PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERINGGEVRAAGDLOONAANWIJZING IN TE TREKKEN V.S.-voorstellen aan Den Haag en Djakarta Jaarlijks wordt 900 miljoen gulden zwart loon uitgekeerd Geen Kamer-debat over Nieuw-Guinea „Grindtapijt" en verbreding van monding tramhaven in Zijpe LAATSTE FORMEEL OVERLEG IN EVIAN Vand aag IN AMSTERDAMSE INDUSTRIE 25 PROCENT CLANDESTIEN Ponten niet meer dwars op zware stroom Gesprek Goede wil 205e jaargang - no. 62 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. E. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE. GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 14 mrt. '62 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 350B/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt51, tel. 334l(b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395, Terneuzen, tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. ROEMERS: „SOCIALE RENTETREKKERS KOMEN LELIJK ACHTERAAN" Gromyko bars na gesprek met Rusk De Amerikaanse en Russische minis ters van buitenlandse zaken Dean Rusk en Andrei Gromyko hebben gisteren opnieuw gedurende ruim drie uur geconfereerd te midden van speculaties dat de Sow jet-Unie een onverzoenlijker standpunt Inzake Berlijn gaat inuemen. Voor zowel als na zijn onderhoud met minister Rusk, zei een bruusk optredende en stugge Gromyko tot de pers, dat Ruslands voorstel voor een regeling van de Duitse kwestie verre te verkiezen zou zijn boven een afzonderlijk vedrag over Berlijn. De nadruk die Gromyko hierop leg de, schijnt er op te wijzen dat de Sowjet-Unie niet zal meegaan met het Anglo-Amerikaanse voorstel om de kwestie Berlijn onafhankelijk te regelen van een védrag in breder verband dat onder meer erkenning van het communistische regime in Oost-Duitsland zal impliceren. Do afvaardigingen van Frankryk en de Algerijnse opstandelingen hebben gisteren, de zevende dag van overleg ua de hervatting der besprekingen, liun onderhandelingen voortgezet. Van kringen, die in verbinding staan met de Algerijnse delegatie, wordt vernomen dat nog overeenstem ming moet worden bereikt over de wijze, waarop de afkondiging van een bestand in Algerije bekend zal worden gemaakt. Van Franse zijde werd hieromtrent vernomen, dat een desbetreffende bekendmaking onge twijfeld gelijktijdig door beide par tijen zal worden gedaan. H ...is liet 50 jaar geleden, dat s de Tweede Kamer een wet 5= aannam, waardoor de bef aam- de erfgooierskwestie werd op- s s gelost. iuilllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllI (Van onze parlementaire redacteur). De met enige spanning tegemoet geziene interpellatie van de socialistische drs. Roemers over de loonpolitieke situatie in liet algemeen en de jongste aanwijzing van de regering in het bij zonder is voorlopig uitgelopen op een vijftiental vragen van de interpellant aan de minister en de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heren Veldkamp en Roolvink, en het verzoek om de „aanwijzing" van 2 maart 1962 in te trekken, omdat deze aanwijzing in strijd zou zijn met het akkoord van Oud-Wassenaar. De heer Roemers heeft aan het slot van zijn interpellatie tevens gevraagd, of de minister bereid is met klem bij de Sociaal Economische Raad aan te dringen op een spoedige beantwoording van de adviesaanvrage van de regering omtrent de loonpolitieke spelregels en na ontvangst van dit advies een spoedige herziening van de bestaande spelregels te bevorderen. De lieer Roemers heeft zich tijdens zijn interpellatie vooral uitgeput om aan te tonen, dat de theoretische re gels en aanwijzingen van de rege ring de praktijk allerminst dekken. Er worden allerwegen zwarte lonen betaald en dat moet ook wel gebeu ren. willen de bedrijven en de onder nemingen zich kunnen handhaven. Die regels en aanwijzingen hebben in feite dus weinig zin. De heer Roemers herhaalde, wat hij ook elders in zijn kwaliteit van voor zitter van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen gezegd heeft, namelijk, dat het N.V.V. zich niet aan Niet in 's lands belang Motie-Burger verworpen (Van onze parlementaire redacteur). In een bijwijlen nog al fel ge voerd ordedebat over de voor lichting die de Tweede Kamer over de stand van zaken ten aanzien van Nieuw-Guinea ver wacht, ontketend door een brief van de minister-president prof. De Quay aan de Kamer en een voorstel om die brief voor ken nisgeving aan te nemen, heeft de heer Burger, fractieleider van de P.v.d.A., in de gisteren gehouden vergadering der Ka mer een motie ingediend, waar in de minister-president ver zocht wordt in de Kamer te ver schijnen teneinde op hem ge stelde vragen te antwoorden, voor zover althans het landsbe lang die beantwoording gedoogt. De meerderheid van de Kamer had geen behoefte aan de motie. Zij werd verworpen met 39 tegen 77 stemmen. Vóór waren de P.v.d.A. en de C.Pi.N. De P.S.F» was afwezig. De brief van de minister-president luidde: ..De regering acht het begrijpe lijk. dat er aan de zijde van de Tweede Kamer het. verlangen leeft om met de regering een openbare gedachtenwisseling te houden over het beleid inzake Nederlands Nieuvv-Guinea. De regering blyft uiteraard, gelijk voorheen, bereid de Kamer in deze voor ons land zo belangrijke kwestie zo goed mogelijk in te lichten. Ik moet U evenwel meedelen, dat naar het gevoelen van de regering het landbelang thans niet gedoogt een openbaar debat over het Nieuw- Guineabeleld te voeren. De desbetreffende kamercommissies zal z(j echter over het verloop in deze op de hoogte houden. Zodra een openbaar debat weer wel mogelijk is, zal zij uiteraard daartoe alle medewerking verlenen. Dc regering hoopt en verwacht bij de Kamer begrip te vinden voor dit uitstel van gedachtenwisseling". De heer Burger gaf zich niet ge wonnen. Hy noemde het waanzinnig dat de Kamer niet in het algemeen zou kunnen spreken over de onder werpen, die de minister-president zelf in een persconferentie openbaar gemaakt heeft. Het feit dat de Kamer door de regering het zwijgen wordt opgelegd maakte op hem de indruk van dictatuur. Aangezien Iijj de zaak van vitaal belang achtte diende hij zyn motie in. de laatste aanwijzingen gebonden acht. Opvallend was zyn mededeling, dat in Nederland op het ogenblik ongeveer voor 900 miljoen gulden aan zwarte lonen wordt betaald, dat is gemiddeld bijna vijf proeent op de individuele lonen. In de Am sterdamse zware industrie wordt 20 tot 25 procent zwart loon be taald. In de baksteenindustrie be taalde men in .1960 16,2 procent en in 1961 20 procent zwart loon. hoewel er volgens de aanwijzing van de regering maar 4 procent loonsverhoging mag woren uitge keerd. In de schoenenindustrie ontvangt 88' procent der werknemers zwart loon. Over de gehele linié bedraagt het zwarte loon daar gemiddeld 9,7 pro cent. De heer Roemers gaf nog een aantal voorbeelden en vroeg aan de minister, of hy een volledig overzicht kon verstrekken per bedrijfstak. Ambtenaren De interpellant noemde het verschijn sel van het uitbetalen van zwarte lo nen bijzonder belangrijk. Een deel van de welvaartsstijging is erin ver disconteerd, zij het niet officieel. Aan gezien de salarissen der ambtenaren zich richten naar de toonbeweging in het vrije bedrijf, naar de officiële loonbeweging wel te verstaan, is hun salarisverhoging geen zuivere weer spiegeling van de loonstijging in dat vrije bedrijf. Ook de A.O.W.-uitke- ringen en andere sociale voorzienin gen richten zich naar de lonen in het algemeen, maar ook al weer naar de officiële lonen. Dat betekent dus, dat de sociale rentetrekkers lelijk achteraan komen. De heer Roemers vond, dat het gezag van de overheid, die weet, dat overal zwarte lonen uitbe taald worden en die desondanks met aanwijzingen blijft komen, (Zie slot pag, 3 koL 2) Mevrouw Jacqueline Kennedy heeft in de Indiase hoofdstad s New Delhi een bezoek gebracht aan president Rajendra Pra- §§j sod, die hier met zijn charman- te gaste voor de fotografen po- "eert. DEN HAAG GEEN COMMENTAAR" Derde partij voorgedragen Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft giste ren bekendgemaakt, dat de Ver enigde Staten aan Nederland en Indonesië voorstellen hebben doen toekomen betreffende riio- gelijke bijeenkomsten voor on derhandelingen over de kwestie- Nieuw-Guinea. De woordvoerder van het ministerie Joseph Reap, zei op een persconfe rentie dat de boodschappen in de af gelopen 24 uur waren verzonden. Zij hebben betrekking op de tegenwoor digheid van een derde partij bij de Nederlands-Indonesische besprekin gen. „Wij hebben goede hoop, dat spoedig een bijeenkomst van beide partijen zal worden gehouden", aldus de woordvoerder. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken zei voorts nog, dat de Verenigde Staten alles blijven doen wat in hun vermogen ligt om een vreedzame oplossing van het geschil té bevorderen. Hij voegde er aan toe, dat er, voor zover hem bekend, nog geen ant woord uit Den Haag of Djakarta op de Amerikaanse boodschap was ontvangen. Reap zei geen commentaar te kunnen geven toen hem werd gevraagd of de V.S. een bepaalde plaats voor de onderhandelingen hebben voorgesteld of een derde partij hebben genoemd die bij de besprekingen aanwezig zou zijn. Op de vraag, of Amerika een vierde land heeft benaderd om als mogelijke bemiddelaar op te treden, antwoord de hij dat dit, voor zover hem be kend, niet gebeurd is. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag onthield zich van elk commentaar op dit bericht uit Washington. Een jongeman in Wiesbaden die ruzie met zijn meisje had gehad, sprong uit het raam van de vierde verdieping maar werd slechts licht gewond door de was lijnen die zijn val braken. VOOR AFSLUITING STROO MGAT GREVELINGENDAM Rijkswaterstaat wil verlegging van de stroom stapje voor zijn VOORDAT in roei aanstaande liet zuidelijke sluitgat in de Greveliugendam zal worden gedicht zal In het smalle, drukbevaren Zijpe aan de Duïve- landse kant het nodige zyn veranderd. De stroom in het op sommige plaatsen 35 meter diepe Zijpe wordt op het moment, dat de laatste een heidscaisson i< het sluitgat zakt, van het midden van het vaarwater naar de walkant verlegd. Om deze „plotselinge" aanval op de oever tussen de Sioofpohler bij Bruinisse en dijkpaal 64, voorbij de Zypse tramhaven te kunnen weerstaan, wordt, op het ogenblik een 2 kilometer lange „loper" van grof grint gelegd. meter tot 71 meter. De ponten „Krammer" en „Zijpe" behoeven zich dus in de toekomst niet lan ger dwars op de zware ebstroom te werpen en daarna via een scherpe bocht in de tramhaven de steiger te naderen. De stuurlieden Ruimen, dan uit de tramhaven van Anna Jacöb'apólder komende onmiddellijk koers zetten naar de overkant, vandaar mfet de De stroomverlegging brengt ook de veerponten tussen Anna Jaco- bapolder en Zijpe in moeilijkhe den. Die te voorkómen is alleen mogelijk door verbreding van de haven monding te Zijpe van 42 kop tegen de stroom in, een honderd tal meters stroomopwaarts stomen en tenslotte met een vloeiende lijn door de verbrede havenmonding in Zijpe binnenlopen. „We zorgen er dus voor, dat we op alles zijn voorbereid, voordat de stroomverlegging ons parten kan spelen." Ir. A. Nijdam van rijks waterstaats arrondissement Goes houdt de situatie in het Zype goed in het oog. Op het ogenblik is men be zig met het opruimen van de zwarte houten steiger bij Zijpe, aan de zuid kant van de tramha/en. Het dijk- hoofd, waarop nog steeds een haven licht pinkt over de vaarweg in het duister, wordt daar als het ware bij gevijld. De slikken, waarop bij die steiger af en toe nog eens een bootje wordt schoongemaakt, zullen ver dwijnen en een nieuw dijkliehaam met een zelfde profiel en talud van enkele honderden meters lengte zal de schakel vormen tussen de binnen dijk van de haven en dc oude glooi ing, ongeveer recht tegenover de tramhaven van Anna Jacobapolder. Enige tijd geleden is het werk aanbesteed voor een bedrag van f 263.800. De Combinatie Water werken te Sliodrecht heeft haar materiaal reeds naar Zijpe ge bracht en is begonnen met het verwijderen van de oude bèzin- king iangs de bochtige havendam. Loopsteiger Door het verdwijnen van de oude steiger wordt de veerdienst voor pas sagiers van Maas en Westbroek naar een andere plaats verwezen. Voorlo pig zal dit zijn de beweegbare brug, waaraan de R.T.M.-veerdïenst naar Numansdorp-haven afmeert. Wanneer het ruwe werk aan de verbreding van de havenmonding is voltooid, wordt op enkele nieters afstand van deze brug een nieuwe loopsteiger van hout gebouwd. Met de datum van de sluiting van de zuidelijke geul in de Grevelingen- dam voor ogen, is de N.V. Dijksbonw inmiddels begonnen met het spreiden van het 2 kilometer lange grinttapyt. De strook zal overal zo breed worden gemaakt als het drievoud van de diepte ter plaatse. Voordat er ge vaar voor afschuivingen en oever- vallen kan ontstaan, wordt de glooi ing zo soliede gemaakt, dat zij de aanval van de verlegde stroom na afsluiting van het laatste stroomgat in de Grevelingendam wordt deze nog iets sterker zonder risico's kan opvangen. Daarom kan men momenteel langs de Duivelandse wal onderlossers in actie zien. die het grove grint, aun- Zie slot pag. 5 hol. 2) J^&ht lij* De jongste ontwikkelingen rond de kwestie Nieuw-Guinea komen er op neer, dat er nu inderdaad een kans is op onderhandelingen met Indonesië. Gelukkig: alléén daardoor kan bloedvergieten worden voorko men. Maandag zijn er in de minister raad een aantal vér-gaande besluiten genomen (of liever gezegd: niet ge nomen), waardoor een gesprek met Djakarta eindelijk binnen de ge zichtskring is gekomen. Men kan nu op deze Nederlandse houding op twee manieren reageren: „hard" en „zacht". Diegenen, die het op de har de interpretatie houden, zullen hun gramschap sinds maandag wel moei lijk kunnen verduwen, omdat nu men kan het niet ontkennen de weg openligt naar een volledige over dracht van Nieuw-Guinea, zelfs al worden nog enkele slagen om minis teriële armen gehouden. Zij, die min der fors en rechtlijnig denken, zul len echter de thans gevolgde pro cedure toejuichen omdat nu van Ne derlandse zijde de goéde wil wordt getoond om tot een oplossing van de Nieuw-Guineakwestie te komen. Destijds bij het Nieuw-Guinea- debat in de Tweede Kamer is de uitdrukking „prealabele voorwaarden" geboren. Nederland j van die voorwaarden af zo heet te "het toen. en daarmee werd met name gedoeld op het zelfbeschik kingsrecht van de Papoea's. Dat recht werd weliswaar niet onder ta fel geveegd, maar van Nederlandse zijde wilde men het niet nadrukke lijk en bij voorbaat stellen bij het begin van eventuele onderhandelin gen, mits evenwel Indonesië van zijn kant ook afzag van zijn prealabele voorwaarde (overdracht namelyk). Van allerlei poli tieke kanten is vervolgens in Ne derland de grootst mogelijke moeite gedaan om aan te tonen, dat het zelfbeschikkingsrecht, hoewel geen „prealabèle voorwaar de". nog onverminderd gold. En nog altijd is men tijdens' politieke verga deringen met die halsbrekende toer bezig: het zelfbeschikkingsrecht zou nog altijd een begrip vol inhoud zijn, zo verzekeren sommige politici het Nederlandse volk. Maar dat gepraat is niet veel meer dan een zinloos woordenspel voor de eigen tribune: het zelfbeschikkingsrecht immers is dè laatste maanden geheel uitgehold, althans vergeleken by de betekenis die er vroeger aan werd gegeven. In feite zal het een zéér ondergeschikte rol spelen zo het al een rol speelt! tijdens de dingen, die nu gaan komen. De verklaring van professor De Quay wijst er op, dat Neder land ten aanzien van onderhan delingen met Indonesië zijn goede wil zal tonen. Toch is het goed er aan té herinneren, dat die „wil" in geen enkel opzicht een gevolg is van een logische politiek of van een vaste beleidslijn, doch slechts een produkt van de omstandigheden. En die om standigheden zijn in dit geval geen zaken van principe, maar van oppor tuniteit. Nederland kon en kan daar aan tittel noch jota veranderen. In heel globale lijnen kunnen die om standigheden als volgt worden ge schetst: het westen vooral de V.S. wenst in Zuidoost-Azië geen ver groting van dé communistische in vloed, en het realiseert zich dat een dergelijke vergroting direct zou op treden indien er sprake zou zijn van ook maar het kleinste conflict tus sen Nederland en Indonesië. Deze overweging nogmaals: het is in deze woorden een uiterst globale en ongenuanceerde benadering be paalt Amerika's handelen rond Nieuw-Guinea, want men wil géén Korea, of ook maar een kans daarop. En al zou nu Nederland alle rechten en principes aan zijn kant hebben, toch halen ze het niet bij de oppor- tuniteitspolïtiek, die Amerika hier moet voeren. Alleen deze omstandig heden nu en niets anders! be palen de huidige goede wil van de regering. Daarmee is echter tevens het begrip „zelfbeschikking" een goochelwoord geworden, slechts ge schikt voor politiek gebruik in liet Nederlandse binnenland. De feiten van de laatste dagen le ren nu, dat niet meer in eerste in stantie de belangen van de inheem se bevolking in Nieuw-Guinea moe ten worden behartigd, maar die van de Nederlanders zelf. Er zullen in de komende periode zaken aan de orde komen, die thans in vroegere koloniale gebieden tot de normale verschijnselen worden gerekend, na melijk bescherming van de Europea nen (in dit geval de Nederlanders) en vervolgens hun evacuatie. Het zal zaak zijn, dat de Nederlandse rege ring hiervoor haar plannen snel ge reedmaakt! Verder mag men vurig hopen, dat een Kongo-herhaling zal uitblijven, d.w.z. dat het er niet op zal uitdraaien dat de Papcea's al dan niet geïnspireerd door bepaalde Nederlanders tot een onafhanke lijkheidsverklaring overgaan, want dan zou de tragiek niet te overzien zijn. En tenslotte is het bovenal te wensen dat de komende weken inder daad een oplossing zonder geweld te zien zullen geven van dit slepende conflict, ja dat misschien daardoor ook een verbetering wordt bereikt van de betrekkingen tussen twee lan den, wier beider historie eeuwenlang samen is gegaan. O Eens per maand legt een kip van een inwoonster van Piaggione in Toaeane een ei van 150 gram en tien centimeter leng- te. Iedere dag legt zjj een el en om de veertien dagen een ei met twee doolCTs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1