Nederlands-Belgische Vereniging „Zeeland" opgericht Nieuwe C.A.O. voor Kanaalzone-industrie uitvin ZiTinvM1 Almanak VLASMARKT 10. ROOVERS „AFRAN RIVER" TE WATER OPNAMEN VOOR GRAMMOFOONPLATEN TIJDENS ZANGAVOND IN MIDDELBURG 2 P JtO V IN V I A UN Z B E- UWSE COURANT MAANDAG 12 MAART 1962 IN DE KORENBEURS TE GOES Samenwerking nog te veel op hoog niveau Zaterdagmiddag is de oprich ting van de Nederlands-Belgi sche vereniging „Zeeland" in ho tel „de Korenbeurs" te Goes een feit geworden. Op. een alge mene ledenvergadering, die be legd was door een voorlopig be stuur, werd hiertoe besloten, nadat uitvoerig was gesproken over de taak en de mogelijkhe den om de banden tussen Ne derland en België nauwer aan te halen. Hoewel er vooral in het grensgebied al vele contac ten bestaan, was men van me ning, dat de samenwerking tus sen beide landen zich nog te veel op hoog niveau afspeelt en te ver afstaat van de bevolking. Voor het nog nauwer aanhalen van de vriendschapsbanden en dit met name in regionaal verband meende men dat er een groot terrein braak ligt. Dit bleek onder meer uit inlei dingen van drs. M C. Verburg van het E.T.I. en drs. KI. Laans- ma van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Drs. Verburg betoogde dat tot nu toe voornamelijk nationale zaken aan de orde zijn' geweest bij de besprekjn- gen en contacten tussen Nederland en België, met slechts weinig regio nale aspecten. Hierdoor spreekt de samenwerking niet zo voor de gewo ne man. Daarom dient er volgens drs. Verburg een beroep gedaan te worden op de regering om bij de be handeling van de nationale zaken in de toenadering tot België zoals de economische, de gelijkstelling der di ploma's. op het gebied der vervoers- vorgunningen enz, enz. meer te letten op de regionale aspecten. Wel is er de laatste jaren ook regio- haal veel tot stand gekomen, maar het naar elkaar toegroeien van Bel gië en Nederland moet breed gedra gen worden. Ontmoetingspunt Contacten binnen een vereniging Ne- derjand-België achtte drs. Verburg dan ook niet onbelangrijk. „Want hiermee krijgt men een ontmoetings punt om moeilijkheden te overbrug gen". Vooral Zeeland leek drs. Verburg een uitgelezen plaats om deze samen werking verder uit te bouwen, om dat men in deze provincie „twee kan ten uitkijkt" naar Vlaanderen en naar Holland. Drs. KI. Laansma van de Stichting: Zeeland besprak vervolgens de sa menwerking dieer in Europees en Benelux-verband in Europa reeds tot stand is gekom-Vn, waarbij hij uitvoe rig inging op het BelgischNeder lands cultureel akkoord. Hoewel hier mee al veel bereikt is, speelt deze samenwerking zich echter nog te veel op hoog niveau af. Wij moeten deze contacten niet alleen meer laten ver lopen tussen Den Haag en Brussel, maar zelf iets doen om de samen werking meer te laten spreken en tastbaar te maken. Stimuleren Hierbij wees drs. KI. Laansma op de verschillende contacten, die er al zijn in dc grensprovincies. Zijns inziens ligt hier een taak voor de pas opgerichte vereniging om de ze contacten zoiiodig te stimule ren en zonodig tot een bundeling hiervan te komen. Zelfs opperde hij de instelling van een interregionaal contactorgaan om te komen tot een gezamenlijke planning en organisatie van de activiteiten. Maar tegen dit laatste kwam uit de vergadering een waarschuwend ge luid: wij moeten voorkomen dat de vereniging zich in het begin al gaat vertillen. En deze mening was ook gedeputeer de mr. dr. A. J. J. M. Mes, voorzitter van het voorlopig bestuur, toegedaan. „Onze eerste taak is leden te wer ven". Bij een eerste aanschrijving had men reeds rond 150 aanmeldin gen, maar mr. dr. Mes sprak de hoop uit, dat dit aantal veel groter zal worden als de vereniging haar doel stellingen in de praktijk .brengt. Bestuur Het bestuur van de nieuwe vereni ging ziet er als volgt uit: H. A. A. baron Collot d'Escury; M. Doeleman •Hjzn.; C. A. Kameraad, G. H. van Krevelen, H. A. M. de Meijer, mr. F. Th. Dijckmeester, mr. B. Kolff, mr. L. A. Kakebeeke, J. J. M. Ficq, V. Laban, J. Parent, ir, M. A. Geuze, C. Hoek. luitenant kolonel Y. Meeter, uur. dr. A. J. J. M. Mes, mr. J. Moo- lenburgh en M. J. van Poelje. De bestuursfuncties zullen later worden verdeeld. Tevens werd besloten, dat het bestuur zal worden bijgestaan door een advies- en werkcommissie. Tot erevoorzitter van de vereniging benoemde nien de commissaris der koningin jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot en tot ereleden, de Belgische consuls F. V. de Groof te Hansweert, C. F. M, J. Wats, Terneuzen en J. E. Boonstra te Vlissingen, de heer J. Meulenberghs, erevoorzitter van Ne derlands-Belgische vereniging te Antwerpen, en de inspecteur dienst- ehef van het Belgisch loodswezen in Vlissingen, de heer M. M. F. de Clercq. De contributie werd vastge steld op 5 per lid per jaar en op 25 voor rechtspersonen of vereni gingen. OVEREENSTEMMING BEREIKT Loonsverhoging van 11 a 12 pet in 2 etappes De directies van de Zeeuws- Vlaanise Kanaalzone-indus trieën en de bestuurders van de drie erkende Nederlandse vak bonden, hebben volledige over eenstemming bereikt over de in houd van het nieuwe ontwerp collectieve arbeidsovereenkomst die voor deze bedrijven geldt. Tijdens een tweetal gecombi neerde vergaderingen in de bios coopzaal ,,'t Centrum" te Axel, hebben de vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties zaterdag aan ruim zeshonderd VAN TOT BEPROEFD RECEPT. Het 10 x .10 comité in Grypskerkc heeft heel het dorp voor een goed doel aan het eten gezet. Om de 10 x J O-kas eens flink te spekken greep dit comité namelijk naar een oud, maar zeer beproefd middel: oliebol len. Niet minder dan 2750 stuks werden er gebakken en onder de iets meer dan 800 inwoners van Grypskerke aan de nian gebracht, die zich het 10 x 10 produkt goed lieten smaken. De opbrengst was f 303. KINDERMIDDAG. Enkele dagen daarvóór had het 10 x MIDDAGJE... Om twee uur zaterdagmiddag ging voor de eerste maal de hél. De man zuchtte, legde zijn boek neer en begaf zich naar de voordeur. De oogst was een papiertje, hem- overhandigd door een puberachtige knaap met de over bodige mededeling, dat het om een lezing tol redding van het aardrijk ging. Dat stond namelijk op het papiertje, r/ij had het dus net zo goed zonder mê&.r in de brievenbus kunnen doen. „Maar dat mot zo nodig aanbellen" dacht de man grimmig en pakte zijn boek weer op. Om half drie ging voor de tweede maal de bel. Ditmaal stond er een compleet als kok uitgedoste man voor de deur, die een blad dampende wa fels voor zijn buik hield. „Verse wa fels, meneer. U kunt ze ook bewa ren", riep de koksniaat opgevjekt, maar meneer wilde, geen wafels. Niet voor nu en niet om ie bewaren. I-Iij wilde lezen. Lekker rustig op za terdagmiddag een goed boek lezen. Om kwart voor drie ging de bel voor de derde maal, 'f. Doet er eigenlijk niet toe wie er toen weer voor de deur stond, maar gekker werd, het toen er tenslotte om half vier nog eens gebeld werd. Want toen waren het twee brave meisjes met een papiertje over de redding van het aardrijk. Er was kennelijk iets mis met de organisatie van de colportage. Heel erg mis, want nauwelijks twintig minuten later kwam ér nog een ilerde idealist mee delen dat hel aardrijk gered moest worden en toen was ook de man van 'indning, dat zulks inderdaad de hoog ste tijd begon te worden... 10 comité a! f 26 aan de kas kunnen toevoegen, zijnde de opbrengst van een kindermiddag". Op deze middag werden enkele filmpjes vertoond en verschillende wedstrijden gehouden, waarvoor Grijpskerkes jeugd bijzon der veel belangstelling aan de dag legde: de zaal was tot de laatste plaats bezet. NrOG ééN AVOND. Nog één avond gaat het Grijps kerkes comité organiseren. Een zogenaamde ontspanningsavond, 1 die volgende weck wordt gehou- en die tevens het einde betekent van de activiteiten in Grijpskerke ten bate van de anti-honger- aetie, want volgende week wordt de actie hier officieel besloten. COMFORT IN COLÏJN. Een grote mobiele kraan is in Co- lijnsplaat aan te pas moeten komen om de busreizigers wat meer com fort te bieden. Bij de bushaltes aan de Colijnsplaatseweg en de Havelaar- straat'te Colijnsplaat zijn deze week namelijk betonnen wachthuisjes ge monteerd, waarbij een mobiele kraan werd ingeschakeld. Veel belangstel ling bestond er voor dit werk, het- geen^te begrijpen is: vroeger was er geen' enkele beschutting bij de bus haltes. maai' met. de komst van de betonnen huisjes is hierin voor de passagiers gelukkig verandering ge komen. Men zou er de auto voor thuislaten! GOEDE INDRUK. Een bijzonder goede indruk van Aar denburg hebben de leerlingen van het katholieke instituut voor sociale opleidingen „Markcndaal" te Breda gekregen. Als onderdeel van een driedaagse excursie naar Zeeland, bracht dit gezelschap ook een be- zoek aan Aardenburg, waar het ont vangen werd door het gemeentebe stuur. Gemeentesecretaris J. M, Pa- ridaen vertelde het een en ander over de historie van Aardenburg en over de activiteiten van de plaatselijke VVV. Verder stond de bezichtiging van de St, Baafskerk op het programma, waarna men 's avonds in het jeugdcentrum „Maris Stella" luisterde naar een lezing van de heer L. A. Hart man, directeur van de stichting gereformeerd maatschappelijk werk in Zeeland over „Het dia- konaat in de Protestants Chris telijke Kerken", hetgeen gevolgd werd door een geanimeerde dis cussie. belangstellenden verslag uitge bracht van de resultaten die zij tijdens de besprekingen hebben weten te bereiken. In hoofdzaak houden deze resultaten een stij ging van de lonen in met gemid deld II tot 12 procent, uit te voeren in twee etappes. De eerste daarvan ingaande 1 april 1962 betekend omgere- werknemers een loonsverhoging van kend per week voor de dagploeg- 10.en voor de continuploegen 11.20. Via'een „opstapje'" zullen de verhogingen per 1 januari 1963 ver der worden opgetrokken tot 12.80 voor de dagploegen en 14.60 voor de continu-werknemers. Deze kanaalzone-c.a.o. is van toepas' sing op ruim drieduizend industrie werknemers, waaronder bijna duizend Belgen. De C.A.O.. die een duur zal krijgen van achttien maanden, zal. zo spoedig mogelijk ter goedkeuring; worden voorgelegd aan het college van rijksbemiddelaars. In onderdelen bezien houdt de nieuwe C.A.O. de volgende verbeteringen ia: De uurlonen worden ingaande 1 april 1962 verhoogd met 10 cent. Daarbo ven komt 2 cent per uur als compen satie voor verhoging der pensioen premie van J.20 tot 2.40. Per 1 januari 1963' zullen de uurlonen op nieuw met 5 cent worden verhoogd., De gepremieerde spaarregeling zal' worden opgetrokken met een bedrag van f 225.waarvan 50.in een bezitsvormende sfeer zal worden ge blokkeerd en 175.in de loop van december zal worden uitbetaald. Verder zullen in de nieuwe C.A.O. Advertentie) KOOPJES OM VAN TE WATERTANDEN... in de grote, massale verbouwingsopruiming. Let op verkoop verplaatst van Vla.smarkt 9 naar ALLES MOET WEG. OP ALLE ARTIKELEN 30 KORTING. Nappa jasjes in alle kleuren kort 109,-, 119,- long 149,-, 169,- Suède jasjes van 169, NU 129, Suèdc jasjes van 149, NU 109, SuüUe jasjes van 139, NU 89,— Suèdc jasjes van 109, NU 69,— Verder nog" van f 59,cn 49, suède jassen NU 79,en 89, Lange suède jassen NU 100/en 129/- Koffers met 50, 40 en 30 korting. Dubbele fietstassen, vanaf 7,95. Boodschappentassen 3,95, 5,90 enz. Portemonnees en portefeuilles nu met 50 en30 °/n korting. Handschoenen voor HALVE prijzen. Nieuwe koopges in AKTENTASSEN en SCHOOLTASSEN NU VLASMARKT 10, MIDDELBURG diverse wijzigingen worden aange bracht die niet op alle betrokken in dustrieën van toepassing zijn. Zo zal het bedrag van 2.75 wegens kle- dingtoelage ('1 Azóte) in cle C.A.O. worden opgenomen; de produktietoe- slagen op de '1 Azóte zullen met 5 worden verhoogd. Ook bleek overeen stemming te zijn bereikt over een in krimping van de leeftijdsgroepen, waardoor op vroegere leeftijd een volwassenen loon wordt bereikt, ter wijl op der'l Azóte een nieuwe groep 9 (met een hoger puntental) zal wor den gecreëerd. De in april 1961 ver hoogde pensioenen zullen in de pen sioenregeling worden opgenomen. De ziekengcldregeling zal worden aan gepast aan de hufdige situatie terwijl verder ook regelingen nodig bleken betreffende vakantietoeslag en -recht'bij ontslag. Toelichting De resultaten van de gevoerde be sprekingen werden uitvoerig toege licht door de vakbondbestuurders H. Penninkhof (A.B.C.), J. v. d. Herik (C.B.C.) en J. M. Smit (St.-Willi- brordus). „De april-affaire van vorig jaar (toen op de 'I Azóte een staking Van ecu der hellingen van de Kon. Mij. „Dc Schelde" te Vlissingen gleed zaterdag rond het middaguur weer een voor de GUanese Black Star Line bestemd motorvracht.- 'schip te water. De „Afran River", die vlot van stapel liep, werd ge doopt door de echtgenote van de hoge commissaris van de re*"*- bliek Ghana in Londen, nnv. E. mali. Ook de hoge commissaris zelf, Z. Exc. Kwesi Armah en de heer A. R. Boackije, directielid van de Black Star Line, alsmede een aantal bevrachters voor deze scheepvaartmaatschappij in AVcst- Europa, woonden de plechtigheid bij. Twee Schelde-directeuren. cle heren J. W. Huplces en ir. J. H. Mulock Houwer, ontvingen de dreig'cle) was oorzaak,' dat wij voor het begin van de besprekingen onze marsroute duidelijk hebben bepaald", zo stelde de heer Smit. Daarbij moes ten wij echter rekening houden met een haalbare kaart". Deze kaart is ook inderdaad gehaald en zoals hoofdbestuurder. Penninkhof er aan toevoegde, „in een sfeer van begrip. Het is gebleken, dat de laatste jaren de portemonnees in de Kanaalzone niet alleen gemakkelijker open gaan, maar dat de werkgevers ook meer sociaal-bewust zijn geworden", aldus de A.B.C.-bestuurder. Overeenstemming werd bereikt om, als het college van rijksbemiddelaars cle C.A.O. vóór 15 mei niet heeft goedgekeurd, cle verhogingen toch vanaf l april 1962 uit te betalen. Verscheidene werknemers spraken hun tevredenheid uit over de bereik te resultaten, al bleven ook nu nog wensen onvervuld. De produktiecij- fers blijken namelijk door de direc ties nog steeds niet of niet helemaal juist op tafel te worden gelegd. Ver der blijkt ei- op de f Azóte enige on rust over een' toegezegde premie van 125,aan een groep die op de nieu we centrale hoeft gewerkt. Dit zou niet naar de zin zijn van cle overige werknemers. De heer Penninkhof waarschuwde de aanwezigen, dat cle drie vakbonden geen enkele verant woordelijkheid zouden nemen voor acties in deze zaak. Inhakend op een vraag betreffende vakanties zei de A.B.C.-bestuurder dat in 1963 de vakbonden in Neder land de eis tot minimaal drie weken vakantie op tafel moeten leggen. „De discriminatie tussen georgani- seerden en ongeorganiseerden is een zaak die de vakbonden erg dwars zit en waarvoor zelfs zeer ernstig met de werkgevers van gedachten is gewisseld", aldus de drie bestuurders. Volgens hen moet; er een modus wor den gevonden, die bot onmogelijk maakt dat ongeorganiseerden 2 meer loon thuis brengen dan de ge- organiseerden (betalen plm. 2 con tributie). Gezocht zal worden naar een geëigende vorm om aan deze dis criminatie een eind te maken, aldus de vakbondbestuurders. „Zingen opent het hart". Onder dit motto werd zaterdagavond in de Nieuwe Kerk te Middelburg een bijzondere zangavond van de Bijbel Kiosk Vereniging gehouden. Een groot koor van honuerdzestig zan gers, het christelijke muziekkorps „ONDA" uit Middelburg, de orga nist Jan van Rijn en de bekende, bariton Kees Deenik verleenden hun medewerking aan deze avond. ITet Icoor was samengesteld uit le den van het Gereformeerd Evange lisatie Koor uit Middelburg, bet Hervormd Kerkkoor ,,'t Zand" uit urg, nierkoor, liet Gereformeerd Evan gelisatiekoor uit Souburg en de christelijke gemengde zangvereni ging „De Lof stem" uit Levvedorp, het geheel onder leiding van Bart Leynse. Het bijzondere van deze zangavond was, dat zowel de samenzang als de koorzang op de band werden opgenomen. Een Nederlandso fir ma zal gedeelten hiervan op gram mofoonplaten in de handel bren gen. De heer F. J. F. Bekker gaf een uiteenzetting Tan bet doel en bet werk van de Bijbel Kiosk Vereni ging. De dienst werd geleid door ds. D. van Boven en ds. J. Ytania. Ds. Van Boven had als tekst voor de schriftlezing gekozen psalm 150. Aan de uitgang werd een col lecte gehouden voor de Bijbel Kiosk Vereniging. Op de foto: enkele leden van „ONDA" (links op de voorgrond) cn een gedeelte va» het koor, met daarvoor Bart Lennse. (Foto P.Z.C.),. genodigden. Nadat mevrouw Armah de laatste beletselen voor de „Afran River" had weggenomen, ging deze nieuwe aanwinst voor de Ghanese koopvaardijvloot vlot te water. De harmonie „St. Caecllia" bracht het volkslied ten gehore. Na afloop ontving De Schelde-di- reetie haar genodigden in hotel „Britannia". Hier' voerden achter eenvolgens het woord de heer J. W. Hupkes, mevrouw Armah, de hoge commissaris; Z. Exc. Kwesi Ar mah en de heer Boackije. Zoals te doen gebruikelijk, werd" mevrouw Armah behalve het bijl tje waarmee zij dc laatste beletse len wegnam, ook een souvenir aan geboden. Bovendien mocht me vrouw Armah voor haar dochter tje, dat dezer dagen haar verjaar dag vierde, uit handen van me vrouw Hupkes, een pop in Wal- cherse klederdracht ontvangen. Een bijzondere geste, welke van zelfsprekend zeer op prijs werd ge steld. (Foto P.Z.C.). KUNST „Ingeborg" Vlissingen, „Britannia" Toneelgroep „Ensemble". EEN DOLLE BOEL wordt het in het blijspel „Ingebox'g" eigenlijk pas in het derde en laatste bedrijf, wanneer echtgenoot en minnaar van het vrouwtje „Ingeborg" elkaar onder invloed van rigoureuze hoeveelheden bowl alsmaar sympathieker gaan vinden. Daarvoor hóeft men in twee bedrijven alle gelegenheid gehad om op de hoogte te raken van de nogal magere intrige, die steunt op het aloude thema van de vrouw die niet kan kiezen tussen de twee mannen, van wie zij beweert precies evenveel te houden. Auteur Curt Goetz heeft met dit blijspel eeht geen wonder van toneelkunst geschapen, maar voor enkele uren vederlichte ver strooiing kah het wel dienen. Dat deed liet zaterdagavond onder auspiciën van de Arbcidcrskunst- kring in „Britannia" te Vlissingen. waar de toneelgroep „Ensemble" met „Ingeborg" op de planken kwam. Onder regie van Jan Retèl en in een subtiele vertaling van Jan Willem Hofstra is het tegen een fleurig de cor van Lou Steenbergen een vlotte voorstelling geworden waarin met name Ton van Duinhoven volop ge legenheid kreeg (en dankbaar benut te) om een dwaas mannetje neer te zetten. Van de gewetensvolle min naar maakte hij een mooie, lachwek kend rondhaspelende kluchtfiguur. Cor van Rijn speelde met veel over tuiging de goedhartige, brave echt genoot, opgetrokken uit de in dit soort situaties geijkte bestanddelen braafheid en verstrooidheid. Te za- men vormden zij een oubo(w)lüg duo, dat de lachers gemakkelijk los kreeg. Ina van Faassen zorgde voor een geloofwaardig kindvrouwtje In geborg: een beetje dom. een beetje geraffineerd, een beetje lief. Van al les een beetje, heel mooi verdeeld. Fien de la Mar mocht een kloeke, ra dicale levenswijsheden spuiende tan te creëren en dat deed zij dan ook. zij het dan dat de verstaanbaarheid van haar nonchalant uitgekreten wijsheden nogal eens onder die non chalance te lijden had. Jo van de Ven tenslotte speelde de gekste, meest karikaturale butler die wij in tijden gezien hebben, En dat was dan „Ingeborg". Er is door een talrijk publiek vooral dank zij de eerder- genoemde bowlscènes hartelijk gelachen. Het deze avond geboden amusement werd beloond met een uitbundig applaus. Vrijdagavond was er een voorstelling in Oostburg onder auspiciën van cle z.v.u. v. B. MINDER ZACHT. Op de meeste plaatsen droog weer met plaatselijk opklaringen. Zwakke tot matige, langs de waddenkust af en toe vrij krachtige wind tussen noordoost en noord. Vooral in het zui den van het land minder zacht. ZON EN MAAN. 13 maart Zon op 7.01 onder 18.40 Maan op 11.12 onder 2.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2