In de toekomst ook meisjes naar „Outward Bound" in Renesse I» klÈM Ut* KONINKLIJK GEZIN MET EEN HELIKOPTER NAAR HOOFDSTAD MOGELIJK LAATSTE MATTHaUS PASSION IN Z.-VLAANDEREN SNEEUW DEED IN GOES AUTO TEGEN GEVEL SLIPPEN DE BILT VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DUNDiOKD AG lö MAAKT 1962 WANNEER DE SCHOOL IS INGEBURGERD Bergschool in Ashburton (Eng.) geeft reeds jaren het voorbeeld WANNEER de cursussen in karaktervorming en harding voor jongens tussen 15 en 20 jaar aan de eerste ^Ontward Bound"- school in slot „Moermond" te Renesse eenmaal ingeburgerd zijn in de vaderlandse samenleving, wil men in de toekomst ook komen tot incidentele opleidingen voor meisjes. Het bestuur van de stichting, die voor de zee- en bergschoten in Nederland de verantwoording draagt, heeft deze mogelijkheid al over wogen, Daarbij vindt men dan het voorbeeld in de school van overeenkomstige signatuur in het Engelse graafschap Devon, vlak bij Arhburton in het ruwe, onherbergzame gebied van Dartmoor de bergen on op de hei zich een be trouwbare introductie naar de soms ongenadige maatschappij hebben ver worven. Daarmee stuurde men aan op vorming van karakter, eerlijkheid, zelfvertrouwen, initiatief en een on baatzuchtige teamgeest, gekoppeld aan leiderschap en de ontsluiering van verholen, dikwijls onvermoede eigenschappen in de meeste jongens. De beweging sloeg zo in, dat na de oorlog in Engeland een vereniging werd opgericht, die op het ogenblik het toezicht houdt over vijf scholen, waarop ieder jaar 4000 jongens een 26-daagse cursus volgen. De hertog van Edinburgh is er beschermheer van. Sinds 1051 volgen ook meisjes deze cursussen. In Ashburton heeft de stichting een school, waar jaarlijks een vijftal programma's met meisjes worden afgewerkt. Met name in de winter, wanneer de terreinen rondom deze school worden gegeseld door regen en wind, wanneer sneeuw en mist hen met een witte deken over dekken, is de opleiding een kracht proef voor de jonge meisjes, die uit de gelederen van alle maatschappe lijke groeperingen worden gcrecru- teerd. Twee-derde deel van de opleiding bestaat uit zogenaamde „buiten-acti viteiten". Na een korte periode, waarin de meisjes zich kunnen in stalleren en kennis maken met elk aar, worden zij al gauw losgelaten op een hard programma van oefenin gen en lichamelijke training, gevolgd door lange, betrekkelijk nog eenvou dige tochten over de hei inclusief beklimming van heuvels en kano varen op de rivier. Dan na een .Inleidende oefening in kaart- en kom- paslezen volgt het bivak en het han teren van touwen en knopen: liet echte proefwerk. Sober leven Sportieve vrouwelijke instructeurs nodig In het afgelopen jaar hebben vier groepen van 84 meisjes tussen 16 en 20 jaar daar een cursusprogram ma afgewerkt. Ze kwamen overal vandaan, uit de meest uiteenlopende sociale en intellectuele milieus; uit het Britse koninkrijk, maar ook uit hei buitenland. En met elkaar wor stelden zij zich heen door een leer gang van een veeleisend karakter, waarin van haar fysieke vermo gens het uiterste werd gevergd. „Karaktervorming door avontuurlij ke opdrachten". Dat was de opzet. „Eerst moet onze school gemeengoed zijn. In de verre toekomst een termijn is nog moeilijk te stellen zullen we ons natuurlijk ook met cursussen voor meisjes gaan bezig houden." Directeur J. H. Ranft van de Outward Bound-school in -Renesse ontwikkelt over dit volgende initia tief van de stichting al een plannetje. „Het zou dan bijvoorbeeld eens per jaar kunnen gebeuren. Daarvoor heb ben we dan uiteraard een aantal sportieve vrouwelijke instructeurs nodig. Het kan allemaal, maar op dit moment is de tijd er nog niet helemaal rijp voor." Het idee om meisjes naar de „Out ward Bound-scholen" te sturen dateert in Engeland ook nog maar van de laatste jaren. De grond slagen voor de „Outward Bound"- bcweging werden in de de tweede wereldoorlog gelegd door de reder Lawrence Holt en de pedagoog tlr. Kurt Hahn. Introducties Het programma dat dc laatste ont wikkelde. was er op gericht jongens zo te trainen, dat zij de gevaren van liet leven aankunnen en dat zij na het volgen van een strak opgebouw de reeks van avonturen op zee, in (Advertentie) DAMES U draagt toch ook liet beste en dus een Inca suède jasje Hooftman's KLEDING. Plein 19J/0, MIDDELBURG, heeft ze in voorraad. worden lezingen gegeven over spe ciaal vrouwelijke onderwerpen en. in leiders buiten de staf om proberen de visie van de meisjes op allerlei algemene zaken te verbreden. Tussen de leerlingen onderling wordt veel aandacht besteed aan liet houden van discussies, be sprekingen en spreken in het openbaar. Meisjes, die daarvoor belangstelling hebben worden in gedeeld in toneelgroepen en mu- ziekclubjes. Al deze activiteiten zijn erop gericht om de sluimer rende capaciteiten bij de meisjes te ontwikkelen. Rapport De hele cursus door houdt de staf een directeur, vier vrouwelijke en verschillende mannelijke instructeurs iedere cursiste goed in het oog. Haar algemene eigenschappen, zoals gedrag, moed. volharding, binding met de overige cursisten, vertrouwen en neiging tot samenwerking wordt getaxeerd en haar reacties op iedere uitdaging worden nauwkeurig ont leed. Al deze bevindingen worden gebundeld in een. vertrouwelijk rap port, dat wordt gericht aan de per soon. die toelating tot de cursus heeft aanbevolen en bekostigd. Daarin kan hij een overzicht vinden van haar karakter en haar mogelijheden. Op het ogenblik worden in en rondom het gerestaureerde „Slot Moermond" alleen nog maar jongens opgeleid. Zal het historische kasteel in de toe komst ook door meisjes worden bezocht? In Engeland geeft de „Outward Bound School" het voorbeeld. Wanneer de eerste Nederlandse school op dit gebied voldoende bekendheid en sympathie heeft verworven zal men ook een proef nemen met een cursus voor meisjes. i M M" NlEBk B. en w.: geen strandtenten op Zoutelandse boulevard Als dc prachtige en rustige beschutte wandelgelegenheid en het ongestoord kunnen ge nieten van het gezicht op de Schelde zou worden opgeof ferd, dan slachten wij de kip met de gouden eieren. Deze mening van b. én w. van Zou- telandc toegedaan. Daarom heeft het college besloten af wijzend te beschikken op een verzoek van do plaatselijke V.V.V. om toestemming te ver lenen tot het plaatsen van strandtenten op de boulevard. In deze merting wordt het col lege gesteund door een aantal badgasten en inwoners van Zoutelande, die op de eerste berichten over dit verzoek tot plaatsing van strandtenten bezwaren hadden ingebracht. Met b. en w. was men van me ning, dat de grote recreatieve waarde van Zoutelande juist in de rust ligt en deze rust wil het college ook zoveel mogelijk handhaven. Wel voelt het college er voor om zo mogelijk enkele inwo ners te helpen door een be perkte vergunning te verlenen voor de beide uitlopers van de boulevard, mits er voldoende looppad overblijft. Een boule vard vol strandhuisjes en zon nebadende of achter schermen liggende en zittende badgasten achten b. en w. echter uit den boze. Want hierdoor zou de prachtige en rustige beschutte wandelgelegenheid worden op geofferd. Geheel ten behoeve van de toeristen hebben b. en w. ook besloten in de gemeente een plattegrond van Zoutelan de in een kast aan te brengen. öbooooocxxxxxxwoooooooooooooooooooooa LANDING OP SPORTVELD In kleine 'gf-oépjes beginnen de meis jes daarna aan wat langere tochten door het gebied van Dartmoor, waar bij ze tenslotte drie dagen en twee nachten onderweg zijn. Dat betekent sober leven, soms in slecht weer, waarin ze hun eigen kamp moeten opzoeken en iririchten, hun eigen potje moeten koken en slapen onder een tentzeiltje. Ze beklimmen rotsen en werken zich tegen steile klippen op, maken ex pedities door gangen en spelonken, varen twee dagen lang in kleine bootjes op de rivier. Zij worden op geleid in het nemen van de leiding en in reddingswerk, daarnaast in het verlenen van eerste hulp in welke gevallen dan ook. De rest van de eursustijd is bestemd voor ontspan ning, recreatie en een grote hoeveel heid constructieve opdrachten in de geriefelijke school zelf. Daar worden ook de resultaten van de expedities besproken, ontleed en toegelicht. Er VAN 10T GESCHENK. Schoondyke gaat in de week van 18 24 maart collecteren voor HET GESCHENK. En dat gebeurt dan met ljjsten, waarop ieder kan inteke nen voor het nationale geschenk aan het Koninklijk paar ter gelegenheid van liet 25-jarig huwelijksfeest. Er is een comité van aanbeveling ge vormd, waarin zitting hebben burge meester J. C. Hoftijzer, ds. H. A. Bottenburg. ds. P. A. L. Erinkman. pastoor A. H. J. M. Dierick en de wethouders Joh. de Feytcr en P. W. Toesseint. Bovendien nog de heer J. M. van Baal, voorzitter van de Oran jevereniging. MAART Het blijft een boeiende maandde maand van maart 's Middays staat de zon hoog aan de hemel, 's avonds rcyent het en 's morgens vindt je de ■wereld wit terug. De ene dag is het voorjaar, zit de lente volop in de lucht en de andere dag roept De Bilt triomfantelijk idem zoveel graden vox&t om. Een afwisselend, bestaan, dat een heleboel mensen de griep bezorgt jen een heleboel andere men sen. extra werk. Zo Hu en dan" lijkt het er op of er nog maar twee cate gorieën mensen zijn, namelijk één met en de andere zonder griep. Al lemaal danlt zij maart, hevig roeren de zijn staart. En dat terwijl de len te volgende week toch officieel moet beginnen, sneeuw of geen sneeuw, zon of geen zon, griep of geen griep Maar niet. of zonder zon, het wordt weer lente, ren nieuwe lente vief, een nieuw geluid. Daar komt. maart, niet onder uit en dat is bij alle winterse narigheid toch een plezierige ge dachte BALPEN. Zestig bewoners uit Sluis wande len nu met een balpen rond, waar op staat „Anti Honger Actie". Zij kregen die als herinnering aan de wandelrally voor jong en oud, die het actie-comité „tien x tien" had georganiseerd. KLASSE. Een show van klasse is in Goes te zien geweest, ook voor de 10 x 10. Dat men een en ander, dat werd ge geven door klas 2a van de christelij ke ulo op prijs heeft weten te stellen bleek uit dc opbrengst: 115. SHOW (2). Nog een show: in St.-Laurens. Vrijdag 23 en zaterdag 24 maart in het verenigingsgebouw voor de 10 x 10. Het wordt een show van alle mogelijke verzamelingen, van de schedels van burgemeester Baas tot de vlinders en schelpen van de heer C. A. Edelman. SCHRIFTELIJK. Het schriftelijk examen van de Ver eniging voor Veilig Verkeer in Utrecht is ook. weer achter de rug. Voor 81 leerlingen uit dé vijfde en zesde klussen in Sluis zijn liet een paar moeilijke uren geweest. Schooljeugd zal gasten verwelkomen Het koninklijk gezin: het vor stenpaar en de vier prinsessen, zal op dinsdag' 8 mei voor zijn bezoek aan Middelburg per he likopter op het sportterrein aan de Nadorst arriveren. Zij zullen daar, behalve door de officiële genodigden, onder ineer ver welkomd worden door de Mid delburgse schooljeugd, die voor al' in massale optocht naar de „landingsplaats" zal trekken. De kinderschare zal een feeste lijk aanzien krijgen met feest- mutsen en vlaggetjes. Ter gelegenheid van het zilveren hu welijk van het vorstenpaar willen b. cn w. van Middelburg aan de leer lingen van de kleuterscholen, de la gere scholen en de b.l.o.-school tot en met de 4e klas een aandenken geven in de vorm van een beker, voorzien van een afbeelding van het koninklijk paar en gevuld met ver- j snaperingen. Voor de leerlingen van de 5e en 6e klas en die van het v.g.l.o. is de keus van het gemeen tebestuur gevallen op een speciaal voor deze gelegenheid door Anne de Vries geschreven boekje, getiteld „Oranje in zilver". B. en w, vragen voor dit alles aan dc raad een krediet van ruim 11.000 gulden. Daaronder is ook een bedrag van 5200 gulden, dat b. en w. willen, bijdragen voor het feestprogramma van de koninklijke vereniging Uit het Volk Voor het Volk. B. en w. willen medewerken onder die voor waarde, dat indien het vuurwerk bijvoorbeeld door de weersomstan digheden niet doorgaat het daar door bespaarde bedrag in mindering gebracht zal worden. B. en w. hebben aan Ged. Staten een bijdrage van 3500 gulden gevraagd, daar het koninklijk bezoek bedoeld is als een bezoek aan de provincie in Middelburg, FINANCIËLE MOEILIJKHEDEN Reorganisatie Hulster comité overwogen Binnen enkele weken zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen de jaar lijkse uitvoeringen van de Matthaus Passion. Zondag 1 april in de Basiliek te Hulst en zondag 8 april in de St. Baafs- kerk te Aardenburg. Indien de omstandigheden echter niet ver anderen, zouden deze culturele evenementen dit jaar wel eens voor de laatste maal kunnen worden gehouden. Zowel de „Stichting Matthaus Passion" te Hulst als de „Stichting Bach Comité" te Aardenburg zien na melijk geen kans met de huidige middelen de exploitatie sluitend te maken. In Aardenburg heeft men in principe besloten dit jaar de uitvoering voor de laatste maal te organiseren, tenzij men de komende maanden nog een oplossing vindt om de zaak financieel rond te krijgen. De stichting in Hulst heeft door middel van een circulaire* om financiële hulp gevraagd, omdat men het onverantwoord aclit op deze wijze door te gaan... Uit een gesprek met bestuursleden van beide stichtingen bleek ons dat de belangstelling voot de uitvoerin gen niet -is verminderd.. Al is het de laatste jaren in Hulst niet meer no dig om het aantal plaatsen met losse tribunes voor 900 tot 1200 personen uit te breiden. „Maar zelfs dat kon het jaarlijkse tekort niet wegwer ken 'omdat de tribunekosten gelijk waren aan de hogere opbrengsten",, aldus de heer P. van Geyt, secreta ris van de Hulster stichting. Hulst heeft zich in een circulaire fewend tot hen. van wie culturele elangstelling mag worden verwacht met het verzoek om donateur der stichting te worden. Verder z\jn ge meentebesturen e.n particuliere be drijven gevraagd om een bijdrage. De eerste reacties noemde de heer Van Geyt „niet ongunstig". Commissarisbenoeming bij Middenstandsbank De voorzitter van de Kon. Ned. Mid denstandsbond, de lieer P. G. van der Weel uit Gouda (vroeger te Colijns- plaatis met algemene stemmen be noemd tot commissaris van de Ne derlandse Middenstandsbank, Vandaag op pag. Kou geeft het nog niet op (Van onze weerkundige mede werker). Nog steeds blijven w(j in een te koude noordwestelijke luchtstroming. Van de laatste drie weken waren er 18 dagen met vorst in ons land. Vooral woensdagmorgen daal de de temperatuur in De Bilt tot 10 gr. Celsius. Na het jaar 1899 was zo laat in maart een zo lage temperatuur niet voorgekomen. De sneeuw, die er tijdens enkele buien valt smelt overdag op. de meeste plaatsen, weer weg. Langzaam dringt wat zachtere oceaan- lucht lot Ierland en Zuid- West-Engeland door. Mogelijk, dat deze zachtere lucht tegen het eind van de week dicht bij ons land komt, maar voor lopig blijven wrj nog in de kou. Zeer streng biyft hot in Scandinavië vriezen en de koude lucht is ook tot diep in Italië doorgedrongen. In Goes heeft de sneeuw liet verkeer, met name in de morgenuren, parten gespeeld. Tussen 8 en 10 uur werden drie aanrijdingen gemeld, waarvan twee een rechtstreeks gevolg van de sneeuwval. In één geval reed een auto van een dijk en kwam tegen een gevel van een woning tot stil stand (zie foto). De personenauto van J. C. M. uit Oudénb.os.ch kwam gistermorgen om 8 uur op de. 's-Heer Hendrikskinde- rèndijk in een slip.De bestuurder reed als gevolg daarvan met zijn auto van de dijk en kwam tot stil stand tegen een aan de dijk staande woning. Niet alleen werd de auto zwaar beschadigd, maar ook aan de woning werd schade toegebracht. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Zijn auto werd later door een takel auto van garage „Louisse" wegge sleept. Om tien uur. toen een hevige sneeuwstorm woedde, reed een door mevrouw W. S. uit Kloetinge be stuurde personenauto op het kruis punt HeernissewegKoninginneweg tegen de vrachtauto van A. Q. uit Goes. Beide auto's werden bescha digd. Kort daarop kreeg de politie de der de melding binnen. Dit keer was niet de sneeuw de oorzaak, maar was liet ongeluk te. wijten aan het niet verlenen van voorrang'. De per sonenauto van .J. J. van R. uit De venter. die nabij de Dam de rijks weg wilde oversteken, gaf geen voor- ï-ang aan de door M. J P. uit 's-Heer- Arendskerke bestuurde vrachtauto, die op de voorrangsweg reed. P. trachtte een botsing te voorkomen door zijn stuur naar rechts om te gooien. Het gevolg was echter, dat hij in de Frans den Hollanderlaan op een aldaar stilstaande bespannen wagen van J. W. uit Goes reed en deze beschadigde. Persoonlijke onge lukken rlerlcn zich niel voer Reorganisatie Eén der gemeentebesturen deed de suggestie het stichtingsbestuur te reorganiseren en op wat bredere ba sis te brengen. Met andere woorden daarin personen op te nemen uit an dere gemeenten. Het ligt in do be doeling' dat de Hulsterse stichting zich over deze suggestie gaat bera den. „Willen wij inet de uitvoeringen kunnen doorgaan, dan zal het steeds verder oplopende jaarlijks tekort moeten worden weggewerkt", aldus de stichtingssecretaris. De kosten verbonden aan de uit voering van de Passion belopen verscheidene duizenden guldens. Orkestleden en solisten zijn alle maal beroepsmensen waarvoor een hoge uitkoopsom moet wor den betaald. De 150 koorleden ko men weliswaar zuiver uit liefheb berij, maar het minste wat voor ben kan worden gedaan, is liet aanbieden van een warme maal tijd wat een behoorlijk bedrag vergt. Aardenburg heeft een voorlopige op lossing gezocht in het verhogen der toegangsprijzen. Verder heeft de Aar- denburgse stichting zich tot de Zeeuwse Culturele Adviesraad ge wend om via deze raad een verdub beling der provinciale subsidie te vorkrijgen. „Eigenlijk zouden wij een dergelijk verzoek samen met Hulst moeten indienen", zo zei het be stuurslid A. P. M. Goossens. „Maar verder dan een oriënterend gesprek hierover is het nooit gekomen". Aar denburg trok in 1961 een maximum aantal bezoekers. Na de uitvoering was er desondanks een tekort van 800. Gratis „Wat moeten en kunnen wij verder doen", verzuchtte de heer Goossens. Dc bevolking van Aardenburg heeft jarenlang gratis logies en maaltijden verstrekt aan de Amsterdamse deel nemers, die reeds een dag te voren overkwamen. Tot vorig jaar is dat goed gegaan. Maar dit jaar zullen de deelne mers de reis Amsterdam-Aarden burg v.v. op één dag maken. „Wij kunnen toch niet blijven schooien" aldps de lieer Goossens. „Alles wijst er op dat wij ook dit iaar geen bezoeker minder zullen trijgen dan voorgaande jaren. En toch weten wij nu reeds dat met de huidige financiële middelen de balans wederom een tekort zal aangeven. Moeten wij dan de zaak maar over geven aan de Z.V.U. Die draait toch wel door, ook al trekt de Z.V.U. soms niet meer dan een handvol mensen naar do culturele evenemen ton", zegt de heer Goossens oen beetje zuur. En even later, „maar dat willen wij ook weer niet". De beide stichtingen, zo bleek uit de gesprekken met de bestuurders, zjjn beslist voor continuering der uitvoe ringen. De bezoekers, die komen uit Haarlem en Antwerpen, uit Middel burg en Breda, zouden de jaarlijkse Matthaus-Passionuitvoering niet meer willen missen. WWWWN*WWN*MWWWV AdverteAtie) Ontdek ook liet fascinerende van filmen. Neem ook dc BROWNIE 8, de moderne camera met vele mogelijkheden, 98,-. FOTO VERSCHOORE GOES VLISSINGEN KRUININGEN ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden maar ook plaatse lijk een sneeuwbui Overwegend ma tige wind tussen west en noordwest. Temperaturen oplopend tot enkele graden boven het vriespunt ZON EN MAAN. 16 maart Zon op 6.54 onder 18.45 Maan on 13-19 onder 4:53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2