Toeringcar zoekt bijna elk plekje in Europa als reisdoel Juni en juli beste maanden voor een mooie vakantie Kust wordt eivol in hoogseizoen GENIET Tips voor eigen land PROVINCIALE ZEEUWSE CO <J RANT HET DOORLEZEN van een reisgids, in het kader van dit verhaal van een toeringcarbedrijf-gids, is een interessante en bovendien de aardrijkskundige kennis verhogende bezig heid. En al worstelden we dan slechts dergelijke wetens waardige boekwerkjes door van drie Zeeuwse reisonderne mingen met bussen: die van het reisbureau Cebuto, waarvoor (onder meer) het Streekvervoer Walcheren te Mid delburg de honneurs waarneemt, die van de BreHe-tours te Middelburg en die van de gebroeders Van Fraassen en Zonen te Vlissingen (de „Pelikaan-cars") niettemin kwamen we tot de ontdekking, dat zowel elk plekje van Nederland als van Europa als reisdoel uitgekozen kan worden. Van De Rijp, de mooie rodelbaan naar Holten, Urk, het Uddelermeer, van het Berner Oberland tot Denemarken en Spanje toe. Met de fraaiste superlatieven (overigens terecht) weten de reisbureaus hun vakantiedoelen aan te prijzen. ;,Zwitserland'\ zo vermeldt één der reisgidsen onder meer, ,,'n Juweel van een toeris- tenland, dat de indruk maakt of al wat mooi, groots en overwel digend is in de natuur, op dit kleine stukje Europa is samen gebracht. En als dit verrukkelijke land nog verfraaid wordt bij avond door het zogenaamde „al- pengloeien", dan groeit het uit tot een sprookje dat werkelijkheid is geworden, lieflijk en onverge telijk". En de achtdaagse reis naar het Italiaanse landschap „met zijn onvergetelijk mooie entourage en kleuren brengt de bezoeker in een aparte stem ming We noemden de achtdaagse reis naar ItaliëZwitserland. Maar de mogelijkheid voor de te kiezen reisduur is al even groot als die voor de vakantieplaatsen. Van één dag tot twintig (Marokko) of 25 dagen (Griekenland) toeren de fraaiste touriugcars met hun gas ten langs de bezienswaardigheden van Nederland en Europa. DAGTOCHTEN De één-daagse busreizen strekken zich uit over Nederland-binnen- dagbereik (als grens ongeveer de lijn Amsterdam plus Volendam tot en met de Veluwe), praktisch (vanuit Zeeland) geheel België, Noord-Frankrijk en Monschau, een graag uitverkoren plaats in het Duitse Eifelgebergte. Verder worden één-daagse busreizen ge maakt met toeristen, die in Zee land hun vakantie doorbrengen en de provincie zelf of de trekpleis ters in de buurlanden willen be kijken. Deze dagtochten mogen zich in een flinke belangstelling verheu gen, maar dat geldt zeker ook voor de twee- of driedaagse toch ten. Mogelijkheden ook hier te over: 2 dagen Brussel, 2 dagen BrusselNederland, 2 dagen Ne derlandMayen-Eifel, 2 dagen Luxemburg'Belgische Ardennen, vervolgens 3 dagen Nederland, 3 dagen Groothertogdom Luxem burg, 3 dagen LuxemburgDuits land, 3 dagen EifelgebergteAlir- JRijn, 3 dagen Parijs enz. Een „reis met een vrolijk doel en een reis voor vrolijke mensen", zoals de gids zegt, is die van 4 dagen naar Königswinter in Duitsland. Andere vierdaagse rei zen gaan naar de Harz, de Arden nenLuxemburg, Parijs, of de Duitse wijnstreek (in het najaar). Vijf dagen zijn uitgetrokken' voor bij het vakantieplannen makenen na uw reis van: „mooi Nederland", voor het Rijn en Taunusgebergte, ook voor Pa rijs, naar Koblenz, naar Zwitser land en de Vogezen. Dan komen we aan de „weekrei- zen" van 6, 7 of 8 dagen. Naar Beieren, naar het Zwarte Woud, naar Tirol, naar Zeil am See en de „Gross Glockner", naar Duits landOostenrijkItalië, acht da-> gen ZwitserlandItalië, een reis waarvoor grote belangsteling be staat. 10 DAGEN EN MEER Voor de „allermooiste streken" en „typische plaatsjes" 10 dagen naar het Gardameer en Venetië, OostenrijkSalzburgerland Saalbach, Wenen en Donaugebied, vervolgens 11 dagen naar Italië en de Dolomieten, of 12 dagen ZwitserlandItaliëLocarno. Nog een stapje verder en men is 14 dagen in Spanje, 14 dagen in WenenKarinthiëVenetië aan de Italiaanse Rivièra, 17 dagen in Italië, 25 dagen in Italië—Grie kenland, 18 dagen in SpanjePor tugal, 21 dagen in Zuid-Spanje Marokko enz. Het zijn allemaal reizen voor fiju- proevers op het gebied van vakan tiegenoegens, naar gebieden met enorme mogelijkheden. Dit jaar heeft één der reisbureaus een nieuw doel „ontdekt", namelijk Denemarken, waarheen de bus een tocht van acht dagen maakt. DE GOEDE REIS Het wordt de vakantiegangers, die met de toerwagens zoveel da gen vrijheid en ontspanning zoe ken, wel bijzonder gemakkelijk gemaakt. Het enige wat de bus passagier eigenlijk te doen heeft is de goede reis te kiezen; de soort die overeenkomt met zijn verlangen en mat zijn portemon nee. Voor de rest zorgen het reis bureau en de reisleider. Al maan den van tevoren zijn ze er op uit getrokken om fraaie plekjes uit het enorme „vakantieland" in nieuwe reizen onder te brengen één van de reisbureauleiders heeft zelfs een jarenlange studie gemaakt van de mogelijkheden, die de Europese landen bieden maanden van tevoren ook zijn er plaatsen gereserveerd in vele Europese hotels, ze zorgen er voor. dat zelfs in het kleinste Spaanse stadje een „Hollandse middagpot" op tafel komt, kort om aan niets zal het de buspas sagier op zijn tocht ontbreken. Uiteraard konden we slechts een beperkte scala van de verschillen de autocarreizen, standplaatsrei- zen, jongerenreizen en andere rei zen de revue laten passeren. Want er zijn honderd-en-een mogelijk heden om een vakantie-per-bus mee te maken. Maar steeds weer streven de reis- bureaus er naar om het vakantie trips „zonder zorgen" te laten worden. En de chauffeurs en reis leiders van de wagens maken de tochten steeds weer met evenveel plezier mee. Zelfs wanneer ze al enkele keren in dezelfde plaats of streek arriveren. „Want men ziet nooit precies hetzelfde. Het is altijd anders, al is het enkel maar het weer zo vertelde één der reisleiders. \17at zijn de vooruitzichten voor een vakantie aan zee? Zijn er nog huisjes vrij? Bij informatie is ons dit ge bleken, dat het hoogseizoen, in het bijzonder op de Wadden eilanden, zeer druk belooft te worden. Op vele plaatsen zitten hotels en pensions, zomerhuizen, bungalows en kam peerterreinen naar de verwachtingen volgens aanvragen, boekingen en al zo meer vooral in de bouwvakweken propvol. Die bouwvakweken, laatste week van juli en eerste van augustus, vallen samen met Duitse bouwvakvakanties. Ook Nederlandse en Duitse schoolvakanties lopen gelijk op. In het hoogseizoen (juli en augustus voornamelijk) zal het dus transpireren worden vanwege het gedrang en ongeacht het weer. Velen krijgen de smaak van juni te pakken en doen op eigen initiatief, als het om kinderen en werk kring kan, aan vakantiespreiding. Dat Pinksteren in juni op de 10e en 11e valt, schijnt ook van invloed op de grotere drukte in die maand te zijn. Met Pasen wil het hier en daar ook wel druk wezen (22 en 23 april en de week er voor en er na). De Duitse vakanties lopen 25 augustus af. Na die tijd is er dus wèer meer ruimte om adem te halen. Vrij strand en vrije dui nen zijn er nog genoeg in NederlandMaar van zand en zon alleen kan de mens niet bestaan: hij zal 's nachts ook een onderkomen moeten héb ben. En dat wordt in het hoogseizoen lastiger. Tenzij hij er zelf tijdig voor heeft gezorgd KOSTUUMMUSEUM Is unieke collectie kostuums uit vroeger tijden te zien in statige achttiende-eeuwse patriciërshuis Lange Vijverberg 1Den Haag. Inrichting is zoveel mogelijk in stijl gehouden. Is héle jaar van 1017 uur open, 's zondags van IS17 uur. Op woensdagavonden van S10 uur. PIER Scheveningse pier is ook nu al open. Van 9—18 uur. Op zaterda gen tot 23 uur. CORSO Bloemencorso van bollenstreek wordt zaterdag 28 april gehouden: elf uur van Sassenheim-Zuid door Sassenheim, Lisse en Hillegom naar Bennebroekdrie uur zélfde weg terug. Vrijdag kan men op bouw bijwonen in H.B.G.-hallen in Lisse, zondag en maandag daarop zijn wagens te bewonderen in hallen van Hollands Bloemen- kuis in Lisse. Is nog groter ani mo voor bouw van wagens dan verleden jaar. ZEE-AQUARIUM Ondergronds zeewateraquarium in Bergen aan Zee is geheel geres taureerd. Honderd soorten zeevis (ook tropische) zwemmen rond in 44 bakken; zeer fraai gezicht. Open van tien tot zes. Is óók een zee-aquarium in Delfzijl dat zèèr de moeite loont. KEUKENHOF Keukenhof in Lisse opent, ijs en weder dienende, op 29 maart. Zal dan van 8 's mor gens tot half uur na zonsonder gang open zijn. 260 M2 BOS DE MAN Hebben in Nederland 260.000 ha bos, dat is 30 m2 de man, wat héél weinig is. Verreweg het minst van alle E.E.G.-landen. Oppervlakte neemt trouwens toe: is in tien jaar 10.000 ha bijgekomen. Naald- houtbossen zijn in ons land tal rijkst: 6l pet. Dan komt hele tijd niks en dan loofhout met 14, ge mengd met 12, hakhout met 9, grienden met 2 en kapvlakten met 3 pet. MUSEUMGEMAAL BIJ GENEMUIDEN Gemaal van polder Mastenbroek bij Genemuiden wordt museum. Staat Neerlands oudste tot nu toe dienst gedaan hebbende stoom machine: 104 jaar oud; trok al duizenden stoommachine-enthou siasten uit binnen- en buitenland. HOFSTADBLOEM Haag krijgt grote bloemententoon stelling: de „Hofstadbloem". Van 19 tot en met 29 april in Hout- rusthallen. Ook fruit. Open van 9-23, op zondag van 10-23 uur. ANTIEKBEURS Datum van veertiende Oude Kunst- en Antiekbeurs in Delft staat al vast. Is van 24 augustus tot en met 12 september in Prin senhof. T n enkele dagbladen werd dezer dagen de opmerking ge- 1 maakt dat augustus de laatste jaren veel van zijn zomers karakter heeft verloren en meer op een herfstmaand begint te lijken. Moeten we deze uitdaging aan ons klimaat aan vaarden en de „grote vakantie" een maand eerder plaatsen? Voor de meeste leerlingen van middelbare scholen en zeker voor de lagere schoolkinderen vallen de zomerse vakantie weken in de tweede helft van juli en in augustus. Reeds jaren gaan er stemmen op om hiervan te maken: tweede helft van juni en heel juli. Is hiervoor iets te zeggen? We zullen vier faktoren onder de loep nemen: temperatuur, zonneschijn, regenval en luchtvochtigheid. De temperatuur. Het gemid deld dagelijks maximum schommelt in juni (in de laatste halve eeuw en te De Bilt) rond de 20 graden, in juli rond de 22 en in augustus rond de 21. Dat verschil is betrekkelijk gering en legt weinig gewicht in de schaal. "Wel moeten we opmerken, dat er eind of half juni dik wijls bij noordenwinden een koude-inval optreedt die be kend staat als de „Europese moesson". Aan de kust kan een koude zeewind met mist banken een zomerdag grondig bederven. Wat het aantal zo- gevolgd door juli. Juni is ge middeld tamelijk droog, voor al aan de kust doordat het zeewater nog relatief koud is. Nu is het waai-, dat de vele neerslag van de volle zomer dikwijls tijdens onweersbuien valt, zodat een vakantiedag nog niet totaal bedorven be hoeft te zijn. Kijken we naar de dagen waarop minstens één mm regen valt (cijfers over de laatste halve eeuw) dan blijken er dat in augus tus 12 te zijn, in juli 11 en in juni 9. Augustus komt dus alweer niet mooi te voor schijn. Voor Zwitserland blijlt September troef Opvallend hoeveel mensen zonder kinderen en men sen met oudere kinderen gewoonweg uit de sleur in juli en augustus met vakantie gaan. Zélfs naar het zuiden, terwijl ze toch op hun vingers kunnen natellen 1. dat het dan nog niet eens meevalt een dienstbodenkamertje in een ho tel te krijgen en 2. dat het er snik-en-snikheet lean zijn, zó dat er van wandelen en ver kennen vaak niets komt. Hebt U Zwitserland op het program denk dan eens aan september. Het is voor hei Alpenland een van de mooiste maanden: hel der weer en weinig regen. Bo vendien kunt U dan te kust en te keur gaan in de hotels, pen sions en chalets. Mooie periode duurt doorgaans tot midden- oktober. merse dagen betreft: juni telt er gemiddeld 5, juli 8 en d. Luchtvochtigheid. Ogenschijn- augustus 6. (gemeten over 1921-1950). b. Juni heeft natuurlijk de lang ste dagen, maar is het ook de zonnigste maand? Dit is- in derdaad het geval, de zon schijnt dan gemiddeld 7 uur per dag, in juli is dit onge veer 6l/2 uur en in augustus 6 uur. lijk is dit punt niet van be lang, maar dit is een onjuiste opvatting. Warm weer dat tevens droog is, kunnen we veel beter verdragen dan warm en vochtig weer. We spreken dan over broeierig, drukkend en benauwd. Augus tus is de slechtste maand, dan volgt juli, terwijl drukkend, onaangenaam weer het minst in juni voorkomt. Van de drie zomermaanden is augustus de natste, op de voet Alles wijst er dus wel op, dat we niet te lang moeten wachten met het nemen van vakantie, juni is over het algemeen zonnig, vrij droog, soms wat schraal en koud (vooral 's nachts). Juli blijkt uit de cijfers de zomermaand bij uit stek te z(jn. Augustus laat soms al herfstweer zien. Deze maand is natter, minder zonnig, dikwijls drukkend. De avonden worden al korter, de zomer is retour, al kan eind augustus of begin (soms zelfs eind) september nog zonnig, warm weer brengen. De beste perioden van de zomer vallen dus in juli (heet deze maand niet van ouds; zomer maand?). Is er dus niet veel voor te zeggen niet langer te praten en te mopperen, maar de knoop door te hakken en de vakanties en examens een maand vroeger te. stellen? De.zonnige. Corsicamse kust

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 25