noodlottige jacht I PLEIDOOI VOOR REIJKA VAN ZIJTVELD PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Met Pierre Huijskens door de sport.... MATRASSEN Pierre Benoit overleden 1 ZACHTE FEBRUARI MET WINTERS SLOT 10 PROVINCIALS ZEEUWSS COURANT MAANDAG 5 MAART 1962 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIUIIIIIIUIÜIIIIUIIIIUIIIUIIIIUIIIIIIIIIIUI^ M en zou het Westbroekse meisje Reijka van Zijtveid 3 kunnen rangschikken onder „de 3 mysterieuze krachten in de g sport". Want zij heeft zo het ha ll re gedaan aan de psychische H conditie, waarmee haar verloof- de Henk van der Grift zich in H 1961 naar het wereldkampioen- H schap en in 1962 naar het bijna- wereldkampioenschap hardrijden H op de schaats heeft gewerkt. Dat s lijkt me voor Reijka een grote ver- dienste. En die werd dan ook, in M zinnen vol erkentelijkheid, ter sprake gebracht in alle hoogge- H stemde sermoenen, waarmee of- M ficials van de schaatsbond de 1 VVVWWWVWWWSWM' Breukelense monteur het vorig jaar als winnaar van het wereld titel-gevecht hebben geroemd. Dezelfde Reijka heeft dit jaar het ongenoegen van diezelfde lof redenaars van de bond op de hals gekregen. Voor hen is zij een soort boze fee geworden, die met haar toverstafje roeren kwam in de gestrenge discipline, waarmee het sportieve leven be hartigd wordt. Het toverstafje is dat reisje van 1100 gulden naar de Sovjet hoofdstad. De particulieren, die het „ticket all included" ver schaften en daarmee Henks bes te coach in staaf stelden, in het uur der beslissing present te zijn, hebben de bond onder de duiven geschoten. Zo voelt de bond dat: een schot precies in het gezags-prestige. De bond zag de duiven harer jurisdictie dood onder zich vallen. Die Reijka toch. Het gezag had ge handhaafd moeten blijven, ook al zou Henk van der Grift niet op hef schavotje van eer terecht zijn gekomen. Mag ik stellen: de bond contra Reijka? Mag ik voorts stellen: de bond contra Amor (want Amor huist in Reij ka)? En mag ik dan conclude ren: Amor heeft gewonnen en trekt een lange neus naar de bond? Dag bond. Is het zo niet? Werd Reijka geen stukje frontpagina, omdat in haar persoon de zachtzinnige, maar o zo doordrukkende kracht der menselijke liefde, die zelfs de ijs vlakte van een keihard sportre- gime kan doen smelten, gesymbo liseerd is? Reijka vertegenwoor digde wat Joris van den Eerg noemde „een mysterieuze kracht". In hedendaagse taal zou zij een „exogene factor" worden genoemd. Leest men de beschou wingen van sportarts dokter Ro- lïnk uit Velsen, dan leert men. dat de psyche van de sportheld wordt bepaald door endogene en exogene factoren. Endogeen zijn bijvoor beeld: des sportmans gestel, zijn spieren, zijn hart en zijn longen. Exogeen noemt men de invloeden, die van buiten-af op hem werken: de sociale omstandigheden, de supporters, de familie-leden en... de vrouw. Wil men de sportman zoals dat tegenwoordig heet „medisch begeleiden" dan moet een dergelijke begeleiding niet tot de medicijnen beperkt blijven. hy de begeleiding van Henks sportleven onder handen had Reijka zeker hebben meegestuurd naar Moskou. Als bepalende factor voor zyn prestatie. Als een conditio sine qua non, als een voorwaarde zon der dewelke Henk het niet halen kan. Ik moet Reijka, die maar wat in zit over de publiciteit, welke haar als gewone trouwlustige en de held van haar hart beminnende jongedame overvallen heeft een beetje troosten. Zij was een pio nierster. Zij heeft een spits afge beten. Als straks de theorieën van dokter Rolink ingang hebben ge vonden, zal de vrouwen der sport lieden een grotere rol worden toe bedeeld. Ik wil niet beweren", dat over een paar jaar de geliefden van wiel renners op een damesfietsje aan de zijde van heur toegenegenen de Tour de France mee zullen rijden, kreten van persoonlijke aanmoedi ging slakend in de styl van: „Toe nou, schat. Zet 'm maar lekker op, liefje". Nee, maar ik geloof mét dokter Rolink wél, dat de wouw veel meer in het sportleven van haar man betrokken zal worden. Veel directeur. Zij krijgt een veel doorslaander stem. Zij zal moeten mee-coachen. En in bepaalde ge vallen zal zij wellicht mee moeten reizen. Het zal dan een heel ge wone zaak worden, dat de grote cracks die een potentieel wereld kampioenschap met zich dragen en het zonder hun vrouw-in-de- buurt niet kunnen pakken, die vrouw mee krijgen. ufoicfl BINNENVERING Dat althans leert ons dokter Ro link. De begeleiding zo stelt hij moet veel breder zijn. Zij moet ook op de exogeue factoren worden afgestemd: op de invloe den van buiten-af, en dus ook op de vrouw. Bckykt men Reijka's rol in Henk v. d. Grifts sehaatsleven een beetje wetenschappelijk, dan moet men haar en haar coach- werk als een exogene factor kwa lificeren. En heb ik dokter Rolink goed begrepen, dan zou hij zo Is dit scherts? Een beetje wel, maar voor een groot deel toch niet. Ik geloof in het uiteinde lijke resultaat van Rolinks theorie. En ik geloof ook in de enorm veel bepalende invloed van de vrouw. Ik geloof met name in de doel treffende juistheid der omstandig heid. dat Reijka van Zijtveid mee reisde naar Moskou en daar in haar stille ogenblikjes met de we reldkampioen hem zaakjes in- •de, fruisterde, die evenzovele seconden ^luiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiuiiiiuiiiiuniiuiffliiiMiuiiiiinuiimiiiinmiaiuiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiPiiiiiii Voortgezetle rijopleiding rijscholen De autorijsehoolhouders, verenigd in de „commissie overleg autoryscho- Icn" zullen een voortgezette rij-oplei- ding beginnen. Dit is de reactie op een dergelijk initiatief van de A.NAV.B. en de K.X.A.C. De com missie wil met de cursus de veilig heid van bet verkeer bevorderen. De zelfde bedoeling hebben de twee bon den. De autorijschoolhouders zijn echter van mening, dat de cursus, hoe goed ook bedoeld, niet bij de bonden thuishoort. Zij zijn van oordeel dat de rij-instructeurs op die manier wor den benadeeld. In verband hiermee hebben zij zich tot de minister van verkeer en waterstaat gewend met het verzoek de bonden te beletten met de cursus te beginnen. De ry- jnstructeur is de aangewezen man voor dc verdere opleiding van de weggebruiker, zo meent de „commis sie overleg autorijscholen". winst betekenden, toen het gevecht eenmaal aan de gang was. Henks structuur als sportman laat nu eenmaal ruimte voor Amor en is die er niet, in de gestalte van de fee Reijka, dan is er een leem te. die verlies op alle afstanden betekent. Men moet dat eerder Henk dan Reijka verwijten. Een profeet Rolink volgend, moet men stellen dat een sportman ge nomen dient te worden voor wat hij is. En dat hij vanuit dal „zyn" moet worden behandeld. Op dat „zijn" moeten de zo gunstig moge lijke voorwaarden voor een goede prestatie worden gebouwd. Rcyka kon bouwen aan Henk: zij is na haar mnlo en kweekschool zaal-assistente geweest bij de Ne derlandse Stichting voqr Psycho- Techniscli onderzoek. Zij was' daar surveillaute, niet in de ouderwet se kostschool-betekenis van bet woord, maar in moderne zin: baar assistentschap in de zaal, waar de slachtoffers der psychotechniek zaten te zweten, was* fijn-gekruid met veel pedagogie. Zij moest handelen „met zacht heid" en vanuit de wijsheid der zachtheid de kandidaten gerust stellen, hun geestelijke bloeddruk bezweren tot een rimpelloos vlak. Reijka heeft dat uitstekend ge daan. En even uitstekend heeft zij aan Henk, de wereldkampioen, geboetseerd. Nu ziet zij even gespannen als hij uit naar een woning en een pompstation, om onder de pannen te geraken voor het leven. En als Henk, door zijn prestaties, er eerder dan normaal het geval is in slaagt aan een huis plus bedrijfje te komen, dan heeft Reijka dat voor een belangrijk deel „gefikst". Moge de „fee van Moskou" voor de Koninklijke Neder landse Schaatsbond niet lan ger een „boze" zijn. Laten de offi cials zich vermannen en met Ro land Holst zeggen: „Kom, laten we lief zijn voor elkander, kind". En moge Reijka het mij verge ven. dat ik even in haar leven drong. Zij zelf hoopt namelijk, dat zij voortaan in het verborgene zal blijven. „Daar hen ik veel geluk kiger. Ze moeten ophouden met over mij te schrijven". Wel Reijka, dat doe ik nu. ubica RUBBER NEERLANDS MEEST VERKOCHTE MATRAS TOONZALEN TE AMSTERDAM. ROTTERDAM. UTRECHT. BREDA I De Franse schrijver en lid van de Franse academie sedert 1981, I 4 'ï're Benoit, is zaterdag in zijn huis te i Saiut-Jeau-de-Luz in Zuidwcst- Frankryk overleden. Hij was de af- gelopen maand bezig aam een nieuwe roman, maar kreeg toen opnieuw I last van bronchitis waardoor de Ion- gen werden aangetast. Benoit werd op 16 juli 1886 in Albi geboren. Ily stierf in de villa die hij de naam had i gegeven van „Allegria", één van zijn i heldinnen, wier namen alle met een „a" begonnen, „zoals Amour", aldus I heeft de auteur zelf gezegd, i Benoit begon zijn loopbaan als de- partementsambtenaar. Na in de eer- i ste wereldoorlog een jaar gemobili- seerd te zijn geweest, keerde hij naar zijn bureau terug waar hij. naar eigen mededeling, zijn eerste roman „Koe- i nigsmark" schreef, de enige die in Parijs tot stand kwam. Daarna volg- de zijn bekendste werk „L'Atlantide", dat in zeventien talen is vertaald en waarvan drie miljoen exemplaren i zijn verkocht. i Advertentie) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir 2036. Volkomen overstuur holde Dinky door de grote tuin terug naar huis, De tranen biggelden hem over de wangen, terwijl hij luid keels om zijn moeder riep. De angst sloeg Estra om het hart toen zij haar zoon tje daar opeens over het grasveld op zich toe zag rennen. Zij begreep niet wat er gebeurd kon zijn. Dinky huilde niet gauw... Allerlei gissingen speelden haar door het hoofd, terwijl zij hem tegemoet snelde. Even later hield zij het sidderende kereltje dicht te gen zich aangedrukt. „Wat is er toch, lieve ling? Waarom huil Je zo? Waar is tante San dra?" vroeg zij gejaagd. Door zijn snikken heen stamelde Dinky: „Tante Sanny is weg!... Een boze man met een hele grote baard heeft haar meegenomen!!" Estra kon haar oren nauwelijks geloven, toen het hele verhaal er met horten en stoten uitkwam. Zij snelde met Dinky naar de vijver en liet hem de plek aan wijzen waar het gebeurd was. De sporen wa ren inderdaad duidelijk genoeg en zij besefte dat hij de waarheid had gesproken. Sandra was ontvoerd! En de mannen waren er niet...! uiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiHl (Van onze weerkundige mede- werker). De sprokkelmaand februari s i heeft een winterse staart ge- roerd met zowel overdag als 3 's nachts lichte vorst. Daar- voor was het zeer zacht, zodat 3 i Je gemiddelde etmaaltempera- 3 i tuur in De Bilt op 2,8 C. kwam 3 tegen normaal 2,1 C. Daarmee 3 is ook de winter in zijn geheel 3 iets naar c)e zachte kant uit- 3 i gevallen, want. alleen decern- 3 i ber werd kouder dan normaal. 3 i -Naast liet winterse slot mag als bijzonderheid de zeer zwa- 3 re storm van 16 februari wor- 3 den genoemd met zeer hoge 3 I waterstanden en een waters- 3 noodramp in het. noordwesten 3 i van het Duitse kustgebied. 3 i De zon heeft ons niet teleur- I gesteld, want in De Bilt wer- 3 den 75 uren zon geregistreerd legen normaal 69 uren. 3 I Op de meeste plaatsen werd 3 februari, wat de neerslag be- treft, iets te nat of normaal, i Dit normaalcijfer ligt in de 3 buurt van 40 tor 45 mm in 3 i februari. De drie wintermaan- 3 i den gaven in De Bilt totaal 3 203 tegen normaal 166 uren 3 i zon. Een zonnige winter dus. i Er viel belangrijk te veel re- i gen en liet aantal vorstdageu bleef met 6 dagen onder nor- 3 maal. i in februari vielen in onze om- geving de volgende neerslag- 3 _j hoeveelheden, grotendeels be- =2 3 staand uit regen: 3 3 Vlissingen 55. Ritthem 40, 3 3 Aardenburg 56, Borssele 43, 3 3 Sas van Gent 43, Kapelle 55, 3 3 Goes 53, Renesse 46, Middel- 3 3 burg 47. West kapelle 48, Se- 3 3 tooskerke (W.) 47 mm. 3 liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifl 0 Wegens het voorkomen van pokken in Libanon worden alle Israëlische politie mannen en hun gezinnen tegen deze ziekte ingeënt. RUYS kantoormachines ieitillelun Janet was feller in haar uitdrukkin gen. Ze had diepe minachting voor wat ze „water-en-melk-politiek" noemde en schaarde zich geheel aan Rodney's kant. Gelukkig kwam het gesprek weldra op een minder nete lig onderwerp. Barry lichtte zijn gast in over de kansen voor land- en tuin bouw ter plaatse. Bijna alles groeide cr, verzekerde hij, maar voor koffie lag de bezitting te hoog. Lord Tal- Jant stelde niet veel belang in Mata- mayo, dat te klein was voor proeven op grote schaal, maar hij koesterde plannen om het schapenras tc verbe teren. Hy was sinds Barry er de scep ter voerde niet op de boerderij ge weest en stelde zich blijkbaar geheel tevreden met het lezeu van de hem toegezonden rapporten. „Ik heb", zei Barry, „de vrije hand en krijg soms het gevoel, dat ik alle voor raden rustig kan verkopen en Spaan se wijn zaaien zonder dat hy er ook rnaar lets van zou merken. En toch wordt dit een welvarende streek. Al het beschikbare land is roeds in vol bedrijf en met de boerderijen gaat het uitstekend." Plotseling zei Selma: .We hebben hier ee nieuweling, die je wel kent., ge- door Norgrove Thurlcy loof ik: Derek Hamlin." Dus Hamlin was er nu! Dodney voelde zich helemaal niet op zijn gemak, want de komst van zijn oude vijand leek een wanklank in de overigens zo vriendelijke, harmonieuze omgeving. Weliswaar maakte hij zichzelf wijs, dat de gebeurtenissen in Barati hem niet aangingen en geen invloed op zijn leven in het reservaat aan de Bpèni behoefden te hebben, maar reeds de gedachte aan de Ham 1 ins, Derek en Noel, irriteerde hem. „Hij is erg veranderd", merkte Janct op. „Hij ziet er veel ouder uit." „Kende U hem dan?" vroeg Rodney „Alleen oppervlakkig" antwoordde ze, even blozend, ,,'t Was toen ik in Lon den op de planken stond. Zijn broer heb ik beter gekend." „De broer die gedood werd", hernam Rodney peinzend, zelf een beetje wei felend wie ze nu eigeniyk bedoelde. Natuurlijk hadden deze mensen niet het geringste vermoeden, dat Derek eigenlijk Noel was. Van dit geheim wist immers hij alleen! Het was dus inderdaad Noci die ze beter had ge kend... en hij was de man, die zich nu voor Derek uitgaf. „Och", zei Barry, „ik heb hen allebei in Oxford leren kennen, maar niet bijzonder goed. Ze hadden te veel geld voor mij. Intussen is die Hamlin lelijk misvormd door zijn ontmoeting met de olifant. Vreemd, dat hij in deze dagen van plastische chirurgie het lit teken niet heeft laten wegwerken." Rodney had kunnen vertellen, waar om dat niet was gebeurd, maar hij deed er het zwijgen toe. „Het gebeurde heeft hem wel aange pakt", ging Barry voort. „Hij is ern stiger geworden en nu besloten, zich hier tc vestigen. Daarom heeft hij op een paar mijl van hier een boerdery gekocht; ze heet Matinda en was eigendom van commandant Hawley, maar die moest wegens zijn slechte gezondheid naar Engeland terugke ren. Ik wist, dat de plaats voor rede lijke prijs te koop was. Hij kocht ze dadelijk a contant". „Wat zal hij er uitvoeren?" vroeg Rodney nieuwsgierig. „Weet hij iets van landbouw en veeteelt af Bij zichzelf dacht hij, dat Hamlin wel een weinig van, maar hij heeft oen jongeman uit Z-Afrika als beheerder aangesteld. Zijn naam is du Toit. O, ze zullen het wel rooien". 't Bleek, dat Hamlin voor hij naar zijn nieuwe woning vertrok, drie we ken bij de Cowley's had gelogeerd. Barry's vrouw sprak blijkbaar niet graag over hem en hij scheen geen goede indruk te hebben gemaakt. Toen hij er ongeveer anderhalve week was, had Patricia hen verlaten, 0111 vrienden in Molo op te zoeken. Vol gens Selma zou ze wel binnenkort terugkeren. „Pat brengt hier meer van haar tijd door dan waar ook, ofschoon ze bui tengewoon populair is en altijd overal op visite wordt gevraagd. Och, ze is vrijwel wanhopig als haar grootvader buitenslands is, want van het leven in Nairobi wil ze niets weten". Rodney was blij, dat het bekoorlijke meisje weer in de buurt zou komen. Hij vond haar niet langer 'n „snibbig, irriterend vrouwspersoon", zoals mj lord Tallants kleindochter vroeger had gekwalificeerd. Hij mocht Selma heel graag, maar voelde zich niet zo tot haar aangetrokken als tot Patri cia. Laatstgenoemde had iets fasci nerends door de manier waarop ze beurtelings, als een jong leeuwinnetje kon krabben eu liefkozen. Hij wilde haar terugzien haar betci- teren kennen. Hij had het gevoel, dat Patri cia een meisje was, de belangstelling van een man dubbel en dwars waard. Z.i. zou je zelfs graag een deel van je leven eraan wijden om haar wezen goed te leren begrijpen. Ze lunchten laat en op hun gemak, waarna Rodney de namiddag besteed de om tuin en kippenfokkerij te be zichtigen, en met Selma de gehele nederzeting rond te rijden, 't Was al donker toen hij van 'de vriendelijke mensen afscheid nam en de boodschap meekreeg, dat hij toch eens gauw moest terugkomen. Anderzijds beloof de Barry bij de eerste de beste gele genheid zijn vrouw en zuster naur Boeni te zullen brengen, waar het nuis zoals zijn bouwer trots verzeker de, nu ccn zeer comfortabel onderdak bood. Rodney reed terug naar Barati, par keerde zijn auto bij het „Reitbok"- hotel en wandelde naar de kachel van Salim bin Ibrahim, wel|< magazijn de trotse naam „The Barati Stores" droeg en een helder licht uitstraalde, 't Was groter dan hij had gedacht: een flink stenen gebouw, met een langgerekte opslagplaats erbij. Achter de toonbanken stonden jonge Indiase bedienden klaar om de klanten te hel-, pen. Salim was blijkbaar een man die met zyn tijd meeging. Toen Rodney hem te spreken vroeg, bracht een van Salims ondergeschik ten hem bij een magere Arabier, af komstig uit Zanzibar, op zijn Euro pees gekleed, maar hot hoofd bedekt met een fez. Hij bad als velen van zijn rasgenoten, een glad ondoordringbaar gezicht, waarin een paar kleine listige oogjesDe man deed vooralsnog heel ernstig en beleefd. Nadat Rodney de wens had geuit, hem onder vier ogen te spreken, ging hij Rodney voor naar een kantoor achter de winkel, gaf de bezoeker een stoel en zette een pas geopend blik Engelse sigaretten onder zijn bereik. „Van harte welkom in onze streek", me neer Rodney" zei hij vriendelijk. ,,U weet misschien, dat ik voor lont Tallant zijn nederzetting aan de Boe ni beheer", begon Rodney. „Het ligt in onze bedoeling, tiaar een dieren-re- servaat van te maken. Ongeveer een week geleden kreeg ik een van uw mannen, zekere Hassam, te pakken, die ik op stroperij betrapte. Ze waren met hun drieën en hadden twee eland koeien gedood, die ze juist de huid af stroopten toen mijn mannen en ik hen verrasten. Wat heeft U daarop te zeg gen?" Salim die achter een schrijfbureau te genover zijn bezoeker had plaatsge nomen. haalde de schouders op. „Ik weet er niets van", beweerde hy. „Die Hassani is een van mijn chauffeurs, maar in zijn vrije tijd doel hij wat hij wil. 't Is mijn schuld niet, als hij dan op jacht gaat." De man sprak uitstekend Engels, maar op onverschillige. b(jna onbe schoft c toon. Blijkbaar vond hij het niet nodig lord Tallanl's opzichter, die toch wel geen zaken met hem zou doen, wat zachter te stemmen. Rodney had weinig op met Arabieren en zou er om willen wedden, dat deze Salim bin Ibrahim, die zijn fortuin in Kenya verdiend had, heimelijk sa menzwoer met alle ontevredenen, die de regering graag omver zouden wer pen. Deze opvatting, door geen enkel be wijs gestaafd was typisch voor Rod ney's onverzoenlijkheid. Hij beschouw de Salim kort eri goed als een slimme schurk cn zou hém dat desnoods in zijn gezicht vertellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 12