Nieuwe verwarming brengt Grote Kerk in Goes op temperatuur PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN OP KADERDAG IN OOSTBURG tS.ijpi 'Immv Almanak BACHS MATTHEUS-PASSIE IN MIDDELBURG UITGEVOERD OMRIJDEN VAN THOLEN NAAR VELPON 2 F li O V I N V 1 A L £1 ZEE U W E COURANT WOENSDAG 14 MAAKT 1962 PROEFDRAAIEN OP 1 APRIL A.S. Achter de preekstoel hangt gordijn van 23 bij I2V2 meter De in de winter bijzonder koude en tochtige Grote Kerk te Goes wordt momenteel van een nieuwe venvarmingsinstallatie voorzien, die de huidi ge, in capaciteit niet toereikende verwarming'Ver in de schaduw zal stellen. Niet alleen is de capaciteit van de nieuwe „kachel" 'met vele calorieën opgevoerd, maar tevens is het gedeelte van de kerk) waar de diensten worden gehouden, door enorme gordijnen van de wandelkerk gescheiden. Het grootste gordijn, dat achter de preekstoel is aangebracht, Heeft oen lengte van liel'st 23 meter en een breedte van meter... j maken van de gangen is nog een 1 Heel karwei geweest. Onder meer zijn twee circa elf meter lange be tonnen 'buizen in de grond aange- braclit, respectievelijk 7 en 6 ton zwaar. Bij het ingraven van de bui zen moesten verschillende grafstenen worden verplaatst, waarvan één niet minder dan 3 ton woog. Bij het gra- Evenals vele andere middeleeuwse kerkgebouwen beeft de Grote Kerk in Goes 's winters geen goede naam. De klacht: ,.B .rr, wat is het daar weer koud geweest!" kan men bij kans na afloop van elke dienst boren. De kerkeraad laat echter geen mid del onbeproefd om liet de kerkgan gers zo aangenaam mogelijk te ma ken. Enkele jaren geleden werd de heteluchtverwarming uitgebreid met elektrische voetwarmers. Deze laat ste voldoen uitstekend en zullen dan ook niet worden afgeschaft. Maar wel heeft men afgedaan met het huidige systeem van hetelueht- vejrwarming. De in de kelder ge plaatste kolenkachel heeft namelijk onvoldoende capaciteit om de kerk op een alleszins draaglijke tempera tuur te brengen. Op dezelfde plaats is men thans bezig aan het „bouwen" van een voor een leek ingenieuze hete- luclitkachel, die gevoed wordt door olie. Daartoe is een olietank met een inhoud van niet minder dan 8000 liter aangeschaft, die in de vroegere kolenberging is ge plaatst. De tank is in veertien segmenten aangevoerd en ter plaatse gelast, want in zijn ge heel had men de tank nooit in de kolenberging kunnen brengen! Gangen Onder de vloer van de kerk- zijn enkele gangen gegraven. Via deze gangen wordt de hete lucht aange-. voerd, die door enkele grote roosters de kerk instroomt. Dit proces zal al 's zondagsmorgens om Vijf uur aan vangen, Als het goed is moet de kerk tijdens de dienst om tien uur behaaglijk zijn verwarmd en van tocht mogen de kerkgangers dan geen last hebben. De koude lucht uit de kerk wordt door de automatisch werkende ver brandingsinstallatie in de machine kamer over een kachel in de kel der kan men na de vernieuwing niet meer sprekengezogen, daar .ver warmd en als hete lucht weer door de gangen in. de kerk gespuid. Het' Buitenverfwerken in Quarlespolder aanbesteed Op het kantoor van de domeinen te Breda is maandagmorgen in het openbaar aanbesteed het uitvoeren van buitenverfwerken c.a. aan 5 paehterswoningen, behorende bij fruitteeltbedrijven in de Quarlespol der. De volgende aannemers Schre ven er op in: bestek 6203: G. Dellen beke, Arnemuiden f 2390; gebrs, C. H. J. de Paauw en J. C. de Paauw, Hansweevt 1' 2395; fa. B, Penne en Zn, Kruiningen f1220; J. C. de Cock, Middelburg f1750; bestek 6243: B. C. de Bruine, Oostburg f3400; gebrs. C. H, J. de Paauw en J. C. cle Paauw, Oostburg f8980. De gunning is aan gehouden. Advertentie Centrale verwarm inq. SAWEMA Nv Hederstraat 19 - Middelburg - Iel. 01180-2962 ven zijn talrijke beenderen gevon den, die inmiddels alweer zijn her begraven. In totaal heeft deze nieuwe verwar ming de hervormde gemeente een bedrag van rond ƒ66.000 gekost. De aanschaf van de installatie vergde een uitgaaf van ƒ30.000, een zelfde bedrag eiste het aannemerswerk. ter wijl nog eens ƒ6000 benodigd was voor de gordijnen. Maai' wat meer zegt: de jaarlijkse exploitatie wordt met 2000,gedrukt. Keeds voor kerstmis is met déze belangrijke verbetering begonnen. Do installatie is thans zover gereed, dat men verwacht op 1 april te kun nen proefdraaien. Weliswaar zullen de kerkgangers de komende maan den bepaald niet naar een nieuwe verwarming verlangen, maar des te groter zal de vreugde zijn als de winter 1.962-1963 weer aanbreekt. Want liet grootste (koude) leed is dan geleden! LANDELIJKE INSTRUCTIE Provinciaal secretaresse: „Niet alleen vergaderen" De Zeeuws-Vlaamse afdelingsbe stuursters van de bond van platte landsvrouwen hebben zich dinsdag in café „Victory" te Oostburg tijdens een kaderdag intensief beziggehou den met een aantal algemene be stuurszaken. Eigenlijk een soort ïn- strnctiedag. „Want", zo stelde de voorzitster van de provinciale afde ling, mevrouw W. van Veen-van Loghem, „als-je als bestuurslid be gint, ben je op dat gebied eigenlijk een ongeschoold arbeider. Voor die tijd worden de zaken vaak slechts van één kant bekeken, maar zo gauw men achter de bestuurstafel gaat zit ten, dient men ook aandacht te heb ben voor de keerzijde van de medail le. Hoe die bestuurlijke zaken moe ten worden aangepakt, kan men ook lezen in een viertal boekwerkjes (statuten en huishoudelijk reglement, leidraad voor de besturen, basis jaar programma en het jaarhoekje), maar aangezien, dit geen bestsellers zyn gebleken, heeft men landelijk deze! instructies ter hand genomen via ka der dagen. De provinciaal-secretaresse der bond, mejuffrouw A. van der Leeden uit Goes, hield daarna een inleiding waarin zij een aantal spelregels voor de afdelingsbestuursters toelichtte. Volgens haar zijn er bijvoorbeeld nog afdelingen die het doel der bond me nen te kunnen nastreven met het houden van vergaderingen alleen. Met een aantal voorbeelden toonde de bonds-secretaresse aan, dat er nog wel een dozijn andere middelen bestaat. Sprekend over de financiële middelen zei mejuffrouw Van der Leeden, dat de afdelingen in de na jaarsvergadering van dit jaar zullen moeten stemmen over het voorstel om de contributie van 6,50 te ver hogen tot 8,50 per jaar. De steeds stijgende kosten en pen sioenvoorzieningen bij liet lande lijk secretariaat hebben dit nood zakelijk gemaakt. Overigens komt de heift van deze verhoging in de afdelïngskas terecht, een vierde in die van de provincie en een vierde in' cle landelijke bondskas. „Er is verder geen enkel bezwaar tegen de werving van donateurs VAN TOT STELTKLIi' UT In het jeugdgebouw „De Poort" tc Zaamslag heeft de Oost Zeeuws- VJaamsö vogelwacht „De SteTtklnut" een filmavond met vertoning van dia's verzorgd. In zijn inleiding vertelde voorzitter F. Haak nog dat de ver eniging haar naam ontleent aan een wel zeer zeldzaam voorkomende vo gel, namelijk de steltkluut. In 1.961 AANBOD Het mag beleend worden veronder steld, dat liet goede Zeeuws-Ylaamse land een redelijk aantal koffiehuizen telt. Degenen die onverwacht be hoefte krijgen „om er een te vatten", hoeven in het algemeen nietlang naar een etablissement te zoeken. Br zijn er voldoende. Goed, dat v:a$ bekend. Maar het was ons niet 'bekend, dat. er in hetzelfde goede Zeeuwsch- Vlaanderen een teveel aan caféhou ders is. En- dat is er. Er wordt zelfs mee geadverteerd, ge tuige de volgende annonce, die wij aantroffen in een advertentieblad: „Te koop: H.H. Caféhouders, ver sterker, luidsprekers, microfoon, aan sluiting gitaar en pich-up mogelijk". Asjeblieft. Caféhouders te koop, nog. wél met de mogelijkheid om er gi-, taar en pick-up op aan te sluiten. - Zo ver zijn ze zelfs in Rusland nog werden in ons land van deze vogel slechts 12 broedparen gevonden, waarvan zeven in Zeeuwsch-Vlaan deren. De ornitholoog en vogelkenner dr. W. Suetens uit Gent vertoonde een' prachtige film die hij in het vogelreservaat Marimas ïii Spanje heeft gemaakt. NOG EEN Nog een kort berichtje uit Zaam slag: Enige tijd geleden werden reeds enkele nieuwe woningen ir het uitbreidingsplan in gebruil- genomen en dezer dagen kwan een nieuw tweetal onder de kap KAMI De zangvereniging „Ons Genoegen" van Noordwelle, kampt nog steeds met een tekort aan leden. Vooral het aantal mannelijke zangers kan veel hoger. Dit is gebleken uit de mond van de voorzitter, die de sombere woorden sprak tijdens de vorige week in het dorpshuis gehouden jaarvergadering. Nadat alle officiële zaken waren afgehandeld was er nog even tijd voor een vrolijker geluid, dat tot vermaak van allen door en kele leden werd verzorgd. INSTUIF In het kader van de 10 x 10-acfcie is in Breskens werk verricht. Een. vrolijk werk overigens, want het; was een instuif. In het jeugdge bouw „De Uitkomst" speelden vrolijk: The Rhytm-kings, The Blue Stars, The Shut Stars en The Jumping. Sisters. Voorts was ér een modeshow plus quiz. Al lemaal erg Nederlands dus. De belangstelling was groot. en begunstigers, waarbij U zou kunnen beginnen met uw echtge noot", aldus mejuffrouw Van der Leeden tot de kaderleden. Voorbereiden Uitvoerig ging de inleidster in op het voorbereiden van vergaderingen, de leiding en de techniek daarvan, de taakverdelingen in de besturen, de keuze van sprekers (een dure spre ker is nog niet altijd een.goede!)'. Verder wees zij op de mogelijkheid van gecombineerde bijeenkomst'erf. De plattelandsvrouwen wisselden daarna van gedachten over de mogelijkheid van een provinciaal blad, dat om de gedachten te bepalen tweemaal per jaar zou kunnen uitkomen met bij voorbeeld het winter- en zomerpro- gramma. „Om een goede indruk te krijgen van het totale bondswerk zou iedere afdelingsbestuurster eens een landelijke vergadering moeten bijwo nen", aldus de provinciaal secretares se. Andere mogelijkheden werden be- sprokén naar aanleiding van het jaarboekje, zoals het organiseren van. cursussen, lezingen, filmavonden én het gebruikmaken van de eentralË, platlclandsbibliotheek. Na deze interessante instructie-bij eenkomst werden de bestuursters In vier discussiegroepen verdeeld, die zich elk met een bepaalde opdracht bezighielden en daarvan later verslag uitbrachten. Doel hiervan was, na te gaan, hoe de bestuurszaken moeten worden uitgevoerd, hoe het niet moet en welke fonten er worden gemaakt. De middagbijeenkomst werd besloten met het vertonen van een film, titel „De lage landen". Bevordering vlootpredikant Wolphaartsdijk en Sluis Bij koninklijk besluit van 20 februari j.l. is met ingang van 1 april de tij delijk vlootpredikant in rang ge lijkgesteld met luitenant-ter-zee dér 2e klasse, oudste categorie ds. C. A. Melting van Eijn te Vlissingen ïn rang gelijkgesteld met luitenant-ter zee der le klasse. W. Berdenis van Berlekom wordt donderdag 90 jaar Solistenconcours in Middelburg De Bond van Harmonie en Fanfare- verenigingen in Zeeland houdt zater dag 17 en 24 maart a.s. weer een so listenconcours in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg. Op beide za terdagen zal de heer P. van Mever, musicus te Rotterdam, als jurylid optreden. Niet minder dan 67 muzi kanten zullen aan het concours deel nemen. Donderdag wordt een bekend en ge zien inwoner van Middelburg, de heer W. Berdenis van Berlekom, negentig- jaar. I11 zijn lange leven heeft de heer Berdenis van Berlekom zich niet alleen voor de stedelijke, maar ook voor de Zeeuwse gemeenschap ver dienstelijk gemaakt. Nog tot op hoge leeftijd vervulde hij talrijke functies, waaruit hij zich echter thans terug getrokken heeft In de bekoring van een rustige eenzaamheid en in goede gezondheid wil de heer Berdenis van Beylekom de ontwikkeling yan zijn geboortestad Middelburg met aan dacht volgen. De heer Berdenis van Berlekom zal zijn 90e jaardag niet in Middelburg- vieren. Hij brengt deze bijzondere elders in de familiekring, door. Truck met oplegger blokkeerde weg Een negentien meter lauge, met 13 ton betonijzer geladen, truck met op legger van de fa. Van T. uit Dor drecht is maandagavond in de bocht vIuchthaven-Molenweg te Bruinisse met de achterwielen in een sloot ge raakt en blijven steken. De weg werd geheel door bet ge vaarte versperd en de rijkspolitie' zag zich genoodzaakt het verkeer om te léggen. Bovendien werdén er bór-> tien en verlichting geplaatst. Pas na enkele vergeefse pogingen slaagde men er gisteren in de truck met op legger met een kraanwagen weer op de weg te trekken. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. A. Jonker voor prot.-chr. fractie in raad Zierikzee «Tot lid van de Zierilczeese raad voor de prot. ehr. fractie is benoemd de heer A. Jonker. Hij zal tot de nieuwe samenstelling zich aandient de plaats innemen van de heer D, Goudriaan, die in de laatste vergadering van de raad zijn ontslag heeft aangeboden aan burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester. De heer Goudriaan één van de christ.-historische raadsleden mo tiveerde "dit vertrek uit de raad als een gevolg van een kerkelijke aange legenheid, die binnen de kring van do chv.-hist kiesvereniging ertoe had geleid, dat „hem het vertrouwen was opgezegd". Óp de kandidatenlijst voor de komende raadsverkiezing had dé C.-H.kiesvereniging de heer Gou driaan op de vierde plaats gezet. KUNST Dirigent: Jaap Hillen. TOEN meer dan zeventig jaar ge leden de Middelburgse Zangvereni ging „Tot Oefening en Uitspanning" de Matthaus Passion van Bach voor de eerste maal uitvoerde op 8 maart 1889 trad als bassolist op de 31-jarige Johan Messchaert. Met hem had hel koor een zanger geënga geerd, wiens vertolking van de Cliris- tuspartij uit Bachs passiemuziek nóg wordt vermeld in de hedendaagse en cyclopedieën over muziek. Wij weten niet of en hoe te zijner tijd in de dan bestaande naslagwerken de bas Da vid Hollestellc zal worden genoemd, maar oordelend naar wat wij gister avond van hem hoorden tijdens de jongste uitvoering van de Matthaus Passion door „Oefening en Uitspan ning", heeft hij recht óp êen niet zeer-kortstondige reputatie als ver tolker van deze zo zware eisen stel lende Christus-partij. Hollestelle zong gisteravond indrukwekkend, ondanks een kleine indispositie van zijn stem. Zonder enige twijfel behoort hij tot de besten, die ons land óp het gebied van de oratoriumzang op clit ogen blik naar voren kan brengen. Met hem had de zangvereniging zeker geen mindere keus gedaan dan de toenmalige dirigent en bestuur in 1889. Mét Hollestelle moet echter ook worden genoemd de tenor Jan Waayer, dié de Evangelist zong! Wij hebben reeds eerder deze vocalist met ere genoemd, namelijk in 1957 toen hij eveneens in Middelburg de magni toon zonder dat de spanning ook maar een moment verslapte, een vak kundig gebruikte stem bovendien, een geïnspireerde voordracht ten slotte. Hollestelle en Waayer hebben wij in de uitvoering van gisteravond zéér bewonderd. Bij het lezen van déze regelen vraagt men zich wellicht met enige verba zing af waarom wij ditmaal een. ver slag over een Mattheus Passie zo nadrukkelijk beginnen met het noe men van twee solisten. Was het werk van Uet koor niet zo belangrijk resultaat tevens van een maanden lange voorbereiding dat liet een vermelding, in de aanhef van deze bespreking verdiende? Ja ën: neen. Ja, omdat „Tot Oefening en Uit spanning" gisteravond onder de be gaafde Jaap Hillen, verscheidene ma len prachtige koorzang heeft laten horen en (der traditiegetrouw zou men haast willen zeggen) tot prach tige prestaties kwam. Neen, omdat niet de gehele avond door hetzelfde hoge niveau werd bereikt en met na me het begin onderwerp van enige Raadslid Jac. Nijsse uit Driewegen overleden Dinsdagmorgen is in Driewegen overleden de landbouwer Jac. Nijsse. Hij bereikte de leeftijd van 61 jaar. De heer Nijsse was sedert 1958 raadslid der gemeente Driewegen voor de Christelijk Historische Unie. Voorts bekleedde hij reeds meer dan 25 jaar een bestuursfunctie in het burgerlijk armbestuur. Eveneens is overledene een gróót aantal jaren notabele geweest van de hervormde gemeente te Driewegen. De begra fenis is vastgesteld op vrijdagmiddag 12 uur öp de algemene begraaf plaats. THOLEN cn Oud-Vossemeer liggen sinds enkele weken voor de weg gebruikers verder van elkaar dan tot voor kort het geval was. Een onverbiddelijk bord niet „Geslo ten voor doorgaand verkeer" dwingt tot het maken van een om weg over Poortvliet, nu tussen' beide plaatsen is begonnen aan de laatste fase in de vernieuwing van de provinciale weg. In ieder geval tot het midden van de zomer „zoveel korter als mo gelijk of zoveel langer als nodig" zullen straatmakers en wegen bouwers zijn te vinden op een weggedeelte, dat de laatste jaren verschillende automobilisten met hun hoofd tegen het dak van de wagen heeft geslingerd. Wanneer de ruim vijf kilometer lan ge weg tussen Tliolen en Oud- Vossemcer volgens het bestek van de provinciale waterstaat voor de aanvang van het bietenseizoen 1.962 zal zijn opgeleverd, is dit euvel in iedèr geval verholpen. Nadat het verkeer gedurende bijna een half jaar op dit Thoolse tra ject een deel van de noordelijke route over het eiland de nieu we onderbestratiug had vastgere- den is men kort geleden begon nen met het aanbrengen van het zandbed, waarop de nieuwe her bestrating zal komen te rusten. Het materiaal voor dit laatste werk is voor een groot déél aanwezig. Een flinke hoeveelheid nieuwe klinkers zal daarnaast nog moe ten worden aangekocht. Inmiddels De vernieuwing van de provinciale weg TholenOud-Vossemeer is in de laatste fase gekomenDe 5 km lange weg isnu voor alle verkeer geslo ten en men zal moeten omrijden over Poortvliet. .(Foto P.Z.G.) grote verbetering aangebracht 111 de vorm van. een halverwege, de glooiing van de dijk aangelegd fietspad van tegels. Wanneer tie verbodsborden dus over een aantal maanden by Tholen en Oud-Vosseméer weer kunnen verdwijnen zal het verkeer kun nen profiteren van grote verbete ringen op een van de belangrijk ste locale vèrbindïugen op het eiland Tholen. Daarom neemt men IM.I'T: kritiek moet zijn. Dat geldt al direct het beginkoor dat móet in een Mattheus-P,'assie goed zijn! om dat het tempo soms onregelmatig was, omdat enkele inzetten niet exact waren en omdat het spijt ons dit te moeten zeggen het jongenskoor ver beneden de maat bleef. Beneden de maat: een slechte uitspraak, ge knepen stemmen in de hoge tonen en in het algemeen geen helder en zui- verzingend jongensgeluid. Voor de kritische luisteraar is zulk een begin enigszins teleurstellend. Later, in het slotkoor van het eerste deel, lieten de knapen nog één regel verstek gaan ook. Het grote koor herstelde zich ech ter en zoals hierboven reeds opge merkt het bleek tot goede koor zang in staat. Sommige koralen wer den magnifiek gezonden en ook het grootste deel van de turba-koren klonk uitstekend. Bovendien en hier is sprake van een grote ver dienste van Jaap Hillen gaat de vertolking als geheel uit van een zeer bepaalde visie, die tot in details is overdacht. Vergissen wij ons niet, dan is deze visie van Hillen sinds zijn vorige uitvoering In Middelburg aan verandering onderhevig: wij dachten een versterking van de dra matische effecten te concluderen. Een passage als „Wahrlich dïeser iet Gottes Sohn gewesen" kreeg bijvoor beeld gisteravond wel heel sterke accenten, zonder dat zij overigens overtuigend waren. Als orkest fungeerde ditmaal het Utrecht Studenten Orkest, dat voor zien bleek van vele goede hoedanig heden, welke hoedanigheden en kwa liteiten tevens vergezeld gingen van enkele daarbij behorende fouten. Er werd zeer enthousiast gespeeld, maar soms ook slordig. Het is op zichzelf overigens een boeiend gezicht (en gehoor) zulk een groep jongelui met zoveel overgave te zien (en vooral te horen) spelen, maar de eerlijk heid gebiedt te zeggen dat zij niet altijd tot hetzelfde gave resultaat kwamen. Een voorbeeld van uitmun tend werk bij de violen: de begelei ding van de aria „Gerne will ich mich bequemen". Vermelding verdie nen voorts do anonieme solisten, die o.m. in de twee bekende vioolobli gaatpartijen en de gamba-soli uit muntend voor de dag kwamen. De cellist van de continuo-partij had nog wel eens neiging in de aanvang van een recitatief te fors te begin nen. Wat de vocale solisten betreft, die tot dusver hier nog niet zijn ge noemd: de alt Roos Boelsma en dê bas Cor Niesscn (aria's) hebben ge heel aan de (niet geringe) verwach tingen voldaan, hetgeen echter he laas niet kan worden gezegcl van de .longc sopraan Riet Amir en de tenor Wim van Gerven. De eerste heeft een frisse stem, maar mist nog ge heel de routine en de achtergrond, die onmisbaar zijn voor een bevredi gende vertolking van de sopraan partij in dit werk. De tenor heeft ons helemaal niet kunnen bekoren: hij paste niet in dit gezelschap. Wat de kleinere partijen betreft: de op lossing die Hillen hiervoor had ge vonden door medewerking van stem men uit orkest en koor, leek ons vooral wat de mannenstemmen be treft weinig geslaagd. Dan toch maar liever de traditionele versie: de kleine partyen voor de beroeps solisten. Vermeld dient nog, dat het orgel werd bespeeld door Th. C. Fer- werda. Zo heeft de Koninklijke Zangvereni ging deze opmerking ter afsluiting bespreking ditmaal een Matthaus-Passionuitvoering gegeven, die vele imponerende momenten had' naast enkele minder gelukkige ogen blikken. De eerste echter het is Onze oprechte mening overheer sen. Gelukkig. Daardoor is deze uit voering voor de velen in de. Concert en Gehoorzaal ook nu weer een be levenis geworden. De K. Voor Zeemvs nieuws zie ook do pagina's 5, 7 en 15. VWNA^VVVVWVVVVVVWVVVW 1 Advertentie) PLAATSELIJK SNEEUWBUIEN. Zonnige perioden maar plaatselyk ook enkele sneeuwbuien. In de vroe ge ochtend lichte tot matige vorst, daarna temperatuur oplopend tot om het vriespunt. Matige wind in hoofd zaak uit noordelijke richtingen. ZON EN MAAN.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2