Russische kosmonaut in 1960 omgekomen Kentucky's best! Lekkere pittige zware shag A.V.R.O. moet leden stembiljetten sturen NIEUWE NEDERLANDSE FILM OP STAPEL IN AMSTERDAM GEEN NIEUW ONDERZOEK IN ZAAK-STALMANN GEEN BESLUIT IN BRUSSEL C.N.V. richt zich naar Oud-Wassenaar WOENSDAG 7 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOLGENS AMERIKAANS WEEKBLAD TWIJFEL OVER JOERI GAGARIN'S VLUCHT in liet najaar van 1960 is een Russi sche kosmonaut tot een hoogte van meer dan 160 km gelanceerd en om het leven gekomen, toen premier Kroesjtsjew zich in New York be vond en zich onbehoorlijk gedroeg tij dens de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Dit staat in een artikel in het Amerikaans weekblad „"U.S. news and world reports", waarvan de gegevens uit de mond van „Amerikaanse deskundigen" zouden zyn ontleend. Russische bergingsschepen waren reeds uitgezet in de Atlantische en Stille Oceaan, aldus het artikel en Kroesjtsjew had op 25 september aan journalisten medegedeeld dat al les gereed was om een man in de ruimte te brengen. „De man werd ge- Onderwijzers over Mammoetwet In een adres aan de Tweede Kamer heelt het hoofdbestuur van de Neder landse. Onderwijzers Vereniging een aantal wensen geformuleerd ten op zichte van de regeling van het open baar onderwijs in het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs (mam moetwet) Het hoofdbestuur vraagt: a. Het verbod tot het stichten van (niet door het rijk bekostigde) openbare scholen uit het wetsont werp te verwijderen, daar een der gelijk verbod ook niet voor het bijzonder onderwijs geldt. b. De aantrekkelijkheid van het stichten van (voorlopig) ongesub sidieerde scholen heel klein te ma ken door te bepalen, dat deze scholen pas na een groot aantal jaren voor subsidie in aanmerking kunnen komen. c. Voor de stichting van de eerste openbare school en de opheffing van de laatste openbare school in een bepaald gebied gunstiger normen te doen gelden dan voor de bijzondere scholen en de overige openbare scholen. Dit in verband met het feit dat er, naar het oordeel van het hoofdbe stuur, een zekere garantie moet zijn dat het openbaar onderwijs in al zijn vormen overal aanwezig is. d. Een modernere formulering van de doelstellingen van het open baar onderwijs. De-in het ontwerp gebruikte formulering is meer dan honderd jaar oud en past niet meer in het denken van onze tijd. Het hoofdbestuur stelt in plaats daarvan voor: „Het onderwijs be vordert de algemene ontwikkeling van de leerlingen door het doen verwerven van inzicht, kennis en vaardigheden en draagt bij tot hun zedelijke vorming op grondslag van waarden door christendom en humanisme erkend". e. Het recht voor geestelijke genoot schappen als het humanistisch verbond om vormingsonderwijs op openbare scholen te geven op de zelfde voorwaarden als de kerk genootschappen godsdienstonder wijs kunnen geven. Ex-kanselier bij N.A.V.O. 13 maart voor rechter Voor de rechtbank in Den Haag zal op 13 maart de 48-jarige administra tief ambtenaar B. van de buitenland se dienst W. E. II. die in Parijs werk zaam was, terechtstaan. Hij wordt ervan verdacht als kan selier bij de gecombineerde Neder landse vertegenwoordiging bij de N.A.V.O. te Parijs in de jaren 1953- j 1961 kasmiddelen met een totale waarde van 150.000 tot 200.000 gul den ten nadele van de Nederlandse staat te hebben verduisterd. Ook is hem beschadiging van het kasboek, dat hij onder zijn beheer had, en waaruit hij maandbladen zou hebben gescheurd, ten laste gelegd. Een aardige nieuwigheid op de ten toonstelling „Het ideale huis'' welke dinsdag in Olynxpia te Londen, is ge opend: een televisietoestel waarvan het voorste glas als spiegel dienst doet, laneeerdhet ruimteschip kwam niet in een baan. De man kwam om. „Kroestsjew verlengde zijn ver blijf in New York tot medio ok tober. Er werden nog drie pogin gen gedaan om iets spectaculairs te bereiken. Bij een ervan was een man betrokken, maar de raket verliet nimmer het lanceerplat- form. Andere pogingen om on bemande raketten naar aiars te zenden faalden. „In februari daaropvolgend (1961) werden twee pogingen gedaan om ruimteschepen naar Venus te zenden. Bij de ene poging, op 4 februari, slaagde men er niet in de raket in de juiste richting te krijgen. Op 12 fe bruari steeg een andere raket op, maar het contact ermee ging verlo ren", aldus het artikel. De deskundi gen uiten er ook hun twijfel over of majoor Joeri Gagarin wél werkelijk zelf gevlogen heeft. „Een aantal Amerikaanse autoriteiten heeft dit in twijfel getrokkenhetgeen in sluit dat hrj (Gagarin) de hulde van het publiek in ontvangst heeft geno men voor een robot of een gewonde kosmonaut", aldus het blad. Israëlische order voor Nederlandse werven De Hollandse Scheepsbouw Associa tie te Amsterdam heeft medegedeeld, dat de heer Z. Yechieli, algemeen di recteur van de Zim Israël Navigation Company Ltd gisteren de contracten heeft getekend voor de bouw van zes schepen. Vier van deze schepen zullen een draagvermogen hebben van 3000 ton en twee 3300 ton. De schepen zul len worden gebouwd door de Amster- damsche Droogdok Maatschappij N.V. te Amsterdam en door de N.V. Scheepswerf De Waal te Zaltbommel zulks in samenwerking met de N.V. Scheepswerf De Hoop te Lobith. De Hollandse Scheepsbouw Associatie is een combinatie waarin tien Neder landse werven deelnemen. De sche pen zullen wofrden uitgerust Werkspoor Hoofdmotoren. (Advertentie) &$3S2jö5?J Roofoverval Purmerend voor Hoge Raad Het Haagse gerechtshof heeft des tijds de 38-jarige G. T. uit Velsen- Noord veroordeeld tot zes jaar gevan genisstraf wegens het betrokken zyn by de roofoverval op de hoogbejaar de P. Laan te Purmerend, thans tien jaren geleden. Hij kwam van dit ar rest in cassatie. De hoge raad heeft gisteren dit ar rest op formele gronden vernietigd met I en de zaak naar het gerechtshof te Arnhem verwezen. NAAR BOEK VAN VAN EEMLANDT N.F.M. brengt ditmaal „amusement" (Van een onzer verslaggevers) Maandag over een week beginnen in de Cinetone-studio's in Duiven- drecht de eerste opnamen van „Rififi in Amsterdam". I-Iet wordt de derde speelfilm van de, in Rotterdam gevestigde, Neder landse Filinproauktie Maatschap pij. De N.F.M. produceerde tot dusverre „Makkers, staakt uw wild geraas" en „Het mes", beide onder regie van Fons Radema kers. Het waren de eerste Nederlandse speelfilms die het artistiek hoger op zochten. Ze zijn alle twee fi nancieel een debacle geworden. Omdat er geld in de la moet ko men de N.F.M. bestaat bij de gratie van de privé-liefhebberij van een Rotterdamse havenmag naat komt de derde film in de amusementssector te liggen. Vol gens mr. J. M. Landré, directeur van de N.F.M., geeft de Neder landse bioscoopwereld een film van eigen bodem welke geen pro blemen stelt, wel een kans van slagen. „Rififi in Amsterdam" of, om het in goed Nederlands te zeggen „Ge donder in Amsterdam", is geba seerd op de detectiveroman rondom „Schatgravers aan de Amstel" van de auteur W. H. van Eemlandt, de enige jaren geleden overleden vader van de roman cière Hel la Haasse. Johan Kaart speelt de rol van commissaris Van Houthem. „Ik doe die rol graag", zei Johan Kaart in het restaurant van de Euromast in Rotterdam, waar een persconfe rentie over de film-in-wording werd gehouden. „Het is namelijk een menselijke rol. Op het toneel krijgt het publiek mij altijd an ders te zien". Maxim Hamel speelt de hoofdrol van Bert Oliemans, de man die een schat aan juwelen verborgen houdt. Zijn collega's in het kwaad zijn Rijk de Gooyer, alias „De Bijenkorf" en Jan Blaaser, alias „Lauwe Freek". Het trio van echte slechterikken, dat het op de door Bert gekoesterde juwelen ge munt heeft, wordt gespeeld door Steye van Brandenburg („De Blauwbaard"), Ton Vos („De Yank") en Wirn Ponci („De Mug"). In het boek komt geen enkele vrouw voor. In een film is dat niet ver koopbaar. En omdat met name deze film een publiek succes moet zijn, wil de N.F.M. nog een lang leven zijn toegestaan, werd aan het avonturenverhaal van de heer Van Eemlandt een zeer duidelijke dame toegevoegd. Het is „Blonde Nellie". Zij moet in opdracht van „De Blauwbaard" Bert's grote geheim ontfutselen. Maar hoe zou het anders ze wordt ver liefd op Bert. Ze brengt hem, en haarzelf, op het goede pad. De „Blonde Nellie" zal gespeeld wor den door de alleszins fraaie Am sterdamse cabaretière Els Hille- nius. „Rififi in Amsterdam" .wordt gere gisseerd door de 34-jarige John Korporaal. Hij heeft, iu 1948/'49 de filmschool in Rome bezocht, maakte voor de organisatie van het Marshallplan in Parijs film scripts o.a. voor de, met Mar- shallgeld in Nederland vervaar- digde, documentaire „Het schot is te boord" en „Boer Pieters schoot in de roos" speelde in de jaren 1952/'53 filmrolletjes in Italië en vestigde zich eind 1954 in Mexi co. Hij heeft daar een aantal do cumentaires gemaakt en een speelfilm. Kort geding verloren HANDELWIJZE IN STRIJD MET STATUTEN 11e president van de rechtbank in Amsterdam heeft het bestuur van de A.V.R.O. bevolen om uiterlijk 15 maart aan alle A.V.R.O.-leden in de negen gewesten waar kandidaten zijn gesteld voor een plaats in de gewestelijke besturen, stembiljetten met bijbehorende enveloppen toe te zenden. Indien de A.V.R.O. hieraan niet voldoet, moet zij een dwang som van 10.000 betalen aan de ne gen kandidaten, die vorige week in een kort geding om een dergelijke voorziening hadden gevraagd. Zij stelden, dat het A.V.R.O.-bestuur de verkiezing voor de gewestelijke besturen op onrechtmatige wijze heeft beperkt en bemoeilijkt, omdat in strijd met de statuten de stembil jetten alleen op schriftelijke aanvraag van de leden worden toegezonden, In zijn vonnis overwoog de president van de rechtbank, die gisterochtend vervroegd uitspraak deed, dat dg handelwijze van het A.V.R.O.-bestuur niet in overeenstemming is met de desbetreffende statutaire bepaling, „maar ook niet nog als een redelijke uitvoering van die regeling kan wor den beschouwd, omdat zij beperking van het stemmenaantal beoogt en tot gevolg heeft en aldus het bestuur dus mogelijk althans beter mogelijk maakt de uitslag te beïnvloeden, zo niet te beheersen". De bezwaren, die de A.V.R.O.-ad- vocaat had aangevoerd t.a.v. de moeilyke controle van een verkie zing, waarbij aan alle leden stem biljetten worden toegezonden, achtte de president van de recht bank, mr. U. W. H. Stheeman, „niet zeer reëel". In ieder geval geven deze controlebezwaren vol gens mr. Stheeman het A.V.R.O.- bestuur niet de vrijheid de statu ten niet te volgen. Het kostenargument (losse toezen ding van stembiljetten zou volgens de A.V.R.O. ruim 134.000 kosten) en de praktische onuitvoerbaarheid om voor 20 maart a.s. nog stembil jetten aan alle leden toe te zenden, achtte de rechtbankpresident ook niet aanvaardbaar. „Gedaagde onder schat naar onze overtuiging de capa citeit harer administratie al te zeer en overdrijft de kostenfactor schro melijk". In zijn vonnis overwoog mr. Sthee man ook nog, dat de A.V.R.O. „geen stellig, laat staan een ons ook maar enigszins bevredigend antwoord heeft kunnen vinden" op de mededeling van de negen eisers, dat de A.V.R.O. in enkele gewesten propagandisten heeft ingeschakeld, die tegen beta ling voorgedrukte kaarten voor aan vrage van een stembiljet bij jegens het A.V.R.O.-bestuur loyale leden uit reiken en ophalen. Volgens de negen kandidaten, die het kort geding aan spanden, probeert het A.V.R.O.-be- stuur op deze vvjjze hun actie om een plaats te veroveren in de gewestelijke besturen te doorkruisen. Partij in Fak Fak vraagt aansluiting bij Indonesië Uit Fak Fak zijn te Hollandia be richten binnen gekomen, dat de in januari aldaar opgerichte politieke ]>artjj „Gerakan Kajat Irian Barat", die 950 leden telt, onlangs een brief heeft verzonden aan de Nieuw-Gui- nea Raad. Hierin wordt aansluiting verzocht bij Indonesië. De brief is ondertekend door alle dorpshoofden van de onder afdeling Fak Fak behalve door dat van Roembati, die vorig jaar voor de Japanse televisie de Indonesische aansprakeq op Nieuw-Guinea weer legde. Boete voor te hoge lonen in dagbladbedrijf De economische politierechter te Amsterdam heeft gisteren de direc teur van een Amsterdams dagblad een boete van f 200 opgelegd wegens overtreding van de C.A.O. voor het grafisch bedrijf, met name de bepa lingen voor het boekdrukkers- en rasterdiepdrukbedrijf. De in een loon- week in november j.I. uitbetaalde uurlonen lagen, aldus de politierech ter, niet binnen het kader der C.A.O. Wanneer wij andere bedrijven zien, dan zijn dit peulcschillcn, doch an derzijds is het grafisch bedrijf een der oudste en best georganiseerde bedrijven in Nederland en dat legt verplichtingen op aan werkgevers en werknemers, zo merkte de politie rechter, mr. J. A. Bletz, op. De offi cier van justitie, mr. W. A. J. Smit, had wegens een overschrijding van de Ionen in de bewuste week met 3 van de C.A.O.-lonen, een boete van 750 geëist. De controleur van de looncontrole- dienst, die een onderzoek bij het dag blad had ingesteld, zeide „als er geen definitieve uitspraak komt verwacht ik dat er in de andere dagbladbedrij ven nog meer onrust gaat ontstaan". De officier merkte in zijn requisitoir o.m. op „het versieren van een C.A. O. is een nationaal vermaak gewor den van werkgevers en werknemers. Wat hier versierd werd is wel wat al te gortig". Hij sprak voorts van een „functie-inflatie", hiermede doelend op het feit dat ruim 50 handzetters en opmakers gepromoveerd waren tot z.g. Ludlowzetter (hoger basis- loon en ook het bomilo is hoger). De ze promotie noemde de officier in strijd met de bedoeling van de C.A.O. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van landbouw en visse rij mr. Marijnen heeft gisteren in de Tweede Kamer tydens verdediging van zijn begroting voor 1962 meege deeld, dat het niet op zijn weg ligt een nader onderzoek in de berucht geworden zaak-Stalmann in te stel len. „Tweede versnelling" Een Nederlands-Franse tegenstelling en het onveranderde Duitse stand punt, dat bij een verdere versnelde afbraak van de onderlinge douane tarieven in de gemeenschap de han del in landbouwprodukten daarvan wordt uitgesloten, hebben er giste ren in Brussel toe geleid, dat de mi nisterraad van de Europese Econo- ge tarieven met tien procent (tot 50 procent) voor industriële produkten zal verlagen en voor een aantal land bouwprodukten een versnelde verla ging van vijf procent zal worden toegepast. Van Nederlandse zijde is tydens het geheime en langdurige debat over de verdere versnelde afbraak van de iiisitn iiuu vuu ui- uufujicüc iiiuuiiu- voruure versneiue aioraaiv van cie mische Gemeenschap geen besluit douanetarieven de eis vervallen, dat heeft kunnen nemen over de „tweede versnelling". De kwestie zal op 22 maart weder om door de ministers van de zes E. E.G.-landen worden besproken. In middels zal tussen Nederland en Frankrijk verder overleg worden ge pleegd om te trachten de standpun ten tot elkaar te brengen. Mochten deze besprekingen, waarover de Ne- derlandse minister van economische zaken. drs. De Pous, zich gisteravond optimistisch toonde, tot een goed re- i sultaat leiden, dan zal het van het Duitse standpunt afhangen of de E. E.G. de komende zomer de onderlin de vijf procent verlaging ook zou moeten gelden voor die landbouw produkten. waarvoor in het begin van dit jaar verordeningen in het raam van het gemeenschappelijk landbouwbeleid zijn vastgesteld. Deze els bleef eeliter gehandhaafd voor die agrarische produkten, waarvoor in de gemeenschap gemeenschappelijke verordeningen in het vooruitzicht zijn gesteld of waarvoor marktorganisa tie in het geheel niet is voorzien. Van Franse zijde bestond tegen een extra-verlaging van de tarieven voor enkele produkten uit deze lijst be zwaar. De verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft zich in zijn gistermiddag gehouden vergade ring beraden over de moeilijkheden op loonpolitiek gebied. Zij is van me ning, aan de juiste toepassing van het akkoord van Wassenaar medewer king te moeten blijven verlenen. De verbondsraad betreurt, dat de re gering door het verschil van mening in de Stichting van de Arbeid een al gemene aanwijzing moest geven. Zij neemt aan. dat deze algemene aanwij zing betrekking heeft op het matï- gingsbeleid gedurende het jaar 1962 en dat indien eind van dit jaar rege ring en bedrijfsleven van oordeel zijn, dat het matigingsbeleid niet behoeft te worden voortgezet, de grond van deze algemene aanwijzing is verval len. In dat geval zullen dan de collec tieve arbeidsovereenkomsten per 1 januari 1963 herzien moeten kunnen worden. De verbondsraad van liet C.N.V. is van oordeel, dat het hestuur van de Stichting van de Arbeid op korte ter mijn bijeen moet komen teneinde de ontstane situatie te bespreken. Men heeft daartoe reeds stappen onder nomen. Voorts verzekerde hij, dat met hem nooit over de verlenging van de con tracten tussen het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen en het Oost-West-Syndicaat betreffende de export van Nederlandse tuinbouw- produkten naar Duitsland gesproken is, voordat de zaak van de Duitser Stalmann, die beschuldigd werd van het aannemen van steekpenningen, ter sprake kwam. Evenmin is daar over ooit overleg gepleegd met zijn onmiddellijke ambtsvoorgangers, met wie de minister bedoelde de heren Staf en Vondeling. Tegenstrijdige verklaringen zyn er over deze kwes tie onder minister Mansholt. Deze zegt. dat ook met hem geen overleg is gevoerd, waartegenover het hoofd van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen volhoudt, dat dit wel is geschied. De minister voegde eraan toe, dat voor zover hem bekend was. ook nooit met enige ambtenaar van zijn ministerie over deze zaak is gespro ken. De mededelingen van het Cen traal Bureau noemde hij dan ook on juist. Papoealeiders boos op Robert Kennedy Acht, leden van de Nieuw-Guinearaad hebben een telegram gezonden aan president Kennedy, waarin zij „ten sterkste protesteren tegen de verne derende nitlatiugen van Robert Ken nedy, die voor de televisiecamera werden afgelegd, over de achterlijk heid van de Papoea's". In hun telegram zeggen de Papoea leiders onder meer „begrippen* als onafhankelijkheid en democratie kunnen door gewone mensen begre pen worden, ook al hebben zij nim mer de universiteit van Harvard be zocht".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7