Hervorming Walcheren begon in Vlissingen noodlottige jaeht Klanken uit de ether Lezers schrijven PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer PIJN OF GRIEP! Ckefarine,4 Uw Kunstgebit PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 6 MAART 1962 SINDS APRIL 1572 Geestelijken van platteland vluchtten naar Middelburg De overgang van Vlissingen naar de hervorming op 6 april 1572 was meer de zucht tot vrij heid dan een geloofsdaad. Het duurde dan ook enkele maanden voordat een vaste predikant werd beroepen. Wel was vrij spoedig een hervormde gemeen te gesticht. Maar eerst op 28 september werd in de St.-Ja- cobskerk de eerste hervormde prediking gehouden. Te voren was het kerkgebouw „gerei nigd", d.w.z. alles wat aan de oude katholieke eredienst mocht herinne ren, zoals altaar, beelden en kruisen werd verwijderd. De preekstoel bleef, omdat deze als het middelpunt van de hervormde godsdienstofening werd beschouwd. Toen ook Veere op 4 mei 1572 was overgegaan, keerden vele Walcherse hervormden, die zich in Engeland hadden gevestigd en daar zelfs enige kerkelijke gemeenten hadden gesticht, terug naar hun vroegere woonplaats. Eén van hun voorgangers, J. de Mig- grode, eertijds pastoor te Veere, maar tot de nieuwe leer overgegaan, werd de eerste predikant van Veere. Hij heeft veel voor de hervorming in Zee land gedaan. Hageprediker Te Middelburg werd reeds op 7 maart 1574 dus ruim 3 weken na de over gave dei- stad in de St. Pieterskerk aan de Noordstraat (in 1834 afgebro ken) de eerste hervormde kerkdienst gehouden door. de bekende hagepredi ker Gelein Jansz d" Hoorne. Hij werd de eerste predikant. Na Middelburg volgde nog in hetzelf de jaar Arnemuiden, ofschoon deze stad veel van de oorlog geleden had. De eerste predikant was Hubertus Francisci. Vlucht naar stad De dorpen hadden tijdeus het beleg van Middelburg, dat 18 mnd. duurde, véél te lijden gehad. De pastoors had den. evenals de nonnen van de kloos ters, eerst hun heil gezocht in Mid delburg. Na de overgave werden zij naar Brabant gebracht. Vele Spaans gezinde katholieken, zowel uit de ste den als van het platteland vertrokken naar Zuid-Beveland en verder. De bevolking op de dorpen was sterk verminderd. Veel land bleef „ongebaand" (ongebruikt). Wel was het platteland bosrijker dan tegenwoordig, daar het houtgewas de enige braudstof was. De dorpen, waarvan de huizen nog met stroo waren gedekt, waren vaak het to neel van de strijd geweest. Vooral de kerken, die als kazernes Vier middelen in één la hiel doen wonderen zonder de maag van sfreefc (e maken I U geneesmiddelen in één tabiet verenigd, ondersteunen eikaars werking en doen werkelijk wonde ren tegen pijn en griep. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één der middelen dient om de maag te beschermen. Glazen buisje 20 lablellen f 0.80 Handige sSripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 waren gebruikt, hadden het moeten ontgelden. Van de achtergebleven be woners was een deel in hun hart nog katholiek, een ander deel onverschil lig. De waarlijk hervormden vormden spoedig een kleine gemeente. Predi kanten uit de steden hielden kerkdien sten. Als dit kerkgebouw niet her steld was, kwam de gemeente samen in een particuliere woning. De kerkeraad, die eerst bestond uit vier leden, twee ouderlingen en twee diakenen werd langzamerhand uitge breid tot zes leden. Er werd een schoolmeester benoèmd, die tevens koster en voorzanger was. Bij zijn benoeming werd meer gelet op zijn zangkunst dan op zijn onder wijskunst, zodat het onderwijs nog zeer gebrekkig was. Ruim twee eeuwen bleef de school een dochter der kerk. Was de gemeente in lidmaten toege nomen dan werd uitgezien naar een eigen predikant, vooral als het kerk gebouw hersteld was. Een belangrijke versterking der geloofsgenoten kwam spoedig uit Vlaanderen, waar de her vorming welig had getierd, doch door de Spaanse landvoogd Parma in de jaren 1583 tot 1585 was veroverd. Hij duldde geen hervorming. Uitbreiding Niet alleen in de steden Middelburg en Vlissingen werden door de Vlaam se emigranten de kerkelijke gemeen ten aanmerkelijk uitgebreid, maar ook op het platteland hebben zich ve len gevestigd en bleven hun beroep, meestal lakens weven, uitoefenen. Hun nakomelingen dragen op Wal cheren bekende namen, zoals van Vlaanderen, Van Maldegem, Wonder- gem, Minderhoud, Kesteloo en Wijek- huize. De overgang van de katholieke kerk tot de hervormde was op 't platteland niet zo spoedig gegaan als in de ste den. Vele kerkgangers konden nau welijks lezen of schrijven. Het is te begrijpen, dat in de eerste tijd alleen uit het Nieuwe Testament werd ge predikt. Volgens de kerkeraadsnotulen klaag den de predikanten nog lang over de „paapse superstitiën" (bijgeloof). De lloomse parochies hadden lan derijen iu bezit <le ene wat meer, de ander wat minder. De pacht daarvan kwam de pastoors ten goede. De Staten van Zeeland ver klaarden alle kerkelijke goederen aan den lande tc zyn vervallen (ge confisqueerd Daar behoorden ook toe de belang rijke bezittingen van de Abdij en van de kloosters, zoals die van Zoeten- dale te Serooskerke en St. Jan ten Heere te Domburg. Toen op 31 maart 1576 te Veere begonnen werd met de publieke verkoop van deze onroeren de goederen bleek, dat een deel hier van door de rentmeesters was ver duisterd. De opbrengst was van f 18 tot f 25 het gemet. Wij kunnen de geldswaarden van, die tijd moeilijk vergelijken met de tegenwoordige. Het aldus gevormde kapitaal zal toch KERKNIEUWS NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Hogeveen dr. C. Graaf land te Woerden; bedankt voor Sint- Annaland R. J. van den Hoef, kand. te Lunteren. GEREFORMEERDE KERKEN. Aangenomen naar Drachten J. W. Genuit te Zevenhoven-Woerdense Verlaat; bedankt voor Dokkum D. van Keulen te Oldenhove, voor Rhoon H. J. Koffrie te Leimuiden. Benoemd tot hulpprediker te Ede ds. R. Zijlstra, emeritus-predikant al daar; te Zutphen (gedurende de mi litaire dienst van ds. A. J. Dondorp) ds. N. J. Goris te Barchem. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen naar Pijnacker-Noot- dorp C. Bakker te Twyzel, die be dankte voor Brampton (Canada). CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Oud-Beijerland G. den Hertog te 's-Gravenhage-West. In Amman, de hoofdstad van Jordanië is door een regeringswoordvoerder be kendgemaakt dat de wereldbank het land een lening van 10 milloen dollar heeft verstrekt voor de verwezenlijking van landbouwkundige projecten. wel een aanzienlijk bedrag geweest zijn. daar hieruit de opbouw der vele geschonden kerken en de salarissen der predikanten werden betaald. De laatste bedroegen f 400 in de dorpen en f 500 in de steden. Stichting kerken Wij zagen reeds, dat in de steden na de overgang spoedig een kerkeraad werd gevormd en een predikant werd beroepen. Van het platteland was Domburg het eerst, zelfs nog in 1574. Mogelijk had het dorp niet weel van de Spaanse troebelen geleden. Spoe dig, n.l. in 1575 volgden Grijpskerke en Serooskerke. De daaropvolgende gemeenten zijn: Oostkapelle 1579, Westkapelle 1582, Koudekerlte j.583, Oost-Souburg 1583, Biggekerke 1583, Meliskerke 1586, Gapinge 1590, West- Souburg 1595, Aagtekerke 1595, Zou- telande 1601, St. Laurens 1610, Ritt- hem 1612. Vrouwenpolder 16282 Nieuw- en St. Joosland 1650 en Kle- verskerke 1670. Er waren nog verscheidene vroegere katholieke parochies, waar geen her vormde gemeente kwam. Niet alleen waren wellicht de kerken te veel ver woest maar vooral was het aantal in woners te klein. De kerkmuren ble ven nog een paar eeuwen staan, tot dat de ruïnes zo verweerd waren, dat zij werden afgebroken. Het puin werd gebruikt voor verbetering der lage wegen. De ruïne van Hoogelande is de enige, die is blijven staan en her innert aan de vroegere tijden. De na men der parochies zijn gebleven zoals Welzinge. Schellacht, Krommehoeke, Poppekerke, Mariekerke, Boudewijns- kerlte, St. Janskerke, Poppendamme, Zanddijk. Buttingen en Nieuwerkerk. Een weining hoog gelegen stuk land, eenmaal het oude kerkhof Is de plaats waar de kerk gestaan heeft. Verder zijn stukjes kerkleien, gekleurde glas scherven, wat puin en bij opgraving doodsbeenderen tastbare bewezen. De ruïne van Brigdamme, werd in de oorlogstijd door de Duitsers opge ruimd. Het hooggelegen terrein is af gegraven. De ruïne was een overblijf sel van de iu 1562 verbrande kerk. da gahal* dag onwrikbaar op zijn plaats! Als Uw wilt, dat Uw kunstgebit d« ge hele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit, neem dan Dentofix - een nieuw, beproefd, antiseptisch poeder - en simei een weinig op de gebits plaat. U zult meer dan tevreden zijn en alle ongemakken van Uw kunst gebit vergeten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wiltl Dentofix is daarbij verfrissend, voorkomt on aangename reuk uit de mond en is i voor Uw gehemelte. Wij garanderen, dot U tevreden zult zijn. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plas tic flacon», prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. WOENSDAG 7 MAAKT 1962. HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/s. 7.00 —24.00 NCRV. NCRV7.00 Nieuws en S.Ö.S.-berich- tén. 7.10 Grammofoonmuziek. 7.30 Gewijde muziek (gr.). 7.50 Het brood des levens, meditatie. 8.00 Nieuws. 8J.5 Radiokrant. 8.35 Pianospel (gr.). 8.50 Zwitserse volksliedjes (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Pianoreci tal (gr.). 10.15 Morgendienst. 10.45 Samenzang. 11.15 Lichte grammo- foonmuziek. 11.35 De korporaal van Java, hoorspel. 12.00 Operamuziek (gr.). 12.30 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Grammofoonmuziek, eventueel Het opnemen van stukken in de rubriek lezers schrijven" betekent niet, dat de hoofdre dactie zou instemmen met de strekking en de inhoud van deze stukken. Inzenders van stukken dienen hun naam en adres bij de redactie op te ge ven, ook wanneer deze stukken onder een schuilnaam of ini tialen worden gepubliceerd. Anoniem gezonden stukken worden niet opgenomen. Dierenasiel Vlissingen Zoals U allen hebt kunnen lezen in het verslag van de vergadering in de P.Z.C. van 27-2-'62 zijn de financiën het zorgenkindje van het dierenasiel te Vlissingen. Is dit verwonderlijk, wanneer rond 1400 aan reparaties wordt uitge voerd, terwijl daarvoor ook al be langrijke bedragen aan reparaties werden uitgegeven? Wanneer men woet ,dat de minimum contributie 3,50 is en we de gemid delde contributies op 3,75 kunnen stellen, dan blijkt, dat de contribu ties van 311 leden al lang niet toe reikend zijn om zulke uitgaven te rechtvaardigen. Door ondergeteken de is meermalen schriftelijk en mon deling op vergaderingen aangeboden gratis herstellingen etc. te verrich ten. Er is echter nooit een beroep op mij gedaan. Alle herstellingen wer den door de voorzitter tegen betaling verricht. Een andere belangrijke inkomste is de verkoop van kalenders; zoals uw verslaggever heeft kunnen zien, lag er op de bestuurstafel nog een stapel onverkocht, terwijl bleek dat diverse leden niet waren bezocht om qen ka lender te kopen. Ik zou nog meer punten kunnen opnoemen, maar ik zou het voorlopig hierbij willen laten, Zo ziet U, dat zelfs belangrijke sub sidies van het hoofdbestuur der ver eniging en van de gemeenschap (ge meente Vlissingen) niet toereikend zijn om de moeilijkheden af te wen den. Wanneer men een asiel wil exploite ren, dan moet men de kosten bere kenen en er aan denken, dat er een vaste bron van inkomsten moet zijn (en die dan benutten!) om alle kos ten in de toekomst te betalen. Voorts moet men bedenken, dat een asiel een toevluchtsoord is voor ge wonde en zwervende dieren, die niets inbrengen en alleen geld kosten. Logés kan men opnemen voor inkom sten, maar men moet bedenken, dat het asiel er in hoofdzaak is voor zwervers. Vooral bij financiële moeilijkheden zou het asiel kunnen ontaarden in een abattoir of in een hotel voor rijke honden en katten. Beter geen asiel, dan een noodlijdend dat zich zelfs met subsidies niet op de been kan houden. Al met al moeten diegenen, die zich laten benoemen tot een bestuurs functie beseffen, dat het niet alleen gaat om de eer van de functie, maar om de verantwoordelijkheid tegen over de leden. Vlissingen. J. C. C. Sonius. Crocuslaan 10. P.T.T. en de sport Als lid van de jeugdcommissie van V.C. Vlissingen wil ik het volgende onder uw aandacht brengen. Zoals U weet beschikken wij over een± 40 A-junioren en 120 B-junioren wel ke 's zaterdagsmiddags spelen op verscheidene velden in Vlissingen en verdere plaatsen hier op Walcheren. Deze junioren worden door ons aan geschreven, door middel van een kaart waarop staat, waar ze en hoe laat ze moeten spelen. Deze kaarten zijn duidelijk voorzien van naam, adres en woonplaats. Nu is het za terdag 24 februari gebeurd dat ver schillende jongens geen kaart heb ben gehad, maar die wel kwamen vragen of ze mee moesten spelen ja of neen. Deze jongens hadden geen voetbal-uitrusting bij zich en daar de tijd te kort was om deze te halen, was er een elftal dat met 9 man speelde, terwijl voor deze wedstrijd 13 man, 11 man H- 2 reserves waren aangeschreven. U begrijpt wat voor moeilijkheden dat met zich mee brengt. Wij van onze zijde weten pertinent zeker dat deze kaarten verzonden zijn. Mijn vraag is nu: Klopt er iets niet bij de P.T.T. Wordt er niet naar adressen geke ken? Worden deze kaarten maar klakkeloos ergens behandeld? Of kampt men met een personeelste kort? In ieder geval staat liet voor mij vast dat iets niet in orde is. Te vens is het zeker dat onze jongens er de dupe van zijn. Hopende dat van het bovenstaande goede notitie genomen zal worden verblijf ik, Een jeugdcommissielid der V.C. Vlissingen. 2037. Terwijl Estra rade loos roepend door het park liep, wel beseffend dat Sandra haar niet zou ant woorden, waren Mare en zijn gasten welgemoed op weg naar huis, niets ver moedend van hetgeen zich daar had afgespeeld. De jacht was goed geweest en achterin de zweefcar lag een prachtexemplaar van het sathor-ras, welks ver vaarlijke klauwen en kaken zich nooit meer in de nek van een of andere argeloze buitenposter zouden slaan. De stemming was uitste kend en vooral Buck, de geboren technicus, genoot van de tocht, omdat Marck hem aan het stuur van de zweefcar liet zitten. Eigen lijk was hij al te lang achter zijn tekentafel weg! Na alle noviteiten die hem in Shastar getoond waren, jeukten zijn vingers om zelf weer eens iets te ontwerpen. Vooral de zweef- cars en het verbluffend gemak waarmee zij behandeld konden worden, hadden Buck ervan overtuigd, dat zo'n vehikel ook op Aarde grote opgang .zou maken. Het duurde niet lang of de bungalow kwam alweer in zicht en terwijl zij over de parklaan naderbij gle den, kwam Marcs vrouw hen al tegemoet hollen. Maar wat deed ze opgewonden! Hele maal niets voor Estra, meende de kapitein. „Mmmm, er is zeker wat aan de hand", gromde hij en stapte vlug uit. actualiteiten. 13.00 Nws. 13.15 Lich te muziek. 13.45 Orkestmuziek (gr.). 14.20 Kamermuziek (gr.). 15.00 Jeugdconcert. 15.45 Programma over vrijetijdsbesteding. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Lichte orkestmuziek (gr.). 17.40 Beursberichten. 17.45 Het Spectrum, lezingen. 18.00 Ka mermuziek (gr.). 18.10 Koorzang. 18.30 Radio-Volksuniversiteit: Mens en wetenschap - III - Historicus, door prof. dr. F. N. Huhenholtz. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Op de man af praatje. 19.15 Leger des Heilsmuziek (gr.). 19.30 Radiokrant. 19.50 Godsdienstige samenzang. 20.15 Filharmonisch orkest en solist. 20.55 De ontwikkeling van enkele sociaal- geneeskundige voorzieningen, lezing. 21.20 Lichte orkestmuziek en zangso list. 21.40 Kanttekeningen bij de voor pagina. 21.50 Strijkkwartet. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Orkestconcert. 23.20 Platen- nieuws. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.23 Lichte grammofoon muziek. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Kookpraatje. 9.15 Orkestmuziek (gr.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Radio-Volksuniversiteit: Maatschappelijke achtergronden van de science fiction-literatuur, door D. C. J. van Peype, Soc. drs. 11.30 Sma ken verschillen, gevarieerd program ma (herh.). 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platteland, praatje. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Zigeunerorkest en zangsoliste. 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Kamermuziek. 14.20 Noord-Hollands Filharmonisch or kest, koor en solisten. 15.10 Op reis door de wereld, lezing. 15.20 Voor de jeugd. 17.00 Hammondorgelspel. 17.20 Lichte orkestmuziek en zangsoliste. 17.50 Regeringsuitzending: De aan melding van eèrstejaars studenten in de tandheelkunde voor het studiejaar 1962'63, door prof. dr. H. M. J. Scheffer, directeur van het tandheel- kundig instituut te Utrecht. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte grammofoonmuziek. 18.30 Lichte mu ziek. 18.50 Actualiteiten. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 VARA-Varia en lichte grammofoonmuziek. 19.20 Kanttekeningen, lezing. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Strijkorkest. 20.35 Zestig jaar levenservaring, lezing. 20.50 Zang recital. 21.20 Witte telefoons hoor spel. 22.30 Nieuws. 22 40 Hart op de tong, actuele problemen. 22.55 Viool en piano. 23.30 Jazzkroniek. 23.55 24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S- NCRV: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.3517.45 Internationaal jeugd journaal. KERKEN: 17.45—18.00 Jeugdprogramma over de Bybel. NT S: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 In AVRO's Televizier. 20.30 Sportpanorama. 21.00 Cabaret programma. 21.40 Film. 22.1022.40 De Kring, literaire gedachten wisse-- ling. VLAAMS BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 17.0018.00 Voor de jeugd. 19.00 T.V.-feuilleton. 19.30 Filmreportage. 19.45 Ons kunstbezit. 20.00 Nieuws en sportuitslagen. 20.25 Het manne ke. 20.30 Documentair programma. 21.15 T.V.-Western. 22.05 Weten schappelijk programma. 22.50 Nieuws. FRANS BELGISCHE TELEVISIEPROGRAMMA'S. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 Actualitei ten uit het verleden. 19.30 Landbouw kundige uitzending. 20.00 Journaal. 20.30 Speelfilm. 21.50 Ballet. 22.10 Nieuws. Advertentie ieiiilleliin De man strak aankijkend, zei hij kalm: „Je bent als alle lui Van je soort een geboren leugenaar. Jij hebt die kerels naar Boeni gestuurd om er te graaien wat ze konden pakken. Ik wed, dat je ergens in het geheim bil tong maakt en het in Nairobi laat ver kopen. Onthoud goed, dat we in het Boeni-reservaat flink toezicht houden; we zullen je mannen te pakken krij gen en ik zal wel zorgen, dat jij er niet onder uit komt. Stropen op lord Tallants terrein loont de moeite niet meer Salim. Laar er maar mee op houden." (Biltong is een vooral in Zuid-Afrika bekend artikel; het bestaat uit stro ken in de zon gedroogd vlees, afkom stig van het achterdeel van een rund, maar lijkt wat op gedroogde, tong). „Hm," grinnikte de Arabier minach tend. „Waarom gaat U niet naar me neer Dickson?" vroeg hij met een spotlach, 't Leed geen twijfel of hij en zijn rasgenoten hadden voor de autoriteit van de districtscommissa ris niet de minste eerbied. „Alles op zijn tijd, vriendje", ant woordde Rodney opstaande, ..maar onder ons gezegd reken ik liever per- door Morprove I hurley soonlijk met je af. O, je behoeft nie mand te vertellen, dat ik je bedreigd heb, want dat zouden ze toch niet ge loven, maar onthoud het vooral Salmi, dat ik zo mijn eigen manier lieb om lui die me dwarsbomen mores 'te le ren. Ik neem aan, dat al je bezit hoog verzekerd is en je eigen persoon tje eveneens, maar bezit kan nu een maal niet voelen, de bezitter daaren tegen wel". Salim was blijkbaar niet onder de in druk van dit verkapte dreigement, want z(jn ogen glinsterden kwaadaar dig, terwijl' hij zachtjes mompelde „Dat spelletje kunnen er twee spelen." Toen hij dé winkel uitkwam, stond Rodney plotseling bijna neus aan neus met Hamlin, die terugdeinsde bij de herkenning. Rodney van zijn kant staarde de ander onderzoekend aan, als wilde hij nog een tastbaar bewijs voor diens bedrog. De man leek nu veel ouder; zijn ge zicht vertoonde diepe rimpels, terwijl het grote litteken op zijn wang, dat. zijn ene ooglid neerdrukte, hem een sinister voorkomen gaf. Na zijn eerste aarzeling keek hij Rodney uitdagend aan. „Ik dacht wel", zei hij, „dat ik je vroeger of later tegen het lijf zou lopen. Ze hebben me verteld, dat je de bezit ting van mijn oom aan de Boeni- rivier beheert". „En mij hebben ze meegedeeld, dat je hier in de landbouw bent ge gaan", antwoordde Rodney. „Ik vraag me af. waarom je in Kenya bent teruggekomen". 1-Iij was sterk geneigd om zijn vijand diens leugens bij de lijkschouwing te verwijten, maar begreep, dat ruzie niets zou baten. Daarom nam hij Hamlin slechts even van top tot Leen minachtend op en vervolgde toen zijn weg. Dat zijn handelwijze indruk maakte bleek uit de hoge kleur op Hamlin's gezicht en zijn aarzeling om de winkeldeur vrij te laten. Hamlin was niet gewend dat mensen die hy als zijn minderen be schouwde hem zo nonchalant behan delden. Inmiddels wandelde Rodney kalm naar het hotel terug. Reeds uit de verte hoorde hij een beurtelings kras send. jengelend, dreunend geluid, geproduceerd door twee aan de wand bevestigde luidsprekers, die een ver minkte versie van de nieuwste Ame rikaanse dansmuziek uitbrulden. In de met ronde tafeltjes en ijzeren stoelen gemeubileerde „lounge" zaten aan een kleine bar vijf jongelui, die onder het drinken van een of ander geestrijk vocht het „muzikale" ge not al handenklappend trachtten te verhogen. 't Was een leven als een oordeel. De drinkers waren twee politieman nen, twee employés van openbare werken en een helper van de zaag molen. Nu het werk voor die dag was afgelopen, vormde dit rumoer hun enige afleiding. Jonge vrijge zellen kenden in Barati geen ander plezier. Sam Pollock, de eigenaar van het hotel, had een grote, krach tige grammofoon en zyn klanten brachten wel de nodige platen mee. Ze wedijverden letterlijk in het op zetten van de plaat, die de luidste wanklanken uitstiet. Sam, zelf on gevoelig voor dissonanten, deed uit zakelyk oogpunt zijn klanten graag een plezier. Hijzelf stond rustig glimlachend achter de bar, hopend dat het gezel schap zou blijven doordrinken Lot etenstyd en daarna er mee voort zou gaan tot middernacht. Het hotel kreeg zelden logeergasten; de bar was Sams voornaamste bron van inkomsten en hij stelde er dan ook het grootste belang in. 't Was een kleine dikke man, met rond, niets zeggend gezicht en dun blond haar; hij had met het vestigen van een hotel in Barati financieel geen goede zet gedaan en zou nu wat graag een koper ervoor vinden. In afwachting daarvan troostte hij zich met de ontvangsten, die de dagelijks terug kerende bacchanalen, hem oplever den, want zo hij bijgeval morele bezwaren daartegen koesterde, wist hij die uit zakelijk inzicht bijzonder goed te verbergen. Hij glimlachte Rodney vriendelijk toe, blijkbaar hopend, dat deze zou meedoen aan de drinkpartij. Rodney bestelde met luider stem bier en slaagde er met moeite in het rumoer te overschreeuwen.Het gezelschap grinnikte min of meer dwaas tegen de nieuwe gast, die zich erover ver baasde, dat die lui op de duur niet gek werden van al dat lawaai. Hij, gewend aan dé vrede en de stilte van het bos, kwam hier tot de con clusie, dat vele dingen In het leven boven zijn begrip gingen. Met bierfles en glas zette hij zich aan een van de tafeltjes hevig vér- langend naar de kalme in hét maan licht badende weg en het rustige zoemen van zijn auto. Ja, het zou een/prettige terugreis zyn naar Boe ni en ongetwijfeld zou hij iri de kop- lichten heel wat dieren zien, welke zich overdag nooit vertoonden, zoals springhazen en aardvarkens, ja mis schien wel een miereneter in zyn geschubde wapenrusting, een beest dat hij op al zijn zwerftochten nooit had kunnen ontdekken. Hij dronk haastig zijn bier uit, wuif de het stel aan de bar ten afscheid toe en liep naar zyn auto. Oorspron kelijk had hij in 't hotel willen eten, maar het verlangen werd hem te machtig; in Boeiïi zou hij wel hel: een of ander naar binnen slaan. Het „nachtleven" in Barati miste voor- hem alle aantrekkelijkheid en hij dankte zijn gesternte, dat hy niet bij de politie was gegaan: ze hadden hem wel op een plaats als deze kun nen stationeren! Waarschijnlijk zou den de heren ambtenaren nu wél bij elkaar bokken, bridgen en kletsen over plaatselijke futiliteiten, maar van zulk amusement moest hij niets hebben. Och ja, die lui gingen om de paar jaar met zes maanden ver lof naar Engeland, dus hadden ze z.i. geen reden tot klagen. Met Sam Pollock had hij een beetje te doen; hij had in diens blik iets gejaagds menen te lezen; misschien was hij wel een liefhebber van goede mu ziek en doorstond hij de kwelling van het grammofoonspektabel slechts ter wille van zijn broodje! Nu, één ding stond by Rodney vast: Ondanks alle vriendelijkheid en gastvrijheid van de familie Cowley zou hij nooit voor zyn genoegen naar Barati gaan! De oude Ford snorde genoeglijk over de landweg, die nu wel een renbaan leèkIn het glinsterende maan licht zag alles er geheimzinnig en onwerkelijk uit, maar Rodney was aan dat toverachtig aspect gewoon en genoot met voile teugen. Hij on derscheidde de wazige gestalten van zebra's en atilopen aan weerszijden van de weg en soms ook de min of meer vage omtrekken van haastig overstekende dieren. (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 12