KLN 2'serie noodlottige jacht Albert Heijn Vertrek wintervogels bij komend voorjaar PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer begint heden! Z w ft- <n n cl y KOEPERMAN STERKSTE IN DUEL OM WERELDTITEL Kan Langer Mee! HAAL NU UW KIENKAART DONDERDAG 8 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE CO U 1 A NT ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Hoe sneeuwvlokken eruit zien bij nader bekijken Als men volksgezegden wenst toe te passen komt men ge makkelijk in de knel. „Maart roert zijn staart" moet im mers betekenen, dat de laat ste dagen van maart ons on aangenaam kunnen verras sen. Ditmaal zetten reeds de eerste dagen van deze maand ons voor onaangename bele venissen, ijzige koude winden Door Barend Zwerfmans zonder of wat kalmer dagen mét sneeuwval. Overigens geen beletsel om aardige waarnemingen te kunnen ver richten. In de eerste plaats gold dat wel de sneeuw zelf. Het is bepaald verras send, wanneer men ten minste de moeite wil nemen de vlokken eens te bekijken, te bemerken onder wat al vormen deze kille neerslag ons kan bereiken. Fyne ysnaaldjes, die in grote massa's als jaclitsneeuw onze huid aanvalt en ondanks de geringe afmetingen der vlokjes snel tot hopen kunnen samen- waaien: de dikke, watten-achtige stukken, die als een vormloze massa neerkomen. Er zijn echter ook bijzonder fraaie vormingen in de sneeuwvlokken te herkennen. Zoals op de rustige eerste maartdag, toen zeer lichte vlokjes zachtjes schommelend als veertjes neerdaalden en vogels zich lieten verleiden achter enkele van de grootste aan te vliegen, blijk baar in de mening dat er werke lijk veertjes rondvlogen. IJssterretjes Vangt men deze sneeuw op een donker voorwerp (jasmouw) op, dan ziet men een menigte uiterst dunne en vlakke zesstralige ys- stcrretjes losjes met elkaar ver honden en soms één enkele van 'deze ingewikkelde figuurtjes, waarvan elke straal weer gecom pliceerde veervormige vertakkin gen heeft. Usbloemetjes in het klein, de onvervalste vèel bezongen sneeuwkristallen. Op de derde maart echter viel dc sneeuw in korrelvorm en reeds op een af stand was te zien, dat deze korrels een ruw oppervlak hadden. Geen verkleinde hagel dus. 't Vaii dicht bij bekijken bleek zeer de moeite waard. Ook nu waren de fijnste korrels vlak en zesstralig, alleen- de stralen hadden nu een korte, gedrongen vorm, terwijl, de wat grotere korrels niet meer een vlak ke constructie hadden, ze geleken op zeeëgeltjes met stekels naar alle kanten, een vorm als ik zelf nog nooit had waargenomen. De vogels werden door de koude sterk afgeremd in hun voorjaars gedrag. Maar geheel en al verdwe nen was dit allerminst, getuige het achtervolgen van de „sneeuw- veertjes" door mussen. Het hof maken In de schemering van de avond van de tweede maart maakten een paar Kaapse eenden elkaar dui delijk het hof, wat aan zo'n staart- en vleugelschuddende woerd een' nog meer exotisch ka rakter geeft, dan deze gewoonlijk al vertoont. Op dezelfde sloot, voor een groot deel; nog dik in het ijs, zagen we twee woerden van de wilde eend een wijfje „hin derlijk" volgen, terwijl het erbij behorende andere wijfje onge moeid ergens zat te slobberen. Bijna overal waar men ze ziet zijn de wilde eenden weer ge paard. Zelfs zagen we bij de Zandkreek- dam twee rotgansjes, die constant bij elkaar bleven, geheel geïso leerd van de troep, die zich elders moest bevinden. De wind was ijs koud, winterscherp; de beide zwemvogels, van een afstand ge zien zo somber, vormden een kleurige tegenstelling met do grauwe golfjes, waarop ze rit misch dansend voortzwommen, ongegeneerd dicht bij de rillende waarnemer. Zaagbek Een grote zaagbek hield zich meer op een afstand, ijverig dui kend en opduikend maar steeds verder weg. Strandlopertjes pik ten er in het slik, slobeenden, een enkele topper-eend en een massa bergeenden bevolkten de oostelij ke rand van de zandplaat, terwijl wulpen en scholeksters gemengd met vele wilde eendenparen de rest ervan spaarzaam overdekten. Hele scharen meerkoeten stonden op de berm van de verkeersweg rustig te eten, ongevoelig voor het voorbij snorrende snelverkeer, ze namen zelfs de moeite niet van hun maaltijd op te kijken. Ook de watersnippen op liet Schengen fourageerden tot vlak bij de verkeersweg. Wester schelde Aan de Westerschelde toonde zich het beeld van de verzamelde vo gels geheel anders. Hier een overmaat aan meeuwen en gewo ne wilde eenden. Daartussen slechts enkele scholeksters, wul pen en bergeenden. Als verrassing scheidt zich daar tussen één vogel af, die, op een speciale wijze lopend en het korte staartje opgewipt, verraadt een ral to zijn. Voor ons een vreemd geval, daar we deze vogel steeds binnendijks aantroffen. Als we van de dijk dalen, om wat heter te kunnen waarnemen vliegt een troepje vogels op, dat zich nog ongezien bezighield met fou- Kbtaan B-ra ii 'r, w rageren langs de dijkrand. Het merendeel van deze vluchtelingen, strijkt langs een grote boog weer vlakbij neer, ze vertoonden onder het vliegen een brede, witte vleu gelband vlak naast het lichaam en duiden zich daarmee aan als sneeuwgorzen. Prachtige vogels, volgens de boeken bepaald niet zeldzaam als wintergasten, maar om hun (voor gorzen zeer. onge woon) kleed vogels, die men graag ontmoet. Er zitten donkere vogels tussen, die bij het opvlie gen de witte dwarsbanden niet hebben, maar aan de zijkant van de vleugels vlekken vertonen als de sneeuwgoi'zen, blijkbaar de wijfjes. Het is een hele drukte zo'n veertigtal kleurige pikkertjes hij elkaar. Nog éénmaal zie ik het opvliegen, zoals de boeken vertellen: alsof er sneeuwvlokken opdwarrelen, dan zijn ze verdwenen en wordt het voor ons tijd de warme haard weer op te zoeken. Waar wij voldoende tijd hadden, om te bepeinzen, dat vorderend voorjaar in zekere zin ook ver lies kan betekenen. Een vaarwel van welkome wintergasten. ZEEUWSE DAMRUBRIEK Advertentie Vrywel onopgemerkt heroverde de Rus Koeperman eind vorig jaar de wereldtitel dammen op zijn landge noot Tsjegolew. Niet minder dan 18 van de 20 partijen tellende match eindigden in remise, hetgeen hier te lande niet bevorderlijk bleek voor de publieke belangstelling, waaraan dc omstandigheid, dat by de titelstryd ditmaal slechts één land betrokken was ook niet vreemd geweest zal zyn. Naarmate het inderdaad opmer kelijk groter aantal remises toenam, werden de kranteberichten kleiner tot tenslotte te volstaan werd niet de mededeling: „Weer remise.... 1" Dit alles was zeer begrijpelijk, omdat het element spanning voor de toe schouwer, die alleen op de uitslagen let, grotendeels ontbrak. Maar nu de partijen in druk zijn verschenen blijkt, dat daze match zeer spannend is geweest. Vele partijen eindigden in een puntenverdeling na een enerve rend gevecht, waarbij de verdediging van Tsjegolew juist te sterk bleek voor de scherpe aanvallen van de bijzonder in vorm zijnde Koeperman. Ook in tactisch opzicht is Koeper man heslist de meerdere van de oud wereldkampioen gebleken. Zijn beide winstpartijen laten zien hoe Koeper man op bijna problematische wijze zijn tegenstander heeft verslagen; met name de winstgang van de 16e partij is bijzonder fraai. Derde partij. Stand na de 33e zet van wit: 47-41? TSJEGOLEW e a e a ëfi a s 3 as SU JS 0 B m SS a 3 w 1 m l'-V d KOEPERMAN HOOG EN LAAG WATER 9 maart Vlissingen Terneuzen Hansweert Zieriltzee Wemeldinge -(- nap uur meter 3.48 2.37 4.19 2.53 5.07 2.55 5.17 1.62 5.51 1.90 -r nap uur meter 16.18 2.41 16.48 2.57 17.40 2.65 17.59 1.77 1S.21 2.06 nap uur meter 10.32 2.44 21.05 2.60 11.43 2.74 11.09 1.95 11.24 2.21 nap uur meter 22.39 2.11 23.13 2.27 23.50 2.41 23.28 1.58 23.43 1.85 Advertentie WERKKLEDING KLM:overalls nu oók in indanthren-blauw onder merk KLM-EXTRA Vraag er naar! Zwart: 14 sch. op 6, 7. 9, 11, 12, 33, 17, 18, 19, 21, 22. 23. 25 eri 27. Wit: 14 sch. op 26. 28, 31. 32, 33, 34. 35. 36. 37, 38, 40, 41, 42 en 45. In deze stand heeft Koeperman zijn rivaal volkomen in zijn macht gekre gen, daar deze verplicht is 'tot het verlies brengende 2530. Elke an dere voortzetting brengt sneller ver lies. Op b.v. 914 volgt 3329, 31x 22 en 3430. De afwikkeling verliep als volgt: 25—30; 35x24!, 19x39; 28 X 8, 12x3 gedw.; 33x44 met schijfwinst. KOEPERMAN 3 ai 522 j a 3 Si 3 IfEj m w m a m 3 m EÉ m w m TSJEGOLEW Zestiende partij. Stand na 42e zet van zwart 2329! Wit: 10 sch. op 26, 27, 28, 30, 32, 36. 38, 43, 44, 48. Zwart: 10 sch. op 2, 9. 12, 13. 15, 16, 17. 18. 19 en 29. De situatie is voor de met wit spelen de Tsjegolew erg hachelijk geworden, daar zwart met 27 de witte stelling dreigt op te rollen. Op listige wijze tracht wit met 4339 het dreigende gevaar te keren niet alleen, maai' bo vendien een combinatie naar de dam- lijn te forceren. Koeperman loopt ogenschijnlijk in deze val, maar nu blijkt, dat hij verder heeft gezien dan Tsjegolew, die zijn zojuist behaalde dam met schijfverlies ziet afgenomen worden. Het verloop van deze „lok lok" combinatie was als volgt: 43 39, 29—34; 28—22?, 17x37; 36—31, 24x21; 26x8, 37x26; 8—3, 19—23; 3x32, 18—23: 32x8, 2x13 en wit geeft op. Een overwinning, een wereldkam pioen waardig. KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Kralingseveer A. Kaste lein te Hei en Boei cop; beroepen te Arnemuiden en te Den Bommel S. P. van Assenbergh, kandidaat te Lante ren, die bedankte voor Zuilichem- Niewaal; aangenomen naar Amster dam-West (wijkgemeente Geuzen veld); dr. J. Koper te Oestgeest, laat stelijk zendingspredikant: aangeno men naar Elspeet-Uddel-Vierhouten L. van Nieuwpoort. kandidaat te Lin- schoten die* bedankte voor Nieuw poort. Schoonrewoerd en voor Sint- Philipsland; bedankt voor Sommels- dijk H. J. de Bie te Alblasserdam beroepbaarstelling: de heer J. Voor- douw. kandidaat te Katwijk aan den Rijn is beroepbaar. GEREF. KERKEN. Beroepen te IJmuiden J. M. van den Brink te Nijbeets; beroepen te Hil- 2039. Kapitein Mare schudde verbaasd het hoofd over de zonderlinge verklaring van zijn zoontje. „Een man met *n hele grote baard? Bi ken op onze hele planeet maar één man met een grote baard. Dat is admiraal Vul- dun!" mompelde hij. Maar piloot Storm kneep de ogen samen en zei bijna onhoor baar: „Ik heb wel enigszins een idee... Dinky zal een beetje overdrijven. Die baard is natuurlijk niet zo heel groot, maar wat kleiner en puntig!" Buck trok zijn voorhoofd in rimpels. „Je be doelt toch nietluitenant Gorda? vroeg hij. „Wat voor reden zou die hebben om Sandra te ontvoeren? Als hij iets van haar wilde, had hij toch..." Buck voleindde zijn zin niet, toen het naïeve van zijn woorden opeens tot hem doordrong... Zwijgend liep Arend, gevolgd door de anderen naar de plek by de vijver waar Sandra het laatst gezeten had, volgens Dinky. Inderdaad lag het gras daar nog plat en Mare ontdekte iets, dat opeens de hele zaak verduide lijkte. „Asjeblieft. Bewijsstuk nummer één, een zakdoek zoals wij die bij de dienstuitrusting krijgenMaai*Hij snoof voorzichtig en hoestteDaar zit Duranyl op! Een sterk be dwelmingsmiddel!" Veelbetekenend keek hij zijn blonde, aardse vriend aan... (met rode opdruk) duizenden fantastische prijzen 10 grootbecld-tv's. 15 wascombinaties, J7 afwasmachines, 86 mixmaslers, 89 kooktoestellen, enz., enz. Haal meteen de nieuwe GRATIS kien- kaarten. Bewaar ze goed. Spce! 7» tegen heb AH-Kienspel 2e serie no, 1, voljende week in deze krant. 75 jaar... en aktiever dan ooit! versum A. van der Kooïj te Woerden; examens: aan de theologische hoge school te Kampen slaagde voor het kandidaatsexamen de heer A. van Zuylen te Rotterdam. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT. Aangenomen naar Bilthoven C. van Leeuwen te IJselmuidenGrafhorst. BAPTISTEN GEMEENTEN. Beroepen te drachten J. Ketelaar te Hogezand. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Benthuizen W. Hagc te Middelburg. eaaE'.Vl Ds. Barkey Wolf 70 jaar Ds. A. G. Barkey Wolf te Brummeii, emeritus predikant van de Belgische Christelijke Zendingskerk te Antwer pen, hoopt zaterdag 10 maart zeven tig jaar te worden. Aert Gerarti Barkey Wolf werd op 10 maart 1892 in een predikantsgezin te Serooskerke geboren. feuilleton 36 Het was een griezelig beest, 5 6 cm lang, met een slap peervor mig onderlijf waarin een ferme angel en met ogen als koplichten van een auto. Het dier transporteerde hele ladingen moddei-, die 't met zijn speeksel op de juiste plaats bevestig de, onderwijl luid gonzend als een miniatuur pneumatische hamer. Dan wist dat het insekt, zodra dit nest was voltooid er eieren in zou leggen en dan op jacht gaan naar spinnen die 't door een steek eerst buiten ge vecht zou stellen, om vervolgens hun hulpeloze lichamen naar het nest te slepen en daar in te kapselen. Wan neer de larven ter wereld kwamen zouden ze de nog levende spinnen langzaam verslinden en spoedig groot genoeg worden om hun gevan genis te verlaten en ten slotte op hun beurt het voortbestaan der soort te verzekeren. 't Was Dan niet bekend of de manne tjeswesp nog iets anders uitvoerde, maar het wijfje deed vrijwel niets an ders dan nesten bouwen en eieren leggen. De Canadees, die een beetje wijsge rig was aangelegd, verdiepte zich in duur IVuri|ruve Tlturley gissingen over het nut. de bestaans reden, van zulke insekten, maar zijn gepeins werd ondex-broken door dc Komst van Rodney, vol geestdrift voor zijn werk en helemaal niet twij felend aan de grote belangrijkheid ervan. Hij nam een stoel stak een sigaret op en zei vrolijk: „Alles loopt prachtig. Ik moet nu ge schikte plekken vinden om er dam men tc leggen. In geval van droogte zou liet wild alleen de ï'ivier hebben om uit te drinken, zodat heel wat dieren naar elders zouden trekken. Ik verwacht dat de leeuwen zich bij de drinkplaatsen zullen verzamelen en dan wordt het daar te'gevaarlijk voor zebra's en antilopen, die als ze hun dorst willen lessen grote kans maken er niet levend af te komen." Dan was 't volkomen met hem eens. ,*,Ja," merkte hij op. „we hebixen ;maar ruim de helft van die vijfdui zend pond uitgegeven en wat is zo'n sommetje voor een miljonair als die lord Tallant schijnt te zijn? Ik ge loof dat hij geen hoog denkbeeld zou krijgen van onze capaciteiten als we nu gingen bezuinigen. Laat ons dus al het geld maar rustig aan zijn reservaat besteden." „Dat zullen we ook", vei*zekerde Rodney. „Ik heb een tractor en graaf gereedschap nodig. Ook moet dit huis behoorlijk worden ingericht; zo ongeveer als een jachthuis. Mor gen rijd ik naar Nairobi en ik zal er nog wel meer op uit moeten." „Wel, wel! riep Dan verbaasd. „Wat ben jij ineens uithuizig. En wat moet ik in die tijd allemaal doen?" „Je laat de jongens maar aan de nieuwe wegen werken en gaat er met de kleine auto op uit om buiten het reservaat wat vlees voor hen te schieten." „Hm", zei Dan nadenkend, „mis schien zouden de dieren die ik dan schiet, naar ons reservaat zijn geko men als ik ze ongemoeid had gela ten." „Als ze het tijdig doeix zijn ze vei lig", verklaarde Rodney luchtig. „Dat moeten ze zelf weten.' „O.K. vriendje. Ik kan je logica niet goed volgen, maar jij hebt het voor het zeggen." „Och, grinnikte Rodney, „we heb ben nu eenmaal vlees nodig en waar zullen we het anders vandaan ha len?" „Misschien denkt Salim er precies zo over." „Nu dan kan hij, als hij een ver gunning koopt, wild laten schieten op land van de regering. Maar de man wenst slachting in het groot en de wilde dieren zijn daar schaars; hier daarentegen wemelt het ervan. Je zult waarschijnlijk een hele mor gen hard moeten werken om een paar bokken te vinden en dat maakt wei nig verschil op het aantal. Ze zijn erg bang en schrikachtig, maar in het reservaat weet ik plekken, waar ik binnen een half uur een wagen vol vlees zou kunnen halen..De die ren zijn zo goed van vertrouwen, dat ze rustig naar je staan te kijken. Ze hebben geen enkele reden om voor een passerende auto hang te zijn. Zo wil ik het natuurlijk graag hebben, maar ik zal ze niet zo tam maken, dat meneer Hassani en zijn vrienden ze op hun gemak kunnen neerleggen." „En wanneer nu eens al die dieren zo verstandig zijn, binnen ons heilig dom tc komen waar halen wc dan ons vlees vandaa'n?" „Dan zullen we wat schapen en an der vee moeten houdenin onze vrije rijd voor boer spelen." „Nu. we kunnen net nog druk krij gen op die manier" constateerde Dan, heiemaar niet van zijn stuk gebracht. Een paar weken lang reed Rodney voortdurend heen en weer. Tenslotte waa het huis gereed om bezoekers naar behoren te ontvangen en had hij een tractor en de nodige gereed schappen voor het leggen van dam men aangeschaft. Tijdens zijn afwezigheid betrapte Juma een troep Turkana's die aan het stropen waren. Hij en zijn man nen namen hun buit en wapens af en gaven hun een nat pak in de rivier. Toen Rodney ervan hoorde, was hij benieuwd of hij andermaal een brief van de districtscommissaris zou ont vangen, maar de dagen gingen voor bij zonder dat hem een klacht uit de Boma bereikte. Als de stropers zich bij de autoriteiten hadden be klaagd, was die stap zonder resul taat gebleven. Bij een van zijn bezoeken aan Nai- i*obi had Rodney Spencer Arnold ge sproken, die hem vertelde, dat lord Tallant erg blij was met de gemaak te vorderingen. Hij had bevolen dat in het reservaat niet mocht worden geschoten. De zaakwaarnemer had zich verheugd getoond over zijn ge makkelijke taak als rentmeester en zonder navraag zijn „fiat" gegeven op de wensen van de opzichter. Kort daarna was er een brief van lord Tallant zelf gekomen. Hij amu seerde zich best in Monte Carlo, maar zou binnen enkele weken naar Kenya terugkeren. Zijn plan was met een aantal vrienden een poosje op Boeni te logeren en hij hoopte, dat Rodncr het huis zover gereed zou hebben. „Nu moeten we er een huisbediende bij nemen", merkte Rodney op. „Sai- di kan zo'n groot gezelschap alleen niet aan. want de was komt er ook nog bij." ..Let. op. de narigheid gaat beginnen", voorspelde Dan die maar liefst alleen bleef, op sombere loon. „We krijgen hier geverfde dames in ribfluwelen kuitbroeken en op hoge hakken die met alle geweld de leeuwen willen aaien. En we heUben helaas geen tamme leeuwen in voorriaad; ik heb in weken geen enkele gezien." „Leeuwen genoeg in de buurt" ver zekerde Rodney, „maar ze verraden hun tegenwoordigheid niet. Daar heb je b.v. die oude baas. die ik Leo noem, met zijn volgelingen. Hij zelf heeft prachtige zwarte nxanen. Ik weet precies waar ik hem kan vin den. want zijn troepje drinkt elke avond water uit dezelfde, poel. Als onze lord zijn vrienden leeuwen wil laten zien, kan hij dat gemakkelijk." „Nu ik ben gelukkig alleen maar de boekhouder", verzuchtte Dan. „Voor mijn part kun je het hele clubje rondleiden en ze met de wilde dieren laten kennis maken. Ik wed, dat de een of ander er lelijk bij te pas komt." Een paar dagen later betrapte de opzichter een stroper van heel andere soort. Rodney liep in zijn eentië langs een van de pas gemaakte bos paden, toen hij plotseling op een vrij grote auto stiet, die in de schaduw van hoog opgroeiend struikgewas stond. Terwijl hij de wagen beldek en zich afvroeg wie de eigenaar zou zijn, hoorde hij dicht bij de rivier een schot. Tien minuten later zag hij op een open plek een blanke rus tic onder een boom zitten roken, terwijl twee inboorlingen bezig wa xen, -'e kop van een prachtige water kop ta billen. (Wordt vervol •volgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9