,Aan de leg' Philips ziet winst aanzienlijk gedaald AMSTERDAMSCHE BANK Katwijk 135 overvaart Deense kotter KNAP SNEL WEER OP DINSDAG 13 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT (Advertentie) Persoonlijke Leningen PIJLERS VOOR DE OVERBRUGGING VAN UW BIJZONDERE UITGAVEN! Voor prïvé-doeleïnden kunnen dooreen PERSOONLIJKE LENING op voordelige voorwaarden gelden worden aangetrokken. Een PER SOONLIJKE LENING Is de mo. derne vorm van een verantwoorde crediêtverlenïng, waarbij direct contant geld beschikbaar komt. •PERSOONLIJKE LENINGEN worden verstrekt door financier!ngs maatschappij MAHUKO? Inlichtingen bij de Mahuko vestigingen In alle kantoren van de Meer dan 245 kantoren In Nederland Als mevrouw Hoondert uit Baarland vertelt „Ik dust niet te kieke" slaat dat een beetje op de kie kensvan haar zoon Bert. Deze Bert, 23 jaar, heeft een complete en „in zeer goede staat verke rende" muziektent ge kocht. De muziektent van Kwadendamme. Huber- tus Hoondert gaat kui kens houden in de mu ziektent van Kwaden damme's „Con Affezzio- ne". Op een zaterdagmid dag heeft hij het gevaarte vanuit Kwadendamme naar zijn één kilometer verder gelegen boerderij versleept. Op een geleende wagen, waarmee normaal een drai- neermachine wordt vervoerd. Door kromme dreef jes en over bultige weegjes ging het op de Singuitsedijk aan, waar de boerderij van de familie Hoondert staat. Kwadendamme was uitgelopen om de uittocht van de amper tien jaar oude muziektent mee te makenEen groteske stoet: voorop een rijkspolitieman, dan, om stuwd door kinderen de wagen met de houten muziek tent, daarachter de oudere jeugd en de volwassenen, die de drieste onderneming met de bekende gemeng de, maar vooral pessimistische gevoelens op de voet volgden. ET GING allemaal goed. Nou ja, ze reden hier en daar eens een paaltje omver en eeu enkel tuintje binnen: een kniesoor, die daar op lette. De zes-en-een-halve meter brec muziektent kwam behouden op de Singuitsedijk. Eerst toe dust mevrouw Hoondert te kieke. Nu is Bert Hoondert i zover, dat over enkele weken de eerste kuikens de Bühr van het vermaarde Kwadendamse korps zullen betreden. Ee gewijde omgeving, waarin altijd nog c sfeer van harmonie en fanfare hangt, c klank van Kwadendamme's koene blazei trilt nog na in de gebinten, die het ach hoekige puntdak dragen. Bovendien: ee inspirerende omgeving voor aankomenc kippen, die zoals men weet met muziek meer mans zijn. Be: Hoondert zal het zijn kuikens voorhouden door de naam va het korps, dat eens regelmatig op de tent musiceerde, op cl luifel te schilderen: „Con Affezzione". Wel wat sneu, d£ Bert Hoondert er maar niet achter kan komen, wat „Cc Affezzione" betekent. Links en rechts heeft hij ernaar g< informeerd, zonder wijzer te worden, 't Heeft iets met liefd te maken, wist men hem te vertellen. „Allemaal quatsch vindt hij Hoondert houdt het op deze eenvoudige verte ling: DAT HOUDT Hoondert zijn kui kens voor. Een mooie, doorvoel de leuze om stilaan bij tot kip te rijpen. Dat „Con Affezzione" „Met toewijding" betekent, hoe ven ze niet te weten. Voor een kip is er maar één manier om toegewijd te zijn: dat is aan de leg raken, zo snel mogelijk en aan de leg blijven, zo lang mo gelijk. Daar houden ze hef zelf ook het langst bij uit. Wat heeft Bert Hoondei't, hou der van vierhonderd kippen, nu bewogen zijn kuikens in een muziektent onder te brengen Allereerst was er een advertentie. De muziektent was bij inschrijving te koop, zo annonceerde het korps. Niet dat „Con Affezzione" aan zijn zwanezang toe was. Maar de tent stond verkeerd. Aan het begin van de Kerkeboomstraat was het al tijd kil en tochtig, de muzikanten raakten na ieder concert verkou den. Bovendien liep er water van het tentdak in de kelder van een zekere meneer Hovers. Het moest uit zijn, „Con Affezzione" zou voortaan vóór het verenigingsge bouw „De Burcht" zijn concerten geven. De tent kon opvliegen. Het laatste zou Hoondert voor zijn rekening nemen, toen hij van de zes inschrijvers de hoogste bleek Met f 103,50 bleef hij juist enkele kwartjes boven de bedragen, die de andere inschrijvers op hun briefjes hadden geplaatst. Met z'n zessen waren ze: Hoon dert, enkele familieleden en een paar kennissen zouden de tent af breken en de kap. die hij heel wilde houden, op de wagen tillen. Het ding woog naar schatting tussen de twaalf- en de vijftienhonderd kilo. Maar gelukkig waren, er toen ook de omstanders, die een handje toe staken en later de kap in triomf over de Vreelandsweg en de Die- rickxweg naar Hoonderts in de ge meente Baarland liggende boerde rij voerden, Hoonderts „architect" bij de bouw van de kuikentent, zijn buurman en timmerman Adriaan Engelbert, vei-telde: ,,'t Was een rot zwaer stik, 't viel me tegen", maar Hoondert zelf vond: ,,'t Was een spotkoopje". Met Engelberts hulp timmert Bert Hoondert op het ogenblik aan de zijkanten van zijn re volutionaire kuiken-onderkomen. Veertig vierkante meter opper vlakte, plaats voor driehonderd kuikens, drie kunstmoeders en een massa verwarmingslampen. „Ik zocht eigenlijk al lang naar een geschikt hok om kuikens in op te kweken", vertelt Hoondert, als hij het werk aan de afbouw van „Aan de lég" even laat rusten, „maar zoiets moet rond zijn. In een gewoon, rechthoekig hok kruipen de kuiken in de hoeken op een kluitje. Ze kruipen op elkaar en dan gaan er doden vallen. Daarom was die muziektent voor mijn doel bijzonder geschikt. Het ding is achthoekig; die flauwe hoeken maak ik met hardboard rond". Dat is dus, voor de leek althans, de onthulling van Hoonderts be langstelling voor „Con Affezzio- ne's" tochtige tent. Het zal .er binnenkort niet meer in tochten. Hoondert en Engelbert hebben het dak opgevijzeld en de palen er opnieuw ondergezet. Tus sen de palen timmeren ze hout, worden vensters aangebracht. Een soort bungalow voor ééndagskui- kens, die er na die éne dag acht weken een tochtvrije vakantie mo gen houden. „Je zou er gaan wo nen, als het klaar is" meent Hoon dert en daarmee is niets teveel ge zegd. MUZIEKTENT IN NIEUWE OMGEVING ....timmeren aan kuiken-onderkomen.... (Foto's P.Z.C.). ....trilt nog na in de gebinten.... Uitkering blijft gelijk aandelen en 1 2 procent op de preferente aandelen. Daarenboven zullen commissaris sen en raad van bestuur de alge mene vergadering van aandeel houders voorstellen over te gaan, tot een uitkering in gewone aan delen ten laste van de agio- reserve en wel van 5 procent aan de houders van gewone aandelen en van 1 procent aan de houders van cumulatief preferente winst- delende aandelen, vrij van Neder landse inkomstenbelasting. De nieuwe aandelen zullen delen in de resultaten van 1962 en volgen de boekjaren. In aansluiting op bovenstaande be richt de raad van beheer der N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aan delen Philips' Gloeilampenfabrieken dat zal worden voorgesteld over het boekjaar 1961 eveneens een dividend uitte keren van ƒ8 16 procent (16 procent) op de gewone "aandelen en 4 8 procent (8 procent) op de preferente aandelen. Aangezien ook hier een interim divi dend van 36 procent betaalbaar werd gesteld, bedraagt het slotdivi- dend ƒ5 10 procent op de gewone en 1 2 procent op de preferente aandelen. De algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Gemeenschap pelijk Bezit van Aandelen Philips' Gloeilampenfabrieken zal een over eenkomstig voorstel worden gedaan als bij de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken betreffende verstrekking van eeu uitkering in gewone aande len, vrij van Nederlandse inkomsten belasting. DE PHILIPS-CIJFERS IN PERCENTAGES g Aan de hand van de cijfers se over het vierde kwartaal van Philips kan het volgende wor- H den vastgesteld. De omzet aan derden beliep H in het vierde kwartaal 1637 min. Dit betekent een stijging van 8 procent ten opzichte van het vierde kwartaal 1960. Het §j bedrijfsresultaat was 235 min j= of 14.4 procent van de omzet. HE Dit betekent een daling ten op- zichte van het vierde kwartaal 1960 van 13 procent. De netto- winst beliep f106 min of 6,5 EH procent van de omzet, hetgeen een daling van 16 procent bete- p kent. Over het gehele jaar 1961 ff s beliep de omzet aan derden 4936 min, een stijging van 4 sg procent ten opzichte van 1960. ff Het bedrijfsresultaat was 731 Eg min of 14.8 procent van de s omzet, een daling ten opzichte g= van het vorig jaar van 15 pro- cent. j= De netto-winst van 326 min is 6.6 procent van de omzet en p 12.5 procent van het eigen ver- mogen, een daling van 18 pro- cent. Het gemiddelde percen- ff taee belast-in." was -17.9 pro- cent. Per ultimo 19R1 waren ff er 226.000 werknemers. ïniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHif Kostenverhoging bij toegenomen omzet Commissarissen en raad van bestuur van de N.V. Philips' Gloeilampenfa brieken delen mede dat in het boek jaar 1961 de omzet van de vennoot schap en de United States Philips Trust 4936 min (v.j. 4762 min) bedraagt. Het bedrijfsresultaat be draagt 731 min 862 min.). Na af trek van de overige baten en lasten van per saldo 78 min., de belasting ten bedrage van 313 min en 14 min minderheidsbelang derden, be draagt de netto-winst f 326 min 397 min.). Van deze netto-winst wordt 180 min 257 min) in het bedrijf ge houden, terwijl de algemene verga dering van aandeelhouders, te hou den op 3 april a.s., zal worden voor gesteld over het boekjaar 1961 het dividend uit te keren van ƒ8 16 procent (v.j. 16 procent) op de ge wone aandelen en 4 8 procent (8 procent op de cumulatief preferente winstdelende aandelen. Daar op 5 januari 1962 reeds een interim divi dend van ƒ3 6 procent op gewone en preferente aandelen betaalbaar werd gestéld, bedraagt het slotdivi- dend ƒ5 10 procent op dé gewone Tamara wijzigt koers voor zieke stuurman De ruim 12.500 ton metende Neder landse tankboot „Tamara" van de Koninklijke Hollandsche Lloyd heeft zondag zijn koers gewijzigd om liet leven te kunnen redden van eerste stuurhian Dlarïus van Wandelen. De 39-jarige stuurman, die een gal blaasontsteking zou hebben, werd in zware zee overgenomen door een Voor hoofdpijn, migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit, ischias, kiespijn, zenuwpijn en menstruatiepijnen hebt U een antineuralgicum met zeer grote pijnstillende kracht nodig. Dat is Togal. Bij apoth. en «lrog. TOG AU 0,95; 2,40; 8,88. reddingboot, die naar West-Island in de Indische Oceaan voer, waar Van Wandelen in het ziekenhuis werd op genomen. Bij aankomst in het zie kenhuis zou de stuurman er nogal erg aan toe zijn geweest. Gisteren was zgn toestand echter in zoverre verbeterd dat hij zonder direct levensgevaar kon wachten op ver voer naar Australië. Pas op 21 maart gaat er een verkeersvliegtuig van West-Island naar Perth in Australië. Daar zal Van Wandelen geopereerd worden. De „Tamara" heeft de reis voortgezet. Naar pas bij binnenkomst in IJmui- den van de Katwïjkse treiler KW 135, „Emma Wïlhelmïna", is geble ken, heeft dit schip zaterdagmorgen op de Noordzee een Deense kotter overvaren. De kotter is gezonken. De drie opvarenden werden door de KW 135 aan boord genomen en in IJmui- den aan land gebracht. De „Emma Wilhelmina", die 247 ton meet en die eigendom is van de rede rij N. Parleviet, was zaterdagmorgen op de thuisreis met 2000 kabeljau wen, die in enkele dagen waren ge vangen op de visgronden in de Noordzee. Het schip voer in dichte mist op ongeveer 56 graden noorder breedte dit is ruim 200 mijl ten noorden van IJmuiden toen de Deense kotter Esbjeger 569 „Aurora" werd geramd. De „Aurora" zonk snel, maar de drie man aan boord konden tijdig door de „Emma Wilhel mina" worden overgenomen. Het drietal is in IJmuiden opgehaald door de Deense consul uit Amsterdam en zou nog gisteravond ons land verla ten om per trein de thuisreis naar Esbjerg te beginnen. In IJmuiden weigerden zowel de Denen als de op varenden van de KW 135 bijzonder- hedèn van de aanvaring, namen van de geredden en van de gezonken kot ter te verstrekken. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3