Spoedige versterking defensie van N.-Guinea verwacht Regering wil lonen in de hand houden Vanwaar komt begeerte naar gemeenschappelijke kerkdienst? NOG WINTERS DIRECTEUR A.V.R.0. OVERLEDEN U-2 VERMIST ZATERDAG 3 MAART 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 WANNEER ER GEEN ONTSPANNING KOMT Indonesië zou overwegen eind maart of begin april aan te vallen (Van onze Haagse redactie) Hoewel de regering van Indonesië zowel als van Nederland „ja" heeft gezegd op een door Robert Kennedy voorgestelde compromis-oplossing, die beide partijen onder leiding van een V.N.-'waarnemer aan tafel kan brengen, duidt alles er op dat Nederland thans bijzonder op zijn hoede is voor de mogelijkheid van een Indonesische aanval op Nieuw-Guinea op grotere schaal. Wij menen goede reden te hebben om aan te nemen, dat minister Luns vrijdag in Washington deze ernstige bezorgdheid met grote nadruk onder de aandacht van de Amerikaanse regering heeft gebracht. Daarbij zou hij er volgens onze informaties geen twijfel aan hebben ge laten. dat Nederland, tenzij er nu op zeer korte, termijn, als gevolg van de toezeggingen van beide landen aan Robert Kennedy een duidelijke keer in de situatie komt, zich genoodzaakt zal zien de militaire maatregelen te Maatregelen die zijn vereist om dé bevolking van Nieuw-Guinea en in het bijzonder de ruim 20.000 Neder landers aldaar groter bescherming te bieden tegen de gevaren, die blijkens de snelle Indonesische militaire voor bereidingen op handen zijn. Zij dui den op Indonesische plannen voor een aanval tussen eind maart en be gin april. ïn Nederland zelf zijn de voorberei dingen voor een onverwijlde verster king van de defensie van Nieuw-Gui nea getroffen. Het Nederlandse ka binet heeft zowel donderdag (nog in tegenwoordigheid van minister Luns) als vrijdag langdurig beraadslaagd over de gevaren, die de koortsachtige Indonesische voorbereidingen voor een agressie voor de bevolking en in het bijzonder voor de ruim 20.000 Nederlanders inhouden. Naar ver luidt, zou het kabinet zaterdag op nieuw in vergadering bijeenkomen, óm de telegrafische rapporten over de besprekingen van minister Luns te bespreken en de eventuele conclu sies die daaruit zouden moeten voortvloeien, te trekken. Belangrijk versterken Vele factoren versterken de indruk, dat de regering gereed is om als er niet op korte termijn hetzij een on middellijke ontspanning intreedt als gevolg van het begin van onderhan delingen, hetzij groter zekerheid wordt verkregen omtrent de houding van de Verenigde Staten in het ge val van een Indonesische aanval op Nieuw-Guinea. de Nederlandse rege ring de defensie van Nieuw-Guinea belangrijk zal versterken. De beslissing daartoe zal in het licht van het feit, dat Indonesië zich voorbereidt op een actie in de loop van april, vermoedelijk in de volgende anderhalve week moeten vallen, omdat een belang rijk deel van deze defensie-ver sterking over zee zal moeten wor den aangevoerd. Rapport van Luns De beslissing van het kabinet zal in belangrijke mate afhangen van de informaties die minister Luns in zijn vele besprekingen met de leiders van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek heeft gehad tijdens zijn korte verblijf in Washington. Wij hebben reden om aan te nemen dat de Nederlandse minister er zijn Amerikaanse collega op heeft gewe zen, dat de onzekerheid die de V.S. laat bestaan over de Amerikaanse houding in het geval Indonesië zijn toevlucht tot geweld neemt, in feite niet neutraal is, maar ten voordele van Indonesië werkt. In militaire kringen wordt aangeno men dat de Nederlandse versterkin gen in de eerste plaats zullen be staan uit marine-eenheden, waarvan er zich een aantal in de West bevindt en uit het zenden van mariniers naar Nieuw-Guinea, omdat dat de enige troepen in Nederland zijn, die tengevolge van het steeds op peil houden van tropen-inentingen, steeds voor onmiddellijke uitzending naar de tropen gereed zijn. Intussen heeft men in regerings kringen de hoop niet verloren, dat op zeer korte termijn de twee par tijen in het geschil onder neutrale leiding aan de groene tafel ko men, om aldus op vreedzame wij ze aan het zoeken van een oplos sing te beginnen. Maar de rege ring houdt de ogen wijd open voor de wijze van manoeuvreren van de Indonesische regering in deze zeer ernstig geachte fase. Van de Leuterberg af Kleuter van vier achter stuur (Van onze correspondent) Terwijl de bakker P. H. in Venlo zich bij een klant in huis bevond om brood af te leveren, klom de vier jarige jongen K. P. in zijn bestel auto. De kleuter startte de auto, waarna het voertuig met grote vaart van de Leuterberg afrolde en tegen een gevel van een huis botste. De auto werd zwaar beschadigd doch de knaap kwam er heelhuids af. Kater wandelde 100 kilometer Op 19 februari gaf de heer A. Breeuwsma te Stompetoren bij Alkmaar zijn broer uit IJlst in Friesland, die bij hem op bezoek was, een anderhalf jaar oude rode kater cadeau. Deze stopte het dier, verpakt in een zak in de bagageruimte van zijn auto en reed ermee naar Friesland. Op zijn boerderij gaf hij de kater de vrijheid, die het dier benutte om op de hooi zolder van de boerderij te krui pen. De volgende morgen bleek de poes verdwenen. Vrijdagochtend vroeg, dus 12 dagen later, was de kater weer terug op de boerderij in Stom petoren. De afstand tussen Stompetoren en IJlst bedraagt meer dan 100 km. Het dier was wat vermoeid, maar ken nelijk blij weer thuis te zijn. Nu wil de heer Breeuwsma zijn kater niet meer missen. (XJOOOOOOOOOOOOOOO^^ KORTE PREDIKATIE ..Toen lieten alle discipelen Hem alléén...." De lijdensweken gaan beginnen. In de Bijbel wordt verteld, dat de discipelen Jezus volgen, muur als het kritieke ogenblik is aangebroken, la ten ze Hem Allen in de steek.... Straks staat Hij alléén voor Kaja- fas, die uitroept: „Wat hebben we nog voor getuigen nodig? Hij heeft 't Zelf gezegd. Hij is des doods schuldig''. Straks staat. Hij alléén voor Pilatus.... alléén voor Herodes... Straks hangt Hij alléén t,e sterven aan een kruis.. Alléén... van üllen verlaten. Als ergens de nood van ons mens zijn naar voren komt. dan is het dat we zo alléén kunnen zijn. Er is niemand, die alt kan verdragen. Wij zijn er bang voor. Toch ontkom je al probeer je het op allerlei manier al probeer je heto n allerlei manier te camoufleren. En ineens kan het alléénzijn ons benauwen. Mijn schreden worden kleiner. Heer Het zand der wereld fijner. Ilc ben bestoven en verblind, o Heer, En struikel telkens weer. Telkens alléén te moeten gaan Door deze wereld heen; Telkens alléén te moeten staan. ,Jk kan niet meero Heer..." We zien God niet meer. we zien de me demens niet meer. Het Ujdensevangelie spreekt over Hem, Die de nood van hel alléén- zijn kent. van Hem die mens werd. verlaten van allen. Maar Hij gaat verder, Hij gaat de weg naar het kruis, ook al gaat. niemand mee,... ook al verraadt Judas Hem met een kus en zegt Petrus onder vloek en eden: „Ik ken Hem niet". Hij gaat vaar Golgotha... Waarom Omdat wij anders uitgeput neer zouden vallen... „Ik kan niet meer. o lieer..." Omdat ons héle leven vergeefs zou zijn, zonder uitzicht, zonder hoop. Omdat wij in de ontmoeting met de Gekruisigde weer leven kunnen en met Hem niet meer alléén zijn. Jezus gaat alléén de weg om ons leven te redden. Dit is de Boodschap van Christus' lijden voor ons. een zame, angstige mensen. DomburgJ. van Vliet. Slot van pag. 1 M etaalindustrie De staatssecretaris betoogde voorts, dat er geen bezwaar was tegen de C.A.O. in de metaal-in dustrie, omdat het opstapje in de ze C.A.O. na negen maanden zou ingaan. De staatssecretaris waarschuwde ervoor, dat als de loonontwikke ling niet in de hand wordt gehou den, prijsstijgingen onvermijdelijk zijn, waarhij tevens de werkgele genheid in gevaar zou komen, vooral in een zo kwetsbaar, snel groeiend Nederland. Handhaving van een reëel loon en behoud van volledige werkgele genheid zijn de twee zaken, waar mee de regering dag en nacht be zig is, aldus de heer Roolvink. Of alle C.A.O.'s die nu nog ter tafel liggen, terug naar partijen moeten, kon de heer Roolvink niet zeggen, onulat dit afhangt van de vraag of zij vallen binnen het kader van de nieuwe aanwijzing. Commentaren De voorzitter van het N.V.V., de heer Roemers, verklaarde in een commen taar op de regeringsbeslissing inza- ken de loonformule, dat deze meer lijkt op een pamflet ter verdediging van de regeringspolitiek, dan op iets dat te maken zou hebben met een aanwijzing inzake de toepassing van het akkoord van Oud-Wassenaar, De heer Roemers vindt het huidige rege ringsstandpunt in flagrante strijd met hetgeen in Oud-Wassenaar is overeengekomen, hetgeen betekent, dat degenen die zich in Oud-Wasse naar hebben gebonden aan dat ak koord ook niet langer zijn gebonden. De voorzitter van het Centraal Soci aal Werkgevers Verhond, ir. W. H. Kruyff, deelde mee het bijzonder te betreuren, dat de regering nu een aanwijzing geeft voor een klein de tail. Er is te Wassenaar een afspraak tot matiging gemaakt, een afspraak waaraan men zich heelt gehouden. (Van onze weerkundige medewerker. Hoe verheugd wij vrijdagmor gen ook waren dat er geen koude oostenwind meer stond: dit betekent nog niet. dat er een einde is gekomen aan het koude weer. Boven de Noord zee is een lagedrukgebied aan gekomen. gevuld met koude, onstabiele lucht. Hierdoor drijft er af en toe nog een sneeuw bui van de Noordzee binnen. Ook kan de wind zondag iets meer naar noordelijke richting draaien en stroomt er wat koudere lucht uit het Poolge bied binnen. In de nacht is er nog een kans op wat lichte vorst en overdag stijgt het kwik een paar graden hoven nul. Bijzonder koud is het nog in Rusland en Scandinavië, waar 15 tot: 25 graden vorst wordt gemeten. Trouwens, in vrijwel geheel Europa zijn de eerste dagen van maart belangrijk kouder dan normaal. In deze situatie zal tot begin volgende week wellicht geen belangrijke verandering komen. De heer Kruyff merkte daarbij op, dat het niet juist is, dat, zoals nu geschiedt, de spelregels steeds wor den gewijzigd. De Christelijke Middenstandsbond verstrekt een communiqué waarin wordt opgemerkt: „Daar de door het N.V.V. en het C.S.W.V. gewenste mogelijkheid tot trapsgewijze loonsverhogingen in strijd waren met de geest van de af-- spraken in Wassenaar, acht de Christelijke Middenstandsbond de nu gegeven oplossing het uiterste waar toe men kan gaan, wil men de af spraken te Wassenaar geen geweld aandoen. De Christelijke Middenstandsbond be treurt de houding van liet C.S.W.V. en het N.V.V., waardoor overeen stemming binnen de Stichting van do Arbeid niet mogelijk bleek en de re gering in overeenstemming met de gevoelens van de meerderheid van de Stichting van de Arbeid de beslis sing heeft moeten nemen". Hoger divid. Hollandsche Soc. levensverzekeringen Dc raad van commissarissen van de Hollandsche Sociëteit van Levensver zekeringen te Amsterdam zal aan de algemene vergadering van aandeel houders een dividend van 14 procent voorstellen (v.j. 13 procent). Gistermiddag even na vijven is plot- 'seling overleden de heer D. Repko, directeur van de A.V.R.O. De heer Repko is op zijn bureau onwel ge worden, kort nadat hij was terugge keerd van de receptie ter gelegen heid van het vijftienjarig bcstaau van de N.R.U. De heer Repko, die 51 jaar Is gewor den, was sinds 1952 verbonden aan de A.V.R.O. Sinds 1953 was hij di recteur van deze omroeporganisatie. Dirk Repko werd op 11 oktober 1910 te Amsterdam geboren. Hij bezocht daar de h.b.s. en behaalde de akte m.o. boekhouden. Hij studeerde enige jaren aan de gemeente-universiteit 'rechten en economie. De heer Repko was vijftien jaar in dienst van de gemeente Amsterdam. Hij vervulde daar de functie van afdelingschef bij het gemeentelijk energiebedrijf. Hij diende van 1946 tot 1949 als re serve-officier en was daarna tot 1952 rijksaccountant. In dat jaar trad hij in dienst van de A.V.R.O. De heer Repko was lid van de gemeenteraad van Hilversum. Prinses Beatrix op het opera bal te Wenen. Met wie de prin ses danste is niet bekendge maakt. aimimuiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiniiinininmnimiiiiii Adenauer Voept ambassadeur uit Moskou terug Bondskanselier Adenauer heeft zijn ambassadeur in Moskou, dr. Hans Kroll, vrijdag telegrafisch opgedragen om onmiddellijk naar Bonn terug te keren en hem voorts geboden zich te ont houden van enigerlei publieke verklaringen, totdat zijn om streden positie zal zijn opgehel derd. Kroll, die bekend staat wegens zijn abrupte optreden en explosief com mentaar, is er door twee vooraan staande Westduitse bladen van be schuldigd een „capitulatiepolïtiek" te voeren. Volgens Welt en Bildzeitung zou Krol! erkenning van Oost-Duitsland, demilitarisatie van West-Berlrjn en aanhouding van de Oder-Neisse-linie propageren. Zij eisen zijn aftreden. Éen iid van de Westduitse ambassa de te Moskou vertelde United Press vrijdag telefonisch dat Kroll waar schijnlijk dinsdag te Bonn zal aan komen. De ambassadeur weigerde zelf aan de telefoon te komen. Een Amerikaans U-2 verkennings vliegtuig van de luchtmachtbasis Ed wards in Californië, wordt sedert vrijdagochtend vroeg vermist. Het toestel was donderdag voor 'n oefen- vlucht gestart en had vrijdagochtend om rijf uur moeten terugkeren. Volgens een woordvoerder van de basis was de brandstofvoorraad van de U-2 niet zo groot, dat het vlieg tuig thans nog in de lucht zou kun nen zijn. De U-2 is hetzelfde type als het ver kenningstoestel waarin Francis Gary Powers in mei 1960 op Sowjet-Rus- sisch grondgebied terechtkwam. Het Wereldgebeuren STEMMEN UIT DE KERKEN Noe of Ne, toch examen Hoe de jeugd van Rangoon ook denkt over de staatsgreep, die zich gisternacht geruisloos in haar vaderland Birma voltrok, het nieuwe staatshoofd zal niet onver deeld sympathie hebben, met name niet van de jongens en meisjes uit de hoogste klassen van de middelba re scholen. Generaal Ne Win. die de macht door middel van het leger aan zich heeft getrokken, zei in zijn eer ste radiotoespraak als staatshoofd tot de jongeren, dat er geen sprake van was dat hun eindexamens zou den worden verschoven of vergemak kelijkt. Vaderlijk vermaande hij zijn jongste onderdanen goed hun best te doen. Daarna vertelde Ne Win nog iets over de geschiedenis van deze onbloedige revolutie en over het feit dat premier Oe Noe waarbij het woord Oe geen voornaam, maar een soort van eerbewijs is met zijn kabinet onder huisarrest is geplaatst. Ne Win onthulde de oorzaak van de, eigenlijk al eerder verwachte, om wenteling. Volgens hem was het stre ven van Noe naar een federatie van Birmaanse staten een in de kaart spelen van het communisme. Waar Birma vlak tegen Rood-China aan ligt, klonk deze verdediging van Ne Win plausibel. Waarom zei hij dat? Het rijst- en suikerrietland Birma werd in 1948 definitief onaf hankelijk, nadat, het tot dat jaar met een steeds losser wordende band met het Engelse imperium was verbonden geweest. De bevolking wordt door de etnologen bij de zo genaamde „Tibetaanse groep" inge deeld. Globaal gezien is dat wellicht wel zo, maar dat wil beslist niet zeggen dat de Birmanen onderling geen diepgaande verschillen verto nen. Verschillen, die uiteindelijk tot de stille omwenteling van vrijdag nacht hebben geleid. Tegen de grens van communistisch China woont de stam van de Karens, aangevuld met tijdens de diverse oorlogen gevluchte Chinezen, achtergebleven Japanners en Tibetanen. Deze mensen, wonend aan de rand van uitgestrekte wou den, ongeveer anderhalf miljoen van de in totaal twintig miljoen grote Birmaanse bevolking tellend, voelen zich los staan, zo niet boven, de overige Birmanen. Dat is niet alleen een kwestie van afstamming, maar ook van politieke gezindheid. De Ka rens zijn verscheidene malen in op stand geweest tegen de centrale re gering van Birma. Bekend is ook dat in de Karens-hoek nogal wat „neutralisten" werden gevonden. Pre mier Noe was in vele dingen op hun hand. Als streng boeddhist zei hij een hekel te hebben aan geweld. De Ka rens wilden hem in zijn neutraliteits politiek maar al te graag volgen, indien hij bereid was van Birma een federatie van staten te maken. Dit zou dus 'nhouden dat de Karens een vrij zelfstandige buitenlandse politiek zouden kunnen voeren. Er is geen twijfel aan, dat deze politiek wel erg links-gericht zou zijn. Generaal Ne Win, die behalve een geduchte ijzervreter ook als po- liticus zijn sporen heeft -ver diend, onderkende het gevaar, waar in zijn land zou worden gebracht, wanneer het Birmaanse gebied zou worden opgedeeld. Vandaar dat hij in de vorige nacht met enkele hoofd officieren een geslaagde staatsgreep deed, waarbij binnen enkele minuten aan het bewind van Noe een eind werd gemaakt. Daarmee is, naar het zich laat aanzien, een eind gekomen aan de voortgaande nationalisering van bedrijven, het breidelen van de parlementaire bemoeienis en het krampachtig tegenhouden van ver kiezingen. Het feit dat men gister morgen in communistische landen Noe beklaagde, wijst in een beden kelijke richting en geeft Ne Win. af gezien van andere"motieven, gelijk. Herhaaldelijk heeft Noe beweerd dat hij geen politicus, maar een schrijver en dromer was. die twee uur per et maal nodig heeft voor meditatie. Hij heeft er nu tijd genoeg voor gekre gen. Zijn plaats is ingenomen door de 52-jarige Ne Win, eens volksheld nummer één van het verzet tegen de t Japanners. Hel ziet er naar uit dat de buitenlandse Birmese politiek nu ook zal worden omgebogen. Mis- schien zelfs ook de binnenlandse, maar dat maakt in elk geval voor de jeugd niets uit. Die moet blokken voor het eindexamen, of dat nu on der Noe of Ne wordt afgenomen. Gedeeldheid van de kerk remt evangelie Het hangt tegenwoordig in de lucht, die gemeenschappelijke kerkdienst, waarmee men dan be doelt een kerkdienst die niet van één gemeente uitgaat, maar van meerderen, die dan behoren tot er schillende kerkgenootschappen. Het is een begeerte die leeft, al thans bij een gedeelte van het kerkvolk uit diverse kerken. Zo moet het zijn, dat men gezamenlijk in Christus' naam kan bijeen zijn! Naar wy van één van de deelne mers aan zulk een gemeenschappe lijke kerkdienst hoorden, was dit voor hem een bijzondere belevenis geweest. Het had hem iets gedaan en liy had het gevoel dat er in hem iets was veranderd. Dit is natuur lijk een zuiver persoonlijke bele ving. maar wij hebben toch het ge voel dat het bij meerderen zo is en dut men 't gevoelt als 'n evangeli sche bevrijding wanneer men eens even is gestapt uit het eigen hokje van de kerkelijke indeling 0111 met anderen samen te zijn. Waar komt deze begeerte naar gezamenlijke kerkdiensten of de gezamenlijke aanpak van een stuk werk, of een interkerkelijke ge- sprekskring of een gezamenlijke bidstond vandaan Is dit voortge komen uit een doorwerking van de oecumenische gedachte? Is dit veroorzaakt door het feit dat aan de ene kant de onkerkelijkheid toeneemt en men gevoelt dat men alleen maar gezamenlijk één front kan vormen? Is het omdat men beseft dat de gedeeldheid van de kerk één van de meest kwade din gen is voor de doorwerking van het Evangelie in deze wereld? Is het omdat de Heilige Geest de kerken en gemeenten drijft in een bepaalde richting? Wij kunnen op deze vragen niet één antwoord ge ven. Waarschijnlijk spreekt het complex van al deze dingen wel mee en dan zó, dat bij de één meer de nadruk valt op dit en bij de an der op dat. Drie besluiten Er zijn drie gebeurtenissen waarop wij in dit verband de aandacht wil len vestigen en tussen welke er een innerlijke samenhang is. We be doelen: le. Het besluit van de generale synode der gereformeerde kerken over gemeenschappelijke kerkdiensten. 2e. 't Besluit van de generale synode der Nederlands hervormde kerk over de oecumeni sche avondmaalsviering. 3e. Het schrijven van de r.-k. bisschoppen in ons land over grenzen en moge lijkheden van godsdienstige sa menkomsten tussen katholieken en protestanten. Na een „lang debat ter gerefor meerde synode" heeft deze dan de vorige week een'besluit genomen dat ge in dit dagblad hebt kunnen lezen. Het ging om de vraag over de verhouding tot andere kerken, maar in het debat kwam eigenlijk alleen maar de Nederlands her vormde kerk aan de orde. Dat is nu eenmaal voor hen in ons land het zwaarste hangijzer en mede door de actie van de 18. lag er iets op de tafel der synodeleden. Nu was er, sinds de gereformeerde synode van Leeuwarden in 1955 reeds een mogelijkheid, „een beetje ruimte" in geval van „bijzondere noodsituaties". Dan kon er sprake zijn van „ambtelijk geleide ere diensten met andere kerken". Maar als zulk een noodsituatie er niet was, mochten er gemeen schappelijke samenkomsten (die dan geen kerkdiensten mochten worden genoemd) zijn, „bij gele genheid van bijzondere aard". Nu lag het voorstel ter tafel dat ook bij gelegenheden van bijzondere aard en dan op beperkte schaal incidenteelgemeenschappelijke kerkdiensten gehouden zouden kunnen worden. We stuiten hier op het verschil dat wordt gemaakt tussen een ge meenschappelijke samenkomst en een kerkdienst. Als een kerkdienst beschouwt men dan een bijeen komst die geopend wordt met het votum en gesloten wordt met de zegen, terwijl de kerltèraad de ver antwoordelijkheid op zich neemt voor hetgeen er door de voorgan- ger(s) in deze dienst wordt ge zegd. In de handdruk van de ou derling aan het begin en aan het (Zie slot pag. 4 kol. 4) OE NOE ..tijd voor meditatie.. Ben Bella volgende week vrij Het Marokkaanse persbureau meldde vrijdag, dat de in Frankrijk gevan gen gezette Algerijnse rebellenleider Ben Bella volgende week. te zamen met vier andere opstandelingenlei ders, op vrije voeten zal worden ge steld en naar de Marokkaanse hoofd stad Rabat overgevlogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3