Enkele tips voor Oostenrijk Zwitserland in zeven dagen Brievenweger is belangrijk voor vakantie van familie Smits 't VAKANTIEPLEZIER Oostenrijk legt naarstig nieuwe wegen aan. In Ti- rol is Achsenstrasse klaar, Gerloostrasse van Oberpingau over Gerlosplatte is bijna gereed en in Opper- Oostenrijk is Haus- ruchstrasse uitsteken de verbinding van Vöcklabruck via Gniunden naar Salz- kammergut geworden. In december is de weg van St. Christophen door Wienerwald naar L'ressbaum geopend, terwijl van Vochdorf naar Kegau trajejct al klaar is. Ook door de beide laatste verbete ringen is de grote weg Wenen-Salzburg uit toeristisch oogpunt zeer fraai geworden. Nieuwe autoweg in hooggelegen Tauplit- zalm, Oostenrijk, is ge reed gekomen. Van Mittern uit kan men via zeven tot vijftien meter brede weg zon der moeite in fraaie natuurgebied komen. 17—18. Wie in Wenen niet weet waar te eten, belle „17-18". Weense telefoondienst geeft dagelijks tips in welk restaurant die dag spe cialiteiten worden aan geboden. H1MMELBERG. Bij vele vakantieplaat sen en -plaatsjes in Karinthïë, zuidelijkste provincie van Oosten rijk, is weer nieuwe ge komen: Himmelberg. Plaats wil gasten behal ve verstrooiing rust geven. Worden daarom rigoureuze maatrege len tegen lawaai geno men. FESTSPIELE IN OOSTENRIJK. Op bekend podium in meer bij Bregenz wordt tijdens „Bregenzer Festspiele" (20 juli tot 21 augustus) nieuwe operette van Robert Stolz uitgevQerd. Com ponist zal zelf de lei ding hebben bij „Trau- minsel". In Graz worden bij „Sommerspiele" (20 juni tot 14 juli) ter gelegenheid van tach tigste verjaardag van componist Iger Sta- winsky diens ballet „Vuurvogel" en „Oedi pus Rex" gebracht. Middelpunt van festivi teiten in Graz zijn ech te openluchtuitvoering van Shakespeare's „Een Midzomernacht- droom" en Beethovens opera „Fidelio" Slot Belvedère in Wenen, tenslotte, is achter grond voor hoorspel Waar de donkerbruine llz (links) de verre van blauwe doch eerder grauwe D'ónau (midden) en de melkkleurige Inn (rechts) samen stromen, ligt Passau. Daar begint de Donauvaart naar Wenen, die U gewoon op uw spoorkaartje mug ondernemen. Oostenrijk is méér dun alleen ■maar bergen. Dat bewijst deze rococo-kerk in Withering ten wes ten van Linz: een van de vele sprookjesachtig mooie kerken, die Oostenrijk rijk is. (Foto onder) met lichteffecten met titel „Das Spiel um Prinz Eugen in Belvé dère". Is elke avond tijdens zomerseizoen. Salzburger Festspiele worden van 26 juli tot 31 augustus gehouden. Wordt onder andere opera Iphigenïa in Aulis van Gluck ge speeld. Verder „Cosi fan tutte" en „Ent- fiihrung aus dem Se rail", „Figaro's Hoeh- zeit", en „Idomeneo" alle van Mozax-t en „II Trovatore" van Verdi. Ook balletliefhebbers kunnen weer aan hun trekken komen, even als minnaai-s van con certen en toneel. l'YHRNPAS. Autoweg tussen Opper- Oostenrijk en Stier marken over Pylirnpas is verbeterd. 0\er af stand van 5/, kilo meter zyn de moeilijke punten van dit traject, vroeger berucht om steile hellingen en moeilijke bochten, bij gevijld. Gebeurt zelden, datU héél land in één vakantie kunt zien, laat staan in één week. Dat kan in Zwitserland en wel op een zeer charmante, doeltreffende en niet te vermoeiende manier por postauto. De Zwitserse P.T.T. or ganiseert namelijk met haar com fortabele postbussen zevendaagse rondreizen van Bazel uit, die 1 in staat stellen, dit boeiende land in al z'u verrassende variaties te le ren kennen: de steden en nieren in het centrum, het nog ongerepte oosten, het mondainere gebied van Sankt Moritz, het warme Tessin ten zuiden van de Alpen, het wat (nóu ja) deftiger gebied van liet Meer van Geneve eh het verruk kelijke westen. Een zéér bijzondere tocht, want hij gaat door 4 landen: Zwitsei'land, 'l door vier landen: Zwitserland, hel vorstendom Liechtenstein, Italië en Frankrijk. Hij voert langs de bekendste meren Viei'woudste- denmeer, Comomeer, Meer van Lugano, Meer van Thun en Meer van Genève); hij leidt over de Al pen (aan passen geen gebrek: Kiausen-, Julier-, Majola-, Golt- bard-, Furka-, Grimsel- en Pillon- pas), langs de Rhönegletschcr ja, er blijft zelfs nog een vrije vrijdag over om van Interlaken uit tochten te ondernemen in het hart van dc Alpenwereld van Bcr- 1)01' Oberland, o.a. naar Jungfrau- joch. Vertrek elke maandag van 11 juni tot 17 september van Ba zel, 's zondagsavonds in Bazel terug. Prijs alles inbegrepen van Zvv.fr. 325 af, dat is rond 275. Folder bij Nationaal Zwitseis Vex-keersbureau, Koningsplein 11, Amsterdam-C. De postbussen rijden dus in hoog seizoen. Gaat U in voor- of na seizoen naar Zwitserland, dan kunt U gebruik maken van de acht- en tiendaagse leizen, die door een reisbureau en het „Stad- tisches Verkehrsbüro" van Olten in Zwitserland worden georgani seerd van Bazel uit. In achtdaag se is driedaags en in tiendaagse een vijfdaags verblijf op dc Belt- nieralp opgenomen. Verder orga- niseren reis- en verkeersbureau "Pen kampeerder rekent in grammen. En dat rekenen ge- •*-J beurt haarfijn: zoveel gram slaapzak, zoveel gram tent, keukengerei, kleding. U kunt ervan op aan, dat de kampeer ders, die u van de zomer weer overal zult zien, op de fiets of wandelend, in de trein of op een brommer, precies hebben uitgekiend wat wel en wat niet mee moest. Wel, omdat er nog ruimte was, niet omdat wat thuis bleef te zwaar woog. Tevèel grammen. - Een een, kampeerder zal lieus niet te veel grammen meesjou wen op zijn vakantietoebt. Hij zoekt zijn spullen in lichte ma terialen, die het makkelijkst zijn te vervoeren èn praktisch zijn. En een kampeerder heeft nog wel eens iets in zijn uitrusting, dat nu niet bepaald dagelijks wordt gebruikt. Ook niet dooi de huisvrouw thuis. Neem nu bijvooi-beeld het kamp schopje, dat een belangrijk on derdeel is in de uitrusting van de heer J. A. Smits (46). Dat schop je gaat altijd mee op de kam- peertochten van dë familie Smits. Elk jaar weer, vanuit Vlissingen naar het buitenland en naar het Zwingebied bij Cadzand. Twee endertig jaar lang al kampeert de heer Smits 32 jaar gaat dat schopje al mee. „Niet om een gootje te graven om de tent voor regenwater of zo. Dat doen wij nooit. Gewoon de tent op een, verhoging in het terrein neerzet ten, dan glijdt het tegenwater wel weg. En bovendien, waar wij nu al weer een paar jaar kamperen (Frankrijk - Bretag- ne) daar ï-egent het nooit zo veel." Het kampschopje dient om een putje te graven voor het oprui men van afval, lege blikjes, pa pier. Men geeft gehoor aan de bekende wens „Laat niet als dank voor het aangenaam ver pozen, de eigenaar van het bos de schillen en de dozen". e. heer Smits is kampeercon- sul van deA.N.W.B. in Vlis singen en heeft in de 32 jaar dat hij kampeert (vroeger met een paar vriendjes, nu met echtge note en twee kinderen) aardig wat kampeer-ei-varing opgedaan. „De uitrusting, die we meene men is altijd zo licht mogelijk; niets te veel, maar uiteraard ook niets te weinig". „Met kamperen kan je je echter een hoop com fort ontzeggen en des te meer waardeer je dan dat comfort als je thuis bent". Slapen doet de familie Smits-op- Advertentie) vakantie op een halve centimeter dik schuimplastie. „Niet om zacht te liggen, maar het is warmte- isolerend." Daar horen slaapzakken bij met donzen vulling, 's zomers 900 gram en 's winters 1100 gram. „Met Pinksteren kunnen we wel toe met de 900 gram" komt doch ter Marianne (16) er bij. Met Pinksteren gaat de familie Smits de spullen uitproberen in de om geving van Cadzand („Het is daar rustig zo'n paar dagen wel fijn"). En dan in de zomermaanden naar Frankrijk. Per trein een deel en de rest te voet tot er een geschikte kampeerplaats is ge vonden. Daar worden de tenten opgezet, voor Marianne en zoon tje Janbert (11) elk een eigen tent van een kilo of vier en een tent van twee meter in het vier- kan, ongeveer 5 kg, voor het echtpaar. „Wel uitkijken waar je je tent neex-zet, niet op stenen of prikkels. Wij hebben eens een tent op een mierenhoop gezet! In de winter goed droog en niet ingepakt laten staan, maar uit hangen." In de rugzakken wordt zo'n beet je alles opgeboi-gen, de slaap zakken, grondpennen, tenten, tentstokken, pannen. „Wij nemen nogal eens opvouwbare, plastic wateremmers mee, die zijn niet zo duur ook", vertelt de heer Smits. Zijn vrouw voegt er aan toe: „die metalen verongelukken altijd, ze wordexi altijd lek en canvaszakken zijn zo gauw vuil, allemaal aangroeisel." PLASTIC Y eel wat in hun uitrusting is van plastic: een wasbakje, bekers. „Nooit aluminium kroe zen, die kan je niet vastpakken als er wat heet vocht in zit en emaille gaat kapot." De primus wordt apart gehou den, want die wil nog wel eens lekken. In het buitenland kan het moeilijk zijn om petroleum voor de primus te krijgen, een butagasbrander is dan heel ge schikt met een gevulde fles van 1 kg erbij. Brandzalf voor de primus hoort erbij. „Als er anti-slangengif was, dan zouden we dat ook mee nemen. Een tijdje geledeix dar telde er een slang tussen de kookspullen rond en 's avonds, wanneer we de struiken met een lamp doorzochten, dan ritselde het van jewelste." Voor de nacht neemt men een zaklantaarn mee met een draad, die er aan bevestigd is en waar aan weer een lampje zit. Het lampje kan ergens in de tent worden opgehangen. Er moeten wel voldoende batterijen zijn. „We zitten er altijd genoegelijk bij te kaarten, het gaat echt goed." Een petrolielamp lekt nogal eens, dus die willen we niet meer meehebben. En kaar sen is niet zo veilig. „Het is tegen mijn principes" zegt dochter Ma rianne. Welke principes dat zijn is niet helemaal duidelijk. De principes van een kampeerder? BLIKOPENER |7en extra stormlijntje om de tent te verzekeren bij storm is is echt geen overbodige luxe. Het is altijd zo'n tien meter scheei'lijntouw, die we normaal als waslijn kunnen gebruiken, zo tussen een paar bomen in. We hebben altijd de kleinste blikopener bij ons, zo een van een dubbeltje. Sinds ze eens van ons een aardappelschilmesje hebben gegapt met een ba naan het enige dat we ooit zijn kwijtgeraakt nemen we ook maar een extra mesje mee." Tot slot dan nog de papieren: een kampkaart van de Neder landse Kampeercentrale in Den Haag, die in hetzelfde gebouw huist als de A.N.W.B., kampeer- paspoorten, die men krijgt na het afleggen van een proef. Met zo'n kampeerpaspoort komt men gemakkelijker op terreinen, die niet als kampeerterreinen dienst doen. Bij een boer bijvoorbeeld. Voor het buitenland is verder gemakkelijk een kampecrcarnet van de A.N.W.B. „Voordat wij weggaan teilen we alle grammen bij elkaar. We wegen bijna alles op een brie- venweger en verdelen dan de lasten. Hoe ouder mijn zoontje wordt, des te minder krijgen de vrouwelijke partners te dragen. Want ook als we gaan kamperen blijven we heren". begint nu al kies uit onze grote collectie LEUKSTE thy in Somerset. Kras achtdaagse tocht naar Vicrwoud- Middelburg, L.Noordstraat2,te!.2356 steden- of Thunermecr. a OOSTENDE-DOVER Vervoer over lijn Oost- Twaalf lieflijkste dorp- ze'- alvast even op uw ende-Dover laatste ja- jes in Engeland zijn Engelse kaart aan. ren enorm toegenomen, (blijkens enquête on- SCHOTLAND Cijfer van '60 was nog der toeristen): Bour- Kunt elke zaterdag z.o- hoger dan dat van Ex- ton-on-tlie-Water in we[ Van Amsterdam po-jaar '08: 1,3 miljoen Gloucestershire; Castle als van Rotterdam met outokaarteil/ reis- en taal- passagiers en 67.000 Combe. Wiltshire; Chil- Gibson Rankine Line auto's. Druk gebruik is ham, Kent Clovelly, naar Leitn iu Schot- gidsen en plattegronden, gevolg van grote fre- DevonDownhamlaud. Retour voor- en quentxe en korte over- Lancashire; Dimster, uaseizoeu 18 pond en tocht (3 uur 20 minu- Somerset; Finching- 's zomers 22 pond. Ne ten). Is weer nieuwe field, Essex; Kersey, men ook auto's cara- „carfcrry" in aanbouw; Suffolk; Luss Dunbar- vans, motoren, hrom- „Roi Baudouin"; wordt tonshire; Milton Ab- mers en fietsen mee. achtste schip na oor- bas, Dorset, North Bo- Overtocht duurt 30-36 log. vcy, Devon en Schoor- uur. HILDERNISSE Medewerkers De jongedame en de jongeman, die graag hun medewerking ver leenden aan de foto's iu deze Krïs-Kraskrant, zijn Paula v. d. Broeke en Piet Hollestelle, twee leerlingen van de rijkskweek school in Middelburg. De vakantiekleding en verdere accessoires, die Paula en Piet op de foto's dragen en nodig hadden, werden beschikbaar gesteld door: Sportliuis Imanse, Lange Delft Middelburg (kleding, tent en kam- peerbenodigdheden) Lederhuis Bijou, Lange Delft Mid delburg (koffers en tassen); Streekvervoer Walcheren, Markt Middelburg (toeringcar) Garage Kees Huybregts, Blauwe- dij" Middelburg (scooter). Rekenen in grammen:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 27