PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOORLOPIG GEEN VERSTERKINGEN NAAR NIEUW-GUINEA Henk Stam schiep bloeiende en veelzijdige Zeeuwse Muziekschool Washington bood andere zekerheden Vrede in Algerije lijkt heel dichtbij NEDERLANDS EN DEENS SCHIP BOTSTEN IN HET KATTEGAT Vandaag... 205e jaargang - no. 54 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw., fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 5 maart 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties ^maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. ..Brieven bu reau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. Ted. 3508/3546, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395, Ter neuzen, tel. 2116; Zterlkzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. MR. LUNS BIJ KENNEDY OP BEZOEK (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse defensie van Nieuw-Guinea zal voorlopig niet worden versterkt. Dat is één der voornaamste resultaten van een langdurig beraad in een extra vergadering van de minister raad, die van zaterdagavond acht uur tot bij half één in de nacht heeft geduurd. Het negatieve besluit berustte op de per telex uit Washington ontvangen, als positief bestempelde rap porten van minister Luns over diens besprekingen met president Kennedy en andere hoge Amerikaanse regeringsfunctionarissen, en vooral op het advies van minister Luns zelf. Bevoegde waar nemers verklaarden, dat uit deze ontwikkeling de conclusie mag worden getrokken, dat de Nederlandse regering thans voldoende zekerheid heeft, omtrent de gevolgen van een Indonesisch ge wapend optreden, en met name omtrent de houding van de Amerikaanse regering in dat geval. Nooit officieel Wat die houding van de V.S. zal zijn, zal vermoedelijk nooit officieel wor den bekendgemaakt en verwacht wordt dat, mocht er iets over uitlek ken, het zonder blikken of blozen zal worden tegengesproken. Maar het is een veelbetekenende indicatie, dat de regering in Washington heeft te ken nen gegeven, dat zij onder de huidige omstandigheden niet zal afwijken van haar besluit landingsrechten aan Nederlandse chartervluchten te wei geren. De V.S. wensen niets te doen, dat het tot stand brengen van een drie-par tijen-gesprek over de kwestie Nieuw- Guinea kan bemoeilijken, „omdat zij actief is betrokken bij deze pogingen het gesprek tot stand te brengen, en zij er actief hij zal zyn betrokken als het zou mislopen", aldus werd ons verklaard. Drie-partijengesprek De Amerikaanse besprekingen van minister Luns hebben, zo vernamen wij, duidelijk gemaakt, dat de Ame rikaanse regering voor honderd pro cent staat achter de Nederlandse op vatting dat de kwestie Nieuw-Guinea in een „drie-partgen-gesprek" moet worden behandeld en men moet stre-. ven naar een bijzonder spoedig begin daarvan. 't Feit, dat de Amerikaanse ambassa deur Jones in Indonesië in opdracht van zijn regering reeds op zondag zijn opwachting maakte bij president Soe- karno en bij minister van buitenland se zaken Soebandrio, onderstreept, dat de Amerikaanse regering, die kennelijk haar geduld aan het verlie zen is over de Indonesische vertra gingstactiek, nu geen kostbare tijd meer wenst verloren te laten gaan. versterken, zoals perstelegram men uit Nederland hadden ge meld. Deze verklaring is nauwelijks aanne melijk in het licht van het feit, dat in bevoegde Nederlandse kringen wordt erkend, dat het kabinet over deze vraag zaterdagavond een beslissing heeft genomen, zij het in negatieve zin. De categorische tegenspraak van mi nister Luns schijnt men dan ook veel eer als een bevestiging dan een ont zenuwing van deze berichten te moe ten beschouwen. Aangezien volstrekt onaannemelijk is, dat de minister de Amerikaanse regering zou hebben verzwegen over welk punt de volgende vergadering van het Nederlandse kabinet een be slissing zou moeten nemen, moet de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de regering van de V.S. er op dit ogenblik bijzonder veel aan is gele gen, dat dit deel van het gesprek niet de andere activiteiten van Washing ton (om een onverwijld gesprek tot stand te brengen) zou kunnen bé-; moeilijken. Meer zekerheden Men neemt niet aan, dat de Neder landse regering van het nemen van de beveiligingsmaatregelen zou heb ben afgezien, alleen op grond van het Amerikaanse argument, dat het tot stand brengen van onderhandelingen daardoor zou kunnen worden be moeilijkt. Als Indonesië die onder handelingen blijft vertragen of wan neer die onderhandelingen zouden mislukken, zou het op een later tijd stip zenden van die versterkingen immers niet meer mogelijk zijn. Als Indonesië eenmaal gereed is voor een aanval, zou het enkele feit van het zenden van Nederlandse verster kingen het overhalen van de trekker van het geweer betekenen, en dan zouden die versterkingen veel te laat ten tonele verschijnen. Op grond van die opvatting trekken waarnemers de conclusie, dat minister Luns in Washington meer zekerheden moet hebben gekregen dan er tot nu toe voor wat de bescherming van Nieuw- Guinea betreft, bestonden. Bedrijvigheid Het kabinetsbesluit, de defensie van Nieuw-Guinea op het ogenblik niet to versterken, kwam na twee etmalen van koortsachtige bedrijvigheid, zo wel hier te lande als in Washington. Het meest verrassende feit was de geheel niet op het programma staan de uitnodiging van president Kenne dy aan minister Luns voor een be spreking. De minister heeft daarvoor zijn vertrek naar Japan, waar hij on middellijk na zijn aankomst be langrijke besprekingen zou voe ren, uitgesteld. Na afloop van zijn Amerikaanse besprekingen ont kende de Nederlandse minister van buitenlandse zaken tegenover correspondenten met klem, dat hij met de Amerikaanse regering be sprekingen zou hebben gevoerd over Nederlandse plannen om de defensie van Nieuw-Guinea te EV1AN KLAAR VOOR GESPREK Italiaans journalist tart O.A.S.-bedreiging MOSKOU VERWERPT KENNEDY'S VOORSTEL Radio Moskou heeft bekendgemaakt, dat de Sowjet-L'nie het voorstel van president Kennedy om een verdrag te tekenen ter beëindiging van de kernproeven zal verwerpen, omdat het de Amerikaanse eisen inzake in spectie „volkomen onaanvaardbaar" acht. Tass meldde, dat in de Sowjet-Unie de mening heerste dat president Kennedy in zijn rede „geen risico's" had genomen en voorstellen had ge noemd, waarvan genoegzaam bekend was dat Rusland die zou verwerpen. De verklaring van Tass werd in Moskou uitgegeven, maar was geda teerd Washington. Tass publiceerde de verklaring nauwelijks drie uur nadat de Amerikaanse president had gesproken. „ONGELUKSSCHIP" GEREEDGEKOMEN De Franse autoriteiten hebben het afgelopen weekeinde voorbereidingen getroffen voor de hervatting der vredesonderhandelingen met de voor lopige Algerijnse regering, die te Evian en Lugrin aan het meer van Genève zullen worden gehouden. Hoewel hiervoor nog geen datum is bekendgemaakt, venvacht men te Parys, dat het Frans-Algerijnse over leg begin deze week zal worden her vat. Te Evian zijn eenheden van de mobiele garde ondergebracht in het stadhuis, terwijl in het naburige Lu grin nieuwe telefoonlijnen worden aangelegd. Aan de Zwitserse zijde van het meer hebben zwaargewapende Zwitserse troepen de villa te Bois d'Avault' waar tijdens de besprekingen vorig jaar mei de Algerijnse delegatie was ondergebracht, omgeven met prik keldraad. Volgens de Zwitsers wordt de Algerijnse delegatie hier maan dag verwacht. Uitgewezen Elf Italiaanse journalisten zijn uit Algerjje vertrokken, nadat zij door de O.A.S. met de dood waren bedreigd. Eén Italiaanse verslag gever is achtergebleven. Het is Nicola Carraciolo, de 30-jarige zoon van een Napolitaanse prins en correspondent van het Milanese blad „II Giorno". Carracillo is van plan in Algiers te blijven „wat er ook gebeure". In Algiers en Oran was het aantal terreurdaden gisteren niet zo hoog als gewoonlijk. Tegen twaalf uur 's avonds was de balans 15 doden en 25 gewonden, die zondag in de Alge rijnse steden vielen. Het totaal sinds 1 januari bedraagt 1381 doden en 3317 gewonden. Ontploffing op tanker eist zes doden Een Nederlands en een Deens schip zjjn zondagmorgen vroeg niet elkaar in aanvaring gekomen in het Katte gat. Het Deense schip zonk binnen een uur na de aanvaring. De be manning werd door het Nederland se schip opgepikt. De aanvaring tussen de Deen „Regn- buen" en het Nederlandse schip „Riet" had plaats in de buurt van het lichtschip Kattegat. De bemanning van het Deense schip bestond uit drie mannen en een vrouw. De 495 brt metende kustvaarder Inspecteur Mellema uit Groningen, die onder de Bretonse kust in moei- lijkheden kwam, is zaterdagmorgen (V-door de sleepboot Hector van Weis chuiten5 de Nieuwe Waterweg opge sleept. De kustvaarder had zijn lading reeds in Bordeaux gelost en kwam dus leeg in Rotterdam aan, waar de op gelopen macliineschade zal worden Het ongeluksschip Cristal Jewel is zondag bij Wilton Feijenoord gereed gekomen. Het schip, dat een botsing heeft gehad, heeft o.a. een compleet nieuwe brug gekregen. Maandag zal het voor een proefvaart naar zee gaan en dinsdag hoopt men het schip weer in de vaart te brengen. §i .is het 450 jaar geleden, dat de beroemde Vlaamse aard- rijkskundige Geeraard de Cre- 3 nier, beter bekend onder zijn Latijnse naam Mercator, te Ru- pelmonde werd geboren. Hij was de grondlegger van de mo- §5 derne cartografie. lUllUIIIIUIIIIIIIII! llllUIÜIUIlliUIUU Zes doden op tanker Zaterdagmorgen arriveerde in de Rotterdamse haven het Deense fre gat Niels Ebbesen voor een operati oneel bezoek. Het oorlogsschip koos ligplaats in de Parkhaven. Aange zien het een operationeel bezoek be treft, waren er geen ceremoniële ont vangsten en bezoek. De Britse olietanker Verena aan boord waarvan zich zaterdag een ontploffing voordeed, die het le ven kostte aan zes bemanningsle den en zware schade toebracht, wordt momenteel ter hoogte van i de westkust van India door het zusterschip Vexilla naar Bombay gesleept. Het 18.656 ton metende Britse schip eigendom van het Shell concern, was op weg naar de Perzische Golf. De doden zijn twee Britse officieren en vier Chinese bemanningsleden. Fractievoorzitter K.V.P. Bescherming nodig voor Nederlanders op N.-Guinea „Ik reken er op, dat de regering vol doende veiligheidsmaatregelen heeft getroffen om de 20.000 Nederlanders op Nieuw-Guinea te beschermen. Mocht dat niet het geval zijn, dan zal dit alsnog ten spoedigste dienen te geschieden". Dit verklaarde dr. W. L. P. M. de Kort, voorzitter van de Tweede-Kahierfractie van de K.V.P., op het zaterdag te Hengelo gehou den „Overijsels Appèl" van zijn par tij. Dl-. De Kort zei verder geen Neder landse soldaten in Nieuw-Guinea te willen om te gaan „Jan-Pieterszoon Coenen". Maar onder geen enkel be ding en onder geen enkele voorwaar de Kongolese toestanden op Nieuw- Guinea. De twintigduizend Nederlan ders. die daar zitten, zullen desnoods op de volle kracht der Nederlandse wapenen moeten kunnen rekenen. In Den Haag heeft het Nederlandse kabinet saterdagavond gesproken over de onderhandelingen, welke mi nister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns in de V.S. heeft ge voerd met minister Dean Rusk en met president Kennedy. Foto: Na de zitting stond minister president De Quay op de trap de pers te woord. Henk Stam werd bij zijn afscheid als directeur van de Zeeuwse Muziek school onder meer toegesproken door Gedeputeerde mr. dr. A. J. J. M. Mes, die het woord voerde namens de com missaris der koningin, de voorzitter van het algemeen bestuur van de Zeeuwse Muziekschool. De heer Mes bood een geschenk aan met daarbij een album, waarin de namen van de Zeeuwen, die aan het geschenk bij droegen. (foto P.Z.C.) Directeur bij afscheid veel lof toegezwaaid „ZEELAND HEEFT een bui tengewoon goede en bloeiende muziekschool gekregen. U heeft het instituut uit niets opge bouwd en in de afgelopen zeven jaar tot een voorbeeld in geheel Nederland gemaakt". Deze woorden sprak Gedepu teerde mr. dr. A. J. J. M. Mes tot llenk Stam, die zaterdag af scheid nam als directeur van de Zeeuwse Muziekschool in ver band met zijn benoeming tot di recteur van de Rotterdamse Muziekschool. Wat de Zeeuwse Muziekschool in de 7 jaar van liaar bestaan tot stand gebracht heeft is duidelijk geworden tij dens de leerüngcnuitvoering in de Middelburgse Concertzaal, die 's middags ter gelegenheid van het afscheid van de heer Stam werd gegeven. Het is een voortreffelijk staal van mu ziekbeoefening geworden, gege ven door leerlingen uit geheel Zeeland, daar hier voor de eer ste maal sinds het bestaan van de Zeeuwse muziekschool alle afdelingen gezamenlijk voor het voetlicht traden in een uitvoe ring waarin de veelzijdigheid en de kwaliteit van het onderwijs weerspiegeld werden. Het was slechts een klein scala van het uitvoerige schoolprogramma, maar de uitvoerende groep leerlin gen bewees duidelijk, dat Henk Stam en zijn leraren al zeer veel bereikt hebben. AI noemde Henk Stam het in een toelichting een bescheiden ma nifestatie, het vormde niettemin een boeiend overzicht van hetgeen de school bereikte en wil: bet geven van een algemeen vormende muziek opleiding aan de Zeeuwse jeugd. En daarbij moeten do kinderen niet in de eerste plaats een speciaal instrument Ieren bespelen, maar muziek leren maken. Accordeon Hoe dat beoogd wordt demonstreer de een groepje leerlingen met enkele speelstukken en kinderliederen. Daar werd met enthousiasme en met be grip muziek gemaakt op - instrumen ten, die deze leerlingen nog nauwe lijks aangeraakt haddenIn het tweede programmadeel leverde een accordeonduo het bewijs, dat de gro te afstand, die voorheen bestond tussen de accordeon en het „klassie ke" instrumentarium van de muziek scholen steeds kleiner wordt. Hier kwam duidelijk tot uiting, dat de Zeeuwse Muziekschool een instituut voor muziekbeoefening op een zo breed mogelijk vlak wil zijn. De school heeft voorts altijd ge streefd naar verbetering van de koorzang. Een uitstekend voor beeld van wat er op een beperkt gebied mogelijk is leverde een zanggroepjé met begeleiding van clavecimbel, cello en blokfluit. Vervolgens speelde een pianoleer ling twee composities van Henk Stam. Daarna stapte een groepje jongeren het podium op. dat we kelijks door weer en wind naar de diverse scholen fietst om de fan faremuziek te beoefenen. Een strijkkwartet met clavecimbel (een instrument waarmee de mu ziekschool veel genoegen beleeft) geselecteerd uit leerlingen, die in de loop der jaren de lessen aan de muziekschool volgden, speelde op uitstekende wijze een sonate van Porpora, waarna tot slot in een „bewegingsimprovisatie in zwart en wit" vier balletleerlingen op traden. T eamwerk Zoals gezegd: een boeiend overzicht van hel muziekschoplonderwijs. ,,'En dat is geen werk van iemand, maar van een team", betoogde Henk Stam (Zie slot pag. 2 kol. 2) Auto uit bocht, drie doden Op de Amersfoortseweg tussen de echoput en de J. C. Wilslaan te Apeldoorn is in de nacht van zater dag op zondag omstreeks half één een zeer ernstig verkeersongeluk ge beurd dat aan drie jonge ménsen uit Ermelo het leven heeft gekost. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een grote personenauto, bestuurd door de I8-jarige J. Knol uit Ermelo nit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De gevolgen waren verschrikkelijk. De bestuurder en de naast hem zit tende D. van het Slot en de achterin zittende C. J. van Dolderen waren on slag dood. De eveneens achterin zittende H. Voerman werd in zeer ernstige toestand overgebracht naar h« i Julianaziekenhuis te Apeldoorn. De auto is totaal vernield. Naar de politie meedeelde, was de weg ter plaatse niet glad. Ook is er geen ander verkeer bij dit ongeluk betrokken geweest. Vermoedelijk hebben de jongens met grote snel heid gereden. De Apeldoornse brand weer is geruime tijd bezig geweest de slachtofers uit de wrakstukken te bevrijden. Tankauto in vlammen, 31 Syriërs gedood In een Syrïsch dorp zijn in het weekeinde 31 mensen om het leven gekomen, tengevolge van het in brand vliegen van een tankauto met benzine. De tankauto was op de weg van La- takia naar Aleppo in botsing geko men met een vrachtauto, waardoor e:n lek in de tank ontstond. Een ze ventigtal dorpelingen snelde toe om de benzine op te vangen. Toen de benzine plotseling vlam vatte, kwa men twintig hunner direct om het le ven. Elf mensen bezweken later aan hun brandwonden. In het ziekenhuis bevinden zich nog 39 dorpelingen, van wie er enigen in levensgevaar verkeren. Mr. Aalberse kandidaat voorzitterschap K.V.P. Het partijbestuur van de K.V.P. heeft zaterdag besloten als kandidaat voor het voorzitterschap van de K.V. P. aan de bestuursraad voor te dra gen mr. P. J. M. Aalberse te Den Haag. Bij de benoeming van de huidige voorzitter van de K.V.P., .mr. Van Doorn, tot voorzitter van de K.R.O. is medegedeeld, dat mr. Van Doorn uiterlijk per 1 juli 1962 het partij voorzitterschap zal neerleggen. De bestuursraad komt bijeen op 23 juni. Wrak van U-2 gevonden ln het wrak van een U2 vliegtuig- is zaterdagavond het stoffelijk over schot gevonden van de piloot van de machine. Het wrak werd aangetrof fen op enkele kilometers ten oosten van de basis iri de Mojave-woestijn ir Californië. Het toestel werd sinds zaterdagmorgen vroeg vermist. Sneeuwstormen in Amerikaanse „Mid-West" Do stalen in het middenwesten van Amerika zijn zondag belaagd door sneeuwstormen. In Cloquet, Minnesota vonden twee personen de dood toen zij in felle koude hun in brand geraakte woning moesten verlaten. In Pellston, Michigan, zakte het kwik tot minus 28 graden. In hot oostelijk gedeelte van Iowa viel op sommige plaatsen meer dan 3 meter sneeuw, waardoor het ver keer op enkele autowegen werd ge stremd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1