Tweede Kamer wil meer geld voor cultuurtechnische werken Verlaging tarieven tussen E.E.G. en V.S. Aardappels eten voor Italiaan een gruwel Ilsy-vliegfeest 1962 gaat niet door DONDERDAG S MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE C O U R A N '1 7 Motie-Biewenga aangenomen Minister Marijnen wil geen nader onderzoek in zaak-Stalmann (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft de behandeling van de afdeling land bouw van de begroting van landbouw en visserij voor 1962 gisteren beëindigd met de aanneming zonder hoofdelijke stem ming van de motie van de antirevolutionaire heer Biewenga, waarin aan de regering gevraagd wordt te overwegen om op de volgende landbouwbegrotingen het bedrag voor de uitvoering van cultuurtechnische werken te verhogen. De minister, mr. Marijnen, had van deze motie verklaard, dat hij er geen behoef te aan had. maar dat hij de beslissing aan de Kamer overliet. voorgangers de heren Staf en Vondeling met het departement van landbouw en visserij geen overleg over het contract met het Oost-West-syndikaat is gepleegd. Aangezien hem de bevoegdheden daartoe volledig ontbreken voelde de minister er niet voor in deze zaak voor arbiter te spelen. De Kamer kan beslissen, wat er naar haar mening verder dient te geschieden, maar mr. Marijnen verwachtte van verdere stappen weinig heil. Hij had de Duit se regering en zijn Duitse ambtge noot op de hoogte gesteld van het in Nederland gerezen ernstige vermoe den van misdrijf deror een der Duitse hoofdambtenaren. Bij een door de Duitse justitie ingesteld onderzoek is daarvan niet gebleken. Voor de mi nister was tQen vooral'van belang de goede verstandhouding te herstellen. Hij meende, dat hij daarin, voor zo ver het nodig was, 'geslaagd is. Landbouwnota niet spoedig te verwachten De bewindsman deelde mee, dat ijve rig wordt gewérkt aan de door de Kamer gevraagde landbouwnota, maar de minister moest tot zijn spijt zeggen, dat zij niet spoedig te ver wachten is. Hij kwam ook terug op de zaak- Stalmann naar aanleiding van de daarover bij de replieken gemaakte opmerkingen. Hij voelde zich wat te leurgesteld, omdat hij dieper op de kwestie is ingegaan, dan zij verdien de en desondanks sommige Kamer leden van oordeel zijn, dat hij er niet genoeg en niet gedetailleerd genoeg over gesproken heeft. Fabeltje Het gerucht, dat aan de Nederlandse landbouwattaché in Bonn de toegang tot het Duitse ministerie van land bouw is ontzegd, verwees de be windsman naar het rijk der fabelen. De verhouding tussen hem en zijn Duitse ambtgenoot en tussen de Ne derlandse en Duitse ambtenaren is goed. Van zijn kant heeft de minister er zoveel mogelijk naar gestreefd de normale, verhoudingen m het han delsverkeer tussen de beide landen te herstellen. Mr. Marijnen herhaalde, dat onder zijn bewind en onder dat van zijn BEGRAFENIS D. REPKO Onder enorme belangstelling is gis termiddag op de Noorderbegraaf plaats in Hilversum het stoffelijk overschot van de heer D. Repko, bij zijn leven directeur van de A.V.R.O., ter aarde besteld. In de stoet bevonden zich mevrouw Repko en haar twee zonen, de be jaarde ouders van de thans overlede ne, de regeringscommissaris voor het radio-wezen, de heer M. van Veen namens de regering, en de burge meester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, leden van het bestuur van de A.V.R.O. en van de N.R.U., als mede van de N.T.S. Jhr. Th. Roell, voorzitter van de A.V.R.O., noemde als eerste van een rij sprekers, het verscheiden van de heer Repko een plotseling en ontstel lend verlies. „Van hem mag inder daad gezegd worden, dat hij in het harnas is gestorven. Met zijn grote kennis van zaken, groot verstand en enorme werkkracht, is hij dienstbaar geweest aan de omroep: de A.V.R.O., de N.R.U., de N.T.S., de Federatie van Omroepverenigingen en ook de Nozema. Als personeelscommissaris van de N.R.TT. heeft hij zich vele ver diensten verworven en het moet voor hem een genoegdoening zijn geweest, dat hij nog voor zijn plotseling over lijden kennis kreeg van de resultaten van het werk, dat hij had verricht in het belang van het personeel. Jhr. Roell richtte zich met woorden van troost tot mevrouw Repko, de kinde ren, de ouders en de overige familie leden. Een broer van de overledene dankte voor de grote belangstelling. S.D.-er Slagter vrijgelaten (Van onze Haagsp redactie). De 59-jarige oud-S.D.-er M. Slagter is dinsdag na een verblijf van bijna 17 jaar in de gevangenis ontslagen uit de strafgevangenis in Hoorn. Slagter is indertijd door een bijzonder gei'echtshof veroordeeld tot. 18 jaar gevangenisstraf, welke straf later door de bijzondere raad van cassatie is verhoogd tot twint ig jaar. De straf werd hem opgelegd in verband met het. aandeel dat hij te zamen met de S.D.-er Poos heeft gehad in de S.D.- jacht op illegale werkers tijdens de oorlog. Poos en Slagter, beiden als inspecteur werkzaam bij de Haagse politie tijdens de oorlog, hebben mee gewerkt aan de arrestatie vari meer dan honderd Nederlanders ten behoeve van de Duitse Sïcherheiïspolizei. Zij hebben een groot aandeel gehad in de arrestatie van agenten, die uit Enge land naar Nederland werden overge bracht en waarvan er tientallen met behulp van het zgn. England-Spiel van do S.D. bij hun aankomst in Ne derland door do S.D. werden opgevan gen. De aetiviteiten van Poos en Slag ter hebben de dood van velen van hun slachtoffers tot gevolg gehad. Bij zijn vrijlating is aan Slagter een verbod opgelegd om in zich in Den Haag, Rotterdam en Bergen op Zoom op te houden. Hij heeft te kennen gegeven zich in Heerlen t.e willen vestigen. De vrijlating van Poos zal vermoedelijk nog enige maanden op zich laten wachten. Niet tevreden De liberale heer Van Dyk was niet geheel tevreden gesteld. Een nieuw onderzoek leek hem gewenst. Hij wil de echter niet een daartoe strekken- lllcl Uu,„u, nui te de motie indienen, omdat de Kanier termijn een redelijke kans op exploi- zicli eerst nog eens dient te beraden. - Eventueel zal hij echter ter gelege ner tijd op de zaak terugkomen. NAVARRAWORDT WELLICHT VERKOCHT De Argentynse vrachtvaarder „Na- varra", een Libertyscliip van plm. 7000 brt. ligt nog steeds in Rotter dam aan de dubbele ketting: een ketting op de boei, het schip ligt op stroom, en aan een ketting van de schuldeisers. Het schip werd op 11 januari in Vlis- singen opgehouden wegens de schul denlast, die de rederij drukt. Op 9 februari kwam het in Rotterdam aan om gelost te worden, 900 ton lading, ten dele voor Rotterdam, ten dele voor Hamburg bestemd. En nu ligt het schip op stroom in afwachting van wat er kan gaan gebeuren. Er is een regeling getrof fen voor de voeding en verzorging van de bemanning. De kans is niet uitgesloten dat tot openbare verkoop zal worden overgegaan. Zes miljoen voor kernenergetisch onderzoek De rijksoverheid zal ter stimulering van de ontwikkelingsactiviteiten van de industrie op kernenergetscb ge bied in 1962 een bedrag van zes mil joen gulden bijdragen. De Tweede Kamer nam gisteren een daartoe strekkend wetsontwerp aan met al leen de stem van de communistiche heer Bakker tegen. De heer Posthumus van de P.v.d.A. achtte het bedrag, dat wordt toege staan, zeer hoog. Hij maakte zich tot tolk van hen, die zich afvragen, waarom de vrijheidsliefhebbende on dernemers de risico's op het onderha vige gebied niet zelf dragen. Hij be greep evenwel, dat hier bijzonder grote risico's op het spel staan. Bo vendien kan niet binnen een korte tatie verwacht worden. Om deze re den was de fractie van de P.v.d.A. vóór het wetsontwerp. Na anderhalf jaar praten Met ruim 20 procent De Europese Economische Ge meenschap en de Verenigde Staten hebben gisteren in Genè- ve een akkoord getekend, waar bij voor een groot gedeelte van het wederzijdse handelsverkeer de douanerechten met 20 pro cent worden verlaagd. Het overleg over dit akkoord, dat is gesloten in het raam van de ta riefconferentie in liet G.A.T.T., heeft ruim anderhalf jaar ge duurd. Het eerste stadium van de besprekin gen leidde tot overeenstemming over een tariefverlaging door de zes E.E.G.-landen, die betrekking had op een handelsvolume van ongeveer 1500 miljoen dollar. Het tweede deel, dat tot wederzijdse verlagingen heeft geleid, bradit de daarbij betrokken handelsstroom naar de gemeenschap op een waarde van 1600 miljoen dol lar. Naast deze overeenkomst, die op industriële produkten betrekking- heeft, zijn voorts afspraken tus sen de E.E.G. en de Verenigde Staten gemaakt voor een aantal landbouwprodukten. Hierin wordt onder meer bepaald, dat tot aan het in werking treden van het ge meenschappelijke landbouwbeleid van de E.E.G. op 1 juli 1962 de tarief invoer van Amerikaanse (cvvaliteitstarwe niet zal worden verhoogd en de invoer niet zal worden verminderd. Zo spoedig mogelijk daarna zullen onderhan delingen over de tarwe-invoer tus sen de E.E.G. en de V.S. worden gevoerd. T.V.-flits van feest der huisvrouwen Op 17 april zullen de Nederlandse huisvrouwen in de Expo-hal in Hil versum feestelijk het vijftigjarig be staan van hun vereniging vieren en als feestgangers zjjn o.a. uitgeno digd Comiy Stuart, Mary Dressel- Iiuys, Georgette Hagedoorii. Mies Bouwman en Ageetli Scherphuis allen huisvrouwen. Als huisman zal komen Jolian Hees ters, de nog altijd in Wenen triom fen vierende Nederlandse operette zanger die kennelijk eens de vlam was van de dames van liet bestuur. Op de eerste rjj in de Expo-hal zullen zitten de elf commissarriscn van de koningin in dc elf provincies, met hun huisvrouwen. T.v.-kijkers mogen hopen op een flitsje van het feest. Een soortgelijke afspraak is ook ge maakt voor maïs, rijst, gevogelte en gewoon graan. Een woordvoerder van de E.E.G.- commissie noemde gisteren op een persconferentie in Brussel het ak koord „een eerste stap op weg naar de volledige vrijmaking van de in ternationale handel". Hij legde daar bij de nadruk op het belang van het feit, dat beide partijen hun handels- vraagstukken op liberale wijze heb ben weten op te lossen ondanks de traditionele protectionistische stro mingen, die nog steeds in de Ver enigde Staten en bij sommige leden van de Europese Gemeenschap be staan. Het merendeel van de concessies, die door de E.E.G. werden toegestaan, bedraagt 20 procent; bepaalde verla gingen echter, b.v. die voor automo bielen (24 pet) en die voor onderde len (26 pet), zijn groter. Vragen over aangifte van baby Siebriena Het lid van de Tweede Kamer, de heer Fransseu (p.v.d.a.) heeft aan do minister van justitie schriftelijk gevraagd of het juist is. dat het op 14 november 1961 te Veentauizen ge boren dochtertje van het echtpaar Elsinga-Kuipers niet in het ge boorteregister van de gemeente Norg is ingeschreven, hoewel de vader de bij de wet vereiste aangifte heeft gedaan. Is het juist, zo vraagt de heer Frans- sen, dat de ambtenaar van de bur gerlijke stand inschrijving heeft ge weigerd omdat de voor het meisje gekozen voornaam Siebriena niet voorkomt in het boekje „Onze voor namer." van J. A. Meijers en J. C. Luijting. Verder vraagt de heer Franssen of het juist is dat de offi cier van justitie in Assen heeft te kennen gegeven de bewuste voor naam evenmin te accepteren. De heer Franssen stelt verder onder meer de vragen, welke mogelijkhe den het kind nu heeft om zijn staat te bewijzen, of er van de geboorte- afgifte een akte is opgemaakt en of de ministe» zodanige maatregelen wil treffen, dat in de toekomst aan niet onredelijke wensen van ouders ten aanzien van de voornaam van hun kind tegemoet zal worden geko men. In Parijs hebben enlcele kappers, pardon,... coiffeurs, gemaskerd om niet herkend te worden, de nieuwe haarlijn voor lente en zomer 1962 ge lanceerd. De nieuwe lijn is „hart lijn" genoemd, omdat de haardos met liet gezicht de vorm van een hart. krijgt, waarbij de kinpunt uiteraard een belangrijke vormgevende functie is toebedacht. Beroemd klooster wordt museum van atheïsme Het in Bratislawa verschijnende jeugdtijdschrift „Smena" heeft bericht dat het liistorische klooster van Tepla in Noordwest-Boheinen, wordt ingericht tot Tsjechoslowakijes eerste „niuseum van het atheïsme". In het museum, aldus Smena, „zullen interessante documenten en bewijs stukken worden tentoongesteld die een bewijs leveren van de reactionaire politiek van de rooms-katholieke kerk". llUlllllltllllllllllllilllllllllllllllllilllllllülllllllllllllllllllllllllüllU Lipstick-koning wordt doodgeschoten In de Russische pers in nogal wat te doen over een recht- 3 H zaak tegen de lipstickkoning Kotlyar. Hij had in zijn Mos- 3 house woning een clandestiene 3 lipstickfabriek opgezet. Zijn 3 verfstaafjes worden druk ver- 3 kocht in de hele Sowjet-Unie. 3 Het recept voor zijn produkt 3 had hij gek tegen van een fa- 3 briekje in Riga, dat hem ook 3 de huisjes leverde. 3 3 De directie van dit officieel 3 toegelaten fabriekje stelde zich 3 op het standpunt, dat het be- drijf oud familiebezit was en 3 dat men ook zonder liet Sow- 3 jetbewind naar particuliere winst mocht streven. 3 j=j De heer Kotlyar verkocht zo 3 =S ongeveer 60.000 clandestiene lipsticks per jaar en hij ver- 3 diende daaraan kostelijk. Soiv- 3 jet-ambtenaren kwamen ach- 3 ter zijn handel en zij brachten. 3 liem voor de rechter, omdat hij staatsbezit afkomstig van 3 het fabriekje in Riga ten eigen bate had verkocht. 3 Sedert ongeveer een jaar staat 3 =j op dit misdrijf behalve lichtere 3 straffen ook de doodstraf. De rechtbank besliste, dat de 3 lipstickkoning zul moeten ster- 3 ven. Hij en zijn voornaamste 3 s medeplichtigen werden veroor- 3 3 deeld tot dood door de kogel. Illl!Illlilll!llllll!llll!llI!llll!!!lllllllilllllllllllIlllll!IIIIIIll!llllllf Na protest gemeentebesturen Vergunningen bleven uit De grote luchtvaartshow die de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart op tweede pinksterdag rondom het vliegveld Ypenburg wilde orga niseren, gaat niet door. De Ilsy 1962 moest door de K.N.V.V.L. worden afgelast, zo ver klaart de vereniging, omdat als ge volg van ernstige protesten in omlig gende gemeenten en de reactie die dat op parlementair niveau heeft ver oorzaakt, de afgifte van dc vereiste vergunningen door de minister van verkeer en waterstaat thans zodanig is vertraagd, dat dc organiserende Kon. Ned. Vereniging voor Lucht vaart geen kans meer ziet om het maken van afspraken langer uit te stellen. De vereniging kan echter geen afspra ken maken zonder dat zjj zekerheid heeft, dat het programma ook zal kunnen doorgaan. Daarvoor zijn er hoge kosten mee gemoeid. In een door de K.N.V.V.L. uitge geven verklaring worden de be zwaren die tegen het vliegfeest waren aangevoerd, ongegrond ge noemd. Die bezwaren richten zich zowel tegen het gevaar, dat de zeer .snel vliegende, veelal stun tende straalvliegtuigen zouden op leveren, zowel voor een verzamel de menigte van naar schatting een half miljoen mensen, die het vlieg feest zouden moeten bijwonen, als voor de omliggende gemeenten, Delft, Rijswijk, Voorburg en zelfs Den Haag, als tegen de geluids hinder en de grote verkeersopstop pingen op de wegen naar Ypen burg tijdens de pinksterdagen. De K.N.V.V.L. noemde deze bezwaren ongegrond.. Zij zou daarvoor ook niet opzij zijn gegaan, maar de bezwaren hebben kennelijk zoveel indruk ge maakt, dat de procedure van afgifte van de vergunningen er zozeer door vertraagd is, dat men een beslissing moest nemen over het definitief door gaan of niet, voor zekerheid was ver kregen, dat cle vergunningen ook zou den komen. Op grond daarvan is de beslissing gevallen de Ilsy 1962 niet te laten doorgaan. Het hoofdbestuur van dc K.N.V.V.L. acht; vliegfeesten van deze aard ech ter toch voor Nederland gewenst, zo wel om de bevolking voor het vlieg- wezen geïnteresseerd te houden, als om de reputatie van Nederland als luchtvaartnatie in stand te houden. Het heeft daarom het dagelijks be stuur opdracht gegeven li- onderzoe ken hoe in de toekomst luchtvaart- demonstraties in Nederland zullen moeten worden gehouden. Bezwaren vreemde arbeiders EUROPESE SOCIALE COMMISSIE GAF TIPS (Van onze Haagse redactie) In Nederland is men nog te wei nig ingesteld op het hebben van vreemde arbeidskrachten. Er zal nog veel moeten worden ge daan om de aanpassing te be vorderen. Dit verklaarde drs. G. M. Nederhorst in zijn kwali teit van voorzitter van de socia le commissie van het Europese parlement op een te Den Haag gehouden persconferentie. Hier mede werd een driedaagse ex cursie besloten van een delega tie uit de sociale commissie ter bestudering van de moeilijkhe den, die zijn gerezen rondom de in Nederland werkzame Itali aanse arbeiders. De delegatie bestond, behalve uit Ne derlanders, uit Italiaanse, Franse, Amerikaanse eist negen miljoen van r.-k. kerk De 41-jarige Amerikaanse mevrouw Alice Ryan eist van de rooms- katholieke kerk een schadeloos stelling van 2.375.000 dollar ne gen miljoen gulden voor haar en haar vier kinderen omdat de kerk haar man zou hebben ont voerd en in een klooster gevangen zou houden. Volgens de eis die mevrouw Ryan by het hooggerechtshof van de staat New York indiende, is zij in 1950 heimelijk gehuwd met de rooms- katholieke geestelijke Walter Ry an nadat deze zijn parochie vaar wel had gezegd'en in de handel was gegaan. In april 1955 was haar echtgenoot „met geweld en door middel en behulp van be dwelmende dranken" uit hun huis ontvoerd. Hij werd van klooster naar klooster gezonden. Hij was in mei 1956 teruggekeerd maar binnen twaalf uur had men hem andermaal ontvoerd of doen ontvoeren. Verder wordt in de eis gezegd dat men mevrouw Ryan niet wil zeggen waar haar man verblijft en dat men haar niet in staat wil stellen hem te ontmoe ten. Zij zou bovendien geen pas sende financiële ondersteuning ontvangen. Unieke bibliotheek naar Engeland verkocht De klassieke bibliotheek van prof. dr. P. J. Enk, oud-hoogleraar in de latijnse taal- en letterkunde aan de rijksuniversiteit te Groningen, is, naar thans bekend is geworden, aan gekocht door „King's College" te Londen. Deze aankoop is mogelijk gemaakt door een gift van de „Nuffield Foun dation". Gedurende het leven van prof. Enk (thans 77 jaar oud) zal de waardevolle bibliotheek in diens wo ning aan de Kraneweg in Groningen blijven. De eerste verdieping van het huis is met ijzeren balken versterkt om de 14.000 klassieke werken, de groot ste particuliere collectie op dit gebied te herbergen. Daarenboven bezit prof. Enk nog rond 10.000 andere, meer moderne werken op het gebied van de littera tuur, Franse historie enzovoort. Na de dood van prof. Enk gaat de col lectie klassieke werken naar ..King's College" waarvan de klassieke bi bliotheek de naam „Enk Libraries" zal krijgen. Prol. Enk is gedurende zijn leven een "erwoed boekenverzamelaar geweest n nog steeds is hij bezig de klassie ke verzameling uit te breiden. Duitse en Belgische leden van de sociale commissie. Ten aanzien van de huisvesting bestaat er een verschillend svsteem. De delegatie had gecon stateerd, dat in Twente de vreem de arbeidskrachten in het alge meen individueel bij gezinnen worden ondergebracht, doch dit wordt door de Italianen en Span jaarden niet geapprecieerd, omdat men dan gedwongen wordt Ne derlands eten te gebruiken. Eén aardappel is voor een Italiaan al een gruwel, maar wat moet het dan voor hem zjjn iedere dag aardappels op zjjn bord te krijgen. Daarentegen worden in Limburg en in IJmuiden de vreemde arbeiders collectief gehuisvest. In Limburg in de gezellenhuizen en in LJmuiden aan boord van het woonschip „Aro- sa-Sun". Hier krijgen de Italianen hun spaghetti en slapen zij in de winter in warme vertrekken. In IJmuiden waven er dan ook geen klachten over voeding en huisvesting, aldus drs. Nederhorst. Taalprobleem Ook zijn er de taalmoeilijkheden. Ook dit probleem wordt soms verkeerd aangepakt. Men moet niet vergeten, aldus drs. Nederhorst, dat vele Itali anen slechts twee jaar of nog minder op de lagere school zijn geweest. De onderwijzers, die trachten de arbei ders het Nederlands bij te brengen moeten dit dan ook niet op de gewo ne manier doen. De heer Nederhorst pleitte voor de bouw van extra woningen, bestemd voor de vreemde arbeidskrachten. De financiering van deze woningbouw zal moeten geschieden uit fondsen van de Europese Gemeenschap, aldus de heer Nederhorst, die van oordeel was, dat in de betrokken gemeenten daarnaast een extra contingent wo ningen moet worden gebouwd voor de Nederlandse arbeiders, dit om ja- louzie te voorkomen. Tweemaal moord in Kopenhagen In een appartement in Kopenhagen is dinsdag' de 34-jarige Belgische vrouw Philomena Leona Sacijn ver moord aangetroffen. Korte tijd later arresteerde de politie haar 32-jarige vriend Jens Mortensen, een boots man, in de woning van zijn zuster. Toen de politie zich aan het adres van de verdachte vervoegde, bedreig de deze de agenten met iets dat hij in een van zijn zakken had. De agenten namen geen risico's en een van hen schoot in Mortensens been. Het voorwerp bleek naderhand een pijp te zijn geweest. Op weg naar het ziekenhuis, bekende de zeeman de Belgische vrouw om het leven te hebben gebracht. Tn dc vroege morgenuren vond in Kopenhagen? Casanova-bar oen tweede moord plaats. Een onbekend gebleven neger stale de 52-jarïge barbediendc Julius Steindursson met een mes in hartstreek en nek. Op de moordenaar wordt jacht gemaakt. Geen romance rond kroonprins Harald Mejuffrouw Son ja Haraldsen uit Oslo heeft woensdag met nadruk geruchten ontkend, volgens welke haar verloving met kroonprins Ha rald van Noorwegen op til zou zijn. Een desbetreffend bericht was ver schenen in Svenska Dagbladet. Hel gerucht over een romance tussen de kroonprins en liet burgermeisje is al verscheidene jaren oud. Uil en te na is het door liet koninklijk huis of de familie Haraldsen tegengespro ken. Kroonprins Harald, die 25 jaar is en momenteel in Oxford studeert zal te zijner tijd Olaf de vijfde op de Noorse troon opvolgen. Hoewel twee dochters van koning Olaf mor- ganistisch zijn gehuwd, wordt van de troonopvolger verwacht dat hij j zich zal parenteren aan een van de Europese koninklijke families of aan een Engels hertogelijk geslacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3