Vergeten trap Halve Vlaamse Reuzen Dorine en Mavis in Zierikzee Surinaamse EERSTE ATOOMSCHUILKELDER VAR NEDERLANDS FABRIKAAT DONDERDAG 15 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 (Advertentie) HET ZWEEDSE Rode-Kruiszie- kenhuis te Zierikzee telt sinds kort twee bijzondere leerling-ver pleegsters: de Surinaamse meisjes Dorine Hasselbank en Mavis El- son, die door de staf van ,,'s Lands Psychiatrische Inrichting" te Pa ramaribo voor vier jaar naar Ne derland toerden uitgezonden om stage te lopen. Het bevalt Dorine en Mavis goed in Zierikzee. „Soms hebben toe heimwee, bekenden ze, „maar we wilden zelf graag uitgezonden worden. We hebben nu tenminste ook sneeuw gezien en ioe kunnen schrijven, dat het niet op zee schuim lijkt, zoals we in Suri name dachten De Surinaamse meisjes staan bij de patiënten van het Zierilczeese ziekenhuis in een bijzonder goed blaadje. Of de patiënten in Neder land anders, misschien minder ge makkelijk zijn dan in Suriname ,J2r is geen verschil", vertelden ze, „alleen de kleur, maar dat zit aan de buitenkan':". OP UTRECHTSE JAARBEURS op de achtergrond geraakt nieuwe gemeentehuis op papier gereed DIT ZIJN de halve Vlaamse Reuzen van Wemeldinge. Mevrouw M. Wabeke-Schouwenaar (foto rechts) brengt ze groot met de fles. Nou ja, flesEr gaat op de kop af 25 kubieke centimeter in. Viermaal per dag drinken de vijf konijntjes elk zo'n gezinsfles zonder handige beugelsluiting leeg. Ze maken het goed. Uitstekend zelfs. De voed ster ging dood. toen de konijntjes vijf dagen oud waren. Dat is al weer bijna drie weken geleden. Mevrouw Wabeke hield de beestjes met de fles in leven. Wat er in het flesje zit? „Een heleboel melk en een klein beetje water", aldus mevrouw Wabeke. Waarom dat kleine beetje water? „Weet ik ook niet, heb ik zelf maar gedaan. Doen ze bij kleine kinderen ook, dus Eén ding is nog niet geheel duidelijk: waarom nu halve Vlaamse Reuzen. Wel, de moeder was een rasechte Vlaamse Reuzin. De vader nou ja, is óók een mooi konijn. DE AMBTENAREN van Kattendijke worstelen met een vei geten trap. Een merkwaardige krachtmeting, een treffei tussen mensen die zijn en een ding, dat niet is. Een duel me een fictie, zo zou men, ten onrechte overigens, kunnen lezen Het is wat vreemd gesteld met het gemeentehuis nou, ge mééntehuis van Kattendijke, dat in Wilhelminadorp aan he Goese Havenkanaal staat. Het is klein, véél te klein, zelfs a woonhuis zou het niet meer zijn dan een peuterig perceeltje. Maar dat is overkomelijk. De bureaus mogen dan bijeenstaan a een troep logge kuddedieren en de ambtenaren mogen dan bij et trouwerij de hele secretarie moeten ontruimen: dat is allema niet zo erg als de vergeten trap. Een blunder uit 19061907, toen t gemeentehuis werd gebouwd. Er was al pannebier gedronken, toen de bouwers het in de gaten kregen. Voorzichtig benaderden zij de architect met de medede ling, dat de zaak er aardig bij stond, maar dat zoiets als een trap bij het tekenen van het ge bouw kennelijk wat op de achter grond was geraakt. Maar geen nood: buiten, tegen de achter- j- gevel, werd een leertje geplaatst Wil ZWIK TOT Z^PST" en zo zou men de boven secretarie en burgemeesterskamer gelegen zolder archiefruimte kunnen bereiken. En zo bewegen zich sinds 1907 de ambtenaren van Kattendijke, doende met de stukken, over een leertje en een plank over een platje met grint. Zo bereiken ze, via een onmogelijk klein luikje de archiefruimte. „Het is vermakelijk en tegelijk beschamend" commentarieert burge meester P. J. Evers, als hij over de vergeten trap spreekt. Gelukkig daagt er uitkomst voor de geplaagde ambtenaren van Kattendijke. Op papier is een nieuw gemeentehuis gereed, een noodseeretarie, die aan de Marijkestraat in Wilhelminadorp zal worden gebouwd. Een noodgemeentehuis: een gebouw, dat later door het aanbrengen van enkele binnenmuren in twee Woonhuizen kan worden omge bouwd. Kennelijk wordt reeds rekening gehouden met een even tuele gemeentelijke herindeling van Zuid-Beveland. In ieder geval een nood-gemeentehuis, waarin op dé begane grond een burgemeesterskamer, ruime secretarie, een keuken, een vestibule en een kamer voor de ontvanger zijn geprojecteerd. De deur van de linkse woning zal de toegang tot de secretarie zijn: de toegang tot de rechtse woning, aan de zijkant, leidt naar de op^de eerste verdieping geprojec teerde trouw- en raadzaal en archiefruifnte. De verdieping is ook, zonder dat men! daarvoor naar buiten moet, vanuit de secretarie te bereiken. Het ontwerp is van de heer Jac. Faas uit Oostburg. Hij heeft de trap niet vergeten. Ook te gebruiken als ....familiezwembad Op de jaarbeurs in Utrecht wordt een maquette geëxposeerd van de eerste Nederlandse atoomschuil kelder. In samenwerking met de bouwkundige dienst van Bescher ming Bevolking heeft een beton- fabriek in Geertruidenberg een voorgefabriceerde betonnen schuilkelder ontwikkeld die bin nenkort in produktie zal worden genomen. De schuilkelder bestaat uit 19 gepre fabriceerde gewapend-betonele menten met een door.de B.B. ge adviseerde wanddikte vatl 30 cen timeter, welke ter plaatse tot een monolistisch geheet worden 'aan- gestort. De zeshoekige grondvorm geeft de mogelijkheid om verscheidene bunkers tot een complex aaneen te bouwen. Extra uitgangen kun nen worden bijgeleverd. Bij de standaarduitvoering heeft de schuilruimte een nuttig vloerop pervlak van 20 vierkante meter en biedt hij plaats aan 20 personen voor een langdurig verblijf. Voor een kortere schuilduur kan men volstaan met 0,3 vierkante meter per persoon en geeft de bunker bescherming aan maximaal zestig personen. De inhoud is 43 kubieke meter. De bunker is voorzien van een dubbe le gassluis met pantserdeuren en een luchtfilter met luchtverver singsapparaat. De schuilkelder, Kennedy vraagt miljard meer voor buitenland President Kennedy heeft het Ameri kaanse Congres om 4.878.500.000 dol ler verzocht, om in het boekjaar 1963 te kunnen besteden voor economische en militaire hulp aan het buitenland. Dit is bijna een miljard dollar meer dan de toewijzing voor het boekjaar 1962. Voor economische hulp vroeg hij 3.378.5 miljoen dollar (oude toe wijzing 2.314,5 miljoen dollar) en voor militaire hulp 1500 miljoen dol lar (oude toewijzing 1600 miljoen dol lar). zo deelden de producenten gister ochtend op de Utrechtse jaar beurs medq, biedt voldoende be scherming tegen nucleaire stra ling en scherfwerking van explo sieven. Zij kan binnen een maand geleverd en in een dag gemon teerd worden. De kosten van deze eerste Neder landse atoomschuilkelder bedra- geu f 12.000,Willen de toekom stige eigenaars van een dergelijke bunker hieraan eerst een vredes-, bestemming geven dan is het mo gelijk de constructie om te bou wen tot een met kunststof be kleed familiezwembad met kin derbad en een diep gedeelte. Advertentië Amerika strooit weer naaldjes uit in de ruimte De Verenigde Staten zullen dit jaar de omstreden poging tot het bren gen van een gordel van naaldjes in de ruimte om de aarde herha len. Veel buitenlandse geleerden waren fel gekant tegen de poging die op 21 oktober 1961 is geno men, en die mislukte. Volgens hen wordt het astronomisch onderzoek erdoor bedreigd en le- vert het zelfs gevaar op voor de komende ruimtevaart. Een spe ciale groep van de presidentiële adviescommissie in Washington verklaarde echter dat er geen ge vaar zal ontstaan. De Amerikaanse nationale academie van wetenschappen heeft zondag avond de internationale astrono mische ünie van haar voornemen tot herhaling van de proef op de hoogte gesteld. Bij de komende lancering zal voor komen worden dat de bijna on zichtbaar dunne metalen „dipo- len" worden uitgeworpen wanneer geen bruikbare baan wordt be reikt. In een rapport zegt de aca demie dat bij de vorige poging door een mechanische fout het pakket met 350 miljoen naaldjes werd uitgestoten zonder de wen teling die nodig was om de naald jes los te maken en te versprei den. Zij blijven in vijf of zes kleine klomp jes aaneenklitten, die verscheide ne maanden lang door radar zijn waargenomen. Volgens het rap port is het „buitengewoon on waarschijnlijk dat deze tamelijk grote stukken, waarin het pakket uiteenviel, ooit een wolk of gordel zullen vormen". Doel van de proef is vast te stellen of het mogelijk is radioboodschap pen door weerkaatsing van de dunne naaldjesgordel, die op enige duizenden kilometers boven de aarde moet komen, over zeer lange afstanden te verzenden. Het aantal naaldjes bij de nieuwe proef zal minder dan 250 miljoen zijn. (Advertentie) Wèg die vlek met

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13