PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT V.S. STIMULEREN GEHEIM GESPREK De P.T.T. overweegt wervingsmaatregelen Wemeldingse jongeren signaleren jeugdprobleem' op zaterdagavond Om Indonesisch prestige te redden U 2-piloot Powers van blaam gezuiverd Interpellatie over Ionen gevraagd Vandaag... Vasten I.T.F. steunt Nederlandse zeelieden 205e jaargang - no. 56 Dagblad, uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 7 maart '62 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mi mm. p. advertentie 4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties .maximum 8 regels) 25 cent per regei met een minimum van 1,25. ..Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.O.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51. tel. 3841(b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213) Oostburg. tel. 2395. Terneuzen. tel 2116. Zterlkzee. red. tel 2425 adm tel. Onderhandelen zonder eisen onder toezicht van derde partner In Washington is gisteren uit betrouwbare bron vernomen dat de mogelijkheid van uiterst geheime onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over Nederlands Nieuw-Guinea, voor gezeten door een derde partij, thans wordt overwogen door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Vernomen is dat tot dusverre geen namen zijn voorgesteld, maar dat het State Department er vermoedelijk een binnen niet al te lange tijd zal voordragen. AMERIKAANS INITIATIEF IN GESCHIL OM NIEUW-GUINEA In de Tweede Kamer is een commissie van zeven personen benoemd tot bestudering van de nota Van der Putten. Foto: Prof. Oud houdt rugge spraak met zijn fractieleden mevrouw Stoffels-Van Haaf ten (links) en mevrouw Van Some- ren-Downer. Het is waarschijnlijk dat de derde partij een of andere connectie zal hebben met de Verenigde Naties. De zegslieden meenden dat deze kwestie uitvoerig is besproken door hoge ambténaren van liet Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, toen minister Luns j.l. vrijdag in Washington was. Men zeide dat als uiterst geheime onderhandelingen zouden worden ge houden, het voor Indonesische amb tenaren mogelijk zou zijn met de Ne derlanders aan een conferentietafel te gaan zitten, zonder dat Indonesië zou moeten verkondigen dat het nog steeds vasthoudt aan prealabele voorwaarden. Het lag voor de hand, werd gezegd, dat bij zulk een samenkomst beide partijen elk gewenst onderwerp aan de orde zouden kunnen stellen met betrekking tot Nederlands Nieuw- De heer Roemers van de P.v.d. A. heeft in de vergadering van de Tweede Kamer gisteren ver zocht de minister van sociale zaken en volksgezondheid te in terpelleren over de loonpolitieke situatie in het algemeen en de jongste aanwijzing van de mi nister in het bijzonder. Over deze interpellatie-aanvraag zal in de vergadering van van daag worden beslist. Verklaring over Nieuw-Guinea na terugkeer Luns (Van onze parlementaire redacteur) In de gistermiddag gehouden verga dering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter dr. Ivortenhorst meege deeld, dat liij aan de minister-presi dent. prof. De Quay, minister van bui tenlandse zaken a'.i., gevraagd heeft, of hij de tijd nog niet gekomen acht voor het afleggen van een verklaring over de stand van zaken betreffende Nieuw-Guinea. Minister De Quay heeft de voorzitter geantwoord, dat hij wil afwachten wat de vergadering van de commis sie van buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer, die a.s. donderdag gehouden wordt, oplevert, dat hij voorts wil afwachten de vergadering van de ministerraad van a.s. vrijdag en de terugkeer van'de minister van buitenlandse zaken mr. Luns, die deze week te verwachten is. Guinea. Ook zou liet nodig zijn dat de plaats van samenkomst de instem ming had van zowel Indonesië als Nederland. Waarschijnlijk zou men elkaar ergens in de Verenigde Staten ontmoeten. Het denkbeeld, als uitvloeisel van het recente bezoek van de Ameri kaanse minister van justitie Ro bert Kennedy aan Djakarta, was de onderhandelingen op gang te krijgen voor iets zou worden openbaar gemaakt. KROESJTSJEW SCHERMT MET „NIEUW SOORT WAPEN" De Sowjet-Russische premier en par tyleider Nikita Kroesjtsjew heeft in een boodschap aan de Amerikaan se president John Kennedy ver klaard, dat het Amerikaanse besluit om de proefnemingen met kernwa pens in de dampkring te hervatten een „nieuwe uiting van de agressie ve Amerikaanse koers op het gebied der buitenlandse politiek" is. Kroesjtsjew voegde hieraan toe: „in dien, na voltooiing van de reeksen Amerikaanse kernwapenproeven, ook de Amerikaanse bondgenoten derge lijke proefnemingen gaan doen, zal ook de Sowjet-Unie zich genoodzaakt zien nieuwe proeven te nemen, dit om een „nieuw soort wapen" te ver volmaken, teneinde de internationale vrede te verzekeren". Kennedy op zijn beurt heeft gisteren in een boodschap aan premier Kroesjtsjew verklaard dat er op het gebied van de ontwapening thans in Genève wezenlijke vooruitgang moet worden bereikt en dat er een einde moet komen aan „onvruchtbare" uitwisselingen van propaganda. „Niets losgelaten in Rusland" TOESTEL DOOR RAKET NEERGEHAALD lil een gisteren te Washington door de commissie voor de strijdkrachten van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den gepubliceerd rapport wordt verklaard dat Francis Gary Po wers, de bestuurder van het in dertijd boven de Sowjet-Unie omlaag gehaalde „U-2"-vlieg- tuig, die onlangs werd uitgewis seld tegen de in de Verenigde Staten tot dertig jaar gevange nisstraf veroordeelde Russische spion kolonel Abel, „zijn ver plichtingen als Amerikaan is nagekomen". „Het was Powers en de andere U-2- vliegers toegestaan zich zonder ver zet over te geven en tegenover dege nen, die hen gevangen zouden nemen, een houding van samenwerking- aan te nemen, indien er geen vooruitzich ten meer waren voor een vlucht en gevangenneming onontkoombaar was geworden", aldus het rapport. Uit het rapport is voor de eerste maal gebleken dat Powers opdrach ten vervulde van de Amerikaanse geheime dienst. De naald In liet rapport van de Amerikaan se geheime dienst wordt gezegd dat de vergiftigde naald, die Po wers bij zich had en die genoemd is op liet te Moskou tegen hem gevoerde proces, „in eerste plaats bedoeld was om door de vlieger te worden gebruikt indien hij zou worden gemarteld, of onder ande re omstandigheden, die naar srjn oordeel het gebruik ervan recht vaardigden". „Er bestonden geen lastgevingen, dat Powers c.s. zelfmoord moesten ple gen en het werd ook niet van lien verwacht, behalve in de genoemde omstandigheden. Powers was zelfs niet verplicht de naald in zijn vliegtuig mee te nemen. (Zie slot pag. 3 kol. 3) Brand bij Welensky Dinsdagochtend is in het gebouw waar de kantoren van de premier van Khodesische federatie, sir Roy We lensky, zijn gevestigd, brand uitge broken. Volgens de politie is er sprake van brandstichting. Het vuur was ont staan in een leegstaande etage. De kantoorlokalen van de premier wer den niet beschadigd. Dr. Hans Kroll, de Westdmtse am bassadeur in Moskouaan wie enige Duitse bladen uitlatingen toeschrij ven, die niet door de regering in Bonn worden gedekt, is uit Moskou naar Bonn vertrokken om daar de zaken uit te leggen aan de minister van buitenlandse zaken, Schroder en bondskanselier Adenauer. De foto toont de ambassadeur en zijn vrouw op het vliegveld van Moskou voor het vertrek. wordt de bekende Neder- landse oud-toneelspeelster Ma- rie Faassen te Amsterdam 90 H jaar- iiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiinniiil Mededeling minister Verloop is nog steeds groot De minister van verkeer en wa terstaat heeft aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, die aan deze be windvoerder een gezamenlijk adres hadden gericht, geant woord dat de personeelstekor ten in het bijzonder in het westen des lands bij de hui dige situatie op de arbeidsmarkt zeer moeilijk zijn op te heffen. Er is een groot verloop en de wer ving loopt slecht, mede doordat een diensten verlenend bedrijf als P.T.T. werktijden kent, die voor velen on aantrekkelijk zijn. Omdat gebleken is, dat het inschake len van hulpkrachten van elders en het toepassen van andere werkme thoden geen afdoende verbetering in de situatie kunnen brengen, worden thans andere maatregelen overwo gen. Over de aard van deze maat regelen heeft de minister geen ande re mededelingen gedaan. Alles moet worden gedaan, om te voorkomen, dat bepaalde P.T.T.-diensten, die voor de samenleving onmisbaar zijn, zouden moeten worden aldus de minister. INSCHAKELING KERKEN BEPLEIT ffn De carnavalstorm, die in ons land vooral over Noord-Brabant en Limburg trekt, is uitgewoed: vandaag begint de vasten en ke ren de feestvierders tot zichzelf in. Zo langzamerhand hebben wij wel be grepen, dat men over het carnaval slechts op twee manieren kan spre ken, namelijk mét en zonder begrip. Wij moeten erkennen tot de laatste categorie te behoren en daarom zijn opmerkingen als het befaamde „als ge maar leut hebt" voor ons helaas gespeend van de diepe wijsheid, die de ware carnavalsvierder .daarin vindt. Wij staan slechts stil aan de kant en kijken onthutst naar die wil de, warrelige menigten met maskers en zotskappen, die in vele landen langs 's heren wegen trekken. Als toeschouwers zij ons niettemin ver gund enkele opmerkingen te maken over carnavalsverschijnselen, die ons als zéér vreemd voorkomen. Wij doelen hierbij met name op de verwoede strijd, die in West- Duitsland ontstond, toen daar stemmen opgingen om het carnaval af te gelasten in verband met de rampen, welke de laatste maanden in dit land waren voorgekomen. Daarbij werd gedacht aan de grote mijnramp in Saarland en vooral ook aan de stormvloed in het noorden van het land. Men zou zo denken als buitenstaander, dat er in zulke rampomstandig heden in West- Duitsland geen sprake kon zijn van uitbundige feestpret, maar een der gelijke gedachte blijkt er geheel naast. Toen inderdaad het voornemen werd geopperd het carnaval niet te laten doorgaan ontstonden er stor men van protest: het feest moest en zou voortgang hebben. Toen wij kort na de stormvloed in Hamburg ver toefden, zagen wij in een van de daar verschijnende dagbladen een bijtende spotprent, waarop een groep gezelli ge leut-makende feestvierders stond afgebeeld met daaronder een stuk rampgebied. Het navrante onder schrift luidde ongeveer: „Och, die noorderlingen begrijpen er niets van wat dat carnaval voor ons betekent." Daarom is het feest doorgegaan in Zuid-Duitsland. Doden in de mijn van Saarland? Doden langs de zeedijken van het noorden? Het kan niet sche len: „Spasz musz sein". Het feest ging door, voor tranen was geen tijd. Maar voor de bui tenstaander wordt het door dit alles wel moeilijk oprecht te geloven in het geween van de Westduitsers als zn het bijvoorbeeld hebben over hun „broeders aan de andere zijde van het IJzeren Gordijn". Zij zeggen vervuld te zijn van deernis met hen en verlangen op grond daarvan van het gehele westen, dat het meehuilt. Dat doet het westen en de hereniging van Oost- en West-Duitsland is voor de landen van het Atlantisch Pact een programmapunt, terwijl zij over de erkenning van de Oder-Neisselijn zelfs niet durven te spreken. Doet men het toch, dan barsten de Duitsers in tranen uit. Zo groot is namelijk hun deernis met de „broeders daarginds". Doch als er in hun eigen landsdeel binnen een kort tijdsbestek zich twee gruwelijke rampen voordoen, dan is de deernis zo gering, dat het carna val gewoon doorgaat. En een winke lier, zoals in Mannheim gebeurde, die in een ingezonden stuk in een krant als zijn oprechte mening had verkon digd, dat men nu toch beter geen feest kon vieren, wordt zelfs op ver zoek van de officiële carnavalsver eniging geboycot. „So geht das bei uns: Spasz musz sein!" Maar: als men nu nog geen gram werkelijk medegevoel kan opbrengen voor de getroffen volksgenoten men houdt in Duitsland toch zo van dat woord in Saarland en het noorden, dan is de vraag toch wel gerechtvaar digd: zijn het ten aanzien van Oost- Duitsland soms ook maar krokodil- letranen? Waarom zouden wij dan nog langer meehuilen? H ovenstaande opmerkingen zijn voortgekomen uit de pen van iemand, die ten aanzien van het car- naval behoort tot de categorie van „niet-begrijpenden". Diegenen, die wel met begrip zijn begiftigd, schud den ér het hoofd maar eens over. Maar met ons zullen zij verheugd zijn, dat de storm met ingang van vandaag bedaard is. Want met de thans in zichzelf gekeerde feestgan gers is een gewoon gesprek over ge wone dingen weer mogelijk. „Er is niets te doen" ONLANGS heeft een jeugdi ge inwoner van Wemeldinge onder „Lezer Schrijven" een cri de coeur geslaakt over het jeugdwerk in zijn ge meente. „Er is niets te doen voor de jeugd op zaterdag avond", luidde zijn klacht. De schrijver van het ingezon den stuk legde bepaald niet de vinger op een specifiek Wemeldings probleem, want in vele plattelandsgemeenten heeft men met dezelfde moei lijkheid te kampen. Vooral voor de oudere jeugd vormt de vrijetijdbesteding vaak een probleem. Naar bulten hoort men daar meestal weinig vau, maar de toe komstige Wemeldingse onderwij zer Kees Feijtel schryvende namens „vele anderen" heeft niet geaarzeld het probleem by de naam te noemen. Hij ziet de oplossing als een taak voor de kerken, omdat op hen de taak rust van de geestelijke verzorging van de gemeente. Hij bepleitte een interkerkelijk contact in de zen. Hoe hebben de kerken op deze suggestie gereageerd? „Ik ben het volkomen eens met de heer Feijtel. Wij zullen moeten streven naar een goede oplossing. Daar wordt trouwens al aan gewerkt", zei ons ds. K, W. Slik, Neder lands hervormd predikant te Wemelding>e. Ook de predikant van de Vrij Evangelische ge meente, ds. J. G. Niewöhuer gaf toe, dat er inderdaad 's zaterdagsavonds niets te doen is voor de jeugd. „Er moet wat gedaan worden, maar de vraag is: Wat?" aldus deze predikant. Hij achtte de tijd echter nog niet rijp voor in terkerkelijk overleg hierover. „Er zijn nog verschillende ge schilpunten", voegde hij er aan toe. Burgemeester C. N. F. van Sas, die het probleem van de Wemel dingse jeugd als een probleem van algemene aard ziet, betoog de, dat het jeugdwerk hem ter harte gaat. „Maar als er een op lossing komt, moet het een goede zijn". Hrj is van mening, dat op langere termijn alleen de aan stelling van een wika uitkomst zal kunnen brengen. „Mogelijk met een paar buurgemeenten sa men", opperde liij de gedachte. Een dergelijk iemand is ter zake kundig, heeft kijk op de zaak, is meestal niet veel ouder dan de jongëlui zelf en weet precies wat zij willen. Aangepast Kees Feijtel en „vele anderen" hebben Wemeldinge niet in het ongewisse gelaten van wat zij Zie slot pag. 4 kol. 5) De Internationale Transportarbeiders Federatie (I.T.F.) welke zetelt in Londen, heeft aan de bij haar aan gesloten zeevarenden en havenarbei ders een circulaire gezonden, waarin zij oproept aan de Nederlandse zee varenden daadwerkelijke hulp te. verlenen, wanneer het in Nederland tot een staking zou komen. Deze .circulaire is ondertekend door de Nederlander de heer P. de Vries, die algemeen secretaris van de fede ratie is. Het bestuur van de Centrale van Zeevarenden der Koopvaardij en Vis serij, de C.K.V., heeft deze circulaire gisteren ontvangen. De Sowjet-Unie en Joego-Slavië heb ben te Moskou een akkoord ondertekend over juridische bijstand in civiele en ataEzakcn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1