PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN Russen FRANSE DELEGATIE IN GENEVE akkoord met ontmoeting ministers N.V.V. verwerpt aanwijzing van regering aan rijksbemiddelaars V.V.V.'s van Schouwen en Goeree willen elkaar opzoeken Vliegramp kost 111 mensen het leven Bij omgekomenen zes Nederlanders Vandaag.., Veronica 205e jaargang - no. 55 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 maart 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. ..Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2376); Goes Gr. Markt2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395. Terneuzen, tel. 2116; Zierlkzee. red. tel 2425. adm. tel. 2094. De Gaulle ziet geen heil in conferentie lil kringen van het Franse ministerie van buitenlandse zaken in Parijs is gisteravond vernomen dat Frankrijk geen afgevaar digden naar de ontwapeningsconferentie in Genève, die op 14 maart begint, zal zenden. Gezegd wordt dat dit besluit genomen is omdat besprekingen tussen de achttien landen zelfs geen gedeeltelijke oplossing voor de betrokken vraagstukken zullen opleveren. Het Franse standpunt is niet gewijzigd door de Sowjet-Russi- sche instemming met het houden van de conferentie op het niveau van ministers van buitenlandse zaken. Er werd aan toegevoegd dat er geen tekenen zijn dat generaal De Gaulle aan een ontmoeting op topniveau aan het einde van de conferentie zal deelnemen. Later werd een officiële verklaring door het ministerie uitgegeven, waarin het standpunt werd bevestigd. De Britse premier, Harold Mac mi II an maakte gistermiddag' in het Britse Lagerhuis bekend, dat Rusland er mee akkoord gaat, dat de aanstaan de Geneefse conferentie over ontwa pening met een zitting van ministers van buitenlandse zaken begint. De Britse eerste minister zei te hopen, dat de op de conferentie gemaakte vordering bet mogelijk zou maken, dat president Kennedy en hjjzelf in Genève een samenkomst zullen heb ben met premier Kroes,jtsjew ten einde de slotfasen te beëindigen van een verdrag voor een verbod op kernwapenproeven. DC 7 C stort neer in Kameroen Twee minuten na de start zondag avond is een gecharterd DC-7C toe stel tijdens een hevige storm neerge stort: in een moeras bij het vliegveld Doeala in Kameroen. Van de 111 in zittenden, onder wie 6 Nederlanders heeft niemand de ramp overleefd. Het toestel, de Robert Burns, eigen dom van de Belgische luchtvaart maatschappij Sabena en gecharterd door de verleden jaar opgerichte Brttse maatschappij Caledonian Air lines, was met 110 passagiers, van wie 3 kinderen, en een bemanning van 10 koppen, van Lorenzo Marques op weg naar Luxemburg. Het meren deel der passagiers bestond uit Zuid afrikanen en Engelsen. De namen van de Nederlandse passagiers, zijn van officiële zijde in Johannesburg als volgt opge geven: De heer en mevrouw R. W. Kraak en hun 20 maanden oud zoontje, die voor vakantie op weg waren naar Nederland, mevrouw F. v. d. Vrucht en haar zoon A. J. van der Vrugt cn de heer D. van der Weyden. Allen waren op weg naar Nederland. Op de passagierslijst komt ook voor de 32-jarige mevrouw Inge Hoekstra (met Brits paspoort) uit Port Eliza beth, die op weg was naar Engeland om zich daar hij haar echtgenoot van Nederlandse afkomst, de heer A. F. Hoekstra, te voegen. Deze laatste was vorige week reeds per vliegtuig vertrokken en had zijn reis naar Engeland onderbroken voor een familiebezoek in Nederland. Mevrouw Hoekstra, wier meisjes naam Lelimann was, en een zuster van liaar waren de enige overleven den van een door de Nazi's in Duits land omgebracht joods gezin, zij vluchtten destijds als kinderen uit Duitsland. De heer Hoekstra, die nu tijdens zijn oponthoud iu Nederland hel nieuws van de rninp moest vernemen, was een van do (il passagiers die het er levend afbrachten toen een Zuldafri- kaaus vliegtuig in september I960 by Assioet in Egypte verongelukte en uitbrandde. Onder de passagiers van het in Kameroen verongelukte vliegtuig waren ook de heer Dolf Beukes. bedrijfsleider van liet Jo- liannesbursse blad „Die Vaderland", en zijn echtgenote. Vuurwerkontploffing in Teheran - 17 doden Zeventien mensen zijn omgekomen en een aantal gewond doordat meer dan honderdduizend stuks vuurwerk in de kelder van een huis in zuid west Teheran (Perzië) zondagavond ontplofte. Vijf huizen werden ver nield. Het. was de grootste ontplof fing die zich ooit in Teheran heeft voorgedaan. 9 De Finse regering heeft besloten het Britse fregat „Porlock Bay" voor dienst als opleidingsschip voor de Finse marine aan te kopen. Volgens premier Maemillan heeft premier Kroesjtsjew van de Sowjet- Unie in een nota aan hem er ook in toegestemd, dat de ministers van bui tenlandse zaken van de V.S., Enge land en de Sowjet-Unie enkele dagen voor de Geneefse conferentie in Ge nève bijeenkomen, zoals door Enge land en Rusland was voorgesteld. Het verluidt dat Kroesjtsjew voorne mens is op 15 maart in Moskou een redevoering te houden, waarschijnlijk over buitenlandse aangelegenheden. Kroesjtsjew heeft gisteren op een be sloten zitting van het centrale comité van de communistische partij der Sowjets byna zes uur lang het woord gevoerd, maar in hoofdzaak hield hij zich met de eigen landbouwproble men bezig. Aangenomen wordt dat hij buitenlandse en communistische zaken wilde bewaren voor zijn rede voering van half maart. Verwacht wordt dat die redevoering zal worden gehouden in verband met de momen teel aan de gang zijnde verkiezings campagne voor de Opperste Sowjct. De vloedgolf, welke Hamburg heeft getroffen, heeft een binnenschip met een gewicht van 200 ton bovenop een steiger van de nieuwe jachthaven Scliulau bij Hamburg geworpen, waar hét onwrikbaar is blijven zit tenDaar drijvende bokken door hun diepgang de steiger niet kunnen be reiken, is het verwijderen van het schip vooralsnog een groot probleem. Omdat de Franse autoriteiten nog aldoor aanvallen van de O.A.S. ver wachten op de radio- en televisie zender, waarvan de installaties om en op de Eiffeltoren zijn gelegen, is de omgeving van de toren onder zware bewaking gesteld en zijn de installa ties omgeven door stalen netten ter bescherming tegen eventueél te wer pen granaten op kneedbommen. De foto toont het aanbrengen van een van deze beschermende netten. SLOTGESPREK PARIJS-F.L.N. IN EVIAN Officieel is door de voorlopige Algerijnse regering in haar standplaats Tunis bekendge maakt dat de slotfase van de onderhandelingen over een be stand met Frankrijk morgen te Evian zullen beginnen. Een woordvoerder zeide, dat de Al gerijnse delegatie vandaag uit Tu nis naar Geneve zou vertrekken via Rome. De delegatie zal onder leiding staan van vice-premier Bélkacem Krim. De andere leden zyn minister van buitenlandse zaken Saad Dahlab, minister van staat Lakhdar Ben Tob- bal en minister van voorlichting M'hamed Yazid. Allen hebben deel genomen aan de reeds gehouden ge heime besprekingen met de Fransen. „In strijd met Oud-Wassenaar" ftmtlijK Organisaties krijgen opdracht om niet mee te werken In een gisteren gehouden buiten gewone vergadering heeft het verbondsbestuur van het N.V.V. de jongste aanwijzing van de regering aan het college van rijksbemiddelaars afgewe zen. Het verbondsbestuur wijst er in een gisteravond uitgege- i verklaring op, dat deze aan wijzing niet alleen betrekking heeft op tussentijdse loonsver hogingen in 1962, waarover uit voerig overleg tussen regering en Stichting van de Arbeid heeft plaatsgevonden. Zij houdt tevens in, dat de matiging in 1963 moet worden voortgezet, welke aangelegenheid in het overleg nauwelijks aan de orde is geweest. Verdergaande matigingsvoorschriften als thans door de regering zijn hfge- kondigd wijst het verbondsbestuur af als zijnde in stryd met het akkoord van Oud-Wassenaar. Het beschouwt deze aanwijzingen, waaraan in de praktijk niet de hand zal worden ge houden, bovendien als een slag in de lucht. Het N.V.V. weigert verant woordelijkheid te nemen voor maatre gelen, die een loonanarchie in de hand werken. Het verbondsbestuur draagt zijn ver tegenwoordigers in de looncommissie en het bestuur van de Stichting van de Arbeid op by him beleid de nieuwe regeringsaanwijzing buiten beschou wing te laten. Het verbondsbestuur verwacht, dat de aangesloten organi saties geen medewerking zullen ver lenen tot herziening van de reeds overeengekomen contracten, die uit deze aanwijzing zou dienen voort te vloeien, en bij komende contractbe sprekingen deze aanwijzing niet in aanmerking zullen nemen. Het verbondsbestuur is van me ning, dat het thans toegepaste loonsysteem failliet is en zo spoe dig mogelijk moet worden ver vangen door een soepeler systeem, dat hanteerbaar dient te zijn, zo besluit de verklaring. Het ver bondsbestuur heeft besloten een openbare hoofdbesturenvergade- rïng bijeen te roepen op zaterdag middag a.s. :n het N.V.V .-huis te "Utrecht. Na diep beraad De voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, verklaarde in een vraag gesprek dat een radioverslaggever met hem had, dat het bestuur van het N.V.V. na diep beraad tot deze stap is gekomen. Hij sprak van een wanverhouding tussen de voorschrif ten voor de loonvorming en de prak tijd ervan. Over het „akkoord van Oud-Wasse naar" merkte de hèer Roemers nog op, dit niet onredelijk te vinden, „maar", zo zei hij, „het is bij bepaal de bedrijfstakken op grote weerstan den gestuit". Deze weerstanden weet hij voornamelijk aan de spanningen op de arbeidsmarkt. Over de bedoeling van deze ver- (Zie slot pag. 3 kol. 4) M --.is het 20 jaar geleden, dat j het beruchte „Engelandspiel" j een aanvang nam. De Duitsers i konden dit zenden van valse be- j richten naar Engeland ruim j twaalf maanden volhouden. Als j gevolg hiervan vielen 54 Britse j agenten in Duitse handen. Daarvan werden er 47 39 j Nederlanders, 7 Engelsen en 1 j Amerikaan ter dood ge- i bracht in het concentratiekamp j bij Mauthausen in Oostenrijk. liiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiüiiiiiiiiiiiiih EERSTE CONTACT IN MEI.. „Samen rond Grevelingen en rond de tafel..." De luisterkring van de „clandestie ne" radiozender Veronica is nogal groot in Nederland. De zender strooit al geruime tijd over ons land aardige muziekjes, reclame programmaatjes en andere radio- stof uit, waarvoor in bepaalde mi lieus een zekere speelse belangstel ling bestaat. Dat de exploitanten 'van deze zender de internationale en nationale radio overeenkomsten geweld aandoen, weegt voor vele luisteraars minder. Te meer niet, nu gebleken is, dat voor het handhaven van de internatio nale radioafspraken voor zover het de vrije zee betreft maar weinig middelen bestaan. Dat de scheepszender Veronica profiteert van een lacune in de internationale wetgeving zegt de luisteraars weinig en velen van hen menen, dat men de handige exploi tanten nu maar hun gang moet laten gaan. Men vindt het wel grappig, dat op de golven van een Noordzee een schip drijft, waar men lak heeft aan de internationale en nationale afspra ken op radiogebied. Toch is de activiteit van Veronica bijzonder gevaarlijk en is het gewenst, dat aan deze vrijbui terij een einde wordt gemaakt. Zoals bekend werkte Veronica eerst op de zogenaamde visserij band. De zender bemoeilijkte toen het radio contact met schepen op zee. Daaraan kon een eind worden ge maakt door het Nederlandse kust- station dat radio-contacten met sche pen op zee onderhoudt en dat het schip „Veronica" bedreigde met alge hele uitsluiting als het niet van de bewuste „band" verdween. Veronica kon bij een algehele uitsluiting het eigen schip niet meer veilig op zee houden en dus verdween de zender van de gevaarlijke band. Enige tijd lang opereerde Veronica toen op een band, die gebruikt werd voor de luchthaven Schiphol. De K.L.M. heeft niet het resultaat van een klacht bij de Nederlandse regering afgewacht, maar zond in allerijl tech nici naar het schip Veronica, waar de band zodanig werd veranderd en gezuiverd, dat Schiphol geen last meer ondervond. Thans werkt radio Veronica op een officiële golflengte, die aan Zweden is toegewezen en nu wordt dan in grote delen van Zweden de radio- ontvangst gestoord door een fluit toon van Veronica. Alles bijeen is het met radio Vero nica een heel onaangename ge schiedenis. waaraan zo vlug mogelijk een einde moet worden ge maakt. De juiste weg daartoe zou zyn het opstellen van internationale strafsancties, gericht tegen lieden, die op de vrije zee dus buiten territoriale wateren de interna tionale radioafspraken overtreden. Het voorbereiden van zo'n maatregel evenwel vergt jarenlang onderhande lingen op internationaal niveau en dan komt er dikwijls nog een com promis uit de bus, waarmee maar moeilijk te werken valt. In Denemarken heeft men daarom een andere en kortere weg gekozen. Men is daar tot het inzicht gekomen, dat het organiseren van clandestiene radio-uitzendingen op zee ook in de toekomst moeilijk te verhinderen zal zijn, maar dat men in het eigen land wel al degenen strafbaar kan stel len, die medewerken in de breed ste zin van het woord aan een il legale radiozender. Het begrip „ille gaal" vereist weliswaar een nauw gezette omschrijving, maar dat kun nen goede juristen wel voor elkaar brengen. Het Deense systeem zou er voor Nederland op neerkomen, dat alle beminnelijke omroepster- tjes, die in Amsterdam de uitzending van radio Veronica voorbereiden en dat alle artiesten, die aan zulke uit zendingen meewerken. strafbaar worden. Strafbaar worden ook zij, die in Nederland grammofoonplaten leveren of muziekauteursreehten aan deze illegale zender verkopen. Kortom, iedere Nederlander, die in Nederland woont en met radio Vero nica zaken doet, wordt strafbaar. Dat is een harde maatregel, maar de exploitanten van Veronica weten, dat ze een gevaarlijk spelletje spelen en daarom is een harde maatregel vol komen toelaatbaar. ZULLEN de V.V.V.'s van Schouwen-Duiveland en Goeree- Overflakkee misschien zelfs die van het hele kustgebied tussen Oostvoorne en Burgh-Haam- stede, in de naaste toekomst naar elkaar groeien? Het heeft er alle schijn van, nu in de maand mei voor een congres van de Schouwse verenigingen ook V.V.V.-vertegenwoordigers van Zuid-Hollands zuidelijkste eiland zullen worden uitgeno digd. „Wanneer we samen rondom een re creatiegebied als het Grevelingen- bekken komen te zitten, dan wordt het ook hoog tijd, dat we samen rond de tafel gaan zitten. Het is van groot belang, dat we elkaar nu al goed leren kennen. Het komende con gres in Burgh-Haamstede kan liet eerste officiële contact worden ge noemd". Zo ziet cle directeur van de Provinci ale Zeeuwse V.V.V. te Middelburg, de heer G. W. Oskamp, het streven van de contactcommissie voor V.V.V.'s op Schouweu-Duiveland. De toekom stige ontwikkeling op de beide eilan den, die met ingang van het zomer seizoen 1964 na de officiële ope ning van de wegen over Grevelingen- dam en de Haringvlietbrug een lawine van toeristen en dagjesmen sen zal binnenbrengen moet nien goed voorbereid tegemoet kunnen treden. De heer Oskamp dacht daarbij aan de initiatieven, die zijn ont wikkeld door de gemeentebestu ren rondom, het Veerse Meer. Een jaar of vijf geleden heeft men daar eveneens de stoelen aange schoven. om te praten over de mo gelijkheden voor een gebied, dat langzaam maar zeker naar een veelbelovende toekomst gaat. De gemeenten, die het Veerse Meer omsloten, stelden een technische adviescommissie in. Men Jiet zijn gedachten gaan over de mogelijk heden voor watersport, kampeer terreinen en de natuurlijke stoffe ring rond het nieuwe binnenwater. Tussen Schouwen-Duiveland en Goe- ree-OverfIakls.ee zal het gaan om ecu interprovinciaal contact. „Daar voé len we veel voor", zo verzekerde ons ile heer Oskamp. Eu daarliy wees liy naar het zuiden, naar het grensge bied van Zeemvsch-Vlaanderen. Op alle mogelijke manieren werken de Zeeuwse V.V.V.'s langs de kuststrook van Breskens tot Sluis samen met de organisaties in Belgisch Vlaanderen. En met veel succes. Enige tijd geleden heeft de directeur van de provinciale V.V.V. een-bezoek gebracht aan de mensen, die zich op Goeree-Overflakkee' voor het vreem delingenverkeer inspannen. Samen werking met de verenigingen op Schouwen-Duiveland werd daar zon der meer logisch genoemd. „Ik zie het ervan komen, dat we op de lange duur één grote streek-V.V.V. moeten zien te krijgen: van Oostvoorne via Rockanje en Ouddorp tot Renesse en Burgh-Haamstede", zo vertelde ons de heer Joh. Koek, secretaris van de ongeveer 300 leden tellende V.V.V. in Ouddorp. Als vertegenwoordiger voor het vreemdelingenverkeer op dit eiland is hij verbonden met de struc tuur-commissie in de onderafdeling recreatie. Een orgaan, dat zich onder meer bezighoudt met de toekomstige ontwikkeling van het Grevelingen- bekken. In dit kader zijn op Goeree- Overflakkee al verschillende sugges ties gedaan in de richting van de ont vangst van dagjesmeuseu, groepen, de mogelijkheden voor watersport... „We komen nu naast elkaar te liggen. Dan moeten we het ook samen doen". Deze opmerking (Zie slot pag. 2 hol. 2) Ulbricht wil gesprek met Bonn in Genève De Oostduitse communistische leider Walter Ulbricht heeft gisteren in Leipzig geopperd, dat op de aanstaande 18-mo- gendhedenconferentie over ont wapening in Genève besprekin gen tussen Oost- en West- Duitsland worden gehouden. Volgens het Oostduitse persbureau A.D.N. zei Ulbricht, dat het wellicht mogelijk is in Genève contact te ma ken tussen de twee Duitse staten om dat de sfeer daar misschien gunsti ger is. Hij zei, dat de regering vats Oost-Duitsland bereid is tot bespre kingen met vertegenwoordigers van de Westduitse regering over al die maatregelen die het behoud van de vrede dienen en ook over zulke za ken als de wederzijdse erkenning van paspoorten enz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1