Italië gesloten voor leden van de O.A.S. Hoeveel moet iemand eigenlijk in deze tijd verdienen HET BOEKJE VOOR UW MEEVALLERS.. 0.A.S.-VLAG WAPPERDE OP BRUGSE HALLENTOREN VIJFENVEERTIG GEWONDEN BIJ BOTSING TUSSEN AUTOBUSSEN DINSDAG 6 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COUR A N 1 MEESTE MENSEN VOELEN ZICH TE KORT GEDAAN Advertentie spOSTSp^ ju Kostelijke visie van prof. Pen hi Predappio in Italië is onder over weldigende belangstelling het huwe lijk voltrokken tussen Romani Mussolini, zoon van wijlen de Duce en Maria, Scicolone, een zuster van de filmster Sofia Loren. De foto toont het paar tijdens de hu welijksvoltrekking in het. kleine kerkje van Predappio. Rechts op foto in het ivit, Sofia Loren, wier kapitale auto na het huwelijk in de drukte werd aangereden en vernield. Toch raad ik dit argument in het bij zonder aan voor chauffeurs, portiers liftjongens. Als zij him werk niet doen lijdt het bedrijf voor miljoenen scha de. De gemeentereiniging is uiterst waardevol; evenveel als het ons waard is, pest en cholera te vermij den. HET WIJ-MOESTEN-ZOVEEL- LEREN-ARGUMENT Ieder die gestudeerd heeft en hij, die op een rijke en rijpe ervaring kan bogen, kent deze opvatting. Het is een sterk punt. Echter niet vragen: wie heeft die studie betaald Misschien, voor een groot deel, de gemeenschap (inclusief degenen, die niet hebben gestudeerd) Door daar te veel op te letten ontstaat twijfel en die is in een politieke discussie hoogst hinderlijk. HET BEHOEFTE-ARGUMENT Dit is universeel. Vele trekkers van hoge inkomens voelen het als een te kort, dat zij moeite hebben met het houden van een zeewaardig motor jacht. Anderen zien hun buitenlandse reizen in het gedrang komen. Nog anderen hadden wel graag een eigen woning gehad. Velen missen het geld om hun kinderen te laten In „Het Parool" heeft prof. dr. J. Pen, hoogleraar te Groningen, een koste lijke visie gegeven óp de vraag hoeveel iemand eigenlijk moet verdienen. Hij schrift: De meeste mensen verdienen minder dan zij zouden willen. Zij hebben het gevoel, dat ze op een of andere manier te kort komen, en ze ondersteunen dat gevoel met argumenten. Eigenaardig is, dat er meer ar gumenten zijn, die in verschillende richting «ijzen. Wat voor de één een bruikbare rede nering is, leidt voor de ander tot de conclusie, dat hij eigenlijk geen recht heeft op méér. Onderstaand lijstje kan de lezer helpen, zijn argumenten zo goed mogelijk te kiezen. Het is niet uitputtend. HET 1938-ARGUMENT Sommige groepen zijn achtergeble ven bij het reële inkomen, destijds 9000. De pi-ijzen zijn met het drie gt viervoudige gestegen; de belastin gen zijn bovendien zwaarder gewor den. Hij moet veertig mille hebben en dan is hij nog niet helemaal op het peil van 1938. Bovendien is het reële inkomen per hoofd sinds 1938 gestegen; om dat bij te benen heeft hij thans zo'n vijf tig a zestig mille nodig. Zijn feitelij ke salaris is thans 22.000. Dus: ten minste verdubbelen! Verdrievoudigen is eigenlijk nog beter. En niet, wat de regering thans schijnt te willen, met een povere 30 pet verhogen. Dezelfde redenering geldt voor een lange reeks ambtenaren, administra teurs etc. Het is een sterk betoog, als men er van uitgaat, dat 1938 juiste inkomensverhoudingen te zien gaf en dat die nu ook moeten gelden Op dat uitgangspunt is helaas enige kritiek mogelijk: de werklozen had den toen geen „juist" inkomen, de boeren ook niet, de landarbeiders ook niet, vele middenstanders ook niet. De grote gezinnen hadden het moeilijk, vele ouden van dagen di to, om van een grote groep wedu wen en wezen maar niet te spre ken. Wie het 1938-argument wil gebruiken moet daar natuurlijk niet bij stil staan; het zou zijn re denering kunnen verzwakken. HET EVENVEEL-ALS- BU URM AN-ARGUMENT Speciaal aanbevolen aan degenen, die naast accountants, medische specia listen, succesvolle banketbakkers, importeurs van grammofoonplaten, eigenaars van sommige textielzaken wonen. Ontraden aan huurlieden van tramconducteurs, belastingambtena ren, dominees. De regering gaat uit van de menselijke gelijkheid; velen achten dit ouderwets. En meer mo derne variant hiervan is: HET EVENVEEL-ALS-DE- GELIJKWA ARDIGE- PRESTATIE-ARGUMENT Dit gaat er goed in bij allen, die in overheidsdienst zijn en over een ver gelijkbare mogelijkheid in het parti culiere bedrijfsleven beschikken. Voorbeeld: een technicus op een rijkslaboratorium, die niet dat bij Philips voor zijn werk meer wordt betaald. Als vergelijkingsmaatstaf kunnen heel goed dienen: het salaris van een directeur van een groot be drijf of commerciële beloningen. Of, voor arbeiders in achtergebleven be drijfstakken, de lonen in bloeiende bedrijfstakken en dan liefst in grote bedrgven in het gebied van Velsen. Het argument moet worden ont raden aan deze laatstgenoemde categorieën, inzonderheid ook aan K.L.M.-piloten (Vierbanders). Het wordt van die zijde trouwens ook zelden vernomen. Zij beroepen zich op: HET-BETALEN-N AAR- WAARDE-ARGUMENT Dit klinkt voortreffelijk. Een belas tingadviseur kan zijn klanten vele duizenden guldens per stuk besparen. Tel dat bijeen, en de man is een ton waard; bij een groot bedrijf meer. Een dokter geneest een patiënt; wat is dat wel niet waard, vooral als de patiënt ook nog een dure baan had! Een goede adjunct-directeur, die zelfstandige beslissingen neemt waarmede grote bedragen gemoeid zijn, en bovendien zijn directeur nog af en toe behoedt voor het maken van een kapitale fout: betaling naar de waarde levert een aantrekkelijk salaris. studeren. Ook zijn er, die moeite heb ben om vlees op tafel te krijgen. Zo heeft ieder zijn zorgen. Er is wel eens beweerd, dat de laagst betaalden de grootste te korten hebben; dat kunnen de hoger betaalden van de hand wy- zen door uit te leggen, dat zij er zelf een zoveel meer ontwikkeld behoefteleven op nahouden. Wie arm is, dat is bekend, kan met weinig toekomen. Trouwens, het verhogen van de laagste inko mens leidt, zoals ieder weet, tot een verderfelijke nivellering wat dat ook mag zijn. De laatste argumenten zijn de mijne niet, maar zij worden toch veel ge hoord. Zij kunnen dienen om een goed klinkend betoog op te bouwen, gericht tegen vervlakking en tegen gelijkmakerij. Men kan het behoefte-argument ook omkeren, en wijzen op de beknelde positie der laagst betaalden. Ook de gemiddelde arbeider heeft het lang niet ruim een hoger inkomen zou kunnen bijdragen tot een grotere levensontplooiing. Maar voor dat men dat argument met te grote kracht gaat hanteren ware te bedenken, dat het totaal van alle reële inkomens nu eenmaal beperkt is door de nationale produktie. Ergens ligt een rem dat maakt een keuze noodzakelijk. Mijn eigen standpunt? Ik zou wel argumenten willen ontlenen aan alle punten, hierboven genoemd, en daar mee enigszins gaan schipperen. Maar dan toch met een zekere consequen tie. Niet voor de ene groep dit en voor de andere groep dat argument. Mijn echte, welgemeende adviesbe kijk, als U over uw eigen inkomen spreekt, het geheel der inkomensver houdingen en het geheel der redene ringen. En pik er nu eens niet tel kens dat argument uit, dat het best klopt met uw eigenbelang. Na bedreiging journalisten EERSTE EXTREMIST LAND AL UITGEZET Italië heeft de toegang tot en het verblijf in het land verbo den voor vreemdelingen die deel uitmaken van de Franse extre mistische O.A.S. (de organisa tie van het geheime leger), al dus is in Rome meegedeeld. Het Italiaanse ministerie van binnen landse zaken heeft alle grenswachten een lijst doen verstrekken van Fran sen van wie bekend is, dat zij tot de organisatie behoren. Naar verluidt is een Fransman, die lid zou zijn van de O.A.S,, het land uitgezet. Zijn identi teit is nog «iet bekendgemaakt. V De maatregelen zijn genomen na de bedreiging van Italiaanse journalis ten door de O.A.S. in Algiers. De O.A.S heeft inmiddels in een O.A.S.-leider in Frankrijk gearresteerd De Franse politie deelde gisteren mee, dat zij een leider van de gehei me Franse legororganisatie O.A.S. in Frankrijk heeft gearresteerd. De man, Georges Calle, was volgens de politie via Spanje naar Frankrijk gekomen om daar de leiding over te nemen van een ondergronds netwerk van de O.A.S., nadat de vorige lei der, Philippe Castillo, op 30 januari was gearresteerd. Laatste communist uit Ziiricher gemeenteraad By de zondag gehouden verkiezingen voor de gemeenteraad van Zurich Is het laatste communistische raadslid van zyn zetel gewipt. In 1946 had den de communisten in de gemeen teraad van Ziirioh nog negentien zetels, verminderd tot 1 in 1958. De verkiezingen zijn een overwin ning geworden voor de sociaal-demo craten. die 46 zetels veroverden. Volgde de radicale party met 27. De christen-socialisten kregen 19 zetels. Er stonden er 125 op liet spel. schrijven aan het bureau van Reu ter te Rome verklaard, dat de Ita liaanse radio en televisie, alsmede een deel van de Italiaanse pers de propaganda van de Algerijnse verzetsbeweging steunen. In een te Rome geposte brief met een stempel van „het bureau van de O.A.S. voor de voorlichting in het buitenland" wordt gezegd, dat de betrokken journalisten geen mel ding hadden gemaakt van „de misdaden van de F.L.N., die door Rusland en China militair, finan cieel en diplomatiek wordt ge steund". Als de betrokkenen een strikte ob jectiviteit in acht zouden nemen, zou het „collectieve uitwijzingsbevel" kunnen worden herzien, aldus het schrijven. De O.A.S. „machtigde" 22 Italiaanse nieuwsorganen correspondenten naar Algerije te sturen. Tot nader order zouden de bladen II Giorno (Milaan), La Stampa (Turijn) en La Gazetta del Popoio (Turijn), „de bladen die een communistische koers volgen" en de Italiaanse radio en televisie niet een dergelijke „machtiging" krijgen. Kind op nippertje uit brandend huis gered "Gistermiddag ontdekten buren dat er brand was ontstaan op een zolderver dieping in de Haringpakkersstraat iu Rotterdam. Op deze zolder woonde een gezin, waarvan toen de brand ontdekt werd, alleen een klein kind aanwezig was. Het snel ingrijpen van de buren redde dit kind het leven. De brand greep namelijk zo snel om zich heen dat toen de brandweer arriveerde het al niet meer mogelijk was de woning binnen te gaan. De zolder brandde dan ook geheel uit. Ook de vloeren brandden door zodat de twjeede etage eveneens flinke schade opliep. De moeder van*, het kind waS bij buren gaan theedrinken en had de wasmachine laten aan staan. De brandweer meent dat deze wasmachine wel eens de oorzaak van de brand kou hebben opgeleverd. (Van onze Brugse correspondent) Verbaasd en ontzet staarden zater dagmiddag vele honderden Brug- geuaars naar tie kruin van de eer biedwaardige Hallentoren, waar plotseling een reusachtige vlag met do duidelyk leesbare letters O.A.S. wapperde, vlak onder de galmga ten. Tezelfdertijd dwarrelde een regen van veren en pamfletten neer op (1e drukke Grote Markt, waar, zoals elke zaterdag, markt werd gehouden. Natuurlijk werd hier aanvankelijk ge dacht, dat men te doen had met de veelbesproken Franse organisa tie O.A.S., maar de pamfletjes, die op en tussen de kraampjes vielen, stelden de bevolking al dadelijk gerust. Men behoefde geen plas- tiekbommen te vrezen, want de O.A.S., die het Belfort had bezet, was, zoals dadelijk bleek een zeer vreedzame vereniging, namelijk de „Organisatie der Arme Studen ten". De stunt was eigenlijk bedoeld, om er de Bruggelingen toe aan te sporen, talrijk en uitbundig deel te nemen aan de openbare carnavalsviering van zaterdagavond. De strooibrief jes waren gericht aan „de burge meester, schepenen en vroede bur gers van de stad" en er werden ook enkele eisen opgesomd, waar onder diplomatieke onschendbaar heid voor de studenten en volstrek te voorrang op de weg voor stu denten per fiets. POLITIE: 365 TREDEN Natuurlijk was men benieuwd, wat nu de houding van de politie zou zijn. De vlag met het O.A.S. was onder tussen verdwenen, maar de jon gens hadden zich in de toren ver schanst. Het was overigens vrij ge makkelijk geweest om boven op het Belfort te geraken, zij hadden gewoon het toegangsgeld betaald, dat wordt gevraagd van de bezoe kers die niet bang zijn om een 88 meter hoge klim te wagen. Omstreeks twaalf uur kwam dan een commissaris met een twintigtal agenten aangerukt, met als op dracht, de studenten in te rekenen. Op een indianenrijtje hebben ook zij de 365 trappen, die naar de kruin van de Hallentoren leiden, bestegen en daar konden zij dan even uitblazen, want de laatste deur was goed afgegrendeld en de studenten waren niet. tot overgave bereid. Een van de agenten, die jaren gele den blijkbaar ook verstoppertje op het eerbiedwaardige Belfort' had gespeeld, kende echter nog een an dere toegang tot de hoogste ver dieping, namelijk een valdeur, en op die manier werd dan de O.A.S. verschalkt. De studenten werden in arrest geno- nomen, maar na ondervraging weer vrijgelaten, zodat zij 's avond- alien de zotskap en het masker konden opzetten om uit bundig mee carnaval te lieren. ONGEVAL BIJ SITTARD Zes mensen in ziekenhuis opgenomen (Van onze correspondent.) Op de ryksiveg Noord in de boclit van de weg nabjj het kruispunt De ken Thijssenstraat onder Sittard, zijn gistermorgen om half zes twee auto bussen, beide geheel bezet met arbei ders en arbeidsters, die op weg wa ren naar hun werk, frontaal met elkaar in botsing gekomen. Het ongeluk gebeurde, toen een au tobus van de firma Driessen uit Birgden (Duitsland), komende uit de richting. Geleen en bestuurd door de chauffeur K. de R. uit Heerbeek met Limburgse arbeiders en arbeidsters, die op weg waren naar de „Glanz- stofffabrik" te Oberbruch in de bocht van de weg slipte op het ogen- AMBTENARENGERECHT BEHANDELT BEROEP VAN DER PUTTEN Het door de Bussumse ex-defensie ambtenaar F. II. van der Putten aan getekende beroep tegen het aan hem op 27 november door de minister van defensie wegens ongeschiktheid ver leende ontslag, zal op vrijdag 23 maart door het ambtenarengerecht in Arnhem worden behandeld. In zijn beroepschrift heeft de heer Van der Putten het ambtenarenge recht gevraagd het ontslagbesluit te vernietigen, althans nietig te verkla ren, aangezien het feitelijk strijdig is met de toepasselijke algemeen ver bindende voorschriften. Bovendien is hij van mening dat de minister zich door dit ontslagbesluit heeft schuldig gemaakt aan ,.dé- tournement de pouvoir". In verband met de voor de behande ling van deze beroepszaak te ver wachten belangstelling zal het amb tenarengerecht zitting houden in een van de zalen van het gerechtshof in Amsterdam. De Amsterdamse advo caat mr. N. J Geleijnse zal de heer Van der Putten als raadsman bij staan. Als vertegenwoordiger van de minister van defensie treedt op mej. mr. M. Wiggers. P.C.N.U. neemt deel aan gemeenteraadsverkiezingen De Positief Christelijke Nationale Unie heeft besloten deel te nemen aan de gemeenteraadsverkiezingen. Dit is volgens een mededeling van de voorzitter van de unie, de heer Van Os in Doorn, mede bedoeld als een protest tegen het ongeldig verklaren van de kandidatenlijst van de Chrls- telijk-Nationale Volksparty voor de verkiezingen van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland. blik, dat uit tegenovergestelde rich ting een autobus van de garage Goebbels uit Posterholt, bestuurd door de chauffeur H. M. uit Poster- holt, die mijnwerkers uit Roermond en omgeving naar hun werk bracht in de Limburgse mijnen, naderde. Deze chauffeur trachtte nog de bot sing te vermijden, doch slaagde daarin niet. Zijn bus drong achter de bestuurdersplaats in de tegemoetko mende bus. De botsing was zo hevig, dat de inzittenden van beide auto bussen door elkaar werden geslin gerd en de zitplaatsen geheel wer den ontwricht. Een omwonende, die in dit vroege ochtenduur een harde klap hoorde, waarschuwde de politie. In verband met de omvang van het ongeluk bleek het noodzake lijk om leden van de rijkspolitie, die in verband met de carnavals viering tot de vroege morgen dienst hadden gedaan en zich pas kort tevoren naar huis hadden begeven, te alarmeren. Inmid dels begaven de dienstdoende po litiemannen zich onmiddellijk naar het terrein van het onge luk. In beide bussen en op de weg heerste een grote ravage. Vijfenveertig van de inzittenden van beide autobussen waren meer of minder ernstig ge wond. Zij zijn met ziekenauto's, auto's van de politie en van de om wonenden naar het ziekenhuis te Sit tard vervoerd. De meesten hadden snij- en hoofdwonden opgelopen. Ve len hadden ook een shock. De chauffeur H. M. zat achter het stuur van zijn autobus beklemd. Hij "moest daaruit worden bevrijd. Na verbonden te zijn, konden 39 van de slachtoffers naar hun woonplaat sen worden vervoerd. Zes van hen, waaronder de beide chauffeurs, die ernstig gewond zijn. moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Geen der slachtoffers verkeerde in levens gevaar. Door de grote ravage op de weg moest het verkeer worden om geleid. Om half acht was de weg echter weer vrij. De wereld een stad dank zij raketten De Russische geleerde, professor Georgi Pokrovski, heeft zondagavond in een Engelse uitzending van radio Moskou gezegd, dat het heel goed mogelijk is intercontinentale raket ten te gebruiken voor transportdoel- i'iiidcn. Hjj zei, dat de raketten m staat zou den zijn de wereld het karakter van een stad te geven. De Russische geleerde was van op vatting, dat meertrapsraketten voor dit transport gebruikt zouden wor den. De diverse trappen zouden ech ter niet. zoals thans het geval is. verloren gaan, maar uitgerust wor den met vleugels en roeren. Zij zou den kunnen landen op vaste lanceer - punten en daar opnieuw gebruikt worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3