Ru»ve Baron Bluff MEDAILLE RODE KRUIS VOOR ZIERIKZEES VERPLEEGSTER PUROL JONGEREN TE WEMELDINGE SIGNALEREN JEUGDPROBLEEM BLOEMBOLLEN-CURSISTEN TE OOSTERLAND GEDIPLOMEERD Antwerpse Groenplaats wordt in september Zeeuws luilekkerland 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 7 MAART 1962 IN ZILVER Mej. T. J. A. v. d. Klippe bij afscheid gehuldigd In het Zweedse Rode Kruis-zieken- huis te Zierikzee heeft dinsdagmor gen de voorzitter van iet bestuur van dit ziekenhuis, nir. F. Th. Dijck- meester, burgemeester van Zierikzee, de zilveren medaille van verdienste van het Rode Kruis uitgereikt aan zuster T. J. A. v. d. Klippe, eerste verpleegster in dit ziekenhuis, die bijna 45 jaar in de ziekenhuizen op Sehouwen-Duïveland werkzaam is geweest. Mejuffrouw v. d. Klippe be reikt vandaag, woensdag, de pensi oengerechtigde leeftijd. Per 1 april a.s. zal zij haar werkzaamheden in het Rode Kruis-ziekenhuïs. beëindi gen. „Liefdevol, bescheiden, rustig en be trouwbaar". zo omschreef mr. Dijck- meester de bijzondere kwaliteiten van mejuffrouw v. d. Klippe, die 45 jaar geleden haar werk in het streek ziekenhuis te Noordgouwe begon. In deze eerste jaren was het ook, dat zij een opleiding volgde in het Stads en Academisch ziekenhuis te Utrecht. „Maar U bleef trouw aan het zieken huis te Noordgouwe", zo zei de heer Dijckmeester, „en U doorliep daar verschillende rangen. U bent in Noordgouwe ook nog adjunct-direc trice geweest, maar omdat dit U niet lag, werd U op eigen verzoek weer „gewoon" verpleegster; was U weer, zoals U dat wilde, betrokken bij de directe verzorging van de zieken". Het was vanzelfsprekend, dat zuster v. d. Klippe bij de ingebruikneming van net Rode Kruis-zïekenhuis te Zierikzee en de daarmee samengaan de opheffing van het streekzieken huis te Noordgouwe overging naar het eerstgenoemde ziekenhuis. Daar werd mejuffrouw v. d. Klippe een van de „getrouwen". De liefdevolle wijze, waarop zij haar werk deed, drukte een stempel op de sfeer in het ziekenhuis, aldus burgemeester Dijckmeester. „Daarom is het dat het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis U deze onderscheiding heeft toegekend", zo besloot de voor zitter. Vooruitgang De geneesheer-directeur, dr. II. Ezen- dam, was de eerste, die zich in een felicitatie, tot zuster v. d. Klippe richtte. Hij memoreerde, dat zij in de achterliggende jaren noch een 48-uri- ge noch een 5-daagse werkweek heeft gekend. Integendeel: dr. Ezen- dam herinnerde zich, dat de invoe ring van de 55-urige werkweek voor De voorzitter van het bestuur van het Zweedse Rode Kruis-zielcenhuis te Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester heeft dinsdagmorgen de zilveren me daille van verdienste van het Neder landse Rode Kruis uitgereikt aan zuster T. J. A. v. d. Klippe, die bijna 45 jaar in de ziekenhuizen op Schou- wen-Duiveland werkzaam is geweest. (Foto P.Z.C.) haar „een hele vooruitgang" bete kende. Desondanks stond mejuffrouw v. d. Klippe ook in haar vrije ogenblikken bekend om haar „bereikbaarheid", indien deze vereist was. „U hebt een leven achter U van zeer veel en zeer hard werken", zo besloot hij. Tenslotte feliciteerde als oud-collega nog mevrouw E. van Eeten-de Vries, de echtgenote van de burgemeester van Duiveland, die als mejuffrouw De Vries 4 jaar met mejuffrouw v. d. Klippe in Noordgouwe samenwerkte. Mejuffrouw v. d. Klippe sprak een dankwoord. Maar eer het zover was, werden er bloemen voor haar aange dragen en hadden de verpleegsters van het "Zweedse Rode Kruis-zïeken huis spontaan een „lang zal zij le ven" gezongen. Aanleg Burgemeester Stemerdinglaan Souburg aanbesteed In liet gemeentehuis te Oost- en West- Souburg werd dinsdagmiddag aanbe steed liet aanleggen van het eerste gedeelte van de Burgemeester Ste merdinglaan met bijkomende werken in het uitbreidingsplan „Middenhof". Er werd als volgt ingeschreven: fa. J. en H. Geldof te Serooskerke, 115.614, C. Wallenburg te Middelburg, ƒ121.400. aannemingsbedrijf Zeeland n.v. te Middelburg, ƒ122.000, firma Boone en Besuyen te Oostkapelle, 128.345, firma Lievense en Huibregt- se te Westkapelle, ƒ131.700, G. J. Eland te Vlissingen, 132.900, J. den Oude te Biervliet, 137.500, fa. De Ruijsscher te Biervliet, 145.900. Het werk is gegund aan de laagste in schrijver, de fa. gebr. J. en H. Geldof te Serooskerke. Tevens werd aanbesteed het verbete ren van de Vlissingsestraat met bijko mende werken. Hiervoor werd als volgt ingeschreven: fa. Lievense en Huibregtse te Westkapelle, ƒ98.500, fa. Verduyn en Ovaa te Oost- en West-Souburg, ƒ98.625, G. J. Eland te Vlissingen, 102.000, fa. Boone en Besuyen te Oostkapelle, ƒ104.450, J. Lagasse te Koudekerke, ƒ123.000, P. Mollet te Hoofdplaat, ƒ124.700. Het werk is gegund aan de fa. Lievense en Huibregtse te Westkapelle. (Advertentie) handen Brandje in Zierikzees Leger des Heilsgebouw Dinsdagmiddag is brand uitgebroken in een slaapkamer op de eerste etage van het Leger des Heilsgebouw aan de Bosstraat te Zierikzee. Rond 12 uur werd het vuur ontdekt en binnen een lialf uur had de brandweer van Zierikzee de brand reeds geblust. De schade die het vuur aanrichtte viel nogal mee. Het beddegocd ver brandde, terwijl er bij de blussing verder enige waterschade ontstond. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Faillissement opgeheven Het faillissement van Th. de Kubber, exploitant van een cafétaria, te Goes, is opgeheven. Benoeming De lieer J. Focke, thans woonachtig in Maasland, voorheen werkzaam als schrijver ter secretarie van Zuidzande, is per 1 mei 1962 benoemd tot adjunct commies ter secretarie van de ge meente Breskens. CURSUS BESLOEG 72 UUR Slot van pag. 1) willen. „Jeugdwerk, aangepast aan deze tijd", was het antwoord' van de toekomstige onderwijzer. „Ik denk hierbij aan instuif op zaterdagavonden, waar jongens én meisjes kunnen komen en gaan wanneer zrj willen, waar één keer in de twee maanden een goe de film wordt vertoond, waar misschien een lceer een dans avondje wordt gegeven, enz." Is er in Wemeldinge nooit iets aan het jeugdwerk gedaan? De heer S. C. Rijlaarsdam, jeugd- ouderling van de hervormde ge meente, zei er dit van: „Enkele jaren geleden hadden we een in stuif, die aanvankelijk vrij aar dig liep. De instuifavonden op zaterdag werden gehouden in het hervormd jeugdgebouw. Door verschillende oorzaken ging het echter bergafwaarts. Vaak was het jeugdgebouw 's zaterdags be zet, mede als gevolg van het feit, dat Wemeldinge geen zalen rijk is. De jeugd moest dan maar zien, dat ze zich vermaakte. Op deze wijze bevredigde het ook de leiders niet meer ten volle en het resultaat was, dat de instuif avonden ongeveer drie jaar gele den geruisloos verdwenen". Maar de jeugd blijft vertier „Is er nog plaats voor jongeren?"„Ja" De heer J. van Waveren, voorzitter van de afdeling Bloembollencultuur Westenschouwen heeft dinsdagmid dag tijdens een eindles in café „Even buiten" te Oosterland aan een twin tigtal cursisten van de cursus bloem bollenteelt het diploma uitgereikt. Deze cursus werd gedurende de win termaanden onder auspiciën van de afdeling Bloembollencultuur Wester- sehouwen in Oosterland gehouden. De diploma-uitreiking werd onder meer bygewoond door de heer C. L. te Goes, leraar in algemene dienst bij de rykstuinbouwvoorlichtingsdienst en uiteraard de cursusleider, de heer A. Spruit te Steenbergen, assistent voor tuinbouwkundig onderzoek, als mede het bestuur van de afdeling Bloembollencultuur Westenschouwen. (Slot van pag. 2) De heer J. Hage 25 jaar wethouder van Stavenisse In de gemeenteraad van Stavenisse is dinsdagavond de heer J. Hage ge huldigd in verband met het feit, dat liij precies twaalf en een half jaar geleden tot wethouder werd gekozen. Burgemeester A. Sluijmers bracht de jubilaris in een korte toespraak dank voor de prettige samenwerking, die hij zowel in het dagelijks bestuur als in de raad van hem had ondervon den. Het grootste probleem, waarvoor wethouder Hage heeft gestaan, noem de de burgemeester de watersnood van 1953 en de op deze ramp volgen de wederopbouw van de gemeente. Namens de raad bood hij de wethou der een staande asbak aan. De heer C. J. Moerland sprak een ge lukwens als collega-wethouder. Na mens de raad feliciteerde de heer N. M. Klippel (s.g.p.) de heer Hage. Ook de heer J. A. Nortier (c.h.) sprak een gelukwens uit. Namens het secre- tariepersoneel liet de heer M. K. de Wilde zijn felicitatie op rijm verge zeld gaan van een kist sigaren. Wet houder Hage sprak tenslotte een dankwoord. In deze vergadering werd de vergoe ding per lokaal voor de Van der Lek de Clerck bewaarschool voor het jaar 1961 vastgesteld op 2000,en de vergoeding per kleuter op j 883,20 in totaal. De voorstellen tot wijziging van het algemeen ambtenarenregle ment en tot het toekennen van een voorschot van 4 procent op de sala risverhoging van het gemeenteperso- neel over het eerste kwartaal van 1962 werden zonder hoofdelyke stem ming aangenomen. Aan de heer A. van Driel werd 191 vierkante meter grond verkocht voor 1432,50, aan de heer L. Dorst 200 vierkante meter voor 1500,en aan de heer C. van Haaften te Sint-Maartensdijk 633 vierkante meter voor 4390,50. Het krediet voor het aanschaffen van speelwerktuigen voor de aan te leg gen speeltuin werd verhoogd met 1000. cn gebracht op 3500. -. 1961 weinig meer over deze instan tie gehoord is, was een gevolg van het feit, dat de financiering nog niet rond was. Vrij binnenkort is dat wel het geval, zodat de commissie spoe dig aan liet werk kan. Het is de be doeling om een uitgebreide enquête (bij rond 600 middenstanders in Bres kens, Groede, Nieuwvliet, Cadzand en Retranchement) te houden aan de hand waarvan een rapport samen gesteld wordt. Deze „doorlichting" van de middenstand heeft onder meer ten doel na te gaan hoe de groei van de toeristenstroom opge vangen kan worden. Souburg Wellicht, binnen twee a drie maanden kan men het rapport verwachten, dat de COM (een zeer korte omschrijving voor liet: centraal orgaan ter bevordering van de bouw van middenstandsbe drijfspanden) over het Burgplan in Souburg opstelt. Het gaat hier om een onderzoek naar de wense lijkheid het bestaande winkelap paraat uit te breiden, niet om uit breiding in nieuwe wijken, waar tegen Se middenstand veelal be zwaren heeft. Bijna 100 proeent; van de Souburgse winkeliers heeft aan de enquête meegewerkt. Een winstpunt in deze affaire is, dat een aantal topfiguren uit de Zeeuw se middenstand in staat gesteld wordt om het rapport te bestuderen vóórdat het gepubliceerd wordt. Dat hoeft niet te betekenen, dat de Sou burgse middenstand er mee akkoord gaat, maar het is wel belangrijk, dat de standsorganisaties ingeschakeld worden. Het is de eerste maal, dat liet COM deze mogelijkheid biedt. Broodsanering De middenstandsautoriteiten zijn vol lof over de wijze waarop (met in gang van maandag j.l.) de broodsa nering in Middelburg tot stand is ge komen, namelijk in volledige samen werking tussen de vertegenwoordi gingen van producenten cn consu menten. Deze „vèr doorgevoerde klantenruiP' in Middelburg wordt als ecu „testcase" beschouwd voor an dere Zeeuwse plaatsen. De heer Kor- stanje verklaarde, dat binnenkort nog meerdere gemeenten in Zeeland de broodsanering zullen invoeren. Hij dacht hierbij onder meer aan Bres kens; of de plannen in Westenschou wen doorgaan is nog niet definitief bekend. Nu de organisatiedichtheid van de middenstanders langzaam maar ze ker toeneemt is de vraag gerezen of -met de medewerking van een aantal vooraanstaande functionarissen een zogenaamde „braintrust" is in te stellen. Ook in de drie noordelijke provincies zijn overkoepelende com missies ingesteld, die de gehele mid denstand bestrijken en die zich o.m. verdiepen in structurele waagstuk ken. Voor Zeeland zou een dergelijk apparaat dé mogelijkheden kun nen bestuderen voor de instelling van een bedrijfs-economisch en boekhoudkundig bureau, dat thans alleen maar voor het weg vervoer aanwezig is. Het samen gaan van de vakorganisaties nu op Den Haag aangewezen zou lot de gewenste decentralisa tie kunnen leiden. De instelling van een dergelijk bureau betekent overigens niet, dat de reeds ge vestigde bureaus uitgeschakeld worden. Voor deze bijeenkomst hadden enkele cursisten de opdracht ontvangen een kleine causerie te houden over een specifiek „bloembollenonderwerp". Onder het motto „Is er nog plaats voor jóngeren?" tekende de cursist .T. W. Olree in grote trekken de me chanische ontwikkeling in de land bouw en de meerdere industrialisatie, waardoor een afvloeiing van arbei ders naar andere bedrijfstakken ont staat. Naar zijn mening zal de pen del naar Rotterdam in dc toekomst blijven toenemen, in het bijzonder wanneer de Deltawerken eenmaal voltooid zijn. In verband hiermee achtte hij intensivering van het landbouw bedrijf een eerste vereiste. Tevens stipte hij de praktische ervaring van de bloembollentcler' aan, die op Schouwen-Duiveland niet zo gemak kelijk is op te doen. „Een vakschool op het eiland, b.v. centraal gelegen te Zierikzee, zou daartoe de aangewe zen weg zijn. Om de nu zo noodzake lijke ervaring op te doen zouden we vier jaar moeten gaan volontairen in de bollenstreek", aldus de heer Olree. Op de vraag „Is er nog plaats voor jongeren?" antwoordde de heer Ol ree met een volmondig ja. „Er zit voor personen, die frisse ideeën, vak manschap, liefde voor het werk en vertrouwen in de toekomst bezitten.- zeker toekomst in het vak. De heer C. van den Berge schetste in zijn causerie de geschiedenis van de tulp. Uitvoerig belichtte hij de achtergron den van de uitspraak ..de tulp is een teken van welvaart". De lieren IJ. P. van Ast en C. van der Wekken spra ken resp. over de bloembollencultuur in Zeeland en de bemesting van de bloembollengrond. Even voor de uit reiking van de diploma's feliciteer de de heer C. L. de Wilde de geslaag de cursisten met het behaalde diplo ma en verzocht hen nu niet. tevreden te zyn doch wanneer de mogelijkheid zich voordoet een voortgezette cur sus te volgen. Vervolgens reikte de heer Van Waveren de diploma's uit. Ook hij wenste de cursisten geluk. De cursusleider en leraar, de heer A. Spruit, kreeg als blijk van waarde ring voor zijn vele bemoeiingen een Fruitcorso Ervan uitgaande dat het Goese fruitcorso doorgaat wil het midden- standsconsulentschap dit gebeuren weer wat attractiever maken. Bin nenkort zullen de Goese middenstan ders op de hoogte gesteld worden van deze plannen, die zich zullen richten op een uitgebreide voorlich ting. Hieraan zouden onder meer meewer ken het produktschap voor vis en vïsprodukten, de federatie van opti ciens, die in samenwerking met de A.N.W.B. de ogen nameet in een spe ciaal daarvoor geconstrueerde wa gen, het beörijfsschap voor slagers, de schildersvoorlichtingsdienst; voorts is gedacht aan de vereniging Nederlands Fabrikaat, het voorlich tingscentrum voor haarden en kachels en de stichting Goed Wonen. Het is voor de eerste maal, dat deze organisaties gezamenlijk optrekken om tot een verantwoorde voorlich ting aan de consument te komen. Kees Feylel uit Wemeldinge, die on langs in een ingezonden artikel zijn nood klaagde óver het tekort aan ontspanningsmogelijkheden voor de Wemeldingse jeugd. (Foto P.Z.C.) aantal boeken alsmede een boeket bloemen voor zijn echtgenote aange boden. De geslaagden waren: J. Pad mos, Nieuwerkerk, M. Stuik, Sirjans- land, J. W. Olree, Waddingsveen, M. Krabbe. Dreischor, C. J. de Jonge, Sirjansland, J. P. van Ast, Zonnemai- vc. S. M. Stoel. Noordgouwe, N. J. Viergever, Eikerzee, J. W. van Gel der, Kedichem, H. W. Stouten, Brui- nisse, J. op 't Hoff. Oosterland, C. Goudzwaard Kzn., Oosterland, M. L. Verhoek, Oosterland, C. de Keijzer, Steenbergen, C. van den Berge, Tho- len, A. van Etten, Kruisland, M. Quist, Dreischor, B. M. de Rijke, Dreischor. J. M. Jacobsen, Oost- en West Souburg en C. van der Wekken Azn. te Kerkwerve. Waar zijn onze schepen? CALTEX ROTTERDAM (IJ 6 CALTEX DELFZIJL CALTEX GORINCHEft MAUUREEN S 1 STRAAT MALAKKA 6 t. NAPELS 6 |M9> NA ESS COMMANDER 5 NAESS COMMANDER t zoeken. Het appèl van Kees Feijtel e.s. is voor wat de heer Rijlaarsdam betreft niet te vergeefs. Maar hij ziet ook de moeilijkheden: o.m. het vinden van een geschikte zaal, die iedere zaterdag beschik baar is. Hij was van mening, dat er zeker ouderen zijn te vinden, die zich met de leiding willen belasten. Ook de mid delen zijn er volgens hem wel. In dit verband zei ons cis. Slik, dac de hervormde gemeente hoopt binnen afzienbare tijd de be schikking te hebben over een eigen jeugdgebouw. „Het is bit ter hard nodig", betoogde hij. Overigens is het zo. dat het groepje „Feijtel c.s.". een twintig tot dertig jongeren, regelmatig onderling bijeenkomsten oi-gani- seert, waar de jeugdouderling te genwoordig is. „De kerkeraad staat achter dit streven van de jongeren", aldus ds. Slik. En jeugdouderling Rijlaarsdam zei, dac het jeugdprobleem grondig bekeken wordt. Hij verwachtte, dat reeds het ko mend winterseizoen een bepaalde vorm van zaterdagavond-ontspan ning voor de jeugd zal zijn ge vonden. Hij kan er van overtuigd zijn, dat hij de jeugd mee heeft! Leerlingenstelsel Zeeland wil tweede consulent In de ambachtsschool te Goes werd de jaarvergadering van het Leerling stelsel Zeeland gehouden onder voor zitterschap van de lieer C. J. Buur man. Uit het jaarverslag bleek, dat bij het leerlingstelsel eind december 1961: 934 leerlingen ingeschreven stonden, verdeeld over 11 vakrichtingen. Het grootste aantal der leerlingen bevindt zich in het bouwbedrijf, n.l. 247. Gezien de groei van het aantal leerlingen werd besloten aan het mi nisterie van onderwijs, kunsten en wetenschappen een verzoek te rich ten een tweede consulent te mogen benoemen. Uit de ingekomen stukken bleek, dat het bestuur aan het ministerie het verzoek heeft gedaan een gedeeld: van dc oude ambachtsschool als kan toorruimte te mogen gebruiken. Uitvoerig werd stilgestaan by de vraag of het oprichten van streek scholen voor voortgezet technisch onderwijs zinvol is. Vorige maand heeft de staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen mr. Stubenrouch een commissie streek scholen ingesteld, die aan de minister rapport zal uitbrengen over deze vraag. De leerlingstelsels Zuid-IIolland Zuid en Zeeland zyn hierin vertegenwoor digd door de voorzitter van het leer lingstelsel Zeeland. Hoewel de inzichten van dc industrie vertegenwoordigende leden verschil len met dié uit do ambachtelijke sec tor was men algemeen van gevoelen, dat een streekschool als bovenbe doeld voor Zeeland op dit ogenblik niet gewenst is. De vergadering, die een geanimeerd verloop had, was goed bezocht. „Rampenfondsvoetbalteam" tegen Nederlands elftal 1953 Het elftal van in buitenlandse teams uitkomende Nederlandse voetballers, dat in 1953 te Parijs met 2-1 van Frankrijk won in een wedstrijd ten bate van het Nationaal Rampenfonds zal iu april dus ruim negen jaar later toch nog tegen het Neder lands elftal uit die tijd uitkomen. In 1953 had de K.N.V.B. voor een der gelijke ontmoeting geen toestemming gegeven, waarna de wedstrijd tegen Frankrijk werd gearrangeerd. Op koninginnedag treden beide teams tegen elkaar in het strijdperk als een door D.O.S. aangeboden ver- jaarsdagspresentje voor het aloude Hercules, dat zijn 80-jarig bestaan viert. De recette komt clan ook ge- heeft ten goede aan de Utrechtse vereniging, met D.O.S. als bewoon ster van stadion Galgenwaard. De spelers van het vermaarde ..ram penfondselftal" hebben, met uitzon dering van Kees Rijvers, die nog geen bericht heeft gezonden, zich reeds allen bereid verklaard geheel belangeloos op 30 april tegen het Nederlands elftal 1953 in het veld te komen. Mocht Rijvers niet beschik baar zijn, dan zal Faas Wilkes, die destijds van zijn Italiaanse club geen toestemming kreeg in Parijs te spe len, zijn plaats innemen. Dc opstel ling van het team is als volgt: doel: Dc Munck; achter: Weken en De Vroel: midden: Schaap, Van dei- Hart cn De Kubber; voor: Appel, Rijvers (eventueel Wilkes), Van Geen, Timmermans en De Harder. Reserves zijn Van Lent en Roehrig. VILLEM RUYS S Nagekomen advertentie Heden overleed na een langdurige ziekte zacht en kalm mijn geliefde vrouw en der kinde ren zorgdragende moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder PÏETERNELLA HOOGESTEGEK. geboren POELMAN, in de ouderdom van ruim 84 jaar. Uit aller naam: M. Hoogésteger. Wemeldinge, 6 maart 1962. Kortstraatje 4. De begrafenis zal plaatshebben op vrij dag 9 maart om half één. Vertrek sterfhuis 12 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 6