PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GESPREK MET INDONESIË NU SNEL VERWACHT „Geen soldaten meer naar Nieuw-Guinea" Ruim 400 eindexamenkandidaten op Zeeuwse middelbare scholen Kabinet besluit nog geen versterkingen naar Biak te zenden Student verongelukt tijdens vliegrally Vandaag.., Parijs betoogt tegen O.A.S. Lou Hollands Feest 205e jaargang - no. 61 Dagblad, uitgave van de (Irma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagte^. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.. Ir. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE. BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 maart '62 ADVERTENTIEPRIJS 27 ceot per m.m. Mlnlm. p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties maximum 8 regels) cent per regei met een minimum van 1,25 .Brieven bu reau van dit blad' 25 cent meer. Giro no 359300 P Z.C. Middelburg. Bureaus. VllsslngeD Walstr. 58-60 tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/35*6. adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51. tel. 3841 (b^ g. red. 2078/3169. adv. 2: Goes Gr Markt 2. teL 6140 (b.g.g red. 7853. adv. 5213) Oostbura teL 2395 Ter neuzen tel 2116 ZieriKzee '<?a tel 2426 adm tel. 2094. [IIUIIIIUIUIIIIIIIII111I1IIIIIII1I1IIIIIIIUIIII PROF. DE QUAY„ALLEEN TIJD, PLAATS EN Na de reis van de minister van buitenlandse zaken naar de V.S. §j en Japan, is het kabinet maandagochtend in Den Haag bijeen- gekomen om zich nader te beraden over de kwestie Nieuw-Gui- §j nea. Foto links: de aankomst van prof. dr. J. E. de Quay. Foto H midden: v.l.n.r. mr. Th. H. Bof, dr. M. A. M. Klompé en mr. J. M. A. H. Luns. Foto rechts: v.ln.r. drs. J. W. de Pous, ir. S. H. Visser ff en de heer P. J. S. de Jong. BEMIDDELAAR NOG NIET BEKEND" (Van onze Haagse redactie). Tijdens een kabinetszitting, die met onderbrekingen van 's mor gens tien tot 's avonds tien over tien heeft geduurd, heeft het Nederlandse kabinet overeenstemming bereikt over het besluit voorlopig geen versterkingen naa,r Nieuw-Guinea te zenden. Minister-president De Quay verklaarde tijdens een persconfe rentie na afloop van de ministerraad, dat de regering hoop heeft, op een spoedig begin van een gesprek tussen Nederland en Indonesië onder leiding van een derde. Prof. De Quay zei, dat thans alleen nog overeenstemming moet worden bereikt over tijd, en plaats en over de persoon van de bemiddelaar. Eenheid in Den Haag bewaard Op de vraag of Indonesië zijner zijds de voorwaarde dat Neder land bij voorbaat in moet stem men met overdracht van bestuur over Nieuw-Guinea heeft laten vallen, antwoordde de minister president geen rechtstreeks ant woord te kunnen geven, maar dat men conclusies zou kunnen verbinden aan zijn mededeling dat het nu alleen nog gaat over tijd, plaats en persoon. De voornaamste zichtbare resultaten van het beraad van de ministerraad zijn: 1. De eenheid in het kabinet is be waard gebleven ondanks het feit dat: 2. besloten is voorlopig geen verster kingen naar Nieuw-Guinea te zen den. 3. Het kabinet heeft de mogelijkheid van evacuatie van de Nederland se bevolking van Nieuw-Guinea besproken, maar het heeft er naar prot. De Quay mededeelde, geen beslissing over genomen. 4. De regering heeft besloten aan de V.S. als bemiddelaar te kennen te geven, dat zij verwacht, dat het gesprek met Indonesië op zeer korte termijn tot stand komt, en dat Indonesië dan ook onverwijld een einde maakt aan zijn maat regelen ter versterking van zijn aanvalskracht, die het Nederland se kabinet ernstig verontrusten, en dat de Indonesische leiders hun toon aan het adres van Neder land veranderen. 5. Indien er in de situatie geen ver betering komt, zullen zo nodig Een delegatie van vijf dames heeft namens een honderdtal moeders van dienstplichtigen in Nieuw-Guinea een verzoekschrift aan H.M. de Koningin overhandigd. De moeders versoeken de koningin om niets na te laten om tot 'n vreedzame oplossing met Indo nesië te komen, opdat het leven van hun zonen kan worden gespaard. Fo to vlnr: mevr. J. van Hilst (Amster dam), mevr. J. D. de Ruiter Den w Haag), mevr. c. Boon (Rotterdam), I audiëntie ontvangen, die haar mevr. M. Veltman (Amsterdam) en ,6 -T mevr. d. Battels (Hattem). namens honderd moeders van alsnog maatregelen ter beseher min van de bevolking van Nieuw- Guinea worden genomen. Gevaren Zoals prof. De Quay 's avonds op zijn persconferentie mededeelde, houdt de de regering niet alleen rekening met gevaren van buiten, maar ook met de mogelijkheid, dat ziGh voor de Nederlandse bevolking moeilijkheden op Nieuw-Guinea zelf zullen voor doen. Oven de aard van die moeilijk heden wijdde hij niet uit, doch het is duidelijk, dat de regering denkt aan de mogelijkheid van een bedreiging van de Nederlanders, als gevolg van uitkomsten van de nagestreefde on derhandelingen. Eventueel Op de vraag of er -over het thans vastgestelde beleid overeenstemming van opvattingen in het kabinet be staat, zei prof. De Quay, na er op merkelijk genoeg aan herinnerd te hebberi, dat ook de staatssecretaris sen van buitenlandse zaken, binnen landse zaken en defensie aanwezig wareii geweest, dat er eensgezindheid over deze kwesties in het kabinet be staat. Hij voegde er aan toe, dat be sloten is geen versterkingen naar Nieuw-Guinea te zenden, maar dat de .mogelijkheid daartoe blijft bestaan als van Indonesische zijde wordt voortgegaan op het tot nu toe bewan delde pad. Voorwaarden De vraag of Nederland met bestuurs- overdracht de lang vostgehouden Indonesische preliminaire voorwaar de heeft ingèstemd, beantwoordde de ininister-presideut ontkennend. Hij deed uitkomen, zonder het met zoveel woorden te zeggen, dat Indo nesië de els als voorwaarde voor een eerste gesprek heeft laten vallen, maar dat de kwestie wel degelijk ter sprake zal komen bij het onstellen van de agenda voor de hooidconfe- rentie. Lawine in Colombia kost 25 mensen het leven Door een aardverschuiving in c provincie Caldas in Colombia zyn zaterdag 25 mensen om het leven gekomen, terwijl 10 anderen werden gewond. ...is het 25 jaar geleden, dat de Amerikaanse elektrotech nicus prof. E. Thomson te Swanscótt (Mass.) overleed. Prof. Thomson was een pionier in de ontwikkeling van hoog- frequentietoestellen. Hij deed vele uitvindingen op sterk- stroomgebied en verrichtte baanbrekend werk op het ter rein van de wisselstroomtheo rie. VVV\\\A\\\\WVVVV\\VVVVV Moeders vragen koningin Toestand niet geruststellender De koningin heeft gisterochtend een delegatie van vijf dames in dienstplichtige soldaten een ver zoekschrift hebben overhandigd in verband met het verblijf van militairen op Nieuw-Guinea. Het verzoekschrift luidt: „Onderge tekenden, allen moeders van dienst plichtige soldaten, wenden zich hier bij tot U, in verband met de grote gevaren, die hun kinderen bedreigen zo een gewapend conflict met Indo nesië om Nieuw-Guinea mocht uit breken. U zult, zelf moeder, kunnen begrijpen, welke gevoelens ons bewe gen, nu na de beraadslagingen in de Tweede Kamer, de toestand voor ons niet geruststellender is geworden. Nu een vreedzame oplossing door micklel van onderhandelingen met Indonesië nog steeds geen werkelijkheid is ge worden, wordt het oorlogsgevaar met de dag groter. Wij wenden ons daar om tot uwe majesteit met liet ver zoek, dat alsnog niets zal worden nagelaten om tot een vreedzame op lossing te komen, opdat: het leven van onze zonen, die thans oi» Nieuw-Guinea hun mili taire dienstplicht vervullen, ge spaard blijft en hun veilige terug keer naar huis mogelijk wordt gemaakt en geen nieuwe dienst plichtigen meer naar Nieuw-Gui nea zullen worden gezonden. Wij verzoeken dringend alles te wil len doen wat binnen uw bereik ligt, om liet gevaar af 'te wenden, dat onze zonen en onze families bedreigt". Toestel stortte neer op slikken bij Melissant Gistermiddag omstreeks vier uur is een Tiger Moth in de om geving van Melissant (Zuid-Hol land) neergestort. Het was een lesvliegtuig, afkomstig van liet vliegveld Zestienhoven. De piloot kwam om het leven. Het was de 22-jarige heer B. ten Wolde uit Delft, student aun de Technische Hogeschool in Delft. Met drie mede-studenten en vijf ïiiet-studenten nam hij deel aan een rally, opgezet door, de Delftse vliegtuigbouwkundi- ge studenten. De rijkspolitie te water bewaakt het wrak met een boot. Het stoffelijk overschot van de omgekomen student is overgebracht naar de aula van het kerkhof te Melissant. De landbouwer D. O. H.-van Nieu- wenhuyzen en zijn knecht, de heer K. Lodder, beiden uit Dirksland, die op de Diederickse Gors te Me lissant aan het heien waren, hoor den dat het toestel moeilijkheden had. Doordat echter juist een sneeuwbui overtrok, konden zij niets zien. Plotseling weerklonk een harde klap. Toen de bui voor bij was, zagen zij het toestel op het slik liggen. Het duurde een half uur voor ze ter plaatse waren. Daar bleek, dat dè piloot uit het vliegtuig was geslin gerd. Hij was ernstig aan het hoofd gewond en reeds overleden. De heren Van Niemvenhuyzen en Lodder hebben het lichaam op een vleugel gelegd en zyn toen hulp van politie gaan inroepen. Ten tijde van het ongeval was het laag water. Met behulp van politie en burgers is het stoffelijk overschot van de piloot Ia- ter geborgen. Het toestel is zo zwaar beschadigd, dat het vermoedelijk we! als verloren zal moeten wórden be schouwd'. Honderdduizenden Parijzenaren hebben gisteren een half uur lang het .werk neergelegd in een protestdemonstratie tegen de kneedbommenterreur van de O.A.S. De drie grote vakbonden en de bond van leerkrachten en studenten steun den de actie. De staking werd ge houden op een tijdstip, tussen vijf uur en half zes, dat het verkeer in de stad bijzonder druk zou zijn geweest. De Parijse kranten stonden gisteren vol met foto's van gewonde en ver minkte jonge meisjes en arbeiders. In Versailles stroomden 1000 Parijze- naai's samen bij het huis van oud premier Georges Bïdault. Zij schreeuwden „O.A.S.-moordenaars", maar lieten zich door de politie naar huis sturen. Bidaujt is lid geweest van het „Vin- cennes comité", dat streefde naar een Frans-Algerije. Lou de palingboer is weer in het nieuws. Enkele bladen hebben de laatste weken vrij uitgebrei de verhalen over hem gepubliceerd en ook de televisie heeft aandacht aan deze zonderlinge man geschon ken. Opvallend is het, dat er voor dit soort figuren zo'n grote belang stelling blijkt te bestaan, terwijl toch Lou in de vaderlandse geschiedenis waarlijk geen nieuwe verschijning is: de historie kent vele van dergelijke „profeten", te beginnen met de vroeg-middeleeuwse ketter Tanchel- mus, die vooral in Vlaanderen en Zeeland zijn aanhang had. In de vo rige eeuw was het de Zwijndrechtse broederschap van Stoffel Muller, de turfschipper, die sterk de aandacht trok, een gemeenschap omstreeks 1890 zakelijk beschreven door profes sor H. P. G. Quack. En in de eeuwen tussen Tanchelmus en Lou heeft ons land vele malen vreemde mensen gekend, die meenden in staat te zijn heilsfeiten rond 's mensen verlossing rechtstreeks te openbaren. Tegen woordig beschikken zij zelfs over de moderne media om hun „leer" be kend te maken: kranten, televisie. Lou is in het nieuws. Het enige goede, dat daarvan kan worden ge zegd, is dat er wellicht enig inzicht ontstaat in het gedragspatroon van hem en zijn volgelingen. Misschien dat daarmee een wetenschappelijk doel wordt gediend. Voor het overige komt het' ons voor, dat Lou veel meer aandacht krijgt dan hij of liever: zijn geval verdient. Hij en zijn hele aanhang. Bijna twee ton aan rijksgelden gaat er dit jaar natfr het Hol land-Festival, onze fraaie na tionale manifestatie van buitenland se kunstenaars. Nog niet zo heel lang geleden werd in de begrotingsmemo rie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen ter verantwoording van dit opvallend hoge bedrag betoogd, dat het Holland-Festival dank zij de spreiding der manifestaties, .dank zij de voorstellingen tegen populaire prijzen, dank zij radio- nullijn en t.v.-uit- zendingen en dank zij de medewer king van een groot aantal Ne derlandse kunstinstellingen en kun stenaars, van niet geringe betekenis is voor het Nederlandse publiek en het Nederlandse kunstleven. De Tweede Kamer slikte dit voze argu ment. Inmiddels is gebleken hoé voos het in bepaald opzicht in feite was: de leiding van het Holland-Festival heeft dezer dagen het Nederlandse toneel van het programma afgevoerd. Er moest namelijk op te korte ter mijn worden gewerkt, zodat de tijd ontbrak om tot een verantwoorde prestatie te komen. Het schortte dus aan redelijke voorbereiding en dus: een Hollands kunst-feest zonder Ne derlands toneel. Het zij zo. Maar het is te hopen, dat de Tweede Kamer nu eindelijk eens zal hebben geleerd dat er voor kunstsubsidies nuttiger bestedingen zijn te vinden dan het zogenaamde .Holland-Festival. Laat men het geld liever in de „sprei dingspot" storten, waaruit de „sprei ding .der vormen van kunst over het land" (zoals het in het schone be- grotings-Nederlands van O.K. en W. heet) worden betaald. Die pot is voor 1962 honderdzestigduizend gul den groot, dat wil zeggen dertigdui zend gulden minder dan het bedrag dat de heren van het Holland-Festi val uit 's rijksschatkist cultureel op- feesten. Hoe was het ook weer? „Van niet geringe betekenis voor het Nederlandse publiek en het Neder- kunstleven". Ja, ja. De Joego-Slavische luchtvaartmaat schappij JiA.T. heeft met de Franse vlieg tuigfabriek Sud-Ayiation een overeen komst gesloten inzake de levering van drie Caravelles van het type 6. Deze toe stellen zullen volgend jaar februari in dienst worden genomen. KLEINE VOORUITGANG Aan gymnasia, h.b.s. en m.m.s. De periode dat overdreven gezegd de ene helft van Ne derland de andere helft exami neert begint zo langzamerhand weer te naderen! Over enkele maanden komt de stroom van examens los, die vele duizenden leergierigen enkele dagen en soms weken in zijn greep houdt. In Zeeland zien ruim vierhon derd 417 kandidaten op .12 middelbare scholen hun eind beoordeling al met enige span ning tegemoet. Want over twee. tot drie maanden beginnen de eindexamens. In totaal doen 417 Zeeuwse middelbare scholieren eindexa men: 45 (36) van hen als kan didaten gymnasium A, 26 (18) als gymnasium B, 128 (113) als h.b.s.-A, 161 (170) als li.b.s.-B, 57 (62) als middelbare meisjes school, Ter verduidelijking: de tussen haakjes geplaatste cij fers geven het aantal kandida ten aan van vorig jaar. Eeu eenvoudige rekensom leert, dat er dit jaar 18 scholieren meer eind examen doen dan vorig jaar. Een toe neming van het aantal kandidaten niet 4J/è pet. Ook van 1960 op 1961 nam het aantal eindexamenkandida ten met 18 toe, zodat hieruit mag worden geconcludeerd, dat Het mid delbaar onderwijs langzaam maar ze ker in steeds breder kring aan be langstelling wint. Van de 399 eindexamenkandida ten van vorig jaar slaagden er niet minder dan 358. In percenta ges uitgedrukt: 89,72 pet. tegen §2,7 pet, in 1960. Het betekent, dat negen van de tien leerlingen de einstreep haalden. Een resul taat, dat de rectoren, directeuren en leraren van de Zeeuwse mid delbare scholen ongetwijfeld veel plezier zal hebben gedaan. Stijging Ten opzichte van 1961 zijn er ver schillende verschuivingen waar tc ne men op de scholen. Zo blijkt uit de vergelijkende cijfers van 1961 en 1962, dat het gymnasium A en B en de h.b.s.-A zich in een toenemende belangstelling mogen, verheugen. Het aantal gymnasium-A kandidaten steeg van 36 tot 45 (25 pet.), gym nasium-B van IS tot 26 (44 pet.) en h.b.s.-A van 113 tot 128 (13 pet.). (Zie slot pag. 2 kol. 3)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1