PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REGERING WIL LOONSVERHOGING IN DE HAND HOUDEN Kennedy kondigt hervatting van kernproeven in atmosfeer aan Werkgelegenheid zou in gevaar komen Zeeuwse interesse voor jubileumgeschenk even groot als elders MATIGING VOOR 1962 WELKE AANWIJZING C AF REGERING? Gezag Argument Gerucht 205e jaargang - no. 53 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kot. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 3 maart 1962 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.— lng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties ..maximum 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bu- fcau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2376); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213). Oostburg, tel. 2395, Term tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. I VOOR ENKELE C.A.O.'S OPSTAPJE" TOEGESTAAN (Van onze Haagse redactie) De regering, heeft vrijdag beslist in liet conflict, dat in de Stich ting van de Arbeid was ontstaan over de toepassing van de matigingsformule van liet loonakkoord van Oud-Wassenaar, door het uitgeven van een algemene aanwijzing aan het col lege van rijksbemiddelaars. Hierin wordt aangegeven onder welke voorwaarden trapsgewijze loonsverhoging (opstapjes) mogelijk zijn. Bij C.A.O.'s met een looptijd van anderhalf jaar of langer mag een tussentijdse loonsverhoging niet eerder wor den gegeven dan na afloop van de helft van de contractsperiode. Dit betekent, dat C.A.O.'s, wier looptijd begint op 1 januari van dit jaar en die eindigt op 30 juni 1963. een tussentijdse loons verhoging, te geven op 1 oktober 1962, mogen inhouden. In C.A.O.'s met een looptijd van minder dan anderhalf jaar mag het „opstapje" niet eerder worden gegeven dan na afloop van het eerste contraetj*aar. Verder is in de algemene aanwijzing- bepaald, dat zolang daarin geen wijziging zal zijn aangebracht, bij de beoordelïug van contracten, voor de gehele contractsduur zal worden uitgegaan van de matigingsformule van Oud-Was senaar. M|||||||||||||||||||||lüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll| M De prinsessen Beatrix en Mar- griet vormden het middelpunt e= van het jaarlijkse bal in de staatsopera te Wenen. Deze foto werd in de ereloge ge- maakt. V.T.n.r.: president dr. Scliarf, diens echtgenote en de e= prinsessen Beatrix en Mar- griet. Dit komt er op neer, dat voorlopig ook voor de tijd na 1962, de mati gingsformule moet worden toege past. Staatssecretaris Roolvink heeft vrydagmiddag op het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid de tekst van de algemene aanwijzing besproken met de looneomniissie van de Stichting van de Arbeid. Na afloop van het gesprek met de Jooncommissïe heeft de staatssecre taris op een persconferentie ver klaard, dat de regering had gepoogd de meningsverschillen in de Stichting- van de Arbeid te overbruggen, zodat de regering geen- beslissing zou be hoeven te nemen. Nu die pogingen zijn mislukt, is de regering echter gedwongen haar visie kenbaar te ma ken. Ten aanzien van de aard van het ge schil in de stichting, merkte de staatssecretaris op, dat op Oud-Was senaar was afgesproken, dat in ieder geval in 1962 matiging bij loonsver hoging zou worden betracht. De vraag kwam nu op of het geoorloofd was in de contracten tussentijdse loonsverhogingen op te nemen, waar bij in 1962 de beschikbare produkti- viteitsruimte zou worden overschre den. satie, die door de werkgevers uit de winst zal worden betaald. Deze com pensatie, die nog moet worden vast gesteld, zal volgens de heer Rool- vinlc niet veel zijn verwijderd van twee gulden per week, hetgeen neer komt op een compensatie van twee procent. Zie slot pag. 3 kol. 2 W/////////////////////////////////1 In Oud-Wassenaar was een ver- heugende overeenstemming geble- j 2 ken, aldus de staatssecretaris. Het. i conflict in de stichting kwam niet i bij de eerste, maar bij de latere C.A.O.'s die aan haar om advies werden voorgelegd. Als men op 1 januari overgaat tot loonsver hoging, dan moet die overeenko men met de produktiviteïtsruïmte op jaarbasis. Thans liggen er een aantal C.A.O.'s op tafel, die al op zeer korte termijn beginnen met „opstapjes". Op zich is dat niet erg. „Dien zal van die opstapjes geen grote huilen oplopen", aldus de staatssecretaris. Maar onder de huidige omstandig heden zou het wel fout kunnen lopen, omdat we in feite al te ver zijn voortgeschreden met de loonontwik keling. Volgens de lieer Roolvinlt is er vandaag de dag al een discrepan tie tussen lonen en produktiviteits- ontwikkeling. Huurverhoging In dit verband herinnerde de staats secretaris verder aan de voorgeno men huurverhoging met looncompen- p||||||||||||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|l P.Z.C.-zaterdagnummer EEN BEZOEK aan hel veria- ten Land van Saeftinge in de winter inspireerde een onzer redacteuren tot een impressie, die hij op pagina negen weer- geeft onder de titel „Achter de bewoonde wereld". Jac. Prince zorgde voor de illustraties. Dit 22 pagina's lellende P.Z.C.- zaterdagnummer omvat o.m.: Stemmen uit de kerken (pag. 3); Kroniek van Zwin tot Zij- pe (pag. 6): „Achter de be- woonde wereld" (pag. 9); „Zig-zag" - jeugdpagina met eigen werk (pag. 11); Radio en t.v. met Films in Zeeland (pag. 13); Kerken en Maat- schappij met feuilleton en puz- zei (pag. 15); letterkundige s kroniek en kunst (pag. 17); „Uw pagina, mevrouw!" (pag. 19) en de kinderkrant met klanken uit de ether op pagi- na 21. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiür (Van onze Haagse redactie.) De algemene aanwijzing, die de regering vrijdag aan het college van rijksbemiddelaars heeft gegeven, luidt in hoofd zaak aldus: „Naar aanleiding van nader gevoerd overleg having van de geldende spel regels voor de huidige loon politiek, de volgende precise ring te geven 1. Trapsgewijze verhogingen, die in het eerste contract jaar lelden tot een over schrijding van de produkti- viteitsruimte van dat jaar, die resulteert uit de toepas sing van de matigingsfor mule, zijn slechts toelaat baar: a. bij e.a.o.'s met een loop tijd van anderhalf jaar of langer, niet eerder dan na afloop van de helft van de contractsperiode; b. bij e.a.o.'s met een loop tijd van minder dan ander half jaar niet eerder dan na afloop van het eerste contractjaar. 2. Zolang daarin geen wijzi ging zal zijn aangebracht, zal bij de beoordeling van contracten voor de gehele contractsduur worden uit gegaan van de matigings formule" w/miiii/i/nrii/H/Hmmr/i/ti EIND APRIL BOVEN STILLE OCEAAN Tenzij Rusland bereid is verdrag te sluiten tot staking van proeven President Kennedy heeft gister avond voor de Amerikaanse ra dio en televisie aangekondigd, dat de V.S. de kernproeven in de atmosfeer eind april zal her vatten als tegen die tijd met de Sowjet-Unie geen doelmatig verdrag tot staking van de proe ven is gesloten. Als do Sowjet-Unie akkoord gaat met TÏo'n verdrag tijdens de ko mende ontwapeningsonderhande lingen in Genève, zal dat een mo numentale stap in de richting van de vrede zyn, aldus Kennedy. „Premier Macmillan en ik zullen dan graag naar Genève gaan om samen met premier Kroesjtsjew dat verdrag te tekenen" Als daar niets van komt, wil Amerika een reeks proeven boven de Stille Oceaan nemen. In twee of drie maanden tijd zal de serie voltooid zijn. De proeven zul len worden genomen onder omstan digheden, die de radio-actieve neer slag tot een minimum zullen beper ken. Gezien de Russische proeven had geen enkele Amerikaanse president, verantwoordelijk voor de vrijheid en veiligheid van zoveel mensen, een andere beslissing kunnen nemen. De Russische proeven van vorige herfst hebben op zichzelf de Sowjet- Unie geen voorpsrong gegeven, maar zij verschaften de Russische labora toria een massa gegevens en erva ring, waarop in twee of drie jaar tijd belangrijke analyses experimen ten én extrapolaties kunnen worden gebaseerd, aldus Kennedy. De bevin dingen zouden dan in een volgende proevenreeks kunnen worden ge toetst. Doel van proeven De Russische proeven hadden volgens de Amerikaanse president voor een deel ten doel gegevens te verkrijgen voor de bouw van een anti-raket raket. Naar het oordeel van de Ame rikaanse deskundigen bestaat zo'n raket nog niet. Het doel van de voorgenomen Ame rikaanse proeven is drieledig. In de eerste plaats zullen bestaande wa pens worden getoetst. In de tweede plaats en dit wordt het belang rijkste deel van de reeks genoemd zal worden onderzocht welke invloed vijandelijke kernexplosies zullen heb ben op het vermogen van Amerika ze te overleven en te beantwoorden. Tenslotte zullen proeven worden ge nomen met het oog op de ontwikke ling van moderne en doeltreffender wapens die in het licht van de Rus sische experimenten, onontbeerlijk voor de beveiliging van de natie worden geacht. „Wij weten", aldus Kennedy, „dat de Sowjets grote vorderingen hebben gemaakt bij de ontwikkeling van licht wegende wapens met. grote ex plosieve inhoud van één tot vijf megaton en meer". Tot de landen die bezwaar maken tegen nieuwe kernproeven zei de president, dat zij moeten bedenken dat Amerika zich lang van proeven heeft onthouden en een verbod van proeven nastreefde, terwijl de Sow jets heimelijk nieuwe explosies voor bereidden. Kennedy sprak de hoop uit dat deze Amerikaanse beslissing de kans op vrede zal vergroten doordat de Sow- jet-leiders inzien dat het Westen niet stil blijft zitten. Kennedy zei dat Amerika bij de opening van de ontwapeningsconfe rentie, 14 maart te Genéve, een reeks concrete plannen zal indienen met het doel „een grote doorbraak naar de vrede" te bewerkstelligen. Prinses Beatrix terug in Nederland Met anderhalf uur vertraging Iieeft een lijhtoestel van de K.L.M. vrijdag avond om kwart voor zeven prinses Beatrix van haar vakantie uit Oos tenrijk naar Schiphol teruggebracht. Zij stapte op het platform in een bij het vliegtuig gereed staande hofauto en reed daarmee terstond naar het paleis Soestdijk. Evenals eergisteren bij de terugkeer van prinses Irene werden verslaggevers en fotografen tijdens de aankomst van de prinses van het platform geweerd. Intussen is de enkelblessure van prin ses Irene, die eergisteravond uit Oos tenrijk terugkeerde, onderzocht. Zij blijkt te bestaan uit een gescheurde band van de enkel van haar linker voet, zo vernemen wij officieel. Naar bekend, heeft de prinses de blessure opgelopen bij het skieën te Sankt Anton tijdens het trainen. COMMISSARIS DER KONINGIN: Tot nu toe alleen aan grote bedrijven verzoek DE NIET vleiende woorden, die de heer W. L. Viersma uit Amsterdam (als lid van het nationaal comité voor het zilveren huwelijksfeest van het vorstenpaar) over de hui dige Zeeuwse bijdrage voor het mitionaal geschenk heeft gezegd, hebben de commissa ris der koningin, jlir. inr. A. F. C. de Casembroot, en an dere Zeeuwen niet zo heel prettig in de oren geklonken. De heer Viersma zei onder meer: „Uit Zeeland komt hoegenaamd niets en het is beschamend, dat uit deze pro vincie tot nu toe slechts een paar honderd gulden is bin nengekomen". Dit comité-lid vroeg zich zelfs af of men in Zeeland wel op de hoogte is van het streven van het na tionaal comité. Nu lieeft de heer Viersma weliswaar niet helemaal ongelijk gehad, zo verklaarde ons de commissa ris der koningin, want het Zeeuwse aandeel is nog- niet veel groter dan een paar hon derd gulden, maar dat het streven van het nationaal comité minder bekend zou zijn dar. elders in het land, ontkende jhr. De Casembroot toch ten stelligste. Zeeland is immers ten nauwste betrokken bij dit jubileumge schenk. Zoals bekend is het de wens van koningin en prins, dat dit geschenk bestemd zal worden voor de bevordering van het jeugdwerk: een wens,'die gecon cretiseerd zal worden in twee jeugdcentra, één bij de Hunne- sclians in Uddel en de andere op het terrein van 8 ha op de droog gevallen gronden bij het Veerse Gat onder Arnemuiden. Voor het beheer van deze eentra zal een stichting opgericht worden, waar voor liet vorstenpaar een aan- vangskapitaal ter beschikking stelt. „Het zou toch wel vreemd zijn als de Zeeuwen niet willen mee helpen om de bouw en inrichting van dit Zeeuwse jeugdcentrum te realiseren", aldus betoogde de commissaris der koningin. „Wij zullen", zo verklaarde jhr. Dè Casembroot en hij heeft dit ook de heer Viersma tijdens een tele fonisch onderhoud duidelijk ge maakt „zeer zeker ons deel voor dit jubileumgeschenk leve ren". Het bevreemdde de commissaris, dat volgens de woorden vgn de heer Viersma in andere provincies voor het geschenk gelden kunnen worden gestort op een „provin ciale rekening", terwijl Zeeland een dergelijke rekening niet heeft. Volgens de inlichtingen, die de Zeeuwse commissaris der konin gin van zijn collega's in andere provincies kreeg, is Zeeland na melijk bepaald niet de enige pro vincie zonder „rekening". „Alleen Friesland bleek bij nadere infor matie over een dergelijke reke ning te beschikkenaldus ver klaarde ons jhr. De Casembroot. „Ik acht het ook niet nodig of gewenst, dat de provincies een éigen rekening instellen", voegde de commissaris hieraan toe. „De gehele inzameling gebeurt immers centraal in Amsterdam en waar om zouden we die zaak dan gaan decentraliseren". Nog nooit „Zeeland is nog nooit achtergeble ven en ik zie niet in waarom dit met de inzameling voor het na tionaal huwelijksfeest wel zal ge beuren". verklaarde de commis- (Zie slot pag. 4 kol. 1 ft Uitlijn Op de twaalfde iuni van het vo rige jaar werd een motie-Van Doorn in de Tweede Kamer aanvaard over de verruiming van het spijtoptantenbeleïd, hoewel de minis ter van justitie er tevoren nadruk kelijk voor had gewaarschuwd dat de regering zich niets van de motie zou aantrekken. Enigszins overbodig vroeg ruim een week later de heer Van Doorn schriftelijk of de regering inderdaad de motie naast zich zou neerleggen, waarop een duidelijk be vestigend antwoord kwam. Deze gang van zaken was voor de C.H.- fractïevoorzitter Tilanus aanleiding om vorig jaar bij de algemene poli tieke beschouwingen de Kamer ern stig te waarschuwen voor het licht vaardig aanvaarden van moties. Hij verklaarde: „Men was vroeger, vooral ter rech terzijde, altijd erg voorzichtig met moties. Het gesproken woord, het antwoord van de regering en de gevoerde gedachtenwisseling achtte men veelal genoegzaam, wetende dat de regering een motie naast zich kan neerleggen. Die voorzich tigheid met moties is in de latere jaren wel wat in het vergeetboek geraakt, helaas ik moet het erbij zeggen niet tot versterking van het gezag van de Kamer". Niet tot versterking van het gezag der Kamer: het zijn woorden, die het waard zijn thans nadrukkelijk te worden herhaald. Want de Kamer heeft de laatste dagen op een al lerlichtvaardigste manier met haar gezag omgespron gen. Over het sala- risbeleid van minister Toxopeus werd een motie aangenomen, die men toch waarlijk niet kon beschouwen als een goedkeuring van diens beleid, maar desondanks werd zijn begroting geaccepteerd. Nog opvallender was het bij Volkshuisvesting en Bouw nijverheid: minister Van Aartsen verklaarde, na vrij scherpe debatten, een motie-Andriessen, waarin hem werd verzocht vijfduizend woningen uit de vrije sector over te hevelen naar de woningwetbouw, niet te zul len uitvoeren, waarna echter de Ka mer de begroting van deze bewinds man toch maar accepteerde. Een deel dergenen, die voor de motie-Andries sen hadden gestemd, schrok terug van wat eigenlijk de consequentie had behoren te zijn: verwerping van 's ministers begroting. Men durfde namelijk een kabinetscrisis niet aan, zodat de door een overgrote meer derheid aanvaarde motie slechts een zinloze slag in de lucht werd. Of de motie had achterwege moeten blijven, óf men had de bewuste begroting dienen te verwerpen. Men moet nu wel buiten de Kamer zij het met tegenzin concluderen dat er rond het Binnenhof soms een heel licht vaardig spel wordt gespeeld, dat om met Tilanus te spreken niet bijdraagt tot versterking van het gezag der Kamer. Integendeel. Waarom durfde men de conse quenties niet aan? Er werd van K.V.P.-zijde verklaard, dat overwegingen van nationale en inter nationale aard een kabinetscrisis thans niet gedogen. Het is een ar gument, dat ons niet sterk over tuigt. De internationale situatie zal naar men mag verwachten de eerste jaren niet in gunstige zin ver anderen. Dat zou dus betekenen, dat elk Nedei'lands kabinet een bijzonder rustig leven kan leiden, namelijk bij de gratie van de internationale toe stand. Maar men moet goed begrij pen, dat een aanvaarden van dit standpunt een verstarring en een politieke apathie met zich mee zou brengen, die een vijandelijk kamp meer te stade zouden komen dan een springlevende democratie. En van de nationale situatie kan men het zelfde zeggen: zolang de kwestie Nieuw-Guineaeen heet hangijzer is, zou elke regering in ons land rustig kunnen doorgaan met ademhalen. Al met al is hier sprake van nogal wan kele bases voor een regeringsbestaan. Het kwade gerucht heeft de laatste tijd in Goes huisgehouden: men hoorde er allerlei wilde verha len over ontspoorde jeugd, verhalen met gespecificeerde details, die er niet om logen en (hoewel men er het hoofd bij schudde) kennelijk met ge noegen werden doorverteld. Van be voegde zijde heeft men ons desge vraagd nadrukkelijk verzekerd, dat na een grondig onderzoek is geble ken, dat het grootste deel van deze geschiedenissen uit de duim is ge zogen. Er is weliswaar op kleine schaal sprake geweest van een aantal jeugdmisdrijven, maar die hadden weinig te maken met taferelen, die in een film als „La dolce vita" het voortreffelijk zouden hebben gedaan. De verhalen zijn in dit opzicht ge ruchten gebleken. Kwade geruchten. Het wordt tijd. dat zij verstommen. Vrijdag zestig doden in Algerije Bij aanslagen in Algerije zijn vrijdag zestig mensen om het leven gekomen en zesenzeventig gewond, waardoor het totaal sinds de eerste januari is gekomen op 1334 doden en 3223 ge wonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1