Honderdste jacht in Breskens BOKKEWAGEN UIT VLISSINGEN NAAR INSTITUUT TE HUIZEN „Grinttapijt" en monding tram] verbreding van liaven in Zijpe RAAD YERSEKE BESLOOT TOT AANKOOP VAN SCHAAPSKOOI WOENSDAG 14 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 Kloetingse koopman onder invloed achter het stuur De rechtbank te Rotterdam heeft onlangs de koopman W. H. v. d. ES. uit Kloetinge veroordeeld tot 2 maan den gevangenisstraf alsmede intrek king van het rijbewijs gedurende de tijd van drie jaar, wegens het onder invloed van sterke drank besturen van een auto in "de Van Oldenbar- neveldtstraat te Rotterdam. V. d. B. was vervolgens in hoger beroep ge gaan bij het Haagse gerechtshof, waar de procureur-generaal beves tiging van het vonnis eiste. Het hof heeft arrest gewezen en veroordeelde verdachte tot een maand gevange nisstraf met intrekking van het rij- V -«wijs voor de duur van 3 jaar. Oudste inwoner van Middelburg overleden Dezer dagen is in de ouderdom van 100 jaar overleden de heer J. Meu- lenberg te Middelburg, oud-notaris te Sint Maartensdijk. De heer Meulen- berg was de oudste inwoner van de Zeeuwse hoofdstad en zijn honderdste geboortedag vierde hij enkele maan den geleden. De begrafenis heeft in alle stilte plaatsgehad. Een op de bedrijsscliool van de Kon. My. „De Schelde" te Vlissingen gemaakte bokkewagen heelt gistermiddag de kinderen van het blin deninstituut „St.-Hen- ricus" te Grave ruim een half uur in span ning gehouden. Naar welk instituut zou deze wagen gaan De bokkewagen plus een door Ijet Vlissing- se Jeugd Rode-Kruis aangekochte bok vorm den namelijk de hoofd prijs van een wedstrijd in het kinderprogram ma De Tovercirkel. Een prachtige hoofdprijs, waaraan de leerlingen van de bedrijfsschool bijzonder veel zorg had. den besteed. De wagen kreeg het model van een Walcherse boeren wagen en werd ge maakt in schaal één op drie, terwijl het Jeugd Rode-Kruis voor een bok zorgde met de ech te Zeeuwse naam van Lieve. En Lieve plus wagen gaan naar Huizen! Na een spannende strijd, die in Huizen geleid werd door Nel Schelten en door Herman Broek- huizep in Grave, wisten de leerlingen van het instituut te Huizen de meeste punten te ver zamelen. Maar hiervoor heeft men flink zijn best moeten doen: de bewonertjes van het in stituut te Grave gaven niet vlug toe. Hun uiterste best deden zij in een namaak tele foongesprek, zij zon gen uit volle borst, één leerling gaf een kook- praatje voor de radio, er was een gesprek bij de kapper en tot slot een clownsnummer uit een circus. Hoewel de jury, waarin onder an dere zitting hadden Wim Smak en Piet v. d. Velden van de Vlis- singse bedrijfsschool, hen 116 punten toeken de voor hun optreden, meende de jury aan de leerlingen uit Huizen een paar puntjes meer te moeten geven. Het waren er tenslotte maar negen, maar voor het instituut te Huizen genoeg om de bokke wagen voor zich op te eisen. De verliezende partij werd echter niet verge ten: zij kreeg als troostprijs een aantal plakboeken. VAN ONZE ADVERTEERDERS Nieuw motorenbedrijf in centrum Bergen op Zoom Twee woonhuizen in het winkelcen trum van Bergen op Zoom aan de Wassenaarstraat zijn sinds dinsdag omgetoverd in een moderne show room met werkplaats voor fietsen, bromfietsen, motoren, scooters en kleine auto's. Gistermiddag om drie. uur opende een van do wethouders van Bergen op Zoom, de heer Ak kermans met een hartelijke felicitatie aan dc eigenaar Piet Duine Czn. er een uitstekend geoutilleerde en smaakvol ingericht servicebedrijf voor het verkeer. De nieuwe rijwiel- en motoreninrich ting aan de Wassenaarstraat dient ter vervanging van het de laatste jaren veel te krappe winkelpand aan de Engelsestraat, waar de heer Dui ne zich in 1950 vestigde in een fi liaal van de zaak, die zijn vader in Tholen drijft. Drie jaar later nam de zoon het bedrijf te Bergen op Zoom in zelfstandig beheer over en nog geen tien jaar later kon dus een vergrote en geheel nieuw opgezette service-inrichting in gebruik geno men worden. Een keur van bromfietsen en moto ren was voor de openingsdag uit het vet gehaald. De genodigden bij deze plechtigheid konden in de werk plaatsruimte dus eigenlijk al meteen hun keus maken. Van vele kanten werd de heer Dui ne en zijn naaste medewerkers lof toegezwaaid voor het zakentalent en het doorzettingsvermogen, dat zij voor het tot stand komen van deze uitbreiding hadden opgebracht en ten volle benut. Vertegenwoordigers van fabrieken en leveranciers brach ten in enkele toespraken hun ge lukwensen over en het glimmende rij dende materiaal, dat in de showroom was opgesteld werd op deze openingsdag nog opgevrolijkt met een schat van bloemen en planten. Raad Driewegen herdacht overlijden J. Nijsse Bij het begin van do raadsvergade ring van de gemeente Driewegen hooft burgemeester D. Lodder dins dagavond het raadslid Jac. Nijsse herdacht, die 's morgens op de leef tijd van 61 jaar was overleden. De heer Lodder schetste net werken van de overledene, die 4 jaar zitting had voor de C.H.U. „Hij diende de belan gen van de gemeenschap op zijn wyze". aldus de heor Lodder. De raad besloot tot het zenden van een rouwbeklag aan de weduwe Nijsse. Het bedrag per leerling voor het openbaar lager onderwijs werd vast gesteld op 116.11 voor 1962. Tot lid van de commissie van be heer voor dc schoolartsendienst op Walcheren en Noord- cn Zuid-Bcvc- land (West) werden benoemd de.he ren N. W. Eisen, burgemeester van Heinkenszand en de heer A. de Kam, burgemeester van Vrouwenpolder. Tot gemeente-arts en gemeentelijke lijkschouwer werd per 16 maart a.s. benoemd de heer J. Geldof te Drie wegen. (Slot van pag. 1) gevoerd uit de bovenlopen van de Maas en de Moezel, uitspreiden. Dat gebeurt in een tempo van ongeveer 10.000 ton per week. Het grint stukken van 50 a 60 cm doorsnee wordt met binnenschepen naar het Zijpe getransporteerd, waar liet wordt overgeslagen in onderlossers Overzicht februari van de Nutsspaarbank Middelburg In de maand februari steeg het te goed van de Middelburgse Nuts spaarbank van 18.383.216,52 tot 18.638.092,55. Er werd in dit tijd vak ƒ971.377,85 ingelegd en 716.501.82 terugbetaald. Bij het kantoor Middelburg steeg het tegoed van f15.594.768,70 tot ƒ15.809.395,93. Er werd ƒ841.0883.38 ingelegd en 626.456,15 terugbetaald. Het tegoed van liet bijkantoor te Oostburg steeg van 2.716.986.63 tot ƒ2.787.291.36. Er wérd ƒ128.750.40 ingelegd en .1 88.445.07 terugbetaald. Op de zit dag te Oostkapellc werd ƒ.13.214,55 ingelegd en 1600 terugbetaald. Van het agentschap Kruiningen daalde het tegoed van 41.461,19 tot 41.405,26. Er werd ƒ1544.07 inge legd cn 1600 terugbetaald. Het te goed van het schoolsparen steeg van ƒ59.421,25 tot ƒ60.768.57. Er werd 2090,57 ingelegd cn 743,25 terug betaald. of in depot wordt gehouden in dc werkhaven op de Plaat van Oude Tonge. Minder kosten Het is de bedoeling, dat dit werk eind april kan worden opgeleverd. Er zal dan 90.000 ton materiaal zijn ver werkt. gelijkmatig verdeeld in een laag van een halve meter. Een dui ker zal zo af en toe een kijkje nemen op de verschillende vakken. Wanneer de onderlossers met hun last onder water hopen hebben gevormd of kui len hebben overgelaten, moet cr een correctie worden gemaakt. Op som mige plaatsen, bijvoorbeeld voor de monding van de tramhaven, is de oeververdediging stevig genoeg, zo dat men daar een vak kan overslaan. Het principe van het grintstorten is voor versteviging van de oeverglooi ingen nog niet eerder toegepast. De „grintloper" zal dan ook belangrijk minder kosten dan bijvoorbeeld de „normale" bezinking en bestorting. Wat er nu in een tijdsbestek van en kele weken aan materiaal tegen de aflopende Duivclandse dijken wordt gevlijd is bijna evenveel als er op het ogenblik ligt. Hetzelfde wat het voorgeslacht ter verdediging van de d|jkeu langs liet Zype in de loop van enkele eeuwen heeft aangebracht, wordt nu voor een lied rag Aan 1' I miljoen in enkele maanden verwerkt. Alles om de stroomverlcgging net een stapje voor te zijn. Rijkswaterstaat wil hier geen risico's lopen.... Frans Maas bouwde jubileumjacht Met gerechtvaardigde trots staat de jonge Breskense scheepsontwerper Frans Maas (24) onder de kiel van een jacht, dat op de Bresken se werf van de gebr. Maas in aan bouw is. Niet zo maar een jacht, maar het honderdste, dat de werf straks zal afleveren. Het is het 15e schip in de zogenaamde For- tunella-klas, dat bestemd is voor de Engelse generaal Batten, chef- divisiestaf op de N.A.V.O.-lucht- machtbasis in Mönchen-Gladbach. Te zijner tijd zal generaal Batten het jacht op de werf dopen. Het is de bedoeling van de Engelse op- perofficier, dat hij steeds vanuit Breskens tochten over de Noord zee zal maken. Frans Maas, zoon van scheepsbouwer J. Maas, is de ontw.erper van dit jubileumjacht. Frans Maas is een bekend zeiler, die aan vele inter- land.zcilwedstrijden deelneemt, deze zomer onder meer aan de 500-mijlrace van Cowes op het eiland Wight naar de Spaanse haven Santander. De zwarte houten stijger bij de moti ding van de tramhaven te Zijp? wordt op het ogenblik afgebroken ift verband met de verbreding van (Ze> toegang voor de veerponten. Foto P.Z.C.) BURGEMEESTER VAN NIEUWVL1ET Kritiek op commissie voor ontwikkeling Z.-Vlaanderen Burgemeester J. C. Everaars van Xieuwvliet heeft dinsdagavond in de I raadsvergadering kritiek geuit op j het werk van de ontwikkelingseom- missie voor Zeeuwsch-Vlaanderen. „Weinig succesvol", aldus de heer Everaars. De burgemeester van Xieuwvliet memoreerde de opneming van de commissaris der kouingin, jbr. mr. A. F. C. de Casembroot in een ziekenhuis in Middelburg. Hij wenste hem een voorspoedige beter schap. De heer Everaars gaf een kort over zicht van de gemeente in 1961, waar bij hij opmerkte, dat het aantal in woners met 7 was gedaald, wat de burgemeester weet aan het gebrek aan werkgelegenheid en aan goede woningen. Het uitblijven van de be noeming van een derde schoolarts achtte spreker teleurstellend evenals de opzegging van de huur door de dienst der Domeinen van een deel van het strand te Nieuwvllet. Voor het overige was 1961 voor Nieuw- vliet een goed jaar. Burgemeester Everaars prees de werkzaamheden van ir. G. P. M. Dikbtter, voorzitter van de commissie tot behartiging van de kustbelangen in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Voor dit jaar staan in Nieuwvliet op het programma de verwezenlijking van het uitbreidingsplan Nieuwvliet- bad West, de aanleg van een brand- blusvijver, een sportveld en een par- keerstrook in de gemeentekom langs de Mettenijedijk, modernisering van de ophaaldienst voor huisvuil en riolering van de Molenweg. Het uit breidingsplan voor de kom der ge meente zal worden herzien, waar door bebouwing over de gehele leng te van de Cadzandseweg mogelijk wordt. Burgemeester Everaars hoop te, dat de P.Z.E.M. nog dit jaar met het „100 procentplan" zal beginnen. De heer A. F. Rosendaal (v.v.d.) beantwoordde namens de raad bur gemeester Everaars. Eerste paal voor silo Eiland Walcheren Morgen (donderdag) zal de eerste paal worden geheid voor de nieuwe silo, van de Coöperatieve Landbouw- vereniging Eiland Walcheren, die op het Groot Industrieterrein te Mid delburg zal verrijzen. De eerste paal wordt 's middags om twee uur ge heid door de burgemeester van Mid delburg, mr. J. Drijber. „Sprookjes"-optocht met praalwagens Alle verenigingen in Bruinisse zullen hun medewerking verlenen aan een „sprookjes"-optocht, met praalwa gens, die op 30 april ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard in Bruinisse wordt gehouden. KOOI WORDT OPGERUIMD Reglement vastgesteld voor maatschappelijke zorg De gemeenteraad van Verseke heeft tydens haar maandagavond gehou den vergadering met algemene stemmen besloten over te gaan tot- aankoop van de niet meer gebruikte schaapskooi op de hoek Molendijk- Welleweg. Deze schaapskooi en het bijbehorende erf zijn eigendom van de gebrs. 51. en J. Buteijn, die be reid zijn deze eigendommen af te staan tegen een bedrag van 850. Reeds eerder heeft de gemeente po gingen gedaan dc schaapskooi te ko pen maar deze faalden, doordat de gevraagde pry's te hoog was. De ge meente zal de kooi laten afbreken. De vrygekomen ruimte zal worden benut voor uitwijkplaats en voor ver breding van de afrit van de Molen- dykseweg naar de Welleweg. Op een verzoek van de heer X. P. Oele, cafetariahouder aan het Kerk plein te Yerseke, om het wachtver- bod voor auto's op zondagen voor de zijde van het Kerkplein, waaraan zijn zaak gelegen is, op te heffen werd afwijzend beslist. Deze afwijzing werd gebaseerd op het feit, dat de omstandigheden, waaronder destijds de bepaling van het verkeersverbod in de verkeersverordening werd op genomen, niet zijn gewijzigd. Als reden had de heer Oele opgegeven, dat dit wachtverbod op zondagen voor zijn bedrijf een aanzienlijke schade post betekende. Een verzoek van de bridgeclub om het sluitingsuur tij dens hun bijeenkomsten in hotel „No- let" op uiterlijk 23.45 uur te stellen tegen een gereduceerd legesgeld werd eveneens afgewezen. De Yersekse Oranjevereniging kreeg een subidie van 1 per leerling van de kleuter en lagere scholen. Deze subsidie werd gevraagd voor de viering van de verjaardag van de koningin en de viering van het - 25-jarig huwelijks feest. Een perceel grond naast de voor malige fabriek van de heer Ca- Examens Mejuffrouw H. M. Dïngemanse te Wolphaartsdijk slaagde te Utrecht voor het examen costumière. De heer G. M. Smolders te Middel burg slaagde in Den Haag voor het voorlopige diploma scheepswerktuig- kundige. Herbenoeming burgemeesters Bij koninklijk besluit van 16 febru ari j.l. is de heer P. F. van Hoote- gem herbenoemd tot burgemeester van Sluis en de heer B. H. G. ter Haar Romeny tot burgemeester van de gemeente Wolfaartsdrjk. reis, dat aanvankelijk was be stemd voor de bouw van een wachtlokaal, werd verkocht aan dc heer J. A. Lutein voor dc prijs van 5 per centiare. Het perceel is circa 1 are 98 centiare groot. In principe werd besloten een stuk grond in het sanerings plan Polen aan le kopen van de heer P. de Koeijer. die thans be reid is tot verkoop over te gaan. Eveneens besloot de raad over te gaan tot ruiling van perceelsge- deelten grond in de Van Tienho- venstraat. Deze ruil vindt plaats met de heer A. S. Hartoog en betreft 2 m2 grond. Door deze ruiling ontstaat de mogelijkheid het door te trekken trottoir van de Pompe van Meerdervoortstraat in één lijn aan te leggen. Het reglement van de burgelijke in stelling voor maatschappelijke zorg, dat in de vorige raadsvergadering nogal wat stof deed opwaaien en dat uiteindelijk door de raad werd ver worpen, werd thans in gewijzigde vorm ter vaststelling voorgelegd. In 't gewijzigde ontwerp was rekening gehouden met de wensen van de raad. Alleen mej. Oom had enkele vragen, speciaal betreffende sociale factoren. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad met het reglement akkoord. Hamerstukken waren voorts diverse voorschotten en exploitatievergoedin gen van bijzondere lagere, uitgebrei de en kleuterscholen. In zyn openingswoord zei de raads voorzitter. burgemeester A. C. Wil- Iemsem, dat de gemeente Yerseke zeven woningwetwoningen kreeg toegewezen, waarvan drie voor de vervanging van krotwoningen. „Wij zijn hierover tevreden doch niet vol daan", aldus burgemeester Willem- sen. Bij de rondvraag vroeg de heer H. Cornelisse (s.g.p.) aandacht voor de omheining van de brandput aan het Wagthoplein. Deze is op verscheidene plaatsen beschadigd en levert gevaar op voor de kinderen. De heer P. de Leeuw (gem. bel.) wees op de ge vaarlijke situatie van de weg in de Molenpolder. De weg verzakt, de slo ten vervuilen en de ratten tieren we-, lig. Burgemeester Willemsen deelde hierop mede, dat de Molenpolder, die aanvankelijk in het laatste stadium van het riolcringsplan was opgeno men, thans in het eerstvolgends sta dium is geplaatst. Hierdoor zal de weg zeer zeker worden verbeterd, men kan echter de zaak niet force ren. Mej. Oom (p.v.d.a.) en de heer C. Pekaar (p.v.d.a.) wezen op de verkeersproblemen op de Haven- dijk. Mej. Oom vroeg zich af of op bepaalde plaatsen geen parkeerver bod kan worden opgelegd. De heer Pekaar vroeg naar de mogelijkheid de Julianastraat te verbreden, wat voor de dijk een aanzienlijke verlich ting in de verkeerssituatie zou bete kenen. Mej. Oom stelde voorts nog de vraag of de gemeente geen hulp kon bieden by het onderwyzersprobleem aan de lagere school van de Gereformeerde Gemeénte. Bepaalde klassen zijn reeds geruime tijd van onderwys ver stoken. De voorzitter deelde hierop mede, dat dit inderdaad een onbevre digende situatie is, maar dat de moeilijkheden ontstonden door enkele ziektegevallen en het aantrekken van personeel. De heer Pekaar vroeg zich af of de dijk aan de Kijkuit wel sterk ge noeg was, speciaal bij hoge water standen. Het polderbestuur had in derdaad enkele plekken in deze dyk als zwak bestempeld, maar rijkswa terstaat achtte dit niet acceptabel en aanvaardde deze uitspraak slechts gedeeltelijk. De huidige en de nieuwe situatie in de tramweghaven van Zijpe en dc routes van de veerponten zijn op de- se tekening schematisch aangegeven. Voor de wal van de Zijpse tramhavcn het grindtapijt voor de oeververdedi ging in verband met de stroovivcr- leggxng.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13