Rechter wil weten waar kanselier bij N.A.V.O. met twee ton bleef Baarnse moordzaak in juni in behandeling KLANKBORD Extremisten in België actief SENAAT WENST MINISTER CALS STERKTE TOE YVOJiiNüDAG 14 MAAKT 1962 P R 0VING1ALEZEEUWSE COURANT 3 Controle B.Z. werkte op vertrouwen Officier: „Geen weerstand kunnen bieden aan verleidingen van Parijs Als de Haagse rechtbank met de eis van de officier van justitie rnr. di*. J. C. Maris meegaat, krijgt de voormalige kanselier van de Nederlandse diplomatieke missie bij de N.A.V.O. en de O.E.E.S. in Parijs, de 48-jarige in Middelburg geboren W. E. H., twintig maanden gevangenisstraf met aftrek van het sinds medio januari j.l. durende voorarrest. Hiermee boet de kanselier dan zijn misdrijf van verduistering van twee ton uit de kas van de missie, alsmede het hem eveneens ten laste gelegde misdrijf van „beschadiging van bescheiden". Om zijn financiële manipulaties aan het (bijziend) oog van de controle te onttrekken heeft de kanselier bladen uit zijn kasboe ken gescheurd. Op het eerste misdrijf staat een maximumstraf van zes jaar. Het tweede kan bestraft worden met maximaal twee jaar. Tijdens de rechtzitting welke gisteren reeds plaatsvond, ondanks het feit, dat het ministerie van buitenlandse zaken nog niet heeft kunnen nareke nen hoeveel de kanselier precies heeft verduisterd, heeft de Haagse officier van justitie, sprekende over ..bijzon der ernstige misdrijven die de repu tatie van ons land aantasten" met stemverheffing gewezen op de maxi- mumstrafmaat welke hjj kon eisen. De vordering van twintig maanden kwam dan ook bijna als een anti climax. Voor insiders leek de milde eis min der verrassend. Er staan reputaties op het spel. De nauwsluitendhèid van de afdeling comptabiliteit en finan ciële zaken van het ministerie van buitenlandse zaken is tijdens de rechtzaak desondanks van vele vraagtekens voorzien. Ook is de no dige vuile was uitgehangen over de sfeer op de diplomatieke posten. Een kanselier is hoofd van c'le admi nistratie op de posten. Hij heeft de zorg voor de boekhouding, maar ook moet hij zorgen voor dc huisves ting van nieuw aangekomen diploma ten en moet hij regelen dat belasting vrije drank beschikbaar komt. Er zijn zelfs diplomaten, maar dat zijn vooral de jongere, die dc kanseliers belasten met opdrachten als het ko pen van smokingdasjes of die de kan seliers op zaterdag vragen een ijs kast bij de douane vrij te maken. De verdediger van W. E. 1-1., tvtr. J. J. Verstegen, zei dat zijn cliënt dit alles ervaren heeft. Hij zag er de oorzaak in van de fouten die dc kanselier heeft gemaakt. Diplomaten Aan de andere kant en ook dit is geen onbekend verschijnsel voor wie in du diplomatieke wereld thuis is beschouwen kanseliers zich vaak als diplomaten hoewel zij geen diplomatieke status heb ben en (slechts) administratieve krachten zijn. Zij voeren dan ook graag de levensstijl van diploma ten. De officier en de president hielden het er op dat dit de reden is geweest dat H. zich aan de geldmiddelen van de missie in Pa rijs vergrepen heeft. Zoals de kanselier voor het verdach- tenhekje stond had hij inderdaad alle allure van een diplomaat. Wel was hij ietwat verfomfaaid. Zijn elegante maatpak slobberde aan de schou ders en zijn modieuze puntschoenen met Spaanse, hak waren niet ge poetst. Het waren de sporen van 2 maanden huis van bewaring. Overigens was de kanselier in hou ding en gebaren de man die weet hoe hij zich joyeus op cocktailparties moet bewegen en hoe hij zich ook voor de rechtbank een nouding van vanzelfsprekende allure moest geven. Ook zijn manier van praten was diplomatiek. Hij hield zich ten minste doeltreffend op de .vlakte. Duister Veel is ei zodoende in het duister gebleven. Zowel hoe de boekhoud kundige manipulaties precies zijn uitgevoerd en wat H. met het geld heeft gedaan. Volgens zijn zeggen begon de ver dachte de malversaties in 1954. Hij nam toen voorschollen op en schreef daardoor kasbonnen uit. Hij vroeg hiervoor geen toestem ming van zijn chef, het hoofd van de missie bij de N.A.V.O. en de O.E.E.S. Het was ook niet nodig, aldus de verdachte. „Het was gewoonte". De kasbonnen werden eerst wel, later niet meer terugbetaald. De grepen in de kas werden bovendien allengs groter. De uitgenomen bedragen wer den in het kasboek geregistreerd als stortingen op de rekening bij de bank. zodoende klopte het kasboek en dat was voor de chefs van de kanselier voldoende, want er werd nooit ge vraagd waarom de stortingen op de bank hadden plaatsgevonden. Ook werd de kas nooit nageteld. De voor het ministerie in Den Haag bestemde kasverklaringen werden zonder meer afgegeven. De kanselier werd op zijn woord geloofd. „Diplomaten hebben een cynische minachting voor financiële zaken", aldus de verdediger. De officier en de president reconstru eerden dat de kanselier tot 1958 „nog slechts" 50.000 moet hebben ver duisterd en de rest van anderhalve ton in de laatste twee jaar. Wel had de verdachte de laatste anderhalve jaar een verhouding- de heer H. is in 1956 gescheiden maar overi gens, aldus de in de stukken opgeno men verklaringen van zijn chefs „heeft de kanselier, naar het leek, nooit een buitensporig leven geleid". Ook de verdachte zelf zei „niet de in druk te hebben de laatste jaren an ders te hebben geleefd dan voor 1958. „Hoe kan dat nou met die ander halve ton in twee jaar", reageer de de president. We kunnen niet anders aannemen dat U boven uw stand leefde en met name de laatste jaren. Ik wil graag de re den weten en ook waar het geld gebleven is". De verdachte gaf geen ander ant woord dan „ik weet het niet. Er is geen bijzondere reden, ik leefde zoals ik alt\jd leefde". De officier hield het er op dat de ver dachte om niet te achterhalen rede nen wel duurder heeft geleefd dan vroeger. Hij was door zijn vlijt en manier van optreden een gezien man. Zijn priveleven was niet moeilijker dan van elk gewoon mens. Hij heeft volgens mij, aldus de officier, ge woonweg de weelde niet kunnen ver dragen en geen weerstand kunnen bjeden aan de verleidingen van Pa rijs. Het kanselierschap is een vertrou wenspositie. De verdachte heeft mis bruik gemaakt van het in hem ge stelde vertrouwen. „Ik zie geen en kele verzachtende omstandigheid". Hierop viel de verrassende eis van twintig maanden voor twee ton. Klusjesman De verdediger was het er niet mee eens dat zijn cliënt geen moeilijldte- den zou hebben gehad. Reeds op het lyceum heeft liij moeten omgaan met vrienden die in betere doen waren dan hij. In Parijs wilde hij ook mee doen, maar hij werd als klusjesman misbruikt. Daarbij kwamen zijn hu welijksmoeilijkheden. Geen enkele meerdere heeft wezenlijke interesse gehad voor zijn doen en laten. Dan zou liet zyn opgevallen dat hij boven zijn stand leefde. De verdediger zei geen beroep op cle mentie te willen doen. Hij vroeg de rechtbank „recht te doen in barm hartigheid". De uitspraak valt over veertien dagen. JAARLIJKS 900 MILJOEN ZWART LOON UITGEKEERD 1 >1 PLOIVIATENGIi A P-I E. Prins Phi lip van Engeland, die thans oen reis maakt door Zuid-Amerika, toonde zich gisteren verbaasd over liet feit dut de Russische ambassadeur in Montevideo, Sergei S. Mijailof zo goed Engels sprak. „Waar heeft U Engeis geleerd?" „Ik heb meer clan zes jaar in de Verenigde Staten gewoond", was het antwoord. „Ach ja, hun taal lijkt op de onze". (Slot van pag. 1 die niet worden nageleefd, ern stig wordt geschaad. Hij achtte dit een zaak van de Kamer. Hij begon met er de aandacht op te vestigen, dat zijn interpellatie de ze vende is over de lonen tijdens de le vensduur van het kabinet-De Quay. Dat bewijst volgens hem, dat er met de loonpolitiek van de regering iets mis is, al mag dan de voorzitter van de K.Y.P., de heer Van Doorn, op de statendag van zijn partij gewaagd hebben van een opvallend succes van de loonpolitiek van deze regering. Hij maakte er aanmerking op, dat minis ter Veldkamp niet bij de laatste loon onderhandelingen aanwezig is ge weest. Men had zijn terugkeer van vakantie moeten afwachten, of hij had vervroegd naar huis moeten ko men. Dirigistisch Kritiek had hrj op een beleid, dat grotere vrijheid voor het bedrijfs leven wal de lonen betreft in 'uit zicht stelde, maar in de plaats daarvan dirigistischer is dan ooit en dat bovendien niet goed func tioneert. Dc regering heeft de pro- duktïestnging per bedrijfstak als maatstaf aangenomen voor dc toelaatbare loonsverhogingen, maar dit criterium deugt niet, be toogde de heer Roemers uitvoerig. Onder die omstandigheden is het begrijpelijk, dat de regering tel kens met nieuwe aanwijzingen moet komen, om de brokken niet te groot te maken. Er zijn thans zoveel aanwijzingen en spelregels, dat misschien een enkele ingewij de er nog wat van snapt. De interpellant meende, dat we ook in vergelijking met het buitenland met onze loonpolitiek niet op de goede weg zijn. Uitdrukkelijk wees hij er verder op, dat de regering voor de vaststelling van de salarissen der ho gere ambtenaren de wet van vraag en aanbod volgt, maar dat niet doet voor de lagere ambtenaren. Hot ge volg daarvan is, dat de lagere ambte- i naren naar het particuliere bedrijfs- leven vertrekken en de overheids diensten overal met grote tekorten te kampen hebben. De verlofregeling van de militairen heeft zelfs al on der het tekort bij de Nederlandsche Spoorwegen te lijden gehad. Er is voorts een geweldige rangeninflatie bij de overheid waarneembaar. Ook dat ondermijnt haar gezag. Nieuw systeem De heer Roemers zei ten slotte, dat de P.v.d.A. in lioge mate de crisis in de loonpolitiek betreurt. Hij had gehoopt, dat met loonpolitiek had kunnen worden doorgewerkt, totdat een geheel nieuw systeem kan wor den ingevoerd. Het debat wordt vandaag voortgezet. Dan komen eerst de minister en de staatssecretaris aan het woord. In Wijk aan Zee is dinsdagochtend het hotel-café-restaurant ,jBerg en Dal" uitgebrand. Het hotel had 29 bedden. SOEKARNO SPREEKT ZONDAG REDE UIT De eerste reactie van president Soe- karno in het openbaar op de Neder landse verklaring van maandag waarin werd gezegd dat Nederland bereid is tot voorbesprekingen over de kwestïe-Nieuw-Guinea met Indo nesië in tegenwoordigheid van een derde partij, wordt op zondag 18 maart verwacht. De president zal dan een rede houden te Djokjakarta. Jongen komt om in koelkast Iu een koelkast in Tarente, Italië Is gisteren het ontzielde lichaam van een jongen gevonden die eergisteren bij het verstoppertjespelen „voor de grap" in een koelkast was gaan zit ten. Gistermorgen werd het lichaam van de achtjarige Maurizio Rïzzi door een plaatselijke priester in een koel kast in een kelder gevonden. Gegevens zaak-Stalmann blijven vertrouwelijk (Van onze parlementaire redacteur). De vertrouwelijke gegevens van het Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen over de zaak-Stalmann, waarover de vaste commissie van landbouw in de Tweede Kamer be schikt, zullen niet worden vrijgege ven. De voorzitter van de vaste commis sie, de antirevolutionaire heer Bies heuvel. heeft dit gisteren in de ver gadering van de Tweede Kamer mee gedeeld. Deze gegevens waren de vas te commissie in een vertrouwelijk on derhoud met het dagelijks bestuur van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen verstrekt. Moord gisteren gereconstrueerd De arrondissementsrechtbank Utrecht zal de Baarnse moordzaak nog voor het vakan tieseizoen ïn behandeling nemen. Men streeft er naar deze zaak in juni op de rol te plaatsen, al dus dr. O. Bronkhorst, die als rechter-commissaris optreedt. Dinsdagmorgen is een begin gemaakt met de reconstructie van de Baarnse moordzaak bij de villa „Canton" Ba,am, dc ouderlijke woning van twee verdachten in deze zaak, de ge broeders H. Foto: het onderzoek in de tuin van villa Canton. Links op de voorgrond de derde verdachte H. W. uit Soest. Twee van de verdachten, namelijk Boudewijn H. en Hennny W., zijn in strafrechtelijke zin meerderjarig. Daarom zal hun zaak normaal door de meervoudige Kamer van de Utrechtse rechtbank worden behan deld. Mr. G. H. C. van Dijken zal op treden als officier van justitie. Bij de president van de rechtbank ligt de beslissing, of de zitting(en) al dan niet in het openbaar zal (zullen) worden gehouden. Mr. Francois Pau wels uit Amsterdam heeft de verde diging van Henny W. op zich geno men. Mr. C. Dietz uit Baarn zal voor Ewout H. pleiten, terwijl mr. Johan K. Mathuisen uit Amsterdam Boude wijn H. zal verdedigen. Gisteren vond in en rond de villa Canton de reconstructie van de moord plaats. Henny W. en Bou dewijn H. hebben er aan meege werkt. Eerstgenoemde werd 's morgens naar de plaats van het misdrijf gebracht; 's middags was Boudewijn H. aan de beurt. Dr. Bronkhorst deelde mede, dat Bou dewijn H. aanvankelijk geen me dewerking verleende, later wijzig de hij zyn houding. De reconstruc tie was omstreeks half vijf vol tooid. De drie verdachten bevin den zich sinds begin november in voorlopige hechtenis. Paspoorten gestolen In België zijn de afgelopen dagen vijf personen aangehouden naar aanlei ding van een diefstal van paspoorten en de activiteit van de „Mouvement d'Action Civïque", een organisatie die in verbinding zou staan met het Franse geheime leger van Salan. In Brussel is een chauffeur van het Belgische ministerie van buitenlandse zaken aangehouden, die er van wordt verdacht 250 blanco paspoorten te hebben ontvreemd. Hij zou deze heb ben verkocht aan een gewezen offi cier van het Franse leger. Ook deze is aangehouden. Het afgelopen week einde zijn aan de Frans-Belgische grens twee Fransen aangehouden, die in het bezit bleken te zijn van öve. rigens verouderde blanco identi teitspapieren, die afkomstig bleken van een diefstal in het gemeentehuis van de Belgische plaats Asse. Volgens in Brussel onbevestigde be richten zouden de paspoorten bestemd zijn voor leden van de O.A.S. fl!lllll!!!lll!llllllllllllll]llllll!l!lllllllllllllllllllllllll«llilllllllli Pet weg, maar briefje behouden H De Britse ex-R.A.F.-piloot, John V. Stead, die op 2 mei 1945 niet alleen voedsel maar ook zijn pet boven Rotterdam dropte, (keep your chins up, it H won't be Long) zal oude herin- neringen kunnen ophalen. Maar zijn pet is hij kwijt. M Gistermorgen meldde zich bij H de Rotterdamse politie dè 72- jarige Pieter Stout, gepensio- neerd beambte van de water- leiding, die inderdaad op 2 mei 1945 langs de Plaszoom in H Kralingen de pet van piloot Stead had gevonden. Als over- tuigend bewijs was er het ge- tekende moedgevende briefje, dat de tand des"tijds had weten te doorstaan. De pet had eeh- ter de 17 jaar niet overleefd. Het zal een feestelijke ontmoe- ting worden wanneer straks op 2 mei John Stead en Pieter Stout de voedseldroppings nog e= eens zullen bespreken. In ieder geval was de vinder van de niet meer bestaande pet snel Gpgespoord. illllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllinil Het Wereldgebeuren Bankier Er is in bepaalde Westeuropese landen nogal geprotesteerd te gen een mogelijke toelating van Spanje tot de Europese Economische Gemeenschap. Men had bezwaren tegen het dicta toriale regime van Franco en wilde daarom Spanje niet lot de Euro- markt toelaten, of men memoreerde met afgrijzen de wreedaardige wijze waarop Franco in Spanje had huis gehouden toen hij zyn regime vestig de of ook herinnerde men zich, dat Franco Spaanse vrijwiligers had ge zonden om de Duitsers destijds te helpen bij hun afgrijselijke moord- en plunderopmars in Rusland. Maar welke bezwaren men ook opperde het waren altijd politieke bezwaren en te weinig werd de vraag gesteld of er ook economische bezwaren be stonden. En toch is er een belangrijk eco nomisch bezwaar, dat misschien even indrukwekkend is als de waarlijk niet geringe politieke be zwaren. Bij zulke verdragen als het Euromarktverdrag is het nodig, dat de leidende figuren op financieel en economisch gebied in elk land mee werken aan het „waar-maken" van de overeenkomsten. Ze moeten het verdrag in hun eigen land een kans geven. Bestaat "er in Spanje zo'n leidende groep van economen en fi nanciers, die de aansluiting van Spanje bij de Euromarkt waar kun nen maken? Dat wordt door vele buitenlanders ernstig betwijfeld. Er is uiteraard wel een leidende finan ciële (en economische) bovenlaag in Spanje, maar die groep is zo nauw met het Franco-regime verbonden en wortelt zo sterk in oude Spaanse tradities dat zich hier bepaald een groot verschil met de Westeuropese landen voordoet. Wil men ondanks dit verschil tot ven grotere econo mische samenwerking tussen de Eu romarkt en Spanje komen dan zal deze samenwerking op uiterst be hoedzame wijze aangevat moeten worden en dan zal men daarbij niet in maanden, maar in jaren van lang zame opbouw moeten denken. In dit verband is het misschien wel instructief om even te herinne ren aan het feit, dat een zekere heer Juan March, de leidende finan cier onder het regime van Franco is geweest. Is geweestwant de man is juist zaterdag j.l. overleden aan de gevol gen van een auto-ongeluk. Men zegt, dat de heer March een vermogen bezat van ongeveer 1,2 miljard gul den. Deze zoon van het eiland Ma jorca kwam tachtig jaar geleden ter wereld in een arm boerengezin. Hij trok naar Spaans Marokko en werd daar eigenaar van een sigaretten- fabriek, een tabaksonderneming en een vloot van kleine scheepjes. Offi cieel is later vastgesteld, dat hij zijn hoofdinkomsten trok uit tabaksmok kelarij in het Middellandse-Zeege- bïed. De man, die tot zijn veertigste jaar lezen noch schrijven kon werd uiteindelijk pachter van het tabaks monopolie in Spanje cn ook van dat monopolie in Spaans Marokko, maar hij zette zijn wonderlijke praktijken voort. Enige malen werd de man ge arresteerd. Hij wist echter steeds te ontsnappen en terug te keren in volle glorie. We zullen hier de verhalen over zijn illegale wapenhandel en andere transacties maar terzijde la ten. Hoofdzaak is. dat deze man. die volgens officiële rapporten een mees ter was ïn smokkelen, illegale prak tijken en omkoperij in 1936 zijn ge hele financiële macht achter Franco stelde en er mede voor zorgde, dat Franco aan het bewind kon komen. Men noemt hem nu nog de bankier van Franco's opstand. Wel, als in een land zulke figuren de leiding hebben van het fihancïeel-economi- sehe leven, dan stemt dat wel tot nadenken. Dan moet men met zo'n land niet al te sn<»l tot intensieve samenwerking komen. Vijf doden door pokken in Wales Een 49-jarige man is gisteren in Car diff aan pokken gestorven. Het is liet vijfde sterfgeval ïn Zuid-Wales. Een 18-jarige vrouw, die in hetzelfde huis woont als het laatste slachtoffer, wordt nu van pokken verdacht. WEER ZILVERPAPIER IN LUCHTCORRIDORS Rnssisclie vliegtuigen hebben gisteren boven Oost-Duitsland weer stukjes zilverpapier uitgeworpen. Een deel ervan kwam ook in dc middelste en in de zuidelijke luchtcorridor terecht. Het westelijke luchtverkeer met Ber lijn ondervond er geen hinder van. BEGROTING O., K. EN W. Met mammoetdebat voor de boeg (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals werd gisteren van alle kanten gelukgewenst toen de Eerste Kamer begon met de behandeling van de begroting van onderwijs, kun sten en wetenschappen voor 1962. De woorden van vreugde over het herstel van de bewindsman gingen gepaard met goede wensen voor sterkte als de minister volgende week in de Tweede Kamer de wet tot regeling van het voortgezet on derwijs, de z.g. mammoetwet, ïn het openbaar zal moeten verdedigen. Prof. Gielen (k.v.p.) opende gister middag de lange rij van sprekers. Hij getuigde van zijn grote waarde ring voor hetgeen de minister in de loop der jaren tot stand had ge bracht. De kritiek van prof. Gielen betrof dan ook enkele onderdelen. Met name klaagde de vroegere mi nister van onderwijs over "de lera ren-opleiding, die volgens hem nog altijd in het stadium van „proberen" verkeert. Lang van stof was de A.R.-sena- tor Algra. Ook hij was van oor deel, dat er onder deze minister heel wat was bereikt. „De mo derne jeugd van het atoomtijd perk" kwant er bij de heer Algra niet goed af. „Hun kritiek komt alleen maar voort uit wantrou wen", vond hij. En in de sport zag de lieer Algra een surrogaat voor hetgeen er bij de moderne jeugd ontbreekt. Prof. Diepenhorst, eveneens anti revolutionair, klaagde over het toe nemende gebruik van vreemde woor den, zelfs in officiële stukken. Ver der vroeg hij of het departement niet onderschat de toekomstige aan was van de bevolking aan onze uni versiteiten, gevolg van de geboorte golf van de eerste na-oorlogse jaren. Wat de lichamelijke opvoeding be treft noemde prof. Diepenhorst „een leeggezwommen meisje op de tele visie" een afschuwelijke aanblik. Hij keerde zich tegen doping en het be leid van de Koninklijke Nederlandse Zwembond keurde hij kortweg af. De staatssecretaris had hier de taak oplettend te zijn. TSJOMBE BENUT „LAATSTE KANS" President Tsjombe van Katanga heeft te Elisabetbstad bevestigd mor gen naar Leopoldstad te zullen rei zen om met premier Adoela een op lossing te vinden voor een terugkeer van zijn provincie tot de Kongolese staat. Tsjombes verklaring aan de pers volgde op die van een V.N. functio naris, die had gezegd, dat als Tsjom be niet naar de Kongolese hoofdstad zou reizen de strijd tussen de V.N. en Katanga opnieuw zou kunnen uitbre ken. „Dit is Tsjombes laatste kans", aldus de functionaris.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3