Brugge en Gent zijn niet de enige kunststeden! Triest is niet zo triest Steenbokken springen in het Gran Paradiso Tips voor zonnig zuiden Bij buurman Belg PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 p en adviesje: als u in Italië 1-J eens iets aparts zoekt, ga eens naar de „Riviéra van Triest" aan de Joegoslavische kant van Adria. Triëst is een uitgezocht oord aan zee, met vlak bij ber gen, niet tè warm, niet tè mon dain, niet tè dit en niet tè dat. De bevolking is er vriendelijk en gastvrij. De stad zelf heeft nu ongeveer 280.000 inwoners en is de groot ste plaats van de provincie Friu- li-Venezia Giulia, die zo n beetje tegen de Joegoslavische grens ligt. Triëst is een van de belangrijkste havens aan de Adria en heeft dus ook op die wijze al volop ver tier. Triëst dateert van de elfde of de twaalfde eeuw vóór onze jaartelling. Het heeft een leven dige geschiedenis en is nogal eens van eigenaar verwisseld. Er zijn dan ook veel oude en klas sieke gebouwen van allerlei ori gine onder andere uit de Ro meinse tijd. In de stad zelf hoeft u zich dus heus niet te vervelen. U kunt er wandelen, musea bekijken, rustig langs de haven zitten of ergens lekker gaan eten er worden in de restaurants veel visgerech ten geserveerd. Van Triëst uit kunt u dan per motorboot tocht jes over zee maken naar plaats jes aan de kust, zoals Miramare (kasteel), Barcola (mooie boule vard met zwembaden), Sistiana en Muggia. Aanbevelenswaardig is ook een bezoek aan Opicina, vanwaar u een mooi uitzicht over Triëst hebt en aan de Grotta Gigante, de grootste grot ter wereld met een hoogte van 136 meter. Van Triëst uit zou u Joegoslavië kunnen bezoeken (Dalmatische kust!), maar dan moet u daar vóór u van huis gaat rekening mee houden, want Joegoslavië vraagt een geldige pas èn een vi sum! tien dagen nodig. Laat staan, dat er een Nederlandse toerist zou zijn, die Italië kent. Hij kan Si cilië hebben gezien, genoten heb ben van Capri, gegriezeld heb ben in Pompei, verkoeling tegen de Romeinse hitte hebben ge zocht in de Sint Pieter en ge skied hebben in de Dolomieten, maar laat niemand beweren, dat hij Italië kent. Dat hoéft ook niet. Italië is geen land dat zich gekend wil zien het wil genoten worden en er zijn weinig landen in Eu ropa, die zoveel te genieten ge ven. Zowel op culinair als op het gebied van natuurschoon, schil derkunst, beeldhouwkunst en le venskunst. Want dat is óók een genot: mensen te kunnen zien leven, te kunnen zien eten en te kunnen zien luieren. nog het meest bescheiden en die lenen zich daardoor ook meer voor familievakanties. Blanken- berge en Oostende hebben het divertissement het hoogst opge voerd met Kurzalen en wat dies meer zij. „Wat dies meer zij" is onder andere de roulette en hoe verleidelijk het ook is: pas op! Een gewoon mens zoals u en ik, die een jeton van tien franskes inzet, zal nooit als een miljonair uit België terugkeren. Om aan de roulette rijk te worden moet men een 'bats franken inzetten met het risico, dat men die in één klap ook kwijt is. En dat is men doorgaans, want die fraaie casino's daar worden niet betaald uit de gemeentelijke tekorten, maar uit üw verlies. Het zij u een (overigens fraai) teken aan het strand! Wanneer u de Grote Sint Bernhard over bent en Aosta hebt bereikt, slaat u linksaf het dal van de Dora Baltea in, richting Kleine Sint Bernhard. Vóór Villeneuve slaat u weer rechtsaf het dal in naar Cogne, het dorp van de zingende mijnwerkers en de kantklossende vrouwen. Daar eindigt de wereld en begint het paradijs: het nationaal park Gran Para diso dat zijn naam niet maar zo heeft gekregen. Gran Paradiso is het grootste na tionale park van Italië: 60.000 hectare in oppervlak op de (plat te) kaart, maar alle hobbels en bobbels meegerekend is het 200.000. Die bobbels reiken tot over 4000 meter en men vindt de hoogste in de bergkam, die even wijdig met de Orco loopt, welke rivier de zuidelijke begrenzing is van het in omtrek rond 150 kilo meter grote nationale park. Vijf dalen priemen het nationale park in en als u in Cogne bent, staat u voor één ervan: het roman planten en insekten, dan hebt u de kans dat u dieren ziet, die zich hier in volle vrijheid kunnen be wegen onbedreigd door jagers (die er in Italië veel zijn en die graag op alles wat beweegt en vliegt schieten!). De hoofdbewoner van Gran Pa radiso is de steenbok en u kunt hem in grote kudden door de bergen zien hollen (verrekijker meenemen!). Maar daarnaast kunt u gemzen, vossen, hermelij nen, marmotten, sneeuwhazen tegenkomen. Boven u wiekt de koningsadelaar, het sneeuwhoen en op een dorre tak zit konink lijk een uil tegen u te knipogen. Wanneer u naar Italië gaat om de zon en de kust en tegelijk na tuurmens bent: Gran Paradiso ligt prachtig in uw route, of die nu via Genua of via Milaan loopt. JOEGO-SLAVIË. strada Joegoslavisch Toeris- eau ii heeft nieuw en Verona-Bren- Sevilla en San Sebas- ner: 228 km, twee rij- tian en grensstations- u, WW,, v.,... t. banen van Y meter, 24 Irün en Port Bou. tische Nonteydal, dat idyllisch tciibureau in Amster- tunneIs 3S bruggen en r<n*v uk v begint met bossen op de heltin- g* 118 viaducten, it 1968 COisT/V BRAVA. gen en dat eindigt voor de enra- kregem singel 4f0i klaar, hoopt men. |enPnne?èn evrai Im me Tribolazjone-gletschei, die recht tegenover Spui. ECHT IERS. Costa Brava-express, majestueus van de Grote San Mooi Oudhollands Als U naar Ierland die 29 juni van Brussel Pietro neerhangt. grachtenhuis, dat gaat, dit jaar, neem rechtstreeks uaar Bar- Meen niet, dat u dan Gran-Para- naam „Jugoslovenski dan als aandenken iets celona gaat rijden; diso kent! Men leert namelijk Dom" (Joegoslavië- echt Iers mee. B.v. een Iedere vrijdagavond dit fantastische natuurgebied niet Huis) heeft verworven handgeweven of -ge- (tot 10 augustus) van kennen van de weg af, al is het Pn..w'^rin men behalve breid proüukt van de Brussel (aankomst wegennet in het hele park dan ku^olfkl ^«=ottag.):industrie. „ur ook 360 kilometer lang. U moet ten (In ,let'restan- mnnrlnlni, Flo Knhrtarl art r(a Krtr. rr r'i uutv OUU rt.1 luwictci »<ui6. w ten en (m [iet reslau- mante modellen en iuli wandelen. De bergen en de bos- rant „Kafana-restoran dessins van truien en terug sen in, luisteren naar de berg- Jugoslavia") Joego- r0kken Alleen al in tot 18 augustus naar Brussel. GRIEKENLAND. rijgen. gc2intien thuis aan de- KOKFÜ EN RHODOS. ITALIË ze „bainin" produkten. Duitse heer dr. Hart- mann von Richthof en Wel eris met auto over heeft van Griekse re gering beken en de watervallen, die hun Slavische gerechten en Donegal werken 800 loop steeds wijzigen. dranken kan krijgen. p-pzïnncn thuis aa U zult toch echt eens iets dichter bij een van die 57 gletschers _r «patv.tf: ïïeparkg2aS ^andctod6 alïeen SE pKSt gering toestemming net park zijn. wanaeiena aiieen schrikkelijk hè, dat ge- Madrileense stations gekregen casino's op te zult u ontdekken, waarom dit kronkel aan Italiaanse hadden al wisselkanto- richten op Korfu en nationale park zulk een interna- kant. Wordt straks be- ren. Komen nu ook in Rhodos. Zullen over tionale faam heeft: dan ziet ti ter: dit voorjaar wordt stations van Barcelona, twee jaar in bedrijf de merkwaardige en unieke begonnen met auto- zijn. s talie stond verleden jaar bo- I vcnaan bij de aanvragen om reisinlichtingen bij de ANWB. Italië 23 pet, Duitsland 18,7 pet, Frankrijk 13,9 pet, Oostenrijk 9 pet, Zwitserland 8,7 pet. Spanje 8,4 pet. Nu zegt dat nog niets omtrent het absolute bezoek, want er zullen heel veel ANWB- leden zijn, die niks vragen als ze naar een „gewoon", naar een bekend land gaan, maar die alles willen weten zodra er ook maar iets onbekends bij is. Maar het bewijst wel, dat Italië bij de Ne derlanders zeer in de belangstel ling staat. Ja, nog steeds in de belangstelling blijft. En wie Ita lië kent, zal dat niet verwonde ren, want dit land heeft ten slot- Belangrijkste evene- fietspad heeft geen derden hypermoderne menten bij Buur- voorrang (verkeer van en „ouderwetse" grote man Belg zijn dit rechts uit zandweg en kleine, stenen en jaar: Heilige Bloedpro- teel!). Moeilijk, maar ijzeren en bronzen cessie Brugge (7 niei); valt altijd mee als U sculpturen gehouden. Kattefeesten leper (12 heer in verkeer blijft. Aanbevolen, niet alleen en 13 mei); militaire l-t voor kenners. St.-Rochus-mars Thuin GULDEN VLIES (20 mei); Vierstoeten- Brugge organiseert van mouuns dag Doornik (10 juni): 14 juli tot 30 septem- In België nog tal van processie Car d'Or en bcr expositie van schat mooie molens en met Gevecht van Sint-Joris van het Gulden Vlies name in provincie Bra- tegen de Draak in Ber- (orde, in 1430 ingesteld bant. Laatste staan nu gen (17 juni); Boetpro- door Philips de Goede; te boek in gids van cessie Veurne (29 juli) bestaat nog). Schat be- Brabantse molens. U Heilig Bloedspel Brug- staat uit schilderijen, krijgt het voor 40 fran- ge (30 juli, 2, 4, 7, 9, 11, portretten, juwelen, ge- ken b.Ü Toeristische Fe- 18, 14, 17 en 19 augus- waden en archiefstuk- deratie voor Brabant, tus). Verder viert leper ken. St.-Jansstraat 4, Brus- tot half oktober z'n DONK se'" yogeMcflwtobw t ga KLOMPENMAKERIJ september x'ii 450-jarig Vwp.. êpLi.?'(5 ls antieke klempma- bestaiin. n LL?" I:crslmt acbomed in 11 00bt. van Dender- Belgische provincie RECHTS» 4 OOK monde: is groot vogel- Lu£el„burg, tegenover la België gaat alle rij- ÏFSm Foitnicui, Saint-Michel verkeer van rechts nu Donkmeer in oude arni jn VJ0U(/ van Saint-Hu- voor, dus ook fietsers van Schelde. Meer is bert Uut JS getrouwe en bromfietsers Drie zo n ou «ectare. replica, compleet met uitzonderingen: tram MIDDELHEIM alle gereedschappen, heeft altijd voorrang; Openluchtmuseum voor uit tijd dat klompen- verkeer op voorrangs- Beeldhouwkunst Mid- makers nog lioee of weg houdt, voorrang delheim in Antwerpen drie maanden in deze (stop dus voor drie- is soort Belgisch Sons- uitgestrekte bossen hoeks- of slopbord); beek. Worden twee- gingen werken en der- re. r keer uit zijiveg ter jaarlijkse tentoonstel- gelijke onderkomens breedte run voet of lingen van enkele hon- bouwden. zo stoer en majesteitelijk, dat het straatrumoer machteloos tegen de zelfbewuste kracht ervan schijnt aan te golven, maar als u de rust wilt vinden, moet u de nauwe straatjes van de bin nenstad intrekken. Moet u gaan staan op Michiels- brug: het gezicht op de befaam de huizenrij van de Graslei biedt een schouwspel, de reputatie waardig van een stad, die gra ven, hertogen en keizers dorst trotseren wanneer die haar pri vileges te na kwamen. Rust vindt men en tot bezinning komt men óók onder de hoge gewelven van de Sint Baafs, die het meester stuk van de „primitieven" her bergen: „De aanbidding van het Lam" van de gebroeders (of waarschijnlijk alleen Jan) van Eijck. Wat u in Gent ook over slaat, belooft u ons: niet dat Lam Gods in de kathedraal. En ver- Bij de West-Belgische kunstste den behoort ook Doornik met zijn vijf-torenige dom. Het marktplein is voortreffelijk gerestaureerd. der hebt u daar op het Sint Baafsplein al heel wat monu mentaals bijeen: de Lakenhal en het Belfort (de Klokke Roeland staat op het Burgemeester Braunplein, vlak er naast) en de oude stadsgevangenis, waaraan de Gentenaren de naam „Mam- melokker" gaven (naar het re liëf, waarop een Romeinse doch ter haar tot de hongerdood ver oordeelde vader met de borst voedt). Wat u verder nog wilt gaan zien, de Sint Niklaaskerk, de Koorn- markt, het Gravensteen, hangt van uw tijd af, maar zelfs al bent u maar een uurtje in Gent, loop beslist even naar die Michiels- brug en neem dan de kant van de Koornlei, dan hebt u de beste kijk op de huizen van de Graslei, die waarschijnlijk wel het mooi ste stadsgezicht vormen, dat u in Europa geboden kan worden. DE BELGISCHE KTJST F J itstekend te combineren met een trip naar de Vlaamse kunststeden is een trip naar de Belgische kust. Die kust is maar 65 kilometer lang is het een wonder, dat de Belgen er uit ha len wat er in zit en dat het ka rakter van de badplaatsen er héél anders is dan hier? Veel meer „geconcentreerd" vertier, variatie en variété, een veel in tensiever badvermaak, een veel levendiger avondprogram. Heist en Zeebrugge zijn daarin Als we u adviseren voor een korte vakantie of voor een lang weekend eens naar Gent en Brugge te gaan, dan bedoelen we niet alléén Gent en Brugge. Want het is wel zo: die hebben de naam en die naam dragen ze met ere, maar Doornik, Veurne, Ieperen en Oudenaarde (om een paar te noemen) behoren óók tot het rijtje Vlaamse kunststeden, hebben óók recht op uw belangstelling. Nee, andersom: als u belangstelling hebt voor de Belgische kunststeden, moet u óók naar de kleinere steden gaan. es wat een mens zich In zijn vakantie maar kan wensen. Wie Italië kent maar wie kent Italië? U bent misschien west van Genua aan de Riviera di Po- nente (zonsondergang) geweest of oost ervan aan de Riviera di Levante (zonsopgang), in Vene tië of aan het Gardameer. U hebt misschien van de scheve toren van Pisa af staan uitkijken over de rode daken van de stad aan de verzande Arno en naar de verre bergen van Carrara, waar ze marmer zagen. U bent mis schien wel een dag in Florence geweest maar zou u durven beweren dat u Florence kent? Om Florence enigermate te door gronden hebt u alleen al veer- Gent en Brugge overigens wor den wel in één adem genoemd, maar toch is er een groot ver schil tussen de twee. Brugge („die Scone") is een tik keltje „verstild", heeft wat open luchtmuseumachtigs. Bewust trouwens, want de Bruggelingen hebben alles wat niet harmoni eert met het oude zo langzamer hand uit de monumentale bin nenstad verwijderd. De trams met hun dradenboel en zomet- een gaan de tv-antennes ook nog, daar komen centrale anten nes voor in de plaats. En als u een huis zou willen verbouwen, bepaalt de stad tot op de steen nauwkeurig hoe het moet. Dat alles komt Brugge als „schrijn vol kleinodiën" ten goede; komt u ten goede, want het is ten slot te dat uitzonderlijke waarom u naar Brugge tijgt: trams, ver prutste huizen, straten vol auto's en doorbraken ten behoeve van het verkeer kunt u thuis ook wel zien. Let in Brugge niet alleen op het Belfort, op de schilderijen en het altaar van Memling, op het Begijnhof en op de reiën (grachten), die 's zomeravonds luisterrijk verlicht zijn, maar ook op de „godshuizen", de 400 ka mertjes waarin oude Brugse vrouwtjes met kantklossen nog een habbekrats proberen bij te verdienen, op de 250 sladszwa- nen, die dagelijks door een brandweerman zestig tot zeven tig oude broden opgevoerd krij gen, op de eeuwenoude apotheek van het Sint Janshospitaal, die nog steeds in gebruik is. ent (de „Fiere") is anders. Levendiger, zakelijker en daardoor moet het schone er op boksen tegen het bezige, het drukke, het lawaaiige. Nu is de reeks monumenten, die Gent in de „kuip" (de oude stadskern) bijeengebracht heeft, weliswaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 23