten en eens een sigaret uitdelen. Goed, u zult ze niet verstaan, want ze spreken Bretons, althans Frans met een zwaar Keltisch accent, maar u begrijpt mekaar bést. En Vannes aan de zuidkust moet u overdag èn 's avonds be kijken, als ze daar de lichten langs hun circuit lumineux heb ben ontstoken. Bovendien: het zou dwaas zijn naar Quiberon op die blindedarm aan de zuidkant te rijden zonder daarvoor of daar na rond te dolen tussen de hon derden menhirs en dolmen, dc lechs en cromlechs op dat im mense veld bij Carnac; al die megaliten, die stenen, die de Kel ten daar hebben opgericht. Want dat hoort bij Bretagne: die her inneringen aan het grijs verle den herinneringen, 'die men bijna nergens ter wereld meer kan vinden en die méé de sfeer bepalen in dit land van rotsen en heidevelden, van bossen, rivie ren, meertjes, blonde stranden en grillig gebouwde stadjes van vriendelijke en ronduite mensem tjes en keldertjes, waarin enorme wijnvaten staan. Met machtige kathedralen, sobere dorpskerkjes en verbluffend mooie, nieuwe godshuizen, zoals de Notre Dame van Epinal, de bekende van Le Corbusier in Ronchamp en de onbekende van Ulhaeusern. De historicus vindt er de oudste naast de jongste geschiedenis (Jeanne d'Arc en de immense slagvelden van Verdun) de kunst minnaar kan zijn smaak toetsen aan de kitsch van de namaak- burcht van Haut Koeningsbourg en de hoogwaardige verzamelin gen in de musea van Colmar en Straatsburg en de smulpaap vindt er een enorme variatie aan kleine en grote, goedkope en dure eethuizen, waarin de Franse kok met Franse zwier de scepter zwaait. IN BLOEM taurants ingericht, de dag na aanvrage) /n sommige Franse waar bezoekers beslist kan zorgen in straal dorpen is het niét 9cen ouwe kost voor- van 150 kilometer. Zijn zo als bij ons. Wij gezet krijgen. Museum- nu bureaus in Parijs (7 hebben niet, als in Lo- bezoekers kunnen hun Rue Balzac), Tours (58 tharingen, de mest- knorrende magen stil Rue Nationale), Dijon vaalten naast de voor- krijgen met warme (Place Darcy), Vichy deur als teken van dagschotels, koude (23 Ruc du Pare), Lyon rijkdom; wij houden schotels, sandwiches. (Place Bellecour), Rou- meer van een bloeme- vruchten, koude en aan (Place de ia Ca- tje. Fransen zélf zo warme dranken. Koffie thédrale), Cannes (Pa- langzamerhand ook. In 1S goedkoopst (0.60 Iais Miramar) en Nice '59 gestarte actie NF/- koude Icip 't (32 Rue Hötel-des-Pos- „Fleurir la France" duurst (//.SO NF). tes). (zoiets als „Tooi Frank- CORSICA MOLENKUNST ■rijk met bloemen") slaat lést aan. Deden Corsica zeer in trek. Is mar Biènrei verleden jaar 2-100 ae- te zien aan hotclbouw fSeine-el-Oise) op Ta meenten en 80.000 par- in voor dit eiland ver- Jtf S,n lichtstad liculieren aan mee. bazingwekkend tempo. ),,,le melen Mooist met bloemen Zijn nu in drie jaar elt f. L f TinSi omzoomde station was hotels bijgekomen. Ei- ).T,.tênaaIhuist !lie Airel (Manche) en land heeft nu 60 offi- SeTdkl'kèf ra Jleurigstc grenspost eiële toerlsteilhotcls jJÏÏJJL, ajïruooï- ma Thonne-le-Long (Meur- (2000 kamers) en 250 VSPSSLwarnattwiïd tlic-et-Mosem. „iet-fkl^sefrde ho- EET EK IS IN kamers) den gemaakt van hand- EEN MUSEUM geschept papier; van pravsïïr hotitt eifc boek worden met In drie Parijse musea meer dan 200 stuks op- (Louvre, Jen du Paume „Accueil de France" is gelegd. Men mag ko en Art Moderne) en in organisatie, die voor men kijken. In nabije paleis, van Versailles hotelreserveringen op kapel 'is schilderij en- zijn zelfbedieniiigsreskorte termijn (ingaan- tentoonstelling. MHVWIMMIIWMIHIWWIWIWIlWIIMIIIIWUMMWyWMWWWWWWWMWWWMMWMWIItlWWMMWMVJVWWIW V.Klein Venetië" noemt men in Colmar dit hoekje van dc oude stad, waar de huizen zich in ro mantisch slordige trant aan de oevers van de Lauch hebben ge groepeerd. vakwerkhuizen in het hart van de oude stad, de met loggia's en puntgevels rijk versierde patri ciërswoningen, 't Pfisterhuis, het Huis met de Hoofden, het Huis van de Ridders van Sint Jan, het oude tolhuis. Zie hoe verrassend het licht door die bochtige straat jes en langs die rijk gebeeld houwde gevels strijkt. STRAATSBURG W reemd eigenlijk: de Place Kléber ligt nauwelijks meer dan een steenworp van de Keh- ler-Brücke en toch is die Place Kléber, het hart van Straatsburg, éven Frans als de Place de l'Opéra en de Champs Elysées in Parijs. Misschien vinden de Straatsburgers het helemaal niet leuk, wanneer u zegt, dat hun stad zo Frans is,- want ze willen eigenlijk wel graag Europees zijn. NANCY Van Straatsburg naar huis terug staan u nog enkele heerlijke verrassingen te wach ten: een stukje Vogezen (mooi ste weg is via Dabo), het kasteel en park in Lunéville en dan Nancy, de hoofdstad van Lotha ringen. Zoek het centrum op: de Place Stanislas, zo genoemd naar de Poolse schoonvader van Lo- dewijk XV, die en dat ziet u daar zijn best heeft gedaan om Nancy (inclusief Lunéville) met Versailles te doen wedijve ren. Rodin, Héré, Jean Lamour en anderen hebben beelden ge maakt voor de paviljoens, het stadhuis, het park en de Are de Triomphe. Loop in ieder geval ook even het Musée Lorrain bin nen en vraag naar de vijf wand tapijten. Nancy prettig winkelcentrum (een gewild en passend welkom - tliuis is iets uit de kristalfabriek Daum van Nancy) is een fees telijke afsluiting van een rondrit door de Vogezen. Een landstreek, die voor u een openbaring zal zijn als u zich de tijd gunt. ïn de tuin van Jeanne d'Arcs geboortehuis in Domremy wiegen de voorjaarsbloemen alweer in de wind en aan het meer van Gérardmer beginnen de berken te groenen. Het is waar, u moet de conciergevrouw in Domremy nog optrom melen om het sombere huis van de Maagd van Orleans voor u te ontsluiten en in Gérardmer zitten de rolluiken nog voor sommige hotelvensters, maar toch is dit hét seizoen voor de. Vogezen. Beter gezegd: voor Elzas-Lotharingen, want ten slotte vormen de Vogezen maar één (donkergroene) edel steen van dit flonkelend sieraad tussen Rijn en Maas, Luxem burg en Bazel. De grootste edelsteen, toegegeven, maar hij krijgt zijn glans van de kleine spetter-diamantjes er omheen: Domremy, Bar-le-Duc, Riquewihr, Colmar, Straatsburg en Nancy om er een paar te noemen. ]\/T isschien kent u de Voge- ■LVi zen. Dat zou helemaal niet zo verwonderlijk zijn, want de Nederlanders staan daar over al op de tweede plaats; inder daad: na de Duitsers. Wellicht bent u er eens haastig doorheen- gereden op weg naar Zwitserland of naar de Rivièra. Dan hebt u waarschijnlijk het meer van Gé rardmer zo vol trapautootjes ge vonden, dat u geen water meer zag, versperden de fotografen de Route des Crêtes (de Bergkam- menweg, die in de lengte over de beurtelings beboste en kale heuvels loopt) en kreeg u de kans niet om het altaarstuk van Mathias Grunewald in Colmar van dichtbij te bekijken. Als u nu gaat of in de herfst, als de wijnoogst in volle gang is hebt u de Vogezen en alles wat daaromheen ligt voor u alleen. De hele majesteitelijkheid van de slingerende bergweg naar de Col de la Schlucht met tussen de meters en meters hoge dennen door het gezicht op de meertjes in de diepte, de hele schilder achtigheid van de straatjes in Remiremont, de eenzaamheid van het klooster op de Mont St. Odile, die hoog boven de pmge- ving uittorent en soms tot in de wolken steekt. VAKANTIELAND A Is u nu eens niet in dé Vo- gezen komt als haastige trekvogel, maar als vakantiegan ger zonder uitgesproken doel, dan komt u die Vogezen niet meer uit. Want dan vindt u op eens alles wat u in uw vakantie nu net gehad had willen hebben. Met voorop een prachtige natuur. Prachtig en machtig, maar niet angstwekkend beklemmend. Geen bergpassen en geen ravij nen om er de kriebels van te krijgen, maar bergwegen, hair pins en hellingen die u aan kunt, bestuurlijk en lijdelijk-meerij- dend. Een landschap met ver rukkelijk schilderachtige stadjes, romantisch rommelig gebouwd met verrassende steegjes, poor- toe kunnen voegen: de Voie de la Tristesse, de Route van de Ellen de, speciaal voor Nederlanders, die in de vakaritie eens willen griezelen. Men begint bij het oorlogsmu seum in Overloon in de Peel en rijdt via de begraafplaats van Margraten, het monument van Bastogne in de Ardennen en de heuvel van Sedan naar Verdun. Naar de slagvelden, waar in de eerste oorlog één miljoen men sen sneuvelden, meer dan Am sterdam aan inwoners telt. Wij houden niet van slagvelden en oorlogsmusea als toeristische aantrekkelijkheden, maar mis schien is het goed er nog eens aan herinnerd te worden en ze ker goed is het, de kinderen eens iets te vertellen aan de hand van die duizenden en duizenden wit te kruisjes, van het Ossuaire (knekelhuis) bij het geteisterde fort Douaumont. SPARREN r^\i u nu wel of geen slagvel - den wilt zien, rij toch in ieder geval zo, dat u via Dom remy met het Jeanne d'Arc-huis (waar u veel duidelijk zal wor den) naar Epinal rijdt. Epinal met z'n zeer bijzondere nieuwe eenvoudig omdat Colmar het mooiste stadje van Frankrijk is en omdat daar een collectie schil derijen te zien is, die men rustig een van de grootste kunstschat ten van de vrije wereld kan noe men: het altaarstuk van Mathias Grunewald. Colmar heeft een massa kunst schatten. Besloten als in Unter- linden en in de Sint Martinus, maar ook open en bloot zoals de WITTE HUISJES COLMAR olmar ja, een bezoek aan Colmar zou in feite ver plicht moeten zijn voor iedereen, die. zuidwaarts reist naar de Al pen, de zon van Italië of de ge zélligheid van de Rivièra. Dood- en moderne Notre Dame en z'n uniek museumpje met heiligen- prenten, ganze- en uilebrieven, is echt wel de poort tot de Vo gezen. Ga van Epinal de Moezel langs naar Remiremont en steek dan dwars over naar Gérardmer. Daar beginnen ze, de wegen te midden van de meters en meters hoge sparren, de heerlijke berg paadjes voor de klauteraars en die wijde vergezichten van de hoge wegen op de diepe dalen met hun meertjes en popperige I dorpen. Bij de Col de la Schlucht komt u op de Route des Crêtes j en ga daar zuidwaarts richting 3 Grand Ballon. Een van de aller mooiste routes van Frankrijk! Mulhouse is de moeite van een ommetje waard: moderne stad met een grote attractie voor de kinderen: de parkachtig aange legde dierentuin. Steek op weg naar Colmar beslist even aan in Eguisheim, een wel heel merk waardig Elzasser dorp. J n elk land, dat zich toeristisch 1 respecteert, vindt men te genwoordig routes-met-een- naam. Frankrijk doet daarin niet voor Duitsland onder. Over de bergkammen van de Vogezen hobbelt de Route des Crêtes, aan de oostkant erlangs loopt de Route du Vin. Door het noorde lijk deel loopt de Voie de la Li- berté (van Normandië naar Eindhoven) en van Bar-le-Duc naar Verdun de Voie Sacfée, de gewijde route, die ten slotte de enige was waarlangs mensen en materiaal naar het front bij Verdun konden worden ver voerd. Men zou er nog een aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 33