in Scherpenisse WAT EEN ONTDEKKING! .geen correspondentie. SPORT EN WEDSTRIJDEN kantoormachines HANDBAL PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 3 MAART 1962 VERWAR de schutters van „Prin ses Juliana" uit Scherpenisse niet met de leden van het roemruchte Scherpenisser schuttersgilde! Dan wordt er geschoten. De schietver eniging „Prinses Juliana" is al vijftig jaar een serieuze aange legenheid en het Scherpenisser schuttersgilde „Die drinken alleen maar bier" zeggen de le den van de jubilerende schietver eniging en om zich van deze activiteit duidelijk te distancië- ren, laten ze daarop volgen: „Daar hebben we geen corres pondentie mee U et is merkwaardig gesteld in het kleine Scherpenisse. De oude, gevestigde schutterij in 1594 door Maria van Nassau in gesteld drinkt alleen maar bier en de leden van de nog maar vijftig jaar bestaande schietvereniging, die wél schie ten, bekijken het met een scheef oog. Ze gaan langs elkaar door de smalle straatjes van het dorp, twee werelden, één uit de melk weg en één uit de bierweg. i n de luwte van de dijk bij Gorishoek en de afgedam de Pluimpot, aan de zuidkust van Tholen, hebben de échte Maar wat is het gilde „uitsluitend'' geworden? Ook hier is het met de weerbaarheid ver gedaan. Er is eigenlijk maar een traditie, die de gildebroeders nog bijeenhoudt: die van de teerdagen. Maar een traditie, die hen dan ook góed bijeenhoudt. In het gildereglement wordt gesproken over verplichte De vier kannen, waaruit de leden van het Scherpenisser schuttersgilde bier drinken, het schuttersgilde, waarmee de schietvereniging „geen correspondentie" heeft. deelneming aan deze jaarlijkse teerdagen: een wat overbodige be paling. De teerdagen zij vallen in de week na Pinksteren zijn er om zo'n slordige tweehonderd liter bier op te drinken, zo staat het in het oude reglement. Dat bier wordt bekostigd uit de opbrengst van „Het Schuttershof', een 3tuk weiland, dat nog altijd in het be zit is van het gilde. Sedert de instelling hebben de schutters daar geoefend, vandaar de naam „Schuttershof". Jaarlijkse op brengst: tweeënzeventig gulden. Bij dat bedrag komen nog de con- schutters, die van „Prinses Juliana", hun baan. Ze schie ten er op „De Lijmkit", een in een dikke kleilaag gevan gen gebouwtje, de kogelvan ger, van waaruit de schiet schijven over rails naar bui ten worden geschoven. Op zaterdagavonden in de zo mermaanden kan men de leden van „Prinses Juliana" daar vinden. Ze schieten er met hun verdragende buk sen; rode vlaggen en bordjes „Er wordt geschoten on veilig" markeren de gevaren zone. De leden van het oude schutters gilde hebben daar zo hun plezier om. „Er word geschoten, da's duidelijk ja", redeneren ze. „maar word moet met dt, en d'as jam mer. Mogen wel wat van ons bier zeggen". Over dat gilde is heel wat te zeg gen. Maar eerst dient vermeldt, dat gilde en vereniging tóch veel gemeen hebben. Zij werden beide opgericht met het doel de burgers bij „woelingen" te beschermen. Zo waren, toen Maria van Nassau' „geboren vorstinne van Oranje, gravinne van Nassau, vrouwe van Sint-Maartensdijk. Scherpenisse enz. enz." het gilde in 1594 instel de. de gildebroeders „gehouden bij onverhoopte omstandigheden, waardoor de welstand en de rust in de gemeente zouden worden ge stoord op het eerste verzoek van het gemeentebestuur de hand te lenen, teneinde alle geweldenarijen ongeoorloofde aanranding van per sonen en burgers der gemeente te helpen keren". Met de schietvereniging was het al niet anders. Opgericht 23 maart 1912 als afdeling van „Volksweerbaarheid" en pas later „uitsluitend sportvereniging" geworden. tributies van de leden, de entree gelden van nieuwe leden en niet te vergeten: de boeten. Die boeten vallen tijdens de teer dagen, als de Gildebroeders zich vier dagen in de Gildekamer van het raadhuis het gemeentebe stuur is verplicht deze ruimte in de week na Pinksteren van woensdag tot en met zaterdag beschikbaar te stellen hebben teruggetrokken. j^)iar begint dan het ritueel van de vier tinnen kannen. Gevuld door de enige werknemer van het gilde, de „knape", een jongeman, die beiast ls met het tappen van hel bier. De knape plaatst de gevulde kan nen op een grote tafel. Daaraan zijn alle gildebroeders gezeten; zij moeten zelf hun glazen vullen, zo veel keren als zij dit verantwoord achten. Zodra hun verantwoordelijkheids gevoel dreigt weg te ebben op de bierstroom, zijn ër de boetc-bepa-, lingen, die dit terstond signaleren Wie het deksel van een kan. waar in nog bier zit. vergeet, te sluiten, betaalt een boete van veertig cent. Een lege kan daarentegen moet met opengeklapt deksel op de ta fel worden geplaatst. Veertig cent boete bij verzuim. „Wie met zijn lichaam op de tafel zit, ligt of staat, betaalt ook weer een boete van veertig cent" zo staat in het reglement en dat is een mooie, preventieve gedachte. In schelden en slaan is eveneens voorzien wie twist, wordt be boet. Tenslotte bestaat er een boete op dronkenschap. Wie het zover laat komen, mag niet meer meedoen. Hij wordt verwijderd, in optocht naar z'n huis gebracht met de aanzegging, dat hij die dag niet meer in de Gildekamer mag verschijnen. Dergelijke optochten zijn de laat ste jaren in Scherpenisse niet meer voorgekomen. Het dreigde even, toen het aantal gildeleden terugliep tot zo'n dertig en men tweehonderd liter bier „nogal schrikachtig" vond. Men schakel de van pils over op het minder alcohol bevattende oud-bruin en zo hield men de zaak in de hand. Voorzitter W. J. Potappel links en schutter C. van Haaften van Prinses Juliana" op de schietbaan bij Gorishoek: op de foto boven vóór het schot, op de foto onder tijdens het schot. Ge heel boven: het gewraakte bordje ,.Er word geschoten" en het op schrift „De Lijmkit" van het ge bouwtje achter de kogelvanger, waar de schoten worden geregis treerd. Foto's P.Z.C.) ..at doen in Scherpenisse de le- I den van „Prinses Juliana" die dit jaar, op 26 mei en 2 juni, met een grote, provinciale schietwedstrijd het halve eeuw feest zullen vieren. Met eminente schutters als H. Poot, de penning meester, die zes jaar achtereen het clubkampioenschap heeft ge wonnen, W. Quaak, die dertig jaar voorzitter was, M. Tichem, negen entwintig jaar secretaris, die al drieëndertig jaar lid is van „Prin ses Juliana". „Met liet gilde hebben wij niets te maken" verklaren zij nadruk kelijk, „dat is héél iets anders". Twee werelden in Scherpenisse, die aanvankelijk in opzet veel ge meen hadden: burgerwacht en volksweerbaarheid. Maar verwar ze niet dan wordt er gescho ten. 'n Lekkere King Size Amerikaan. Gold Starl Daar zult U van opkijken. Negentig centl Zeeuwse zaalhandbalteams voor strijd tegen Rotterdam Zoals gemeld, spelen zaterdagavond in de nieuwe Goese veiling de Zeeuw se zaalhandbalteams (dames en he ren) tegen de vertegenwoordigende ploegen van Rotterdam. In het dames-team van Rotterdam spelen vijf speelsters van D.W.S. dat tijdens de afgelopen zaalhandbalkam- piocnschappen de tweede plaats be zette. De Zeeuwse dames zullen dan ook voor een zeer zware opgave komen te staan. Vooral de zusters Robart zullen het de Zeeuwsen zeer lastig maken. In het heren-team van Rotterdam komen geeu klinkende namen voor. I-Iet is een goed ingespeelde ploeg, zodat ook hier een goede wedstrijd kan worden verwacht. Samensteling Rotterdamse teams: Dames: 1. A. Veldhoen (doel) D.W.S,; 2. C. Bunschoten (doel) Roda; 3. L. Ro bart D.W.S.; 4. N. Robart D.W.S.; 5. H.. Opschoor D.W.S.; 6. M. de Bruin D.W.S.; 7. N. v. d. Linden Schutters; S. D. Koppelaar Schut ters; 9. D. Beyer Schutters; 10. H. de Bruin Vires en Cel.; 11. R. de Bruine Roda; 12. B. Rijswijk (reser ve) Snelwiek. Heren 1. J. Jansen (doel) Schutters; 2. J. de Neef (doel) Snelwiek; 3. D. Schef- fers Dynamo; 4. N. Verhoef Dyna mo; 5, R. Quispcl Dynamo: 6. M. Keehneme Snelwiek; 7. R. Klip Snel wiek; 8. B. Brink Schutters; 9. R. Fles De Meeuwen; 10. B. Slechten- horts De Meeuwen; 11. F. Schoen makers D.W.S.; 12. K. v. Loon (re serve) Snelwiek. De Zeeuwse teams zien er als volgt uit: Dames: 1. R. Pruissers Walcheren; 2. R. Tax Walcheren; 3. B. Jacobs Hellas; 4. R. de Kok Hellas; 5. W. Taekoma Hellas; 6. D. Poortvliet Hellas; 7. L. Gillissen Verschage Marathon; 8. J. Elven Marathon; 9. R. de Pree Olym pus; 10. L. Gemert Zld. Sport. Heren: R. Nederveen Hellas; 2. L. Viergever Hellas; 3. J. Boutens Hellas; 4. T, ssa Poortvliet Hellas; 5. J. Zweedijk Hellas; 6. T. Verrijzeriger Tonido; 7. L. Polfliet E.M.M.; 8. K. Sanderse E.M.M.; 9. W. Erdelman Marathon; 10. R, Wijgman Olympus. Walcheren en Hellas naar jeugdkampioenschappen In de prachtige E.vpo-hal te Hilver sum zullen zondag de nationale jeugd kampioenschappen zaalhandbal wor den gehouden. Hoewel het Nederlands Handbal Verbond bezwaren heeft te gen deze benaming, komen uit alle districten van ons land de hoogst ge plaatste ploegen of de teams die reeds kampioen zijn. Het vorige jaar vond het toernooi in Den Haag plaats. Toen waren het de meisjes van het Vlissingse Walcheren die de hoogste eer behaalden. De jon gens van Hellas te Goes bezetten toen een tweede plaats. Het Groningse Olympia werd eerste. Wederom zijn het dit jaar de Walcherse meisjes en de jongens van Hellas die de eer van Zeeland moeten hoog houden. Uit de andere districten komen naar Hilver sum Meisjes: West A: A.V.A. (Alkmaar); West B: Athene (Den Haag); Noord: Hellas '57 (Leeuwarden)Oost: Udi (Arnhem); Zuid A: Postei'holt (Pos- torholt). Jongens: West A: H.H.C. (Hilver sum).; West B: Hellas (Den Haag); Noord: Olympia (Groningen); Oost: Micrometers (Arnhem); Zuid A: V L (Geleen). Nu de zaalhandbuleompetitic in de afdeling Zeeland is beëindigd, zal met de tweede helft van de veld- handba kompetitie worden begonnen. Het programma is nog zeer beschei den. omdat er nog enige zaalhandbal- evenementen zijn, maar als de velden bespeelbaar zijn, zal snel van de zaalhandbalsport omgeschakeld moe ten worden naar de veldhandbal. Het programma luidt: Dames district 2e kl. B.: Marathon 2 -Tonido, VolhardingDe Meeuwen, Sios 2Olympus 2, Zld. Sport 2 Luctor. Heren afdeling Zeeland le klas: Hel las 2EMM 2, Sios 2Olympus 2, Marathon 3Tonido 3. Dames junioren: ODfHontenisse, SiosZld. Sport, EMM.Zld. Sport, Marathon—Walcheren 2. Heren junioren: VolhardingTonido, Sios 2Olympus. Jongens 1415 j.: MarathonToni do, FortunaSios. Jongens 1213 j.: Fortuna A Olympus, Fortuna CSios, Volhar ding—EMM. Meisjes 1415 j.: MarathonToni- do.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 18