atrix Klanken uit de ether LUISTEREN NAAR DE STEM VAN R I D K O oren, 31011 en.... sckrijveu WOLFGANG STAUDTE NEEMT REVANCHE NAMENS VELEN Een nieuwe moderne kijk op smakelijk eten! 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 7 MAART 1962 I Vergissen niet mogelijkdit is een actrice Met een bijna blanco blocno te-velletje zijn we weggeko men van het interview met Sigrid Koetse: ze zegt niet veel - behalve wat feitjes. Ze zat kouwelijk in het repeti tielokaaltje, met haar bont mantel om zich heen ge klemd, net zoals ze, als hét door een dibboek bezeten joods meisje, zat in het kan toortje van de Newyorkse rebbe: kouwelijk in de ver schrikkelijke wereld van haar waanzin. Ze zegt toch vriendelijk: „Zullen we een kopje koffie drinken?" en naar zo'n onbenullig zinnetje zit je dan intens te luisteren alsof je iets heel bijzonders hoorde, en dat is ook zo: haar stem. Eèn wonderlijke stem: een wat hese hoel donkere stem, rauw soms en soms warm, trillend als een aangestreken cello-snaar en toch ook meer dan dat: een stem die heel haar ziel is. Ze is zeker een introverte jonge vrouw ze zegt niet veel ze geeft niets van zichzelf prijs, maar haar stem verraadt alles. Ze zegt zul len we koffie drinken, maar haar stemt zegt: ik heb dorst of ik ben moe en: wat doe ik hier, wat moet je van me wat moet je van me? Ze is heel tenger, mager eigen lijk. en dat doet haar nog jonger schijnen dan ze al is, en dan is het vreemd te denken: ze is hele maal actrice en als ze het al niet is, dan wordt het zeker later: een groot actrice. Ze heeft ook al de ernst van een kunstenares en dat lijkt niet te passen, bij dat magere meisjesfiguurtje, maar het past toch. Die ernst is onmis kenbaar het verklaart waarom ze eigenlijk al zo jong en onerva ren, pas van de toneelschool en vlak na het vrienaelijk-neerbui- gend eerste applaus bij het open baar examen, belangrijke rollen kreeg: geen enkele regisseur kon zich vergissen: dit is een actrice. Altijd al geweten Misschien heeft die leraar Neder lands van de. Haarlemse mcisjes- h.h.s. dat als eerste gedacht, toen ze op sehoolavondjcs toneel speel de maar zij zelf moet het altijd al geweten hebben: dat ze actrice wilde worden. Haar eerste echt grote rol was die van het pleegdochtertje in Van de brug af gezien met Ko Van Dijk als tegenspeler. Een buitenstaander heeft Van Dijk eens: een toneel-beest genoemd voor jonge acteurs en actrices is hij klaarblijkelijk veel meer: leermeester. Zc zegt: ik had steun aan hem, en ik heb van zijn tech niek veel geleerd. Ze noemt ver der een rol in Lucifer, en de rol van Sasja in Iwanof onder regie van Peter Sjarof. de oude Rus die in Rome woont en er een toneelschool heeft, maar die af en toe naar Nederland komt, en dan doen al onze regisseurs eerbiedig een fstap terug en gaan in de zaal zitten, als leerling. Hij moet wei haast tachtig zijn, zegt ze met een glimlachje en toch een unieke man hij praat een onverstaanbaar slecht Duits, maar je begrijpt hem toch, al zou hij Chinees praten. Onbegrepen !n de vrolijke vrouwtjes van Shakespeare was ze iprs. Page, en toen werd ze in een Holland Festival Shakuntala: een Indische prinses in een prachtig stuk dat Cees Laseur van een reis door India meebracht. Een ook in de cors en kostuums exotisch stuk. klassiek in do heel oude Indische SIGKID KOETSE literatuur maar door het Ne derlands publiek kennelijk onbe grepen: men moest het zwijgend laten zakken. Daarna ging ik over naar de Haagse Comedie, zegt ze, een goeie troep en ik heb er prettig gewerkt, maar ik hoor toch meer in Amsterdam. Met ensemble zijn we nu bezig met het Hartbre kende huis van Shaw daarin speel ik Hesione Hasjeby. We gaan er de provincie mee in en tegelijk hebben we op het reper toire De tiende man - het in New York spelende joodse stuk. In dat stuk speelt mijn man. Jan Retel, de rol van mijn grootvader - gek - nee, waarom? We spelen nooit samen, al zitten we soms in hetr zelfde stuk, ik bedoel: elke rol is toch zelfstandig. Je kunt rol len zelfs niet samen repeteren thuis, omdat het van binnenuit moet komen en dat doe je alleen. Op t.vorakel Woensdagavond in Alkmaar, zegt ze, en donderdag in Deventer en elke nacht terug naar Amster dam, behalve als we in Maastricht spelen: Maastricht is voor alle Nederlandse toneelspelers over de grens, of over „The point of no return". Soms zitten we een hele week elke dag en elke nacht in de bus dan blijven we zondags de hele dag in bed uitrusten. Ze zegt het overigens zonder een spoor var. teleurstelling, alsof ze zelfs als jong meisje dat er ook niet van verwacht had: weet U, toneel is helemaal niet zo roman tisch als het lijkt: reizen, spelen, repeteren, rollen leren in de bus dat is ons leven en be-leven doen we niet zoveel. Je praat over een leuke tijd bij dat of dat gezel schap als je toevallig goed op kon schieten met je collega's. Als we vrije tijd hebben spelen we wei eens voor televisie zoals don derdag in een stuk van Terence Rattigan over Alexander de Grote daarin speel ik een priesteres van Delphi: de orakelstem. Op liet toneel gaan we binnenkort een nieuw stuk brengen, geschre ven door de Nederlandse Luisa Reves een klassiek Grieks ge geven: Alles om Nausicaa mijn man regisseert dat stuk. In zwart gekleed Als we eens vrij hebben, zegt ze, echt vrij, dan gaan we naar an deren kijken. Toneel of ook wel opera oi" ballet. Dat doen we ook op vakantie. In Parijs gaan we dan naar het ballet van de markies de Cuevas kjjken, daar hebben we Rosella Hightower zien dansen. In Londen zijn we de Engelse opvoering van De tiende man gaan zien. Ze babbelt vriendelijk door over etentjes in Soho, rijst met veel kerry. over Italiaanse opera onbelangrijke feitjes. Ze zit te genover ons: eigenlijk een sjiek nozempje zo te zien. Goed ver zorgd en ingetogèn: zwarte kou sen, heel hooggehakte zwarte schoentjes, strakke rok, zwarte trui met col tot onder de kin er overheen een mouwloze gif groene pullover een zwarte bril met breekmontuur In haar o smal gezichtje grote zwaar opge maakte ogen met lange wimpers de schouders iets opgetrokken en de armen tegen zich aan, als van kou, nu haar bontmantel over de stoelleuning hangt. Zij praat en wij luisteren naar haar stem en dan roept ze de ober en zegt: een broodje. Zal die ober het ho ren? Die stem: ik heb hon ger. Welnee, hij vraagt: met kaas mevrouw? Ja, met kaas zegt ze. HOND EN KAT „ZIEN NIETS" IN KIJKKASTJE VAN ONS [n dg „Philips Koerier" wordt de vraag gesteld hoe de hond die zo schrander is en de kat die zo verstandig is op de telc- visieuitzendingen reageren. Het antwoord op deze vraag kan kort en bondig zijn: „Het doet ze niets." Als een kat een kat hoort miau wen of een hond een hond hoort blaffen - om 't even of dit via radio of televisie of uit de daagse werkelijkheid klinkt dan reage ren die dieren. Dit komt ook brj t.v. alleen door het geluid. Met de beste wil van de wereld kunnen honden en katten niets opmaken van hetgeen zich op de beeldbuis afspeelt. „Het gezichtsmechanisme van de dieren is in vergelijking met het onze bepaald onderontwikkeld te noemen. Hierbij gaat het voorna melijk om dat gedeelte van de hersenen 'lat het door het oog opge vangen beeld omzet in gewaarwordingen. Het paard dat in de Angelsaksische gemeenschap overigens een zeer bevoorrechte po sitie inneemt heeft nog een bijzondere handican ten aanzien van het waarnemen van de dingen die zich binnen een afstand van één tot andei'halve meter van hem bevinden. Door de plaatsing van zijn ogen wordt hij binnen die afstand gehandicapt door een blinde vlek. Een rasechte springer heeft zelfs de neiging, wanneer hij voor een kijkkastje wordt gezet, over het beeldscherm heen te springen. RADIOEN T.V.-RUBRIEK W/WWWAWAAWAV VANDAAG Radio T elevisie Om vijf uur begint de t.v. met een spel voor de jeugd, dc eerste afle vering van de reis naar Tankinivi, gespeeld door de toneelgroep „Stu dio .'s Avonds om 8 uur nieuws en om half negen sportnieuws. Om negen uur de Ton van Duinhoven- show ^"spiegelgevecht om woor den gasten zijn Ina van Faasr sen, Leo de Hartogh, leden van het Nationaal Ballet en Wim Jong bloed met zijn combo teksten van Jan Moraal- Om tien over half tien film: My Sister Eileen". Daarna, onder voorzitterschap van H. A. Gomperts, een gedachten- wisseling rondom het boek, door Harriet Freezer, Gerard K. van 't Rcve en Gab. Smit (10.10). Via de Vlaamse t.v. om half acht een filmreporlage over het Noordr poolgebied om half negen een documentaire over de galvaniseer- fabriek te Boechout. Om kwart over negen Bonanza. Om vijf over tien het wetenschappelijk pro gramma, dit keer dokter Hubert Peerts over eiwitten als voedings bestanddeel en over de recente techniek van de elektrochmatogra- fic. Hilversum I: om kwart over acht een concert van het Radio Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Jean Föurrièt, m.m.v." José Stordiau, altviool. Uitgevoerd wordt de ouverture Egmont van L. van Beethoven en het concert voor alt viool en orkest van Bartok. Qm tien voor tien', na de lezing van professor Drogendijk over het zie kenhuiswezen (20.55). De dood en het meisje van Schubert, gespeeld door het Nederlands Strijkkwartet. Om vijf voor elf Mozart concert in g KV 216, voor viool en orkest door het Orchestra della Radio del- la Svizzera Italiana, o.l.v. Ótmar Nussio, m.m.v. violist Davjd Öis- trakh. Hilversum II: onj vijf over acht serenademuziek voor strijkorkest door het strijkorkest uit het Promenade-orkest o.l.v. Hugo de Groot, m.m.v. Joop Cantor, cello. Direct daarna vertelt dr. W. Drees uit zijn zestig jaar lévenservaring. Hij haalt herinneringen op van na r)e tweede weréldoorjog. Om lien voor half tien een hoorgpel; Witte telefoons, door Werner Helmes. Omvijf voor elf spelen Paul Ma- kanowitzky, viool, Noel Lee, piano, de sonate voor viool en piano In d op. 108 van Brahms. Om tien voor half twaalf jazz van Miehjel de Ruyter. Deetos II-Swift De al meermalen afgelaste wedstrijd Deetos 2-Swift heeft de competitie leider van de K.N.V.B. nu voor a.s. zaterdag vastgesteld. De Dordtse re serves dragen nog steeds de rode lan taarn, zodat op papier de Middel burgers een gemakkelijke middag te gemoet gaan. Zeker zullen zij zich tegen de hekkesluiters geen punten verlies kunnen veroorloven, maar dat de overwinning zonder moeite be haald zal worden, geloven wij niet, al doét de positie van beide ploegen op de ranglijst anders vermoeden. De concurrent van Swift, Sperwers 2, komt niet in het veld, zodat de mogelijkheid bestaat, dat Swift drie wedstrijden uitloopt op de vogels. Actief heeft de kans iets van Deetos 2 weg te lopen, want tegen Hou Stand kunnen de Rotterdammers wel een gelijkspel behalen. In de overige wedstrijden ontmoeten clubs uit de veilige middenmoot elkaar. Ons Ei bernest 3 gaat op bezoek bij stadge noot Olympiaan en heeft de beste winstkansen. Ons Huis is op eigen veld misschien iets sterker, dan het bezoekende Zuiderkwartier. Programma: Deetos H-Swift; Actief- Hou Stand; Olympiaan-Ons Eiber nest 3; Ons Huis-Zui derkwartier. Goede startrit van Scheldegouwen Een goed in eikaar gezette rit met onder meer enkele schijncontroles gebaseerd op het K.N.M.V.-regie- mént en waarmee talrijke rijders strafpunten opliepen, vormde dé in zet van Scheldegouwens ritseizoen. Er namen 32 rijders aan deel, die ge noten van een geslaagde middag. De uitslag luidt: auto's: 1 J. v. d. Kreeke Middelburg 5 strafpunten: 2 H. Sies Middelburg, 29: 3 J. Wave- rijn Middelburg 54; 4 P. Weststrate Middelburg 62; 5 G. Schout Goes 63; 6 B. v. d. Linde Vlissingen 64; 7 Chr. Janse Souburg 66; 8 J. Ketelaar Mid delburg 97; 9 mevr. De Ruysscher Vlissingen 104; 10 M. de Haan Vlis singen 118; 11 C. Vertregt Souburg 122; 12 P. v. Hese M'burg 128: 13 J. Knuist Ovezande 164; 14 M. Uil Mid delburg 170: 15 mevrouw Uil Middel burg 178; 16 J. Coone, Vlissingen 188; 17 mevrouw v. d. Heiden Vlis singen 193: 18 Iz. de Jonge Vlissin gen 196: 19 P. van Boven Lewedorp 206 en 20 T. Uil Middelburg 222. Brommers: 1 H. Koster Vlissingen 52 strafpunten. Rentmeester en De Roo op 10 ronden in Antwerpen Dinsdagavond luidde de stand in de zesdaagse van Antwerpen: I. Van Steenbergen—Severeyns— Lykke (Belg,/Den.) 407 pnt.. op één ronde: 2. Van LooyPostPlattner (Belg./Ned./Zwits.), 411 pnt.; 3. Bug- dahlPfenningerArnold Wdld./ Zwits./Austr.) 397 pnt. De Nederlandse combinatie Stolker De RooRentmeester bezette met 117 punten en tien ronden achter stand de achtste plaats. De equipe Van GeneugdenPlantaz Wim van Est (Belg./Ned.) stond met tien ronden achterstand en 100 punten negende. Om de persoonlijke schaaktitel Voor de persoonlijke schaaktitel eer ste klas van Zeeland werd dc partij J. v. d. HagenJ. Louws gespeeld, welke eindigde in een overwinning voor J. v. d. Hagen. DE STAND J. v. d. Hagen A. Mast F. M. van Eekhout W. Flissebaalje L. J. Woudstra J. Louws B. van Holst M. de Bruijne 4 3 0 1 4 3 0 1 4 3 0 1 4 10 3 2 4 0 0 4 0 (Advertentie) HANDCREME FILMS IN ZEELAND „In naam van het onrecht" bovendien waarschuwing Regisseur Wolfgang Staudte heeft in z'11 film „In naam van 't onrecht" de gevoelens traeliten te vertolken van de slachtoffers van het naziregime in eigen land, die 11a de capitulatie in maar al te veel gevallen werden geconfronteerd met liet feit, dat hun vroegere tirajuien weer vast in hef zadel zaten als eer bare burgers en vaak als hun chefs. Slechts enkelen hadden de moed 0111 revanche te nemen. Een van die zeldzame figuren is Rudi Kleinschmidt, de kleine (Advertentie) Sjjeéana- Gezonde babies pimara Inlcgluicr. De zachte vezel laat het vocht door en geeft het door aan de b'jifcnHuei. Babv ligt altijd droog. Geneest en voorkomt een schrijnende huidReeds gebruikt door vele geluk kïge, entkou- M QC siaste moe- B\ ders,2stuks Af R jaar door te cha0en. DONDERDAG 8 MAART 1962. HILVERSUM I. 402 ip. 746 lcc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00 —24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Pianorecital (gr.). 7.30 Voor cie jeugd. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram mofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Zangrecital (gr.). KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde mu ziek. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Lichte grammofoonmuziek. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Medede lingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.38 Chansons de France. 12.50 Actuali teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte or kestmuziek en zangsolisten. 13.40 Kopstukken, licht Drógramma (herh.) NCRV; 14.00 Lichte muziek. 14.25 Orkestwerken van Deense componis ten (gr.). 15.15 Pianorecital' (gr.). 15.35 Klassieke kamermuziek (gr.). 16.00 Bijbeloverdcnkng. 16.20 Kamer muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Grammofoonmuziek. 17.40 Beursbe richten. 17.45 Metropole-orkest. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Barokkoperen- semble. 18.5Ó Sociaal perspectief, le zing. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Geestelijke liederen (gr,). 19.30 Ra diokrant. 19,50 Politieke lezing A.R. 20.00 Donderdagavondmozaïek, geva rieerd programma. 22,30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek bespreking. 23.00 Kamermuziek. 23.30 Vers in het gehoor, literair program ma. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 ke/s. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO; 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoon muziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AV RO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte gram mofoonmuziek. 9.00 Gymnastiek voor do vrouw. 9.10 De groenteman, praat je. 9.15 Klassieke grammofoonmu ziek. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lich te grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookkunst, lezing voor de vrouw. 11.15 Zangrecital (gr.) 11.30 Toneel-Camera, vice versa, klankbeeld. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte muziek en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen en grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Dansor- kest en zangsolisten. 14.00 Pianoduo. 14.30 Voor de vrouw. 15.05 Koperor kest.. 15.30 Voordracht. 15.50 Klave cimbel-recital. 16.20 Mercator 1512 1594, klankbeeld. 16.50 Lichte gram mofoonmuziek voor de jeugd. 17.30 Voor de jeugd. 1S.00 Nieuws, 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte grammo foonmuziek. 18.30 Sportpraatje. 18.35 Gesproken brief. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Ga er eens even voor zitten: Liedjes en Het Vogel kwartier, hoorspel: 20.00 Nieuws. 20.05 Omroeporkest en solist. 21.00 Zotitwaterkout, hoorspel. 22,1.0 Muziek uit "Argentinië (gr.). 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actu aliteiten. 23.00 Sportactualiteiten. 23.10 Nieuwe grammofoonplaten. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 De grote Veroveraar, T.V.-spel. 22.30 Dagsluiting. VLAAMS BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 19.00 Voor de jongeren. 19.30 Sport kroniek. 20.00 Nieuws, sportuitslagen en weeroverzicht. 20.30 Speelfilm, 22.10 Reportage van dc aankomst van de Zesdagen van Antwerpen. 22.35 Nieuws. FRANS BELGISCUE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 18.30 Voor de kinderen. 19.00 Voor de vrouw. 19.30 De socialistische ge dachte. 20.00 Journaal. 20.30 Film. 20.40 De mens van de XXe eeuw, wedstrijdprogramma. 21.40 Sociologi sche documentaire over Israël. 22.40 .Journaal. Vervolgens: Reportage van de Zesdaagse te Antwerpen. man uit Staudtes „In naam van het onrecht". Na de oorlog ont moet hij de openbare aanklager van de krijgsraad die hem ter dood veroordeelde en hoewel hij veel heeft te verliezen houdt hij zijn mond niet. Ontelbaren in Duitsland zullen zjGh met Rudi Kleinschmidt hebben ver eenzelvigd, zich korte tijd de held ge voeld en het gevoel hebben gehad, dat hier iets werd teruggedaan, waartoe ze zelf niet de moed hadden. Staudte heeft zich in naam van ve len gewroken. „In naam van het on recht" is een triomferende film, maar niet triomf alleen. Staudte heeft met zijn werk bovendien wil len waarschuwen tegen de restanten van de nazi-mentaliteit, tegen de gevaren, die men voor 1938 niet kon of wilde inzien, tegen degenen, die weer het masker van de rechtscha pen mens dragen. „I11 naam van het onrecht" wordt vertoond in het City- theater (Middelburg). Electro (Middelburg) vertoont de avonturenrolprent „Razende Ro land", een kleurige film over het leven van de ridders en liun on derdanen, waarin Rick Battaglia gestalte geef' aan ridder Roland en we Rossana Schiaffino aan zijn zijde kunnen bewonderen. Alhaiubra (Vlissingen) en Grand (Goes) prolongeren dc voorstelling van dc uitstekende Zweedse film „Susanne". een zeldzaam goede film over de jeugd van de arts-cineast Colfach. „Waar de stengun regeert" fs een spannende gangsterhistorïe geregis seerd door Joseph Pevney, zich af spelend in de Verenigde Staten ten tijde van de drooglegging. W'e ont moeten dranksmokkelaars, corrupte politie-ambtenaren en jongedames, die aan de drank zjjii geraakt. Toch is er tegen het eind van de film nog een glimpje hoop, dat snel aangloeit tot een heerlijk „happy end". Te zien in LUXOR (Vijssingen). Zeeuwse korfbalbond besprak propaganda- voering Het bestuur van de Zeeuwse Korf- halbond kwam maandagavond in de „Opril" te Goes in vergadering bij een. I11 deze bijeenkomst werden uit sluitend problemen in verband met de propaganda besproken. De Zeeuwse Korfbalbond wil onder meer trachten in de komende maan den het "hoolkorfhal op Zuid-Beve land sterk uit te breiden. Voor de scholen in de Zak van Zuid-Beveland uil men een korfbalcompetitie orga niseren. Voor oost Zuid-Beveland wil men te Kruiningen een schoolkorfbaltoernooi houden. Binnen enkele weken zullen te Driewegen en Kruiningen verga deringen worden gehouden, waar voor alle hoofden van scholen uit deze omgeving zullen worden uitge nodigd. Men wil in deze bijeenkom sten de plannen bespreken en een manier vinden om ze te verwezen- lqken. De Zeeuwse Korfbalbond wil voorts trachten nieuwe clubs te stichten te :J'and-Bath, Oostburg en Breskens. 'Men beschikt in deze plaatsen reeds over contactadressen. In de bestuursvergadering werd yoorts besloten om in 1963 ook in Walcheren de nodige propaganda voor de korfbalsp.at te voeren. Ten slotte werd bekend gemaakt, dat op 9 juni 1962 een massale Z.K.B.-ad- spirantendag zal worden gehouden te Vlissingen. De voorbereidingen voor deze dag. welke zal worden georga niseerd door de plaatselijke vereni ging „Vedo" zijn reeds begonnen. Wit of bruin per pak In sierlijke, plastic trommel gevuld met pak bruin

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 8