Twaalf .maanden cel geëist voor diefstal Stichting Kinderzorg Zeeuwse Almanak !U Geruchten jeugdbende in Goes overdreven olijfje Belgische rivier- en zeeloodsen staken 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 3 MAART 1962 RECHTBANK MIDDELBURG Jeugdige varensgezel griste in onbewaakt ogenblik f500 weg TWAALF MAANDEN GEVANGENISSTRAFwaarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en met aftrek van preventieve hechtenis. Dit eiste de officier van justi tie bij de Middelburgse rechtbank vrijdagmorgen tegen de jeugdige Goese varensgezel W. van der W., die in augustus van het vorig jaar 500 had gestolen bij de Stichting Kinderzorg te Middelburg. „Een heel brutale, maar ook een domme dief stal", zo zei de president van de rechtbank, mr, P. van Empel, tegen de verdachte, die ondanks zijn jeugd al vele malen met de justitie in aanraking is geweest, onder meer voor joy-riding. Van der W. bevond zich in Middel burg zonder een cent op zak. Toen hij zich tot de Stichting Kinderzorg wendde, met een verzoek om hulp, kreeg hij tien gulden. Later keerde hij naar de stichting terug en daar was men juist bezig geld^te tellen. In een onbewaakt ogenblik griste- de varensgezel toen 500 weg, hoewel men wist dat hij daar was geweest en zijn identiteit bekend was. De raadsman van verdachte, mr. M. A. Terwoert, vroeg zich af of er iets van reclassering terechtkomt, wanneer de rechtbank met de eis van de officier meegaat. Op woensdag 15 maart aanstaande zal uitspraak worden gedaan. Drie feiten Het onder invloed van sterke drank besturen van een auto, ter wijl hem bij reehtbankvonnïs de rijbevoegdheid tijdelijk was ont zegd en doorrijden na een aanrij ding. Deze drie feiten waren de grossier J. L. F. L. uit Goes ten laste gelegd en de officier eiste tegen hem een gevangenisstraf van 4 maanden, 5 jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en voor waardelijke verbeurdverklaring van de auto, niet een proeftijd van 3 jaar. Op 4 januari reed L. in Sas van Gent na een slippartij met zijn auto tegen een paaltje. Toen hij in een garage de schade aan zijn auto wil de laten herstellen, belde dc zuster van de gai'agehouder de politie op, j omdat volgens haar de bestuurder Advertentie) S AWE MA dronken was. Toen bleek, dat L. de rijbevoegdheid was ontnomen. De getuige C. J. P. uit Gent gaf een wat vage verklaring, waarover de officier zei, dat P. destijds tegenover de politie heel wat positiever was ge weest. Volgens de officier van jus titie, mr. A. W, Rosingh, is het niet ónwaarschijnlijk, dat de verdachte aan P. tevoren heeft gevraagd een niet te bezwarende verklaring af te leggen. De verdediger, mr. W. K. H. Diele- man, meende dat de' verdachte het ongeluk aan de politie heeft gemeld, zodra dat mogelijk was. Hij vroeg in verband met reclassering een gedeelte van de straf voorwaar delijk op te leggen. Uitspraak op 14 maart. Waterkraanrel „De waterkraanrel van Koe wacht", zo zou men de affaire kunnen noemen, waarvan ver scheidene inwoners van dit Zeeuws-Vlaamse dorp de dupe werden. Twee Rotterdamse verte genwoordigers, G. N. en A. J. J. verschenen in deze zaak als ver dachten voor de rechtbank. Deze beide heren uit de Maasstad had den in mei van het vorig jaar een bezoek gebracht aan Koewacht, waarbij zij zogenaamde elektri sche warmwaterkranen te koop aanboden. De PZEM stemde er in toe dat deze kranen werden aangesloten aldus de heren en bovendien betrof het hier een reclamecampagne: over eni ge tijd zouden de kranen in de win kels te koop zijn, maar dan voor een aanmerkelijk hogere prijs. Vol gens het proces-verbaal kochten vijf endertig inwoners zo'n elektrische warmwaterkraan, een monteur kwam .ze aansluiten. Maar toen bleek, dat de PZEM er helemaal geen prijs op stelde dat de kranen aangesloten werden, omdat zij een z.g. „stroom stoot" veroorzaakten. VAN TOT HAAGS De Haagse Zeeuwen gaan 2 juni een jubileum vieren en wel het 40-jarig jubileum van „ZeeJandia", de vereni ging van Zeeuwen te 's-Gravenhage. Ér is een jubileumcommissie onder voorzitterschap van P. J. Paulusse voor aan liet werk. De commissie organiseert regelmatig contactavonden, de laatste was met dia's, goocheltoeren en conference. De Zeeuwen hebben 24 maart een grote feestavond, waarop de „Vrou wen op het Oorlogspad" gaan, al thans zo luidt het op te voeren to neelstuk. Tot slot: zondag 4 maart komen de Haagse Zeeuwen in een touringcar deze buurt uit. Nee, niet naar Zeeland voert het reisje, maar naar Breda en Den Bosch. VANGST Een mooie vangst van de heer L. Riemens uit Breskens: een zeepa ling van maar liefst 400 gram. Daarmee heeft dit lid van de Bres- kense hengelverenigïng „De Zee krab" meteen het vïsseizoen inge luid. PLUIM. Een pluim op de hoed van enige le den van de pluimveevereniging „Oostburg en omstreken". Zij heb ben met hun inzendingen op enige nationale tentoonstellingen fraaie successen geboekt. De heer P. v. d. Bussche uit Sluis kreeg op de kampioensdag Brabant- Zeeland éénmaal het kampioenschap niet „Pool Roodoog" en kwam daar door in het bezit van een medaille van dc commissaris der koningin in Zeeland. De heer K. F van Tatenho- ve behaalde met 15 dieren 8 kampi oenschappen en bovendien de beker van de provincie Zeeland voor de OM WENTELING.... Storm op til", constateerde de mama in een gezin, ergens op de Bevelanden. Haar drie spruiten respectievelijk vijf, kwee en één (heel) jaar oud, rumoerden door de huiskamer dat hel een lieve lust was. Met name de twee iongsten maakten er een dolle boel van, zó dol, dat het zelfs de vijfjarige zoon des huizes te dol werd. Na een.uurtje dollen sprak, hij ten minste, met een vermoeide trek op het jeugdig gelaat: „Nou, als ik la ter vader word, wil ik nooit hinde ren hebben". Als het hem lulct. lean het een hele. omwenteling worden in het maat schappelijk bestel... mooiste krielhoen. Verder was er nog een kampioenstitel voor hem bij op de landelijke kampioensdag in Twel- lo en daarmee de beker van de N.P.B. voor landskampioen sierduif. ZEVENENZEVENTIG Maar liefst zevenenzeventig Oos- teriandse dames en heren hebben het examen afgelegd van de vcr- keerscursus, die opper Ardonne in Oosterland heeft gegeven. Er wa ren 20 vragen. De bijna legenda risch geworden opper Ardonne werd geassisteerd door een paar collega-politiemannen. De officië le uitslag wordt donderdag 8 maart bekendgemaakt op een feestelijke avond in de Conferen- liekamer. Uiteraard wordt er dan nog iets over het verkeer verteld. Verder kan men een paar mooie natuurfilms bekijken. NAAR CYSELE, Het Zeeuwsch-Vlaamse accordeonor kest FJandria uit LJzendijke is dezer dagen naar het sanatorium In de Bel»- gische plaats Cysele geweest om daar een concert te geven. Dat deden de Flandrïanen voor een geheel bezette zaal van lopende patiënten. De ove rige zieken konden het orkest be luisteren via een luidspreker. Dirigent Anthonisso heeft veel suc ces gehad; vooral na de operettemelo dieën „Het witte paard" en „De vo gelhandelaar" was er een lang ap plaus. Conferencier en imitator Lou Sterda werkte belangeloos aan het programma mee. Aalmoezenier Vandcnbulcke bedank te namens alle patiënten en feliciteer de orkest en dirigent nog eens met 't succes, dat men in Stuttgart boek te en Corry Vermeulen met het beha len van het nationale kampioen schap. BEURS Nog even herinneren aan de tweede postzegelbeurs vanmiddag in Vlis- sïngen. De vereniging „Philatelica" organiseert deze in gebouw „Het An ker" naast de Jolianneskerk aan de Bonedijkestraat. Om vier uur een veiling en verder is er nog een ver loting, waarbij als prijzen onder meer zegeltjes, albums en insteekboeken. TOT Vandaag op pag. 'De officier memoreerde in zijn -re quisitoir, dat beide verdachten al meerdere veroordelingen achter de rug hebben, en hij eiste tegen ieder een gevangenisstraf van 3 maanden. De verdediger van N., mr. F. K. Adriaanse,- meende dat de achter grond een concurrentiestrijd was, tussen energiebedrijven en de firma, waarvoor de verdachten werkten. Voorts zei hij, dat in sommige delen van Nederland en in België de appa raten wel zijn toegestaan. Uitspraak op 14 maart. B elastingfraud e Drie maanden gevangenisstraf eiste de officier tégen de belastingconsu lent G. A. B. L. uit Terneuzèn, we gens belastingfraude en manipulaties in de boekhouding van anderen. Ge durende een aantal jaren had L. in zijn belastingaangifte kleine verande ringen aangebracht. Daarbij had hy fictieve uitgaven en ontvangsten op gegeven. Voorts bad hij veranderingen aange bracht in de boekhouding van twee cliënten. Mr. Rosingh schetste de zaak als: „kleine bedragen; grote risico's". Mr. H. Bruin, raadsman van L., zei dat de manipulaties in de boekhou ding van de anderen zijn cliënt geen voordeel hadden gebracht. De belas tingfraude was volgens hem van be trekkelijk geringe aard. Hij verzocht om' een geldboete in plaats van ge vangenisstraf. Uitspraak 14 maart. Eén van L.'s cliënten, de woningin richter G. W. N. uit Terneuzen, stond terecht omdat hij het verval ste kasboek tegenover een rijks- accountant voor echt had laten door gaan. Deze vervalsing was aange bracht, omdat L. niet goed wist, hoe hij een lening in de boekhouding van N. moest verantwoorden. Niemand nadeel De officier meende, dat N. goed wist dat liet een vervalst kasboek was en hij eiste 2 maanden gevangenis straf. Dc verdediger van verdachte, ïnr. W. H. Vermaas, vond een voor waardelijke gevangenisstraf meer op zijn plaats. Hij vond, dat niemand nadeel van N.'s gedrag heeft onder vonden. Uitspraak op 14 maart. In mei afsluiting Grevelingengeul De afsluiting van de zuidelijke Gre velingengeul zal in mei a.s. worden uitgevoerd. De juiste datum van de afsluiting is nog niet bekend, maar verwacht wordt dat het werk in ieder geval in mei zijn beslag zal krijgen. Op het ogenblik is men bezig met het plannen van de sluitingsoperatie. Dezer dagen is de drijvende bitumen- fabriek „Dorus Heymans" bij de Grevelingendam aangekomen. De op de afsluitdrempel van de dam opge zette stenen worden momenteel vol gespoten met asfalt. Hierdoor wordt een gelijkmatig vlak verkregen om de afsluitcaissons op te plaatsen. Koninklijk zilver voor P. Klippel te Poortvliet Meer dan veertig jaar op hetzelfde landbouwbedrijf Op liet bedrijf waar hij 41 jaar lang onafgebroken werkzaam is geweest "heeft de lieer P. Klippel uit Poort vliet de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oran je-Nas- sau in ontvangst mogen nemen. Het was een feestelijke bijeenkomst ten huize van landbouwer C. Bierens in de Schakerloopolder te Tholen, toen burgemeester W. J. van Doorn van Poortvliet de landarbeider-voor man van dit bedrijf bet koninklijk zil ver op de revers kon spelden. De burgemeester, die met zijn vrouw aanwezig was, haalde de verdiensten van de heer Klippel in een felicitatie toespraak op en prees de onderschei den inwoner van zijn gemeente ten overstaan van zijn familie, zijn werk gever en het overige personeel voor Ie wijze, waarop lpj vier decennia zijn beste krachten aan de landbouw op Tholen had gegeven. Toen de on derscheiden Thölenaar de onderschei ding had aanvaard, werden er na tuurlijk nog vele herinneringen opge haald. Oudste inwoner van Tholen overleden In de gemeente Tholen overleed na 'n korte ongesteldheid nog vrij plotse ling de heer K. van de Sande. De heer Van dc Sande werd enig'e weken gele den honderd jaar en was de oudste inwoner in deze gemeente. A*WvVWVWWW*\WWVV5 Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 5, 7 en 12 OM SALARISHERZIENING Scheepvaartverkeer op Westerschelde gestagneerd Het scheepvaartverkeer van en naar Antwerpen over de Wes terschelde is sinds vrijdagmid dag gehandicapt door een sta ing van de Belgische zee- en rivierloodsen. De Belgen eisen salarisverhoging. In totaal heb ben 275 loodsen het werk neer gelegd. Op de rede van Vlissin- gen lagen vrijdagavond reeds verschillende schepen, die niet beloodst 'konden worden door Belgen. Kleinere schepen zochten zelf de weg van of naar Antwerpen. De scheep vaart vanuit Antwerpen was ook reeds iets minder dan normaal. De Nederlandse landsdienst vervult de. eigen werkzaamheden als normaal. Wanneer aanvragen om Nederlandse beloodsing worden gedaan in plaats van door Belgen, dan willigt de Ne derlandse loodsdienst deze in. Voor het overige wil men vermijden, zo vernamen wij van de zjjde van de Nederlandse loodsdienst, dat de Ne derlandse loodsen in moeilijkheden komen door werkzaamheden van de Belgische collega's over te Volgens overeenkomsten zijn de dien sten buitengaats en op cïe Wester schelde verdeeld tussen de Belgische en de Nederlandse loodsdiensten. Het Nederlandse loodswezen beloodst on der meer de schepen, die via het Oostgat, aan de Vlissingse kant, de Westerschelde in- en uitvaren, als mede de schepen van Vlissingen naar Antwerpen. De Belgische loodsen Nummering vastgesteld van kandidatenlijsten Het Centraal Stembureau te Mid delburg heeft vrijdagochtend geloot voor de nummering van de politieke partijen, die deelnemen aan de ver kiezingen voor Provinciale Staten. Wat dc partijen betreft die reeds ver tegenwoordigers in de Staten hebben gaf dit geen moeilijkheden. Hier be paalde het aantal leden de rang schikking, zodat de volgorde van de zes grote partijen als volgt luidt: 1. P.v.d.A.; 2. K.V.P.: 3. C.H.U.: 4. A.R.; 5. S.G.P. en 6. V.V.D. Hoewel de S.G.P. en de V.V.D. beide een ge lijk aantal vertegenwoordigers in de Staten hebben, behoefde niet geloot te worden, omdat de V.V.D. genoe gen nam met de zesde plaats. Voor de drie nieuwe partijen, die aan de verkiezingen zullen deelnemen, moest echter geloot worden. De uitslag hiervan was: 1. Gcref. Politiek Ver bond; 8. Pacifistisch Socialistische Partij en 9. Communistische Partij Nederland. hebben als werkterrein de afkomende schepen van Antwerpen naar Vlis singen en de schepen, die de Wielin gen, aan de zijde van Breskens, pas seren. Duur Hoe lang de staking van de Belgen zal duren is niet bekend, men ver wachtte in ieder geval 24 uur, dus tot vanmiddag zaterdag 4 uur. Vanmiddag zaterdag --- zou men in Ostende bijeenkomen om de sta king te bespreken. De staking is sinds vrijdagmiddag erkend door de Vereniging van Bel gische Staatsrivierloodsen. Om 2 uur in de middag legden de rivierloodsen het werk neer; oni 4 uur volgden de zeeloodsen hun voorbeeld. Ook de zeeloodsen, die in Ostende zijn ge stationeerd, staken. De salarismoei lijkheden dateren van even voor nieuwjaar. Sinds die tijd zijn onder handelingen gaande over do herzie ning der salarissen. Hoewel nog niet alle mogelijkheden om tot een over eenstemming te geraken waren be zien, legde een kleine groep het werk stil uit protest tegen de langzame gang van zaken. Direct daarop breidde de staking zich uit tot alle Belgische loodsen. POLITIE-ONDERZOEK WIJST UIT: Verlaten woning trefpunt „gang" In Goes hebbenv de laatste weken hardnekkige geruchten de ronde gedaan over zedeloos gedrag van een aantal jongeren, dat regel matig samenkwam in liet verlaten pand van oud-notaris Jonkers aan de Nieuwstraat. Volgens deze ge ruchten zouden in verband hier mee enkele delicten zijn gepleegd waarbij ook gesproken wordt van liet maken van minder decente foto's door een Goese fotograaf. Desgevraagd verklaarde ons de in specteur van politie te Goes, dat deze geruchten van iedere grond zijn ontbloot. Uit een diepgaand onderzoek, dat verschillende we ken heeft geduurd, is voor de po litie komen vast te staan, dat al les wat zich in het huis van oud notaris .Jonkers heeft afgespeeld binnen bepaalde perken is gehou den. Er is niets gebeurd waarbij de zeden in het geding zijn gekomen, ver klaarde ons de inspecteur van po litie. Met klom sprak hij ook de geruchten tegen als zou een Goese fotograaf niet-oorbare foto's heb ben gemaakt en in België ver spreid. De in Goes met name ge noemde fotograaf heeft volgens de politie niets met de gehele af faire uit te staan. Ook de geruch ten als zou hij door de politie zijn verhoord, sprak de inspecteur te gen. De geruchten zijn de wereld in ge komen, toen ongeveer drie weken geleden een „gang" van twaalf jongens werd opgerold. Tien van hen waren voor de wet minder jarig: zij varieerden in leeftijd van 15 tot 17 jaar, één was 18 en één 19. Zij kwamen regelmatig bijeen in het huis van oud-notaris Jonkers, waar zij gestolen limo nade en bier nuttigden. Verschei dene jongens kwamen ook diverse Verkoop gebouwen wasserij „De Lelie" Bergen op Zoom Na driemaal 24 uur beraad, heeft de directie van de stoomwasserij „De Lelie" uit Bergen op Zoom besloten de verkoop van de kantoorgebouwen en fabrieksruimte van de stoomwas serij en chemische wasserij benevens vier huizen in de Wassenaarstraat, niet te gunnen aan de heer A. Segers te Bergen op Zoom, voor de afge mijnde som van 110.100,De di rectie was van mening, dat het ge boden bedrag te laag was. Op het ogenblik wordt een nieuwe wasserij aan de Antwerpsestraatweg gebouwd, zodat het oude bedrijf bin nenkort uit Bergen ,op Zooms cen trum gaat verdwijnen. De kantoorruimte in de St.-Jozef- straat is nu onderhands verkocht aan de heer D. Nijpels uit Bergen op Zoom. De vier huizen in de Wassenaar straat en de er achter gelegen nieu we pakhuisruimte is aangekocht door de Rotterdamse Bandenonder neming. Deze zal op de plaats van de huizen een grote show-room met boven woningen laten bouwen. Hier achter komt een grote opslagruimte. In Meliskerlce is vrijdagmiddag voor het eerst in de geschiedenis' van het dorp een zij het tijdelijke kleu terschool geopend, die maandag 35 kleuters zal huisvesten van allerlei gezindten. De foto toont het moment waarop de inspectrice van het kleu teronderwijs in Zeeland, mejM. J. de Jonge, door de Jf-jarige Adje de Rc.cjt de sleutel krijgt aangeboden teneinde het gebouwtje te kunnen ontsluiten: 'waarmee dan tevens deze eerste Meliskerkse kleuterschool of ficieel was geopend. (Foto P.Z.C malen bijeen in de conciërgewo ning naast de ambachtsschool, waar zij hun vernielzucht botvier den. Van deze vernielingen werden vier knapen verdacht, die door de po litie werden aangehouden. Tijdens het verhoor bleek, dat zij deel uit maakten van een „gang" van twaalf jongens. De club van twaalf vormde een soort „rovers bende", die zijn hoofdkwartier in de woning van notaris Jonkers had. De twaalf knapen zijn af gelopen weken door de po litie verhoord. Daarbij is geble ken, dat vier van hen een enkele maal hun vriendinnetje meisjes van 13 „a 14 jaar meenamen. Bij dergelijke gelegenheden was het huis echter verboden terrein voor do andere jongens. Het oprollen van de jeugd-„gang" die niet terugdeinsde voor vernielin gen en voor diefstal, doet de vraag rijzen of de jeugdcriminaliteit in Goes is toegenomen. Naar de me ning van de inspecteur van politie is dit bepaald niet het geval. De kwestie van de jèugd-„gang" staat op zichezlt'. Wel wordt nogal eens baldadigheid van de jeugd gesignaleerd maar dat heeft niets uitstaande met criminaliteit. Goes steekt in dit opzicht gunstig af bij andere steden, was de me ning van de inspecteur. J. A. van Liere ridder in de Orde van Oranje-Nassau De heer J. A. van Liere, hoofdcontro leur bij 's rijks belastingen in Mid delburg is dezer dagen bij zijn pen sionering benoemd tol Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer J. D. Hamstra Pik, directeur van 's- rrjksbelastingen te Breda, heeft hem de bij de onderscheiding behorende versierselen uitgereikt. Op deze een voudige plechtigheid, die in verband met de gezondheidstoestand van de heer Van Liere, plaats vond te zijnen huize aan Klein Vlaanderen in Mid delburg, was ook aanwezig de heer O. E. Alberti, hoofd van de inspectie der belastingen te Middelburg. De heer Van Liere is ruim 40 jaar in dienst geweest bij 's rijks belas tingen. Hij begon zijn carrière als kommies bij de grensdienst in Sas van Gent. Door zijn bijzondere werk kracht slaagde hij er in op te klim men tot de hoogste rang, die van hoofdcontroleur, welke functie hij bij de controle inkomstenbelasting te Middelburg sinds 1960 vervulde. Verscheidene collega's hebben de heer Van Liere op de feestelijke dag ge lukgewenst met zijn onderscheiding. Burgemeester in raad: In Baarland is geen woningnood meer Burgemeester W. N. van Liere van Baarland gaf in de vrijdagavond ge houden raadsvergadering een korte terugblik op 196.1. Hij wees er op, dat het bevolkingsaantal slechts met één is teruggelopen. Ten opzichte van tal van andere plattelandsge meenten noemde hij dit zeker niet ongunstig. Woningnood kennen we hier niet meer, deelde spreker voorts mede. De raad kreeg een groot aantal sub sidieverzoeken te behandelen. De zangvereniging „Dc Lofstem" uit Baarland en Oudelande krijgt een ge meentelijke subsidie van 30,De E.H.B.O. zal een subsidie ontvangen van 50,per jaar. Ook zal deze vereniging gratis gebruik mogen maken van het gemeentelijk vereni gingsgebouw voor het hóuden van een E.H.B.O.-cursus. Verschillende andere verzoeken om subsidie werden afgewezen. In de commissie van beheer in de schoolartsendienst werden benoemd in de plaats van de heren Andriessen en Bouwman resp, de heren N. W. Eisen, burgemeester van Heinkens- zand cn A. de Kam, burgemeester van Vrouwenpolder. De heer Iz. van Hemert werd benoemd tot lid van Dienst Maatschappelijke Zorg in cïe plaats van de heer K. Zeevaart. De raad ging akkoord mot de door Geel. Staten voorgestelde weinig ingrijpen de grenswijziging in verband met de uitvoering van de herverkavelings- werken. Vastgesteld werd een ver goeding voor het kleuteronderwijs. Aan de lieer P. Braam zal dc ge meentewoning Vogelaarstraat 14 worden verhuurd. Medegedeeld werd nog, dat de raad deze maand nogmaals bijeen zal wor den geroepen voor behandeling van de begroting voor 1962. OM HET VRIESPUNT. Veranderlijke bewolking met plaat selijke sneeuw. Meestentijds zwakke wind. Temperaturen om het vries punt. ZON EN MAAN. 4 maart Zon op 7.21. Maan op 6.23 maart Zon op 7.19 Maan op 7.01 onder 18.24 onder 15.50 onder 18,25 onder 17.13

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2