PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WESTEN ZOU CONCESSIES WILLEN DOEN Bereid tot verbod op ondergrondse proeven „Gulden" toekomstplannen GREVELINGEN passen in elkaar Vopo's schieten op Engelse auto Proteststaking tegen O.A.S. in Frankrijk „REGERING VERBRAK AKKOORD VAN OUD-WASSENAAR" A.O.W. 15 procent omhoog INCIDENT IN OOST-DUITSLAND Chauffeur licht gewond Vandaag... NA GROTE BOMAANSLAG Overleg in Evian vordert 205e jaargang - no. 60 Dagblad, uitgave van de tlrma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. f 7.00 p. kw.. fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 12 maart '62 ADVERTENTIEPRIJS cent per m.m Mlnim. p. advertentie 4.— Lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties- maximum 8 regels) *5 cent per regei met een minimum van 1.25 .Brieven bu reau van dit blad' 25 cent meer. Giro no 35930U P Z O. Midrtelhurg. Bureaus: VUssingen Walstr. 58-60 tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546. adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51. tel 3841 (b.g.g. red. 2078/3169 adv. 2375); Goes Gr Markt 2, teL 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213) Oostburg. tel. 2305. Ter u tel 2116. Zienkï»-e 2425 adm. tel. 2094. OVERLEG IN GENÈVE BEGONNEN Prof. Oud: „Van der Putten zal recht geschieden" (Van een verslaggever.) Er is in Nederland niets met de rechtsstaat aan de hand waarover IJ zich ongerust hoeft te maken. Met stemverheffing en op zeer geëmotio neerde toon sprak prof. mr. P. J. Oud deze zin uit, toen hy zaterdag middag op het V.V.D.-congres in Leeuwarden verantwoording aflegde over het beleid van de Tweede-Ka merfractie over de zaak Van der Putten. Fel hekelde prof. Oud het optreden van een bepaald persorgaan in deze zaak. Dit blad ondermijnt het gezag van de rechterlijke macht, van de regering en van de volksvertegen woordiging en daarmee ondermijnt het ook de democratie, aldus prof. Oud. Prof. Oud wees er op dat de heer Van der Putten beroep tegen zijn ontslag heeft aangetekend bij het ambtenarengerecht en dat men geen ogenblik bang behoeft te zijn dat Van der Putten wat dit betreft, geen recht zal geschieden. Het is volkomen duidelijk, aldus prof. Oud, dat de Kamer al haar aandacht aan deze zaak zal geven. Maar niet alleen de heer Van der Putten heeft zijn recht, ook minister Visser heeft dat. Er zijn mensen in ons land die dat willen betwisten. Maar ik zal er altijd pal voor staan, aldus prof. Oud, dat ook een minister zijn recht krijgt. Toen een bepaald persorgaan de zaak Meulenbelt lanceerde heb ik het op genomen voor de aangevallen socia listische ministers Samkalden en Suurhoff. Er is toen ook een kamer commissie ingesteld, die na zorg vuldig onderzoek tot de conclusie kwam, dat er niets aan de hand was: van de hele zaak Meulenbelt bleef geen spaan over. Zo objectief des tijds de zaalc-Meulenbelt is behan deld, zo objectief zal ook de zaak-Van der Putten worden onderzocht, zo verzekei'de prof. Oud zijn gehoor. De ministers van buitenlandse zaken van de V.S., de Sowjet-Unie en Engeland, resp. Dean Rusk, Andrei Gromiko en Lord Home, zijn gisteravond hun voorbesprekingen met liet oog op het ko mende ontwapeningsoverleg in Genève begonnen. Zij ontmoet ten elkaar aan een diner, dat door minister Rusk werd aange boden. Volgens diplomatieke kringen te Washington overwegen de V.S. en Engeland aan de Sowjet-Unie enkele belangrijke concessies te doen op het gebied van een verbod op het nemen van kern proeven. Zo zouden zij bereid zijn er mee in te stemmen, dat een dergelijk verbod ook zal gelden voor proeven van betrekkelijk geringe omvang, die ondergronds genomen kunnen worden. Vermindering van aantal inspecties Tot dusver waren de Amerikanen en de Britten van mening, dat men met de bestaande methoden dergelyke proeven moeilijk kon onderscheiden van lichte aardbevingen en dat men nog meer geringe kernexplosies te weeg zou moeten brengen om de ont dekkingsmethoden op dit punt te ver volmaken. De kleine ondergrondse proeven die de V.S. de laatste tijd in de woestijn van Nevada hebben genomen, zouden echter hebben aangetoond, dat zulke proeven toch als kernexplosies zijn te onderkennen. Voorts zouden Wash ington en Londen genegen zijn het door hen verlangde aantal inspecties ter plaatse naar aanleiding van ver dachte bewegingen van de aardkorst te verminderen. Tot dusver wensten zy twaalf tot twintig inspecties per jaar, terwijl de Sowjet-Unie slechts vier inspecties per jaar op haar grondgebied wil toestaan. Ten slotte zouden de twee westelijke mogendheden genoegen willen nemen met minder controleposten dan de aanvankelijk geëiste 180 in de ge hele wereld en negentien op Sowjet- '.ebied. lij zouden echter wel blyven staan op het standpunt, dat het program van een verbod op kernproeven ge leid moet worden door één admini- ren, aangepast aan de nieuwe aanwij zing en de confessionele organisaties waren bereid, deze tezamen met de directie in te dienen, het liefst op een lager loonniveau dan de directie voorstelde, omdat dan de goedkeu ring veilig werd gesteld. Maar, aldus de heer Van Tilburg, natuurlijk alleen indien de directie zich bereid verklaarde, het verschil op de een of andere manier bij te piassen. In dit verhand vroeg de heer Van Tilburg zich af, wat nu er ger is, de zogenaamde rebellie van het N.V.V. of de dubbelslachtigheid van de confessionele organisaties. SECRETARIS N.V.V. MEENT Afspraak door alle partijen genegeerd Naar de mening van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, zijn de nieuwe door de regering aangege ven spelregels voor de loonpolitiek in strijd met het akkoord van Oud- Wassenaar. De regering heelt daarom, volgens het N.V.V., het akkoord van Oud-Wassenaar verbroken. Het ver bond acht zich daarom niet meer moreel gebonden aan dit akkoord, maar heeft zich ter voorkoming van een loonanarchic niet losgemaakt van dit akkoord, in tegenstelling met wat hier en daar is gesuggereerd. Ook daarom heeft het N.V.V. zijn mede werking aan de werkzaamheden van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid niet opgezegd. Dit is gistermiddag door de secre taris van het N.V.V., de heer W. F. van Tilburg, op een hoofdbestuurs vergadering van het verbond in Utrecht medegedeeld. Het N.V.V. verzet zich tegen de in breuken die gemaakt zijn op het ak koord cn die tot verdergaande mati ging leiden dan is afgesproken. Het zal deze aanwijzing negeren, omdat nergens staal geschreven dat deze aanwijzing, bestemd voor hei. college van rijksbeiuiddelaars, het N.V.V. kan binden. Men vergeet, zo zei de heer Van Tilburg, dat de bij de K.A.B. en het C.N.V. aangesloten organisa ties, evenals de N.V.V.-organisa- tïes toch vasthouden aan de oor spronkelijke overeenkomsten. Het verschil is. dal dn N.V.V.-bonden het zeggen en de andere pogen het te verzwijgen en te verdoezelen door zich te verschuilen achter het schild van staatssecretaris Roolvink. In dit verband vroeg de heer Van Tilburg zich af, of er iemand is die ook maar gelooft dat het bijvoorbeeld bfj de A.K.U. mogelijk zou zijn, de overeenkomsten terug te'schroeven. En toch is er dezer "dagen een pu- blikatie verschenen waaruit dc niet- insider zou kunnen afleiden dat dit gebeurd is. De A.K.U.-directie heeft, besloten, een loonregeling in te voe- strateur en niet door een drieman schap, bestaande uit vertegenwoordi gers van resp. Oost, West en het neutralisme, zoals de Kussen wensen. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, dat een nadere wijziging van de algemene ouder domswet en de wet op de zieken fondsverzekering beoogt. Voorgesteld is, de pensioenbedragen krachtens de A.O.W. op korte termijn, n.l. per 1 juli 1962, incidenteel te verhogen met vijftien procent. Voorgesteld wordt ook, de inkomens grenzen van de ziekenfondsverzeke ring voor bejaarden te verhogen met het bedrag waarmee de pensioenbe dragen worden verhoogd. MEISJE GEDOOD OP OVERWEG Oj) de met automatische knipperlich ten beveiligde overweg aan de Zwar te Weg bij Gouda is zaterdag te om streeks half één de 11-jarige .Janna Nijliolt door de trein van de lijn UtrechtRotterdam gegrepen en ge dood. De Oostduitse politie heeft za terdagavond tegen middernacht op een Engelse militaire auto geschoten en de chauffeur ver wond. De wagen zou na een waarschuwing zijn doorgereden. Een Engelse officier, die ook in de wagen zat, werd niet gewond. Hy werd aan het Sowjetrussische leger overgedragen. La'.er keerde hij naar West-Berlijn terug. De Russen zou den hun spijt over het incident heb ben betuigd. Een Britse militaire functionaris ont kende dat er gewaarschuwd was. Hij zei te hopen dat de chauffeur, die slechts licht gewond is. spoedig naar Wes'>Berlijn zal terugkeren. Namen werden niet opgegeven. Het Oostduitse persbureau ADN, zei, dat de wagen, die behoort aan de Engelse missie bij de Rus- is het 350 jaar geleden, dat de te Haarlem geboren graveur Philips Galle (Gal- laeus) te Antwerpen overleed. Philips Galle was' de stamva der van de eertijds bekende Antwerpse familie van gra veurs en uitgevers van prenten. V\*VVVVVVN*VV\i*VVV\I\*\W sische bevelhebber in Oost-Duits- land, „de controle aan de grens trachtte te vermijden door te vluchten, en met. schoten tot stil stand werd gebracht". Volgens ADN werden de banden kapotge schoten. Het incident viel voor bij Klein-Ma- chow in Oost-Duitsland, tussen Pots dam en de Amerikaanse sector van West-Berlijn, terwijl de auto naar Potsdam terugkeerde, aldus ADN. Volgens een arts van het districts ziekenhuis in Potsdam is de chauf feur geopereerd. Zijn leven was niet in gevaar. Het zou echter minstens een week duren, voordat hij het zie kenhuis zou kunnen verlaten. Indonesische krijgsgevangenen naar huis Tweeenvijftig bemanningsleden van de motortorpedoboot die in januari van dit jaar tijdens een kort treffen in de territoriale wateren van weste lijk Nieuw-Guinea door een Neder landse oorlogsbodem in de grond is geboord, zijn gisteren uit Biak te Singapore aangekomen. De Indonesiërs werden vergezeld door de Rode Kruisvertegenwoordi- ger Durand. De repatriëring ge schiedt onder auspiciën van Rode Kruis en Verenigde Naties. Mevrouw Kennedy bezoekt Rome Paus Johannes heeft zondag me vrouw Jacqueline Kennedy, de echt genote van de Amerikaanse presi dent, in particuliere audiëntie ont vangen. Mevrouw Kennedy, die Rome aan doet op reis naar India en Pakistan, droeg een eenvoudig zwart lang kleed tot op de enkels, een halssnoer van parels en een lange zwarte sluier. Tijdens het 32 minuten durende on derhoud met de paus ontving zij uit zijn hand rozenkransen en medailles. 0 Bij de Rode-Zeehaven Ei lat in Israël, wordt een waterzuiveringsinstallatie ge bouwd, die over twee a drie jaar 4000 kubieke meter zeewater per etmaal zal ontzouten en zal werden aangedreven door de afgaande stoom van een elektrische centrale met een capaciteit van 6000 kw. De „Blue Diamonds" hebben in S liet Amsterdamse Roxy-theater S foto's met handtekeningen uit- g gedeeld ter gelegenheid van de g vertoning van de film ,fRamo- S S na", waarin zij het bekende S S liedje van die naam zingen. In S het theater kon het populaire g g zangduo rustig foto's uitdelen, g S maar buiten moesten twaalf g S agenten een belegering van tie- g ners de baas zien te blijven (Foto boven). WS/S////////f/Zff///////////f//f/// Bondskanseier Adenauer zal dinsdag in Bonn een gesprek hebben met de verte genwoordiger van president Kennedy in West-Berlijn. generaal Clay. Dit onder houd zal plaatsvinden kort voor de komst van ambassadeur Kroll, die naar Bonn is ontboden. Zoals gemeld, ordt de West- duitse ambassadeur in Moskou ervan be schuldigd uiting te hebben gegeven aan opvattingen die strijden met de politiek van de bondsregering. Het communistisch georiënteer de vakverbond C.G.T. heeft zijn leden opgewekt vandaag in het gehele land demonstraties en „WE VINDEN ELKAAR OP DE GRENS P.P.D.-Zeeland: „We moeten kunnen schuiven met het oesterproject" „WIE DE KANS krijgt om op een heldere zomerdag over een van de zandplaten in de Grevelingen rond te wandelen, ontdekt daar een panorama waarbinnen aan twaalf juwelen van Deltasteden een nieuwe zetting is gegeven. W'e moeten dit 15.000 hectare grote gebied tussen Zeelands noordelijkste kustrand en het „zuiderbalkon" van Znid- Holland met z'n allen goed benutten. „Dan zit er goud in". Dit ver klaarde ons ir. G. C. Lange, directeur van de Provinciale Planologische Dienst in Zuid-Holland tijdens een onderhoud dat wij met hem en ir. M. de Vink, hoofd van de P.P.D. voor Zeeland in Den Haag mochten heb ben. Twee mannen met toekomstvisie op een uniek Delta-lustoord. gen. In juli 1956 is ir. Lange met een wat hij zelf noemt „vrijblij vende schets" voor de Grevelingen als recreatietuin op tafel geko men. Ook voor Zeeland bergt de Grevelingen een schat van toe komstmogelijkheden Niet alleen voor de recreatie, maar zoals men weet oolc voor de oestercultuur. Slaagt de oester- proef in het Veerse Gat, dan is het Grevelingenbekken de plaats, waar deze thans met de onder- Plan van ir. G. C. Lange „vrijblijvende schets" Twee mannen ook, voor wie op tekeningen en schetsen De Gre- velingendam tussen Bruinisse en Oude Tonge en de Dam door het Brouwershavense Gat tussen liet duingebied van Schouwen en de kop van Goeree, eigenlijk al als bestaande verbindingen vastlig- gang bedreigde bron van bestaan opnieuw zal kunnen worden aan geboord. „Daarom zijn we begonnen met het uitwerken van twee plannen: een mét en een zónder oesterpro ject! In het eerste geval blijft er altijd nog ruimschoots gelegen heid voor recreatie. Kijk maar naar het Veerse Meer. We moeten het zo uitkienen, dat we met dit oesterproject kunnen schuiven. Dan kunnen dus onze belangen en ideeën keurig in elkaar worden gepast", vertelt ons ir. De Vink. Het Grevelingenbekken nu nog een gebied dat door zijn excen trische ligging niet zo een, twee, drie bereikbaar is wordt binnen minder dan tien jaar een magneet voor 25 miljoen mensen, die in een grote cirkel rondom het Del tagebied wonen. Het is object nummer drie in de serie presen tjes, die het Deltaplan aan Zuid westelijk Nederland offreert. Na de Brielse Maas en het Veerse Meer komt hier tussen Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee een bassin vrij, waarvoor op het ogenblik al heel wat kapers op de kust te ontwaren zijn. „Achterland" De afgesloten Grevelingen zal uitgroeien tot een aantrekkelijk stuk „achterland" voor een dan ononderbroken kuststrook van 70 kilometer lengte. Van de Brielse Maas tot Vlissingen. Ir. Lange heeft uitgerekend, dat het voor enkele honderdduizenden geregeld verblijfgebied kan worden, waar men kan vertoeven zonder hinder van elkaar te ondervinden. De planologen hebben er rekening tc houden met landbouw, oester- kwekers, natuurbescherming en recreatie. De dicht tegen de zee dijk van Flakkee gelegen gronden lenen zich het best voor landaan winning ten behoeve van de boe renstand. Daarnaast heeft men te maken met de waterhuishou ding van de omringende eilanden. Voor droge zomers zal uit het zoetwater-gebied van de Greve lingen een zekere bevloeiing van de landbouwgronden moeten kun nen worden gerealiseerd. Het peil in de Grevelingen en de snelheid van de verzoeting zijn daarbij van groot belang. Om de zoute sporen tien jaar eerder dan berekend is, uit het Grevelingen bekken te verdrijven, ziet ir. Lan ge veel heil in de aanleg van een kanaal door de hals van Goeree- Overflakkee. Tegelijkertijd zou daarmee de watersport belangrijk zijn gediend. Bij een waterstand van 0,50 m N.A.P., komen de (Zie slot pag. 5 kol. S) korte stakingen te houden, ten teken van protest tegen nieuwe terreur van de zijde van de O.A.S. Het parool is, vandaag niet te wer ken van vijf uur tot half zes. Het protest heeft de steun van alle Fran se vakbonden en van de federaties van docenten en studenten. Het protest geldt een bloedig in cident van zaterdagavond. In een zaal in een Parijse voorstad zou den zogenoemde vredespartisanen die onder communistische leiding staan, een bijeenkomst houden. De O.A.S. wierp een kneedbom en 3 mensen werden gedood en 47 gewond. Enkele uren later brach ten de vakbonden ongeveer 10.000 arbeiders op straat in de betrok ken voorstad. Onverstoorbaar, liet de O.A.S. gister ochtend om negen uur echter weer een kneedbom ontploffen. Dit gebeur de in Parijs voor het huis van de Vietnamees dr. Claude Tran-Duy. die als een linkse militant bekend staat. Inmiddels werd gisteren te Evian voor de vijfde achtereenvolgende dag vergaderd door de delegaties van Frankrijk en de Algerijnse opstande lingen. l it betrouwbare bron is ver nomen dat het gesprek thans draait om de kwestie wie de feitelijke macht zal hebben in Algerije tijdens de in terim-periode van zes maanden tus sen de afkondiging van een bestand en de volledige onafhankelijkheid. MR. LUNS IN DEN HAAG De minister van buitenlandse zaken, mr. J. Luns, is gistermiddag om kwart over drie per auto uit Dussel- dorp in Den Haag aangekomen. Mr. Luns verklaarde bij zijn aan komst in Den Haag tegenover wach tende journalisten „niets te zeggen te hebben". „Ik heb 36 uur niet ge slapen, en ik zie U in de komende dagen wel weer", aldus de minister. Het vliegtuig dat de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken mr. Luns uit Tokio naar Amsterdam had moeten brengen, moest vanwege de mist rondom Schiphol uitwijken naar Dusseldorp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1