PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TALMEND INDONESIË BRENGT KABINET IN ACUTE TIJDNOOD Veiligheid van 20.000 Nederlanders steeds meer op voorgrond Weer mijnexplosie in Duitsland: 29 doden „Poort van Zeeland" bij Bergen op Zoom wordt verbeterd DWANGPOSITIE HANS KR0LL MOET WEG UIT MOSKOU Vandaag... E D' Probleem 205e jaargang - no. 59 Dagblad, uitgave van de Urma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.ti. p, p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 10 maart '62 ADVERTENTIEPRIJS n cent per m.m. Miuiin. p. advertentie i<— lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties .maximum 8 regels) 25 cent per re gei met een minimum van f 1.20 .Brieven bu reau van dit olad' 2fi cent meer. 359300 P Z.O. Middelburg, Giro r Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60 tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546. adv. 3647/3643Middelburg, Marktoi. tel. 3841 (b.g.g.,red. 2078/3169, adv. 2378). Goes Gr Markt 2. tel. 6140 (b.g.g red. 7853. adv. 5213) Oostburg. tel. 2395 Tern I 2094. MAANDAG KAN BESLISSING VALLEN (Van onze Haagse redactie) Het Nederlandse kabinet, dat maandag in tegenwoordigheid van de uit Tokio teruggeroepen minister Luns het in het eerste uur van deze week geschorste beraad over Nieuw-Guinea zal hervat ten, staat nu voor ver reikende beslissingen, the een ketting reactie van consequenties met zich kunnen brengen, zo wordt in politieke kringen in Den Haag verklaard. Indonesië heeft door zijn politieke onbuigzaamheid en zijn koortsachtige militaire voorbereidingen Nederland thans in een acute tijdnood ge bracht. De Nederlandse regering bevindt zich thans in een situatie waarin het „point of no return" zeer spoedig zal zijn bereikt. Bepaalde beslissingen, die volgende week nog kunnen worden genomen, behoren daarna niet meer tot de mogelijk heden, aldus karakteriseerde een goed geïnformeerd zegsman het dilemma waarvoor de regering staat. Hij zei te verwachten, dat de regering de Gordiaanse knoop maandag zal doorhakken, maar hield rekening met de mogelijkheid van korte schorsing van het beraad, wanneer het standpunt van de meerderheid voor één of meer ministers of staatssecretarissen aanleiding zou vor men om de portefeuilles beschikbaar te stellen. De dwangpositie waarin dè regering zich gesteld ziet is het resultaat van dc volgende factoren: Hoewel militair-deskundige westelij ke waarnemers steeds hebben ge meend, dat Indonesië niet voor de tweede helft van dit jaar tot een groter opgezette aanval op Nieuw- Guinea in staat zou zijn, duiden Ne derlandse inlichtingen erop, dat In donesië zich koortsachtige inspan ningen getroost om al in april gereed te zijn voor een grotere aanval die, hoewel ten koste van grote verliezen, de huidige Nederlandse defensie kan overvleugelen. In dit lielit gezien nadert nu zeer" snel de dag waarop Nederland geen versterkingen meer naar Nieuw- Guinea zal kunnen overbrengen. Het militair evenwicht gaat nu zeer snel teloor ten gunste van Indonesië. Overbrenging van defensie-verster kingen in hoofdzaak schepen vereist enkele weken. Maar over niet zo vele weken moet Indonesië in staat worden geacht om in het enke le besluit van Nederland om verster kingen te zenden, aanleiding te vin den 's anderendaags de militaire weg in te slaan. Vertragen met opzet Terwijl Nederland onder sterke Ame rikaanse druk vergaande concessies in de richting van de Indonesische eisen heeft gedaan, blijft Indonesië zijn medewerking aan het tot stand komen van onderhandelingen vertra gen. De Nederlandse regering be gint over te hellen naar de overtui ging, dat Indonesië dat spelletje zal blijven spelen, tot het volgende maand militair gereed zal zijn, zodat Nederland dan nog slechts de keuze heeft tussen een politieke capitulatie en een onmiddellijke aanval van in aantallen superieure strijdkrachten. De Amerikaanse regering, hoewel druk bemiddelend, toont geen bereid heid liet militaire evenwicht, dat nu snel verloren gaat, door garanties te herstelien. Men is het er in het kabi net dan ook over eens, dat de tijd nu zeer sterk tegen Nederland werkt, maar hoewel men het er ook over eens is,, dat het zenden van maritie me versterkingen het evenwicht zou kunnen herstellen, en de moge lijkheid voor een doeltreffende Indo nesische aanval op Nieuw-Guinea belangrijk zou vertragen, liepen de meningen daarover in het kabinet toch sterk uiteen. Terwyl de V.S. zeer gekant is tc-; gen het zenden van versterkingen uit vrees dat de onderhandelingen er weer door vertraagd zuilen worden een opvatting die door enkele Nederlandse ministers wordt gedeeld staan andere Nederlandse bewindslieden op het standpunt, dat de politieke uit werking wel eens tegenoverge steld kan zijn, maar dat in ieder geval de veiligheid van 20.000 Ne derlanders op Nieuw-Guinea thans rechtstreeks en onmiddellijk in het geding is, en voorrang dient te hebben boven alle andere overwegingen. Zij menen, dat maatregelen ten behoeve van hun veiligheid nu nog kunnen worden genomen, terwijl het over enkele weken definitief niet meer kan. Nu, of nooit meer Hun opvatting is, dat Nederland in het licht van dê koortsachtige Indo nesische militaire voorbereidingen deze stap nu zal moeten nemen, of dat het zal moeten besluiten tot eva cuatie van vrouwen en kinderen op grote schaal. Aangezien dat echter automatisch een verregaande desin tegratie van bestuur en maatschappij zou inhouden, zou dat neerkomen op een abandonnement, op een politieke capitulatie. Het kabinet moet in het belang van de 20.000 Nederlanders op Nieuw-Guinea dan ook nu kiezen tussen: 1. Onverwijlde versterking van de defensie van Nienw-Guinea. 2. Een onmiddellijke en onvoorwaar delijke inwilliging van de Indone st uur, 3. Werkeloos toezien bij het snel toenemen van de risico's voor de grote Nederlandse bevolking van Nieuw-Guinea. Voor deze derde mogelijkheid schijnen enkele mi nisters de verantwoordelijkheid niet te willen blyven dragen, ter wijl anderen niet politiek willen capituleren en derden voor de ri sico's van het zenden van ver sterkingen terugschrikken. P.Z.C.-zaterdagnummer Als het ware typerend voor de krachtige ontwikkeling van 3 Terneuzen als industriegebied 3 j= is het dynamische bedrijf Van 3 der Oost N.V. Een schets van 3 dit bedrijf geven wij in onze veertiendaagse industrierepor- s lage op pag, 9. Verder in dit 22 pagina's tel- lende P.Z.C.-zaterdagnummer: g Stemmen uit de Kerken (pag. 3 3); Kroniek van Zwin tot Zijpe (pag. 6); „Uw pagina, me- vroüw!" (pag. 11); Radio en T.V. plus Films in Zeeland pag. 14Letterkundige Kro- 3 =2 niek en Kunst (pag. 17): Ker- ken en Maatschappij met feuil- e leton en puzzel (pag. IS): Kin- 3 derkrant plus Klanken uit de 3 ether (pag. 20). 3 illlUIIIIIIUUIIIUliUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllIllllillllUilllUIIIIIIIIIll Dr. Hans Kroll, de Westduitse am bassadeur te Moskou die het middel punt is van een controverse over de Westduitse buitenlandse politiek, zal, naar officieel wordt meegedeeld, na een ziekteverlof eerst nog naar Mos kou terugkeren, maar later zal hij worden overgeplaatst naar het mi nisterie van buitenlandse zaken te Bonn, waar hij adviseur wordt voor Oosteuropese zaken. In gesprekken met minister van bui- I tenlandse zaken Gerhard Schroder en I staatssecretaris Karl Carstens heeft Kroll verklaard, dat hij volkomen achter de Oosteuropese politiek van de bondsregering staat. Dat hij eigen plannen zou hebben voor een regeling met de Sowjet-Unie „tot elke prijs", zoals hem door enkele Duitse bladen in de mond is gelegd, heeft Kroll met nadruk tegengesproken. Naar aanleiding van die krantenberichten is Kroll naar Bonn ontboden. Marine-vliegtuig in zee bij Katwijk Sinds vrijdagmorgen wordt een „Hawker-Seahawk" van de. Konink lijke Marine, afkomstig van het ma rine-vliegkamp Valkenburg, vermist. De „Seahawk" was met nog een marine-straaljager van Valkenburg op weg naar Den Helder voor oefe ningen met de navigatie gevechts in formatie school. De straaljager zou tussen Den Helder en Valkenburg in zee zijn gestort. De vermoedelijke plaats, waar de „Seahawk" in zee zou zijn gestort, ligt tussen Katwijk en Zandvoort. Zaterdagochtend zal een bergingsvaartuig van de Konink lijke Marine uit Den Helder ter plaatse een onderzoek instellen. Ook ligt het in de bedoeling dat bij dit onderzoek duikers zullen worden be trokken. De piloot van de vermiste „Sealiawk" is dc 26-jarige sergeant-vlieger E. Pijfers uit Wassenaar. De vlieger is gehuwd en is vader van twee kinde ren. Verontreiniging van de zee door stookolie De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (A.N. V.V.) heeft zich tot de colleges van burgemeester en wethouders en tot de V.V.V.'s van de Noordzeebndplaut- scn gericht niet het verzoek 0111 door het opsturen van zoveel mogelijk spre kend feitenmateriaal nog eens de aan dacht van onze overheidsinstanties te vestigen op het grote euvel van de verontreiniging van strand en zee door stookolie. Deze gegevens kunnen mede van belang zyn met het oog op de van 26 maart tot 13 april in Londen te houden intergouvernementele con ferentie over dit probleem. Twee doden bij verkeersongeval Op de Eindhovense weg bij Weert zijn vrijdagmorgen twee Duitse auto's, een personenauto en een be stelauto, met elkaar in botsing geko men. De 35-jarige bestuurder van de personenauto, die uit Wiesbaden af komstig was, werd hierby op slag gedood. De bestuurder van de bestel auto die uit Würselen kwam, over leed in bet ziekenhuis, waarheen hij zwaar gewond was gebracht. Het ongeluk gebeurde toen de bestel auto uit de file ging en op de linker baan ging rijden, kennelijk omdat de bestuurder wilde zien of het mogelijk was een inhaalpoging te wagen. Zware storm en hoge zeeën heb ben geducht huisgehouden aan de Engelse zuidkust, waar vooral de .JSngelse Rivièra" van Cornwall werd geteisterd. ,J)eze foto laat zien hoe de boulevard van Pen zance werd beschadigd. Enige honderden mensen zijn dakloos geworden door overstromingen, welke optraden nadat de zee ga ten in de zeedijk had geslagen. TWEEDE RAMP BINNEN VIJF WEKEN Steekvlam van ruim zeventig meter Als gevolg van een ondergrond se gasontploffing in de steen- sische eis tot overdracht van bc-^ koolmijn te Heessen in Duits- stuur. of- land, zijn vrijdag 29 mijnwer kers omgekomen en werden nog acht gewond. De mijndirectie heeft bekend gemaakt dat 28 mijnwerkers op slag werden gedood door de steekvlam van ruim zeventig meter en de druk van de explo sie. En man die uit de mijn werd gered, overleed in het zieken huis. Het was Duitslands tweede mijnlamp binnen vijf weken. Op 7 februari kwamen bij een soortgelijk ongeluk 298 mijnwerkers om in de mijn te VölkJingen in het Saarland. Bij het ongeluk- van gisteren ontplof te een hoeveelheid methaan op 1200 meter diepte. Het ongeluk gebeurde 25 minuten voor de nachtploeg zou worden afgelost. Aanvankelijk werd bekendgemaakt dat er 30 doden waren, doch later werd dit cijfer teruggebracht tot 29. Bovendien raakten acht mijnwerkers gewond, onder wie twee ernstig. Er bevonden zich 169 mijnwerkers op de vierde verdieping, een van de is het 100 jaar geleden dat 3 de Belgische componist en cri- 3 ticus Fernand Le Borne te 3 Charleroi werd geboren. 1 MORGEN 1 is het 100 jaar geleden, dat 3 de Nederlandse landschap-, 3 portret- en stadsgezichtschilder Jacob de Bleyker te Alkmaar overleed. nrnnnniiiiniiiininiiiniiiinuiniiuiniiiiniiiiiiiiimiiiiniiiiiiniiii diepste van Duitsland, toen de ont ploffing plaatshad. De nachtploeg bestond uit totaal 756 man. Als een kegel Een van de lichtgewonden, de 32- jarige Werner Ramone, vegtelde dat hij was omgegooid als een kegel door de kracht van dc explosie, die klonk .als kanongebulder. Van de 29 doden, waren 27 gehuwd. De jongste dode was 24 jaar, de oud ste 55. Samen hadden zij 38 kinderen jonger dan 18 jaar. Het ongeluk was het tweede in de halve eeuw dat deze mijn bestaat. Het eerste deed zich voor in 1944, toen 169 mijnwerkers werden ge dood. Daarby waren 113 Russi sche krijgsgevangenen. Die ramp is nooit gepubliceerd door de nazi's. Functionarissen van dc mijn konden de explosie niet verklaren. Zij ver telden dat het ongeluk gebeurde, toen met dynamiet aan een nieuwe schacht werd gewerkt. Vrijdag werd niet gewerkt in de mijn. De regering van de deelstaat Noord- rijn-Westfalen heeft bekendgemaakt dat zij de nabestaanden onmiddellijk financieel zou steunen. In Kongo kwamen 163 Belgen om het leven De Belgische minister van buitenland se zaken, Spaak, heeft vrijdag in ant woord op schriftelijke vragen uit de senaat meegedeeld, dat in Kongo se dert de onafhankelijkheid 163 Belgen op gewelddadige wijze om liet leven zijn gekomen. Van dit aantal vonden alleen in Katanga 69 Belgen de dood. Minister Spaak deelde voorts mede, dat volgens ramingen van de Belgi sche consulaten eind november 1961 nog ongeveer 30.000 Belgen in het vroegere Belgisch Kongo verbleven. Daarna hebben ongeveer 4500 Belgen Katanga verlaten als gevolg van de strijd tussen de V.N.-troepen en de Katangese strijdkrachten in december 1961. Het aantal Belgen in Katanga wordt thans nog geschat op 10.500. BETONWEG VAN 3% KM IN PLAATS VAN KEIEN In augustus a.s. klaar De toegangspoort tot Zeeland wordt verbeterd! De Zeeuwse automobilisten, die regelmatig buiten Zeeland vertoeven zuilen inmiddels al tot hun niet ge ringe vreugde hebben geconsta teerd, dat de km lange „kinderhoot'djes"weg bij Ber gen op Zoom plaats moet ma ken voor een prachtige beton- baan. Een verbetering, die de automobilisten en andere weg gebruikers niet genoeg op waarde kunnen schatten, want tot nu toe vormde het gedeelte van de provinciale weg bij Ber gen op Zoom, aansluitend op de Zeeuwse rijksweg de zwakke schakel in de verbinding met de rest van Nederland. In augustus van het vorig jaar is de wegenbouwmij. Aug. van Dijk Petit te Bergen op Zoom begon nen met deze voor Zeeland zo be langrijke wegverbetering. Het is een karwei, waarmee een bedrag van rond 1,1 miljoen gulden is gemoeid en dat omstreeks augus tus van dit jaar gereed zal komen. Op dat tijdstip zal de „Zeeuwse weg" tot grote voldoening van de duizenden automobilisten tot het centrum van Bergen op Zoom een prachtige verbinding vormen. Er komt overigens héél wat kijken bij deze wegverbetering. In totaal moest ongeveer één ha bos worden gerooid, want de weg volgt groten deels een nieuw tracé, evenwijdig aan de oude weg. Vorige zomer zijn honderden bomen gerooid en duizen- (Zie slot pag. 2 kol. 3) ge". ftdlltlijH r stond deze week in onze krant een nogal geladen woord: „Jeugdprobleem in Wemeldin- De zaak waarom het hier ging, bleek echter in één zin samen te vat ten: „Op zaterdagavond is er niets te doen voor de jeugd". Menigeen van de oudere generatie zal zich hebben afgevraagd of in zo'n geval nu echt wel moet worden gesproken over zo iets zwaarwichtigs als een „pro bleem". Vroeger jaren geleden was er immers ook niets te doen, niets in Wemeldinge, niets in Schoon- dijke, niets in Renesse, nergens in Zeeland. „En toch zijn wij volwassen geworden". Het geladen woord dus doorstrepen? Wij geloven echter dat het wél moet worden gebruikt, want hier is een vraagstuk van zéér groot belang in het geding, groter dan men ogenschijnlijk zou menen. e vergelijking met het (geïdeali seerde) „vroeger" waartoe de ouderen onder ons zo graag overhellen is in dit verband vol strekt uitgesloten: de situatie nu heeft niets meer te maken met de toestand van dertig, veertig jaar ge leden. De jongeren van thans hebben met hun dorpsgemeenschap een veel geringere binding dan de jeugd vroe ger. Zij hebben contacten door be zoek aan scholen elders, door werk in naburige grotere gemeenten (We- meldinge-Goes b. v.) en deze inten sieve relaties lei den tot kennisma king met andere levensmilieus. Voorts kent vrijwel iedereen radio en televisie, media welke nieuwe werel den in het gezinsleven importeren. Alles bijeen is een geheel nieuwe si tuatie ontstaan, die een vergelijking met vroeger onmogelijk maakt. Deze opsomming wijst er overigens tevens op, dat de „grote verandering", die sommigen in sociaal opzicht te zijner tijd nog wel eens van het Deltaplan verwachten, al ver is voortgeschre den. Nu al! En vanuit deze ontwik keling dient de vraag te worden ge steld: wordt er voor de jeugd met name in de kleinere gemeenten vol doende gedaan? Wemeldinge is deze week in ons blad aan de orde gesteld. Maar de keus van deze plaats was vrij willekeurig. De oorzaak is be kend: een jongeman, leerling van een kweekschool, stelde via een ingezon den stuk de kwestie aan de orde en hij woonde in Wemeldinge. Maar bij wijze van spreken had hij in menige andere gemeente van Zeeland zijn domicilie kunnen hebben, want de klacht „er wordt niets gedaan" kan ook buiten Wemeldinge worden ge hoord. En in dit verband rijst de vraag of de problematiek van de moderne jeugd wel wordt begrepen door hen, die in kleine samenlevin gen een leidende rol vervullen. Heeft men wel de juiste instelling en beschikt men over de goede outil lage om hedendaagse jongeren te boeien? In Wemeldinge schortte het, naar wij hebben begrepen, minder aan het eerste dan aan het laatste: er is geen geschikte zaal aanwezig, zo klaagden predikanten en burge meester. Elders echter is het gebrek aan outillage weer minder urgent, maar blijkt de instelling van de ou dere generatie te negatief. Vorig jaar kwam dit naar buiten: minister Klompé had tijdens haar bezoek aan Zeeland een gesprek met een aantal jongelui, die tijdens dit onderhoud niet de klacht kwamen: „Men houdt in het beleid, met name op plaatse lijk niveau, geen rekening met ons als jonge generatie". Wellicht een generaliserende opmerking, maar zij werd dan toch maar gemaakt: de jeugd had dus zelf deze indruk. En terecht zei daarop minister Kiompé tot de Zeeuwse autoriteiten: „Denk toch aan uw jonge generatie! Het is voor uw provincie van enorm belang, dat ze wordt vastgehouden en dat ze zich hier thuisvoelt. De jongeren leg gen immers de band met de verre toekomst". Het geval-Wemeldinge (wie weet hoeveel andere gevallen er nog zijn) onderstreept deze mi nisteriële vermaning nadrukkelijk. In de zomer van het vorige jaar heeft het kamerlid dis. J. W. van Hulst tijdens een C.H.-con ferentie betoogd, dat vele jaren di verse Nederlandse regeringen gewei gerd hebben een „deltaplan" te ma ken voor de jeugd. En daardoor is er nu een enorme achterstand bij de bouw van gymnastiekzalen, sporthal len, recreatiecentra, e.d., zo stelde hij vast. Dit verwijt kan ook op kleiner schaal worden gemaakt: in onze ei gen kleine verhoudingen worden vaak de schouders opgehaald over de zorg voor de jeugd. Maar een derge lijke houding is in feite lichtvaardig, want zij miskent een groot stuk ver antwoordelijkheid. Destijds beëindig de drs. Van Hulst zijn inleiding met een citaat, dat menigeen wellicht te pathetisch voorkomt, maar dat wij toch willen herhalen in een provincie waar traditie en kerk vaak (te) nauw zijn verweven. Een citaat van Thijs Booy namelijk: „Alle jeugd is Gods jeugd". Wordt dat wel ernstig renomen Vermist jacht op Oceaan gevonden Volgens de kustwacht te Miami heeft een tankschip vrijdag op de woelige Atlantische Oceaan een vermijt jacht gevonden en de drie passagiers van het zinkende vaartuig gehaald. De Esso Greenville berichtte dat het jacht 320 kilometer ten oosten van Jacksonville. Florida, was gevonden. De passagiers, twee mannen en-een vrouw, maakten het goed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1