Onbedorven Cornwall liefelijk Yorkshire en wild Schotland m Engeland in vakantiemootjes (Tips voor Engelandvaarders rx'OVtWCI'ALE ZEEUWSE COURANT i Ung.eiand en zeker Groot-Brit'tannië is geen land om dat nu -*-1 in een vakantie eens te leren kennen. U zult welbewust een keus moeten maken: het zuiden, het midden of het noor den. Het zuiden eventueel gecombineerd met Wales (maar dat wordt al veel hooi op de vork), het midden met Schotland (ook geen gemakkelijke opgave). Het zuiden zou u moeten „doen" in het voorjaar, als de boomgaarden van Kent in bruidstooi staan en de narcissen bloeien op de Scilly-eilan- den: Schotland is het meest Schots als de heide bloeit, dus in de nazomer. En in Harroqate (midden) bloeien de bloemen altijd! KENT U steekt over met het veer Oostende-Dover en staat meteen in een van de vriendelijkste de len van Engeland: Kent. Vrien delijk door zijn dorpjes en stad jes, zijn heuvels en bossen, zijn boomgaarden en hoptuinen (die torens met vogelbekken zijn hos- pilo's). Maar naast vriendelijk is het ook romantisch: met zijn Ro meinse overblijfselen, kastelen, oude huizen en inn's en uiter aard met zijn kerken en kathe-, dralen, waarvan die van Canter bury de grootste, mooiste en be langrijkste is. Let in Canterbury op de stads wallen, de West Gate, de abdij en het Weavershouse. Ga van Can terbury terug naar de zuidkust: heerlijke oude havenplaatsjes, zo boeiend dat ze uw reisschema in de war kunnen sturen. Wanneer u uw reis naar Zuid-Engeland bekroond wilt zien met een be zoek aan Cornwall, volg dan xle zuidkust helemaal en ga terug door het binnenland naar Lon den. Vergeet daarbij Stonehenge bij Salisbury niet. DORSET De zuidkust volgend komt u na Southampton door het New For est en dan in Bournemouth. Ge zellige winkelstad en badplaats, maar rij nog éven door naar Poole, een bijzonder romantisch havenstadje, waarop onze eigen Jan Fabricius (de ouwe: 90) uit kijkt, want hij woont daarboven in Broadstone. Aan de haven van Poole de wereldberoemde pottebakkerij „Poole Pottery", waarin uit de LANGE NAAM ;,fc~ -v, C.YU- ..,u 5-MR tra v Kent U de langste plaatsnaam ter wereld nog Die van 5S letters op het eiland Anglesey bij Wales? Uitstekend, goed onthoudenLJan- fairpwllgwynyyllgogerychwyrn- drooWllUantysiUogogogoch. Maar weet U wel wat liet betekent. Dit'. „Kerk Mary een holle witte hazelaar dicht bij de snelle draai kolk Kerk Heiligen-naam grol rood." Tenminstedat is de woor delijke vertaling; in welke volg orde men deze woorden moet plaatsen om de juiste betekenis te onderkennen, weten ook de Engel sen niet. klei van de omgeving met de hand prachtig aardewerk wordt gemaakt en beschilderd: borden, vazen, serviezen, lampen en ook fraaie tegels. Het doet enigszins denken aan aardewerk van Quimper in Bretagne, met dit verschil, dat dit Bretonse aarde werk traditioneel boerser is en het Poole-aardewerk verfijnder. De fabriek kan de hele dag be= zocht worden, maar men moet zich een dag tevoren laten in schrijven, zo druk is de. toeloop. Na Poole komen de prachtige bad- en zonnebadstranden van Dorset: het „gouden schier eiland" met Studland en Swan- age. Swanage is u waarschijnlijk te druk, maar er komen verder op hoog door rotsen omgeven baaitjes, genoeg waar de Butlin- leut nog niet is doorgedrongen. Het is er verrukkelijk en onge vaarlijk zwemmen en bovendien: het wemelt hier in de buurt van historische overblijfselen. Let in Tolpuddle (niet zo ver van de kust van Dorchester) even op de zes huisjes bij de oude, lom merrijke boom. Ze zijn een aan denken aan de eerste vakbonds leden, de „zes martelaren van Tolpuddle", zes landarbeiders, die in 1845 voor zeven jaren naar Australië werden verbannen met dwangarbeid, omdat zij het ge waagd hadden een vakbeweging te vormen, met het doel loons verhoging te vragen. Hun ver oordeling wekte zoveel veront waardiging, dat zij, vóórdat hun straftijd om was, werden terug geroepen en hier in staat werden gesteld een nieuw leven te be ginnen. CORNWALL Niet het meest Engelse, maar wel het meest boeiende graafschap van Engeland: rotskusten aan beide kanten, gouden stranden, heidevelden en heuvels, rijkbe- boste valleien en een massa le genden en bijgeloof, waarvan iedere Cornishman (Kelt van oorsprong) u kan vertellen. Be gin aan de zuidkant: fascineren de en schilderachtige baaien. Van Plymouth naar Looe (haaien vangen), Fowey, Truro, Fal mouth, Helston (op 8 mei bij „furrydance" dansen de bewo ners huis in huis uit met bloe menslingers), Penzance (St. Mi chael's mount, boot naar de Scill- y's) en Land's End. Neem terug de noordkust: één lang panora ma van natuurschoon. Sla St. Ives, St. Agnes, Newquay en Padstow niet over. Tussen Pad- stow en Bude (dicht bij de grens met Devon) vindt u dan tot slot het meest geheimzinnige en le gendarische district van Corn- Cornwall. SCILLYS Zes mijl in de oceaan van de teen van Cornwall liggen de 145 klei ne Scilly-eilanden, waarvan er maar vijf bewoond zijn. Er heerst, een zeldzame sfeer: zee en rot sen, zon en rust, een weelde van bloemen en de zoete geur van het gras. In Hugh Town op St. Mary's zijn goede hotels en een groot aantal pensions, maar die zijn voor de zomer heel gauw volgeboeVh Re serveer dus tijdig. njiiuiiuiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiuiuiiimiiiuiiuiiiiiumiuiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Een groot genoegen is het met bootjes naar andere eilanden te varen en daar te zwemmen, te zonnebaden (het is er 's zomers heet) en de vogels en robben te bestuderen. Landrotten hebben genoeg te zien op St. Mary's: massa's vreemde planten en hon derden vogelsoorten. De mooiste tijd is maart-april dan zijn de eilanden bedekt met een enorm tapijt van gele narcissen. Vergeet op de terugweg via Lon den niet even te kijken bij de geweldige, blauwachtige stenen van Stonehenge, die 3000 jaren geleden boven op een ronde heu vel in de vlakte van Salisbury zijn neergezet door de voor ouders van de Druïden. De ste nen, tienmaal zo groot als de Druïden-stenen in Bretagne, zijn in cirkelvorm opgezet, enkele boven elkaar en moeten gediend hebben voor offer-plechtigheden. HARROGATE Het midden van Engeland ligt boven de Midlands en dat is maar goed, anders zouden wij u het niet zo vrijmoedig aanbe velen. Hoewel die Midlands vallen ook nog wel mee. Maar daarboven ligt dan Yorkshire en dat moet u toch eens gaan zien. Doe dat met Harrogate, de bloe menstad, als uitgangspunt. Een voortreffelijk uitgangspunt, ook voor mensen zonder eigen ver voer, want Harrogate is het cen trum van West-Yorkshire-bus- sen, die trips, dag-,* middag- en avondritten) maken naar alle richtingen. En welke richting u ook gaat, het Is er verrukkelijk. U kunt door de romantische Da- les, de dalen met hun steenwal letjes, hun prachtige, oude bo men (een park gelijk, dat Yorks hire), naar de oude abdij-ruïnes en de schattige dorpjes. U kunt de „moors" op, de ge heimzinnige heidevelden over de heuvels tussen de Dales en in het noordoosten van het graaf schap. U kunt naar Haworth, waar de drie Brontë-zusters hun beklemmende boeken schreven (het is er beklemmend!). U kunt naar het vrolijke Scarborough aan de oostkust (dit jaar met een Zeeuwse week), naar het jutters- stadje Robin Hood's Bay, dat bij de rotsen neerhangt tot boven de branding en naar het haven stadje Whitby waar Cook het zeevaardersvak leerde. En na tuurlijk naar York met zijn fa meuze kathedraal, waar verleden jaar het Yorkshiremeisje met een hertog trouwde. York is bijzonder, zéér bijzonder Maar Harrogate ook: dat heeft een park (Valley-gardens) met een ongeëvenaarde bloemen weelde. Een heerlijk rustpunt na Bij de foto's: Crummock Water en Grasmoor Fell in het Lalce- District geven wel helemaal de sfeer weer van dit verrassende deel van Engeland. (Bovenste foto). In de Yorkshire-dales vindt men vei-schillende herinneringen aan de wonderlijke strijd van Hendrik de Achtste (Engelands blauwbaard) tegen de paus: hij liet alle daken van de abdijen ne men, waardoor die in verval raak ten. Dit is de ruïne van Bolton Abbey, niet ver van Harrogate. elke verkenningstocht door Yorkshire. Bovendien: Harrogate is een badplaats voor reumapa tiënten, die daar gratis worden behandeld; ja u ook: als u maar een doktersbriefje hebt. U komt in Yorkshire via Rotterdam-Huil (retour 150, LAKE DISTRICT Bent u in Midden-Engeland, mag u Lake District persé niet over slaan en eigenlijk moet u daar doen wat wij gedaan hebben: kamperen aan het Grasmere en van daaruit wandelen. Wandelen langs de meeroevers (die haast Italiaans aandoen maar groener, frisser zijn), over de hellingen van de bolle, groene bergen en door de „moors" in de passen even geheimzinnig als (met name voor vrouwen) de step- pingstones, in de beken „grieze lig" zijn: de stapstenen die een brug vervangen. Het Lake Di strict is Engeland op zijn Engelst met die oude boogbruggetjes, die trotse bomen midden in een groene wei, die grotten-zonder- pindadoppen en die verrukke lijke dorpjes en stadjes. SCHOTLAND Dc Schotse Hooglanden zijn als een schaal vol taartjes: welke zal ik nemen? Welke route dus. Mo gen wij u een basis-route aan bevelen, die u kennis laat maken met alle facetten van dit boeien de land? Een route, die u (van Edinburgh uit) in drie dagen kunt rijden, maar die een langere reisduur waard is. Dat is de rou te Edingburg-Invemess. Inver- ness-Oban, Oban-Glasgow en elk van die drie delen is in één dag te doen. Hebt u meer tijd, dan doet u er langer over en zo mo gelijk breidt u de tocht nog wat uit over Braemer en naar de westkust. Het aan „Coming Events" van de British Travel Association ont leende kaartje geeft u behalve de route alle mogelijkheden aan Bij Perth aan de Tay begint hel Hoogland, bij Dunkeld (oude huisjes en kathedraal) zit u er midden in. In Pitlochry moet u niet alleen kijken naar de be toverende natuur, maar ook naar A Is u nog een dag of wat tijd hebt voordat u naar Enge land gaat en na tuurlijk gaat u op een goede dag naar Enge land, want dat land is na Frankrijk en Duits land het 't meest door de Nederlanders be zochte lees dan nog eerst eens wat in de oude Engelse litera tuur: Dickens als u naar Londen gaat, de Brontë's als u de moors in Yorkshire op trekt en over Robin Hood als u nog noor delijker door Notting hamshire gaat dwalen. Zo heeft bijna iedere Engelse streek zijn eigen boeken; lees ze en de streek zal straks voor u een open boek zijn. MASSA'S WEGEN NAAR DE OVERKANT Engeland is niet ge sloten de de sleutel is niet gebroken. Inte gendeel: er zijn mas sa's (zee- en lucht) wegen om aan de overkant te komen. Wijzullen ze u noe men en u moet dan verder maar bij reis bureau öf British Tra vel office vragen. Per bootHoek van Hol land-Harwich; Rotterdam/ Amsterdam-Southampton Rotterdam-Hull; Rotter dam/Am sterdam-Leith/ Grangemouth: Rotterdam- Newcastle; Rotterdam-Du blin-Belfast; 'Rotterdam- Tilbury; Amsterdam-Oost- ende-Londen (Europa- bus); Oostendë-Dover; Ca- leis-Dover. Per vliegtuig van Amster dam naar Londen. Bir mingham, Manchester, Edinburgh, Glasgow, Bel fast. Dublin, Newcastle- Blackpool, Bournemouth, Jersey en Guernsey. Van Rotterdam naar Lon den, Southend, Rochester, Ipswich, ..Leeds en Brad ford. Van Oostende en Calais naar Lyctö' én van Maas tricht. naar Southead en Manchester. De boot- en vliegprijzen ontlopen elkaar niet veel. VRAAG DIT: Vraag bij British Tra vel Office (Leidseplein 29, Amsterdam) de' Reisgids voor Groot- Brittannië" aan. Deze gids is gratis verkrijg baar en staat boorde vol goede wenken. Vraag tegelijk: „Tra velling economically in Britain"; er staan tips in voor goede va kantiemogelijkheden als kamperen, jeugd herbergen, boerderij en, inns, universiteits hotels, pensions, holi- day-camps, boothuur en reducties op spoor wegen (negendaags abonnement voor Ne derlanders 95, Verder staat er een hele rij adressen in. DANSZAAL Great Room van Gros- venor Hotel in Londen is in vijf weken ver bouwd, geschilderd en opnieuw ingericht. Het is de grootste hotel danszaal in Europa. Het vloerkleed, gelegd in banen, heeft een to tale lengte van 7,2 km. Er zijn bijna 4000 schapenhuiden ge bruikt voor de fabrica ge van het tapijt. EVENTS Vraag bij British Tra vel Association (Leid seplein 29, Amsterdam) even kalendertje met voornaamste gebeurte nissen (events) in Brit- tannië aan. Handig, want U kan het een of ander feest „meepik ken", waaraan U an ders voorbij zou zijn gereden. Bloemenshow, bootrace tussen Oxford en Cambridge van Putney naar Mortlake bij Londen op 7 april), koeienkeuring, Shakes- peare-voorstellingen in Stratford, kaasrollen in Cheltenham of scha pehonden-wedstrijd op Man. WIGHT Komt weer nieuwe ferry-boot tussen vas teland van Engeland en eiland Wight; is zoveel belangstelling voor eiland, dat in twee jaar tijds vijf nieuwe boten nodig waren. Nieuwste „Osbome Castle", komt dit seizoen nog in dienst en kan 1200 personen en 45 auto's vervoeren van South ampton naar Cowes. luiiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiuiiiiiiiiumiiiiuiuiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiimuiii de aanplakbiljetten van het be roemde Pitlochry Drama-festival. Langs niet over de wilde Killiecranckle-pas komen we in een woest, eenzaam land, maar dat maakt na de Drumochter-pas plaats voor een rijk geschakeerd vriendelijk dal. dat van de Sprey, met weilanden, boerderijen en bossen. Het Spreydal is een wat langere stop waard: voortreffelijk vis-, wandel-, bergbeklimmers- en po- nytrekkersland. Omhoog de ber gen weer over, door de „moors" van Moy en dan ligt Inverness aan uw voeten, de stad van de bonnie prince Charles, een stad om er een week door te brengen en van daaruit de streek te ver kennen. De route Inverness-Oban vraagt van de automobilist geen grote inspanning: ze leidt langs het Loch Ness (al dan niet met mon ster); een bijzonder charmante route. Van Fort William uit kuni u een zijsprongetje maken naai de wilde Schotse westkust bij Mallaig of, naar keuze, Brittan- jes hoogste berg beklimmen, de Ben Nevis. Tussen twee haakjes: als u eens iets héél bijzonders wilt, volg dan de (niet op dit kaartje aangegeven) weg langs de noordkant van Loch Linnhe tot u het meest westelijke punt van het Britse vasteland bereikt bij Ardbamurchan; een uitstapje voor de fijnproever, maar het kost u een paar dagen! Van Fort William naar Oban loopt de gemakkelijkste weg langs het water, maar boeiender is het ommetje door het Glen Goe-dal over Rannoch Moor naar Tyndrum. Deze route staat ér om bekend, dat ze door het aller mooiste stuk van de Highlands gaat. Oban (met herinneringen aan de Vikingen) noodt alweer tot een verblijf van een dag of wat, maar we gaan verder: de Argyllshire-bergen in, over de prachtige Brander-pas naar Loch Awe. In Inveraray moet u even het kasteel bekijken (mag van de dnke) en na Loch Fyne klimmen we omhoog naar de Glen King las, waar de uitspanning „Rest and be Thankful" staat. We ho pen, dat u het na deze tip zult zijn!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 21