Coopvaett Esso Hampshire kan 105 miljoen liter olie vervoeren UITEENLOPENDE REACTIES OP SIGARETTEN-ONDERZOEK UTRECHTSE VOORJAARSBEURS VERWACHT VEEL BEZOEK SOLDATENORGANISATIE BELET OPSTAND FRANSE OFFICIEREN DOUWE EGBERTS WOENSDAG 14 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE CO J RANT „ONDERZOEK TE ONVOLLEDIG" Vraag naar „gunstige" merken gestegen Vorige week gepubliceerde cijfers over een onderzoek naar het teer- en nicotinegehalte in sigaretten hebben zeer uiteenlopende reacties opgele verd. Op initiatief van de Nederland se Consumentenbond werden veertien sigarettenmerken, waaronder de tien in Nederland meest verkochte mer ken, machinaal onderzocht op teer- en nicotinegehalte. Deze cijfers zijn in het maartnummer van de „Consu mentengids" vermeld. Een der grossiers vond het volgens het A.N.P. niet reëel, dat slechts veertien van de ruim honderd in Ne derland verkochte merken onder zocht zijn. Hij vond, dat het onder zoek hierdoor te onvolledig is ge weest. Wanneer over de gehele linie alle merken sigaretten getest zouden worden, zou het beeld vermoedelijk anders gelegen hebben, zo meende hij. In dat geval zou wellicht aan het licht gekomen zijn, dat een bepaald merk, dat nu weinig verkocht wordt, het minste teer- en nicotinegehalte zou bevatten. Verkoopstijging Van het merk, dat volgens de re cente publikatie het minste teer bevat is een belangrijke verkoop stijging waar te nemen. Vele win keliers ondervonden, dat hun klanten nu speciaal dat merk sigaretten wilden hebben. Tijdens hex weeleend bijvoorbeeld hebben zij met het vullen van hun siga rettenautomaten hiermee reke ning gehouden. Enkele winkeliers meenden evenwel, dat deze stij ging na een paar dagen wel zou zakken, omdat de „merkentrouw" in Nederland tamelijk groot is. Dit hadden zij ook wel ondervonden bij vroeger gepubliceerde bevindin gen van onderzoeken over dit onder werp. Maart roert- zijn staart... ook op Miniatuur Walcheren, waarvanzoals de foto toont, de opbouw reeds ver gevorderd is. Er gaat overigens een heel aparte bekoring uit van deze kleine wereld, als op de hardboarden daken een laagje poedersneeuw Ook bjj de groothandel heeft men ge volgen van de publikatie ondervon den. Bij de bevoorrading van de win keliers ging de grootste vraag uit naar die merken, die er in het onder zoek het best zijn afgekomen. Men vond over het algemeen de reacties nu groter dan bij vorige onderzoeken. Of dit blijvend zou zijn, kon men uiteraard niet weten, doch men vond wel, dat de wijzigingen in de te ver kopen merken nog nooit zo sterk zijn geweest. „Loon naar arbeid Bij de fabrikant beginnen zich ook de eerste tekenen van een stijging van de vraag te vertonen. Op de fabriek waar het volgens de publikatie meest gunstige merk wordt vervaardigd, gunstig althans voor wat betreft het geringe teergehalte, toonde men zich niet verbaasd. „Wij ontvangen thans loon naar arbeid", zo deelde men mede. Men legt zich daar namelijk speciaal toe op het fabriceren van sigaretten met zo weinig mogelijk teer. In het laboratorium van de fa briek neemt men voortdurend proe ven met speciale apparatuur voor het onderzoeken op teer- en nicotine gehalte. Een grotere produktie, kan men wel opvangen, aangezien men over een belangrijke overcapaciteit voor de export beschikt. AMERIKAANS OFFICIER BESCHULDIGD VAN SPIONAGE De Amerikaanse luchtmacht in Wiesbaden heeft gisteren be kendgemaakt dat in de herfst van verleden jaar in de Verenig de Staten een officier van de luchtmacht is gearresteerd op beschuldiging van spionage voor Oost-Duitsland, en dat hij zich daarvoor voor een krijgsraad eal moeten verantwoorden. De officier is de 43-jarige Joseph Kauffman uit New York. Hij werd op 19 november aangehouden op de Amerikaanse luchtmachtbasis Castle in Californië, waar hij financieel-ad- ministratief werkzaam was. Op dat tijdstip werden tegen hem geen be schuldigingen uitgebracht, maar hij werd overgebracht naar Duitsland voor onderzoek van zijn zaak. Met de bekendmaking van gisteren is het vooronderzoek afgesloten en is Kauffman officieel in staat van beschuldiging gesteld. "Kauffman heeft bijzonderheden van geheime aard over Amerikaanse ba ses en personeel in Groenland, Japan en de Verenigde Staten, uitgeleverd aan Oost-Duitsland en de Sowjet- Unie. Kauffmans arrestatie is het gevolg van verhoor van luitenant Günter Maennel, een Oostduits geheim agent var. het leger, die naar het westen is uitgeweken. Maennel was kroonge tuige op een verhoor van de Ameri kaan in januari in Wiesbaden. Mijlpaal in Nederlandse scheepsbouw Vanmiddag zal bij Verolme's Dok en Scheepsbouw Mij. op Ro zenburg door mevrouw L. W. El liott, echtgenote van een der di recteuren van de Standard Oil Co. het grootste schip dat ooit in Ne derland werd gebouwd, de tanker „Esso Hampshire" worden ge doopt. Voor de Nederlandse scheepsbouw is dit ongetwijfeld een mjjlpaal, welke er het bewijs van is, dat ook de Nederlandse scheepsbouwers deel hebben aan de ontwikkeling die de tankvaart in de laatste 20 jaar heeft onder gaan. Het begrip tanker als scheepstype is goed 75 jaar oud. In 18S6 werd namelijk in Engeland bij Armstrong Mitchell and Co de eerste tanker gebouwd. Deze heet te „Glück Aur" en voer onder Duitse vlag. Het schip telde 3000 ton dw. Merkwaardig genoeg is deze eerste tanker niet direct na gebouwd. Voorlopig werd olie nog vervoerd in die dagen, hetzij in houten vaten, hetzij in losse cilin drische tanks, die men in normale vrachtschepen kon aanbrengen. Het grote aantal ongelukken dat daarmee echter gebeurde, deed tenslotte de tanker als apart scheepstype zegevieren. De eerste Het is merkwaardig te zien hoe in de loop der jaren de tankerbouw zich heeft ontwikkeld. De eerste tanker met een draagvermogen van 10.000 ton, een knaap van een schip in zijn tijd, werd in 1902 ge bouwd. In 1914 was al een tanker van 17.900 ton in de vaart. In 1921 bouwde men in Zweden een tanker van 22.600 ton en de groot ste tanker die na de tweede we reldoorlog werd gebouwd was er een van 26.600 ton. In de periode tussen de 2 wereldoorlogen was men dus niet erg opgeschoten met het bouwen van „mammoettan kers". Dit kwam pas in de jaren vyftig. Dfc grootste tanker die de wereld in 1953 kende was er een van 31.900 ton. Maar aan het eind van de ja ren vjjftig, in 1959, liep in Japan een tanker van stapel die 104.500 ton mat. En nu bouwt men in Ja pan schepen van 130.000 ton dw. Daarbij 77.000 ton dw van de Esso Hampshire uiteraard geen opzienbarend getal, maar dit neemt toch niet weg dat nimmer een dusdanig groot schip in Ne derland tot stand kwam. Overi gens kan daaraan worden toege voegd, dat de bouw van een nog grotere tanker 86.000 ton dw. eveneens bjj Verolme en even eens voor de Esso, reeds is aan gevangen. Monument Deze enonne schepen worden in sec-- tics gebouwd. Deze secties worden in het grote gegraven dok aaneen- geklonken tot een zeekasteel, dat op zich een monument vormt voor de belangrijkheid die de olieindus trie In de huidige wereld heeft. Bij alle technische snufjes aan boord heeft men het comfort voor de be manning niet vergeten. De 75 zee lui die de Esso Hampshire zullen bemannen hebben ieder een eigen een-persoonshut. Voorts is er een zwembad op het schip. Om enig idee te geven van de groot te: alleen op 't hoofddek boven de ladingtanks zouden 700 auto's kunnen worden geparkeerd. De to tale lengte van het schip is 260 meter. De breedte 34 meter en de diepgang 14 meter bij volle lading. Bij een motorvermogen van 26.500 pk krijgt het schip een snelheid van 17 Vz knopen. Het schip heeft air-conditioning systeem. De ver dampingsinstallaties voor het ver krijgen van het ketelwater hebben een capaciteit van 80.000 liter per 24 uur. Proefvaart Tenslotte nog één cijfer. De Esso Hampshire zal een hoeveelheid van 105 miljoen liter aardolie kun nen vervoeren. De kiel voor tyet schip werd gelegd op 16 augustus 1960 en op 18 sep tember van het vorig jaar verliet het schip het bonwdok. In de loop van de volgende week zal vermoe delijk de technische proefvaart plaatsvinden. Dit gebeurt dus na de overdracht aan de Esso Petro leum Company N.V. in Londen die de opdracht tot de bouw van dit schip gaf. GROOTSTE OOIT GEHOUDEN hier echter zijn tal van buitenlandse inzendingen. Men verwacht voor de ze beurs grote belangstelling vooral van buitenlandse zijde. Reeds om acht uur gisterochtend voerden trei nen, bussen en auto's honderden jaar- beursbezoekers aan. Ondanks de ex tra voorzieningen die de Utrechtse verkeerspolitie had getroffen, kwa men er gisterochtend vroeg nog tal rijke opstoppingen voor. Het nieuwe Vredenburgplein waar bijna 300 auto's een plaats kunnen vinden was maandag ruim een uur voordat de beurs open ging, geheel bezet. Politie verwees de automobilisten naar de par keerplaatsen aan de rand van de stad. De eerste buitenlandse bezoeker die maandag op de beurs werd geregistreerd, was de vertegen woordiger van een machinefa briek in Zwitserland. Daarna stroomden de buitenlanders binnen volgens de buitenlandse dienst in groter'getale dan verleden jaar en om twaalf uur waren er al bezoekers genoteerd uit België, Canada, Duitsland, Engeland, Frank rijk, Hongarije, Indonesië, Noorwe gen, Suriname, Tsjecho-Slowakije, de Verenigde Staten, IJsland en Zwe den. In de nog juist voor de .jaarbeurs gereedgekomen nieuwe Julianahal zijn de landeupaviljoeus onderge bracht. Italië, Mexico, Polen, Zwe den, Hongarije, Noorwegen, West- Duitsland, Oostenrijk en Frankrijk zijn er met representatieve voorlich tingsstands. Reeds enonne toeloop op openingsdag Zonder enig officieel vertoon is maandag in Utrecht de 78ste inter nationale Jaarbeurs geopend. Deze beurs is de grootste die ooit in ons land gehouden is. Op meer dan 80.000 vierkante meter exposeren 3330 fir ma's uit 27 landen. Rnim 4300 vier kante meter wordt in beslag geno men door de bouw- en transport- beurs. Werktuigen en materieel voor bouw en transport worden hier voor het merendeel door West-Duitsland ge bracht. Daarna volgen onder meer: Nederland, Engeland, de Verenigde Staten, België, Denemarken, Frank rijk en Italië. In de afdeling bouwmaterialen is Ne derland de grootste exposant. Ook GESCHIEDENISLERAREN ZIJN VERONTRUST De Vereniging van Geschiedenis leraren in Nederland heeft in een adres aan de staatssecretaris van on derwijs, kunsten en wetenschappen geprotesteerd tegen wat zij noemt „de dreigende verminking van het leerplan voor de scholen voor V.H.M. O. ten aanzien van het vak geseiiïe- denis". De vereniging dringt er bij de staats secretaris op aan, niet de voorgestel de urentabel die een vermindering van het aantal geschiedenisuren inhoudt in te voeren, alvorens de voorstellen van de raad van leraren te hebben gehoord. Afschriften van dit adres zijn ook gezonden aan de leden van de Eerste en Tweede Ka mer der Staten-Generaal. HULP VOOR DE GAULLE Dienstplichtigen gereed meerderen te arresteren In Algerije bestaat een „Organisation Clandestine du ContingenTe" (O.C. C.)t die in iedere eenheid van hPt Franse leger in Algerije cellen heeft van dienstplichtige soldaten, die van plan zijn iedere officier die hen na het uitroepen van een wapenstilstand tot muiterij wil opzetten, te arreste ren. Een correspondent van Reuter. Fin- lay Campbell, heeft met tientallen dienstplichtigen gesproken die hem het bestaan van deze organisatie ver zekerd hebben. Een van tien zei: „In iedere compagnie weten de jongens of hun officieren verdacht zijn of niet. Wanneer de officieren hen tot muiterij willen opzetten tegen de be velen van de burgerlijke autoriteiten, staan de soldaten klaar om hen te arresteren." Een ander zei: „Gene raal De Gaulle heeft het in een rede tijdens de opstand van april volko men duidelijk gemaakt dat het de plicht van iedere soldaat is niet te gehoorzamen aan de bevelen van een muitende officier." Het 400.000 man tellende Franse leger in Algerije bestaat voor 80 procent uit dienstplichtigen en het was voornamelijk aan hun trouw aan de Parijse regering te danken dat de opstand der generaals in april zo snel ineenstortte. De O.C.C. moet ten tijde van deze opstand ontstaan zijn en nu grote macht verkregen hebben. De vastbe slotenheid van de gewone soldaat te gen iedere Europese opstand te vech ten is door twee recente gebeurtenis- ten versterkt, namelijk de ontplof fing van eeu kneedbom in de barak ken in de kasbah van Algiers jongst leden vrjjdag, waarbij een dienst plichtige werd gedood en een ernstig gewond, en het verwonden van twee soldaten in Bab el Oued door schoten uit een Europese menigte. Minister Beerman sprak met comité schrootfraude Desgevraagd heeft de secretaris van het „Comité Schrootfraude, de heer J. Noordam, bevestigd dat eén ge sprek heeft plaatsgevonden tussen de minister van justitie en het comité. De heer Noordam heeft verder mee gedeeld, dat in verband met het ka rakter van deze bespreking, het co mité over de bespreking geen verde re mededelingen kan verstrekken. Haagse subsidie voor Nationaal Ballet Overeenkomstig het voorstel van b. en w. heeft de gemeenteraad van Den Haag besloten, aan de stichting „Het Nationale Ballet", gevestigd in Am sterdam, voor het speelseizoen 1961- '62 een subsidie te verlenen van 45.000. Dit onder het beding, dat het rijk en de gemeente Amsterdam aan de stichting „Het Nederlands Dansthea ter", gevest igd in Den Haag, voor ge noemd seizoen elk een subsidie zullen toekennen van f 30.000. Aan deze voorwaarden zal, zoals bekend, wor den voldaan. VOORLOPIG VERSLAG WETSONTWERP HUURVERHOGING Naar wy van bevoegde zijde verne men, is zeer binnenkort de verschij ning van het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsont werp huurverhoging te verwachten. Zoals men zich zal herinneren, werd het wetsontwerp op 17 oktober van het afgelopen jaar ingediend. fAdvertentie Zachte geurige pijptabak in handige plastic tabakszak (Van onze parlementaire redacteur). Id de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer is tot Md ge ïnstalleerd de heer J. II. J Maenen. tot dusver lid van de Eerste Kamer voor de K.V.P. IJe heer Maenen komt in de plaats van de heer W. J. G. Pe ters, die enige tijd geleden door een auto-ongeluk om het leven gekomen is. In de Tweede Kamér heeft voor de K.V.P. reeds zitting een ouder fami lielid van de heer J. H. J. Maenen, namelijk de heer J. H Maenen. Ter onderscheiding word! nu als bij stem ming de namen van de afgevaardig den worden afgeroepen, de oudere Maenen Jos, en de jongere Maenen Jan genoemd. Jos en Jan in één fractie Raadslid wil met prof. Oud debatteren de. heer I\. B. Bakker, christelijk historisch raadslid te Genemuiden heeft de V.V.D.-voorzitter, prof. inr. P. J. Oud, naar aanleiding van diens zaterdag in Leeuwarden uitgespro ken rede uitgenodigd tot een open baar debat over de rechtspraak in Nederland. De heer Bakker is het niet eens met hetgeen prof. Oud toen zei over de integriteit van de Nederlandse rechtspraak, hetgeen in zijn rede ter sprak kwam in verband met de zaak Van der Putten. De heer Bakker is, zoals bekend, enige tijd geleden door de rechtbank te Zwolle tot betaling van 150 boe te veroordeeld wegens belediging van het vroegere college van burgemees ter en wethouders van Genemuiden, dat hij onder meer had beschuldigd van het plegen van valsheid in ge schrifte. Hij is van dit vonnis in hoger beroep gegaan en op 29 maart zal liet gerechtshof in Arnhem de betreffende appelzaak behandelen. KINDEREN IN HET VERKEER GEDOOD Gistermiddag omstreeks half één is op de Molenweg in Voorthuizen een verkeersongeval gebeurd, waarbij de tienjarige Willem van Renselaar uit Voorthuizen om het leven is geko men. De jongen, die van school kwam, mocht meerijden achterop een land bouwtrekker, bestuurd door de heer H. van der H. uit Kootwrjkerbroek. Bij de ouderlijke woning van de jon gen, stopte de tractor. De jongen stapte er af en stak de weg over. Daarbij werd hij gegrepen doorheen de tractor achterop komende perso nenauto, bestuurd door de heer H. van de S. uit Voorthuizen. De jongen was op slag dood. Achter de tractor was een aanhang wagen gekoppeld, die zowel het uit zicht van de jongen als dat van de autobestuurder belemmerde. Maandagmiddag is het 6-jarig jon- fetje P. Snip te Alkmaar toen het brj et spelen de Ommering overstak overreden door een bestelauto. Het kind was op slag dood. Een dagblad in Eagdad heeft een foto van de filmster Ava Gardner gepubliceerd „om de Iraakse dichters van geestelijke stagnatie te verlossen" De krant, Al Mus- taqbal, schrijft in de dichters „het gevoel voor en verlangen naar de prachtige scheppingen der natuur te willen opwek ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5